ویژگی های سخنران خوب

می خواهید سخنران خوب شوید؟ با تمرین و پشتکار فروان، ویژگی های سخنران خوب را به عادت‌های روزمره خود تبدیل کنید و از آن ها در ارائه سخنرانی‌ها نیز استفاده کنید. با به کار بستن 10 ویژگی این مقاله به همراه نکات فوق العاده مهمی که در مقاله آموزش سخنران حرفه ای شدن گفتیم شما می‌توانید در مسیر تبدیل شدن به یک سخنران خوب گام موثری بردارید. پس حتماً تا انتها با مقاله ویژگی های سخنران خوب همراه ما باشید.

مشاوره تخصصی واتساپ

سخنران خوب کیست؟

 یک سخنران خوب مهمترین فرد درجمعی است که قرار است سخنرانی کند و صحبت کردن با مخاطبان ونحوه ارتباط برقرار کردن با آن ها مهارتی الزامی برای یک سخنران خوب است. یک سخنران خوب باید علاوه برمهارت های کلامی از جمله فن بیان باید بر روش های ارائه مطالب، نحوه ایستادن در مقابل مخاطبان،نحوه بیان مطالب، انتخاب موضوع  ومحتوای مناسب آشنایی داشته باشد و همچنین شناخت کلی نسبت به مخاطبان، محل برگزاری سمینار داشته باشد.

پیام سخنران باید متناسب با هدف او باشد

مهم ترین ویژگی های سخنران خوب

  • اعتماد به نفس بالا
  • وقت شناسی
  • بدون تپق صحبت کردن
  • ظاهر آراسته
  • ارتباط چشمی قوی
  • شروع و پایان جذاب
  • زبان بدن مناسب
  • ارتباط صمیمی با مخاطبان
  • پیش بینی امور غیرمنتظره
  • تمرین فراوان

در ادامه با این ویژگی های سخنران خوب به خوبی آشنا خواهید شد…

۱. اعتماد به‌نفس دارد

آنچه باعث می‌شود اعتماد به نفس انسان در انجام کاری افزایش یابد، انجام مداوم و پیوسته آن عمل است. یک آشپز ماهر اعتماد به نفس زیادی برای طبخ غذا دارد در حالیکه ممکن است، هنگام رانندگی اعتماد به نفس پایینی داشته باشد و یا حتی درجاتی از ترس را نیز تجربه کند.

البته داشتن کمی اضطراب یا ترس برای سخنرانی کاملا طبیعی است و حتی می تواند به شما کمک هم بکند! فقط کافیست بتوانید ترس خود را بشناسید و آن را بپذیرید سپس علت و ریشه ترس را شناسایی کنید تا بتوانید با تمرین های مناسب فرمان کنترل آن را در دست خود بگیرید.

با تکرار و تمرین زیاد و با غلبه بر ترس و اضطراب، اعتماد به نفس خود را بازیابی می‌کنید. هنگام سخنرانی نیز با کمک تکنیک‌هایی همچون تصویرسازی و تلقین مثبت می‌توانید با مخاطبان احساس نزدیکی بیشتری داشته باشید و اعتماد به نفس بالایی را تجربه کنید.

عکس2: اعتماد به نفس در سخنرانی، یکی از ویژگی‌های سخنران خوب است.

۲. وقت‌شناس است

وقت‌شناسی و مدیریت زمان از آنجایی برای یک سخنران خوب اهمیت دارد که او با افراد زیادی در ارتباط است.

اگر به موقع به جلسه سخنرانی نرسید یا سخنرانی را بیشتر از زمان تعیین شده ادامه دهید، حق تعداد زیادی از مخاطبان خود را در این زمینه ضایع کرده‌اید. در این صورت علاوه بر آنکه توجه و همراهی مخاطب را در حین سخنرانی از دست می‌دهید، مقبولیت خود را در بین آن ها نیز تا حدود زیادی کاهش می‌دهید.

بنابراین تلاش کنید با برنامه‌ریزی منظم، خود را سروقت به جلسه سخنرانی برسانید، حتی توصیه می‌شود سخنرانان زودتر از دیگران به محل سخنرانی بروند تا هم تجهیزات فنی سالن را یکبار دیگر چک کنند و هم اینکه هنگام ورود حضار، با آن ها چند لحظه‌ای خوش‌و بش و احوالپرسی کنند. این کار تاثیر زیادی در کاهش استرس و همچنین شناخت مخاطبان دارد.

برای این که یکی از ویژگی های سخنرانی های خوب را داشته باشید، مدیریت زمان را به خوبی یاد بگیرید
برای این که یکی از ویژگی های سخنرانی های خوب را داشته باشید، مدیریت زمان را به خوبی یاد بگیرید

۳. بدون تپق صحبت می‌کند

یک سخنران خوب و تاثیرگذار، صدایی رسا، واضح و بدون لرزش دارد و با انرژی صحبت می‌کند.

هیچ شنونده‌ای دوست ندارد به صحبت‌های فردی که صدایی آهسته، نامفهوم و خسته دارد، گوش کند. هنگام سخنرانی سعی کنید آرام و شمرده صحبت کنید، کلمات و حروف را به درستی ادا کنید تا هنگام سخنرانی کمتر تپق بزنید و صدای خوبی داشته باشید. نیازی نیست صدای خود را تغییر دهید!

خودتان باشید، اما یکنواخت صحبت نکنید؛ بعضی از عبارت‌ها را با صدای بلندتر و برخی دیگر را با صدایی آهسته بیان کنید، با این کار توجه مخاطب بیشتر به شما جلب می‌شود! اگر لهجه دارید تا می‌توانید به صدا و فیلم‌های سخنرانان دیگر گوش کنید تا گوش و ذهن شما با ادای استاندارد کلمات آشنا شوند. پیشنهاد می‌کنم برای رفع مشکل تپق زدن خود، حتماً مقاله چگونه هنگام سخنرانی تپق نزنیم را هم مطالعه کنید.

یکی از ویژگی های سخنران خوب لهجه نداشتن است

۴. ظاهری آراسته دارد

اینکه در سخنرانی خود با پوشش رسمی حاضر شوید یا یک لباس اسپرت و راحت‌تر می‌تواند به مخاطبان شما بستگی داشته باشد. سن و سال، موقعیت اجتماعی، طرز فکر، سطح فرهنگی مخاطبان و حتی ویژگی های اقلیمی محل سخنرانی می‌تواند نوع پوشش شما را تعیین کند.

بطور کلی سعی کنید در انتخاب پوشش خود انعطاف‌پذیر باشید، فارغ از اینکه چه نوع پوششی را انتخاب می‌کنید، در هر صورت استفاده از لباس‌های تمیز، مرتب و اتو خورده یک اصل اساسی است. البته آراستگی دامنه وسیعی دارد و می‌تواند شامل مدل مو و حتی رنگ موی سخنران نیز بشود!

یکی از مهم ترین ویژگی های سخنران خوب داشتن پوشش مناسب و حرفه ای است
یکی از مهم ترین ویژگی های سخنران خوب داشتن پوشش مناسب و حرفه ای است

۵. با مخاطب ارتباط چشمی دارد

حتماً با مخاطبان خود ارتباط چشمی برقرار کنید؛ یعنی سعی کنید تا حد امکان در طول سخنرانی خود به تک تک آن ها نگاه کنید و نگاه خود را بین همه به طور مساوی تقسیم کنید و فقط به یک گوشه سالن یا یک شخص خاص نگاه نکنید.

همیشه لبخند به لب داشته باشید، لبخند هم چهره شما را زیباتر نشان می‌دهد و هم اینکه به مخاطبان این پیام را می‌دهد که شما کاملا به کارتان مسلط هستید و اضطراب ندارید. از طرفی مخاطبان با دیدن لبخند شما بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند و برای شنیدن حرفهایتان اشتیاق بیشتری خواهند داشت.

یکی از ویژگی های سخنران خوب برقراری ارتباط چشمی مناسب با مخاطب است

۶. شروع و پایانی جذاب دارد

سخنرانی خود را جالب و هیجان‌انگیز شروع کنید. یک سوال جالب بپرسید، به نکته جالبی که به سخنرانی تان مربوط است اشاره کنید، یا سخنی از بزرگان بگویید و آن را به سخنرانی تان ارتباط دهید.

زیرا اکثر مخاطبان در همان لحظات آغاز صحبت هایتان شما را قضاوت می کنند و تصمیم می گیرند آیا به ادامه صحبت ها گوش کنند یا نه. پس تا می‌توانید در نخستین دقایق شروع سخنرانی همراهی و حمایت آن ها را جلب کنید.

به همان اندازه که شروع هیجان‌انگیز یک سخنرانی مهم است پایان خوب آن هم تاثیر زیادی در ذهن مخاطب دارد. در پایان سخنرانی از صحبت های خود نتیجه‌گیری کنید؛ این نتیجه‌گیری می‌تواند در قالب پاسخی جالب به سوال آغازین یا به عنوان یک راهکار خلاقانه برای یک مسئله باشد.

حتی می توانید در پایان ارائه خود، باز هم در ذهن شنوندگان سوالات بیشتر و جالب تری ایجاد کنید. استفاده از یک فیلم یا کلیپ کوتاه نیز به عنوان حرف آخر گزینه خوبی است. پیشنهاد می‌کنم حتماً برای یادگیری تکنیک های فوق العاده درباره این موضوع، حتماً مقاله چگونه سخنرانی را به پایان برسانیم را هم مطالعه کنید.

یک سخنرانی جذاب، همیشه ابتدا و انتهای مناسبی هم دارد

۷. از زبان بدن خود استفاده می‌کند

هنگام سخنرانی از «زبانِ بدن» خود استفاده کنید. از حرکت دست‌ها، سر و اعضای صورتتان به موقع و به‌جا استفاده کنید.

مطمئن باشید سخنرانی که در یک گوشه می‌ایستد و با دست هایی که توی جیبش قرار داده از روی متنی سخنرانی خود را انجام می‌دهد، هیچ گاه نمی‌تواند توجه افراد را به خود جلب کند و همه خیلی زود از صحبت‌های او خسته می‌شوند.

در مقاله زبان بدن به تکنیک هایی که به وسیله آن می‌توانید این مهارت را در وجود خودتان تقویت کنید اشاره کرده ایم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

یکی از بهترین ویژگی های سخنران خوب، استفاده مناسب از زبان بدن است
یکی از بهترین ویژگی های سخنران خوب، استفاده مناسب از زبان بدن است

۸. با مخاطبان خود صمیمی است

معمولا سخنرانی که خشک و رسمی صحبت می‌کند شانس کمتری برای تاثیرگذاری در مخاطب دارد. اثربخشی کلام سخنران ارتباط مستقیمی با میزان مقبولیت او در میان دیگران دارد.

مخاطبان معمولا کلام و بیان افرادی را می‌پسندند که برایشان خوشایند و محبوب باشند. بنابراین در قدم اول همواره لبخند به لب داشته باشید، لبخند شما هم نشان‌دهنده اعتماد به نفستان است و هم اینکه می‌تواند تا حد زیادی اضطراب و استرس لحظات آغازین سخنرانی را کاهش دهد.

سعی کنید با توجه به شناختی که از مخاطبان به دست آورده‌اید، با آن ها ارتباط نزدیک و دوستانه برقرار کنید. مثلا از تجربیات مشترک صحبت کنید، درباره دغدغه‌های آن ها مطلبی بگویید و یا حتی با یک شوخی یا لطیفه آن ها را بخندانید. بد نیست در این زمینه به تکنیک‌های ذهن‌خوانی  نیز توجه کنید تا بتوانید حس همدلی و درک متقابل را بین خودتان و مخاطب افزایش دهید.

مهم ترین ویژگی سخنرانان حرفه ای، صمیمیت و همدلی با مخاطبان است

۹. فکر همه چیز را کرده است!

درست است که کار اصلی شما سخنرانی است، اما به وقایع و ابزارهای زیادی برای سخنرانی لازم دارید، که باید به آن ها نیز توجه کنید.

استفاده از اسلایدها، فیلم و عکس‌های جالب و حرفه‌ای می‌تواند جذابیت سخنرانی شما را دوچندان کند، به شرط آنکه همه تجهیزات درست کار کنند و همه چیز به خوبی پیش برود. بنابراین به نفع خودتان است که پیش از آغاز سخنرانی تمام تجهیزات صوتی و تصویری سالن را چک کنید.

همچنین بهتر است از فایل ارائه خود چند نسخه پشتیبان در قالب‌های مختلف مانند عکس و… هم تهیه کنید. کلیه فیلم‌ها و تصاویر مورد استفاده خود را نیز بصورت جداگانه همراه داشته باشید.

برای داشتن سخنرانی حرفه ای باید اصول غیرمنتظره را پیش بینی کنید

۱۰. زیاد تمرین می‌کند

برخی گمان می‌کنند سخنرانی یک ویژگی ذاتی است، در صورتی که سخنرانی یک مهارت کاملا اکتسابی است و مانند تمام مهارت‌های دیگر نیاز به تکرار و تمرین فراوان دارد. البته برخی از ویژگی های ذاتی و ذهنی افراد می‌تواند کیفیت و کمیت این تمرین‌ها را کاهش و یا افزایش دهد.

در هر صورت تمام سخنرانان حرفه‌ای جهان زمان زیادی را برای تمرین کردن وقت صرف کرده‌اند. این تمرین‌ها صرفا محدود به روش‌های ارائه سخنرانی نمی‌شود. هر سخنران باید در کنار مهارت سخنرانی، مهارت‌های زیادی را بیاموزد از تقویت حافظه و تمرکز گرفته تا رفع خجولی و صحبت کردن بدون لهجه و… همگی ابزارهایی هستند که یک سخنران خوب به آن ها نیاز دارد.

تمام سخنرانان حرفه ای جهان زمان زیادی را برای تمرین صرف کرده اند

بهترین راه سخنرانی موفق

اگر جان کلام را بخواهید، باید گفت بهترین راه برگزاری سخنرانی تأثیرگذار و الهام‌بخش، داشتن پیامی است که خودتان شخصا باور دارید مخاطب با آن ارتباط برقرار می‌کند. ارتباط میان شما و مخاطب یعنی گوش دادن او به سخنان شما و الهام گرفتن. برای تبدیل شدن به سخنرانی خوب و ماهر، تمرین و تجربه‌ی بسیاری لازم است.

به کمک این 10 ویژگی سخنرانان بزرگ شما هم می‌توانید سخنران تأثیرگذار و الهام بخشی باشید. ولی اگر باز هم می ترسید و استرس دارید که این موارد را رعایت کنید حتماً مقاله رفع استرس و ترس سخنرانی را هم مطالعه کنید .

اگر شما هم ویژگی دیگری از سخنرانان خوب می‌شناسید، پیشنهاد می‌کنم حتماً در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

موفق باشید… 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --