فن بیان نوجوانان

سن نوجوانی یکی از برهه های حساس در زندگی هر فردی محسوب می شود؛ بسیاری از تصمیمات سرنوشت‌ساز و مهارت هایی که می تواند آینده یک فرد را تحت تأثیر قرار دهد هم در این سن اتخاذ می شوند؛ به همین دلیل است که اگر شما فرزندی دارید که در سن نوجوانی به سر می‌برد، باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا از این فرصت خطرناک و موقعیت حساس به بهترین شکل استفاده کنید تا در کنار او آینده‌ای روشن و مسیری باز را رقم بزنید. یکی از مهم ترین نکاتی که در این سن باید نسبت به آن توجه شود، مبحث مهارت‌های ارتباطی و فن بیان نوجوانان می باشد؛ چرا که اگر از همین سن نوجوان نتواند به خوبی با دیگران و افراد غیر از خانواده خود ارتباط رفتاری و کلامی برقرار کند، بدون شک در سنین بزرگسالی نیز با این مشکل دست و پنجه نرم خواهد کرد. دراین مقاله قصد داریم مهارتهای لازم و تمرینات کاربردی برای تقویت فن بیان نوجوان که اولین راه ارتباطی او با دیگران محسوب می‌شود را به شما آموزش دهیم.

در واقع شما در این مقاله شما با موارد زیر به طو کامل آشنا خواهید شد:

  • دلایل ضعف در فن بیان نوجوانان
  • راه های تقویت فن بیان بیان نوجوانان

دلایل ضعف در فن بیان نوجوانان

ضعیف بودن فن بیان نوجوان می تواند از مسائل مختلفی سرچشمه بگیرد و دلایل متفاوتی داشته باشد که در ادامه قصد داریم چند دلیل اصلی را با یکدیگر بررسی کنیم و راه حل های متناسب با آن را ارائه دهیم تا بعد به سراغ آموزش فن بیان برای این افراد برویم.

1. عدم دارا بودن اعتماد بنفس

اعتماد به نفس یعنی میزان اطمینان هر فرد نسبت به توانایی های ذاتی و درونی خود. متاسفانه اغلب افراد با این موضوع دست و پنجه نرم می‌کنند و آن طور که باید و شاید نسبت به خود و توانایی‌هایشان شناخت ندارند؛ این مشکل ریشه در سنین کودکی هر فرد دارد.

اغلب افرادی که اعتماد به نفس خوبی ندارند، متاسفانه نمی توانند با دیگران به خوبی ارتباط برقرار نموده و به راحتی صحبت کنند. این گونه افراد حتی از این که نظر شخصی خود را درباره مسائل مختلف مطرح نمایند واهمه دارند؛ علت این امر هم چیزی نیست جز این که فرد تصور می کند ارزش وجودی او به حدی پایین است که به خود اجازه اظهار عقیده و نظر را نمی‌دهد.

اولین جایی که اعتماد به نفس فرد در آن  تحت تأثیر قرار می‌گیرد و به سمت بهبودی یا سقوط بیش می‌رود، محیط خانواده است. چراکه هر شخصی پیش از آنکه وارد جامعه شود ابتدا در محیط خانواده خود و تحت تربیت والدین یا خواهر و برادر قرار می گیرد. محیط خانواده است که تعیین می کند یک فرد تا چه اندازه از نظر روحی و روانی در سلامت به سر ببرد. البته پایین بودن میزان اعتماد به نفس به معنی عدم سلامت روان افراد نیست اما بدون شک مشکلی در تربیت این فرد در محیط خانواده وجود داشته که شخص دچار کمبود اعتماد به نفس شده، زیرا هیچ کس به صورت ذاتی با اعتماد به نفس پایین به دنیا نمی‌آید.

بنابراین اگر قرار است فن بیان تقویت شود علاوه بر تکنیک های مخصوص به آن باید نسبت به اعتماد به نفس افراد نیز توجه نشان داد. پیشنهاد می کنم در این رابطه حتماً مقاله اعتماد به نفس نوجوانان را هم مطالعه کنید.

اعتماد به نفس نوجوانان
اعتماد به نفس نوجوانان

2. عدم توجه به صحبت های نوجوان

امروزه والدین به دلیل مشغله های زیاد فکری و ذهنی که دارند، معمولاً فرصت زیادی برای صحبت کردن با نوجوانان و فرزندان خود در خانه را در اختیار ندارند. همین موضوع باعث می شود که نوجوانان اغلب خود را با وسیله های الکترونیک مانند موبایل تبلت و یا کامپیوتر شخصی سرگرم کنند و تا جایی که ممکن است ارتباط کلامی میان اعضای خانواده به پایین ترین حد ممکن می رسد؛ این موضوع به مرور باعث می شود که نوجوان شما در صحبت کردن دچار مشکل شود و نتواند به خوبی با افراد خارج از محیط خانواده ارتباط کلامی برقرار کند. اینجا دقیقا همان نقطه‌ای است که فن بیان نوجوان تحت تاثیر قرار می گیرد.

بنابراین اگر خواستار این هستید که نوجوان شما فن بیان بالایی داشته باشد و بتواند به خوبی صحبت کند، ابتدا باید در محیط منزل تا آنجا که ممکن است به حرف‌های او گوش دهید و سعی کنید با او تعاملات کلامی داشته باشید. از او درباره اتفاقاتی که در محیط بیرون از خانه رخ می دهد سوال کنید؛ البته سوال کردن به گونه ای نباشد که احساس کند در حال بازجویی هستید، بلکه طوری سوال خود را مطرح کنید که متوجه شود از هم صحبتی با او لذت می برید و به این ترتیب با بالارفتن ارتباط کلامی میان شما و فرزندتان مهارت‌های وی برای صحبت کردن تقویت خواهد شد.

3. مشکلات گفتاری او را حل کنید

درست است که یادگیری مهارت های فن بیان می تواند نقش بسزایی در رشد و پرورش فن بیان کودک یا نوجوان شما ایفا کند؛اما توجه داشته باشید برخی از مشکلات گفتاری نیاز به مراجعه به پزشک و درمان های تخصصی هستند. مشکلاتی مانند لکنت زبان که قطعاً با تکنیک های فن بیان نمی توان این مشکل را حل کرد. بنابراین اگر نوجوان شما از مشکلاتی مانند این رنج می برد قبل از اینکه برای آموزش تکنیک های فن بیان به او اقدام کنید، ابتدا با استفاده از کمک یک گفتار درمان مشکلات دیگر را حل نمایید و سپس به سراغ بقیه مراحل بروید در غیر این صورت توقع نداشته باشید که نتیجه دلخواهتان را کسب کنید.

پیشنهاد می کنم حتماً مقاله مشکل در صحبت کردن را هم مطالعه کنید تا بهتر متوجه منظور من از این بخش شوید.

تکنیک های افزایش فن بیان نوجوانان
تکنیک های افزایش فن بیان نوجوانان

4. طرز فکر سمی والدین

بارها از والدین مختلف شنیده ایم که اظهار می کنند نوجوان ما در زمینه خاصی استعداد ندارد! این یک طرز فکر سمی و غلط می باشد. هیچ فردی با توانایی های خاصی به دنیا نمی آید، بلکه همه افراد از استعداد های یکسانی برخوردار هستند.

درست است که ممکن است علایق افراد با یکدیگر متفاوت باشد، اما واژه استعداد قطعاً نمی تواند تعریف درستی برای توانایی های افراد باشد. اگر نوجوان شما در حوزه فن بیان دچار ضعف است، با تمرین و تکرار مستمر و گذراندن مراحل آموزشی قطعاً این مشکل حل خواهد شد و شما شاهد تغییرات خوب و چشمگیری در وجود او خواهید بود.

بنابراین از اینکه هرگونه جمله منفی درباره نوجوانتان و توانایی های او به زبان بیاورید، شدیدا خودداری کنید. چرا که ممکن است یک جمله شما تمام زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد؛ دقت کنید که هیچ فردی ذاتاً سخنران به دنیا نمی‌آید.

روش های تقویت فن بیان نوجوانان

برای تقویت فن بیان نوجوانان، روش های مختلفی وجود دارد که برخی از این روش‌ها کاملاً تخصصی هستند و باید زیر نظر اساتید مجرب و کار آزموده انجام بگیرند و برخی دیگر روش هایی هستند که خود شما هم در منزل می توانید با پیاده سازی آن ها، در تقویت فن بیان نوجوانتان نقش موثری ایفا نمایید. در ادامه چند مورد از این روش ها را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

1. در جمع های مختلف او را ترغیب به صحبت کنید

وقتی که در جمع قرار دارید و متوجه می شوید نوجوان شما ساکت و آرام در گوشه ای نشسته و کلامی بر زبان نمی‌آورد، وظیفه شماست که به عنوان پدر یا مادر او را ترغیب به صحبت کردن کنید. برای این کار نیاز نیست حتماً او را وادار نمایید تا درباره موضوع خاصی سخنرانی بلندبالایی انجام دهد، فقط کافیست درباره موضوع مورد صحبت نظر او را هم جویا شوید! به این ترتیب به آسانی او را وارد جریان مکالمات خود با دیگران کرده اید.

این امر علاوه بر اینکه اعتماد به نفس نوجوان شما را افزایش می دهد، موجب می‌شود دیگران متوجه شوند شما تا چه اندازه به فرزند خود اهمیت می دهید و تمایل دارید که او هم همراه شما در بحث شرکت نماید شک نکنید. نوجوان شما هم از این موضوع بسیار خرسند خواهد شد و احساس می کند قطعاً آنقدر بزرگ شده که پدر یا مادرش در کنار دیگران نظر او را هم جویا می شود.

بنابراین تا آنجایی که می توانید هنگامی که در جمع قرار دارید نوجوان خود را هم ترغیب به صحبت کردن کنید و اجازه دهید به این ترتیب فن بیان و تقویت شود و اعتماد به نفس کافی برای صحبت کردن در مقابل دیگران را پیدا کند.

چگونه فن بیان نوحوانان را تقویت کنیم
چگونه فن بیان نوحوانان را تقویت کنیم

2. از کلاس های تخصصی کمک بگیرید

همانطور که گفتیم بخش ویژه‌ای از مهارت ها و تکنیک های فن بیان باید توسط اساتید خاصی به نوجوان شما آموزش داده شوند؛ موسسات معتبر زیادی وجود دارند که کلاس‌های آموزشی مجازی یا حضوری بسیار خوبی در این زمینه برگزار می‌نمایند.

اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

دوره غیر حضوری فن بیان

3. مشاعره یا داستان سرایی

مشاعره کردن یکی از آن فعالیت هایی است که اکثر افراد نسبت به آن ابراز تمایل می‌کنند و دوست دارند که همراه مناسبی برای انجام این کار پیدا کنند. می توانید خودتان در منزل با نوجوان تان این کار را انجام دهید. علاوه بر اینکه سرگرمی مناسبی محسوب می‌شود، دایره واژگان نوجوان شما را هم به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد.

داستان سرایی هم  یکی دیگر از فعالیت هایی است که به نوجوان شما کمک می کند تا مجبور شود لغات مختلف را در ذهن کنار هم بچیند و جملاتی را بر روی کاغذ بیاورد و همین امر موجب می‌شود مهارت جمله نویسی که به معنی چیدن صحیح کلمات در کنار هم می باشد، تقویت شود.

قطعاً قوی تر شدن این مهارت در وجود نوجوان شما می‌تواند موجب شود که او در حرف زدن هم با سرعت بیشتر و بهتری بتواند کلمات مختلف را در کنار یکدیگر قرار دهد و جملات با معنی و مناسبی را در بحث ها و گفت و گوها به کار ببرد. علاوه بر این داستان سرایی یکی از کارهایی است که قوه تخیل فرد را نیز فعال می نماید.

راه های تقویت فن بیان نوجوانان
راه های تقویت فن بیان نوجوانان

4. گسترش دایره لغات و بالا بردن میزان مطالعه

مطالعه کردن یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی محسوب می شود که تمایل دارند دایره واژگان خود را گسترش دهند. یکی از مهم ترین موضوعات در مبحث فن بیان، بالا بودن و عدم محدودیت دایره واژگان افراد است.

وقتی که شما به اندازه کافی کلمه در ذهن دارید و نمی توانید این کلمات را در کنار یکدیگر ردیف کنید، قطعاً نمی توانید به خوبی هم صحبت نمایید. بنابراین نوجوان شما هم باید مطالعات خود را بالا ببرد تا کلمات بیشتری در حافظه او جای بگیرد. همین کلمات در هنگام صحبت کردن به کمک او می‌آیند و موجب می‌شوند که بتواند بدون مشکل و تپق زدن صحبت کند.

مطالعه نیاز نیست حتماً در زمینه خاصی صورت بگیرد؛ هر حیطه ای که نوجوان شما نسبت به آن علاقه دارد، می تواند گزینه مناسبی برای استفاده از این موقعیت باشد. همچنین می توانید مقاله افزایش دایره واژگان را هم مطالعه کنید تا با تکنیک های آن، بیشتر آشنا شوید.

افزایش دایره واژگان نوحوانان
افزایش دایره واژگان نوحوانان

همانطور که در مقاله فن بیان نوجوانان مطرح شد، برای تقویت اصولی این مهارت ابتدا باید مشکلات ریشه ای را برطرف کنید و سپس با استفاده از تکنیک ها و راه حل های مناسب این مهارت را در وجود او تقویت نمایید.

البته بهتر است قبل از انجام هر گونه کاری، با فردی که در این زمینه تخصص کافی و لازم را دارد مشورت کنید. چرا که گاهی اوقات اقدامات خودسرانه می‌توانند مشکلات بیشتری با خود همراه داشته باشند. مهارت فن بیان یک مهارت و توانایی اکتسابی است؛ پس اگر در این زمینه ضعف و ناتوانی در نوجوان خود مشاهده می کنید، با راه ها و روش های اصولی می توان آن را حل کرد. موفق باشید.

Adolescent articulationپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --