مدیریت ترس از سخنرانی

طبق تحقیقاتی که مؤسسه ملی سلامت ذهن آمریکا منتشر کرده، ترس از سخنرانی یا گلاسوفوبیا بالاتر از: ترس از ارتفاع، ترس از عنکبوت، ترس از تاریکی، ترس از سیل و زلزله و حتی بالاتر ازترس از مرگ قرار دارد! بر اساس این بررسی، 75 درصد مردم جهان ترس از حرف زدن و سخنرانی دارند و با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. جالب است بدانید بسیاری از سخنرانان بزرگ جهان نیز زمانی ترس از سخنرانی در جمع را داشتند، امّا آنها به خوبی یاد گرفته اند که آن را بپذیرند و کنترل کنند. با این مقاله تا انتها همراه باشید تا راه های درمان ترس از صحبت در جمع را به خوبی یاد بگیرید…

ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی

در مقاله ترس از سخنرانی می‌خوانید

 • ترس از سخنرانی
 • اگر ترس وجود نداشت، چه اتفاقی می‌افتاد؟
 • دلایل ترس از سخنرانی
 • علت لرزش صدا هنگام حرف زدن
 • چگونه بر ترس و استرس سخنرانی غلبه کنیم ؟
 • قرص کاهش استرس سخنرانی
 • کار روی فن بیان بهترین راه کاهش ترس سخنرانی کردن

در این مقاله به بررسی 6 مورد از مهم ترین دلایل ترس از سخنرانی خواهیم پرداخت و همچنین 7 تکنیک فوق العاده برای غلبه بر ترس از سخنرانی بیان خواهیم کرد. ولی قبل از آن به شما پیشنهاد می کنم حتماً مقاله آموزش سخنرانی جذاب و حرفه ای را هم مطالعه کنید که به شما در مسیر سخنران برتر شدن به شدت کمک خواهد کرد . پس تا پایان همراه ما باشید…

 

ترس از سخنرانی

همان طور که در ابتدا هم به شما گفتم، ترس از سخنرانی یکی از بزرگ ترین ترس هایی است که حتی بهترین و موفق ترین سخنرانان دنیا نیز به نوعی هنگام شروع سخنرانی با آن سر و کار دارند. حتماً شما هم تجربه اولین سخنرانی و صحبت در جمع را داشته اید یا در بین دوستان خود کسانی را دیده اید که از تجربه اولین سخنرانی خودشان گفته و تعریف کرده اند.

تجربه ای که از اولین سخنرانی ها شنیده می‌شود به این صورت است که: ضربان قلبشان بالا رفته، دست و پایشان می‌لرزد، عضلاتشان سست می‌شود، عرق می‌کنند ، موقع حرف زدن استرس می گیرند و حتی صدایشان نیز میلرزد. این تجربه را خود من هم نیز در اولین سخنرانی که برای عده ای قرار بود انجام دهم نیز پیش آمد. مطمئناً کسی دوست ندارد در این حالات قرار بگیرد و نتواند به اهداف خودش از سخنرانی کردن برسد. اما به راحتی می‌توان با تمرین و ممارست تا حد بسیار زیادی این ترس را کاهش داد.

البته به شما بگویم این ترس ، گاهی در قالب های مختلف از جمله ترس از تدریس ، ترس از ارائه ، ترس از صحبت در جمع و حتی ترس از صحبت با دیگران هم می تواند ظاهر شود . اما نگران نباشید در ادامه دلایل ایجاد و راه های از بین بردن ترس از سخنرانی را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

حتی بزرگ ترین سخنرانان دنیا هم ترس از سخنرانی دارند
حتی بزرگ ترین سخنرانان دنیا هم ترس از سخنرانی دارند

اگر ترس وجود نداشت، چه اتفاقی می‌افتاد؟

ترس پدیده ای کاملاً طبیعی در زندگی ماست. چرا که مکانیزم مغز انسان طوری طراحی شده که به مسائل ناشناخته واکنش نشان می‌دهد و از هرگونه تهدیدی دوری می کند.

در گذشته پیشینیان ما برای بقا و زنده ماندن به چنین مکانیزمی نیاز داشتند تا زمانی که تهدید به سمت آنها می‌آمد، یا با آن مقابله می‌کردند و یا از آن فرار می‌کردند.

تصور کنید، اگر این مکانیزم و عملکرد مغز نبود، اجداد ما زمانی که با ببر یا شیری روبرو می‌شدند و از آن نمی ترسیدند، چه اتفاقی می افتاد؟ هیچ…فقط ما دیگر وجود نداشتیم و نسل انسان منقرض شده بود!

سیستم ما هنوز همان واکنش ها را از خود نسبت به اتفاقات امروزی نشان می‌دهد. زمانی هم که می‌خواهیم در جمع سخنرانی کنیم، درست همان حسی به ما دست می‌دهد که زمانی که جانوری وحشی به ما حمله می‌کند دست می‌دهد. پدیده ترس به قدری پیچیده است که ما در مقاله دیگری به نام ترس چیست؟ چرا می‌ترسیم؟ به بیان انواع آن، عوامل موثر در به وجود آمدن ترس و راه هایی برای کنار گذاشتن انواع ترس ها پرداخته ایم که به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

اما در این مقاله سعی داریم به برخی از علل ترس از سخنرانی و صحبت در جمع بپردازیم و راه کارهایی به شما پیشنهاد دهیم که بتوانید با استفاده از آن ها، ترس از سخنرانی را در وجود خودتان از بین ببرید. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید…

ترس از سخنرانی یکی از اتفاقات طبیعی برایب همه ماست

دلایل ترس از سخنرانی

ترس هنگام سخنرانی و یا حتی ترس از صحبت در جمع ، دلایل مختلفی دارد و می‌تواند با توجه به شرایط ما تغییر کند. در ادامه 6 مورد از مهم ترین دلیل های آن را بررسی می‌کنیم اما قبل از آن، پیشنهاد می‌کنم کلیپ زیر را که بخشی از دوره غیر حضوری فن بیان است را تماشا کنید تا با برخی دیگر از مهم ترین دلایل ترس از سخنرانی آشنا شوید.

در حال بارگذاری...

1. عدم پذیرفته شدن توسط دیگران

اولین علت ترس از سخنرانی را این گونه برایتان می گویم ، برخی از افراد به خاطر پذیرفته نشدن توسط مخاطبین، دچار این ترس می‌شوند. آن ها فکر می‌کنند اگر سخنرانی شان برای مخاطبین جذاب نباشد، دیگر کسی به سخنان او گوش نخواهند داد و این شکست بزرگی برای سخنران خواهد بود.

به همین علت می‌ترسند اعتبار سخنرانی شان را از دست بدهند و ذهنیت بدی در ذهن مخاطب از خود بر جای بگذارند.

در حقیقت همه افراد سعی بر این دارند که از خود یک تصویر خوب در ذهن بقیه مردم بر جای بگذارند و زمانی که می‌خواهند سخنرانی کنند، این ترس به سراغشان می‌آید که مبادا تصویر قبلی را با این سخنرانی بد، به کلی از بین ببرند و تصویر جدید و مخرب و نا مطلوبی را از خود بر جای بگذارند.

آماندا ویکرز میگوید: مردم به دنبال این نیستند که از شما اشکال و ایرادی بگیرند و دیگر به سخنان شما گوش ندهند. بلکه آنها به سخنرانی شما گوش می‌دهند و منتظر یک سخنرانی با موفقیت شما هستند و به دنبال تأثیر پذیری از سخنرانی شما هستند.

با توجه به گفته های آماندا ویکرز، متوجه می‌شویم که بسیاری از اوقات با تصورات اشتباه از مخاطبین، این ترس را تا حد زیادی به وجود خود راه داده ایم.

ترس از سخنرانی ، رایج ترین ترس میان مردم است
ترس از سخنرانی ، رایج ترین ترس میان مردم است

2. عدم آمادگی کافی

هیچ چیزی مثل عدم آمادگی و تسلط نداشتن بر مطالب نمی توانئد ترس را در دل شما جای دهد.

آماده نبودن و تسلط نداشتن بر مطالب سخنرانی، باعث پراکندگی زیاد و برهم خوردن شاکله و چهار چوب سخنرانی شما می‌شود که تاثیرگذاری و جذابیت سخنرانی شما را به شدت کاهش می‌دهد.

اگر شما به خوبی برای سخنرانی خود تمرین کرده باشید و برای آن آماده باشید، دیگر نباید هیچ ترسی به خود راه دهید. اعتماد داشتن به خود برای تسلط به مطالب به شدت اعتماد به نفس شما را نیز هنگام سخنرانی افزایش می‌دهد.

کمی به خاطرات تان سر بزنید، به زمانی که قرار بود استاد از شما امتحان بگیرد یا پرسش کلاسی داشته باشد چه احساسی در آن زمان داشتید؟

وقت هایی که کاملاً مسلط روی درس بودید و بارها و بارها آن را مرور کرده بودید، قطعاً به مراتب ترس تان کمتر از زمانی بود که اصلاً درس نخوانده بودید و آماده نبودید.در سخنرانی هم دقیقاً همین طور است. تسلط روی مطالب به شدت به شما در نداشتن ترس و اضطراب کمک می‌کند.

برای اینکه بتوانید با آمادگی کامل به مصاف سخنرانی خود بروید به شما پیشنهاد می کنم مقاله چگونه متن سخنرانی خود را آماده کنیم را هم مطالعه کنید تا شما دیگر اشتباهات بعضی از افراد را برای این کار تکرار نکنید .

بیش از 75 درصد مردم جهان ترس از سخنرانی دارند

3. ترس از قضاوت شدن

متأسفانه ما گاهاً فکر می‌کنیم که مخاطب، ما را قضاوت می‌کند و کارهای ریز و درشت مان را زیر نظر گرفته است. این تفکر ما را به شدت حساس می‌کند و باعث می‌شود حتی به کوچک ترین و جزئی ترین مسائل هم توجه کنیم و این دغدغه ذهنی را ایجاد می‌کند که مخاطب چطور ما را قضاوت خواهد کرد.

غافل از اینکه مخاطب توجهی به این گونه مسائل ندارد و فقط به این فکر می‌کند که این زمانی را که اختصاص داده است، برایش مفید باشد و اکثراً هیچ اهمیتی به شما و مسائل جزئی تان نمی‌دهند.

ترس از سخنرانی می‌تواند محرک شما برای تبدیل سدن به سخنران قدرتمند باشد

4. ترس از مضطرب به نظر رسیدن

در بیشتر مواقع این خود ما هستیم که استرس شدید هنگام سخنرانی را در وجودمان تقویت و بیشتر می‌کنیم. چراکه ذهن ما کاملاً روی نقاط منفی متمرکز می‌شود و در بیشتر مواقع اشتباه هستند و فقط یک خیال و وهم ذهنی است. یکی از این وهم ها که فقط در ذهن ما هستند این است که فکر می‌کنیم افراد به محض دیدن ما متوجه استرس زیاد ما خواهند شد.

اما بسیار کم اتفاق می‌افتد که مستمعین متوجه استرس سخنران شوند. مگر اینکه خود سخنران این را بیان کند تا آنها متوجه شوند. معمولاً افراد حاضر و مخاطبین آمده اند تا مطلبی را از شما آموزش ببیند و به خاطر بسپارند. فکر این را نمی‌کنند که میزان استرس شما تا چه حدود است و شروع به اندازه گیری استرس شما کنند.

مطمئن باشید آن ها به همین راحتی متوجه نخواهند شد پس با قدرت و اعتماد به نفس بالا شروع به سخنرانی کنید و اصلا ذهن خود را به اینکه مبادا متوجه استرس شما شوند معطوف نکنید.

5. شکست های گذشته

اگر قبلاً استرس شدید هنگام سخنرانی باعث شده باشد که شکستی بخوریم و در واقع نتوانیم به خوبی از پس آن سخنرانی بر بیاییم، قطعاً خاطره بدی از آن در ذهنمان باقی مانده و همین خاطره بد، احتمالاً یکی از دلایل دیگر ترس از سخنرانی مان باشد.

دقت داشته باشید که اگر در سخنرانی های قبلی خود شکستی خورده اید، قرار نیست اکنون هم این اتفاق برایتان تکرار شود و اتفاق بدی در انتظارتان باشد. مطمئن باشید که می‌توانید هر بار بهتر از قبل عمل کنید و بهترین ها را برای خودتان رقم بزنید. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که اگر شما نتوانید کنترل ذهن خود را به درستی به دست بگیرید و آن را از گذشته جدایش کنید کار شما کمی پیچیده و سخت تر خواهد شد .

اگر قبلا ترس از سخنرانی داشتید، قرار نیست باز هم این ترس را داشته باشید

6. احساس ناتوانی

ناراضی بودن از خود و توانمندی های خود نیز شما را دچار ترس خواهد کرد و زمانی که شما فکر کنید توانایی سخنرانی را ندارید، ترس و اضطراب وجودتان را فرا می‌گیرد.

قطعاً زمانی که فرصت سخنرانی برای شما پیش بیاید، یعنی شما لایق و توانمند هستید.

همچنین شاید این احساس شما را به وقت گذرانی و کسب توانایی ها سوق دهد تا بهترین ارائه را داشته باشید.

مهم ترین کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که ترس را انکار نکنید و آن را بپذیرید و در ادامه سعی در مدیریت آن کنید.

برای از بین بردن ترس از سخنرانی آن را بپذیرید و انکار نکنید

علت لرزش صدا هنگام حرف زدن

لرزش صدا هنگام سخنرانی می‌تواند تاثیر سخن و کلام شما را به شدت کاهش دهد. زمانی که می‌خواهید برای کسی یا افرادی صحبت کنید صدایتان دچار لرزش می‌شود و نمی‌گذارد به خوبی پیامتان را انتقال دهید.

همچنین ممکن است افرادی که به سخنان ما گوش می‌دهند یا به اصطلاح مستمع هستند متوجه لرزش صدای ما و ترس از صحبت کردن ما بشوند که این می‌تواند تا حدودی از اعتبار ما در نگاه آنها کم کند. علت لرزش صدای هنگام صحبت کردن به خاطر وجود استرسی است که به سراغتان آمده و همچنین صحبت کردن شماست که صدای شما را به لرزه انداخته است.

این استرس و ترس از سخرانی را اگر مدیریت نکنیم و سعی بر درمان آن نداشته باشیم، قطعاً اتفاق خوب و عالی را از سخنرانی خود نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم. در واقع مدیریت استرس و ترس از سخنرانی و درمان آن همانند یک مهارت است که اولین قدم آن آگاهی از راه حل ها و تکنیک ها است و در قدم بعدی باید به تمرین و تکرار آن ها بپردازیم. در ضمن مطالعه مقاله چگونه لرزش صدای خود را هنگام سخنرانی کنترل کنیم به شما به شدت کمک می کند روی درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی ، تا در این امر موفق تر از قبل ظاهر شوید.

اولین قدم برای درمان ترس از سخنرانی آگاهی از تکنیک ها است

چگونه بر ترس و استرس سخنرانی غلبه کنیم ؟

حالا می رسیم به مهمترین بخش مقاله و آن بیان فرمول سخنرانی بدون استرس می باشد . اگر به نکات و تکنیک هایی که برای شما نام می برم ممارست کنید و آن ها را به خوبی اجرا کنید به شما قول می دهم که اضطراب سخنرانی شما به حداقل رسیده ، تپش قلبتان هنگام سخنرانی پایین آمده و استرسی برای شروع سخنرانی خود نخواهید داشت. همچنین تکنیک های مقاله آداب صحبت کردن در جمع نیز می تواند کمک بسیار زیادی به شما در این زمینه بکند.

1. تاثیر صحبت کردن در کاهش ترس از سخنرانی

یک مسئله بسیار جالبی که وجود دارد این است که شما تا قبل از اینکه به سخنرانی بپردازید و شروع به صحبت کردن کنید، ترسی که دارید دست بردار شما نیست. اما فقط کافی است شروع به سخنرانی کنید. آنگاه متوجه می‌شوید بعد از چند لحظه شما دیگر آن ترس قبلی را ندارید!

در واقع نقطعه اوج ترس و استرس تا دقیقاً قبل از شروع است؛ ولی بعد از شروع این ترس شما از نقطعه اوج خودش پایین می‌آید و فرو کش می‌کند. پس اگر تا قبل از سخنرانی نتوانستید ترس خودتان را مدیریت کنید، نگران نباشید؛ با شروع سخنرانی شما این ترس کمتر و کمتر خواهد شد.

ترس از سخنرانی در ابتدا طبیعی است اما کم کم فروکش می‌کند
ترس از سخنرانی در ابتدا طبیعی است اما کم کم فروکش می‌کند

2. با افراد امید دهنده باشید

در هر کاری وجود افراد همراه و امید دهنده همیشه باعث قوت قلب و انجام کارهای متفاوت و بزرگی در اکثر افراد می‌شود. دقیقا همانند این مثال: کودکانی که دائما در حال تشویق و حمایت از سوی دیگران و والدینشان هستند، راحت تر دست به کارهای بزرگ می‌زنند و اعتماد به نفس بالایی دارند. چرا که اطراف او را افرادی پر کرده اند که حامی و تشویق کننده او هستند.

شما نیز برای انجام هر کاری علی الخصوص سخنرانی کردن که ترس آن بیشتر از هر کار دیگری است، با افراد امید دهنده و حامی نشست و برخاست کنید. این افراد در روحیه و کاهش استرس در سخنرانی شما تاثیر گذارند. پس اگر افراد حامی ندارید، بگردید و کسانی که این ویژگی را دارند را پیدا کنید. چرا که برای تک تک لحظات زندگی شما این افراد نیرو دهنده و انرژی بخش هستند.

برای کاهش ترس از سخنرانی ، افراد اطراف خود را سخنرانان خوب انتخاب کنید

3. کاهش ترس از سخنرانی با آب

سعی کنید همیشه هنگامی که می‌خواهید سخنرانی کنید یا در جمع صحبت کنید، کنار دست تان یک لیوان آب باشد تا بتوانید با نوشیدن آن آرامش نسبی را تجربه کنید. نوشیدن آب همیشه باعث می‌شود که تپش قلب و استرس شما به شدت کمتر شود و بتوانید بر خودتان مسلط باشید. اگر دقت کرده باشید همه سخنرانان و مجریان معروف هم هر از چندگاهی صحبت های خود را قطع کرده و گلویی تازه می‌کنند.

نه فقط برای اینکه ترسشان از بین برود، بلکه برای اینکه انرژی از دست رفته خود را تا حدودی پس بگیرند. شاید باورتان نشود ولی نوشیدن آب حتی در سطح انرژی شما هم تأثیرگذار است. پس حواستان باشد که هیچ گاه لیوان آب را فراموش نکنید.

نوشیدن آب باعث کاهش ترس از شخنرانی شما می‌شود

4. نفس عمیق هنگام سخنرانی

از بچگی هرگاه که استرس داشتیم و یا از چیزی می‌ترسیدیم، به ما می‌گفتند که آرام باش و نفس عمیق بکش. یادتان هست؟

خب، این تکنیک برای سخنرانی هم کارگشا است. وقتی قبل از صحبت کردنتان نفس عمیقی بکشید، قطعاً حس آرامش فوق العاده ای نصیبتان خواهد شد و حالتان به شدت بهتر از قبل خواهد شد. در حین سخنرانی هم می‌توانید زمان هایی را به نفس عمیق کشیدن و کاهش استرستان اختصاص دهید.

می‌دانید چگونه؟ کار بسیار ساده ای است. فقط لازم است که از مخاطبانتان بخواهید درباره موضوعی فکر کنند، یا مطالب را مرور کنند. هر کار دیگری که می‌توانید انجام دهید تا حواس مخاطبانتان از شما پرت شود و آن وقت می‌توانید از لحظاتی برای آرامش گرفتن خودتان استفاده کنید.

برای از بین بردن ترس از سخنرانی نفس عمیق بکشید

5. تصویر سازی کنید

یکی از بهترین راه ها برای اینکه بتوانید بر ترستان غلبه کنید، این است که بارها و بارها تک تک لحظاتی را که قرار است صحبت کنید در ذهن خود تصویرسازی کنید تا آن لحظات در ذهن شما ثبت شود و هنگام واقعیت مشکلی نداشته باشید.

نکته جالب اینجا است که ذهن انسان فرق بین واقعیت و تصور را متوجه نمی‌شود. شاید شما هم تجربه کرده باشید زمانی را که یک اتفاق ناگوار را در ذهنتان به تصویر کشیده اید و حالتان دگرگون شده باشد و استرس به سراغتان بیاید.

درست است که هنوز اتفاق در عالم حقیقی رخ نداده است اما این تصویر سازی به گونه ای است که شما همان حس واقعی را می‌گیرید. یک تحقیق جالبی که برای تصویرسازی انجام شد که بین دو گروه از بسکتبالیست ها بود. گروه اول روزانه 3 ساعت تمرین پرتاب می‌کردند و گروه دوم، 3 ساعت تصویرسازی.

نتیجه این آزمایش فوق العاده جالب بود. وقتی بعد از چند روز از این دو گروه خواستند که پرتاب داشته باشند، میزان دقت و سرعت آنها تقریباً یکسان بود! ببینید قدرت ذهن و تصویرسازی چقدر بالاست که توانست با تمرین روزانه 3 ساعت برابری کند!

خب شما هم می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید و با تصویرسازی لحظاتی که در حال صحبت هستید، از میزان استرستان تا حد قابل توجهی بکاهید. آن قدر این کار را انجام دهید تا باورتان شود که سخنرانی کردن آن قدر که شما فکر می کنید هم ترس ندارد…

قدرت ذهن می‌تواند ترس از سخنرانی را در وجود شمااز بین ببرد

6. از همان ابتدا با اعتماد به نفس ظاهر شوید

وقتی شروع فوق العاده خوب و جذابی برای سخنرانی داشته باشید، در ادامه اعتماد به نفستان به شدت افزایش پیدا خواهد کرد و سخنرانی فوق العاده درجه یکی خواهید داشت. همچنین از دید دیگران یک فرد حرفه ای نشان داده خواهید شد و در ذهن آنها ماندگار می‌شوید.

در مقاله ای که با عنوان چگونه سخنرانی را شروع کنیم؟ برایتان نوشته ایم، به مزایای یک شروع جذاب به طور مفصل پرداختیم و البته تکنیک های فوق العاده عالی برایتان بیان کرده ایم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن سخنرانی را شروع کنید. پیشنهاد می‌کنم حتماً نگاهی هم به این مقاله بیندازید تا بهترین ها برایتان رقم بخورد.

شروع عالی، ترس از سخنرانی را در وجود شما از بین خواهد برد

7. با صدای بلند شروع کنید

استرس و ترس از سخنرانی در بسیاری از موارد بدون اینکه خودتان متوجه شوید تن صدای شما را کاهش می‌دهد. پس حتماً به این نکته توجه داشته باشید تا زمان ارائه سخنرانی با صدای رسا شروع به صحبت کنید. جالب است بدانید همین شروع با صدای رسا شما را در بهتر ارائه کردن سخنرانی و رضایت افراد حاضر افزایش می‌دهد و ترس شما را به خوبی از بین می‌برد.

قرص کاهش استرس سخنرانی

متاسفانه بارها مشاهده شده است که افراد برای رهایی از ضربان قلب و استرسی که هنگام صحبت کردن برای جمع در کنفرانس ها ، جلسات و سخنرانی ها برای آنها به وجود می آید سراغ قرص های شیمیایی سراسر ضرر و عوارض می روند .

اگر فقط نگاهی گذرا به عوارض وحشتناک این قرص ها بیندازیم می بینیم که اصلا گزینه مناسبی برای رفع استرس ما نمی باشند و حتماً قدرت این را دارند که کار را خراب تر از قبل کنند . خوب آلودگی ، یبوست ، کابوس ، خستگی ، کاهش قدرت جنسی فقط نمونه هایی از عوارض این قرص ها می باشند .

پس به جای فکر کردن به این موضوع و راه حل کاملاً اشتباه تمرکز خود را روی تمارین و تکنیک هایی بگذاریم که در همین مقاله به آن ها اشاره شده است . حتی اگر سوال دیگری هم دارید ، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ آن را با شما در میان بگذاریم . 

مدیریت ترس از سخنرانی با فن بیان

و در آخر یکی از بهترین راههای مقابله با ترس از سخنرانی ، این است که فن بیان بسیار قدرتمندی داشته باشید. به افرادی مانند: آنتونی رابینز، برایان تریسی و… دقت کنید؛ آن ها علاوه بر این که توانسته اند ترس از سخنرانی خود را از بین ببرند، قدرت بیان خود را نیز افزایش داده اند. پیشنهاد می‌کنم برای افزایش قدرت صحبت کردن و بیان خود، حتماً سری به مقالات مرتبط با فن بیان ما، مخصوصاً ” چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم؟ ” هم بزنید.

اما یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و در کل مهارت های وابسته به آن مانند همین ترس از سخنرانی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره که بخشی از آن را در همین مقاله مشاهده کردید و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Fear Of Speech


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. ناجی

  سلام
  آیا میشه کلا هنگام صحبت در جمع نترسم ؟
  من همیشه آماده ام اما زمانی که می خوام شروع به صحبت کنم می ترسم؟

  پاسخ دادن
  1. سلام
   با تمرین است که استاد می شوید
   موفق باشید

 2. رقیه کریمی

  سلام من یکبار که برای اولین بار در سالن همایش برای سخنرانی بالا رفتم چون تسلط به مطالب سخنرانی را داشتم و به چیزهای منفی فکر نکردم اصلا هیچ اضطراب و ترسی نداشتم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی عالیه
   ممنون از شما

 3. صغری تیموری

  سلام من خیلی به سخنرانی درجمع علاقه دارم وتجربه هم داشته ام اما درجمعهایی که تعداد افرادزیاد است کمی نگران میشوم.

  پاسخ دادن
 4. سهیلا کریمی

  سلام . من ازبچگی عاشق صحبت در جمع بودم . و تاالان اضبطراب سخنرانی رو احساس نکردم . اما طبیعیه که یه کم نگران شه ولی نه حالتیکه بخواد تحت تاثیرش قرار بده . بهتره هر چه زودتر غلبه شه ایت ترس
  ?????

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

  2. سلام و درود
   خیلی عالیه…موفق باشید

 5. hajiali

  سلام
  ترس از سخنرانی باعث شده خیلی اوقات نتونم به خوبی خودم رو پرزنت کنم
  ممنون بابت مقاله خوبتون

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image