مهارت گفتگو چیست؟

در مقالات قبلی مانند آموزش فن بیان نحوه خوب صحبت کردن را به شما آموزش دادیم؛ اما آنچه که اهمیت دارد این است که تنها خوب صحبت کردن نمی تواند کافی باشد! چرا که وقتی شما صحبت می کنید، فرد مقابل هم می‌خواهد از جانب خودش حرف‌هایی را بزند. در واقع قرار است در این رابطه گفت و شنود انجام شود؛ به این اتفاق گفتگو می گویند که نیازمند مهارت های خاصی می باشد. چرا که گفت و گو کردن یک اتفاق دو طرفه است. بنابراین اگر قرار است طريقه صحبت كردن با ديگران را به خوبی بلد باشیم یا به عبارت دیگر بدانیم که چگونه درست صحبت کنیم ، باید مهارت گفتگو کردن را نیز به خوبی داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم چند نکته مهم برای یک گفتگوی موفق را به شما آموزش دهیم؛ این نکات عبارتند از:

  • هیجان انگیز صحبت کنید
  • شنونده خوبی باشید
  • به موقع سوال بپرسید
  • سوالات مرتبط بپرسید
  • تلفن همراه خود را کنار بگذارید
  • از ارتباط چشمی غافل نشوید
  • پراکنده صحبت نکنید
  • هوشمندانه سوال بپرسید

1. هیجان انگیز صحبت کنید

یکی از نکات مهمی که برای یک گفتگوی موفق باید داشته باشید، توانایی هیجان انگیز صحبت کردن است. آیا شما آنقدر خوب صحبت می کنید که مخاطب تان را به وجد بیاورید و او را برای ادامه این گفتگو ترغیب نمایید؟

اگر دقت کرده باشید برخی از افراد مهارت بسیار زیادی در این امر دارند. آن ها آن قدر خوب صحبت می‌کنند که شما مدام مشتاقید با آنها تعامل کنید و به حرف زدن ادامه دهید. یکی از راه هایی که می تواند باعث شود مخاطب شما با هیجان به سخنان شما گوش دهد، این است که رازآلود صحبت کنید؛ به طوری که وادار شود از شما سوالاتی را بپرسد.

نیاز نیست همه چیز را همان لحظه اول به طور کامل تعریف کنید، اجازه دهید مخاطب شما کنجکاو شود. در واقع این مهارت شماست که مطلب مورد نظرتان را چطور تعریف کنید تا مخاطب دوست داشته باشد به گفت‌وگو با شما ادامه دهد و داستان شما را بشنود. فرقی نمی کند گفت و گوی شما از نوع کاری باشد یا گفت و گوی شخصی و دوستانه؛ در هر دو صورت  می‌توان در ابتدا با تعریف کردن مطالب کنجکاوی برانگیز مخاطب را درگیر کرد. بدون شک زمانی که یک فرد نسبت به مسئله حساس و کنجکاو شود، سوالاتی را خواهد پرسید. بنابراین به همین سادگی یک گفت و گو شکل می گیرد که هر دو طرف از آن لذت می برند.


در ادامه بخوانید: چگونه سر صحبت را باز کنیم؟


یکی از نکات مهمی که برای یک گفتگوی موفق باید داشته باشید، توانایی هیجان انگیز صحبت کردن است
یکی از نکات مهمی که برای یک گفتگوی موفق باید داشته باشید، توانایی هیجان انگیز صحبت کردن است

2. شنونده خوبی باشید

وقتی می گوییم گفتگو، یعنی هر دو طرف به یک اندازه صحبت کنند و مطلب برای بیان کردن داشته باشند. اینکه شما به تنهایی مجلس را در دست بگیرید و مدام صحبت کنید، گفت و گو نام ندارد و مسلماً بعد از مدتی باعث خستگی مخاطب یا مخاطبانتان خواهد شد. اگر قرار است یک گفتگو شکل بگیرد، باید همان قدر که صحبت می کنید اجازه دهید فرد مقابل هم اظهار نظر کند و مطالبی را که در ذهن دارد، به زبان بیاورد.

پس شنونده خوبی هم باشید. تمام حواس خود را به صحبت های طرف مقابل معطوف کنید و به او نشان دهید که تا چه اندازه حرف های او برای شما مهم است. متاسفانه برخی افراد در جمع آنقدر صحبت می‌کنند که دیگران خسته می شوند و هیچ تمایلی به ادامه همنشینی با آن ها ندارند.

مقصود ما این نیست که شما حرف نزنید؛ بلکه منظور ما این است که همان اندازه که صحبت می کنید به دیگران هم شانس صحبت کردن بدهید. زمانی که مقداری از مطلب مورد نظر خود را بیان کردید، سکوت کنید تا فرد مقابل هم متناسب با صحبت‌های شما نظرات خود را بیان کند؛ یا اینکه اگر حرفی برای گفتن نداشت شما با سوال پرسیدن او را در بحث درگیر کنید. هیچ رابطه یک طرفه ای لذت بخش نخواهد بود. گفت و گو کردن هم از این قانون جدا نیست.

پیشنهاد می کنم در این رابطه حتماً مقاله گوش دادن فعال را هم مطالعه کنید تا بهتر متوجه منظور و مقصود این بخش شوید.

3. به موقع سوال بپرسید

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که مطلبی را بیان کرده اید و از آن گذشته اید اما فرد مقابل بعد از گذشت دقایقی طولانی، تازه سوالی درباره مطالب پیشین بپرسد؟

تنها احساسی که در این لحظه به انسان دست می دهد، احساس عصبانیت و کلافگی است. چراکه فکر می کنید شخص مقابل اصلا توجهی به حرفهای شما نمی کند و افکارش در جای دیگری مشغول است. این یکی از اشتباهات کشنده در گفت و گو کردن می باشد. اگر سوالی درباره مطلبی که بیان می‌شود، دارید به موقع مناسب خود این سوال را بپرسید. یعنی زمانی که بحث بر سر موضوع مورد نظر شماست، سوال خود را مطرح کنید.

وقتی سوالات خود را در جای نادرست از گوینده می پرسید، تنها احساسی که در وجود او ایجاد می کنید، این است که هیچ توجهی نسبت به حرف های او ندارید و متوجه نمی شوید که در حال حاضر وی در حال مطرح کردن مطلب دیگری می باشد. همین امر می‌تواند موجب سرد شدن فرد مقابل و بی میلی او نسبت به ادامه گفتگو با شما شود. سوال پرسیدن در جای مناسب و درست خود، نشان می دهد که شما چقدر نسبت به حرفهای مخاطبتان توجه دارید و حتی کنجکاوی شده اید که بیشتر بدانید. هرچقدر که پرسیدن سوال در موقع مناسب خود می تواند جذابیت گفت و گو را بالا ببرد، سوال پرسیدن نابجا می تواند آفت یک گفتگوی موفق باشد.

یکی از اشتباهات کشنده در گفت و گو کردن، سوال پرسیدن بیجا می باشد
یکی از اشتباهات کشنده در گفت و گو کردن، سوال پرسیدن بیجا می باشد

4. سوالات مرتبط بپرسید

وقتی شخص مقابل در حال صحبت کردن درباره مشکلات خانوادگی خود است، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما از شرایط شغلی او سوال بپرسید! با کمال احترام این کار شما فضولی کردن محسوب می شود. اگر فرد مقابل آن قدر با شما احساس راحتی کرده که درباره مسائل شخصی خود با شما صحبت کند، شما حق دارید فقط درباره همان موضوعی که مورد بحث قرار گرفته از او سوال بپرسید نه درباره سایر مسائل. اگر صلاح بداند قطعاً خودش درباره سایر مسائل با شما صحبت خواهد کرد. این موضوع به طور محسوسی در مراسم خواستگاری مهم است. در این مقاله صرفاً کلی درباره این موضوع بحث کرده‌ایم و اگر می‌خواهید بهتر همراه داستان باشید توصیه می‌کنم مقاله فن بیان در خواستگاری را بخوانید.

بنابراین کنجکاوی بیجا و بیش از حد نداشته باشید. اینکه فرد با شما صحبت می‌کند دلیل موجهی نیست که شما بخواهید در تمام جنبه‌های زندگی او سرک بکشید و از همه چیز سر در بیاورید. متاسفانه این اشتباه در اغلب گفت‌وگوها به چشم می خورد و هیچ نتیجه ای جز اتمام یا ناتمام ماندن گفت و گو نیز نخواهد داشت. پس تا آنجا که می توانید سعی کنید از پرسیدن سوالات غیر مرتبط خودداری کنید.

5. تلفن همراه خود را کنار بگذارید

وقتی که صحبت می کنید، مایلید همه افراد به شما توجه کنند و هیچ کس هیچ کار دیگه ای انجام ندهد. اما زمانی که فرد دیگری شروع به صحبت کردن می کند، تلفن همراه خود را در دست می گیرید و مشغول بازی با آن می شوید. البته برای اینکه توجه خود را نشان دهید هر از گاهی سرتان را بالا می آورید و نسبت به صحبت های مخاطب واکنش نشان می دهید. شاید این جمله را بیان کنید که حواسم به شماست.

اما توجه داشته باشید این کار شما یک بی احترامی بزرگ محسوب می شود. به شخصه از افرادی که در هنگام صحبت کردن با دیگران و یا در جمع مدام درگیر تلفن‌همراه خود هستند، دوری می کنم. چون این افراد معمولاً هیچ اعتقادی به آداب برقراری ارتباط با دیگران ندارند. بنابر این قطعاً نمی‌توانند مخاطب خوبی برای گفتگو کردن باشند. شاید خودتان متوجه نباشید در دست گرفتن تلفن همراه تا چه اندازه می تواند موجب بروز احساس ناخوشایند در وجود شخص مقابل شود و او را از ادامه هم صحبتی با شما متنفر نماید. اما یک واقعیت غیر قابل انکار است.

در دست گرفتن تلفن همراه یک بی‌احترامی بزرگ محسوب می شود، آن هم درست زمانی که فرد دیگری در حال صحبت کردن با شماست. با انجام این کار علاوه بر اینکه به شخص مقابل بی‌احترامی شده نشان می دهید که خودتان از شخصیت اجتماعی و فهیمی برخوردار نیستید. انجام این کار یک توهین دوجانبه محسوب می‌شود که البته بیشتر شخصیت شما را در ذهن فرد مقابل خدشه‌دار می‌کند.

در دست گرفتن تلفن همراه هنگام گفتگو، یک بی‌احترامی بزرگ محسوب می شود

6. از ارتباط چشمی غافل نشوید

برقرار کردن ارتباط چشمی یکی از جنبه های مهم و مورد توجه در یک گفت و گو است. تا جایی که می‌توانید با شخص مقابل خود ارتباط چشمی برقرار نمایید. البته منظور خیره شدن به صورت گستاخانه نیست، بلکه ارتباط چشمی مناسب توأم با حرکات صورت و بدن که نشان دهد توجه شما به او معطوف است. به عنوان مثال اگر روی صندلی نشسته اید، می توانید کمی به سمت جلو خم شوید و به صورت فرد مقابل نگاه کنید. این کار شما نشان می دهد نسبت به حرف های او توجه دارید و کنجکاوید که ادامه مطالب را بشنوید.

وقتی به چشمان شخصی در هنگام صحبت کردن نگاه می‌کنید، ناخودآگاه باعث می شوید که او احساس کند تمام توجه شما به صحبت هایش معطوف شده. همین امر موجب می‌شود با انرژی و انگیزه بیشتری برای شما حرف بزند. پس ارتباط چشمی یک جزء مهم و جدایی ناپذیر در گفتگوی موفق محسوب می شود. از این نکته غافل نباشید؛ البته از آن در جای مناسب خود و به اندازه کافی استفاده کنید.

اگر می خواهید درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله ارتباط چشمی را هم مطالعه کنید.

7. پراکنده صحبت نکنید

یکی از اتفاقات بسیار رایج که در اکثر گفتگوها به چشم می خورد، این است که گوینده مدام از این شاخه به آن شاخه می پرد. به عنوان مثال در حال صحبت کردن پیرامون مسائل کاری خود است که ناگهان به سراغ انتقاد از یکی از دوستان خود می رود. شنونده در این مواقع دچار سردرگمی و خستگی ذهنی خواهد شد. چراکه هنوز مغز او صحبت های شما درباره موضوع قبلی را پردازش نکرده. به همین علت وقتی که شما ناگهان به سراغ مطلب دیگری می‌روید و درباره آن شروع به صحبت می‌کنید، احساس گیجی ذهنی به وی دست می‌دهد.

اجازه دهید مخاطب در ذهن خود پرونده مطالب گذشته را به صورت کامل ببندد، سپس به سراغ موضوع دیگری بروید. مدام از این شاخه به آن شاخه نپرید. این امر جذابیت گفت‌وگو را تا حد قابل توجهی پایین خواهد آورد. وقتی مطلبی را بیان می کنید آن را دنبال نمایید و به هدف مشخصی برسانید، سپس وقتی که مطمئن شدید مخاطبتان هم مطالب خود را بیان کرده و دیگر قرار نیست چیز دیگری مطرح شود آنگاه می توانید به سراغ موضوع بعدی بروید. علاوه بر این زمانی که بین موضوعات مختلف در گردش باشید، خودتان هم کم کم رشته کلام از دستتان خارج می شود و جذابیت صحبت کردنتان تا حد قابل توجهی پایین خواهد آمد. این مورد، یکی از مهم ترین دلایل خسته کننده صحبت کردن نیز هست.

یکی از اتفاقات بسیار رایج که در اکثر گفتگوها به چشم می خورد این است که گوینده مدام از این شاخه به آن شاخه می پرد

8. هوشمندانه سوال بپرسید

همان قدر که سوالات نابه‌جا و غیرمرتبط می تواند موجب آزردگی خاطر فرد مقابل شما شود، پرسیدن سوالات هوشمندانه و جسورانه لذت گفتگو کردن را چندین برابر می کند. به جزئیات کلام مخاطب دقت نمایید و از او سوالات ریز و کوچک بپرسید. این احساس را در وجود مخاطب خود ایجاد کنید که به طور کامل در حال توجه کردن به حرف های او هستید. اجازه دهید مخاطب شما از بیان کردن مطالب خود لذت ببرد و احساس ارزشمندی داشته باشد. اگر بتوانید این نکته را به خوبی انجام دهید یک امتیاز بسیار بزرگ برای خود کسب می کنید.

همانطور که گفتیم در گفت و گو کردن بیشتر از اینکه قرار باشد صحبت کنید، باید توانایی این را داشته باشید که شنونده خوبی باشید. این موضوع امکان‌پذیر نیست جز با رعایت نکاتی ک نشان دهد شما واقعاً به فرد مقابل احترام می‌گذارید و با جان و دل در حال گوش دادن به صحبت های او هستید.

تمامی نکاتی که در بالا مطرح شد هرچند به ظاهر کوچک و بی اهمیت به نظر می‌رسند و شاید حتی جز خطاهایی باشند که بارها و بارها آنها را تکرار کردیم و ناخودآگاه عواقب بعدی آن را به جان خریدیم؛ اما رعایت کردن این نکات می تواند به شما کمک کند یک گفت و گوی بسیار موثر و مفید انجام دهید. گفت و گویی که علاوه بر خود شما، مخاطب هم از شرکت کردن در آن لذت ببرد. اینکه شما به تنهایی از یک موضوع راضی باشید و نسبت به آن احساس خوبی در وجودتان شکل بگیرد، کافی نیست؛ زیرا همیشه در اطراف ما افرادی وجود دارند که باید نسبت به احساسات آنها نیز توجه کافی را معطوف کنیم؛ به خصوص در امر گفت و گو کردند که یک امر کاملاً دوجانبه محسوب می شود.

چگونه درست صحبت کنیم ؟

یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان، گفتگو و صحبت کردن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Conversational skillsپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image