برنامه ریزی روزانه برای نوجوانان

انجام یک برنامه ریزی روزانه برای نوجوانان ، دغدغه بسیاری از والدین و حتی خود نوجوان می باشد. چرا که سن نوجوانی یکی از بهترین سنین برای ترقی و پیشرفت و ساختن آینده ای روشن محسوب می شود. به علاوه از آنجا که در دوره نوجوانی انرژی و انگیزه افراد تا حد قابل توجهی بالاتر است، اغلب والدین نگران این هستند که بتوانند از این فرصت به بهترین شکل ممکن برای رقم زدن یک آینده روشن برای فرزندانشان بهره بگیرند.

برنامه ریزی برای نوجوان ها کار بسیار دشواری است زیرا باید جنبه های مختلف نیازهای جسمی و روحی او را در نظر بگیریم تا بتوان یک برنامه کامل و راهبردی که از هر نظر پاسخگوی نیازهای فرد باشد، طراحی کرد. در اکثر موارد بهتر است که این برنامه ریزی توسط یک مشاور خبره و یا کسی که در حوزه نوجوانان مهارت کافی را دارد، انجام شود. البته بسته به شرایط مختلف ممکن است امکان حضور در جلسات مشاوره برای افراد فراهم نباشد. به همین جهت بهترین کاری که می توان انجام داد، کسب اطلاعات در این حوزه است. در این مقاله سعی می شود تا آنجا که ممکن است نکات ضروری و کاربردی را درباره برنامه ریزی ارائه دهیم به طوری که هم نوجوانان و هم والدین آنها بتوانند از این نکات بهره بگیرند. در واقع شما در این مقاله با راه های زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

 • شناخت علایق
 • اولویت بندی
 • توجه به خواب و استراحت
 • اختصاص زمانی برای آموزش های ضروری
 • کسب مهارت های شغلی
 • پیروی از برنامه های تکمیلی

اما علاوه بر این نکات، برخی تکنیک های دیگر هم هستند که باید برای داشتن یک برنامه ریزی مناسب حتماً به آن ها توجه کنید؛ به همین دلیل پیشنهاد می کنم حتماً مقاله آموزش برنامه ریزی روزانه را هم مطالعه کنید.

1. شناخت علایق

شناخت علایق و کشف استعدادها مقوله ای مهم و پر اهمیت است که همیشه باید به عنوان اصلی ترین و اولین موضوع به آن توجه کرد. یکی از مشکلات مهمی که متاسفانه اغلب ما و همین طور والدین با آن درگیر هستند، این است که آنها معمولاً نمی دانند واقعاً از انجام دادن چه کارهایی لذت می برند و یادگیری چه مهارت هایی برای آنها لذت بخش تر است.

به همین دلیل است که بعد از مدتی معمولاً افراد در انجام کارها و امورات خود سست و بی انگیزه می شوند و همین طور انرژی اولیه را از دست می دهند. درباره نوجوان ها اهمیت این موضوع چندین برابر بیشتر به چشم می‌خورد، چراکه به دلیل شرایط سنی اغلب وقتی به انجام کاری علاقه ندارند، با هر بهانه ای به سرعت آن را کنار می گذارند و در نتیجه ممکن است دچار سردرگمی و اتلاف وقت شوند. بنابراین این اگر یک نوجوان در منزل دارید و یا اینکه خود شما به عنوان یک نوجوان در حال مطالعه این مقاله هستید، لطفاً به عنوان اولین نکته نسبت به کسب شناخت دقیق و جامع از علایق خود اقدام کنید.

ضمن اینکه به این نکته توجه داشته باشید که کشف علایق و استعدادها کاری نیست که شما به تنهایی بتوانید از عهده آن بر بیاید.بهتر است درباره این موضوع حتما با یک مشاور مشورت کنید تا بتوانید انتخاب های بسیار درست و صحیحی انجام دهید.

اما تیم متخصص گام برتر هم بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. چرا که تمامی ارزش ها، علایق، تیپ های شخصیتی و هوش های مختلف افراد را مورد بررسی قرار می دهد و در نهایت با توجه به تمامی آن ها، رسالت زندگی و استعداد هر فرد را مشخص می کند. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این بسته جامع کشف استعداد و رسالت زندگی بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید. حتماً صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

شناخت علایق و استعدادها مقوله ای مهم در بحث برنامه ریزی روزانه برای نوجوانان است
شناخت علایق و استعدادها مقوله ای مهم در بحث برنامه ریزی روزانه برای نوجوانان است

2. اولویت بندی

در زندگی هر فرد بسته به موقعیت خانوادگی و اجتماعی، اهداف و علایق و موارد متعدد دیگر ممکن است اولویت ها با سایرین کاملاً متفاوت باشد. به عنوان مثال شاید برای شما موفقیت در یک رشته ورزشی به عنوان اولویت اصلی مطرح باشد، در حالی که فرد دیگری می تواند اولویت اصلی و اولیه خود را بر پایه کسب مدارک بالای تحصیلی قرار دهد. با توجه به این مطلب شناخت دقیق اولویت ها و اهداف دومین نکته مهمی است که برای برنامه ریزی موفق باید به آن توجه داشته باشید. این کار نیاز به تفکر و دقت کافی دارد.

دقیقاً همین جاست که مجدداً اهمیت مبحث کشف علایق معلوم می شود. چراکه هر فردی پس از شناخت صحیح علایق خود می تواند یک برنامه ریزی دقیق و موفق انجام دهد و اولویت ها و اهداف اصلی خود را تعیین کند. توجه داشته باشید که در هنگام نوشتن و مشخص کردن اولویت های خود به هیچ عنوان نباید تابع دیگران باشید و یا اینکه تحت تاثیر آنها قرار بگیرید. با خود روراست و صادق باشید. این برنامه صرفاً برای شماست  و قرار است توسط شخص شما  دنبال شود تا به نتیجه برسد. به هیچ عنوان هنگامی که افکار شما تحت تاثیر دیگران قرار دارد و نمی توانید به درستی تشخیص دهید کدام مسیر صحیح است، اقدام به اولویت بندی نکنید. زیرا احتمال بسیار بالایی وجود دارد که بعدها از  حرکت در مسیری که انتخاب می کنید پشیمان شوید.

شناخت دقیق اولویت ها و اهداف بری برنامه ریزی روزانه مهم و ضروری است
شناخت دقیق اولویت ها و اهداف بری برنامه ریزی روزانه مهم و ضروری است

3. توجه به خواب و استراحت

از قدیم شنیده ایم که انتخاب سنگ بزرگ، علامت نزدن است. باید بگوییم که این ضرب المثل قدیمی به شدت درباره طراحی یک برنامه صدق می کند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که هنگام ویرایش برنامه روزانه خود برای هر ساعت به صورت دقیق کاری را در نظر می گیرید و کمترین زمان را برای تفریح و استراحت به خود اختصاص می دهید، متاسفانه باید به شما بگوییم که موفق به انجام برنامه خود نخواهید شد و به نوعی درگیر کمال گرایی هستید. ذهن شما برای اینکه بتواند بهترین عملکرد خود را داشته باشد، باید استراحت کافی و لذت به جا را نیز ببرد. وقتی مدام خود را در کار غرق می کنید، بدون شک بعد از مدتی ذهن شما به شدت احساس خستگی کرده و تمام تلاشش را می کند تا متوقف شوید. البته باید بگویم که در این جدال برنده اصلی بدون شک ذهن شما خواهد بود.

پس بهتر است به جای در افتادن با آن طبق اصول و قواعد صحیح پیش بروید. لطفاً توجه کنید که در طراحی یک برنامه مشخص کردن دقیق ساعت برای انجام هر کاری کاملاً اشتباه است. چرا که وقتی شما زمان مشخصی را برای انجام یک کار در نظر می گیرید و موفق نمی شوید آن را در محدوده زمانی تعیین شده به پایان برسانید، ناخودآگاه در ذهن خود احساس نقص و عدم موفقیت به شما دست می دهد. به همین علت مطمئن باشید که برنامه را رها خواهید کرد و آن را دنبال نمی کنید. پس به جای اینکه در طراحی برنامه، ساعت مشخص کردن را اولویت قرار دهید، بهتر است که تعداد قابل توجهی از کارهایی که باید انجام دهید به صورت لیست در آورید.

سپس سعی کنید، آنهایی که نیاز به انرژی و تمرکز بیشتری دارند در ساعات آغازین روز به اتمام برسانید. انجام این کار دو مزیت بسیار مهم دارد. اول اینکه کار های اصلی و سنگین‌تر را در مرحله اول انجام داده اید و دیگر مشکلی برای انجام کارهای جزئی تر وجود نخواهد داشت. دومین مزیت این است که وقتی شما کاری که انجامش سخت تر است به پایان می رسانید، در مغز شما فعل و انفعالاتی رخ می دهد که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید و همین احساس خوب می تواند موجبات انرژی بیشتر و بالاتر را برای شما فراهم کند تا بتوانید در ادامه روز برنامه خود را به بهترین شکل دنبال کنید.

ذهن شما برای داشتن بهترین عملکرد خود، باید استراحت کافی داشته باشد
ذهن شما برای داشتن بهترین عملکرد خود، باید استراحت کافی داشته باشد

4. اختصاص زمانی برای آموزش های ضروری

ما در دوره ای زندگی می کنیم که برخی آموزش ها برای افراد کاملا ضروری و لازم هستند و به هیچ وجه نباید نسبت به یادگیری آنها چشم پوشی کرد. چرا که اهمیت بسیار بالایی در میزان موفقیت فرد خواهند داشت. به عنوان مثال توانایی استفاده از وسایل الکترونیکی یکی از همین آموزش ها و مهارت هاست که بدون شک از بسیاری مسائل دیگر واجب تر است.

در جامعه امروز ما هرچه مهارت های بیشتری را بلد باشید، شانس موفقیت خود را تا حد قابل توجهی بالا می برید. چرا که وقتی شما نسبت به دیگران از آگاهی و دانش بالاتری برخوردار هستید، موقعیت گوناگونی برای کسب موفقیت در مسیر شما قرار خواهند گرفت. از سوی دیگر در سنین نوجوانی بهترین زمان برای فراگیری این مهارت ها فراهم می باشد. نوجوان علاوه بر این که انرژی بسیار بالایی دارد، از سمت دیگر قدرت یادگیری چند برابری نسبت به سایر افراد نیز دارا می باشد. پس اگر از این فرصت استفاده کند، می‌تواند آینده به مراتب بهتری برای خود بسازد.

در جامعه امروز هر چه مهارت بیشتری بلد باشید، شانس موفقیت خود را بالا می برید
در جامعه امروز هر چه مهارت بیشتری بلد باشید، شانس موفقیت خود را بالا می برید

5. کسب مهارت های شغلی

همان طور که در مقاله برنامه ریزی درسی هم گفتیم، برنامه روزانه ای که در آن صرفاً مطالعه تحصیلی مورد توجه قرار بگیرد، قطعاً یک برنامه ناقص و غیر معقول می باشد. یکی از مشکلاتی که اغلب پس از گذر کردن از سن نوجوانی با آن مواجه می‌شویم، این است که می توانیم برای خود یک منبع درآمد پیدا کنیم. علت این امر هم در بیشتر موارد بسیار واضح است.

بر اساس یک تفکر کاملاً غلط و نادرست که همیشه در بین والدین و نوجوان ها رواج داشته، تصور بر این است که تنها وظیفه یک نوجوان مطالعه می باشد؛ آن هم فقط در حوزه درسی. اما متاسفانه باید بگویم این تفکر از ریشه غلط است. به این دلیل که اغلب نوجوانانی که صرفاً بر روی مباحث درسی تمرکز می کنند، هنگام ورود به سن جوانی با مشکلات متعددی روبرو می شوند که اصلی ترین آنها عدم توانایی کسب درآمد است. فرد نمی تواند برای خود شغلی دست و پا کند زیرا کاری بلد نیست. شاید برای شما جالب باشد که بدانید امروزه در برخی مدارس تیزهوشان در کنار مباحث درسی کلاس هایی برگزار می‌شود که در آن ها مهارت های شغلی آموزش داده می شود. این کلاس ها به صورت کارگاه‌های آموزشی، هر کدام یک مهارت خاص را به دانش آموزان یاد می دهند.

انجام این کار از چندین جنبه مختلف بسیار پرفایده است. کسب یک مهارت به شما احساس مفید بودن می دهد چون به قول معروف چیزی در چنته دارید که بتوانید به موقع رو کنید.

از جهت دیگر اغلب نوجوانانی که فقط به دنبال یادگیری مسائل درسی هستند، در آینده اعتماد به نفس کمتری نسبت به همسالان خود خواهند داشت. زیرا فرصت حضور در جامعه و کسب مهارتهای ارتباطی از آنها گرفته شده است.

سومین نکته که می‌توان از آن به عنوان مهم ترین نکته یاد کرد این است که کسب این مهارت های شغلی موجب می شود شما در مرحله گذراندن دانشگاه بتوانید استقلال مالی کسب کنید و از یک شغل فرعی درآمدی داشته باشید تا زمانی که بتوانید در حیطه تخصصی خود مشغول به کار شوید. بنابراین سعی کنید این موضوع را حتماً مد نظر قرار بدهید.

برنامه روزانه ای که در آن صرفاً مطالعه تحصیلی مورد توجه باشد، یک برنامه ناقص و غیر معقول است
برنامه روزانه ای که در آن صرفاً مطالعه تحصیلی مورد توجه باشد، یک برنامه ناقص و غیر معقول است

6. پیروی از برنامه های تکمیلی

در کنار تمام موارد ذکر شده تعدادی فعالیت های دیگر نیز وجود دارند که می‌توان از آنها به عنوان برنامه‌های تکمیلی یاد کرد. فعالیت های ورزشی، اردو های دوستانه و خانوادگی، همگی در گروه این برنامه های تکمیلی قرار می گیرند. دنبال کردن یک فعالیت ورزشی می تواند انرژی های منفی شما را از بین ببرد و از سمت دیگر تا حد قابل توجهی در بهبود فعالیت های ذهنی و جسمی شما تاثیر مثبت داشته باشد. بنابراین سعی کنید در کنار تمام فعالیت هایی که به صورت روزمره و در جهت رسیدن به اهداف خاصی انجام می دهید، حتماً مبحث ورزش را نیز مورد توجه قرار دهید. چراکه ورزش کردن برای حفظ سلامت شما بسیار ضروری است.

حضور در جمع های دوستانه و خانوادگی تاثیر مستقیمی بر سلامت روان شما می گذارد و موجب می شود هر از چند گاهی یک تجدید انرژی برای دنبال کردن برنامه های خود داشته باشید. بنابراین سعی کنید حتماً فعالیت هایی از این قبیل را نیز در برنامه ریزی خود بگنجانید.


در ادامه بخوانید: برنامه ریزی برای کودکان


نکات ذکر شده در این مقاله همگی جز نکاتی هستند که با رعایت کردن آنها می توانید یک برنامه چند جانبه موثر و مفید داشته باشید. فراموش نکنید هیچ برنامه‌ای به تنهایی نمی تواند موثر واقع شود. بنابراین اگر قرار است یک برنامه ریزی درست و مناسب داشته باشید، حتماً سعی کنید تمام جنبه های مختلف جسمی، روحی، مهارتی و هر چیز دیگری که برای رسیدن به موفقیت لازم دارید، در نظر بگیرید. به هیچ عنوان یک برنامه تک بعدی نمیتواند برنامه خوبی در جهت رسیدن به اهداف تان باشد. در طراحی یک برنامه حتما تا آنجا که می‌توانید از افراد آگاه کمک بگیرید تا میزان موفقیت خود را افزایش دهید.

با دفتر برنامه ریزی بهترین نتیجه را بگیرید

جدا از تمام مباحثی که در این مقاله گفته شد که می تواند به برنامه ریزی نوجوانان بسیار کمک کند، یکی از بهترین راه ها برای برنامه ریزی مناسب، استفاده از چک لیست و یک نوع برنامه خاص می باشد که شما را هر روز، گام به گام به انجام کارهای روزانه نزدیک تر کند.

دفتر برنامه ریزی چک لیست برتر، دقیقاً همین کار را برای شما انجام می دهد و برنامه ریزی را از همیشه آسان تر خواهد کرد؛ چرا که شما در این چک لیست، روزانه می توانید تمام کارهای خود را در آن یادداشت کرده، شکرگزاری داشته باشید، اتفاقات روزانه و مثبت را ثبت کنید، با جملات انگیزشی بمب انگیزه شوید، داستان های افراد موفق را بخوانید، با بهترین قوانین موفقیت آشنا شوید و در یک کلام، هر آنچه برای برنامه ریزی کامل و جامع به آن نیاز مندید را داشته باشید! فوق العاده است! تمام این امکانات را می توانید یکجا در اختیار داشته باشید! پس این فرصت را از دست ندهید و برای این که بهترین نوع برنامه ریزی روزانه را تجربه کنید، همین الآن چک لیست برتر را تهیه کنید.

برای این کار، روی دفتر برنامه ریزی حرفه ای کلیک کنید.

موفق باشید…

بهترین دفتر برنامه ریزی

Daily planning for teensپاسخ به سوالات

 1. هاله

  سلام خسته نباشید من سال یازدهم انسانی هستم ولی هیچ برنامه برای درس هام ندارم حتی روزانه هم نمی تونم چیکار کنم من ؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر دوست عزیز چون سوالتون تخصصی هست و نیازه که با مشاورین ما صحبت کنید، پیشنهاد می کنم به دایرکت اینستاگرام پیج mostafaee_com پیام بدید تا بهتون پاسخ داده بشه. موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image