تعریف عزت نفس & 11 تکنیک جذاب برای درمان عزت نفس پایین

راه های افزایش عزت نفس

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که برای رسیدن به اهداف و آرزوهایمان نیاز داریم عزت نفس است. این ویژگی باعث می‌شود که استقامت، پافشاری و اعتماد ما نسبت به کارهایمان بیشتر و بیشتر شود، وگر نه باری به هر جهت بیشتر نخواهیم بود و هیچ وقت از کاری که می‌کنیم راضی نخواهیم بود. حتی اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم، باز هم نمی‌توانیم حس خوبی را که عزت نفس می‌تواند به ما بدهد را داشته باشیم. پس در این مقاله می‌خواهیم راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیریم تا بهترین اتفاقات زندگیمان را رقم بزنیم. ودر این مقاله، راه‌های افزایش عزت نفس در بزرگسالان را به شما آموزش داده‌ایم، اما اگر به دنبال راه‌هایی برای افزایش عزت نفس کودکان هستید، توصیه می‌کنم حتماً مقاله راه های افزایش عزت نفس در کودکان را بخوانید. در آن روش‌هایی به آموزش داده‌ایم که احساس ارزشمندی را به کودک شما می‌دهد.

عزت نفس چیست؟

اکثر افراد معمولاً این اصطلاح را به معنای اعتماد به نفس استفاده می‌کنند، در صورتی که عزت نفس اصلاً آن معنایی را که فکر می‌کنند نمی‌دهد. در حقیقت عزت نفس خیلی گسترده‌تر و عمیق‌تر از اعتماد به نفس است، به طوری که اعتماد به نفس را می‌توان زیر مجموعه این ویژگی قرار داد. در قسمت بعدی این مقاله تفاوت این دو اصطلاح را بهتر توضیح خواهیم داد، اما در این قسمت قرار است به سؤال عزت نفس چیست جواب بدهیم.

عزت نفس، منزلتی است که نزد خود کسب می‌کنیم. ( ناتانیل برندن، نظریه‌پرداز و محقق عزت نفس)

از دیدگاه ناتانیل برندن احساس ارزشمندی و شایستگی از مهم‌ترین فاکتورهای عزت نفس است. البته در کنار این دو فاکتور، نظر حقیقی شما نسبت به خودتان نیز بسیار مهم است؛ چرا که اگر این احساس نباشد، شما به هیچ یک کارهایتان را با کیفیت انجام نمی‌دهید. به طور کلی، بین تعاریف مختلف عزت نفس، این ویژگی به معنای احساس خوبی است که نسبت به خودمان داریم، به زبان ساده‌تر عزت نفس یعنی احساس ارزشمندی و شایستگی نسبت به خودمان.

عزت نفس جایگاهی است که خودتان کسب می‌کنید
عزت نفس جایگاهی است که خودتان کسب می‌کنید

در پاسخ به این سوال که عزت نفس یعنی چه ؟ باید گفت : عزت نفس ( Self-Esteem ) میزان ارزش و بهایی است که ما برای خودمان متصور هستیم. همانطور که می دانید انسان بصورت کلی از ارزش و منزلت بسیار بالایی برخوردار است و این قدرت را دارد که تا بالاترین سطوح مادی و معنوی رشد کند. واقف بودن به این موضوع می تواند موجب شود که انسان، قدر و منزلت خود را دانسته و با افکار و اقدامات نادرست به روح و روان خودش آسیب وارد نکند. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که می بایست این تصور به حقیقت نزدیک باشد و جای خود را به غرور کاذب نداده باشد!

فرق عزت نفس با اعتماد به نفس

شاید فکر کنید که اعتماد به نفس و عزت نفس تقریبا مانند هم باشند، ولی اینطور نیست. همانطور که گفتیم، عزت نفس آن احساس خوبی است که نسبت به خودمان داریم در حالی که اعتماد به نفس، اعتمادی است که نسبت به توانایی‌های خودمان داریم. ممکن است فردی از اعتماد به نفس بالایی برخوردار داشته باشد اما ذره‌ای عزت نفس نداشته باشد! درست مثل افراد نابغه‌ای که درگیر مواد مخدر و مشروبات الکی هستند. این دسته از افراد از اعتماد به نفس خیلی بالایی برخوردار هستند که توانسته‌اند در بهترین دانشگاه‌ها فارغ التحصیل شوند، اما برای خودشان هیچ ارزشی قائل نیستند، چرا که با مصرف این مواد، کم کم خودشان را نابود می‌کنند.

عزت نفس بر روی هدف کلی ما از زندگی تأثیر می‌گذارد و اعتماد به نفس در کارهای کوچک‌تر مؤثر است. با این توصیف به نوعی می‌توان اعتماد به نفس را بخشی از عزت نفس دانست.

پس بدون عزت نفس، اعتماد به نفس حقیقی در کار نیست و نمی‌توانیم در چالش‌های زندگی خود به موفقیت برسیم. البته فقط و فقط عزت نفس نیست که روی اعتماد به نفس ما تأثیر می‌گذارد، درست است که این ویژگی باعث می‌شود اعتماد به نفس در جهت درست خودش رشد کند، اما برای رشد کردن اعتماد به نفس کافی نیست. در کنار آن باید تکنیک‌هایی را یاد بگریم که اعتماد به نفس ما را تقویت می‌کند، تکنیک‌هایی که همه آن‌ها را در مقاله راه‌های افزایش اعتماد به نفس برای شما جمع آوری کرده‌ایم. امیدوارم که آن‌ها را بخوانید و اعتماد به نفس خودتان را افزایش دهید، چرا که تقویت این ویژگی باعث تقویت عزت نفس هم می‌شود.

اعتماد به نفس یعنی اطمینان به توانایی های خود و عزت نفس یعنی علاقه داشتن به خود
اعتماد به نفس یعنی اطمینان به توانایی های خود و عزت نفس یعنی علاقه داشتن به خود

اهمیت عزت نفس

اولین و مهم‌ترین تأثیری که عزت نفس بر روی ما می‌گذارد، یادآوری کردن ارزش‌های شما به خودتان است. تصور کنید که یکی از دوستان شما پیشنهاد سیگار کشیدن به شما بدهد، در جواب به او نه می‌آورید یا آن را قبول می‌کنید؟

معمولاً افرادی که از عزت نفس پایینی برخوردار هستند قبول می‌کنند و از جان و زندگی خودشان مایه می‌گذارند تا رابطه دوستی خودشان را حفظ کنند، اما افراد با عزت نفس کاری را نمی‌کنند که به آن‌ها آسیب وارد بکند، آن‌ها به خوبی می‌دانند که هیچ کسی ارزشمندتر از خودشان نیست، پس حواسشان به سلامتی خودشان هست چرا که برای ارزشمند بدون باید سالم بود.

به جز حس ارزشمندی، افراد با عزت نفس نسبت به خودشان حس بهتری دارند. به طور کلی کسانی که عزت نفس بالایی دارند دارای حس خوب و ارزشمندی بهتری نسبت به خودشان هستند و با استفاده از این ویژگی می‌توانند در مسیر اهداف و آرزوهای خودشان باقی بمانند.

در ارتباط با اهمیت عزت نفس یا حرمت نفس لازم به ذکر است که افرادی که عزت نفس پایینی دارند ، زندگی دردناکی خواهند داشت چون به شدت احساس بی ارزشی کرده و نمی توانند در بلندمدت تصمیماتی بگیرند که برای آن ها کمک کننده باشد . این افراد فرصت های زندگی را از دست می دهند ، در دوستی با دیگران با مشکل مواجه اند و حتی زحمت امتحان کردن روابط جدید را به خود نمی دهند .

همچنین این افراد به دنبال تایید دیگران هستند و تصویری خاص از خود در فضاهای مجازی نشان می دهند که این مسئله در عین حال که به شدت اعتیادآور است ، فرصت برقراری ارتباطات واقعی با انسان ها را از فرد می گیرد . به همین ترتیب ، عزت نفس پایین ، فرد را برای کوتاه آمدن در مقابل خواسته های دیگران آسیب پذیر می سازد و این مسئله نشان دهنده میزان اهمیت عزت نفس است .

علائم عزت نفس پایین

کسانی که از عزت نفس پایین برخوردار هستند هنوز ارزش‌های وجودی خودشان را پیدا نکرده‌اند و همین موضوع باعث می‌شود تا باور کنند که نمی‌توانند به آرزوهایشان برسند، آن‌ها باور می‌کنند که حق داشتن هیچ آرزویی را ندارند. آن‌ها همه کارهای خودشان را براساس گفته‌ها و نظرات دیگران انجام می‌دهند به همین دلیل همیشه افسرده هستند و نسبت به خودشان حس خوبی ندارند.

تأیید شدن توسط دیگران به افراد با عزت نفس پایین احساس خوشایندی می‌دهد ولی این حس دائمی نیست، چون حتماً شخص دیگری وجود دارد نظر دیگری بدهد و آن‌ها هیچوقت نمی‌توانند توسط همه تایید شوند، بالاخره یک نفر پیدا می‌شود که درباره شما احساس منفی داشته باشد، برای همین همیشه سردرگم هستند و تا وقتی که نظر جدیدی را از کسی می‌شنوند آن را به خود می‌گیرند، در حالی که افراد با عزت زیاد به این تعاریف و تمجیدها باور ندارند.

عزت نفس پایین باعث می‌شود که شما در روابط دوستان دچار مشکل شوید
عزت نفس پایین باعث می‌شود که شما در روابط دوستان دچار مشکل شوید

مهم‌ترین دلایل عزت نفس پایین

کاهش عزت نفس آثار مخرب کوچک و بزرگی دارد که در قسمت قبلی این مقاله آن‌ها را توضیح دادیم، اما در این بخش می‌خواهیم درباره نتایجی که عزت نفس پایین می‌تواند بر روی ما داشته باشد تمرکز کنیم. با مثال‌هایی که در ادامه می‌بینید، خواهید فهمید که اگر عزت نفس داشتید، چقدر می‌توانستید اتفاقات بهتری را برای خودتان رقم بزنید. نمونه‌هایی از آثار مخرب عزت نفس پایین عبارت‌اند از:

 • در روابط دوستانه و عاطفی دچار مشکل می شود
 • شخص احساس حقارت می‌کند
 • نقاط قوت خود را نمی‌بیند زیرا تمام فکرش روی نقاط ضعفش می‌باشد
 • در محیط کاری و حتی تحصیلی نیز عملکردشان کاهش پیدا می‎کند
 • روابط ارتباطی او کاهش می‌یابد و شخص تنها تر می‌شود
 • ترس و استرس در شخص ایجاد می‌شود
 • ممکن است موجب افسرگی شود
 • دچار اضطراب و نگرانی می‌شود
 • باعث می‌شود شخص احساس کند که انسان بد و به دردنخوری است
 • موجب افزایش آسیب پذیری در مقابل مواد مخدر و الکل می‌شود
 • پیشنهاد و نظر هر کسی را که حتی متخصص نیستند نیز انجام دهیم
 • غرور را به شدت کاهش می‌دهد، در صورتی که داشتن به اندازه غرور، در گرفتن تصمیم‌های مناسب به شما کمک می‌کند
 • مانع حرکت به سمت موفقیت می‌شود و ایجاد تنبلی و اهمال کاری را به دنبال دارد.
 •  و…
عزت نفس یعنی آن حس خوبی که نسبت به خودمان داریم
عزت نفس یعنی آن حس خوبی که نسبت به خودمان داریم

درمان عزت نفس پایین

تا به الآن در رابطه با اهمیت عزت نفس بحث کرده‌ایم و درباره آثار مخربی که کمبود عزت نفس می‌تواند بر روی ما داشته باشد بحث کرده‌ایم، اما از این قسمت مقاله به بعد، قرار است راهکارهایی را یاد بگیریم که باعث افزایش عزت نفس ما و درمان عزت نفس پایین می‌شوند. شاید با خودتان بگویید که عزت نفس یک حس درونی است و تقویت کردن آن کاری غیر ممکن، اما این را باید بدانید که عزت نفس هم مانند دیگر مهارت‌های رشد فردی قابلیت رشد کردن دارد. پس اگر می‌خواهید عزت نفس بالایی داشته باشید و اتفاقات خوبی را برای خودتان رقم بزنید، از این ویژگی‌ها در زندگی خودتان استفاده کنید: 

 1. افکار منفی را از خودتان دورکنید.
 2. برای خودتان نیز دلسوزی کنید.
 3. همه ما انسان هستیم و اشتباه میکنیم.
 4. احساسات خودتان را مدیریت کنید.
 5. کاری را که دوست دارید انجام دهید .
 6. در مسیر رسالت زندگیتان قدم بردارید.
 7. از دیگران کمک بخواهید.
 8. دوستان با عزت نفس بالا داشته باشید.
 9. درباره خودتان مثبت فکر کنید.
 10.  مضطرب و نگران هستید.

1. افکار منفی را از خودتان دورکنید.

از مهم‌ترین گام‌های افزایش عزت نفس، دور کردن افکار منفی از خودتان است. این افکار آرامش ذهن شما را می‌گیرند و آن را با اضطراب و نگرانی جبران می‌کنند. برای این که بتوانید این مشکل بزرگ را از سر راه خودتان بردارید در قدم اول باید قبول داشته باشید که فرد منفی بافی هستید. یک دکتر برای این که بتواند بیماری را درمان کند اول از هر کاری باید بیماری او را تشخیص دهد تا بتواند داروهایی برای مقابله با آن بیماری تجویز کند، پس شما هم برای این که بیماری خودتان را درمان کنید اول باید آن را بشناسید.

جالب است بدانید که این دسته از تفکرات منفی هیچ کدام حقیقت ندارد؛ تحقیقات نشان می‌دهد که تقریبا بالای 80% ترس ها و نگرانی های ما هرگز وجود ندارند و فقط ساخته و پرداخته ذهن خودمان هستند. برای اینکه بتوانید این ترس‌ها را از خودتان دور نگه دارید، در قدم دوم باید شرایطی را که باعث می‌شوند شما منفی بافی کنید را باید از بین ببرید. مثلاً اگر صحبت کردن با برخی از دوستان باعث منفی بافی شما می‌شود، حضور خودتان در آن جمع‌ها را کم رنگ‌تر کنید، یا معمولاً وقتی که بی کار می‌شوید تفکرات منفی به ذهن شما می‌رسند، برای مقابله با این مشکل فقط کافی است فقط کاری را انجام دهید، فرقی نمی‌کند دیدن یک فیلم باشد یا تمیز کردن خانه، فقط کاری را انجام بدهید.  

البته به جز چند تکنیکی که گفتیم دو راه دیگر هم وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید منفی بافی را از خودتان دور نگه دارید، راه حل رعایت کردن تکنیک‌های بهتر شدن احساس خود است، اما از آنجایی که این مبحث حرف برای گفتن زیاد دارد، توضیه می‌کنم که اگر می‌خواهید بیشتر از آن بدانید مقاله چگونه حال خوب داشته باشیم؟ را بخوانید.

برای روش دوم، کافی است وقتی که یک فکر منفی به سراغتان آمد بر روی کاغذ بنویسید و آن را پاره کنید یا اگر دوست داشتید با آن کاغذ موشک بسازید و با پرتاب آن، ترس‌هایتان را از وجود خودتان جدا کنید. اگر هم نمی‌دانستید چه چیزی بنویسید، می‌توانستید بنویسید” من الآن کاغذ در دست دارم، اما نمی‌توانم چیزی را بنویسم”. نوشتن به شما کمک می‌کند که ذهن خودتان را تخلیه کنید و تفکرات منفی را از ذهن خودتان بیرون کنید.

بزرگ‌ترین دشمن عزت نفس، منفی بافی و داشتن افکار منفی در ذهن خود است
بزرگ‌ترین دشمن عزت نفس، منفی بافی و داشتن افکار منفی در ذهن خود است

2. از خودتان مراقبت کنید.

زمانی که دوستتان از شما درخواست کمک می‌کند، از روی دلسوزی هر کمکی که از دستتان ساخته باشد را انجام می‌دهید. اما این احساس دلسوزی را نسبت به خودتان نیز باید داشته باشید. همانطور که گفتیم یکی از مهم‌ترین ویژگی های افراد با عزت نفس ارزشمند دانستن خودشان است، پس وقتی که خود ما نیز دچار مشکلی می‌شویم باید برای حل کردن آن به خودمان کمک کنیم. زمانی که شکست می‌خوریم و اشتباه می‌کنیم، بهتر است به خودمان دلداری بدهیم و انگیزه خودمان را بالا ببریم تا دیگر شاهد زخم‌های یادآور شکست‌ها و منفی بافی‌ها نباشیم.

دقت کرده‌اید وقتی که وسیله ارزشمندی می‌خرید چقدر نسبت به آن حساس هستید؟ آن را این طرف و آن طرف پرتاب نمی‌کنید و با ملایمت تمام با آن برخورد می‌کنید. حالا برای خودتان که ارزشمندتر از هر چیز دیگری در این دنیا هستید ارزش قائل نیستید؟ بهتر است که از همین الآن اهمیت بیشتری به خودتان بدهید. سلامت خودتان را حفظ کنید و غذای های خوب بخورید، با دوستان خوب بگردید و در مسیر اهداف خود حرکت کنید. این تنها کاری است که می‌توانید ارزش‌های خودتان را حفظ کنید.

اهمیت دادن به سلامتی خود، شما را به یک فرد با عزت نفس تبدیل می‌کند
اهمیت دادن به سلامتی خود، شما را به یک فرد با عزت نفس تبدیل می‌کند

3. به خاطر اشتباهاتتان خودتان را سرزنش نکنید.

هر کسی در زندگی خودش ممکن است مرتکب اشتباهاتی بشود، حتی ثروتمندترین و موفق‌ترین افراد دنیا هم در زندگی خود اشتباه می‌کنند. البته با فرق این که افراد موفق با دید تجربه و درس به آن نگاه کرده‌اند. پس وقتی که شکست خوردید یا جایی اشتباهی کردید، اصلاً نگران نباشید، چرا که بعد از آن اشتباه شما درسی را می‌گیرید که تا عمر دارید از یاد نمی‌برید. از دیدگاه آقای نیوتون شکست به این معنا است:((من هیچ گاه شکست نخوردم بلکه 999 روش جدید یاد گرفتم که به نتیجه نمی‌رسید.)) درس‌هایی که دورن شکست‌هاست بزرگ‌ترین رازهای موفقیت شما است، اگر از آن‌ها در مسیر موفقیت خود استفاده کنید، می‌توانید بهترین اتفاقات را برای خودتان رقم بزنید.

4. برای درمان عزت نفس پایین ، احساسات خودتان را مدیریت کنید.

نگذارید که احساسات شما در کارتان اختلال ایجاد کند، بر روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید و سعی کنید که کنترل احساسات خودتان را در دست بگیرید.

تصور کنید که در حال کار کردن بر روی پروژه‌ای هستید که ناگهان به شکستی که هفته پیش خوردید فکر می‌کنید، این کار سریعاً فضای مثبت ذهنی‌ای که برای انجام دادن آن کار داشتید را از شما می‌گیرد و همین کار ساده باعث می‌شود که دیگر نتوانید کار خودتان را با کیفیت انجام دهید.

البته فراموش نکنید که در کنترل احساسات نه افراط کنید نه تفریط، نه آن‌ها را از بین ببرید و نه زیادی بر روی آن‌ها تمرکز کنید؛ مرز بین این دو را در نظر بگیرید تا بتوانید اتفاقات خوبی را برای خودتان رقم بزنید. احساسات مزایای زیادی دارد که با کمی دقت بر روی زندگی خودتان آن را متوجه می‌شوید، مثلاً وقتی که می‌خواهید غذایی را انتخاب کنید این احساسات هستند که به شما کمک می‌کنند مزه آن غذا را به یاد می‌آورید.

کنترل احساساتتان به شما کمک می‌کند بهتر تمرکز کنید
کنترل احساساتتان به شما کمک می‌کند بهتر تمرکز کنید

5. کاری را که دوست دارید ، انجام دهید.

افراد با عزت نفس بازیچه حرف دوستان و اطرافیان خودشان نیستند و کاری را انجام می‌دهند که دوست دارند. آن‌ها غذایی را که می‌خواهند، می‌خورند و لباسی می‌پوشند که دوست دارند. افرادی که از عزت نفس پایینی برخوردارند، همیشه منتظر نظرات دیگران هستند. این افراد خیال می‌کنند که دیگران بهتر از خودشان می‌توانند برای آن‌ها تصمیم بگیرند، در حالی که نمی‌دانند که بهترین قاضی زندگیشان، خود آن‌ها هستند. دیگران با توجه به چیزی که می‌بینند و به آن باور دارند درباره دیگران نظر می‌دهند، پس نظر هر کسی با شخص دیگر متفاوت است.

تنها کسی که از ارزش‌های ما با خبر است خودمان هستیم، هیچ کسی بهتر و درست از خودمان نمی‌تواند برای ما تصمیم بگیرد. بنابراین، بهتر است که برای تصمیماتی که می‌گیریم ارزش قائل شویم.

6. در مسیر رسالت زندگی خود حرکت کنید.

همه موجودات برای هدفی خلق شده‌اند. از باکتری‌های تک سلولی میکروسکوپی گرفته تا موجودات درنده و اهلی همگی برای هدف خاصی خلق شده‌اند و در حال دنبال کردن آن هدف در دوره زندگیشان هستند. حالا انسانی که اشرف مخلوقات است هدفی برای دنبال کردن ندارد؟

خب، خداوند بلند مرتبه قدرت انتخاب را در دستان انسان‎ها قرار داده است. آن‌ها را آزاد گذاشته که هدف خودشان را پیدا کنند و آزادانه به سمت و سویی که می‌خواد برود، برود. او را آزاد گذاشته که مسیر موفقیت و اهدافش را دنبال کند یا زندگی خودش را تباه کند. خب،اگر شما هم می‌خواهید مسیر درست زندگی خودتان را کشف کنید و مثل افراد موفق سرشناس و معروف شوید، توصیه می‌کنم مقاله راه های شناخت رسالت زندگی را بخوانید، با پیدا کردن رسالت زندگی، عزت نفس شما چند برابر خواهد شد و احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت.

عزت نفس شما کمک می‌کند بعد از هر شکستی دوباره بلند شوید و به حرکت خود ادامه بدهید
عزت نفس شما کمک می‌کند بعد از هر شکستی دوباره بلند شوید و به حرکت خود ادامه بدهید

7. برای درمان عزت نفس پایین ، از دیگران کمک بخواهید.

می‌دانید چطور در 20 سال می‌توان به موفقیتی رسید که رسیدن به آن 200 سال طول می‌کشد؟ با کمک گرفتن از دیگران. قطعاً شما تنهایی نمی‌توانید تمام کارها را به طور کامل و با کیفیت بالا انجام دهید پس از دیگران کمک بخواهید. کمک خواستن از دیگران نشانه ضعف یا عیب نیست. کمک خواستن می‌تواند گام مهمی در بهبود و افزایش عزت نفس پایین شما باشد.

البته این مرحله برای افرادی که عزت نفس پایین دارند بسیار سخت است، آن‌ها باور ندارند که لایق کمک دیگران هستند و کمک خواستن از دیگران را مایه ضعف و خجالت می‌دانند، در حالی که تفکرات الکی فقط و فقط ساخته و پرداخته ذهن خودشان است.

8. دوستان با عزت نفس بالا داشته باشید.

“شما میانگین پنج نفری که بیشترین وقت خودتان را با آن‌ها می‌گذرانید” به این جمله از جیم ران خوب فکر کنید. کمی دقت کنید می‌بینید که واقعاً همینطور است، شما همان رفتارهایی را دارید که دوستان شما دارند و لحن و نوع حرف زدن ما هم شبیه به آن‌هاست. اما آیا دوستان شما با عزت نفس هستند؟ اگر آن‌ها به این ویژگی اهمیت بدهید شما هم عزت نفستان را تقویت می‌کنید، اما اگر اینطور نباشد، اوضاع زیاد جالب پیش نخواهد رفت.

به طور کلی دوستان بد، تأثیر بد خودش را بر روی شما خواهند داشت، هر چقدر که بیشتر با آن‌ها در ارتباط باشید، بیشتر رنگ و بوی آن‌ها را می‌گیرید، پس اگر رویای رسیدن به موفقیت را دارید، بهتر است ارتباط خودتان با آن‌ها را قطع کنید و کسانی که در حال رشد در مسیر موفقیت هستند را جایگزین آن‌ها بکنید.

دوستی با کسانی که عزت نفس بالایی دارند، عزت نفس شما را بالا می‌برد
دوستی با کسانی که عزت نفس بالایی دارند، عزت نفس شما را بالا می‌برد

9. برای درمان عزت نفس پایین ، درباره خودتان مثبت فکر کنید.

در مقاله عزت نفس و درمان عزت نفس پایین ، درباره نتایج مخرب و ویران کننده‌ای که منفی گرایی می‌تواند داشته باشد بحث کردیم، اما حالا می‌خواهیم درباره تکنیکی صحبت کنیم که ضد منفی بافی و منفی گرایی است.

اگر دقت کرده باشید، همه افراد با عزت نفس بالا خوشحال هستند و پر از انرژی مثبت. این انرژی‌های مثبت نه تنها حال خودشان، بلکه حال دیگران را هم خوب می‌کند، اگر با آن‌ها صحبت کنید شارژ می‌شوید و احساس خوبی می‌گیرید، اما چطور؟

خب، همانطور که در قسمت‌های قبلی گفتیم، با استفاده از راهکارهایی مثل انتخاب دوستان خوب، نوشتن تفکرات منفی بر روی کاغذ و استفاده از تکنیک‌های حال خوب می‌توانید از منفی بافی نجات پیدا کنید، اما این کارها فقط و فقط کافی نیستند. وقتی که ذهن خودتان را خالی می‌کنید، باید آن را با چیز دیگری جایگزین کنید، وگر نه دوباره آن افکار منفی سراغ شما می‌آیند و همه نقشه‌هایتان نقشه بر آب می‌شود.

مثبت اندیشی و تفکر مثبت مسئله‌ای نیست که بتوان آن را در چند جمله خلاصه کرد، برای همین به خاطر این که شما بهتر مثبت اندیشی را یاد بگرید، در مقاله چگونه مثبت اندیشی باشیم؟ تمام مسائل مثبت اندیشی و نحوه داشتن تفکر مثبت را برای شما توضیح داده‌ایم. حتماً آن را بخوانید چرا که مثبت اندیشی تنها راه مقابله با منفی بافی است.

بهترین راه تقویت کردن عزت نفس، مثبت اندیشی کردن و داشتن تفکر مثبت است
بهترین راه تقویت کردن عزت نفس، مثبت اندیشی کردن و داشتن تفکر مثبت است

10. مضطرب و نگران هستید. 

ترس و باور به اینکه شما قدرت کافی و توانایی لازم را برای تغییر دادن چیزی ندارید ، به شکل انکارناپذیری با عزت نفس پایین در ارتباط است. برای درمان عزت نفس پایین و مقابله با این ترس و باور ذهنی ، می‌توانید از مواردی که در ادامه می آید ، کمک بگیرید و با اجرای این نکان ، برای درمان عزت نفس پایین ، اقدامی عملی داشته باشید.

 • میان ترس‌های واقعی و ترس‌های بی‌ ریشه و پایه ، تفاوت بگذارید. اضطراب خود را براساس واقعیت‌ها ارزیابی کنید. برای مثال شاید فکر کنید تلاش‌کردن برای ارتقا و رشد بی‌فایده است، زیرا فکر می‌کنید نمی‌توانید آن را به‌دست بیاورید. اگر به واقعیت‌ها نگاه کنید، این حرف چقدر دست است؟
 • برای اینکه اعتماد به نفس تان بیشتر شود با ترس‌هایتان روبه‌رو شوید. هرم ترس را ترسیم کنید، بزرگ‌ترین ترس‌ها را در بالا و کوچک‌ترین‌ها را در پایین هرم قرار دهید. سپس از پایین هرم به بالای آن حرکت کنید و درمورد هر کدام از ترس‌ها باور به توانایی‌هایتان را افزایش دهید.

اضطراب و نگرانی در درمان عزت نفس پایین

۳. تعیین هدف برای افزایش عزت نفس

هرچقدر به موفقیت‌های بیشتری برسید، همان‌قدر حس بهتری در مورد خودتان خواهید داشت. هدف گذاری برای نشانه‌ گرفتن، ردیابی و شکار کردن موفقیت واقعا کارساز است. داشتن اهداف مشخص کمک می‌کند تا احساس شایستگی را در خود پرورش بدهید و از شایستگی به احساس غرور و سرانجام به احساس ارزشمندی برسید. پس از هر فرصتی برای به کار بستن استراتژی های هدف گذاری استقبال کنید!

عزت نفس شما زمانی رشد می‌کند که رفتارها و ارزش‌های شخصی‌تان با هم در یک راستا باشند. در موقعیت‌های سخت و زمان‌هایی که دارید مجبور می‌شوید به شرایط ناخواسته تن بدهید، تا جایی که می‌توانید تلاش‌تان را بکنید که رفتارتان مطابق با ارزش‌هایتان باشد. با صداقت و درستکاری دنبال اهداف خود بروید. عزت نفس‌تان را با تقلب و ریاکاری نابود نکنید.

هرچقدر به موفقیت‌های بیشتری برسید، همان‌قدر حس بهتری در مورد خودتان خواهید داشت

مثال برای عزت نفس

در قسمت قبلی این مقاله تکنیک‌هایی را یاد گرفتیم که عزت نفس پایین شما را درمان می‌کنند، اما برای این که مطالب را مؤثر تر متوجه بشویم، بهتر است که چند نمونه مثال از این مهارت‌ ببینیم. تا زمانی که نتوانیم سؤالات و معماهای درس‌هایی را که یاد گرفته‌ایم را حل کنیم، نمی‌توانیم بگوییم که آن موضوعات را به طور کامل یاد گرفته‌ایم. پس بهتر است که تمرین خودمان را با همین داستان شروع کنیم.

ماجرای کمبود عزت نفس

محمد یک دانش آموزان پایه دهم است. او تازه وارد دبیرستان شده است و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، مدرسه جدید تمام دوستان او را گرفته است و محمد سخت‌ترین روزهای زندگی خودش را می‌گذراند. به هر دری می‌زد که دوست پیدا کند نمی‌شد و همین باعث شده بود که انگیزه امید خودش را برای پیدا کردن دوست از دست بدهد و ذهنش را فقط و فقط با تفکرات منفی پر کند. شب‌ها تا دیر وقت بیدار می‌ماند و درست و حسابی غذا نمی‌خورد.

برادر او علی وقتی دید که وضعیت او چقدر وخیم است تصمیم گرفت که به او کمک کند اما غرور محمد به او اجازه نمی‌داد که از دیگران کمک بگیرد، اما برادرش او را به حال خودش رها نکرد و رفت برای او یک مشاوره گرفت. وقتی که علی به برادرش گفت که برای او وقت مشاوره گرفته است خیلی عصبانی شد و داد و بی داد کرد، ولی به هر حال علی هر طور که شده او را به جلسه مشاوره برد. وقتی که محمد وارد اتاق مشاور شد، داشت از خشم و عصبانیت منفجر می‌شد، اما بعد از جلسه مشاوره خیلی آرام‌تر شده بود و احساس خوبی داشت.

بعد از یک ماه محمد یک آدم دیگر شده بود، نسبت به قبل اعتماد به نفس بیشتری داشت و برای خوش اهمیت قائل می‌شد. دیگر حرف‌های دیگران برایش مهم نبود و کاری را انجام می‌داد که خودش دوست داشت. بعد از یک ماه علی از برادرش پرسید که جلسه‌های مشاوره چه تغییری در او ایجاد کرده است؟

محمد به او گفت که یک نفر را می‌خواسته که به حرف‌های او گوش بدهد و با او همدردی کند. بعد از این که درد و دل کردم حالم بهتر شد و با راهکارهایی که مشاور گفت حالم از بهتر تبدیل به عالی شد. کارهایی که من آن‌ها را تبدیل به مشکل کرده بودم، فقط کافی بود تفکرات منفی خودم را دور می‌ریختم و آن را با تفکرات مثبت جایگزین می‌کردم.

به نظر شما آن راهکارها چه بود؟ خب، مطمئناً اولین راهکار دوری از افکار منفی بوده است، چون منفی بافی عزت نفس ما را از بین می‌برد. دومین راهکار اهمیت به وضعیت جسمانی بوده است، محمد تا زمانی که برای خودش ارزش قائل نباشد نمی‌تواند اعتماد به نفس به دست بیاورد. سومین راهکار هم درباره کنار گذاشتن غرور و کمک گرفتن از دیگران بوده است، اما چهارمین مورد، خب پیدا کردن این مورد به عهده شماست، وقتی که آن را پیدا کردید در بخش نظرات برای ما آن را بنویسید. این کار شما خیلی برای ما ارزشمند است.

عزت نفس یعنی نسبت به خودمان احساس خوبی داشته باشیم
عزت نفس یعنی نسبت به خودمان احساس خوبی داشته باشیم

بهترین راهکار برای افزایش عزت نفس

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و اعتماد به نفس و درمان اعتماد به نفس کاذب و در کل مهارت های مربوط به آن ها مثل همین زبان بدن  و با اعتماد به نفس صحبت کردن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با این دو مهارت است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثبیت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

دوره غیر حضوری فن بیان

سوالات متداول درباره راه های افزایش عزت نفس

1. عزت نفس چیست؟

در پاسخ به این سوال که عزت نفس یعنی چه ؟ باید گفت : عزت نفس ( Self-Esteem ) میزان ارزش و بهایی است که ما برای خودمان متصور هستیم.

2. فرق عزت نفس با اعتماد به نفس در چیست ؟

عزت نفس آن احساس خوبی است که نسبت به خودمان داریم ، در حالی که اعتماد به نفس، اعتمادی است که نسبت به توانایی‌های خودمان داریم.

3. اهمیت عزت نفس در چیست ؟

اولین و مهم‌ترین تأثیری که عزت نفس بر روی ما می‌گذارد، یادآوری کردن ارزش‌های شما به خودتان است.

 

امیدوارم که از مقاله راه های افزایش عزت نفس لذت برده باشید و راهکاری آن مفید واقع شده باشد. امیدوار دیدار همگی شما در قله‌های موفقیت هستم…

How to grow self esteem

 

پاسخ به سوالات

نویسنده: مهدی حسین نژاد

نویسنده: مهدی حسین نژاد

40 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • با انجام این موارد می‌توان به عزت نفس بالایی رسید:
  ۱-نوشتن ویژگیهای مثبت و توجه به ویژگیهای مثبت
  ۲-در اینه روزی یکی دو بار خصوصیات خوبمون چشم در چشم به خودمون بگیم
  ۳-روزی دل یکی رو شاد کنیم حالا میتونه با یه تماس تلفنی و احوالپرسی باشه و یا کمک مالی در حد توان
  ۴-حسادت حسمون بد میکنه پس بجای حسادت دیگران تشویق کنیم
  ۵-قضاوت ممنوع(فقط خدا از نهان و پنهان آگاه است)
  ۶-غیبت ممنوع، غیبت یعنی بدگویی و کلام ما به خودمون برمیگرده پس بخاطر خودمون از دیگران به نیکی یاد کنیم
  ۷-روزی نیم ساعت ورزش کنیم
  ۸-راستگویی را تمرین کنیم
  ۹-همه اشتباه داریم پس خودمون بابت اشتباهات گذشته سرزنش نکنیم، فقط خداست که اشتباه نداره
  ۱۰-در تنهایی خودمون به خودمون برسیم یعنی در تنهایی خودمون وقتی در خونه هستیم بهترین لباسای خونگیمون بپوشیم
  ۱۱-خودمون گهگاهی به صرف ناهار،شام و … دعوت کنیم

  و در پایان اینو عرض کنم هرچقد که در تنهایی خودمون به خودمون احترام بذاریم همون سطح اینو در جمع دریافت خواهیم کرد.✌️🌹

 • سلام
  مقاله ی فوق العاده جذابی بود👌🏻
  مخصوصا قسمت ارائه ی راهکار برای افزایش عزت نفس فوق العاده بود.

 • سلام ممنونم از مقاله خوبتون. من چند وقتیه که استوری هاتونو میبینم و تصمیم گرفتم که هدف داشته باشم برا زندگیم. ولی یه سری مشکلات منو به عقب میکشوند و یه سری چیزا منو به جلو هل میداد و من این وسط دارم پرس میشم. البته عزت نفس خیلی پایینی هم دارم. نمیدونم باید چیکار کنم

  • سلام دوست عزیز
   استعدادو و توانایی واقعیتون رو پیدا کردید؟
   اگر نه که حتما به پیج mostafaee_support پیام بدید تا مشاورین ما شما رو دقیق راهنمایی کنند.

 • سلام من حدودا 6 ماه هست که تصمیم گرفتم روی خودم کار کنم. ممنونم از مقاله خوبتون عالی بود واقعا در جهت گیری ذهنیم تاثیر داشت خ خوشحالم که با سایتتون آشنا شدم دیشب ی مقاله هام تو سایت راز موفقیت در مورد همین موضوع خوندم که بنظرم خالی از لطف نیومد گفتم اینجا معرفی کنم ک اگه دوستان هم مث من مشتاق بودن مطالعه کنند

  • سلام. وقت شما بخیر

   ممنون از شما دوست عزیز
   ما هم خوشحالیم که شمایی مخاطب هستید که به فکر رشد و ارتقا شخصی خودتونید

   موفق باشید…

 • سلام. خواستم ببینم دقیقا تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیه؟

  • سلام دوست عزیز

   در مقاله اعتماد به نفس چیست دقیقاً این موضوع رو توضیح دادیم که میتونید اون رو هم مطالعه کنید.

   موفق باشید

 • ما باید احساسات و افکار و رفتار خوب و بد خودمان را بپذیریم و خودمان را دوست داشته باشیم

  • سلام و درود بر شما
   بسیار خوشحالیم که مقاله راه های افزایش عزت نفس براتون کاربردی و مفید بوده است
   با آرزوی بهترین ها برای شما

 • اگه دوست ااریم عزت نفس کسی رو بالا ببریم بایستی واقعا از ته دل بهش بفهمونی که از بودن اون شخص لذت می بری و جقدر وحودش براتون عزیزه.و اینکه مدام باید خوبیهاش رو به رخش بکشی

  • البته باید حواسمون باشه که به کسی عزت نفسِ کاذب ندیم
   ممنون از شما

  • سلام
   متشکرم

  • سلام
   متشکرم

 • عالی بود.ریشه همه فلاکتها و بزهکاری ها و افسردگی ها کمبود عزت نفس هست.به قول امام بزرگوار که اسمش یادم رفته کسی که برای خودش ارزش قایل نیست از ان بترس چرا که اون شخص برای کس دیگه ای هم ارزش قایل نخواهد بود

  • ممنون از شما

 • سلام.خودمان را دوست داشته باشیم ودلسوز ومثبت اندیشیدن راه سلامت روح وجسم ماست.عالی بود.سپاس

  • سلام
   سپاس از همراهی شما

 • سلام
  ممنون از مقاله خوبتون
  بنظر من عزت نفس یکی از مهمترین کلیدهای موفقیته کسی ک عزت نفس نداشته باشه با کوچکترین شکستی نا امید میشه و دست از تلاش و پیمودن ادامه راه بر میداره و همواره بازندس.

  • سلام
   ممنون از شما

 • سلام مطالب خوبی بود من دارم روی خودم کار می کنم افکار منفی گاهی خیلی قوی هستند در ضمن من نمی دانم چطور برای خودم دلسوزی کنم چون در لحظه ناراحتی ،دلسوزی ام برای خودم خیلی قدرتمند نیست فکر می کنم باید همدلی ام قوی شود که ان هم نیاز به تمرین زیاد دارد‌ باز هم ممنون

  • سلام
   موفق باشید
   متشکرم

 • سلام.
  با این تفاسیر هرچقدر عزت نفس و اعتماد به نفس بالاتری داشته باشیم رضایت مون از زندگی بیشتر میشه و وقتی رضایت مون بیشتر باشه در راه رسیدن به اهداف مون راحت تر قدم برمی‌داریم. مرسی از مطالب خوبتون.

  • سلام
   کاملا درسته
   ممنون از شما

 • درود بر شماااا☺

  من روی مثبت اندیشی و اعتدال داشتن صحه میذارررررم ☺☺?????❣⚘??

  • ممنون از شما خانم نعمتی عزیز

 • سلام توی این چند سال اخیر که کلاسهای متعددی رفته ام و کتابهای متعددی مطالعه کرده ام سعی کرده ام اعتماد به نفس و عزت نفس خود را بالا ببرم

  • سلام
   خیلی هم عالی
   متشکرم

 • سلام.مقاله خوبی بود.دقیقا موافقم میخواستم کاری شروع کنم ولی چون حس ورضایتی خوبی نسبت بهش نداشتم وبا اعتقادات من همخوانی نداشت اون کار رو کنار گذاشتم.ممنون.

  • سلام
   ممنون از شما
   موفق باشید

  • سپاس گزارم

  • سلام
   ممنون از همراهی شما

 • سلام
  عزت نفس تأثیر زیادی در رشد فردی و موفقیتمان دارد و سرعت رسیدن به هدف
  زندگیمان را افزایش میدهد
  ممنون برادر عزیزم بابت راهکار های خوبی که برای افزایش عزت نفس ارائه دادی

دیدگاهتان را بنویسید

Captcha Plus loading...