آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها

آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها… سخنرانی مسئله ای است که همیشه و در همه جا، در منسب های مختلف می‌تواند برای شما ایجاد شود. این موضوع می‌تواند برای شما به عنوان یک مشکل مطرح باشد و یا بالعکس موجب درخشش بیشتر شما شود ، همه این موارد تنها بستگی به میزان تسلط شما در مورد تکنیک های سخنرانی جذاب دارد. ارائه سخنرانی نیز مانند هر موضوع دیگری، موانع و سختی های خاص خود را دارد که نیاز به کار کردن و آموزش دیدن دارد و می‌توان با تسلط بر روی نکات ، یادگیری و اجرای آن این موانع را از سر راه برداشت و سختی های آن را پشت سر نهاد. در مقاله آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها به بیان راهکارهایی پرداخته ایم تا با تمرین آن ها به خوبی در سخنرانی خودتان بدرخشید.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم؟
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم؟

در مقاله چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم می‌خوانید:

 • چگونه یک سخنرانی جذاب داشته باشیم؟
 • آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها
 • روش سخنرانی برای نوجوانان
 • متن یک سخنرانی کوتاه و جذاب

با این مقاله همراه باشید تا هر یک از این مولفه ها را به صورت جامع بیان کنیم.

مشاوره تخصصی واتساپ

چگونه یک سخنرانی جذاب داشته باشیم؟

یک سخنرانی جذاب که بتواند توجه همگان را جلب کند، شاید یکی از بزرگترین آرزوهای بسیاری از افراد باشد. انسان های زیادی در جهان وجود دارند که مدام در پی این هستند که بتوانند با روش‌های مختلف سخنرانی خود را بهبود بخشیده و صحبتهای خود را برای مخاطب جذاب سازند.

این موضوع عادی و طبیعی است زیرا همانطور که صحبت کردن در اولین مرحله، بهترین معرِّف شما برای مخاطب تان خواهد بود. بنابراین فردی که بتواند به خوبی و با جذابیت صحبت کند، بدون شک می‌تواند از خود ذهنیت خوبی برای مخاطب بر جای بگذارد. برای اینکه بتوانید یک سخنرانی جذاب ارائه دهید ترفند های بسیار زیادی وجود دارد که بدون شک با یادگیری و تمرین و تکرار هر یک از آنها می توانید به نتیجه مطلوب و مورد نظر خود دست پیدا کنید البته باید این را بدانیم که سخنرانی خوب در گرو فن بیان خوب داشتن است بنابر این اگر میخواهید سخنرانی حرفه ای شوید حتماً تکنیک های تقویت فن بیان را مطالعه کنید .

بهترین معرف سخنرانی جذاب شما است

آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها

اجازه دهید در ابتدا مقاله آموزش سخنرانی به بررسی مفهوم سخنرانی جذاب بپردازیم. یک سخنرانی جذاب یعنی اینکه مخاطب نه تنها متوجه گذر زمان نشود بلکه نهایت استفاده و لذت را از صحبت‌های شما ببرد. نه اینکه بعد از تمام شدن جلسه با خود بگوید چه بهتر که تمام شد. در چنین شرایطی است که شما می‌توانید ادعا کنید که توانسته اید یک سخنرانی جذاب را ارائه دهید.

همانطور که گفتیم این امر نیز مانند همه کارها دارای ترفند ها و تکنیک هایی است که با رعایت آنها می‌توانید به نتیجه مورد نظر خود دست پیدا کنید. در ادامه تعدادی از کاربردی ترین مهارت هایی که می‌توانید برای ارائه یک سخنرانی جذاب به کار گیرید، با هم مرور می‌کنیم.

با سخنرانی جذاب مخاطب متوجه گذر زمان نمی شود

1_یک خیابان دو طرفه بسازید

اولین درس از مقاله آموزش سخنرانی در جمع این است که شما باید یک خیابان دو طرفه بسیازید . اگر دقت کرده باشید در اغلب سمینارها و همایش های طولانی مدت مخاطبان بعد از گذشت یک زمان مشخص دیگر اشتیاق اولیه را ندارند و احساس کسالت جایگزین احساس شور و نشاط در وجود آنها خواهد شد. علت این امر واضح است، زیرا شما نتوانسته اید در این سخنرانی مخاطب تان را نیز درگیر کنید.

در واقع این ارتباط باید مانند یک خیابان دوطرفه باشد. همانقدر که اطلاعات در اختیار مخاطب قرار می دهید و با او صحبت می کنید، باید او را نیز درگیر کنید. این درگیر کردن کار چندان سختی نیست می‌توانید با طراحی تعدادی سوال و یا حتی با طراحی استراحت هایی در طول برنامه مخاطب خود را به برقراری یک ارتباط دوطرفه ترغیب کنید. یعنی در واقع کاری انجام دهید که ذهن او درگیر شود و و مجبور به فکر کردن باشد این گونه است که مخاطب از سخنرانی شما لذت خواهد برد، زیرا او نیز توانسته نظرات خود را بیان کند و صحبت‌های خود را تا حدی ارائه دهد.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-گفتگو
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-گفتگو

2_صادقانه صحبت کنید

صادقانه صحبت کردن دومین درس مقاله آموزش سخنرانی می باشد . از مهمترین نکاتی که در ارائه سخنرانی خود باید به آن توجه داشته باشید این است که اطلاعات صحیح و درست در اختیار مخاطب خود قرار دهید. اگر شما از مسئله مطمئن نیستید و یا آمار و اطلاعات دقیقی ندارید، سعی کنید از ارائه این اطلاعات خودداری نمایید.

تصور کنید مخاطب شما بعد از جلسه به بررسی اطلاعاتی که توسط شما در اختیار او قرار داده شده بپردازد و متوجه شود که تعدادی از اطلاعات شما ناقص و یا به طور کامل غلط هستند. بدون شک این موضوع موجب می‌شود که دیدگاه مخاطب نسبت به شما تغییر کند و اینگونه تصور کند که شما تمام اطلاعاتی که به او داده اید کاملاً نادرست بوده و اعتماد خود را نسبت به شما از دست می‌دهد. به همین علت لازم است که این موضوع را در راس قرار دهید و نسبت به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-صداقت
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-صداقت

3_اطلاعات منحصر به فرد ارائه دهید

یکی از نکاتی که می‌تواند تا حد قابل توجهی موجب جذابیت سخنرانی شما شود، این است که بتوانید اطلاعات منحصر به فردی را در اختیار مخاطب قرار دهید که قبلاً هیچ کجا نشنیده باشد. این باعث می‌شود که مخاطب شما تمام و کمال مجذوب صحبت‌های شما شود. به این علت که احساس می‌کند حرف‌های تازه‌ای برای گفتن دارید و می‌تواند اطلاعات جدیدی را از شما کسب کند.

تکرار حرف هایی که در بسیاری از منابع می‌توان آن‌ها را پیدا کرد و یا صحبت هایی که بسیار پیش پا افتاده هستند، موجب می‌شود جذابیت سخنرانی شما تا حد زیادی کاهش پیدا کند. به این علت است که تاکید می‌کنیم قبل از سخنرانی سعی کنید مطالعات بیشتری داشته باشید، تحقیقات انجام دهید یا هر کار دیگری که فکر می‌کنید لازم است تا بتوانید اطلاعاتی جدید و تازه در اختیار مخاطبان بگذارید که برای آنها جذابیت داشته باشد.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-اطلاعات
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-اطلاعات

4_خودشیفتگی را کنار بگذارید

اگر می خواهید آموزش سخنرانی خود را به خوبی پشت سر بگذارید این نکته را هیچ گاه فراموش نکنید .فردی که در جلسه سخنرانی شما حاضر شده است به آنجا نیامده که به طور مرتب شما درباره افتخارات و توانایی های خود با او صحبت کنید. و به اصطلاح برای او فخر فروشی کنید. این یکی از پیش پا افتاده ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید، تا به طور کامل سخنرانی خود را نابود کنید.

مدّ نظر داشته باشید هیچ کس از فرد خودشیفته و خودپسند خوشش نمی آید. این که شما مرتب سعی می‌کنید درباره خود حرف بزنید، بعد از مدتی در مخاطب این احساس را ایجاد خواهید کرد، که شما در حال تحقیر و یا توهین به او هستید. مدام سعی می‌کنید خود را بالاتر از او جلوه دهید. به همین علت به طور جدی از انجام این کار اجتناب کنید. در غیر این صورت عواقب آن به پای خودتان خواهد بود.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-خودشیفتگی
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-خودشیفتگی

5_کم گوی و گزیده گوی

حتی اگر شما بهترین سخنران دنیا باشید و بهترین ویژگی های سخنران خوب را هم داشته باشید، در بهترین حالت بعد از یک یا نهایتاٌ دو ساعت افراد از گوش دادن به حرف های شما خسته خواهند شد. به همین علت است که توصیه می‌کنیم تا حد ممکن سخنرانی خود را کوتاه و موثر ارائه دهید. سعی کنید بیش از اندازه به توضیحات نپردازید . البته توجه داشته باشید نباید آنقدرها هم کوتاه سخنرانی کنید که مخاطب متوجه مفهوم صحبت‌های شما نشود.

در اصل آنچه که مد نظر ماست این است که شما منظور خود را به کاربردی ترین حالت ممکن و در متعادل ترین زمان به مخاطب ارائه دهید. در این صورت سخنرانی شما از جذابیت کافی برخوردار خواهد بود. این یکی از اصول مهم سخنرانی است. ذهن افراد بعد از حداکثر یک تا دو ساعت خسته خواهد شد و دیگر اشتیاقی برای شنیدن ادامه سخنرانی شما نخواهد داشت.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-جذابیت سخنرانی
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-جذابیت سخنرانی

6_محکم و استوار باشید

همان قدر که کلمات شما می‌تواند برای مخاطب تان پیامی را ارسال کند، زبان بدن شما هم می‌تواند برای مخاطب مفاهیم مختلفی را به همراه داشته باشد. این که محکم و استوار بایستید، لبخند بزنید و در چشمان مخاطب خود نگاه کنید همگی موجب می‌شود که او باور کند که شما فردی با اعتماد به نفس و مقتدر هستید. همچنین توانایی و تسلط لازم و کافی را برای ارائه سخنرانی خود دارید.

به همین علت زبان بدن یکی از همان موضوعاتی است که همیشه مد نظر بوده و نمی‌توان به هیچ وجه منکر تاثیر آن در بهبود عملکرد شما شد. اینکه شما چه واکنشی از خود نشان می‌دهید و یا چه حرکتی انجام می‌دهید، همگی نشان دهنده آنچه که در درون شما می‌گذرد خواهند بود. فراموش نکنید هیچ یک از آنها از چشم مخاطب دور نخواهد ماند. بنابراین لازم است که به زبان بدن خود دقت ویژه‌ای داشته باشید و تا می‌توانید درباره آن اطلاعات کسب کنید. اگر میخواهید زبان بدن خودتان را تقویت کنید میتوانید مقاله چگونه زبان بدن خود را تقویت کنیم را مطالعه کنید.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-زبان بدن
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-زبان بدن

7_تمرین را دست کم نگیرید

آموزش سخنرانی بدون تمرین هیچ معنایی پیدا نمی کند . لطفاً تمرین کردن را قبل از هر سخنرانی به صورت ویژه مد نظر قرار دهید. برخی افراد بداهه گویی بسیار قوی دارند بنابراین زمانی که می‌خواهند سخنرانی کنند، می‌توانند جملات را در همان لحظه به صورت موثر و صحیح کنار هم قرار دهند. اما در مقابل برخی دیگر از افراد وجود دارند که بدون تمرین کردن محال است بتوانند یک سخنرانی خوب ارائه دهند.

اگر شما جزء هر کدام از دسته های بالا باشد فرقی نمی کند همیشه پیشگیری بهترین راه برای جلوگیری از بروز خطر های احتمالی است. قطعاً دوست ندارید شخصیت شما زیر سوال برود و یا بعد از ارائه سخنرانی خود مدام حسرت بخورید که کاش بیشتر تمرین کرده بودم به همین علت بهتر است که با آمادگی کامل برای سخنرانی حاضر شوید.

بدون تمرین انتظار سخنرانی جذاب را نباید داشت

8_اصل سادگی را مد نظر قرار دهید

شاید به کار بردن اصطلاحات پیچیده و کلمات سخت و سنگین موجب می‌شود که شما فردی دانا و با سطح اطلاعات بالا برای برخی از افراد به نظر برسید، اما فراموش نکنید افراد حاضر در جلسه سخنرانی شما ممکن است دارای میزان تحصیلات متفاوتی باشند. بنابراین بهترین روش که می‌توانید برای سخنرانی خود ارائه کنید این است که تا حد ممکن صحبت‌های خود را واضح و شفاف بیان کنید.

اجازه دهید مخاطب منظور شما را بدون پیچیدگی دریافت کند، نه اینکه مدام در ذهن خود درگیر باشد که دقیقا منظور شما از آن چه مه گفتید چه بوده است. این موضوع می‌تواند جذابیت سخنرانی شما را تا حد قابل توجهی بالا ببرد زیرا همه افراد می‌توانند با توجه به درک خود از آن بهره ببرند.

9_روخوانی نکنید

ارائه سخنرانی از روی کاغذ و رو خوانی کردن، یکی از بدترین روشها در ارائه سخنرانی می‌باشد. در واقع عدم تسلط شما بر روی مطلب را به مخاطب یادآوری می‌کند. بنابراین بهتر آن است که با تمرین کامل در جلسه حضور پیدا کنید تا به هیچ عنوان نیاز به استفاده از متن نوشته شده نداشته باشید و یا حداقل اگر قرار است از آن استفاده کنید صرفاً در برخی مواقع محدود برای یاد آوری مطالبی باشد که از ذهن شما خارج شده است.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-روخوانی
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-روخوانی

10_اسلاید آماده کنید

استفاده از پاورپوینت یک روش جذاب برای ارائه سخنرانی می‌باشد. می‌توانید اسلایدهای مرتبط به همراه تصاویر خاص و دلنشین را برای مخاطب خود انتخاب کنید و در طول سخنرانی از آن استفاده نمایید. به این صورت مخاطب شما مطالب را بهتر در ذهن خود جای خواهد داد.

زیرا علاوه بر اینکه آن را از زبان شما شنیده است، توانسته آن را ببیند. البته فراموش نکنید در ساخت پاورپوینت باید توجه داشته باشید که بنا نیست تمام مطلب شما روی اسلاید نوشته شود. بلکه تنها قرار است که قسمتی از آن به صورت نکته ای در اسلاید آورده شود تا مطلب را برای مخاطب بهتر جا بیندازد. اگر نیاز است در کنار آموزش سخنرانی که در حال گذراندن آن هستید آموزش های نرم افزارهای مورد نیاز را هم تهیه کنید .

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-پاور پوینت
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-پاور پوینت

11_نقطه آغاز و پایان مشخص داشته باشید

برای سخنرانی خود یک ساختار بندی طراحی کنید. بدانید که قرار است از کجا شروع کنید، با کدام مطالب ادامه دهید و نهایتا به چه نتیجه ای برسید و نحوه پایان سخنرانی شما چگونه باشد. بدون شک عدم آگاهی درباره این موضوع و یا عدم تسلط بر روی آن موجب می‌شود مخاطب شما تصور کند که متن دچار پراکندگی است و نهایتاً مفهوم پیام شما را به خوبی درک نکند. پس حتماً برای سخنرانی خود یک ساختار مناسب طراحی نمایید تا پیام شما را به بهترین شکل ممکن به مخاطب منتقل کند.

12_لحن و میزان صدای شما مهم است

لحن بیان کلمات و جملات و همین طور میزان صدای شما در هنگام سخنرانی بسیار مهم است. سعی کنید زمانی که در حال صحبت درباره موضوع هیجان انگیزی هستید تمام انرژی و شور و شوق خود را به صدای خود منتقل کنید. به این ترتیب می‌توانید با لحنی که اهمیت موضوع را یادآور می‌شود با مخاطب تان صحبت کنید. از سوی دیگر این نکته را مدنظر داشته باشید که قرار نیست در تمام طول سخنرانی با صدای بلند مطالب را بیان کنید. گاهی اوقات نیاز است صدای خود را پایین آورده و حتی در مواقع لازم سکوت کنید تا مخاطب منظور شما را به درستی درک کند.

در مقاله چگونه صدای خوبی داشته باشیم به این نکات به طور کامل اشاره کرده ایم که پیشنهاد می‌کنم برای تقویت صدای خود به بهترین شکل ممکن، حتماً آن را هم مطالعه کنید.

لحن بیان کلمات در سخنرانی اهمیت بالایی دارند

13_تحریک احساس مخاطب در همان لحظه نخست

این که می‌توانید سخنرانی خود را به گونه‌ای شروع کنید که احساسات مخاطب در همان لحظه اول درگیر شود، یکی از بهترین نقاط قوت شما در سخنرانی محسوب می‌شود و بیان کننده این است که شما به بهترین شکل ممکن آموزش سخنرانی خود را گذرانده اید . منظور از تحریک احساسات مخاطب این نیست که او را دچار ناراحتی کنید. بلکه بالعکس منظور ما این است که احساس شادی را در وجود او ایجاد کنید و او را به هیجان بیاورید تا بداند که قرار است یک سخنرانی جذاب و انرژی بخش را بشنود بنابراین با دقت و تمام حواس خود به سخنرانی شما گوش خواهد داد. شاید بتوان با جرأت گفت شروع سخنرانی از مهمترین بخش های یک سخنرانی تاثیر گذار می باشد .

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-احساسات
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-احساسات

14_خودتان باشید

یکی از مشکلات اصلی که اغلب افراد با آن روبرو هستند این است که تلاش می‌کنند خود را یک سخنران تمام عیار جلوه دهند، در حالی که این موضوع کاملاً اشتباه است. سعی کنید خودتان باشید. نیاز نیست تظاهر به چیزی که نیستید بکنید. راحت باشید و راحت سخن بگویید. اجازه دهید این احساس حتی در وجود مخاطب شما هم ایجاد شود. افراد همیشه کسانی را که بتوانند در کنار آن ها احساس آرامش و آسودگی خاطر داشته باشند بیشتر دوست دارند، بنابراین دست از تظاهر کردن بردارید و خودتان باشید.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-اغراق
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-اغراق

15_کلیشه ای صحبت نکنید

بیان صحبت های کلیشه ای که اغلب سخنرانان در ابتدای صحبت های خود استفاده می‌کنند خودداری کنید مانند :

عذرخواهی می‌کنم که وقت شما را گرفتم.

ممنون که به حرف های من گوش می‌دهید.

سخنرانی من زیاد طول نخواهد کشید .

این مدل صحبت‌ها موجب می‌شود که فاقد اعتماد به نفس ظاهر شوید و مخاطب دچار این احساس می شود که شما مطلب چندان با ارزشی برای ارائه ندارید و به همین علت با این روش سعی می‌کنید ایرادات خود را بپوشانید بنابراین از بیان این گونه جملات خودداری کنید. به شما قول می دهم اگر آموزش سخنرانی خود را به درستی سپری کنید مدل سخنرانی کردن خود را پیدا کرده و از به کار بردن جملات کلیشه ای بی نیاز خواهید شد .

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-کلیشه ای
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-کلیشه ای

16_با سوالات خاص شروع کنید

سخنرانی خود را با سوالاتی آغاز کنید که ذهن مخاطب را به چالش بکشد و او را برای یافتن پاسخ مشتاق کند. سوالاتی که پاسخ آنها به سادگی به دست نمی‌آید و تنها خود شما هستید که جواب آنها را می‌دانید. این موضوع باعث می‌شود که مخاطب تان در صحبت‌های شما به دنبال یافتن جواب این سوال بگردد به همین علت با دقت بیشتری به صحبت های شما گوش خواهد داد.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-سوالات
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-سوالات

17_حقایق جالب را بر زبان بیاورید

بدون شک حقایق شگفت انگیز بسیاری در دنیا وجود دارند که با موضوع سخنرانی شما مرتبط باشند. می‌توانید از آنها به نفع خود استفاده کنید و به دنبال کشف حقایق دست نیافتنی درباره موضوع خود باشید. کار چندان مشکلی نیست و با اندکی تحقیق و پرسش می‌توان به آن رسید.

این حقیقت می‌تواند درباره زندگی یک فرد معروف باشد و یا هر چیز دیگری آنچه که اهمیت دارد این است که مخاطب شما قبلاً این موضوع را نمی‌دانسته بنابراین شنیدن آن از زبان شما بدون شک بسیار جذاب خواهد بود.

حقایق جذابیت سخنرانی را افزایش می دهد

18_از داستان ها بهره بگیرید

شروع سخنرانی و حتی ادامه دادن آن با داستان، یکی از بهترین روش ها برای جذاب کردن سخنرانی به بهترین شکل ممکن می‌باشد. این داستان می‌تواند درباره خود شما و یا هر فرد دیگری باشد. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که داستان شما مرتبط با موضوع سخنرانی تان باشد و بنا است نتیجه آن را در سخنرانی خود بیان کنید.

از سمت دیگر داستان باید تا حدی جذاب باشد که بتواند مخاطب شما را نسبت به موضوع مشتاق کند و در ذهن او باقی بماند. آمار و ارقام ثابت کرده زمانی که شما برای مخاطب خود داستانی را تعریف می‌کنید تا مدت‌ها در ذهن او باقی خواهد ماند. بنابراین شما و سخنرانی تان در ذهن او ماندگار خواهید شد.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-داستان
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-داستان

19_پرانرژی و با هیجان شروع کنید

شروع با لبخند، با انرژی بالا و با هیجان، همه این ها عواملی هستند که دست به دست هم داده تا سخنرانی شما به جذاب ترین شکل ممکن ارائه شود به همین علت لازم است که به این نکات توجه زیادی داشته باشید. میزان انرژی شما در ابتدای سخنرانی می‌تواند مخاطب را به وجد بیاورد. البته لازم نیست همیشه و در طول سخنرانی با یک انرژی یکنواخت و یا لحن یکنواختی صحبت کنید تغییر لحن و انرژی خود یکی از جذاب ترین روش ها برای شروع و ارائه یک سخنرانی فوق العاده می‌باشد.

20_در مورد علایق مخاطبین بیشتر صحبت کنید

در اصل آن چه که شما باید برای جذابیت سخنرانی به آن توجه کنید این است که تا چه اندازه می‌توانید در تحریک احساسات و علایق مخاطب تان موفق عمل کنید. فراموش نکنید همه انسان ها، دارای احساسات و علایق می‌باشند و درست زمانی بیشتر از همیشه تحت تاثیر قرار می‌گیرند که فرد مقابل موفق شود این علایق و احساسات را تحریک کند. به همین علت برانگیخته کردن احساس مخاطب یکی از بهترین ترفند هایی است که می‌توانید برای بالا بردن میزان جذابیت سخنرانی خود از آن استفاده کنید. یکی از راه های برانیگخته کردن احساسات مخاطبین صحبت کردن در مورد علایق آن ها می باشد.

وقتی این کار را خوب انجام دهید سخنرانی شما می‌تواند باعث شود اعتبارتان تا حد قابل توجهی در مقابل دیگران افزایش پیدا کند. با این کار موفقیت های شغلی به سمت شما سرازیر شده و یا این که حتی می‌توانید با یک سخنرانی جذاب دیگران را متقاعد کنید که به حرف های شما گوش داده و به آنها عمل کنند.

سخنرانی جذاب اعتبار شما را افزایش می دهد

روش سخنرانی برای نوجوانان

نوجوانان گروهی خاص و آسیب پذیر از جامعه هستند که ارتباط گیری و صحبت کردن با آنها باید از قواعد خاصی تبعیت کند. روش سخنرانی شما در تدریس برای یک نوجوان باید متفاوت باشد. طبق اصول خاصی جلو بروید در غیر این صورت نه تنها به صحبت‌های شما گوش نخواهند داد بلکه ممکن است حتی از سوی آن‌ها مورد قضاوت قرار بگیرید. ممکن است محکوم شوید به این که آنها را درک نمی‌کنید و یا اینکه چیزی از دغدغه‌های آنها نمی‌دانید. نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند تا در هنگام سخنرانی برای یک نوجوان بتوانید بیشترین اثر گذاری را در او ایجاد کنید.

1_ دقت به زمان

یکی از مهمترین مسائلی که در صحبت با نوجوانان باید مد نظر قرار دهید این است که آیا در آن لحظه حوصله شنیدن حرفهای شما را دارد یا خیر؟ مهم است چه زمانی را انتخاب کنید تا او خسته و بی حوصله نباشد. اوقات فراغت او را که دوست داشته به طریق دیگری بگذراند از او نگیرید این گونه است که می‌توانید با او به خوبی صحبت کنید و مطلب خود را با وی در میان بگذارید پس در انتخاب زمان دقت کنید و از سمت دیگر می‌توانید از خود او نظرسنجی کنید تا بدانید آیا دوست دارد در این زمان به حرف های شما گوش دهد یا خیر. این موضوع موجب می‌شود که بداند که شما به او اهمیت می‎‌دهید و علاقه مند خواهد شد.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-حوصله
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-حوصله

2_لحن مناسب داشته باشید

نوجوان در سنی قرار دارد که دچار غرور است. بنابراین کوچکترین نقطه منفی از جانب شما می‌تواند موجب شود تا به طور کامل از صحبت با شما صرف نظر کرده و این کار را متوقف کند. زمانی که با یک نوجوان در حال صحبت هستید دقت کنید که بتوانید با لحن آرامش بخشی که در او احساس امنیت ایجاد می‌کند صحبت نمایید. بگذارید احساس کند که شما تنها برای حفظ آرامش حضور دارید.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-لحن صدا
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-لحن صدا

3_ویژگی های مثبت او را بیان کنید

نوجوانان تشنه تحسین و توجه هستند. به همین دلیل است که برخی مواقع اشتباهاً به کارهایی دست می‌زنند که برای آنها دردسر ساز می‌شود. سعی کنید ابتدا با او درباره ویژگی‌های مثبتی که دارد صحبت نمایید و آنها را بسیار واضح و روشن مورد تشویق و تحسین قرار دهید. سپس می‌توانید نقاط منفی را بدون هیچگونه کنایه زدن و یا لحن تندی با او در میان بگذارید و برای آن چاره اندیشی کنید با این روش دیگر نسبت به شما گارد نخواهد داشت و با شما همراه می‌شود.

4_همانقدر که می‌گویید، شنونده نیز باشید

یکی از دغدغه های اصلی یک نوجوان این است که تصور می‌کند هیچ کس به حرف های او اهمیت نمی‌دهد. به همین دلیل از صحبت کردن با دیگران فاصله می‌گیرد و ترجیح می‌دهد با همسالان خود وقت بگذراند. آنچه که شما می‌توانید درباره این موضوع مد نظر قرار دهید این است که سعی کنید همان قدر که حرف های تان را برای او بیان می‌کنید اجازه دهید او نیز حرف های خود را با شما در میان بگذارد. به این ترتیب متوجه خواهد شد که شما برای صحبت های ارزش و اهمیت قائل هستید و نظرات او برای شما مهم است این موضوع موجب ایجاد احساس اطمینان در وجود او نسبت به شما خواهد شد.

نوجوانان نیاز دارند تا شما نیز به حرف های آنان گوش دهید

5_واقعیت ها را بدون طرفداری بیان کنید

واقعیت های زندگی و جامعه را بدون هیچگونه طرفداری برای او بیان کنید. زمانی که شما سعی کنید از حقیقتی طرفداری کنید که باب میل خودتان است بدون شک او نیز ترغیب خواهد شد تا از عقاید خود دفاع کند. مشکل اصلی بسیاری از نوجوانان این است که فکر می‌کنند همه چیز را می‌دانند، در حالی که هنوز آگاهی کامل نسبت به بسیاری از مسائل جامعه ندارند. شما می‌توانید این مسائل را به گونه ای برای او مطرح کنید که احساس نکند قرار است عقاید و خواسته‌های خود را به او تحمیل کنید.

6_همه نیازهای او را مد نظر قرار دهید

یک نوجوان نیاز های بسیار زیادی دارد. سعی کنید همه آنها را مد نظر قرار دهید و مطابق با آن ها برای او صحبت نمایید. فراموش نکنید اگر یک فرد احساس کند که به نیازهای او توجهی نمی‌شود بدون شک از خود واکنش نشان خواهد داد و این واکنش قطعاً دلخواه شما نخواهد بود. بنابراین به او این اطمینان خاطر را بدهید که نسبت به نیازهای او واقف هستید و به آنها توجه لازم را دارید.

چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-نفوذ کلام
چگونه سخنرانی جذاب داشته باشیم-نفوذ کلام

متن یک سخنرانی کوتاه و جذاب

حالا که مهمترین نکات آموزش سخنرانی را فرا گرفتید وقت آن رسیده که یکی از بهترین روش تهیه یک سخنرانی عالی را برای شما شرح دهم . برخی اوقات فرصت شما برای ارائه سخنرانی بسیار محدود است و در عرض زمان کمی را برای این موضوع به شما اختصاص داده‌اند. بهترین روش در این زمان استفاده از شیوه abcc می‌باشد. این روش یکی از معمول ترین روش ها برای ارائه سخنرانی کوتاه و لذت‌بخش است.

A:attention 

جلب توجه آغازین همانطور که در بالا مطرح کردیم شروع سخنرانی به شیوه ای جذاب می‌تواند میزان تأثیرگذاری صحبت های شما را تا حد زیادی بالا ببرد. پس از اولین مرحله شما باید یک آغاز جذاب برای سخنرانی خود طراحی کنید. می‌توانید از نکاتی که در بالا ذکر شد استفاده نمایید. همچنین می‌توانید مقاله چگونه در سخنرانی جلب توجه کنیم را هم مطالعه کنید.

B:body

  در این قسمت منظور بدنه سخنرانی شما می باشد بدنه سخنرانی یعنی همان مطلبی که مدنظر شماست تا به مخاطب ارائه دهید در اصل همان هدف شما از سخنرانی می باشد در این قسمت باید پیام خود را به طور کامل به مخاطب ارائه کنید.

سخنرانی به روش ABCC
سخنرانی به روش ABCC
C:conclusion

اکنون نوبت به جمع‌بندی رسیده است یعنی باید مطالبی را که بیان کرده اید به صورت خلاصه وار مجدد برای مخاطب جمع بندی کنید. فراموش نکنید در این قسمت نباید هیچ گونه مطلب اضافی به صحبت های خود اضافه کنید تنها باید مطالب قبلی را به صورت کلی و خلاصه وار جهت مرور مجدد به مخاطب اعلام نمایید.

C:call to action

خوب حالا نوبت به مرحله دعوت به اقدام رسیده است. مخاطب چگونه باید از مطالبی که ارائه کردید استفاده کند و چطور باید آنها را در زندگی روزمره خود پیاده سازد. در این قسمت وظیفه شما این است که راهکارهایی را به مخاطب ارائه دهید تا با استفاده از آنها بتواند از مطالب شما به بهترین شکل ممکن استفاده نماید.

جهت تثبیت مهمترین موارد در ذهنتان،یک بار دیگر در 1 دقیقه آن ها را مرور کنید

در حال بارگذاری...

تمامی نکاتی که در مقاله آموزش سخنرانی مطرح شد می‌تواند به شما کمک کند که تا حد زیادی مهارت خود را در حوزه سخنرانی تقویت کنید و به میزان پیشرفتی که مد نظر دارید دست پیدا کنید بنابراین با تمرین و تکرار آنها به هر آنچه که در ذهن دارید، خواهید رسید. فراموش نکنید این کار شاید کمی طول بکشد اما بالاخره نتیجه مطلوب شما را به همراه خواهد داشت. همچنین اگر ایده جالبی برای شروع سخنرانی دارید خوشحال میشویم زیر همین مقاله در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 

 1. منیر سادات حسینی

  ممنون خانم تیموری عزیز. مطالبتون خیلی عالی بود.با کمک گرفتن از مقاله خوبتون وتمرین زیاد میتونیم سخنرانی خوبی داشته باشیم.

  پاسخ دادن
  1. ممنون از همراهی شما
   موفق باشید خانم حسینی عزیز

 2. رقیه کریمی

  سلام مرور شد

  پاسخ دادن
 3. معصومه شاهری

  سلام.مطالب عالی بود.جاده دوطرفه وخودشیفته نبودن وپرانرژی بودن وهمه همه ب مطالب سیار جالب بود خانم تیموری عزیز.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما خانم شاهری عزیز

 4. رقیه کریمی

  سلام نکات خوبی بود حتما در سخنرانی هام از این نکات استفاده خواهم کرد

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق و سربلند باشید

 5. nemati

  درود سرکار خانوم تیموری ???

  مث همیشه خوش درخشیدین …بانوووو ????

  موفق بااااشین ?????‍♀️

  .

  پاسخ دادن
  1. سپاس فراوان از همراهی گرم شما خانم نعمتی عزیز

 6. حمیده فعال

  سلام مطالب خیلی خوبی بودند باید با تمرین زیاد برای سخنرانی آماده شویم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما
   موفق باشید

 7. صفری

  سلام
  ممنون از مقاله خوبتون نکات خیلی مهمی بود که با بکار بستن هر کدام از آنها میتوان سخنرانی جذابی داشت.

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --