درمان لکنت زبان

لکنت زبان ، یکی از مشکلاتی است که متأسفانه بسیاری از افراد با آن سر و کار دارند و مانع بزرگی برای صحبت کردن آن ها به شما می ‌آید. این لکنت می تواند به صورت مادرزادی باشد و یا به خاطر دلایلی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم به وجود آمده باشد. اگر شما هم دچار این مشکل هستید و می خواهید برای همیشه از شر آن راحت شوید. در مقاله تکنیک‌های لکنت زبان، به دو مبحث اصلی زیر اشاره می‌کنیم.

 1. دلایل به وجود آمدن لکنت زبان
 2. راه های درمان لکنت زبان

برای هر کدام از آن ها (مخصوصاً تکنیک های درمان) توضیحات مفصلی ارائه خواهیم داد که حتماً برای شما مفید خواهند بود و می توانند به شدت به از بین رفتن این مشکل و البته تقویت مهارت فن بیان در وجود شما کمک کنند. پس تا پایان با ما باشید.

مشاوره تخصصی واتساپ

چرا لکنت زبان می گیریم؟

همان طور که در ابتدا هم بیان کردم، ممکن است افراد لکنت زبان را به صورت مادرزادی و ژنتیکی به همراه خود داشته باشند. اما در برخی نیز این مشکل بنا به دلایل دیگری به وجود می آید؛ دلایلی از جمله:

 • آسیب های فیزیکی به مغز
 • فشار زیاد عصبی
 • استرس ناشی از مسائل مختلف
 • مسخره شدن توسط دیگران
 • خجالتی بودن بیش از حد
 • احساسات زیاد
 • عدم توانایی ارتباط با دیگران
 • و…

همانطور که گفته شد، استرس ناشی از مسائل مختلف می‌تواند باعث لکنت زبان در شما بشود. برای این که بتوانید استرس خودتان را به خوبی کنترل کنید، اول از هر چیزی لاازم است بدانید که علت استرس شما چیست؟ . مقاله‌ای به نام علت استرس چیست؟ در این زمینه توسط گروه آموزشی گام برتر نوشته شده است است که خیلی مفصل به این قضیه پرداخته . امیدوارم آن را بخوانید از علت استرس خودتان آگاه شوید و لکنت زبان ناشی از این قضیه را از بین ببرید. 

استرس و فشار عصبی زیاد می تواند باعث به وجود آمدن لکنت زبان شود
استرس و فشار عصبی زیاد می تواند باعث به وجود آمدن لکنت زبان شود

بهترین راه های درمان لکنت زبان

همین ابتدا خیالتان را راحت کنم که درمان لکنت زبان کار زیاد سختی نیست و می توان با انجام یک سری تمرین و البته ممارست در آن ها، به راحتی این کار را انجام داد. فقط همان طور که گفتم باید حتماً در انجام این تمارین پشتکار و ممارست داشته باشید؛ در غیر این صورت نتیجه خاصی نخواهید گرفت. تکنیک ها و تمرین هایی که قرار است در این مقاله به بررسی آن ها بپردازیم عبارتند از:

 1. لکنت زبان را پنهان نکنید
 2. اضطراب خود را عادی تلقی کنید
 3. صحبت کردن موفق را تصور کنید
 4. آهسته صحبت کنید و حروف را بکشید
 5. فایل صوتی ضبط کنید
 6. جلوی آینه تمرین کنید
 7. ساز دهنی بزنید!
 8. در محیط های دوستانه زیاد صحبت کنید
 9. عمداً تپق بزنید!
 10. اعتماد به نفس خود را در صحبت کردن افزایش دهید
 11. در تنهایی خود آواز بخوانید
 12. به مشاور مراجعه کنید
 13. کلمات را تکرار نکنید
 14. در دوره های فن بیان شرکت کنید

1. لکنت زبان را پنهان نکنید

اولین کاری که باید برای درمان این مشکل انجام دهید، این است که به هیچ وجه آن را پنهان نکنید؛ یعنی سعی نکنید طوری صحبت کنید که دیگران متوجه آن نشوند! چرا که نه تنها در این کار موفق نمی شوید، بلکه ممکن است حتی این لکنت را افزایش دهید و دیگران به طور واضح تری متوجه آن شوند.

پس لکنت زبان خود را بپذیرید و سعی کنید آن را مدیریت کنید، نه این که پنهانش کنید.

برای درمان لکنت زبان، به هیچ وجه آن را در صحبت های خود پنهان نکنید

2. اضطراب خود را عادی تلقی کنید

وقتی افراد با لکنت زبان صحبت می کنند، معمولاً دچار اضطراب می شوند و فکر می کنند که همه مسائل در حال نابود شدن است! به زبانی دیگر تصور می کنند همه از صحبت های آن ها ناراضی و عصبی هستند و یا مسخره شان می کنند. در نتیجه این اتفاق هم اضطراب به وجود می آید.

اما کاری که شما در اینجا باید بکنید این است که اضطراب و استرس خود را کاملاً عادی تلقی کنید و بدانید که هر فردی که لکنت دارد، استرس هم همراه اوست. بعد از این کار می توانید خیلی راحت تر و بهتر آن را مدیریت کرده و صحبت های خود را ادامه دهید. برای از بین بردن این استرس هم می توانید از تکنیک های مقاله ترس از سخنرانی کمک بگیرید که بسیار به شما کمک می کند.

3. صحبت کردن موفق را تصور کنید

گام بعدی هم در تصورات و ذهن شماست. یعنی باید فکر کنید که این لکنت را از بیان برده اید و اکنون بدون هیچ مشکلی و به روان ترین شکل ممکن صحبت می کنید. با این تصورات ذهن شما پالس های مثبتی دریافت خواهد کرد و خود را با شما طوری هماهنگ می کند که بتواند به راحتی آن را از بین ببرد. به زبان ساده تر یعنی خود را با این شرایط وفق می دهد و کمکتان می کند تا لکنت را از بین ببرید.

پس حتماً برای درمان لکنت زبان ، صحبت بدون لکنت را تصور کنید!

برای درمان لکنت زبان ، صحبت بدون لکنت را تصور کنید

4. آهسته صحبت کنید و حروف را بکشید

منظور از آهسته صحبت کردن، حرف زدن با ولوم پایین نیست؛ بلکه منظور آرام و شمرده شمرده صحبت کردن است. شما وقتی این طور صحبت می کنید، تسلط بیشتری روی کلام خود دارید و می توانید لکنت خود را کنترل کنید. پیشنهاد می کنم برای این کار حتماً مقاله چگونه سرعت صحبت کردن خود را کنترل کنیم را هم مطالعه کنید تا با تکنیک های زیادی برای این کار آشنا شوید.

همچنین کشیدن حروف صدادار مانند “ی” و “ا” و… می تواند احتمال تپق زدن و در واقع لکنت شما کمتر کند.

5. فایل صوتی ضبط کنید

در بسیاری از مقالات و کتاب های فن بیان، تمرین ضبط کردن فایل صوتی راهی فوق العاده برای تقویت این مهارت توصیف شده است. این تکنیک به شدت به شما کمک خواهد کرد تا هم شمرده تر صحبت کنید، هم تسلط خود را به واژگان و صحبتتان افزایش دهید، هم اعتماد به نفس خود را بیشتر کنید و از همه مهم تر، لکنت زبان خود را به طور کامل از بین ببرید.

سعی کنید روزی یک فایل صوتی ضبط کنید و به مدت چند دقیقه درباره هر موضوعی که می خواهید صحبت کنید و هر دفعه، سعی کنید کمتر از دفعه قبل تپق بزنید و بهتر کلمات را ادا کنید تا به مرور زمان لکنتتان کمتر و کمتر شود.

6. جلوی آینه تمرین کنید

این تمرین هم یک تکنیک فوق العاده برای مدیریت لکنت زبان به شمار می رود. شما می توانید روزانه چند دقیقه به تنهایی جلوی آینه ایستاده و با خودتان خلوت کنید! درباره هر موضوعی که به آن مسلط هستید دقایقی سخنرانی کنید و همان طور که گفتم در این تمرین هم مداومت داشته باشید. بعد از مدتی خواهید دید که لکنت زبانتان به شدت کمتر شده و می توانید خیلی بهتر و حرفه ای تر صحبت کنید.

صحبت کردن جلوی آینه می تواند به درمان لکنت شما کمک کند
صحبت کردن جلوی آینه می تواند به درمان لکنت شما کمک کند

7. ساز دهنی بزنید!

شاید این تمرین کمی برایتان عجیب باشد؛ اما واقعاً نواختن ساز دهنی می تواند تا حد بسیار زیادی به درمان لکنت شما کمک کند. چرا که عضله ها و ماهیچه های دهان شما را تقویت کرده و آن ها را محکم تر می کند. طبیعتاً وقتی هم این اتفاق رخ دهد، می توانید کلمات را بهتر ادا کنید و از لکنت زبان برای همیشه راحت شوید.

8. در محیط های دوستانه زیاد صحبت کنید

محیط های دوستانه و صمیمی، چون هم به ندرت پیش می آید که فردی دوست خود را مسخره کند و به او بخندد و هم افراد آنجا راحت تر هستند، می تواند انتخاب فوق العاده خوبی برای صحبت کردن باشد. اگر شما در محیطی باشید که همه افراد غریبه هستند و خیلی با آن ها راحت نیستید، مسلماً نمی توانید به راحتی صحبت کنید و آن طور که باید در مدیریت کردن لکنت خود موفق باشید. اما قطعاً در همین جمع های دوستانه به دلایلی که بیان کردم شما راحت تر هستید و می توانید با خیال راحت صحبت کنید؛ آن قدر صحبت کنید و تمرین کنید تا در نهایت لکنت خود را از بین ببرید.

برای درمان لکنت کلام خود، در جمع های دوستانه زیاد صحبت کنید

9. عمداً تپق بزنید!

بله تیتر را درست خواندید! شما باید برای درمان لکنت خود، به صورت کاملاً عمدی گاهی اوقات تپق بزنید و لکنت داشته باشید!

طبیعتاً در محیط های رسمی و مکان هایی که باید به خوبی صحبت کنید، تا می توانید باید جلوی تپق زدن خود را بگیرید؛ این مسئله آن قدر مهم است که ما حتی مقاله ای هم در این رابطه برایتان نوشته ای با این مضمون که چگونه تپق نزنیم؟

اما این مسئله برای فردی که لکنت زبان دارد متفاوت است! شما وقتی به صورت عمدی این کار را انجام می دهید، تصور می کنید که روی کلام خود تسلط زیادی دارید و همین تسلط، به افزایش اعتماد به نفس شما در صحبت کردن کمک می کند و می تواند در نهایت به درمان لکنت زبان شما کمک کند.

10. اعتماد به نفس خود را در صحبت کردن افزایش دهید

تکنیک بعدی که با تمرین قبل هم بی ارتباط نیست، با اعتماد به نفس صحبت کردن است. برای این کار تکنیک ها و تمارین زیادی وجود دارد و اصلاً خودش یک بحث مفصل و مجزا دارد. اما شما می توانید با استفاده از تمارین زیر که مربوط به مقاله چگونه با اعتماد به نفس صحبت کنیم است، تا حد زیادی این کار را انجام دهید و لکنت زبان خود را تا حد زیادی کنترل کنید. این تکنیک ها عبارتند از:

 • موقعیت مناسب صحبت کردن را پیدا کنید
 • به دیگران هم اعتماد به نفس دهید
 • اطلاعات زیادی برای صحبت داشته باشید
 • ارتباط چشمی داشته باشید
 • برنامه ریزی ذهنی درستی داشته باشید
 • لباس مناسب به تن کنید
 • و….

خوش لباسی می تواند به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند

11. در تنهایی خود آواز بخوانید!

آواز خواندن هم می تواند پیشنهاد خوبی برای درمان لکنت زبان باشد. چرا که به باز و بسته شدن کامل دهان شما کمک بسیار زیادی می کند و در نهایت هم با همین باز و بسته شدن دهان، لکنت شما درمان خواهد شد. فقط دقت کنید که در تنهایی خود این کار را انجام دهید تا خدای نکرده درگیر مسخره شدن توسط دیگران نشوید و به کلی اعتماد به نفس خود را از دست ندهید.

12. کلمات را تکرار نکنید

اکثر افرادی که لکنت دارند، یک کلمه را بارها تکرار می کنند تا در نهایت بتوانند آن را درست بیان کنند. یکی از تمارینی که می توانید انجام دهید، این است که سعی کنید فقط یک بار هر کلمه را بیان کنید و حتی اگر آن را اشتباه هم گفتید، به آن دقت نکنید و به سراغ کلمه بعدی بروید. بعد از مدتی که این کار را انجام دهید، این مسیر عصبی در ذهن شما ساخته می شود که اگر کلمه ای را اشتباه بیان کند، دیگر نمی تواند آن را درست کند و مجبور است از روی آن رد شود، پس تمام تلاش خود را خواهد کرد که از این لکنت جلوگیری کند تا بتواند صحبت خوبی داشته باشد و به این ترتیب شما هم به هدف خود خواهید رسید.

برای درمان لکنت زبان ، گاهی لازم نیست کلمات را چند بار تکرار کنید
برای درمان لکنت زبان ، گاهی لازم نیست کلمات را چند بار تکرار کنید

13. به مشاور مراجعه کنید

اگر همه تکنیک های بالا را انجام دادید و به نتیجه نرسیدید، می توانید آخرین راهکار را به کار ببندید و به یک مشاور خبره مراجعه کنید. قطعاً مشاور به وسیله تمارین و راه هایی که به شما خواهد داد و همچنین با استفاده از قرص های مخصوصی که تجویز خواهد کرد، لکنت کلام شما را درمان خواهد کرد و شما را از شر این مشکل و به نوعی بیماری نجات خواهد داد.

14. در دوره های فن بیان شرکت کنید

اما یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و در کل مهارت های مربوط به آن مثل همین لکنت زبان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

اگر سوالی هم در رابطه با لکنت زبان دارید و یا حتی تکنیک دیگری برای این کار می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ آن را به شما بدهیم و یا از آن استفاده کنیم.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --