ترس چیست؟چرا می ترسیم؟

ترس احساسی است که بدون شک برای همگی ما آشناست. بارها در شرایط مختلف این حس به سراغ شما آمده و وجود ما را فراگرفته است. زندگی سرشار از موقعیت‌ها و اتفاقاتی است که ممکن است باعث ایجاد این حس در ما شود. پس لازم است که ذهنیتی از ترس چیست داشته باشیم تا از تأثیری که ترس بر ما دارد آگاه باشیم. ترس همیشه عامل نگرانی در ذهن ما هست و در افراد مختلف مقدار آن کم یا زیاد است.

در مقاله ترس چیست می‌خوانیم:

 • ترس چیست؟
 • فوبیا چیست؟
 • ترس ذاتی است یا اکتسابی؟
 • عوامل ترس
 • انواع ترس
 • درمان ترس شدید
 • چگونه ترس را کنار بگذاریم؟

ترس همیشه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های آدم‌های هر دوره‌ای بوده. چه قرون اولیه که ترس‌ها بیشتر از عوامل طبیعی ناشی می‌شد، و چه از الآن که شرایط و جایگاه اجتماعی ترس را بر دیگران افکنده. ترس همیشه سعی دارد ما را ضعیف و کوچک نشان دهد و با دوست صمیمی خودش استرس، ما را از پیشرفت و ترقی بازدارد. اما ما باید شجاعت از خودمان نشان دهیم و چون گذشتگان با این هیولاها به جدل و ستیز بپردازیم. در این مقاله به همه چیز درباره چیستی ترس و چگونکی نابودی آن خواهیم پرداخت، ولی اگر می‌خواهید ریشه ترس را از بیخ قطع کنید، توصیه می‌کنم مقاله استرس چیست را مطالعه فرمایید تا این دو مکمل را از کنار هم جدا و اتفاقات خوب را برای خود به ارمغان بیاورید.

ترس چیست؟

ترس، در واقع احساسی می‌باشد که در واکنش به خطرات از شما بروز می‌کند. احساس ترس، حس ناخوشایندی است که وقتی خطری شما را تهدید می‌کند، در ذهن شما پدیدار می‌شود. فرقی نمی‌کند این خطر بیرونی باشد یا درونی. 

خب تعریف بالا یک تعریف کلی از چیستی ترس است، یعنی با تعریف بالا فقط کاری را که ترس می‌تواند بکند را متوجه می‌شوید نه آن حسی را که در شما به وجود می‌آورد. به خاطر همین است که هر شخصی تعریف خاصی از خود در مقابل ترس چیست دارد. مکانیزم حس ترس در هم یکی است ولی انواع آن در دیگران متفاوت است. 

هیچ وقت متوجه نخواهد شد که ترس چیست مگر این که خودتان دست به کار شوید. باید کارهای مختلف را امتحان کنید تا  آن وحشتی که از یک مسئله دارید را بشناسید. پس ترس‌های خودتان را پیدا کنید تا به عواملی که باعث رعب و  وحشت‌های شما می‌شود را از بین ببرید.

ترس یعنی احساس خطر

فوبیا چیست ؟

در مواجهه با هر نوع از عواملی که امکان آسیب رساندن به شما را داشته باشند، شما احساس ترس خواهید داشت. زمانی که ترس از حد عادی فراتر می‌رود، آن را فوبیا می‌نامند. یعنی ترسی که حاد و غیر قابل کنترل است و میزان بروز آن با خطر تناسب ندارد.

به عنوان مثال فرد قرار است در یک جمع سخنرانی کند، اما به حدی  واکنش های غیر معقول و عصبی از خود نشان می‌دهد که شاید دیگران تصور کنند که قرار است، اتفاق بسیار بدی برای او بیافتد. در این مورد، فرد بیشتر احساس ترس از شکست می‌کند و با تنش زیادی که در خود به وجود می آورد باعث تبدیل ترس به فوبیا می‌شود. اگر به دنبال این هستنید که در سخنرانی و گفت و گو‌های خود آدم با شجاعی به نظر برسید، توصیه می‌کنم مقاله ترس از سخنرانی را بخوانید.

 البته باید به این نکته توجه داشته باشید که احساس ترس برای حفظ بقا و سلامتی شما لازم است. به عنوان مثال شما از وسایل تیز دوری می‌کنید؛ زیرا ترس این را دارید که موجب ایجاد جراحتی در بدن خود شوید. بنابراین اگر دقت کنید، ترس در این مورد همان عاملی است که شما را از مشکل نجات داده است و موجب شده آسیبی به شما وارد نشود.

با این توصیف نمی‌توانیم بگوییم که همه انواع ترس غیر معقول هستند و باید با آنها مقابله کرد. بلکه برخی از آنها برای حفظ حیات شما لازم و ضروری هستند.

هیچ-وقت-از-شکست-خوردن-نترس،-چون-تر-س-از-شکست

 

ترس ذاتی است یا اکتسابی است ؟

اصلاً چرا ما می‌ترسیم؟ اگر ترس ژنتیکی است، برای چه من خیلی بیشتر از پدرم می‌ترسم؟

خب، طبق گفته‌های علم پزشکی، ترس اصلاً ارتباطی با ژنتیک افراد ندارد. در حقیقت ترس از آن دسته ویژگی‌های اکتسابی است که افراد در طی دوره رشدشان درون خود ایجاد می‌کنند. با مثال زیر، حتماً بهتر خواهید فهمید که ترس چگونه به وجود می‌آید.

به عنوان نمونه شخصی در سنین کودکی خودش با حیوانات خانگی خاطره خوبی نداشته است. این خاطره بد همراه با آن فرد بزرگ می‌شود. وقتی بعد از آن ماجرا در موقعیتی مشابه موقعیت کنونی قرار می‌گیرد، حس ترس در بدن او به وجود می‌آید و تلاش می‌کند فرد را از اتفاقی که قرار است برای او رخ دهد حفظ می‌کند. در حقیقت این حس می‌خواهد او را از اتفاقی که در انتظارش است حفظ کند، اما گاهی اوقات حس ترسوی ترس زیاده روی می‌کند و تمام محاسبات ما را از بین می‌برد.

ترس-وجود-ندارد،-بلکه-این-ما-هستیم-که-با-رفتارهایمان

عوامل ترس

اینکه شما دچار احساس رعب و وحشت می‌شوید، ممکن است به عوامل مختلفی ارتباط داشته باشد. موضوعات متفاوتی باعث بروز احساس ترس در شما می‌شوند. مهم است که شما بتوانید عواملی که باعث ترسیدن شما می‌شوند را پیدا کنید. زیرا شما آگاه می‌شوید که بیشترین و کمترین ترس خود آگاه می‌شوید و به ترس خود پی ببرید. علائم این حس خیلی متشابه حس استرس است. اگر علاقمند هستید که از مکمل وحشت آگاهی بیشتری پیدا کنید، حتماً به مقاله نشانه‌های استرس ما یک نگاهی داشته باشید.

سعی کنید اگر لازم است آن ها را رفع نمایید. گاهی اوقات ترسیدن موجب می‌شود بسیاری از فرصت ها را از دست بدهید و حتی در برخی موارد شما را از فعالیت‌های لازم و ضروری باز می‌دارد. عوامل ایجادکننده وحشت ‌را می‌توان در دسته های مختلفی تقسیم‌بندی کرد از جمله:

 1. تجربیات گذشته
 2. شنیده ها و حوادث اخیر
 3. عدم آگاهی
 4. ناتوانی در کنترل شرایط
عوامل ترس
عوامل ترس

1_ تجربیات گذشته

تجربه های هر فرد یکی از مهمترین عوامل در ایجاد احساس ترس می‌باشند. به عنوان مثال اغلب افرادی که در سانحه رانندگی دچار آسیب می‌شوند و یا عزیزان خود را از دست می‌دهند، تا مدت‌ها از حضور در اتومبیل وحشت دارند.

آنها مدام بر این باور هستند که ممکن است همان اتفاق مجدداً برای آن ها رخ دهد و موجب آزار آنها شود. برخی از این افراد تا مدت ها سعی می‌کنند، رانندگی نکنند. بخصوص اگر در سانحه تصادف خود را مقصر بدانند و دچار احساس گناه باشند. این حادثه در ذهن فرد باقی مانده است و تصور می‌کند، هر بار که مجدداً پشت فرمان بنشیند ممکن است این اتفاق رخ دهد.

تجربیات شما بر روی ذهن تان اثر می‌گذارند و این ذهنیت ها هستند که تعیین می‌کنند چه رفتارهایی را از خود بروز دهید و چه کارهایی انجام بدهید.

تجربیات تلخ عامل ایجاد ترس است
تجربیات تلخ عامل ایجاد ترس است

2_ شنیده ها و حوادث اخیر

برخی مواقع شما از دیگران اخباری را می‌شنوید که باعث ایجاد احساس رعب و وحشت در شما می‌شوند. فرض کنید تلویزیون اعلام می‌کند که قرار است در چند روز آینده زلزله‌ ای رخ دهد. همین موضوع باعث می‌شود تا شما مرتب دچار احساس ترس باشید و سعی کنید خود را از این آسیب‌ها حفظ نمایید.

به این ترتیب برخی مواقع خوف و اضطراب شما از شنیده های تان سرچشمه می‌گیرند. البته باید دقت کنید، گاهی اوقات این اخبار و شنیده ها از منابع آگاهی اعلام نمی‌شوند و تنها موجب ایجاد رعب و وحشت در وجود شما خواهد شد. بنابراین لازم نیست نسبت به هر چیزی واکنش نشان دهید و نگران آن باشید. گاهی اوقات مواردی که درباره آنها دچار ترس هستید اصلا اتفاق نمی‌افتند.

واکنش نشان داد به هرچیزی باعث ترس می‌شود
واکنش نشان داد به هرچیزی باعث ترس می‌شود

3_ عدم آگاهی

عدم آگاهی و نداشتن اطلاعات کافی می‌تواند از عوامل مؤثر در بروز برخی ترس‌ها باشد. در برخی موارد ما دچار احساس ترس هستیم، زیرا اطلاعات کافی و لازم را نداریم.

فردی را در نظر بگیرید که با چند نشانه کوچک احتمال یک بیماری خطرناک را در جسم خود می‌دهد. بدون شک این شخص دچار احساس ترس فراوانی خواهد شد.

اما زمانی که به پزشک مراجعه می‌کند و اطلاعات بیشتری کسب می‌نماید، متوجه می‌شود که دچار اشتباه شده. این گونه موارد نمونه بارز مثال هایی هستند که شما تنها از روی عدم آگاهی موجب بروز احساس ترس در وجود خود می‌شوید. در حالی که وقتی درباره موضوع به حد کافی آگاهی پیدا کنید متوجه می‌شوید، جای هیچ‌گونه ترس و وحشتی وجود ندارد.

عدم آگاهی موجب بروز ترس می شود
عدم آگاهی موجب بروز ترس می شود

4_ ناتوانی در کنترل شرایط

برخی افراد توانایی مدیریت شرایط را ندارند. به همین دلیل در مواجهه با موقعیت‌های مختلف دچار احساس ترس می‌شوند. زیرا نگران این موضوع هستند که نتوانند آن گونه که شایسته است اوضاع را پیش ببرند و مشکلات را حل کنند. این گونه ترس‌ها با بالا بردن سطح مهارت، قابل کنترل و قابل حل شدن هستند. یکی زا آن دسته مهارت‌هایی که باید کسب کنید مهارت کنرل ذهن است که ما در مقاله‌ای به کنترل ذهن ، به شکل مفصل به این مسئله اشره کرده‌ایم.

شاید بارها در اطراف خود کسانی را دیده باشید که در موقع مشکلات مرتب دچار احساس وحشت هستند و دست به دامن اطرافیان خود می‌شوند. تنها دلیل این موضوع آن است که افراد توانایی مدیریت شرایط بحرانی را ندارند و همین علت احساس ترس در آنان می‌شود. آن‌ها در تلاش هستند تا با کمک گرفتن از دیگران این احساس را در وجود خود کاهش دهند.

افرادی که نمی‌توانند شرایط را مدیریت کنند دچار ترس می‌شوند

انواع ترس

ترس در وجود انسان  انواع مختلفی است. افراد نسبت به مسائل متفاوتی دچار احساس ترس هستند. ممکن است موردی که در وجود یک نفر ایجاد ترس می‌نماید برای شخص دیگری امری بسیار عادی باشد.

ترس انواع مختلفی دارد مانند:

 1. ترس‌از ارتفاع
 2. ترس‌از تاریکی
 3. ترس‌از پرواز
 4. ترس‌از بیماری های سخت
 5. ترس‌های ماوراءالطبیعه
 6. ترس‌از شروع کردن کارها
 7. ترس‌از انجام کارهای دشوار
 8. ترس از سخنرانی و…

در ادامه به 5 مورد از این ترس ها اشاره می‌کنیم…

1_ ترس از ارتفاع

شاید شما هم از آن گروه افرادی باشید که نسبت به ارتفاع وحشت دارند. ارتفاع در بسیاری از افراد موجب احساس ترس می‌شود و سعی می‌کنند تا حد ممکن خود را در شرایط بحرانی قرار ندهند. در مقابل، اشخاص دیگری نیز وجود دارند که تفریحاتی مانند چتربازی جزء علایق آنها می‌باشد و هیچ گونه ترسی نسبت به آنها ندارند.

البته ترس ‌از ارتفاع از نظر روانشناسان یکی از ترس‌های حقیقی می‌باشد. بسیار عادی است که افراد نسبت به ارتفاع محافظه کارانه عمل کنند. زیرا احتمال سقوط و آسیب دیدن وجود دارد. انسان هایی که دچار این ترس هستند، زمانی که در ارتفاع بالا قرار بگیرند، معمولاً دچار گرفتگی عضلات می‌شوند و در بدنشان احساس لرزش می‌کنند.

ترس از ارتفاع ترسی حقیقی است

2_ ترس از تاریکی

زمانی که برق خاموش می‌شود و فضای اتاق در تاریکی فرو می‌رود، ممکن است فکر کنید شخص دیگری نیز در اتاق حضور دارد و حتی قصد دارد به شما حمله کند. یکی از ویژگی‌های فضای تاریک این است که در شما احساس توهم ایجاد می‌کند. یعنی همین که فکر می‌کنید قرار است دچار آسیب شوید، برق را روشن می‌کنید.

ترس از تاریکی در برخی افراد به فوبیا تبدیل شده و بیش از حد تصور از آن هراس دارند. اینگونه اشخاص زمانی که در مکان تاریک قرار می‌گیرند، دچار احساساتی مانند خفگی و یا لرزش دست و پا خواهند شد. اغلب تلاش می‌کنند با فرار کردن و یا فریاد زدن خود را از شرایط بحرانی نجات دهند.

فضای تاریک در ایجاد ترس موثر است

3_ ترس از پرواز

 اگر تجربه سوار شدن در هواپیما را داشته باشید قطعاً در آن با افرادی مواجه شده اید که در طول سفر مرتب دچار بی‌حالی هستند و احساس ترس می‌کنند. اینگونه ترس را، ترس از پرواز می‌نامند. افرادی که دچار این اختلال هستند، فکر می‌کنند ممکن است هواپیما سقوط کند و جان خود را از دست بدهند.

در واقع هنگام سفر و در طول پرواز احساس امنیت ندارند. معمولاً دست های خود را محکم روی دستگیره های صندلی فشار می‌دهند و تا حد امکان در صندلی خود فرو می‌روند. حتی ممکن است تا ساعاتی پس از خروج از هواپیما این احساس در آن ها وجود داشته باشد و زمان ببرد تا به حالت عادی بازگردند.

ترس ها در 80 درصد مواقع اتفاق نمی افتند
ترس ها در 80 درصد مواقع اتفاق نمی افتند

4_ ترس از بیماری های سخت

متأسفانه کسانی وجود دارند که مرتب دچار این وسواس فکری هستند که مبتلا به بیماری می‌باشند. آنها به محض اینکه کمی کسالت داشته باشند و یا نشانه کوچکی از بیماری در وجودشان پدیدار شود، دچار ترس فراوانی می‌شوند.

با خود فکر می‌کنند که حتماً به بیماری سختی دچار شده‌اند و در ذهن بدترین ها را تصور می‌کنند. در حالی که وقتی به پزشک مراجعه کنند متوجه می‌شوند هیچ مشکلی وجود ندارد، هیچ چیز سلامت آن ها را تهدید نمی‌کند. شاید علت این ترس در برخی از آنها بیماری‌های ارثی و ژنتیکی باشد و یا مربوط به تجربیات تلخی باشد که در این حوزه دارند. آن ها معمولاً دچار بی حالی هستند و نشاط کافی را ندارند. اما این بی حوصلگی و بی نشاطی درمانی دارد که باید به طور مستمر صورت بگیرد. وقتی انرژی ما تمام می‌شود باید آن را دوباره شارژ کنیم که برای شارژ دوباره خود مقاله‌ای را به نام چطور پر انرژی باشیم برای شما عزیزان ترتیب دادیم، امیدوارم که مورد مطالعه کنید و از آن لذت ببرید.

کسانی-که-دچار-وسواس-فکری-هستند،--زود--بیمار-می‌شوند

5_ ترس‌های ماوراءالطبیعه

ترس‌ از موجودات ناشناخته و عواملی که هرگز با آنها مواجه نشده‌اید ار از دسته ترس‌های ماوراء الطبیعه می‌نامند. یعنی نوعی از وحشت در وجود شما که تنها با تصور موجودات فرا زمینی ایجاد شده است. این نوع ترس‌ در وجود برخی از افراد به حدی زیاد است که آن ها را دچار وحشت می‌کند و موجب بر هم خوردن آرامش آن ها خواهد شد.

برخی ترس ها ناشناخته هستند
برخی ترس ها ناشناخته هستند

درمان ترس شدید

ترس‌هایی که در درون ما هستند فقط صلاح ما را می‌خواهند. در حقیقت ترس کارخودش را به نحوه احسن انجام می‌دهد؛ ولی گاهی اوقات لازم است که از منطقه امن ذهنی خود خارج شوید و ریسک کنید. به عبارتی شما هستید که با منع کردن ترس از کارش، تلاش می‌کنید که با ریسک کردن بهترین نتیجه را برای خود رقم بزنید. خب، مسلماً کار دشواری است اما با این حدیث از امام علی(ع)، اتفاقات خود را شکوفا خواهند شد.

حضرت فرموده‌اند:((وقتی که از چیزی می‌ترسی، خودت را در وسط معرکه بینداز، گاهی اوقات ترسیدن از خود آن ترس سخت‌تر است.))

حتماً نتیجه خوبی را خواهید گرفت، چون به قول ورزشکاران بهترین راه ضد حمله حمله است. اگر می‌خواهیم حمله ترس را دفع کنیم باید به مرکز آن حمله کنیم. به عبارتی با این کار پا از زندان خودساخته شخصیمان فراتر می‌گذاریم و دنیای بیرون را می‌بینیم. خوب فرار کردن از این زندان خودساخته کار بسیار سختی است. بابت همین موضوع، ما مقاله‌ای نوشته‌ایم به نام خروج از منطقه امن ذهنی که در راه این فرار بسیار کمک حال شما خواهد بود. 

وقتی-که-از-چیزی-می‌ترسی،-خودت-را-در-وسط-معرکه-بینداز

چگونه ترس را کنار بگذاریم؟

ترس‌ها اگر از حد طبیعی خود فراتر روند باعث ایجاد مشکل در وجود شما خواهند شد. حتی در برخی موارد ممکن است موقعیت های خوب زندگی را از شما دریغ کنند و اجازه ندهند، آن گونه که باید و شاید به موفقیت برسید. بنابراین باید به روش کاملاً منطقی با این ترس‌ها مواجه شوید و آن ها را مدیریت کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری به عمل آورید. کنار گذاشتن ترس‌های اضافی یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود، اما آیا موفقیت همین جا به پایان می‌رسد؟ خیر بلکه تازه دریچه‌ای را به سوی موفقیت باز کرده‌اید که تا بی‌نهایت می‌توانید آن را ادامه بدهید.

1_ بسیاری از آن ها هرگز رخ نمی‌دهند

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ۸۰ درصد مواردی که در مورد آن‌ها نگران هستید و دچار احساس ترس‌می‌شوید؛ هرگز رخ نداده‌اند و نخواهند داد. اغلب ترس‌های ما غیر واقعی هستند. اگر توجه کنید ترس‌ از تاریکی، ترس ‌از پرواز، ترس‌های ماورا الطبیعه، همگی در نوع خود غیر واقعی و غیر حقیقی می‌باشند.

قطعاً هرگز هیچ موجودی در تاریکی به شما حمله نخواهد کرد و یا اینکه هیچ عامل ناشناخته ای قرار نیست به شما آسیب برساند. حتی زمانی که در هواپیما نشسته‌اید و در حال سفر می‌باشید، احتمال سقوط در کم ترین حالت خود می‌باشد.

کمی با خود فکر کنید؛ چه تعداد از مسائلی که از آن ها هراس داشته اید اتفاق افتاده‌اند؟ بدون شک پاسخ شما این خواهد بود که هیچکدام و یا شاید تعداد بسیار انگشت‌شماری از آن ترس‌ها برای تان اتفاق افتاده است. بنابراین سعی کنید ترس‌های بیهوده را از خود دور نمایید و مطمئن باشید هیچ چیز قرار نیست آرامش شما را بر هم بزند. اکثر این اتفاقات به خاطر بد بین بدون نسبت به یک ماجرا است، اما خوشبختانه بدبینی هم درمان خودش را دارد، مقاله‌ای برای شما گرد آوری شده به نام تکنیک های مثبت اندیشی که خیلی می‌توانند به مشکل بد بینی شما کمک کند.

برخی از ترس ها هرگز رخ نمی‌دهند
برخی از ترس ها هرگز رخ نمی‌دهند

2_ با آن ها روبه رو شوید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای رفع ترس‌خود از آن استفاده کنید و با کمک آن ترس‌های خود را کنار بگذارید، این است که با آن روبرو شوید. اگر فکر می‌کنید در تاریکی چیزی قرار است به شما حمله ور شود، خب وارد فضای تاریک شوید و آن را جستجو کنید.

اگر از پرواز هراس دارید سعی کنید سفرهای خود را با هواپیما انجام دهید. بهترین راه ضد حمله، حمله به دشمن است. این عامل موجود در شما نابود نخواهد شد مگر اینکه با آن‌ها روبه رو شوید.

بهترین راه نابودی ترس رویارویی با آن است

3_ عواقب ترسیدن را بشناسید

ترس‌های شما باعث شده چه موقعیت هایی را از دست دهید؟ چه اتفاقات خوبی در زندگی شما صرفاً به دلیل ترسیدن رخ نداده است؟ شاید اگر یک بار عواقب ترس‌های خود را بررسی کنید، بتوانید با شجاعت با آنها روبه‌رو شوید.

فردی که ترس ‌دارد بسیاری از فرصت های خود را از دست خواهد داد وقتی که زود دست به کار نمی‌شود برای فهمیدن جواب سؤال ترس چیست خودش، چه نتظاری می‌توان داشت!

با خود بیندیشید تا همه معایبی که ترسیدن می‌تواند برای شما به همراه داشته باشد، شناسایی کنید. قطعاً در این صورت بسیار قاطعانه تر می‌توانید با ترس‌خود روبرو شوید و آن را مدیریت کنید.

به عواقب ترس فکر کنید

4- با روانشناس صحبت کنید

در مواردی که ترس‌های شما از حد عادی فراتر رفته و تبدیل به فوبیا شده است، می‌توانید با یک روانشناس حاذق مشورت کنید. قطعاً آن‌ها راهکارهای بسیار مؤثری را ارائه می‌دهند که با کمک آن ها می‌توانید مشکل خود را حل کنید. نیاز نیست خودتان را مورد آزار قرار دهید تا به تنهایی نسبت به ترس‌های تان غلبه کنید.

گاهی اوقات لازم است فرد دیگری در کنار شما حضور داشته باشد و به شما کمک کند تا بتوانید بحران های زندگی را پشت سر بگذارید. از روانشناس کمک بگیرید. آن ها تجربه بسیار خوبی در این زمینه دارند و از سوی دیگر علم و دانش کافی را دارا هستند. اصلاً فکر کنید کسانی که دچار مشکلی روانی هستند باید به روان پزشک مراجعه کنند. نه، اکثر آدم‌های موفق افرادی را به عنوان روان پزشک کنار خود دارند تا در مواقعی لازم به گفت و گو داشتند با آن صحبت کنند. مثل راننده‌عای مسابقات ناسکار، میلیاردرهای دنیا و …

امیدوارم که از مقاله لذت برده باشید و نهایت استفاده را کرده باشید، اگر شما راهکارهای دیگری را می‌شناسید که در این مقاله ذکر نشده است، لطفاً در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. این لطف شما کمک بسیاری به ما خواهد کرد.


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. ......

  سلام ممنون از مقاله مفیدتون
  ترس من ازین که کسی که اعتماد دارم بهش بهم خنجر بزنه یکبار برام اتفاق افتاده ولی همش میترسم تکرار بشه می خوام بپرسم چطوری ازین ترس خلاص بشم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله این اتفاق متاسفانه برخی اوقات رخ میده. طبیعتا بهتره قبل از معاشرت با افراد اون ها رو به خوبی بشناسید و حتی اگه قابل اعتمادتون هم هست، حریم شخصی و خصوصی برای خودتون قائل بشید

 2. محمد

  سلام ببخشید من تو جمع خیلی ترس دارم اصلا نمی تونم به دیگران نگاه کنم چون یه فکرهای بدی میاند سراغم خیلی از تو جمع بودن و مورد قضاوت افراد قرار گرفتن گریزونم لطفا راهنمایی کنین.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   دوست عزیز چون سوالتون تخصصی هست و نیازه که با مشاورین ما صحبت کنید، پیشنهاد می کنم به دایرکت اینستاگرام پیج mostafaee_com پیام بدید تا بهتون پاسخ داده بشه.

   موفق باشید

 3. علی اما می نیا

  سلام راه کار های خیلی خوبی بود استفاده کردم ولی مشکل بنده اینه که میخوام الان کار عطاریرو شروع کنم اساسا در مورد خوب یا بد بودن کار شک دارم و در مورد درآمد آن ونیز کار نو و تازه ای که از درآمدش اطمینان داشته باشم به کاری که شک دارم ترجیح میدم و این که به حرفای کسایی که اون شغلو دارن اطمینان ندارم تا شروع به کار کنم لطفا راهنمایی کنید شاید هم مشکل بنده زود به نتیجه رسیدن و حاضر و آماده بودن کار باشه یا این که باید صد درصد مراحل پیشرفت کار توذهنم باشه تا کارو شروع کنم ممنون میشم توضیح بدین تشکررر ویژه از شما

  پاسخ دادن
 4. ص خان

  سلام
  ممنون از مقاله خوب و مفیدتون
  من واقعا ترس زیادی از ضایع شدن دارم. مثلا در روابط اجتماعی. میخواهم با کسی آشتی کنم. میگم نکنه بیمحلی کنه و یا وقتی که میخوام از کسی درخواستی کنم میگم شاید توجه نکنه. با این تکنیک ها آیا میشه این نوع ترس هم کم کرد

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ببنید این بحث، بیشتر بر میگرده به عدم اعتماد به نفس و نداشتن فن بیان قدرتمند. پیشنهاد میکنم برای این که پاسخ سوال خودتون رو دقیق تر دریافت کنید، به شماره 09038942379 در واتساپ پیام بدید تا مشاورین ما دقیق تر بهتون کمک کنند.

 5. علیرضا

  سلام. خسته نباشید

  ممنون ازمقاله بسیار خوبتون. من به شدت ترس از سخنرانی دارم و واقعا میترسم جلوی افراد صحبت کنم. ممنون میشم اگه راه های درمان این ترس رو بهم بگید و کمکم کنید.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   بله مشکل شما کاملا طبیعیه و جالبه بدونید ترس از سخنرانی رایج ترین ترس تو دنیاست و حی از ترس از مرگ هم بیشتره!

   اما میتونید خیلی راحت و با چند تا تکنیک اون رو تو وجود خودتون به شدت کمرنگ کنید. پیشنهاد میکنم از تکنیک های مقاله مدیریت ترس از سخنرانی استفاده کنید.

   باز هم اگه سوالی داشتید بفرمایید. موفق باشید…

 6. گم نام

  خیلی سخته من۱۴سالمه و از تاریکی می ترسم وهمچنین ترس از ماوراع الطبیعه هم دارم متاسفانه
  مطالبتون واقعا عالیه اما برای من خیلی خیلی سخته ک بشرایط روب رو بشم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنون از نظر لطفتون.

   مطمئن باشید اگه واقعا به این تکنیک ها عمل کنید و ازشون بیشترین بهره ممکن رو ببرید، ترستون تا حد زیادی مدیریت خواهد شد.

   امیدوارم بتونید به خوبی به ترستون غلبه کنید

 7. معصومه شاهری

  سلام.واقعا برای مقابله با ترس باید بااون مسعله روبرو شیم.مثل ترس از پله برقی،باید چند بار سوار پله برقی بشید تا ترسش از بین برود.عالی بود.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از همراهی شما خانم شاهری عزیز

 8. رقیه کریمی

  سلام من خودم جز کسانی بودم که اولا به خاطر کمالگرایی و ثانیا به خاطر ترس نمی توانستم کاری را شروع کنم. اما تلاش کردم موانع ترس را کنار بگذارم و خودم را توی ترس انداختم و توانستم کتاب نویسی و تا حدودی تدریس را شروع کنم . بنابراین انسان میتواند موانع ترس را کنار بگذارد و به موفقیتهایی برسد

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی خوشحالیم بخاطر موفقیت های که به دست آوردید
   تبریک میگیم بهتون خیلی عالیه
   پرقدرت ادامه بدید
   موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image