.ترس از سخنرانی

ترس از سخنرانی، طبق تحقیقاتی که مؤسسه ملی سلامت ذهن آمریکا منتشر کرده، بالاتر از: ترس از عنکبوت، ترس از ارتفاع، ترس از تاریکی، ترس از سیل و زلزله و حتی بالاتر ازترس از مرگ قرار دارد!! بر اساس این بررسی، 75 درصد از افراد، دچار این مشکل هستند و با آن دست و پنجه نرم میکنند. جالب است بدانید بسیاری از سخنرانان بزرگ جهان نیز ترس از سخنرانی را دارند، امّا آنها به خوبی یاد گرفته اند که آن را بپذیرند و کنترل کنند.

ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی

عوامل مهم در ترس از سخنرانی

 • ترس از سخنرانی، مشکل همه ما!
 • اگر ترس وجود نداشت، چه اتفاقی می‌افتاد؟
 • دلایل ترس از سخنرانی
 • مدیریت ترس از سخنرانی
 • حرف زدن در جمع
 • درمان ترس از سخنرانی و تمرین صحبت در جمع
 • علت لرزش صدا هنگام صحبت

در این مقاله به بررسی 6 مورد از مهم ترین دلایل ترس از سخنرانی خواهیم پرداخت و همچنین راه کارهایی را بیان خواهیم کرد که بتوانید از شر ترس از سخنرانی راحت شوید. پس تا پایان همراه ما باشید…

ترس از سخنرانی، مشکل همه ما!

تصور کنید در سمیناری 3 هزار نفره دعوت شده اید، و در حین برنامه، بدون هماهنگی رو به شما میکنند و از شما میخواهند چند دقیقه ای برای حضار صحبت کنید…

 • چه حسی به شما دست داد؟
 • استرس گرفتید؟
 • دهان و لب هایتان خشک میشود؟
 • دست هایتان عرق میکند؟
 • تپش قلبتان بالا میرود؟

همه اینها نشان از ترس و اضطراب برای سخنرانی کردن است.

اگر این احساسات را درک کرده اید، یعنی شما نیز هنگام سخنرانی در این موقعیت ها استرس دارید و مضطرب میشوید

ممکن است اصلاً متوجه ترس آنها نشوید، امّا آنها نیز قبل از سخنرانی، دچار ترس و اضطراب میشوند.

ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی

اگر ترس وجود نداشت، چه اتفاقی می‌افتاد؟

ترس طبیعی است چرا که مکانیزم مغز انسان طوری طراحی شده که به مسایل ناشناخه واکنش نشان می دهد و از هرگونه تهدیدی دوری می کند.

در گذشته پیشینیان ما برای بقا و زنده ماندن به همچین مکانیزمی، نیاز داشتند، تا زمانی که تهدید به سمت آنها می آمد یا مقابله می کردند و یا از آن فرار می کردند.

تصور کنید، اگر این مکانیزم و عملکرد مغز نبود اجداد ما زمانی که با ببر یا شیری روبرو می شدند،نمی ترسیدند، چه اتفاقی می افتاد؟

هیچ…فقط ما دیگر وجود نداشتتیم و نسل انسان منقرض شده بود.

سیستم ما هنوز همان واکنش ها را از خود نسبت به اتفاقات امروزی نشان میدهد.

زمانی که میخواهید سخنرانی کنید، مغز شما این را یک تهدید حساب میکند. همانند زمانی که پیشینیان با شیر یا ببری روبرو میشدند و باعث می شد که ترس وجود آنها را فرا بگیرد.

در این مقاله سعی داریم به برخی از علل ترس از سخنرانی و صحبت در جمع بپردازیم.

ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی

دلایل ترس از سخنرانی

1. عدم پذیرفته شدن توسط دیگران

برخی از افراد به خاطر پذیرفته نشدن توسط مخاطبین، دچار این ترس میشوند،فکر میکنند اگر سخنرانی آنها برای مخاطبین جذاب نباشد آنها دیگر به سخنان او گوش نخواهند داد و این شکست بزرگی برای سخنران خواهد بود همانطور که فن بیان کودکان قوی باشد کسی به سخنان آن ها گوش نمی‌دهد.

به همین علت میترسند اعتبار سخنرانیشان را از دست بدهند و ذهنیت بدی در ذهن مخاطب از خود بر جای بگذارند.

در حقیقت همه ی افراد سعی بر این دارند که از خود یک تصویر خوب در ذهن بقیه مردم بر جای بگذارند، و زمانی که میخواهند سخنرانی کنند این ترس به سراغشان می آید که مبادا تصویر قبلی را با این سخنرانی بد، به کلی از بین ببرند و تصویر جدید و مخرب و نا مطلوبی را از خود بر جای بگذارند.

آماندا ویکرز میگوید: مردم به دنبال این نیستند که از شما اشکال و ایرادی بگیرند و دیگر به سخنان شما گوش ندهند، بلکه آنها به سخنرانی شما گوش میدهند، و منتظر یک سخنرانی با موفقیت شما هستند، و به دنبال تأثیر پذیری از سخنرانی شما هستند.

با توجه به گفته های آماندا ویکرز متوجه میشویم که بسیاری از اوقات با تصورات اشتباه از مخاطبین این ترس را تا حد زیادی به وجود خود راه داده ایم.

ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی

2. عدم آمادگی کافی

هیچ چیزی مثل آمادگی و تسلط بر مطالب شما، این ترس را دور نمیکند.

آماده نبودن و تسلط نداشتن بر مطالب سخنرانی باعث پراکندگی زیاد و برهم خوردن شاکله و چهار چوب سخنرانی شما میشود که تاثیر گذاری و جذابیت سخنرانی شما را به شدت کاهش میدهد.

اگر شما تکالیفتان را درست انجام داده باشید، دیگر هیچ ترسی را به خود راه ندهید، اعتماد داشتن به خود برای تسلط به مطالب به شدت اعتماد به نفس شما را نیز هنگام سخنرانی افزایش میدهد.

کمی به خاطراتمان سر بزنیم، زمانی که قرار بود استاد از ما امتحان بگیرد یا پرسش کلاسی داشته باشد.

چه احساسی در آن زمان داشتیم؟

زمانی که کاملاً مسلط روی درس بودیم و بارها و بارها آن را مرور کرده بودیم، به مراتب ترس ما کمتر از زمانی بود که اصلاً درس را نخوانده بودیم و آماده نبودیم، این چنین است که تسلط روی مطالب به شدت به ما در نداشتن ترس و اضطراب کمک میکند.

ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی

3. ترس از قضاوت شدن

گاهاً فکر میکنیم که مخاطب، ما را قضاوت میکند و کارهای ریز و درشت ما را زیر نظر گرفته است، این تفکر ما را به شدت حساس میکند که حتی به کوچک ترین و جزئی ترین مسائل هم توجه میکنیم، و این دغدغه ذهنی را ایجاد میکند که مخاطب چطور ما را قضاوت خواهد کرد.

غافل از اینکه مخاطب توجهی به این گونه مسائل ندارد و فقط به این فکر میکند این زمانی را که اختصاص داده است، برایش مفید باشد و اکثرا هیچ اهمیتی به شما نمی دهند.

4. ترسیدن از مضطرب  به نظر رسیدن

بسیاری از افراد فکر میکنند که مبادا مخاطب متوجه ترس و اضطراب سخنران شود و به اصطلاح آبروی وی برود و نشان از این باشد که تسلط کافی بر مطالب و ارائه

آن ندارد.

این تصور، اشتباه و غیر منطقی است، زیرا مخاطب زمانی که متوجه ترس و اضطراب سخنران میشود سعی میکند با او همدرد بشود و خودش را به جای او تصور کند.

در واقع یکی از دلایل ترس از سخنرانی این است که می ترسم مضطرب به نظر برسیم.

ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی

5. شکست های گذشته

از دیگر دلایل ترس از سخنرانی، میتواند به خاطر شکست هایی باشد، که ما در موقعیت های مشابه ای که در گذشته خورده ایم باشد.

شکستی که از آن، به عنوان خاطرۀ بدی در ذهمان مانده است ….

این شکست های گذشته را اگر به عنوان نداشتن استعداد و توانایی بدانیم، راه رشد ما متوقف خواهد شد، و در زمان های مشابه بعدی ترس و اضطراب تکرار شدن آن را خواهیم چشید.

امّا زمانی که به این نوع شکست ها را مانند درس و تجربه ای مثبت ببینیم از ترس ما، نسبت به زمان بعدی مشابه کم خواهد شد.

چرا که میدانید، راه گذشته شما را به شکست رسانده و دفعۀ بعد از آن راه نخواهید رفت.

6. احساس ناتوانی

ناتوان و ناراضی بودن از خود و توانمندی های خود نیز شما را دچار ترس خواهد کرد و زمانی که شما فکر کنید، این توانایی را ندارید، ترس و اضطراب وجودتان را فرا می گیرد

قطعاً زمانی که فرصت سخنرانی برای شما پیش بیاید، یعنی شما لایق و توانمند هستید.

همچنین شاید این احساس شما را به وقت گذرانی و کسب توانایی ها سوق دهد تا بهترین ارائه را  داشته باشید.

مهم ترین کاری که شما میتوانید انجام دهید این است که ترس را انکار نکنید، و آن را بپذیرید، و در ادامه سعی در مدیریت آن کنید.

ترس از سخنرانی را انکار نکنید
ترس از سخنرانی را انکار نکنید

مدیریت ترس از سخنرانی

ترس از سخنرانی یکی از بزرگ ترین ترس هایی است که حتی بهترین و موفق ترین سخنرانان دنیا نیز به نوعی هنگام شروع سخنرانی با آن سر و کار دارند. حدود 75 درصد افراد دنیا از سخنرانی کردن می‌ترسند. حتما تجربه اولین سخنرانی و صحبت در جمع را داشته اید یا در بین دوستان خود کسانی را دیده اید که از تجربه اولین سخنرانی خودشان گفته و تعریف کرده اند.

تجربه ای که از اولین سخنرانی ها شنیده می‌شود: به این صورت که ضربان قلبشان بالا رفته، دست و پایشان می‌لرزد، عضلاتشان سست می‌شود، عرق می‌کنند و حتی صدایشان نیز میلرزد. این تجربه را خود من هم نیز در اولین سخنرانی که برای عده ای قرار بود انجام دهم نیز پیش آمد. مطمئناً کسی دوست ندارند در این حالات قرار بگیرد که نتواند به اهداف خودش از سخنرانی کردن برسد. اما به راحتی می‌توان با تمرین و ممارست تا حد بسیار زیادی این ترس را کاهش داد.

بسیاری از سخنرانان جهن نیز ترس از سخنرانی دارند

 حرف زدن در جمع

این حس بسیار طبیعی است اکثر مردم برای حرف زدن در جمع ترس و واهمه دارند که به آن گلاسوفوبیا یا همان ترس از سخنرانی گفته می‌شود. همان طور که گفته شد بزرگترین سخنرانان نیز به این ترس دچار هستند و با آن دست و پنچه نرم می‌کنند. این ترس از سخنرانی در هر فردی متفاوت است در بعضی افراد شدت بیشتری دارد.

گاهی انتظارات بی جای فرد از خودش این ترس را به وجود می‌آورد. حتی برخی افراد با فکر کردن به آن هم دچار استرس و ترس می‌شوند. که این تنها دلیل آن نیست و می‌توان گفت که گاهی ترس از سخنرانی به دو علت پیش می‌آید:

 1. ترس از بی توجهی مخاطبان
 2. ترس از خراب کردن سخنرانی

تر از بی توجهی مخاطبان یکی از دلایل ترس از سخنرانی است

درمان ترس از سخنرانی و تمرین صحبت در جمع

ترس از سخرانی را اگر مدیریت نکنیم و سعی بر درمان آن نداشته باشیم قطعاً اتفاق خوب و عالی را از سخنرانی خود نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم. این کنترل ترس از سخنرانی و درمان آن همانند یک مهارت است که اولین قدم آن آگاهی از راه حل ها و تکنیک ها است و در قدم بعدی باید به تمرین و تکرار آن ها بپردازیم. در ادامه این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا بر ترس از سخنرانی خودتان به خوبی غلبه کنید.

تاثیر صحبت کردن در کاهش ترس از سخنرانی

یک مسئله بسیار جالبی که وجود دارد همین است. شما تا قبل از اینکه به سخنرانی بپردازید و شروع به صحبت کردن کنید؛ ترسی که دارید دست بردار شما نیست. اما فقط کافی است شروع به سخنرانی کنید آنگاه  متوجه می‌شوید بعد از چند لحظه شما دیگر آن ترس قبلی را ندارید. در واقع نقطعه اوج ترس و استرس تا دقیقاً قبل از شروع است؛ ولی بعد از شروع این ترس شما از نقطعه اوج خودش پایین می‌آید و فرو کش می‌کند. پس اگر تا قبل از سخنرانی نتوانستید ترس خودتان را مدیریت کنید نگران نباشید با شروع سخنرانی شما این ترس کم تر و کمتر خواهد شد.

نقطه اوج ترس از سخنرانی قبل از شروع آن است
نقطه اوج ترس از سخنرانی قبل از شروع آن است

با امید دهنده ها باشید

در هر کاری وجود افراد همراه و امید دهنده همیشه باعث قوت قلب و انجام کارهای متفاوت و بزرگی در اکثر افراد می‌شود. دقیقا همانند این مثال؛ کودکانی که دائما در حال تشویق و حمایت از سوی دیگران و والدینشان هستند راحت تر دست به کار های بزرگ می‌زنند و اعتماد به نفس بالایی دارند چرا که اطراف او را افرادی پر کرده اند که حامی و تشویق کنده او هستند.

شما نیز برای انجام هر کاری علی الخصوص سخنرانی کردن که ترس آن بیشتر از هر کار دیگری است با افراد امید دهنده و حامی نشت و برخاست کنید. این افراد در روحیه شما و کاهش شدید ترس شما از سخنرانی تاثیر گذارند. پس اگر افراد حامی را ندارید بگردید و کسانی که این ویژگی را دارند را پیدا کنید چرا که برای تک تک لحظات زندگی شما این افراد نیرو دهنده و انرژی بخش هستند.

کاهش ترس از سخنرانی با آب

سعی کنید همیشه هنگامی که می‌خواهید سخنرانی کنید یا در جمع صحبت کنید، کنار دستتان یک لیوان آب باشد تا بتوانید با نوشیدن آن آرامش نسبی را تجربه کنید. نوشیدن آب همیشه باعث می‌شود که تپش قلب و استرس شما به شدت کمتر شود و بتوانید بر خودتان مسلط باشید. اگر دقت کرده باشید همه سخنرانان و مجریان معروف هم هر از چندگاهی صحبت های خود را قطع کرده و گلویی تازه می‌کنند. نه فقط برای اینکه ترسشان از بین برود، بلکه برای اینکه انرژی از دست رفته خود را تا حدودی پس بگیرند. شاید باورتان نشود ولی نوشیدن آب حتی در سطح انرژی شما هم تأثیرگذار است. پس حواستان باشد که هیچ گاه لیوان آب را فراموش نکنید.

نوشیدن آب موجب کاهش ترس از سخنرانی می‌شود
نوشیدن آب موجب کاهش ترس از سخنرانی می‌شود

نفس عمیق در ترس از سخنرانی

از بچگی هرگاه که استرس داشتیم و یا از چیزی می‌ترسیدیم، به ما می‌گفتند که آرام باش و نفس عمیق بکش. یادتان هست؟

خب، این تکنیک برای سخنرانی هم کارگشا است. وقتی قبل از صحبت کردنتان نفس عمیقی بکشید، قطعاً حس آرامش فوق العاده ای نصیبتان خواهد شد و حالتان به شدت بهتر از قبل خواهد شد. در حین سخنرانی هم می‌توانید زمان هایی را به نفس عمیق کشیدن و کاهش استرستان اختصاص دهید. می‌دانید چگونه؟ کار بسیار ساده ای است. فقط لازم است که از مخاطبانتان بخواهید درباره موضوعی فکر کنند. یا مطالب را مرور کنند. هر کار دیگری که می‌توانید انجام دهید تا حواس مخاطبانتان از شما پرت شود و آن وقت می‌توانید از لحظاتی برای آرامش گرفتن خودتان استفاده کنید.

نفس عمیق قبل از سخنرانی ترس از سخنرانی را کاهش می‌دهد

تمرین در ترس از سخنرانی

واضح ترین و مهم ترین تکنیکی که باید برای از بین بردن ترسمان از سخنرانی انجام دهیم، این است که روی مطالب تسلط کافی داشته باشیم. وقتی روی مطالب به خوبی مسلط نباشیم، مسلماً نمی‌توانیم آن طور که دلخواهمان است سخنرانی مان را ارائه دهیم. اگر این اتفاق بیافتد، ترسمان لحظه به لحظه افزیش پیدا خواهد کرد. تسلط روی متن هم جز با تمرین کافی و مفید حاصل نخواهد شد. سعی کنید از چند روز قبل صحبت کردنتان تمرین را شروع کنید تا آن تسلطی که دلخواهتان است را به دست آورید.

تصویر سازی کنید

یکی از بهترین راه ها برای اینکه بتوانید بر ترستان غلبه کنید، این است که بارها و بارها، تک تک لحظاتی را که قرار است صحبت کنید در ذهن خود تصویرسازی کنید؛ تا آن لحظات در ذهن شما ثبت شود و هنگام واقعیت مشکلی نداشته باشید. نکته جالب اینجا است که ذ هن انسان فرق بین واقعیت و تصور را متوجه نمی‌شود. شاید شما هم تجربه کرده باشید زمانی را که یک اتفاق ناگوار را در ذهنتان به تصویر کشیده اید و حالتان دگرگون شده باشد و استرس به سراغتان بیاید.

درست است که هنوز اتفاق در عالم حقیقی رخ نداده است اما این تصویر سازی به گونه ای است که شما همان حس واقعی را می‌گیرید. یک تحقیق جالبی که برای تصویرسازی انجام شد که بین دو گروه از بسکتبالیست ها بود. گروه اول روزانه 3 ساعت تمرین پرتاب می‌کردند و گروه دوم، 3 ساعت تصویرسازی. نتیجه این آزمایش فوق العاده جالب بود. وقتی بعد از چند روز از این دو گروه خواستند که پرتاب داشته باشند، میزان دقت و سرعت آنها تقریباً یکسان بود! ببینید قدرت ذهن و تصویرسازی چقدر بالاست که توانست با تمرین روزانه 3 ساعت برابری کند!

خب شما هم می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید و با تصویرسازی لحظاتی که در حال صحبت هستید، از میزان استرستان تا حد قابل توجهی بکاهید. آن قدر این کار را انجام دهید تا باورتان شود که سخنرانی کردن آن قدر که شما فکر می کنید هم ترس ندارد.برای اینکه با اهمیت بالای باورها آشنا شوید پیشنهاد می کنم حتما مقاله قدرت باور را هم مطالعه نمایید.

قدرت ذهن و تصویر سازی تر از سخنرانی را کاهش می‌دهد

از همان ابتدا با اعتماد به نفس ظاهر شوید

وقتی شروع فوق العاده خوب و جذابی برای سخنرانی داشته باشید، در ادامه اعتماد به نفستان به شدت افزایش پیدا خواهد کرد و سخنرانی فوق العاده درجه یکی خواهید داشت. همچنین از دید دیگران یک فرد حرفه ای نشان داده خواهید شد و در ذهن آنها ماندگار می‌شوید.

در مقاله ای که با عنوان چگونه سخنرانی را شروع کنیم؟ برایتان نوشته ایم، به مزایای یک شروع جذاب به طور مفصل پرداختم و البته تکنیک های فوق العاده عالی برایتان بیان کرده ام تا بتوانید به بهترین شکل ممکن سخنرانی را شروع کنید. پیشنهاد می‌کنم حتماً نگاهی هم به این مقاله بیندازید تا بهترین ها برایتان رقم بخورد.

شروع عالی ترس از سخنرانی را کاهش می‌دهد

با صدای بلند شروع کنید

استرس و ترس از سخنرانیدر بسیاری از موارد بدون اینکه خودتان متوجه شوید تن صدای شما را کاهش می‌دهد. پس حتما به این نکته توجه داشته باشید تا زمان ارائه سخنرانی با صدای رسا شروع به صحبت کنید. جالب است بدانید همین شروع با صدای رسا شما را در بهتر ارائه کردن سخنرانی و رضایت افراد حاضر افزایش می‌دهد و ترس شما را به خوبی کاهش می‌دهد.

آیا دیگران متوجه ترس ما می‌شوند؟

در بیشتر مواقع این خود ما هستیم که استرس ها را در وجودمان تقویت و بیشتر می‌کنیم. چراکه ذهن ما کاملا روی نقاط منفی متمرکز می‌شود که در بیشتر مواقع اشتباه هستند و فقط یک خیال و وهم ذهنی است. یکی از این وهم ها که فقط در ذهن ما هستند این است که فکر می‌کنیم افراد به محض دیدن ما متوجه استرس زیاد ما خواهند شد.

این در صورتی است که ما اینطور فکر می‌کنیم اما بسیار کم اتفاق می‌افتد که مستمعین متوجه استرس سخنران شوند، مگر اینکه خود سخنران این را بیان کند تا آنها متوجه شوند. معمولا افراد حاضر و مخاطبین امده اند تا مطلبی را از شما آموزش ببیند و به خاطر بسپارند. فکر این را نمی‌کنند که میزان استرس شما تا چه حدود است و شروع به اندازه گیری استرس شما کنند.

مطمئن باشید آن ها به همین راحتی متوجه نخواهند شد پس با قدرت و اعتماد به نفس بالا شروع به سخنرانی کنید و اصلا ذهن خود را به اینکه مبادا متوجه استرس شما شوند معطوف نکنید.

علت لرزش صدا هنگام صحبت

لرزش صدا در هنگام صحبت کردن و سخنرانی می‌تواند تاثیر سخن و کلام شما را به شدت کاهش دهد. زمانی که می‌خواهید برای کسی یا افرادی صحبت کنید صدایتان دچار لرزش می‌شود و نمی‌گذارد به خوبی پیامتان را انتقال دهید. همچنین ممکن است افرادی که به سخنان ما گوش می‌دهند یا به اصطلاح مستمع هستند متوجه لرزش صدای ما و ترس از صحبت کردن ما بشوند که این می‌تواند تا حدودی از اعتبار ما در نگاه آنها کم کند. علت لرزش صدای شما به خاطر وجود استرسی است که به سراغتان آمده و همچنین صحبت کردن و صدای شما را به لرزه انداخته است.

Fear Of Speech

ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی

نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

 1. ناجی

  سلام
  آیا میشه کلا هنگام صحبت در جمع نترسم ؟
  من همیشه آماده ام اما زمانی که می خوام شروع به صحبت کنم می ترسم؟

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   با تمرین است که استاد می شوید
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 2. رقیه کریمی

  سلام من یکبار که برای اولین بار در سالن همایش برای سخنرانی بالا رفتم چون تسلط به مطالب سخنرانی را داشتم و به چیزهای منفی فکر نکردم اصلا هیچ اضطراب و ترسی نداشتم

  پاسخ دادن
 3. صغری تیموری

  سلام من خیلی به سخنرانی درجمع علاقه دارم وتجربه هم داشته ام اما درجمعهایی که تعداد افرادزیاد است کمی نگران میشوم.

  پاسخ دادن
 4. سهیلا کریمی

  سلام . من ازبچگی عاشق صحبت در جمع بودم . و تاالان اضبطراب سخنرانی رو احساس نکردم . اما طبیعیه که یه کم نگران شه ولی نه حالتیکه بخواد تحت تاثیرش قرار بده . بهتره هر چه زودتر غلبه شه ایت ترس
  👏👏👏👏🌹

  پاسخ دادن
  1. مهدی حسین نژاد

   مهدی حسین نژاد

   سلام و درود
   خیلی عالیه…موفق باشید

   پاسخ دادن
 5. hajiali

  سلام
  ترس از سخنرانی باعث شده خیلی اوقات نتونم به خوبی خودم رو پرزنت کنم
  ممنون بابت مقاله خوبتون

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*Call Now Buttonتماس با گام برتر
با این راهکار ها فروشت رو چند برابر کن
میخوام از تخفیف استفاده کنم
close-image