چگونه سخنرانی را به پایان برسانیم؟

همان طور که راهکارها شروع یک سخنرانی مهم است و باید چیزهای زیادی درباره آن بدانیم، باید در مورد پایان سخنرانی هم اطلاعات زیادی داشته باشیم تا به بهترین نحو ممکن این کار را انجام دهیم. ترفندهایی بسیاری برای پایان سخنرانی وجود دارد و اگر با این ترفندها آشنایی بیشتری داشته باشید، به بهترین نحو ممکن می توانید سخنرانی خود را به پایان برسانید و مخاطبان زیادی را جذب سخنرانی خود نمایید. برای اینکه به خوبی بدانید چگونه سخنرانی خود را به پایان برسانید، در ادامه برخی از ترفندهای مهم آن را بیان می کنیم تا آشنایی بیشتری در این مورد داشته باشید. با گام برتر همراه باشید.

مشاوره تخصصی واتساپ

راهکارهای پایان دادن به سخنرانی

برای آن که بتوانید سخنرانی خود را جذاب و قدرتمند به پایان برسانید، باید برای این کار وقت کافی بگذارید و آن را به خوبی طراحی کنید.

بسیاری از سخنرانان فکر می‌کنند که فقط باید شروع خیره کننده و جذابی داشته باشند. درحالی‌که پایان جذاب شاید به اندازه همان آغاز جذاب سخنرانی اهمیت داشته باشد. (پیشنهاد می‌کنم حتماً با مطالعه مقاله تکنیک های شروع سخنرانی ، بهترین تکنیک های این کار را هم یاد بگیرید تا با یک شروع و یک پایان قدرتمند، سخنرانی فوق العاده ای داشته باشید.)

کسانی که هیچ طرحی برای پایان سخنرانی خود ندارند، فقط تشکر می‌کنند و در جای خود مستقر می‌شوند.

پایان سخنرانی آخرین فرصتی است تا اثری مثبت و ماندگار از هدف سخنرانی خود بر مخاطبان بگذارید.

مخاطبان پس از شنیدن پایان سخنرانی شما اقدام به کارهایی می‌کنند که هدف سخنرانی شما آن را مشخص کرده است.

در ادامه، 10 تکنیک فوق العاده به همراه اشتباهات رایج سخنرانان را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. 10 تکنیکی که عبارتند از:

 1. نشان دهید دارید به انتهای سخنرانی نزدیک می‌شوید
 2. جمع بندی کنید و خلاصه ای از مطالب ارائه دهید
 3. برای انجام کاری، دعوت به اقدام کنید
 4. پرسش و پاسخ راه بیندازید
 5. برای تک تک کلمات نهایی برنامه ریزی کنید
 6. مخاطب را بخندانید
 7. با داستان به مطلب خود پایان دهید
 8. از مخاطبان استفاده کنید
 9. پایان ثابتی برای خود انتخاب کنید
 10. با سؤالی مشخص به پایان برسید
پایان سخنرانی آخرین فرصت شما است تا اثر مثبتی از سخنرانی خود بر مخاطبان بگذارید
پایان سخنرانی آخرین فرصت شما است تا اثر مثبتی از سخنرانی خود بر مخاطبان بگذارید

1. نشان دهید دارید به انتهای سخنرانی نزدیک می‌شوید

هنگامی که شما خیلی واضح نشان می دهید که دارید به پایان سخنرانی نزدیک می شوید، مخاطبان شما میزان توجهشان را بالاتر می برند و با دقت بیشتری گوش می کند.

مثلاً وقتی از این عبارات استفاده می‌کنید، انگار با زبان بی زبانی می‌گویید به انتهای سخنرانی‌تان نزدیک می‌شوید:

«بنابراین باید بگویم…»

«در پایان می‌خواهم بگویم…»

«پس نتیجه می‌گیریم…»

«اجازه بدهید جمع‌بندی صحبت‌هایم را ارائه کنم…»

در اینجا نحوه لحن و بیانتان بسیار مهم است. آهنگ کلامتان را تندتر کرده و سخنرانی خود را فوق العاده و به یادماندنی و با حداکثر تأثیر به پایان برسانید.

با بیان مجدد نکات اصلی که در سخنرانی‌تان مطرح کرده‌اید و تمرکز بر پاسخ‌های مطلوب و باقی گذاشتن مخاطبان با احساس رضایت کامل سخنرانی خود را نتیجه‌گیری کنید.

در نتیجه‌گیری باید این احساس به مخاطب نیز منتقل شود. کلمات شما باید احساس پایان سخنرانی را به مخاطب بدهد.

با نتیجه‌گیری کارآمد و مؤثر تمام رشته‌های کلام شما، به هم پیوند می‌خورد، درحالی‌که به مخاطب می‌گویید دارید به دقایق پایانی سخنرانی نزدیک می‌شود.

کلمات شما باید احساس رسیدن به پایان سخنرانی را به مخاطب منتقل کند

2. جمع بندی کنید و خلاصه ای از مطالب ارائه دهید

ما با جمع بندی و ارائه خلاصه ای از مطالبی که در قسمت بدنه یک سخنرانی ارائه دادیم، می توانیم یک خلاصه ای از آنچه که در صحبت های ما مطرح شد بیان کنیم. پیشنهاد می‌کنم برای این که بهترین تکنیک های آماده کردن بدنه یا همان متن سخنرانی را هم یاد بگیرید، حتماً مقاله چگونه متن سخنرانی خود را آماده کنیم را هم مطالعه کنید.

نکته ای که در این قسمت خیلی مهم است، این است که ما زمانی که به پایانِ سخنرانی می رسیم، بهتر است که اگر مورد جدیدی به یادمان آمد دیگر بیان نکنیم، چرا که ما وقتی در حال جمع بندی و ارائه خلاصه ای از مطالبی که بیان کردیم هستیم، ذهن مخاطب برای یاد گرفتن نکته یا سرفصلی جدید آمادگی لازم را ندارد.

مخاطب در زمانی که ما در حال جمع بندی و بیان خلاصه ای از مطالب هستیم، در ذهنِ خودش مطالبی که بیان شده را دسته بندی و جمع بندی می کند و همین طور در ذهنِ خود چیزهایی را که یاد گرفته است را تجزیه و تحلیل می کند. 

بنابراین یکی از راه های خوب و قدرتمند برای پایان دادن به یک سخنرانی این است که مطالب را بصورت خلاصه و یا شاید هم تیتر وار، یکبار برای مخاطب مرور کنیم.

برای پایان سخنرانی ، مطالب را به صورت تیتروار مرور کنید

3. برای انجام کاری، دعوت به اقدام کنید

به مخاطبان خود به صورت شفاف بگویید که توقع دارید، پس از شنیدن سخنان شما چه کاری انجام دهند.

اگر از مخاطبان می‌خواهید که کاری انجام دهند، به شکل خاصی فکر کنند، چیزی را بدانند یا احساس کنند یا چیزی بگویند، مستقیماً به آن‌ها بگویید! گنگ و مبهم درخواست خود را مطرح نکنید.

مثلاً فرض کنید از آن‌ها در پایان دعوت کنید محصولی را بخرند، دوره‌ای را ثبت نام کنند، به موسسه‌ای خیریه کمک کنند و یا حتی به مطلبی خاص در سایت شما سر بزنند باید با صراحت حرفتان را بزنید و از قبل ابزار لازم را برای آن در دسترس قرار داده باشید.

مثلاً اگر می‌خواهید در دوره‌ای ثبت‌نام کنند، باید از قبل فرمی برای پیش ثبت‌نام آماده کرده باشید.

دعوت به انجام یک عمل واضح، بهترین راه به پایان رساندن یک سخنرانی با قدرت و مؤثر است. دعوت مخاطب برای انجام عمل، چند فایده مهم دارد:

مشخصاً نشان می‌دهد که سخنرانی شما در حال اتمام است.

برای شما سود منفعت مالی در پی خواهد داشت.

مخاطبان را تحریک و ترغیب می‌کند.

اگر در طول سخنرانی موضوع و هدف سخنرانی برای مخاطب مشخص نباشد، با این کار، چون واضح و مشخص است، مخاطب تکلیف خود را می‌داند و پیام خود را از سخنرانی دریافت می‌کند.

اگر عمل مورد نظر، بسیار واضح و گیرا باشد، امکان اجرای آن در آن لحظه توسط مخاطب وجود دارد.

دعوت به انجام یک عمل واضح، بهترین راه برای پایان سخنرانی پرقدرت است
دعوت به انجام یک عمل واضح، بهترین راه برای پایان سخنرانی پرقدرت است

4. پرسش و پاسخ راه بیندازید

یکی دیگر از مواردی که می توانیم برای پایانِ یک سخنرانی به کار ببریم،طرح پرسش و پاسخ است.

طرح پرسش و پاسخ در آخر یک سخنرانی مثل یک تیغ دو لبه است.

اگر ما سخنران تازه کاری هستیم این مورد اصلا راه خوبی برای پایانِ سخنرانی ما نخواهد بود، چرا که ممکن است مخاطبین ما رو با سوالاتِ خودشون به چالش بکشند و ما هم نتوانیم از پسِ سوالات بربیاییم و همین موضوع باعث بشه که کلاً وجهه ما به عنوان یک سخنران و یا یک فردِ کاردان به کلی زیر سوال برود و از آنجایی که آخر سخنرانی خیلی مهم است و بیشتر افراد آخر سخنرانی را به یاد می سپارند، ما نباید کاری کنیم که این پایان، پایانِ تلخی شود.

بنابراین اگر سخنران حرفه ای هستیم و می توانیم از پس سوالات پر چالشِ مخاطبان بر بیاییم، در پایانِ سخنرانی طرح پرسش و پاسخ هم می تواند گزینه خیلی خوبی باشد. چرا که بیشتر مخاطبان سوالاتی در ذهنِ خودشان دارند و زمانی که برای مخاطبینِ خودمان وقت میزاریم و به سوالاتشون جواب های درست می دهیم، می تواند یک پُل بین ما و مخاطبِ ما ایجاد کند.

برای پایان سخنرانی خود، از پرسش و پاسخ استفاده کنید

5. برای تک تک کلمات نهایی برنامه ریزی کنید

همان طور که در مقاله برای تک تک کلماتی که در پایان سخنرانی به کار می برید باید با برنامه ریزی عمل کنید. ابتدا از خود بپرسید هدف من از صحبت کردن چه بوده است؟ به این سوال پاسخ دهید و مشاهده کنید آیا سخنرانی شما تمام این موارد را پوشش داده است یا خیر.

وقتی خود شما به اندازه کافی نسبت به انتهای صحبت های خود آگاه باشید مخاطبان نیز می توانند بهتر نتیجه گیری و قضاوت نمایند. به همین دلیل توصیه ما پایان انفجاری اما مرحله به مرحله است. به لیست نکات خود نگاه کنید. احتمالا سرتیتر های صحبتتان را نوشته باشید. هر مرحله را با ذکر یک سرتیتر مرور کنید تا گفته های شما در ذهن حاضرین تداعی شود.

6. مخاطب را بخندانید

یکی از راه‌های نزدیک شدن به مخاطب استفاده از نکات خنده‌دار، جوک و داستان‌های طنز است. برای این که بتوانید افراد را وادار به خنده کنید و از بحث هم دور نشوید بهتر است از مطالب طنز آمیز بی حاشیه و کاملاً متناسب با جمع استفاده کنید.

مراقب باشید از موضوع اصلی صحبت خارج نشوید و موارد طنز را به گونه ای به کار ببرید که مرتب با موضوع سخنرانیتان باشد.

زمانی که در انتهای سخنرانی از طنز استفاده می کنید احساس رضایت شرکت کنندگان هم بیشتر می شود.

خنده یکی از چیزهای مهمی است که می‌توانید به آن در ذهن مخاطبین ماندگار شوید. پیشنهاد می‌کنم با مطالعه مقاله طنز در سخنرانی با تکنیک های خنداندن مخاطب خیلی بهتر آشنا شوید.

برای رضایت بیشتر مخاطبان، در پایان سخنرانی خود از طنز استفاده کنید

7. با داستان به مطلب خود پایان دهید

همان طور که در مقاله آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها هم خدمتتان عرض کردیم، داستان گویی یکی از بهترین شیوه ها برای سخنرانی است. زمانی که به  پایان سخنرانی نزدیک شدید می توانید بگویید:

“اجازه دهید با تعریف یک داستان شیرین آن چه در ذهنم می گذرد را با شما تقسیم کنم”

برای تعریف کردن داستان ها می توانید از شنیده ها، داستان های علمی و حتی ضرب المثل ها و روایت های قدیمی استفاده کنید. گاهی برخی از داستان ها با شما هم هدف هستند و تعریف آن ها خیلی بهتر می تواند گویای منظور شما باشد.

تعریف یک داستان و آن هم داستان حماسی یا هیجانی، باعث ایجاد حس خوب درمخاطب و ماندگاری محتوا می شود. چون انسان ها تصمیم هایشان را با احساسات می گیرند، داستان های هیجانی می تواند تاثیر گذارتر باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که داستان مرتبط با موضوع سخنرانی باشد. پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر با این مهارت، حتماً مقاله تکنیک های داستان گویی جذاب را هم مطالعه کنید.

برای پایان سخنرانی خود از داستان استفاده کنید
برای پایان سخنرانی خود از داستان استفاده کنید

8. از مخاطبان استفاده کنید

یکی از اشتباهات خطرناک در فن بیان ، نادیده گرفتن مخاطب است. اگر واقع گرا باشید متوجه خواهید شد که با استفاده از همین مخاطبان می توانید پیشرفت کنید و کمبود های سخنرانی را برطرف کنید. لذا توصیه می کنیم از اصل فراخوانی به مشارکت استفاده کنید. این بار هدف مخاطب را بابت حضور در این جلسه جویا شوید.

یک فرمول ساده برای هر نوع سخنرانی وجود دارد:

 • به مخاطبان از همان اول بگویید قرار است به چه چیزی اشاره کنید و نهایتا به چه چیزی برسید
 • به آن ها بگویید و مدام بگویید!
 • مجددا تکرار کنید چه چیری را به آن ها گفته اید!

اگر فرمول ساده شما برای سخنرانی از اصول گفته شده پیروی کند بنابراین قطعا باید به بیان خلاصه ای از  مطلب بپردازید. به این منظور می توانید با فن بیان زیر به مخاطبان اعلام کنید قرار است مطلب را مجددا خلاصه کنیم:

“به من اجازه دهید تا برای تفهیم بهتر موضوع یک بار دیگر نکته اصلی مطلب را تشریح کنم”

شک نکنید که مخاطبان آگاه و علاقمندی که با اختیار خودشان روی این صندلی ها نشسته اند از شما بابت پایان دادن به سخنرانی با ارائه خلاصه تشکر می کنند.

به مخاطبان، از همان ابتدا اهداف پایان سخنرانی تان را بیان کنید

9. پایان ثابتی برای خود انتخاب کنید

می توانید برای خودتان یک سبک شخصی داشته باشید و همیشه سخنرانیتان را با یک روش ثابت به اتمام برسانید. این روش ثابت می تواند یک کار عملی باشد یا یک صحبت .

اگر بخواهیم در اینکه چگونه سخنرانی خود را به پایان برسانیم دقت بیشتری داشته باشیم متوجه می شویم که بسیاری از افراد بزرگ و توانا زمانی که می خواهند سخنرانی خود را به پایان برسانند از جملاتی که تنها مختص به خودشان است استفاده می کنند، به همین دلیل شما هم اگر می خواهید سخنران موفق و توانایی شوید بهتر است در ابتدا و پایان سخنرانی خود جملاتی را بیان کنید که تمامی افراد بدانند این جملات برای شما می باشد و هیچ فردی جز شما آن ها را بیان نمی کند.

اگر دقت داشته باشید برخی از سخنرانان معروف ابتدا و انتهای سخن خود را با قطعه ای شعر، آیه یا متن ادبی آغاز کرده و یا پایان می دهند. برای پایان دادن به سخنرانی بهتر است یک عبارت خاص و همیشگی برای خود تعریف کنید.

برای پایان سخنرانی از یک عبارت خاص و همیشگی استفاده کنید

10. با سؤالی مشخص به پایان برسید

فرض کنید در پایان یک سخنرانی که در خصوص زندگی شاد است و یا در مورد استعداد یابی، می‌توانید بگویید: «حالا تصمیم با شماست؛ کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ داشتن یک زندگی روزمره و شغلی که در آن هدف فقط کسب درآمد است یا  داشتن یک زندگی شاد وانجام کاری که در آن استعداد و رضایت شغلی دارید ؟»

پاسخ به سؤال را به عهده مخاطب گذاشته و آن‌ها را معلق نگهدارید که به تفکر فرو روند.

اشتباهات در پایان سخنرانی

برخی از سخنرانان در هنگام پایان دادن به سخنرانی خود، اشتباهاتی را تکرار می کنند که در این بخش می خواهیم به برخی از آن ها بپردازیم:

1. تکرار طولانی محتوا

همانگونه که توضیح دادم درآخر سخنرانی باید فقط عناوین سخنرانی خود را تکرار نمایید و ازتکرار طولانی محتوا خودداری نمایید. انجام این کار باعث خسته شدن مخاطب می شود. زیرا مخاطب انتظار دارد شما صحبت را جمع بندی کنید نه اینکه محتوای طولانی را تکرار کنید.

در پایان سخنرانی ، فقط عناوین سخنرانی خود را تکرار کنید

2. بیان محتوای جدید

یکی دیگر از اشتباهاتی که ممکن است در انتهای سخنرانی خود انجام دهید، این است که محتوای جدید را توضیح دهید. ممکن است در حین سخنرانی فراموش کرده باشید محتوایی را توضیح دهید. معمولا در هنگام جمع بندی متوجه این موضوع می شوید. می توانید این قسمت را در سخنرانی بعدی بیان نمایید یا بصورت یک فایل صوتی برای شرکت کنندگان ارسال نمایید.

3. پراکنده گویی

در جمع بندی از پراکنده گویی خودداری نمایید. پراکنده گویی سخنران باعث می شود که مخاطب نتواند محتوای شما را بصورت ساختار یافته در ذهن خود بسپارد و یا یادداشت نماید. در این حالت مخاطب خسته می شود.

جرج برنز می گوید: راز یک سخنرانی خوب، شروعی خوب و پایانی خوب است؛ و تا آنجا که می توانید این دو تا را به هم نزدیک نگه دارید.

این نکته را فراموش نکنید که داشتن شروع و پاین فوق العاده، یکی از مهم ترین ویژگی های سخنران خوب است. پس حتماً با دقت به نکات این مقاله عمل کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن سخنرانی خود را به پایان برسانید.

در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا اگر نظری درباره این نوشته دارید، می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمان ممکن به آن پاسخ داده شود.

موفق و سربلند باشید… 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image