مکث کردن در سخنرانی

مکث کردن در سخنرانی ، یکی از تکنیک هایی است که اگر آن را به خوبی بلد باشید، می‌توانید سخنرانی حرفه ای تر، منسجم تر و تأثیرگذار تری را انجام دهید و مطالب خود را بهتر به مخاطبانتان بفهمانید. برای این کار، تکنیک ها و نکاتی وجود دارد که ما قرار است در این مقاله به طور کامل به آن ها اشاره کنیم و به شما اصول حرفه ای مکث کردن را آموزش دهیم. پس تا پایان با من و مقاله مکث کردن در سخنرانی همراه باشید…

بهترین کاربردهای مکث کردن در سخنرانی

  1. پیدا کردن کلمات بعدی
  2. از بین رفتن تیکه کلام ها
  3. جلب توجه مخاطبان
  4. تغییر معنای یک جمله
  5. تأکید بیشتر روی یک مطلب
  6. کنترل سرعت صحبت کردن
  7. تفکیک جملات و موضوعات
  8. نفس تازه کردن سخنران
  9. مشارکت مخاطبان
  10. فکر کردن و تأیید کردن مخاطبان

در ادامه با این 10 نکته و کاربرد فوق العاده مکث کردن در سخنرانی بیشتر آشنا خواهید شد و می‌توانید فن بیان بهتر و قدرتمند تری داشته باشید.

مشاوره تخصصی واتساپ

1. پیدا کردن کلمات بعدی

شاید بهترین و مهم ترین کاربرد مکث کردن در سخنرانی ، زمانی باشد که کلمه یا جمله بعدی را پیدا نمی‌کنید و می‌خواهید کمی در ذهن خود کنکاش کنید تا آن را بیابید. در این جور مواقع معمولاً مکث کردن بهترین تکنیک است؛ البته نه مکثی چند دقیقه ای! تنها چند ثانیه بی جملات خود توقف می‌کنید و فکر می‌کنید و سپس پر قدرت به صحبت های خود ادامه می‌دهید. پس هر گاه کلمه یا جمله ای را فراموش کردید یا آن را نیافتید، از تکنیک مکث استفاده کنید.

مکث کردن در سخنرانی موجب می شود جملات بعدی را بهتر پیدا کنید
مکث کردن در سخنرانی موجب می شود جملات بعدی را بهتر پیدا کنید

2. از بین رفتن تیکه کلام ها

خیلی از افراد معمولاً وقتی در شرایطی که عرض کردم قرار می‌گیرند (یعنی مطلب بعدی خود را فراموش می‌کنند) از تیکه کلام هایی مانند “اِ…، در واقع، مثلاً، اوووووم، به اصطلاح و…” استفاده می‌کنند که موجب اذیت شدن مخاطب می‌شود. در مقاله راه های از بین بردن تیکه کلام هم عرض کردیم که بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق، مکث کردن است. شما به جای این که از این تیکه کلام های اضافی استفاده کنید، سکوت کنید و همان طور که در بند قبل هم گفتم، کمی فکر کنید تا مطلب بعدی به ذهنتان خطور کند.

البته استفاده از تیکه کلام های اضافی که نام بردم تا حدودی در سخنرانی طبیعی است و حتی گاهی بزرگ ترین سخرانان دنیا هم از آن ها استفاده می‌کنند؛ اما طبیعتاً به مراتب کمتر از سایر افراد است. شما هم هر چقدر در مبحث سخنرانی حرفه ای تر شوید، بهتر می‎تـوانید این تیکه کلام ها را با تکنیک هایی مانند همین مکث کردن جایگزین کنید.

3. جلب توجه مخاطبان

گاهی اوقات انجام کارهایی مانند مکث کردن توجه مخاطب را جلب می‌کند. یعنی هر چقدر هم حواسش از صحبت های شما پرت باشد، با لحظه ای مکث کردن متوجه شما می‌شود و با دقت بیشتری ادامه صحبت هایتان را گوش خواهد داد.

اگر اکنون خودتان را جای مخاطب قرار دهید هم به خوبی متوجه این موضوع خواهید شد. فرض کنید یک سخنران مدام و بدون وقفه صحبت می‌کند؛ اما اگر یک لحظه مکث کند، شما چه واکنشی نشان خواهید داد؟ مسلماً توجهتان جلب می‌شود که چه اتفاقی افتاده و به این ترتیب حواستان را جمع کرده و بیشتر به سخنان او دقت می‌کنید.

البته برای جلب توجه کردن در سخنرانی تکنیک های بیشتری زیادی وجود دارد که چون ارتباطی به این مقاله ندارد، آن ها را در اینجا بازگو نمی‌کنم اما اگر علاقه دارید بیشتر درباره تکنیک های این کار بدانید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه در سخنرانی جلب توجه کنیم را هم مطالعه کنید.

مکث کردن در سخنرانی منجر به جلب توجه مخاطب میشود

4. تغییر معنای یک جمله

گاهی هم مکث کردن در سخنرانی موجب می‌شود مخاطبان شما یک مطلب را بهتر متوجه شوند. یا به زبان دیگر بهتر است بگویم مکث در صحبت کردن، نقش ویرگول در نوشته را ایفا می‌کند. بگذارید یک مثال آشنا برایتان بزنم:

یادتان هست که در دوران ابتدایی وقتی می‌خواستند ویرگول را به ما آموزش دهند، داستان قاضی ای را تعریف می‌کردند که با جا به جایی یک ویرگول، مسیر زندگی یک نفر را تغییر داد؟

داستان این گونه بود که قاضی قرار بود حکم اعدام یا عدم اعدام شخصی را صادر کند. او در نامه این طور نوشت:

“بخشش، لازم نیست اعدامش کنید.”

و به این ترتیب حکم به عدم اعدام او داد. اما اگر این قاضی ویرگول را در جای دیگری از متن قرار می‌داد، در واقع دستور اعدام او را صادر کرده بود. به این ترتیب: “بخشش لازم نیس، اعدامش کنید!”

می‌بینید؟ در جمله اول قاضی گفت او را می‌بخشیم و نیازی به اعدام نیست، اما در جمله دوم گفت که او را نمی‌بخشیم و اعدامش کنید! به همین راحتی!

حالا شما خودتان امتحان کنید که نوع گفتاری این جمله چگونه می‌شود. اگر در جای درست توقف و مکث نکنید، قطعاً معنای آن تغییر کرده و به کلی برعکس می‌شود. پس مکث کردن گاهی هم باعث تغییر معنای یک جمله به طور کامل خواهد شد. در نتیجه دقت کنید که چه زمان هایی از تکنیک مکث استفاده می‌کنید.

مکث در صحبت کردن نقش ویرگول در نوشته را ایفا میکند

5. تأکید بیشتر روی یک مطلب

در بعضی از زمان ها، مکث باعث تأکید بیشتری بر روی یک مطلب می‌شود؛ چرا که شاید اگر آن مطلب را تند بیان کنید، کسی آن را خیلی مهم تصور نکند اما وقتی مکث می‌کنید، همان طور که گفتم توجه همه جلب می‌شود که سخنران چه چیزی می‌خواهد بگوید؟ خب طبیعتاً این اتفاق هم یعنی آن مطلب بسیار مهم است!

پس سعی کنید اگر خواستید مطلب مهمی را بیان کنید، حتماً قبل از آن کمی مکث کنید و سپس به بیان آن بپردازید.

6. کنترل سرعت صحبت کردن

برخی از افراد هم هستند که بسیار تند صحبت می‌کنند؛ آن قدر تند که مخاطب از صحبت های آن ها تقریباً چیزی نمی‌فهمد! این جور افراد می‌توانند با استفاده از تکنیک مکث کردن، سرعت صحبت کردن خود را تا حد زیادی کاهش داده و آن را به خوبی کنترل کنند.

شما هم اگر دیدید گاهی اوقات سرعت حرف زدنتان زیاد شده و نمی‌توانید آن را متوقف کنید، می‌توانید از این تکنیک برای کنترل آن استفاده کنید. البته کنترل سرعت صحبت کردن تکنیک های بسیار زیاد دیگری هم دارد که برای اطلاع از آن ها، به شما مقاله چگونه سرعت صحبت کردن خود را کنترل کنیم را پیشنهاد می‎‌کنم.

مکث کردن سرعت صحبت کردن شما را کنترل میکند

7. تفکیک جملات و موضوعات

یکی دیگر از کاربردهای مهم مکث کردن در سخنرانی ، تفکیک جملات و موضوعات از یکدیگر است. اگر تمامی مطالب خود را بدون مکث کردن به مخاطبان ارائه دهید، مسلماً تشخیص آن ها از یکدیگر بسیار سخت خواهد بود و شاید حتی مخاطب شما متوجه عوض شدن بحث نشود. پس برای این که این تغییر موضوع و جمله را به خوبی به مخاطب اطلاع دهید، می‌توانید از تکنیک مکث کردن استفاده کنید.

8. نفس تازه کردن سخنران

طبیعتاً یک سخنران نمی‌تواند به راحتی در جمع نفس عمیق بکشد و نفس های خود را کنترل کند. مخصوصاً اگر ترس از سخنرانی هم داشته باشد و این ترس، میزان نفس کشیدن او را تحت تأثیر قرار داده باشد.

در اینجا مکث کردن می‌تواند به داد سخنران برسد و او با لحظه ای درنگ کردن، می‌تواند نفس های خود را کنترل کرده و به روند طبیعی باز گردد.

9. مشارکت مخاطبان

یکی دیگر از کاربردهای مکث کردن، این است که موجب مشارکت مخاطبان در بحث می‌شود. به این ترتیب که سخنران جمله خود را نیمه تمام بیان می‌کند و کمی مکث می‌کند تا مخاطبان جمله او را کامل کنند.

همچنین وقتی فردی سوالی می‌پرسد، سخنران می‌تواند با مکث خود کاری کند که سایر افراد حاضر در جمع به او پاسخ دهند و به این ترتیب مخاطبان هم در آن موضوع مشارکت می‌کنند.

یکی از کاربردهای مکث کردن در سخنرانی ، مشارکت مخاطبان در بحث است
یکی از کاربردهای مکث کردن در سخنرانی ، مشارکت مخاطبان در بحث است

10. فکر کردن یا تأیید کردن مخاطبان

گاهی هم مکث سخنران موجب می‌شود مخاطبان به صحبت های او به خوبی فکر کنند. مثلاً سخنران می‌گوید:

آیا می‌توان در این مشکلات کاری انجام داد؟ و بعد کمی مکث می‌کند تا مخاطبان به خوبی به این جمله او فکر کنند و سپس به صحبت های خود ادامه می‌دهد.

و یا گاهی اوقات سخنران سوالی می‌پرسد یا حرفی را بیان می‌کند که سپس با مکث کردن خود، منتظر تأیید مخاطبان خود می‌ماند.

پس هر گاه خواستید مخاطبان خود را به فکر کردن وا دارید یا از آن ها تأیید بگیرید، فقط چند لحظه بعد از صحبت های خود مکث کنید.

نکاتی درباره مکث کردن

حالا که بهترین زمان ها برای مکث کردن را متوجه شدید، باید دو نکته فوق العاده مهم را درباره میزان و فاصله بین مکث ها بدانید تا خدای نکرده مکث های شما نتیجه منفی برایتان نداشته باشد.

1. زیاد مکث کردن باعث حواس پرتی مخاطب می‌شود

دقت کنید که هنگامی که می‌خواهید میان صحبت های خود مکث کنید، نباید آن را آنقدر طولانی کنید که مخاطب حواسش به کلی پرت شود و یا از این مکث خسته شود. بسته به شرایط، میزان این مکث خود را تغییر دهید. اما زمان متوسط و نرمال برای مکث کردن، معمولاً بین 3 تا 6 ثانیه است.

زیاد مکث کردن باعث حواس پرتی مخاطب میشود

2. سعی کنید بعد از هر 3 یا 4 جمله مکث کنید

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که زیاد نباید مکث کنید! طبیعتاً اگر بعاد از هر جمله شما مکثی هر چند کوتاه داشته باشید، مخاطب را آزار خواهید داد و اعصاب او را خرد خواهید کرد.

بهترین فاصله بین مکث ها، بین 3 تا 4 جمله است. یعنی بعد از هر 3 یا 4 جمله می‌توانید مکث کوتاه و مناسبی داشته باشید.

بهترین تکنیک های مکث کردن را بهتر بیاموزید

امیدوارم با استفاده از نکاتی که در این مقاله گفته شد، بتوانید در سخنرانی تان مکث های حرفه ای داشته باشید و مانند بهترین سخنرانان دنیا سخنرانی کنید.

اما یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و در کل مهارت های مربوط به آن مثل همین مکث کردن در سخنرانی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --