فن بیان در خواستگاری

فن بیان در خواستگاری … درباره اهمیت مهارت های گفتگو در جلسه خواستگاری می‌‌توان ساعت ها توضیح داد و مقالات مختلفی برای آن نوشت، اما ما به همین جمله بسنده می‌کنیم که شب خواستگاری اولین مرحله جدّی پاسخ‌گو بودن و صحبت درباره داشته‌های هر فرد در زندگی‌اش است. پس برای خیلی از افراد جای نگرانی وجود دارد که در این جلسه مهم نتوانند خود را به‌خوبی معرفی کنند و در ادامه آن پاسخ خوبی به سوالات افراد بدهند. نگران نباشید؛ ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه به خواسته مورد نظرتان در جلسه خواستگاری برسید. اما برای دریافت نتیجه مطلوب از این مطالب یک شرط وجود دارد و آن شرط مطالعه مرحله به مرحله و با دقت و با حوصله این مقاله است؛پس با مقاله فن بیان در خواستگاری با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که در سخنرانی خواستگاری خود چه بگویید و چگونه بگویید.

در مقاله فن بیان در خواستگاری می‌خوانید

 1. سوالات خانواده مقابل را پیش بینی کنید.
 2. با خانواده خود هماهنگ باشید.
 3. اولین دیدار، مهم ترین دیدار است!
 4. کمی حاشیه بروید!
 5. مواظب باشید اصل مطلب را چگونه بیان می‌کنید.
 6. اصول متقاعد سازی را به خوبی بلد باشید.
 7. به والدین همسر آینده خود حق بدهید.
 8. لیست سوالات خود را نیز از قبل آماده کنید.

شاید کمی مواردی که اکنون در مقاله فن بیان در خواستگاری به شما گفته شد مبهم باشد و سوالات زیادی در ذهنتان به وجود آمده باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا این ابهامات و سوالات به طور کامل رفع شوند و بهترین نتایج ممکن را در مراسم خواستگاری خود بگیرید…

1. سوالات خانواده مقابل را پیش بینی کنید

در مقدمه گفتیم که در شب خواستگاری شما باید درباره داشته ها و نداشته های خود صحبت کنید و در مقابل این دست سوالاتی که از شما پرسیده می شود پاسخ‌گو باشید. بنابراین شما خودتان باید پاسخ این سوالات را بدانید تا در زمان مقرر توانایی پاسخ به این سوالات را داشته باشید.

این‌که چگونه پاسخ سوالات را خواهید داد دیگر هنر خودتان است. اما پیشنهادی که ما داریم این است که با توجه به طرف مقابلتان، طیف داشته‌های خود را گسترش دهید. این بدین معنی است که شما باید بدانید که افراد شنونده پاسخ شما چه نوع اعتقادات و انتظاراتی دارند؛ اگر تنها ثروت و املاک شما برایشان مهم است، دیگر نیازی به سخن گفتن درباره موضوعات اعتقادی خود ندارید. اما در طرف مقابل، مخاطب شما می‌تواند یک فرد مذهبی و دارای اعتقادات منسجم باشد که شما در این مورد ملزم به ارائه اعتقادات خود در کنار داشته‌های مادی خود هستید.

نکته دیگر این است که ابتدا دست یافته‌های خود را در ذهن برای ارائه داشته باشید تا اهدافی که هنوز به آن ها نرسیده اید. حتماً خودتان هم تصور خوشی از فردی که به جای صحبت از حال از آینده نامعلوم صحبت می کند ندارید. چرا که در ذهن مخاطبتان یک فرد خیال‌باف ثبت خواهید شد. همچنین شما توانایی ارائه تمام این مطالب را که از قبل در ذهنتان آماده می‌کنید را نخواهید داشت! چرا که فضای مجلس خواستگاری با فضای خلوت ذهن شما تفاوت دارد پس اولین نکته فن بیان در خواستگاری پیش بینی سوالات طرف مقابلمان می باشد.

فن بیان در خواستگاری خود را با بیان داشته های خود تقویت کنید
فن بیان در خواستگاری خود را با بیان داشته های خود تقویت کنید

2. با خانواده خود هماهنگ باشید

قطعاً شما خانواده تان را بهتر از هر کسی می‌شناسید و با تفاوت نظراتشان با خودتان مطلع هستید و باید بدانید که گاهی تفاوت نظرات در جلسه خواستگاری جبران‌ناپذیر است. پس برای جلوگیری از این‌گونه موارد، حتماً قبل از جلسه خواستگاری یک جلسه میان اعضای خانواده خودتان ترتیب دهید. اگر هم نتوانستید تمام اعضای خانواده را دور هم جمع کنید، لااقل با افراد تصمیم گیرنده خانواده مانند پدر مادر برادر یا خواهر بزرگ تر یک جلسه برگزار کنید.

در این جلسه در مورد مباحث اصلی خواستگاری صحبت کنید و به یک نظر واحد برسید. مانند مقدار مهریه، مدت زمان عقد، تاریخ عقد و عروسی و… فقط این را در نظر داشته باشید که تمام این موارد، امکان تغییر دادن کلی مراسم خواستگاری را خواهند داشت که درباره آن صحبت خواهیم کرد.

البته دقت کنید که نباید زیاد اصرار بر مطالب بورزید. زیرا والدین شما حق دارند که در مهم ترین شب زندگی شما و آینده تان تصمیم گیرنده باشند و در صورت اصرار شما احتمال ناراحتی آنان وجود دارد. پیشنهاد می‌کنم برای متقاعد کردن هر چه بهتر خانواده خود، مقاله فن بیان در خانواده را هم مطالعه کنید.

قبل از مراسم خواستگاری، با خانواده خود صحبت کنید

3. اولین دیدار، مهم ترین دیدار است

به احتمال زیاد این اولین باری است که خانواده مقابل را ملاقات می‌کنید و این یک فرصت طلایی است و شما باید از آن به‌نحو احسن استفاده کنید؛ حالا چرا طلایی؟

چون طبق علوم روانشناسی، لحظات اولیه ملاقات شما با هر فرد، تاثیرگذارترین لحظات هستند و تا مدت‌ها در ذهن مخاطب باقی می‌مانند و بسیاری از تصمیمات بعدی متأثر از همان دیدار اولیه می باشد.

اما حالا که به اهمیت این لحظات واقف شدید، بهتر است که یاد بگیرید چطور از این لحظات استفاده کنید. اگر ما توجه فرد مقابل به خودمان را صد در صد تصور کنیم، میزان توجه او به ارکان مختلف با به شکل زیر است:

 • درصد توجه به لبخند شما: 47 درصد
 • درصد توجه به چشمان شما: 31 درصد
 • درصد توجه به بوی شما: 11 درصد
 • درصد توجه به لباس شما: 7 درصد
 • و درصد توجه به موی شما: 4 درصد

(پس تا اینجا فهمیدیم که لباس و پوشش همه چیز نیستند.)

اما چهل و هفت درصدی که به لبخند اختصاص داده شد مربوط به هر لبخندی نیست! بلکه مربوط به لبخندهای مناسب جلسه است. شما باید طوری لبخند به صورت داشته باشید که طرف مقابل حس کند شما برای همه چیز آماده هستید و طرف مقابل احساس نکند که شما یک لبخند مصنوعی به نمایش می‌گذارید.

در رابطه با نگاه هم شما باید به چشمان طرف مقابل به طور کامل نگاه کنید؛ اما نه به طوری که جسارت محسوب شود. یک نکته دیگر، نحوه دست دادن است؛ شما باید اعتماد به نفس و صلابت خودتان را در اولین تماس نشان دهید، این کار در طرف مقابل حسی ایجاد می‌کند که آن شخص می‌تواند روی شما حساب کند.

در مراسم خواستگاری لبخند به لب داشته باشید
در مراسم خواستگاری لبخند به لب داشته باشید

4. کمی حاشیه بروید!

یکی از مهم ترین تکنیک های فن بیان ، حاشیه رفتن است! با شروع مراسم خواستگاری شما باید توجه داشته باشید که در همان ابتدای مراسم، سراغ به‌ اصطلاح “اصل مطلب ها” نروید. این یکی از اصلی ترین اصول فن بیان در خواستگاری است. بلکه طبق رسوم به مدت چند دقیقه به صحبت درباره خودتان، معرفی اعضای خانواده و نحوه آشنا شدن با همسر آینده تان بپردازید. به شما پیشنهاد می‌کنم که از این فرصت استفاده کنید و در عین حفظ سنگینی رفتار، مطالب زیادی را به اشتراک بگذارید.

 این کار بسیار کمک می‌کند به بخش بعدی مراسم یعنی صحبت درباره اصل موضوع خواستگاری. اگر شما بتونید بخوبی از جملات استفاده کنید و صحبت های خوبی داشته باشید، پدر یا مادر همسر آینده شما می‌توانند براحتی روی شما تکیه کنند و به شما اعتماد داشته باشند و طبیعتاً تاثیر زیادی روی صحبت های بعد شما خواهد گذاشت.

در ابتدای مراسم خواستگاری، به سراغ اصل مطلب نروید

5. حالا نوبت بیان اصل مطلب است

حال نوبت صحبت‌های اصلی مراسم خواستگاری است و شما باید درباره برنامه‌های پیش رو صحبت کنید.حتماً مراقب باشید که در ابتدای کلام از صحبت‌هایی که از قبل درون خانواده انجام دادید خارج نشوید و اجازه دهید با ارائه نظرات خانواده مقابل، روند صحبت پیش برود. توجه داشته باشید که تصمیماتی که شما گرفتید در خانواده خودتان است و طرف مقابل نظرات خودش را دارد. بنابراین آمادگی تغییرات در تصمیم‌گیری هایتان را داشته باشید.

البته در پاسخ‌گویی به سوالات، از خود بی‌خود نشوید و وعده‌های ناممکن ندهید. هرچه که هستید را نشان دهید و هر چه را دارید بگویید. به قول معروف “بهترین سیاست صداقت است” پس با سیاست باشید و به هیچ وجه در پاسخ دادن به سوالات رویابافی نکنید.

بهترین سیاست در ارتباط با افراد صداقت است

6. اصول متقاعد سازی را به خوبی بلد باشید

طبیعتاً برای این که بتوانید به خواسته خود در مراسم خواستگاری برسید، باید اصول متقاعد سازی را به خوبی بلد باشید. اصلاً هدف از تقویت مهارت فن بیان در خواستگاری نیز همین است. یعنی بتوانید به خوبی خانواده مقابل را متقاعد کنید.

به برخی از نکات متقاعد سازی توجه کنید:

 • صحبت های طرف مقابل را به خوبی بشنوید.
 • خواسته خود را همراه با حسن جویی از طرف مقابل مطرح کنید.
 • با طرف مقابل صادق باشید تا حس اعتماد در او به وجود بیاید.
 • بدون کنایه و شفاف صحبت کنید.

پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید این اصول را به خوبی یاد بگیرید و بتوانید به بهترین شکل ممکن دیگران را متقاعد کنید، حتماً مقاله متقاعد سازی را هم مطالعه کنید ک بدون شک به شما کمک زیادی در مراسم خواستگاری خواهد کرد.

در مراسم خواستگاری صادق باشید

7. به والدین همسر آینده‌تان حق بدهید

شما باید در نظر داشته باشید که فردی را که شما طالب آن هستید چندین سال در منزل والدین خود بوده و طبیعی است که والدین او بسیار دل بسته به او و حساس نسبت به آینده و همسر آینده اش باشند. برای اینکه این کار را به خوبی انجام دهید در شرایط مختلف خود را به جای آن ها تصور کنید تا نقش و نگرانی های آن ها را بهتر حس کنید.

پس شما هم در کلامتان این‌موضوع را نشان دهید که آنان را درک می‌کنید تا بتوانید بهتر ارتباط برقرار کنید. از سمت دیگر هم بررسی کنید اگر والدین فرد موردنظرتان راضی به این وصلت نباشند، کار شما بسیار سخت خواهد شد.

8. لیست سوالات خواستگاری

شما باید توجه کنید که به علت فضای سنگین جلسات خواستگاری بسیار مشاهده شده است که افراد اصلاً نمی دانند که در این جلسات باید چه سوالاتی را بپرسند و حتی سوالاتی را که هم از قبل آماده کرده اند فراموش می کنند و بعد از جلسه دائم ای کاش و اگر می کنند که باید این سوال را هم می پرسیدم. با توجه به این شرایط حتماً لیست سوالات خواستگاری را از قبل یادداشت کنید و در صورت لزوم در جلسه خواستگاری هم نگاهی به آن بیندازید. مهمترین محورهای سوالات شما می تواند سوالاتی از این قبیل باشد:

مسائل خانوادگی: سوالاتی در مورد خانواده ایده آل ، ملاک های انتخاب همسر،ارتباط با خانواده ها و…

مسائل مذهبی: سوالاتی در مورد درجه التزام به حلال و حرام،نقش باورهای دینی در خانواده،باید و نبایدهای زندگی دینی و…

مسائل مالی:  سوالاتی در مورد جایگاه ثروت نزد طرف مقابتان، برای چه چیزهایی باید هزینه شود و نشود و…

فرزندان: سوالاتی در مورد علاقه به داشتن فرزند حتی در تعداد آن ها، جنسیت فرزندان،نحوه تربیت آن ها و…

دوستان و اطرافیان: سوالاتی در مورد رابطه با دوستان بعد از ازدواج،تا چه حدی قرار است دوستی ادامه پیدا کند و …

 هر سوالی که فکر می کنید برای شما ارزشمند است را در کمال ادب بپرسید. به هیچ وجه فکر نکنید نیازی به پرسیدن سوال نیست و تمام مسائل بعد از ازدواج قابل حل و فصل خواهد بود. به شما پیشنهاد می کنم به علت اهمین بالای سوالات در این جلسه سرنوشت ساز در مورد پرسش و پاسخ های خواستگاری بیشتر تحقیق کنید و روی آن وقت زیادی بگذارید.

لیست سوالات خواستگاری را از قبل یادداشت کنید
لیست سوالات خواستگاری را از قبل یادداشت کنید

سایر نکات مهم در خواستگاری

علاوه بر نکاتی که خدمتتان عرض کردم، یک سری نکات دیگر هم هستند که باید برای به نتیجه رسیدن در مراسم خواستگاری آن ها را انجام دهید. در ادامه به برخی از مهم ترین این نکات اشاره می‌کنیم:

الف) در شب خواستگاری یک حالت طبیعی در افراد وجود دارد که آن‌ها نحوه رفتار شما را با خانواده تان را در نظر می‌گیرند و شما هم این حالت را نسبت به آن‌ها دارید. به‌‌عنوان مثال اگر دیدید در خانواده مقابل پدر حرف اول و آخر را می‌زند، باید بدانید همسر آینده تان در آینده به خوبی سخنان شما را درک می‌کند و به آن ها عمل می‌کند و همین‌طور بالعکس…

ب) در هنگام نشستن به محل نشستن توجه کنید که افراد مسن‌تر از شما در جایگاهی بالاتر قرار بگیرند.

ج) زیاد نزدیک همسر آینده تان ننشینید که وجهه خوشی نخواهد داشت.

د) در مراسم خواستگاری به علتی که شما به طلب چیزی رفتید، احتمال این که دروغی بگویید که خود را بالاتر نشان دهید بسیار زیاد است.جتماً از این اتفاق دوری کنید و همان طور که گفتم، راه صداقت را در پیش بگیرید.

ه) نحوه نگاه شما به همسر آینده تان باید با احترام توام با حفظ حریم باشد.

در مراسم خواستگاری، به محل نشستن خود دقت کنید

با تقویت فن بیان در خواستگاری “بله” بگیرید

تکنیک هایی که در این مقاله به شما گفته شد برای این بود که بتوانید به بهترین روش های ممکن جواب مثبت را بگیرید. شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که بعضی از نکاتی که گفته شد چه ارتباطی با فن بیان در خواستگاری دارد؟

باید در جواب به شما بگویم که فن بیان فقط شامل مهارت های کلامی نیست. زبان بدن، هنر خوب گوش دادن، نوع رفتار شما با دیگران همگی جزء اصول فن بیان محسوب می‌شوند که فقط با رعایت تمامی این نکات است که می‌توان گفت شما فن بیان قدرتمندی دارید. پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله فن بیان را که خیلی جامع تر و کامل تر به  این موضوع پرداخته را هم مطالعه کنید.

امیدوارم بتوانید با رعایت این نکات و تقویت فن بیان در خواستگاری خود، بهترین نتایج ممکن را بگیرید…

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link