طنز در سخنرانی

یکی از مهم ترین و بهترین راه های جذب مخاطب و جذاب تر صحبت کردن، استفاده از طنز در سخنرانی است. طنزی که همه مردم عاشق آن هستند و شما می‌توانید با استفاده از آن، بهترین اتفاقات را برای سخنرانی خود رقم بزنید. اما شاید شما خیلی انسان طنازی نباشید و نتوانید از طنز به خوبی استفاده کنید! نگران نباشید؛ ما در این مقاله قرار است راهکارهایی بیان کنیم که استفاده از آن ها بدن شک می‌تواند شما را به فردی طناز و محبوب تبدیل کند. پس حتماً تا انتها با گام برتر و مقاله طنز در سخنرانی همراه باشید…

در مقاله طنز در سخنرانی می‌خوانید

 • رکن های اصلی طنز در سخنرانی
 • تکنیک های استفاده از طنز در سخنرانی
 • در صورت نخندیدن مخاطب به طنزمان چه کار کنیم؟

قبل از شروع هر چیزی، می‌خواهم نکته بسیار مهمی به شما بگویم و آن نکته این است که برای تبدیل شدن به فردی طناز و در واقع کسی که می‌تواند به خوبی مخاطب خود را بخنداند، طبیعتاً فن بیان خوبی داشته باشید. چرا که ممکن است شما مطلب خوبی برای خنداندن مخاطب خود در دست داشته باشید و همه چیز آماده انفجار مخاطبین باشد، اما نتوانید به خوبی از طنزتان استفاده کنید. در ادامه هم به این نکته خیلی مفصل تر اشاره خواهم کرد اما پیشنهاد می‌کنم حتماً علاوه بر مطالعه تکنیک های این مقاله، مقاله فن بیان و راه های تقویت آن را هم مطالعه کنید تا فن بیان خود را مانند بزرگان دنیا تقویت کنید.

مشاوره تخصصی واتساپ

رکن های اصلی طنز در سخنرانی

برای این که بتوانید به بهترین شکل ممکن از طنز استفاده کنید، باید به 4 رکن و جزء بسیار مهم دقت کنید تا بیشترین خنده را از مخاطب بگیرید. در واقع می‌توان گفت اگر هر کدام از این 4 رکن وجود نداشته باشند یا حتی یکی از آن ها ناقص باشد، شما نمی‌توانید در طنز پرداز موفق شده و مخاطب خود را به خنده وا دارید. این ارکان عبارتند از:

 1. گوینده
 2. متن طنز
 3. فضای محیط
 4. شنونده

1. گوینده

همان طور که پیش تر هم اشاره کردم، شما به عنوان گوینده باید تسلط کاملی بر مطالب داشته باشید و اگر نتوانید به خوبی طنز خود را بیان کنید، قطعاً مخاطب شما نخواهد خندید و حتی ممکن است بازخورد منفی از او بگیرید! پس ابتدا مطئن شوید که می‌خواهید چه چیزی بیان کنید، سپس از خنده دار بودن آن مطمئن شوید و در نهایت هم با استفاده از فن بیان قدرتمند خود، طنز خود را بیان کنید و مخاطب را بخندانید.

اگر گوینده نتواند متن طنز خود را به خوبی بیان کند هیچ کس به او نخواهد خندید

2. متن طنز

دومین عامل اصلی که باید در طنز در سخنرانی به آن دقت کنید، متن طنز است. فکر نمی‌کنم این بخش نیاز به توضیح خاصی داشته باشد و همین که مطالب خنده داری در متن خود داشته باشید، می‌توانید مخاطب را به خوبی بخندانید. در آن سوی داستان هم طبیعتاً اگر شوخی شما جذاب نباشد و قدرت خاصی نداشته باشد، نمی‌تواند روی مخاطب تأثیر چندانی داشته باشد و فضا را طوری که شما می‌خواهید پیش ببرد.

3. فضای محیط

قطعاً نمی‌توان این عامل را از مهم ترین عوامل و اجزای طنز حذف کرد. فرض کنید شما در یک فضای غمگین مانند مجلس ختم، داستان طنز تعریف کنید! مسلماً نه تنها هیچ کس نخواهد خندید، بلکه احتمالاً شما را سرزنش هم بکنند! یا ممکن است فضا اتفاقاً بسیار هم شاد باشد و همه حال بسیار خوبی هم داشته باشند، اما زمان مناسبی را برای بیان یک شوخی انتخاب نکرده باشید. همچنین ممکن است یک شوخی، همین الآن بسیار خنده دار باشد و مخاطب هم از آن لذت ببرد، اما پنج دقیقه دیگر خبری از این لذت و خنده نباشد. پس دقت کنید در هر مکان و زمانی، چه صحبتی را بیان می‌کنید.

4. شنونده

آخرین جزء طنز، شنونده ای است که باید حال و حوصله خندیدن را داشته باشد؛ مسلماً اگر مخاطبین شما سر حال نباشند و یا اخلاق و رفتارشان با طنزهای شما متفاوت باشد، خبری از خندیدن نخواهد بود. پیشنهادی که من برای شما در این رابطه دارم، این است که قبل از شروع سخنرانی تان، حتماً بدانید مخاطبانتان جز چه دسته ای از افراد می‌باشند و چه نوع طنزی بیشتر برای آن ها لذت بخش است؛ در یک کلام، مخاطب خود را پیش از صحبت کردن به خوبی بشناسید.

برای شناخت مخاطب هم تکنیک های بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن ها بهره بگیرید اما چون این موضوع با این مقاله متفاوت است و بیان آن منجر به اضافه گویی خواهد شد، پیشنهاد می‌کنم مقاله مخاطب شناسی در سخنرانی را هم به خوبی مطالعه کنید تا بتوانید با استفاده از تکنیک های آن، بهترین اتفاقت ممکن را برای مخاطبان خود رقم بزنید.

پس قبل از طنز پردازی، حتماً دقت کنید که این 4 جزء بسیار مهم همگی در کنار هم قرار بگیرند و آماده باشند و بعد خنداندن را شروع کنید.

اگر مخاطبین شما سرحال نباشند قطعاً طنز در سخنرانی آن ها را نخواهد خنداند

چگونه در سخنرانی خود از طنز استفاده کنیم؟

بعد از بیان اجزای مهم طنز پردازی و دانستن این نکته که باید دقیقاً در چه زمانی مخاطبان خود را بخندانیم، نوبت به نوع خنداندن و طنز پردازی می‌رسد و این که باید از چه تکنیک هایی برای طنز پردازی استفاده کنیم؟ تکنیک هایی که ما می‌خواهیم در این مقاله به آن ها اشاره کنیم، عبارتند از:

 1. مخاطبان را غافل گیر کنید!
 2. شنونده خوبی باشید
 3. اغراق به معنای دروغگویی نیست!
 4. اتفاقات جاری را بیان کنید
 5. از دوره فن بیان کمک بگیرید

1. مخاطبان را غافل گیر کنید!

غافل گیری همیشه منجر به خنده مخاطب می‌شود. شما اگر بتوانید از این اصل برای خنداندن استفاده کنید، حتماً بیشترین خروجی ممکن را خواهید گرفت. اما منظور ما از غافل گیری این است که یک سری مسائل را متفاوت جلوه دهید و یا به طور کلی برخی مسائل را جا به جا کنید!

مثلاً می‌توانید در یک جلسه با لباس متفاوتی ظاهر شوید و یا اگر مرد هستید، صدای زن در بیاورید و بالعکس! پس تا می‌توانید از اصل بسشیار مهم غافل گیری برای خنداندن مخاطبینتان استفاده کنید.

برای به کار گیری طنز در سخنرانی ، می توانید از اصل غافل گیری استفاده کنید
برای به کار گیری طنز در سخنرانی ، می توانید از اصل غافل گیری استفاده کنید

2. شنونده خوبی باشید

منظور از شنونده خوب بودن این است که کاملاً حواستان به مخاطبینتان باشد و به خوبی به صحبت های آن ها دقت کنید تا بتوانید از آن ها به قول معروف سوتی بگیرید!

معمولاً هم در سخنرانی ها و یا حتی صحبت های عامیانه و روزانه این اتفاق رخ می‌دهد که یک نفر، کلمه ای را اشتباه بیان کند و یا در بیان آن تپق بزند. مثلاً مخاطب به جای کلمه فیل، به اشتباه به شما می‌گوید فایل!

شما می‌توانید از این اشتباه مخاطبتان بیشترین بهره ممکن را ببرید و اتفاقات مفرحی را برای مخاطبین خود رقم بزنید. یعنی تا انتهای سخنرانی تان می‌توانید به طور عمدی از این کلمه استفاده کنید و خنده را بر لب مخاطبین خود بنشانید.

3. اغراق به معنای دروغگویی نیست!

اغراق، تکنیک بعدی است که می‌توانید برای خنداندن مخاطبان خود از آن استفاده کنید. مثلاً اگر داستانی برای آن ها تعریف می‌کنید، می‌توانید در آن بسیار بزرگ نمایی کنید و مثلاً کارهای یک نفر را بیش از حد خنده دار جلوه دهید.

اصلاً هم فکر نکنید این کار شما نوعی دروغ به حساب می‌آید؛ بسیاری از کمدین ها و سخنرانان بزرگ هم از این تکنیک استفاده می‌کنند و همه قطعاً می‌دانند که شما در حال مبالغه کردن هستید. پس تکنیک سوم برای خنداندن مخاطب شد: استفاده از اغراق و مبالغه…

اغراق کردن می تواند تکنیک بسیار خوبی برای استفاده از طنز در سخنرانی باشد
اغراق کردن می تواند تکنیک بسیار خوبی برای استفاده از طنز در سخنرانی باشد

4. اتفاقات جاری را بیان کنید

برخی اتفاقات و مسائل هستند که در جامعه به یک اتفاق کاملاً طبیعی تبدیل شده اند و تقریباً همه افراد با آن ها شوخی می‌کنند. مثل: حساس بودن مادرها به ناخونک زدن به غذا، خاموش کردن کولر توسط پدرها، شوخی های وحشتناک پسرانه و…

شما می‌توانید تعداد زیادی از این اتفاقات عرف را پیدا کنید و در زمان مناسب، برای گرفتن خنده از مخاطب از آن ها استفاده کنید.

5. از دوره فن بیان کمک بگیرید

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای استفاده از طنز معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره که طنز پردازی یکی از درس های تخصصی آن نیز به شمار می‌آید و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

دوره غیر حضوری فن بیان

اگر به طنز ما نخندیدند چه کار کنیم؟

حتی اگر شما همه نکات این مقاله را هم به بهترین شکل ممکن رعایت کنید و خنده دار ترین داستان دنیا را هم تعریف کنید، باز هم ممکن است برخی افراد به شما نخندند و حتی مسخره تان هم بکنند! احتمالاً برای خود شما هم بارها این اتفاق رخ داده است.

مهم ترین کاری که باید در این لحظات انجام دهید، این است که خیلی سریع از روی مطلب رد شوید و نگذارید دیگران خیلی متوجه این قضیه شوند. دقت کنید که این اتفاق، اتفاقی عجیب و غریب و نادر نیست و همه جای دنیا و در همه سخنرانی های افراد ممکن است چنین اتفاقی بیفتد. پس خیلی به دل خود بد راه ندهید و این موضوع را در ذهنتان بزرگ نکنید. فقط از این موضوع رد شوید و به بیان ادامه مطالبتان بپردازید. به همین راحتی!

اکنون شما فردی طنز پرداز هستید!

اگر به تمامی نکات این مقاله با دقت عمل کنید و از آن ها استفاده کنید، حتماً اتفاقات بسیار خوبی برایتان رخ خواهد داد و می‌توانید به خوبی مخاطبان خود را در هنگام صحبت کردن یا سخنرانی، بخندانید.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید سخنرانی و صpبت کردن به سبک افراد حرفه ای را هم یاد بگیرید، حتماً سری به مقاله آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها بزنید و از نکات آن مقاله هم به خوبی استفاده کنید.

اگر سوالی هم در رابطه با طنز پردازی دارید و یا حتی تکنیک دیگری برای این کار می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ آن را به شما بدهیم و یا از آن استفاده کنیم.

موفق باشید…پاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --