چگونه غیر مستقیم حرف بزنیم؟

یکی از بزرگترین مشکلاتی که بسیاری از ما داریم، عدم توانایی در صحبت غیر مستقیم است؛ یعنی اگر قرار باشد این کار را انجام دهیم یا به نوعی به مخاطب پیام مخفی بدهیم، احتمالاً سوءتفاهم های زیادی را رقم خواهیم زد! به همین دلیل است که باید به خوبی این مهارت را که یکی از زیرمجموعه های فن بیان می باشد، در وجود خودمان تقویت کنیم؛ ما هم در این مقاله قصد داریم دقیقاً به همین مورد بپردازیم و به شما بگوییم که چگونه غیر مستقیم حرف بزنیم؟ در واقع شما در ادامه با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

 • معایب و مزایای غیر مستقیم صحبت کردن
 • نکات مهم در صحبت غیر مستقیم
 • تکنیک های غیر مستقیم صحبت کردن

معایب و مزایای غیر مستقیم صحبت کردن

همان طور که در مقدمه نیز بیان کردم، اگر به خوبی مهارت غیرمستقیم صحبت کردن را بلد نباشید و توانایی آن را نداشته باشید، اگر بخواهید این کار را انجام دهید حتماً دچار مشکل خواهید شد و مکن است حتی برای دیگران نیز دردسر ایجاد کنید. همان گونه که بسیاری از افراد با ناشی گری خود این اتفاق را رقم می زنند.

خوب است بدانید که در دنیای امروزه، کلمات بیشتری قدرت را دارند و به قول بزرگی، کلمات بیشتر از گلوله ها آدم کشتند! خودتان هم کمی دقت کنید؛ تنها یک کلمه یا یک حرف بی موقع می تواند دعواها و نزاع های بسیار زیادی ایجاد کند و حتی یک قوم و قبیله را به هم بریزد! پس بسیار مهم می باشد که از چه کلمات و جملاتی استفاده می کنیم. با توجه به این نکات، فکر می کنم اکنون به خوبی باید اهمیت بالای مهارت در صحبت کردن را متوجه شده باشید.

این که افراد غیر مستقیم صحبت می کنند دو حالت دارد؛ یا می توانند به خوبی از پس این کار بر بیایند که در این صورت هم خودشان به هدف خود می رسند و هم مخاطبشان نکته آن ها را برداشت می کند و اگر اشتباهی کرده باشد، آن را جبران می کند.

اما اگر نتوانند به خوبی به صورت غیر مسقتیم حرف بزنند حتماً اشکالات بزرگی پیش خواهد آمد. مشکلاتی نظیر:

 • عدم برداشت نکته آن ها توسط مخاطب
 • بد برداشت کردن مخاطب از صحبت آن ها
 • ناراحتی مخاطب و در نتیجه بروز دعوا و دلخوری و ناراحتی

پس بهتر است پیش از هر چیز به خوبی این مهارت را یاد بگیرید و سپس آن را انجام دهید که البته در ادامه دقیقاً قرار است در این رابطه صحبت کنیم.

مهارت غیر مستقیم صحبت کردن
مهارت غیر مستقیم صحبت کردن

نکات مهم در صحبت غیر مستقیم

پیش از بیان تکنیک های غیر مستقیم صحبت کردن، شما باید به دو نکته بسیار مهم توجه کنید؛ اول مخاطبی است که قرار است با او صحبت کنید و سپس کنایه نزدن و خوب صحبت کردن با او. در این بخش به این دو نکته به طور مفصل خواهیم پرداخت.

1. مخاطبتان را بشناسید

در مقاله مخاطب شناسی در سخنرانی گفتیم که فردی که قرار است با او صحبت کنید، طبیعتاً یکی از ارکان اصلی مکالمه می باشد و اگر نتوانید به خوبی مقصود خود را به او برسانید، گفتگوی شما هیچ سودی نخواهد داشت.

در واقع برای شناخت مخاطب شما باید به چند نکته بسیار مهم توجه کنید:

 • تعداد مخاطبان شما چند نفر است؟
 • جنسیت مخاطبانتان چیست؟
 • مخاطبان شما چند ساله هستند؟
 • شغل مخاطبان شما چیست؟
 • مخاطبان شما چه تحصیلاتی دارند؟
 • فرهنگ غالب مخاطبان غالب شما چیست؟
 • مخاطبان چه انتظاری از شما دارند؟

شما باید تمام این موارد را به خوبی در نظر داشته باشید، در غیر این صورت به هیچ عنوان در مکالمه خود به هدفتان نمی رسید. زمانی هم که قرار باشد با مخاطب به طور غیر مستقیم صحبت کنید، بدیهی است که ابتدا باید توجه کنید که ابتدا او با توجه به شرایطش مقصود شما را متوجه خواهد شد و اگر این طور باشد، چه عکس العملی از خود نشان خواهد داد.

ابتدا همه این موارد را بسنجید و سپس اقدام به صحبت غیر مستقیم کنید.

مخاطب شناسی یکی از رکن های اصلی غیرمستقیم صحبت کردن است
مخاطب شناسی یکی از رکن های اصلی غیرمستقیم صحبت کردن است

2. به هیچ وجه کنایه نزنید

بدیهی است که هر انسانی از کنایه شنیدن متنفر است و دوست ندارد کسی در برابر او چنین کاری انجام دهد.

غیر مستقیم صحبت کردن، خود کمی شیوه کنایه می گیرد و اگر قرار باشد به طور واقعی نیز به مخاطب کنایه ای وارد شود، حتماً عصبانی و ناراحت خواهد شد و امکان تأثیرگذاری شما به شدت کاهش خواهد یافت.

پس دقت کنید که چطور صحبت می کنید همان طور که گفتم، مراقب واژگان و کلمات خود باشید که بیش از حد سوءتفاهم رقم نزنید.

تکنیک های غیر مستقیم صحبت کردن

اکنون می رسیم به مهم ترین بخش مقاله، یعنی تکنیک های غیر مستقیم صحبت کردن. 3 تکنیکی که قرار است در ادامه درباره آن ها صحبت کنیم عبارتند از:س

داستان تعریف کنید

از خودتان مثال بزنید

از طنز استفاده کنید

1. داستان تعریف کنید

انسان به طور ذاتی به داستان شنیدن علاقه دارد و مایل است که در صحبت های طرف مقابل خود، زیاد داستان بشنود. این علاقه به داستان گویی منجر به این می شود که مخاطب به خوبی به آن توجه کند و در نتیجه به خوبی متوجه نکات موجود در آن خواهد شد.

حال برای غیر مستقیم صحبت کردن بهترین کار این است که در میان داستان یک ماجرایی را بیان کنید و اگر می خواهید فرد مقابلتان متوجه موضوعی شود، در بخش اصلی داستان آن را جای دهید. شک نکنید که این کار به طور فوق العاده ای برای شما موثر خواهد بود.

اما داستان گویی چیز ساده ای نیست که هر فردی بتواند مثل آب خوردن این کار را انجام دهد! بلکه آن هم یک سری تکنیک هایی دارد که افراد باید به خوبی آن ها را عایت کنند تا داستان موفقی داشته باشند. تکنیک هایی مانند:

 • با مخاطبین به خوبی ارتباط برقرار کنید
 • به داستان خود مسلط باشید
 • شخصیت های داستان را معرفی کنید
 • جزئیات را تعریف کنید
 • در داستان هیجان ایجاد کنید
 • داستان شما باید مرتبط به موضوع باشد
 • نتیجه گیری خوبی داشته باشید

همه این موارد را به طور کامل و جامع در مقاله داستان گویی بیان کرده ایم و اگر می خواهید به خوبی از این مهارت استفاده کنید، پیشنهاد می کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

پس اولین تکنیک غیر مستقیم صحبت کردن، داستان گویی می باشد.

داستان تعریف کردن یکی از بهترین تکنیک های غیرمستقیم صحبت کردن است
داستان تعریف کردن یکی از بهترین تکنیک های غیرمستقیم صحبت کردن است

2. از خودتان مثال بزنید

یکی دیگر از تکنیک های بی نظیر برای غیر مستقمی صحبت کردن، حرف زدن درباره خودتان است.

به طور مثال اگر فروشنده لباس هستید و می خواهید به مخاطب خود بفهمانید که برای برقراری ارتباط موثر و حرفه ای با دیگران نیاز به ظاهری زیبا و آراسته دارید، خودتان را مثال بزنید و اگر پیش تر به دلیل خوش لباسی شما اتفاق خوبی برایتان رقم خورده، حتماً آن را بیان کنید تا مخاطبتان به خوبی متقاعد شود. در این تکنیک شما به طور مستقیم و واضح نگفته اید که تو باید خوش لباس باشی و این کار بسیار به تو کمک می کند! بلکه خودتان را مثال زدید و او را تشویق کردید که طوری رفتار کند که در نهایت همان اتفاق خوبی که برای شما رخ داده، برای او نیز رخ دهد.

3. از طنز استفاده کنید

احتمالاً تاکنون افراد بسیاری را دیده اید که با استفاده از طنز می توانند به طور کامل ورق را به سوی خودشان بازگردانند و کاری کنند که مضوع صحبت به کلی منحرف شود.

این تکنیک یعنی طنز پردازی در غیر مستقیم صحبت کردن نیز بسیار کاربرد دارد؛ به این ترتیب که شما اگر قرار باشد بد لباسی و قدیمی بودن ظاهر مخاطب را به او بفهمانید، می توانید به صورت طنز بگویید که فلانی چه ظاهر عجیبی دارد و چقدر خنده دار است! البته به نوعی که به فرد دیگری توهین نشود.

با استفاده از همین تکنیک می توانید در بسیاری از موقعیت ها به خوبی به هدف خود برسید و حرفتان را به طور غیر مستقیم به مخاطبتان بفهمانید. اگر می خواهید با تکنیک های طنزپردازی نیز بیشتر آشنا شوید، توصیه می کنم حتماً مقاله طنز در سخنرانی را هم مطالعه کنید.

بیان صحبت در قالب طنز می تواند در غیرمستقیم صحبت کردن بسیار موثر باشد
بیان صحبت در قالب طنز می تواند در غیرمستقیم صحبت کردن بسیار موثر باشد

بهترین راه تقویت فن بیان

یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و صحبت کردن و مهارت های مرتبط با آن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیرحضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Indirect talkپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image