راه های افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

یکی از مهم ترین ویژگی ها و شاخصه هایی که یک نوجوان باید داشته باشد تا بتواند روزهای خوبی را سپری کند و البته آینده ای موفق داشته باشد، اعتماد به نفس است. به همین دلیل است که بسیاری از نوجوانان به دنبال راه هایی برای افزایش این مهارت هستند. ما در این مقاله قصد داریم با بیان بهترین تکنیک ها و راه های افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان که البته والدین آن ها باید انجامشان دهند، به این امر کمک کنیم؛ پس حتماً تا پایان همراه ما باشید…

در مقاله اعتماد به نفس نوجوانان می خوانید

 1. حس ارزشمند بودن را به نوجوان دهید
 2. او را تخریب نکنید
 3. جلوی جمع انتقاد نکنید
 4. مهارت های او را افزایش دهید
 5. به او کمک کنید تا دوستان بیشتری داشته باشد
 6. نوجوان خود را تشویق به رقابت کنید
 7. به او استقلال بدهید
 8. حامی باشید
 9. از او زیاد تشکر کنید
 10. به تقویت فن بیان او کمک کنید
 11. او را از منفی بافی دور کنید
 12. نوجوان را به آینده امیدوار کنید
 13. او را خوش لباس کنید و مراقب ظاهرش باشید
 14. زبان بدن افراد با اعتماد به نفس را بگیرید

در ادامه با این موارد به خوبی آشنا خواهید شد…

1. حس ارزشمند بودن را به نوجوان دهید

اعتماد به نفس یک فرد زمانی افزایش پیدا می کند که احساس کند مهم است و فرد ارزشمندی است. پس می توان گفت که مهم ترین راه برای افزایش این ویژگی در وجود یک نفر همین منتقل کردن حس ارزشمندی است، مخصوصاً در نوجوانان؛ چرا که اکثر افراد در این سن معمولاً به خودشان خرده می گیرند و فکر می کنند جایگاه بالایی ندارند، یا نمی توانند به خوبی در اجتماع حضور پیدا کنند، و یا حتی گمان می کنند زشت هستند و ظاهر زیبایی ندارند!

همه این تصورات به دلیل اقتضای سنشان است و باید در این زمان، والدین و دوستان یک نوجوان حتماً حس ارزشمند بودن را به او القا کنند تا کمی از این فکرها فاصله بگیرد و بتواند اعتماد به نفس خود را تقویت کند. برای این کار هم می توانید به آن ها بگویید چقدر دوستشان دارید، چقدر برایتان مهم هستند و چه مهارت های بالایی دارند. مهارت هایی که البته در ادامه به آن ها بیشتر اشاره خواهیم کرد.

اعتماد به نفس یک فرد زمانی افزایش پیدا می کند که احساس کند مهم است
اعتماد به نفس یک فرد زمانی افزایش پیدا می کند که احساس کند مهم است

2. او را تخریب نکنید

همه افراد بلااستثناء از انتقاد شدن متنفرند و دوست ندارند دیگران نکات منفی شان را به آن ها بازگو کنند. البته اگر رشد فردی کسی بالا باشد حتماً از انتقاد استقبال می کند اما مسلماً باز هم ذره ای از ناراحتی در وجود او حس خواهد شد. حالا اگر فردی اعتماد به نفس هم نداشته باشد، حتماً شنیدن انتقاد حال بد او را دو چندان خواهد کرد و بیشتر از همیشه اعتماد به نفس خود را از دست می دهد.

پس برای انتقاد کردن دو نکته را حتماً مد نظر داشته باشید:

اول این که از کار نوجوان انتقاد کنید نه خودش (مثلاً اگر کاری را به درستی انجام نداده، بگویید “چرا این کار را خراب کردی” نه این که خود او را ترور شخصیتی کنید و بگویید “تو همیشه خراب کاری میکنی و بدرد نمیخوری!”)

و دوم هم این که اصول و آداب انتقاد کردن را به خوبی بلد باشید. مسلماً اگر بخواهم اکنون تمامی اصول انتقاد را برای شما بازگو کنم باید موارد بسیار زیادی بنویسم که خود به اندازه یک کتاب طول خواهد کشید! به همین دلیل پیشنهاد می کنم مقاله دیگری را که برایتان با عنوان شیوه های صحیح انتقاد نوشته ایم مطالعه کنید تا بتوانید به خوبی با این موارد هم آشنا شوید.

3. جلوی جمع انتقاد نکنید

همان طور که گفتم انتقاد کردن در شرایط عادی هم حس و حال خوبی را برای فرد انتقاد شونده رقم نمی زند چه برسد به این که جلوی جمع هم باشد! طبیعتاً شما زمانی که جلوی دوستان، آشنایان و یا حتی افراد غریبه نوجوان را تخریب کنید، جلوی آن ها شأن و شخصیت خود را از دست می دهد و آن ابهتی را که داشته دیگر نخواهد داشت. پس طبیعی است که اعتماد به نفس او کاهش پیدا کند و نتواند به خوبی مانند افراد قدرتمند ظاهر شود.

پس حتماً دقت کنید که به هیچ وجه در جمع، حتی تذکر ساده هم به نوجوانتان ندهید.

به هیچ وجه در جمع، حتی تذکر ساده هم به نوجوانتان ندهید
به هیچ وجه در جمع، حتی تذکر ساده هم به نوجوانتان ندهید

4. مهارت های او را افزایش دهید

در مقاله اعتماد به نفس چیست ، به طور کامل به این قضیه پرداختیم که اعتماد به نفس یعنی مهارت داشتن در کاری + باور به داشتن آن مهارت.

حالا زمانی که شما به خوبی مهارت های خود را در حیطه های مختلف افزایش دهید و یا به دست بیاورید، قطعاً می توانید اعتماد به نفس به مراتب بالاتری را هم تجربه کنید. حالا یا خود شما و یا نوجوانتان. پس بهتر است برای تقویت این ویژگی در وجود نوجوانان، مهارت های مختلف را به او بیاموزید. البته این نکته به این معنی نیست که چندین مهارت را همزمان در وجود فرد تقویت کنید طوری که حتی وقت سر خاراندن هم نداشته باشد! حتی تبحر داشتن در یک کار هم می تواند به شدت در اعتماد به نفس فرد تأثیر گذار باشد. البته اگر واقعاً تبحری وجود داشته باشد!

5. به او کمک کنید تا دوستان بیشتری داشته باشد

داشتن دوست و دوست داشتن دیگران، دیگر راهی است که می تواند به افزایش اعتماد به نفس یک نوجوان کمک کند. همان طور که گفتم افراد وقتی توسط دیگران دوست داشته شوند و بدانند که برای آن ها مهم هستند، حتماً اعتماد به نفسشان هم بالا خواهد رفت و داشتن دوستان و رفقای خوب، می تواند این کار را انجام دهد.

پس به نوجوان خود مهارت های پیدا کردن دوست را هم بیاموزید و کمکش کنید که بتواند با آن ها ارتباط خوبی هم برقرار کند.

برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان ، به آن ها مهارت های دوست یابی را بیاموزید
برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان ، به آن ها مهارت های دوست یابی را بیاموزید

6. نوجوان خود را تشویق به رقابت کنید

رقابت، همیشه سر منشأ اصلی بسیاری از اتفاقات بزرگ بوده و هست! اصلاً حس رقابت به فرد کمک می کند که فرد ناخودآگاه تلاش خود را هم افزایش دهد و در نتیجه این تلاش زیاد، اعتماد به نفسش هم تقویت شود. پس، از نوجوان خود بخواهید در حیطه هایی که فعالیت می کند با دیگران رقابت داشته باشد و سعی کند برتر از آن ها شود (البته نه به هر قیمتی!) حالا این حیطه می تواند در درس باشد، در رشته ورزشی اش باشد یا هر چیز دیگری… فقط سعی کند که با رقابتی سالم، برتر از دیگران باشد.

7. به او استقلال بدهید

حس استقلال، به یک نوجوان حس اعتماد به نفس باور نکردنی خواهد داد. چرا که افراد در این سن به شدت نیاز دارند مانند افراد بزرگسال رفتار کنند و استقلال دادن والدین به آن ها، نیاز آن ها را بر طرف می کند. پس سعی کنید تا حدی که مشکلی برای نوجوانتان ایجاد نشود، به او استقلال دهید و بگذارید خودش برای خود تصمیم بگیرد.

در واقع بهتر است به جای این که نگهبان فرزندتان باشید، به او کمک کنید تا خودش راه درست را پیدا کند و اتفاقات خوبی را رقم بزند. البته دقت کنید همان طور که گفتم تا حد نیاز به او حس استقلال دهید و دورادور حواستان به او باشد.

8. حامی باشید

نوجوانان داشتن یک حامی را دوست دارند که در مواقع لازم هوای ان ها را داشته باشد. شما به عنوان پدر یا مادر آن ها می توانید به خوبی این نقش را ایفا کرده و حامی همه جانبه او باشید. این کار هم اعتماد به نفس او را بالا خواهد برد (چون می داند که تحت هر شرایطی یک نفر هست که از او حمایت کند و در نتیجه آزادانه تر و البته با دقت بیشتری عمل می کند.) و هم شما را به او نزدیک تر می کند.

پس سعی کنید در شرایط سخت، به جای انتقاد از او، کنارش باشید نه مقابلش.

نوجوانان داشتن یک حامی را دوست دارند
نوجوانان داشتن یک حامی را دوست دارند

9. از او زیاد تشکر کنید

تشکر کردن هم یکی دیگر از راه هایی است که حس ارزشمند بودن و مهم بودن افراد را به آن ها یادآوری می کند و به شدت کمک می کند که اعتماد به نفسشان اقزایش پیدا کند. حتی برای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان هم می توانید به خوبی از این تکنیک استفاده کنید و مطمئن باشید که به خوبی جواب خواهد داد.

10. به تقویت فن بیان او کمک کنید

فن بیان، یکی از مهم ترین مهارت هایی است که می تواند اعتماد به نفس یک نوجوان را تقویت کند. چرا که با فن بیان، یک نوجوان می تواند به خوبی:

 • در جمع حضور پیدا کند
 • حرف ها و خواسته های خودش را بیان کند
 • خجالت و کمرویی خود را کنترل کند
 • مثل افراد حرفه ای دیده شود
 • سخنرانی موفقی داشته باشد

اگر هم دقت کرده باشید معمولاً به کسانی با اعتماد به نفس گفته می شود که فن بیان قدرتمندی دارند و می توانند به خوبی با دیگران صحبت کنند. برای تقویت این مهارت هم راه های بسیار زیادی وجود دارد که پیشنهاد می کنم برای شروع، مقاله چگونه با اعتماد به نفس صحبت کنیم را هم مطالعه کنید.

11. او را از منفی بافی دور کنید

منفی بافی، به شدت می تواند هر فردی را از رسیدن به موفقیت و آرزوهایش دور کند؛ چرا که مدام برای افراد مرور می شود که تو نمی توانی، تو موفق نمیشوی، تو فرد خوبی نیستی و…

اگر نوجوان شما فردی منفی باف است، سعی کنید با راه های زیر مثبت اندیشی را در وجود او تقویت کنید:

 • همنشینی با دوستان مثبت اندیش
 • دقت نکردن به مسائل کوچک و بی اهمیت
 • نوشتن مطالب مثبت و انرژی دهنده
 • استفاده از واژگان مثبت
 • به کار بردن عبارات تاکیدی
 • استفاده از قوه تخیل
 • تصویر سازی ذهنی
 • خودباوری
 • شکرگزاری
 • صبور بودن
منفی بافی به شدت می تواند هر فردی را از رسیدن به موفقیت و آرزوهایش دور کند
منفی بافی به شدت می تواند هر فردی را از رسیدن به موفقیت و آرزوهایش دور کند

12. نوجوان را به آینده امیدوار کنید

امیدواری به آینده هم به شدت در اعتماد به نفس افراد تأثیرگذار است و می تواند به طرز حیرت انگیزی آن را افزایش دهد. چرا که وقتی فرد بداند می تواند در آینده فرد موفقی شود و زندگی خوبی را برای خودش مهیا کند، دلیلی ندارد اعتماد به نفس خوبی نداشته باشد! شک نکنید امیدوار بودن به آینده، به شدت برایتان معجزه خواهد کرد.

13. او را خوش لباس کنید و مراقب ظاهرش باشید

شاید باورتان نشود اما ظاهر، یکی از بیشترین تأثیرها را در اعتماد به نفس افراد مخصوصاً نوجوانان دارد. این مسئله آنقدر مهم است که ما مقاله مجزایی در همین رابطه برایتان نوشته ایم به نام چگونه پوشش مناسبی داشته باشیم که مطالعه آن مقاله هم می تواند به شدت به شما در این رابطه کمک کند. البته در ادامه برخی از مهم ترین تکنیک های پوشش مناسب را برایتان نام خواهیم:

 • تمیز و مرتب باشید
 • متناسب با جمع باشید
 • پوشیدن لباس های روی مد ممنوع
 • از همه بهتر باشید
 • کفش نشانه شخصیت افراد است
 • لباس راحت بپوشید
ظاهر یکی از بیشترین تاثیرها را در اعتماد به نفس نوجوانان دارد
ظاهر یکی از بیشترین تاثیرها را در اعتماد به نفس نوجوانان دارد

14. زبان بدن افراد با اعتماد به نفس را بگیرید

 1. راست ایستادن
 2. استفاده مناسب از دستان
 3. بالا نگه داشتن سر
 4. برقراری ارتباط چشمی مناسب
 5. داشتن لبخند بر روی لب
 6. واکنش نشان دادن به صحبت ها
 7. لباس زیبا و مناسب
 8. جلب توجه درست
 9. با قدرت دست دادن
 10. نداشتن تیک عصبی

این 10 مورد، مهم ترین تکنیک هایی هستند که یک فرد با اعتماد به نفس در زبان بدن خود مراقب آن هاست و دائم حواسش هست که این موارد را به خوبی رعایت کند تا قدرت و اقتدار بالایی داشته باشد. در مقاله زبان بدن افراد با اعتماد به نفس این موارد را بیشتر توضیح داده ایم اما شک نکنید که اگر همین 10 مورد را چه خودتان و چه نوجوانتان رعایت کنید، حتماً مانند افراد با اعتماد به نفس می شود و اتفاقات خوبی را برای خودتان رقم می زنید.

بهترین راه تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان

همان طور که گفتم، یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت اعتماد به نفس و در کل مهارت های مربوط به آن معمولاً پیشنهاد می‌شود، تقویت فن بیان و کلاس های مرتبط با آن است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره  فن بیان کلیک کنید.

اگر سوالی هم در رابطه با افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دارید و یا حتی تکنیک دیگری برای این کار می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ آن را به شما بدهیم و یا از آن استفاده کنیم.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --