چگونه لفظ قلم و با کلاس صحبت کنیم؟

لفظ قلم حرف زدن و با کلاس صحبت کردن ،چیزی است که اکثر افراد به شدت علاقمند هستند که به آن دست پیدا کنند. به یاد داشته باشید کلام ما از قدرت بسیار بالایی برخوردار است و طریقه صحبت کردن ما به شدت بر روی موقعیت اجتماعی ما تاثیرات مثبت و منفی می‌گذرد. در ادامه برای کیفیت صحبت شما، چند راهکار بسیار عالی کاربردی را در اختیارتان قرار خواهیم داد که اگر شما آن را با دقت مطالعه کنید و عملاً در زندگی خود پیاده کنید، قطعاً تغییرات و تحولات فوق العاده مثبتی را در فن بیان و مهارت های ارتباطی خود مشاهده خواهید کرد؛ پس تا انتها با مقاله لفظ قلم حرف زدن همراه باشید…

مشاوره تخصصی واتساپ

با کلاس و لفظ قلم حرف زدن یعنی چه؟

با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن یعنی استفاده از واژگان و کلمات درست به جای کلمات نادرست! کلمات با کلاس کلمه هایی هستند که سطح دانش و فرهنگ ما را به طرز باورنکردنی و شگفت انگیزی بالاتر می‌برند و از ما یک انسان موفق تر می‌سازند.

فراموش نکنید برای درخشیدن در تمام عرصه های زندگی شما باید درست صحبت کردن را به خوبی بیاموزید.  اما در ابتدا باید با کلمات باکلاس آشنایی بیشتر و بهتری بدست بیاورید.

اما آیا می‌دانستید که تک تک کلمات و نحوه تلفظ درست آنها به چه اندازه در زندگی شما تاثیر می‌گذارد و چقدر در حیطه ارتباطات شما نقش مهمی را ایفا می‌کند؟ این نکته را در مقاله قدرت کلمات ثابت کردیم و به شما گفتیم برای تاثیرگذاری بهتر باید از چه کلماتی استفاده کنید که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

اگر به این نکته کلیدی توجه می‌کردید در حال حاضر به موفقیت های بهتر و بیشتری در زندگی شخصی و کاری خود می‌رسیدید و شاهد کلی اتفاقات مثبت می بودید. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه لفظ قلم صحبت کنید.

با کلاس و لفظ قلم حرف زدن یعنی چه
با کلاس و لفظ قلم حرف زدن یعنی چه

چگونه با کلاس صحبت کنیم؟

این فرصت باور نکردنی در حال حاضر در اختیار شما دوست گرامی قرار گرفته است تا بعداز مطالعه همین نکات موثر و راهکار های کلیدی و کاربردی، در زندگی خود به جایگاه ها و موفقیت های فوق العاده بالاتر و بهتری در دایره ارتباطات مفید و موثر قرار بگیرید. پس اکنون به بهترین تکنیک های با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن اشاره می‌کنیم. این تکنیک ها عبارتند از:

 • کلمات نادرست را حذف و جایگزین کنید.
 • در همه حال ادب را حفظ کنید.
 • دیگران با با الفاظ مناسب خطاب کنید.
 • در همه حالات با کلاس باشید.
 • آهنگ صدای خود را کنترل کنید.
 • منسجم و روان صحبت کنید.
 • واژه ها را به درستی تلفظ کنید.
 • بد دهنی نکنید.

1. کلمات نادرست را حذف و جایگزین کنید

بنا بر عادت های نادرست ما از دوران طفولیت تا این زمان خیلی از واژگان و کلماتی که ما روزانه بکار می‌بریم نادرست می‌باشد. شما برای ‌کسب جایگاه اجتماعی بهتر و رسیدن به یک شخصیت عالی تر باید برخی از کلمات و جملات نادرست خود را حذف کنید و جایگزین های بهتر و مناسب تری برای آنها انتخاب کنید. برای مثال:

 • سلام چطوری تو! ⇐ سلام حال شما چطور است؟
 • بد جور دستم گیره ⇐در فرصتی مناسب خدمتتون میرسم.
 • خدا بد نده ⇐ خدا به شما سلامتی بده.
 • به درد من‌نمیخوره ⇐ مناسب من نیست.
 • خیلی زشته ⇐ قشنگ نیست.
 • بد جور شکست خوردم ⇐ تجربه خوبی کسب کردم.
 • بای .. خدافظ ⇐ فعلا .. خدانگهدار شما.
 • خسته نباشی ⇐ شاد و پرانرژی باشید.
 • جون به لب شدم ⇐ خیلی راحت نبود.
 • نه من نمیدونم چی میشه ⇐ به کمی زمان نیاز دارم تا پاسخش را پیدا کنم.

برای لفظ قلم حرف زدن باید کلمات مناسب را جایگزین کلمات نا مناسب کنید

2. در همه حال ادب را حفظ کنید

افراد باشخصیت و عالی رتبه در همه حالات ادب را به خوبی حفظ می‌کنند. این قبیل از افراد زود از کوره در نمی‌روند و روی زبان و کلام خود به خوبی تسلط کامل دارند.

اما متاسفانه درصد زیادی از انسان ها با کلاس صحبت کردن را با مغرور بودن به کلی اشتباه گرفته اند! این قبیل افراد به دلیل خطای ادراکی که از شخصیت شناسی دارند به شدت خود را می‌گیرند و نسبت به دیگران به سردی رفتار می‌کنند. آنها نسبت به خیلی از انتقادات و پیشنهادات افراد بی تفاوت رفتار می‌کنند!

در صورتی که حرفه ای بودن و حرفه ای صحبت کردن کوچکترین ربطی به غرور ندارد!

بلکه لفظ قلم حرف زدن یعنی شما در هر شرایط و در هر مکان با هر فردی باید نحوه و شیوه برخوردتان کاملاً محترمانه و مودبانه باشد. پس ریلکس بودن را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

3. دیگران را با الفاظ مناسب خطاب کنید

می‌توانید دیگران را با الفاظ خوب و زیبا خطاب کنید، قدرت کلمات را خیلی جدی بگیرید و به یاد داشته باشید یک کلمه نادرست ممکن است آرامش افراد را از بین ببرد. سعی کنید از این قدرت کلام برای رشد، ترقی و پیشرفت خودتان به طور نامحدود استفاده کنید.

انسان های شیک و با شخصیت به هیچ عنوان نام دوستان و همکاران و مدیران خود را به طور مخفف صدا نمی‌زنند. برای مثال: به جای این که دوست خود را “ممد” صدا بزنند، می‌گویند محمد جان!

به خاطر داشته باشید آدم های با کلاس مناسب و کاملا متناسب با مخاطب و در نظر داشتن چگونگی شرایط مورد نظر کلمه و یا واژه ای را به زبان می آورند و کلمات مناسب برای حرف زدن را انتخاب می کنند! پس هر واژه ای را نباید هر جایی و هر صفتی را نباید به هر شخصی نسبت بدهید!

شاید شما در منزل، همسرتان را عشقم صدا بزنید. اما آیا درست است کلمه عشقم را در مکالمه با همکار و یا رئیس خود به کار بگیرید؟ جواب کاملا واضح می‌باشد. مسلما خیر! پس متناسب با مخاطب و در نظر داشتن محیط و شرایط باید از کلمات و الفاظ مناسب استفاده کنید.

انسان های با شخصیت، اسم دوستان خود را مخفف صدا نمی زنند

4. در همه حال با کلاس باشید!

اگر شما واقعاً به فکر تغییرات و تحولات بی نظیر در زندگی خود هستید و دوست دارید همه شما را به عنوان یک شخص با کلاس یاد کنند،  باید بدانید انسان های موفق نه تنها در صحبت کردن با کلاس و عالی و بی نظیر هستند و می‌درخشند، بلکه نحوه رفتار آنها، شیوه لباس پوشیدن، نحوه غذا خوردن و آداب معاشرت، مدیریت و نظم آن ها بدون استثنا در همه اُمور زندگی واقعاً عالی و کاملاً متفاوت می‌باشد.

این عوامل باعث می‌شود که آن ها جزء بهترین ها باشند.

آنها به هیچ عنوان تظاهر نیز نمی‌کنند. انسان های موفق به شیوه ای زندگی می‌کنند که همواره در همه حال مدیریت عالی روی تمام آُمور خودشان دارند. سعی کنید تظاهر به چیزی که نیستید نکنید، خودِ واقعیتان باشید!

5. آهنگ صدای خود را کنترل کنید

در حین صحبت کردن تن و آهنگ صدای شما باید به گونه ای باشد که نه خیلی آهسته باشد که کسی متوجه صحبت های شما نشود و نه خیلی بلند که افراد اطراف شما احساس نارضایتی کنند. بدون شک اگر ما صدای بلند و رسا داشته باشیم به شخصیت ما کمک زیادی می‌کند.

استاندارد و حفظ تعادل تن و آهنگ صدای شما باعث می‌شود که مخاطب از گوش دادن به صحبت های شما بی نهایت لذت ببرد.

پیشنهاد می‌کنم برای درک بهتر این موضوع، حتماً مقاله چگونه صدای خوبی داشته باشیم را هم مطالعه کنید.

تن صدا در صحبت باید چطور باشد

6. منسجم و روان صحبت کنید

متاسفانه به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی، بیشتر افراد وقتی موضوعی را برای صحبت انتخاب می‌کنند و شروع می‌کنند به صحبت کردن در رابطه با همان موضوع مشخص شده، پس از مدتی کم کم از آن موضوع دورتر و دور تر می‌شوند و از این شاخه به آن شاخه می پرند!

این قبیل افراد به خاطر عدم تمرکز داشتن روی موضوع خودشان، به کل ذهن مخاطبین خود را آشفته و پراکنده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که مخاطبین شما تصور کنند شما هیچ گونه تسلط و تمرکزی روی آن موضوع را ندارید!

افراد با کلاس اگر در هر کجا و در هر مکان با شخصی و صحبت می‌کنند، کاملاً از قبل تمرین و تکرار دارند. آن‌ها کاملاً حق مطلب را به درستی اَدا می‌کنند و به نحو احسن به اتمام رسانده و در انتها جمع بندی خوبی دارند و منسجم و روان صحبت می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم شما هم برای این که مانند این افراد صحبت کنید، حتماً مقاله آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها را هم مطالعه کنید.

روان صحبت کردن هم بسیار بر روی لفظ قلم حرف زدن شما تاثیر دارد. روان صحبت کردن به منظور بی درنگ و یکسره صحبت کردن نمی‌باشد! گاهی یک مکث کوتاه اما به جا باعث کیفیت کار و صحبت شما می‌شود. افراد با کلاس سعی بر این دارند که تا حد امکان در هنگام صحبت کردن مِن و مِن نکنند.

سخنرانان حرفه ای هرگز حرف خودشان را برای مطرح کردن موضوع فراموش نمی‌کنند و کاملاً تمرین و تکرار دارند تا به راحتی موضوع را جمع بندی و فیصله بدهند.

وقتی جمع بندی خوبی از مطالب مطرح شده داشته باشید، مسلماً مخاطب به طرز باور نکردنی متوجه چگونگی موضوع می‌شود و دیگر نیازی برای تکرار مجدد آن موضوع نخواهد داشت.

روان صحبت کردن تاثیر بسیار زیادی روی لفظ قلم حرف زدن شما دارد
روان صحبت کردن تاثیر بسیار زیادی روی لفظ قلم حرف زدن شما دارد

7. واژه ها را به درستی تلفظ کنید

رایج ترین مشکلی که اکثر افراد دچارش هستند و دلیل بر عدم ارتباط پذیری موثر در اجتماعاتشان می‌شود و مانع درخشیدن و موفق تر شدن آنهاست، عدم صحیح تلفظ کلمات و واژگان می‌باشد. برای با کلاس واقع شدن نیاز است که تلفظ درست و صحیح واژه ها را به صورت دقیق یاد بگیریم.

اگر ما تلفظ صحیح کلمات را به درستی ندانیم، بدون شک نه تنها موفقیتی حاصل نمی‌شود، بلکه مورد تمسخر اطرافیانمان نیز قرار خواهیم گرفت!

در این هنگام اِدراک آن افراد نسبت به ما به این صورت می‌باشد که ما سواد و دانش کافی حتی در تلفظ کلماتِ ساده ای را هم نداریم !

خطرناک تر از این موضوع این است که اگر به مراتب تعداد واژه هایی که نادرست تلفظ می‌کنیم بیشتر و بیشتر شود و ما به فکر اصلاح آن کلمات و واژه ها نباشیم، افراد فکر می‌کنند که ما فقط اَدای انسان های با کلاس را در میاوریم!

با کمی همت و فعالیت مستمر روزانه بدون شک می‌توانیم به درجات و جایگاه های بالاتری در اجتماع قرار بگیریم و شخصیت جدید و اما بهتری از خود بسازیم.

برای لفظ قلم حرف زدن باید تلفظ صحیح واژه ها را یاد بگیرید
برای لفظ قلم حرف زدن باید تلفظ صحیح واژه ها را یاد بگیرید

8. بد دهنی نکنید

به خاطر داشته باشید که همیشه نباید حرف، حرفِ شما باشد!

اکثر ما بعد از شنیدن انتقادی از اشخاص مختلف نسبت به خودمان، به کل تغییرات و تحولات عجیبی پیدا می‌کنیم و متاسفانه احساساتمان باعث می‌شود که کاملاً غیر منطقی فکر کنیم.

ناگفته نماند نتیجه این فکر غیر منطقی ما سبب می‌شود خواسته و یا ناخواسته واژگان و کلمات نامناسبی را به زبان بیاوریم و این اَمر بیانگر این می‌باشد که شما نه تنها یک فرد باشخصیت نیستید، بلکه یک فرد کاملاً ناموفق در حیطه ارتباطات خود هستید.

شما تحت هر شرایط حق این را ندارید که الفاظ و کلمات نادرست و نا مناسبی در هیچ مکان برای هیچ شخصی استفاده کنید و به حای آن ها، باید از کلمات با کلاس در حرف زدن خود بهره بگیرید. سعی بر این داشته باشید که روی تکلم و احساسات خودتان به خوبی تسلط و کنترل عمیقی داشته باشید.

فراموش نکنید که ممکن است بر اثر یک کلمه و یا کلمات نامناسب و به دور از فرهنگ ادبی، به کلی موقعیت و جایگاه شما در اجتماع خدشه دار و بی ارزش شود.

پس باز هم تکرار می‌کنم؛ خیلی مراقب کلماتی که از زبانتان خارج می‌شود باشید. کلام شما بی نهایت بر روی شخصیت شما تاثیر گذار است.

اگر می خواهید فردی با کلاس باشید، به هیچ وجه بد دهنی نکنید
اگر می خواهید فردی با کلاس باشید، به هیچ وجه بد دهنی نکنید

لیست کلمات باکلاس

طبیعتاً صحبت کردن در هر زمان و مکانی متفاوت است و باید با توجه به شرایط، کلمات و جملات خود را تعیین کنیم. پس با توجه به این نکته، به هیچ عنوان نمی توان یک لیست از کلمات درست کرد که در هر جایی از آن ها استفاده کنیم!

حتی شاید یک کلمه، در یک جا معنی خوبی بدهد و خیلی هم دیگران از آن استقبال کنند، اما همان کلمه در یک جا و یک زمان دیگر، باعث بروز اختلافاتی شود. پس پیشنهاد می کنم به جای این که به دنبال لیست کلمات باکلاس و لفظ قلم حرف زدن باشید، دایره واژگان خود را گسترش دهید. خود گسترش دایره واژگان هم راه های بسیار زیادی دارد که ما در مقاله ای به همین نام، یعنی چگونه دایره واژگان خود را گسترش دهیم به آن راه ها اشاره کرده ایم که پیشنهاد می کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

بهترین راه باکلاس صحبت کردن

امیدوارم با استفاده از راهکارهایی که در این مقاله گفته شد بتوانید به جمع افرادی بپیوندید که با کلاس و لفظ قلم صحبت می‌کنند و جایگاه اجتماعی خود را بسیار افزایش دهید.

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و جذاب و با کلاس صحبت کردن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان


نویسنده: فریده مرادی
نویسنده: فریده مرادی عضو انجمن نویسندگان گام برتر

آموزش فن بیان
آموزش فن بیان
قدرت کلمات
قدرت کلمات
افزایش دایره واژگان
افزایش دایره واژگان

پاسخ به سوالات

 1. سمیه نوری

  با کلاس صحبت کردن همان خوب و مودب صحبت کردن و دوری از کلمات منفی است. کسی میتونه خوب و با کلاس صحبت کنه ک با اعتماد به نفس بالا صحبت میکند از کلمات مثبت استفاده میکند و همیشه مودب است.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   یبه دقیقا همین طوره

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 2. ر. نژادشجاعی

  باسلام ممنون از مقاله خوبتون
  بنظر من اگه کلمات نادرت رو حذف کنیم و کلمات درست رو جایگزین اونها کنیم خیلی از مشکلات حل میشه علاوه بر باکلاس حرف زدن باعث میشه طرف مقابل حس بهتری نسبت به صحبت ما داشته باشه و همین موجب ارتباط بهتر میشه

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 3. محمدجواد زارعی

  تکنیک های بسیار خوبی گفته شد
  در واقع این تکنیک ها در ابتدا احترام به شخصیت بزرگ خودمان هست و بعد دیگران
  اگر دیگران ببینند که ما برای شخصیت خودمان ارزش قائل هستیم و به آن ها هم احترام
  فوق العاده ای داریم . محبوبیت فوق العاده نزد آن ها پیدا خواهیم کرد

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما همین طوره…ممنون از نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 4. محدثه صباحی

  خداقوت خانم مرادی عزیز. مثل همیشه عالی و مفید و تا ثیر گذار….

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطف شما

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 5. بیتا محمدیان

  با درود فراوان خدمت شما بسیار مقاله ی جذاب و تاثیر گذار بود از دیدگاه من وقتی یک نفر با احترام و زیبا و روان صحبت کند شخصیتی عالی از خود به نمایش می گذارد چه بسا افرادی که محترمانه و با لحن زیبا صحبت می کنند افرادی هستند که عزت نفس بالایی دارند و هر انسانی در مصاحبت با این افراد بسیار لذت می برد و به نوعی حال خوب دریافت می کند .روزهایتان پر از انرژی و دل انگیز باشد .

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطفتون
   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 6. رقیه کریمی

  سلام. بدون شک اگر شخص بتواند تکنیکها را خوب رعایت کند متوجه اثر گذاری قدرت کلمه خواهد شد.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما همین طوره

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 7. حسین بیات

  این همون چیزی بود که من دنبالش بودم خیلی کاربرد داشته وخیلی کاربرد داره وقراره از این به بعد هر بار حرف میزنم خودم لذت ببرم که خیلی حالمو خوب میکنه سپاسگزارم خداقوت

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   خیلی خوشحالیم که مقاله براتون کاربرد داشته و تونسته بهتون کمک کنه. ممنون از نظر لطفتون.

   موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image