چگونه لحن و تن صدای خوبی داشته باشیم؟

لحن و تن صدا، دو مورد از مهم ترین و اصلی ترین فاکتورهای صدای خوب می باشند و کمک می کنند که افراد بتوانند هر چه بهتر فهوای کلام خود را به مخاطب رسانده و مطلب خود را بیان کنند. همان گونه که در مقاله چگونه صدای خوبی داشته باشیم هم گفتیم، یک صدای خوب صدایی است که شفاف، بدون گرفتگی، واضح و رسا باشد. می بینید؟ تقریباً همه این موارد به لحن و تن صدا بر می گردند. به همین دلیل ما دقیقاً در این مقاله می خواهیم به این دو مورد مهم بپردازیم و راه هایی را برای شما بیان کنیم که بتوانید تن و لحن صدای خود را تقویت کنید. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

 • لحن صدا چیست؟
 • انواع لحن
 • چگونه لحن خوبی داشته باشیم؟
 • تمرین لحن صدا
 • تن صدا یعنی چه؟
 • تن صدای جذاب

لحن صدا چیست؟

صدای همه ما، یک آهنگی درون خودش دارد که به آن لحن می گویند. به عبارت دیگر به موسیقی صدا و حسی که درون آن است، لحن صدا گفته می شود. به طور مثال افراد وقتی یک حرف را زیادی می کشند و یا خیلی سریع از روی آن رد می شوند، لحن صدای خود را دست کاری کرده اند. مثل: شماااااااا نمی توانید در ایییییییین مرحله به پیروزی برسید.

دیدید؟ در این جمله کلمات شما و این بیش از حد کشیده شدند و لحن صدا را تغییر دادند. البته لحن انواع خیلی مختلفی مثل لحن عصبانی یا طعنه آمیز و… دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت تا خیلی بهتر و دقیق تر معنای آن را متوجه شوید.

لحن صدا چیست
لحن صدا چیست

انواع لحن

همان طور که پیش تر هم گفتم، لحنهای مختلفی وجود دارند که افراد آن ها را بیان می کنند؛ از جمله:

 • لحن خشن
 • لحن تحقیر آمیز
 • لحن طلبکارانه
 • لحن پرسشی
 • لحن تعجبی
 • لحن خبری

و اما تعریف این 6 لحن:

لحن خشن: وقتی می خواهیم نکتهای را با عصبانیت بیان کنیم، از این لحن استفاده می کنیم.

لحن تحقیر آمیز: زمانی از لحن استفاده میکنیم که میخواهیم دیگران را با صدای خاص خود تحقیر کنیم.

لحن طلب کارانه: وقتی ما از کسی در اصطالح طلب کار باشیم از این لحن استفاده می کنیم.

لحن پرسشی: لحنی است که به وسیله آن سؤال می کنیم.

لحن تعجبی: زمانی از این لحن استفاده میکنیم که تعجب کرده باشیم.

لحن خبری: این لحن هم که مشخص است؛ یعنی ما خبری را به دیگران می دهیم.

چگونه لحن خوبی داشته باشیم؟

اکنون می رسیم به بخش عملی کار؛ یعنی بیان تکنیک هایی که به داشتن یک لحن خوب کمک می کنند. تکنیک هایی که می خواهیم به شما در ادامه معرفی کنیم عبارتند از:

 • صدای خود را گرم کنید
 • گاهی مکث کنید
 • تنفس مناسبی داشته باشید
 • بلندخوانی کنید
 • شمرده شمرده یا خیلی تند صحبت کنید

1. صدای خود را گرم کنید

اولین و مهم ترین کاری که باید برای داشتن یک لحن خوب انجام دهید، این است که قبل از هر بار صحبت کردن، صدایتان را گرم کنید.

مثلاً اگر قرار است در مکانی سخنرانی کنید، بهتر است قبل از این که به سراغ یخنرانی بروید چند دقیقه ای با خودتان خلوت کرده و با خودتان صحبت کنید! یا برخی صداهای آشنا مثل آهنگ های معروفی که وجود دارند یا صداهایی که برای خودتان آشناست و به آن ها مسلط هستید را با دهان بسته در بیاورید. این کار مانند گرم کردن و تمرین فوتبالیست ها قبل از انجام مسابقه است و کمک می کند که هنگام صحبت کردن، صدایتان نگیرد و لحن بهتری هم داشته باشید.

برای داشتن لحن صدای خوب چه کار کنیم
برای داشتن لحن صدای خوب چه کار کنیم

2. گاهی مکث کنید

یکی دیگر از کارهایی که باعث می شود شما لحن صدای مناسبی داشته باشید، مکث کردن است. خود مکث کردن تکنیک ها و راهکارهای مختلف و متفاوتی دارد که هر کدام توضیحات بسیاری دارند و باید برای این که بدانید چه زمان هایی برای مکث کردن مناسب تر هستند، حتماً آن نکات را هم بدانید. چون این بحث از موضوع مقاله خارج است، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله مکث کردن در سخنرانی را مطالعه بکنید تا دقیقاً بدانید در چه زمان هایی و چه اوقاتی باید مکث کنید و بعد صحبت خود را ادامه دهید. اما اکنون هم برخی از مهم ترین کاربردهای مکث کردن را برایتان نام می برم:

 1. پیدا کردن کلمات بعدی
 2. از بین رفتن تیکه کلام ها
 3. جلب توجه مخاطبان
 4. تغییر معنای یک جمله
 5. تأکید بیشتر روی یک مطلب
 6. کنترل سرعت صحبت کردن
 7. تفکیک جملات و موضوعات
 8. نفس تازه کردن سخنران
 9. مشارکت مخاطبان
 10. فکر کردن و تأیید کردن مخاطبان

3. تنفس مناسبی داشته باشید

دلیل این که می گوییم تنفس مهم است، این است که شما وقتی از تمام ظرفیت شش هایتان استفاده می کنید، ناخودآگاه صدایتان پرقدرت تر شده و بهتر می تواند کلمات و جملات را ادا کند. البته یادتان هم باشد که پرقدرت تر شدن صحبت، ارتباطی با تن صدا و بلندی آن که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد ندارد؛ صدای رسا و واضح، لزوماً صدای بلند نیست و صدایی است که به گوش همه مخاطبین به طور کامل برسد و آن ها هم آن را متوجه شوند.

همچنین تنفس صحیح آرامش شما را افزایش می دهد و آرامش هم، باعث راحتی بهتر لحن صدایتان شده و آن را بهتر و بهتر می کند.

پس سعی کنید حتماً قبل و هنگام صحبت کردن، تنفس صحیحی داشته باشید و به طور کامل دم و بازدم داشته باشید.

تنفس صحیح لحن صدای شما را تنظیم می کند
تنفس صحیح لحن صدای شما را تنظیم می کند

4. بلندخوانی کنید

تکنیک دیگری که به تقویت لحن صدای شما کمک می کند، این است که یک کتاب یا روزنامه یا هر چیز دیگر را بردارید و متن آن را بلند بلند بخوانید. وقتی شما این کار را انجام می دهید، به مرور زمان لحن صدایتان با جملات مختلف چفت شده و می تواند هر لحنی را به خوبی بیان کند.

سعی کنید روزی چند بار این کار را انجام دهید تا بعد از مدتی به خوبی لحن صدایتان تقویت شود.

5. شمرده شمرده یا خیلی تند صحبت کنید

تکنیک آخری هم که می خواهم به شما برای تقویت لحن صدایتان بگویم، این است که شمرده و تند صحبت کنید. یعنی گاهی اوقات سرعت صحبت کردنتان را به اوج برسانید و در تند ترین حالت ممکن حرف بزنید و گاهی هم آنقدر شمرده حرف بزنید که تک به تک حروف به طور کاملاً واضح مشخص شود. این کار یعنی کنترل سرعت صحبت کردن به شما کمک می کند که به طور کامل بر حروف خود مسلط شوید و بتوانید در نهایت لحن خود را هم کنترل کنید.

البته حواستان باشد که حتماً این تمرین را در خلوت خود انجام دهید و یک موقع جلوی جمع این کار را نکنید!

تمرین لحن صدا

این تمرین که می خواهم به طور جداگانه هم به آن بپردازم، بهترین تمرینی که برای تقویت لحن صدا پیشنهاد می شود؛ این تمرین این است که یک جمله را انتخاب کنید و آن را با لحن های مختلف بیان کنید. یعنی همان لحن هایی که پیش تر هم گفتیم.

 • لحن خشن
 • لحن تحقیر آمیز
 • لحن طلبکارانه
 • لحن پرسشی
 • لحن تعجبی
 • لحن خبری

به طور مثال بگویید:

من یاران را خیلی دوست دارم!

من ایران را خیلی دوست دارم؟

من ایران را خیلی دوست دارم.

همین طور سایر لحن ها را هم بیان کنید؛ اگر روزی چند بار جملات مختلف را به این شکل بیان کنید، شک نکنید می توانید هم لحن صدای خود را به خوبی تقویت کنید و هم به خوبی متوجه می شوید که در هر زمان و هر مکان، باید جملات را با چه لحنی بیان کنید.

تن صدا یعنی چه؟

تن صدا هم همان طور که از نامش مشخص است، میزان بلندی و آرامی صدا را اندازه گیری می کند. یعنی وقتی شما صدای خود را آرام می کنید و یا خیلی بلند حرف می زنید و یا حتی با روال عادی پیش می روید، از تن صدای خود استفاده می کنید. نکته مهم اینجاست که چه زمان باید تن صدای خود را بالا و پایین کنیم و از آن استفاده کنیم؟ در ادامه به این مورد هم خواهیم پرداخت.

تن صدا بلندی و آرامی صدای شما را اندازه گیری می کند
تن صدا بلندی و آرامی صدای شما را اندازه گیری می کند

تن صدای جذاب

حالا برای این که تن صدای جذابی هم داشته باشید، باید چند نکته و تمرین فوق العاده مهم را انجام دهید. تن صدایی که همان طور که در مقاله چرا خسته کننده صحبت می کنیم هم گفتیم، یکی از مهم ترین نکات برای جذاب صحبت کردن است. تمارین این بخش هم عبارتند از:

 • صدای خود را بالا و پایین ببرید
 • صدای خود را ضبط کنید
 • برخی متن ها را با صدای بلند بخوانید

البته برای تقویت تن صدا تمارین زیاد دیگری هم وجود دارد اما ما در اینجا فقط 3 مورد از مهم ترین های آن ها را بررسی می کنیم.

1. صدای خود را بالا و پایین ببرید

اصلاً تن صدا یعنی همین بالا و پایین بردن صدا؛ درست است؟

پس سعی کنید روزانه متنی را انتخاب کنید و آن را با تن ها مختلف صدا بخوانید؛ یک بار آرام، یک بار با صدای بلند، یک بار معمولی و…

این تمرین مهم ترین تمرین برای تقویت تن صداست و اصلاً آن را دست کم نگیرید. حتماً هرروز آن را انجام دهید و آن قدر مداومت داشته باشید تا در نهایت بتوانید تن صدای خود را در صحبت کردن مدیریت کنید.

برای تقویت تن صدا چه کار کنیم
برای تقویت تن صدا چه کار کنیم

2. صدای خود را ضبط کنید

این تمرین، در بحث های مختلف فن بیان کاربردهای مختلفی دارد. اگر مقاله آموزش فن بیان را بخوانید، حتماً متوجه خواهید شد که دقیقاً منظور من چیست. شما در این تمرین باید چه کار کنید؟

شما متنی را به مدت 2 تا 3 دقیقه بیان می کنید و همزمان صدایتان را هم ضبط می کنید. بعد از این که صحبتتان تمام شد، چندین بار باید آن فایل ضبط شده را گوش کنید و ببینید با توجه به متنتان، چه جاهایی باید صدایتان را بالا می بردید و چه زمانی برعکس این کار را انجام می دادید. پس از این که چند بار این کار را انجام دادید، نوبت به آن می رسد که فایل صوتی بعدی را ضبط کنیدو برای آن هم همین کار را انجام دهید.

آن قدر این کار را هم انجام دهید در نهایت بتوانید در هنگام سخنرانی بداهه هم به خوبی تن صدایتان را مدیریت کنید.

3. برخی متن ها را با صدای بلند بخوانید

تمرین آخرتان برای تقویت تن صدا هم این است که یک متن را انتخاب کرده و آن را با صدای بلند بخوانید. این تمرین چه تفاوتی با تمرین بلندخوانی برای لحن دارد؟ هیچ! تفاوت چندانی ندارد؛ فقط شما در آن تمرین باید حواستان به لحنتان باشد که چطور جملات را بیان می کنید، اما در اینجا باید دقت کنید که فقط بلند بخوانید و حتی برخی حروف را پر قدرت تر هم تلفظ کنید. این کار به مرور زمان دهان شما را به تن صدای بالا عادت خواهد داد.

بهترین راه تقویت صدا

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و صداسازی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره که بخشی از آن را در همین مقاله هم مشاهده کردید و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

امیدوارم با راهکارهایی که در این مطلب بیان شد بتوانید صدای خود را به بهترین شکل ممکن تقویت کنید و بهترین صدا را داشته باشید. راستی اگر شما هم راهکار دیگری برای داشتن یک صدای خوب و رسا سراغ دارید حتماً در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Tone of voiceپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --