سخت کوشی مهم تر است یا استعداد

سخت کوشی یا استعداد؟ کدام یک مهم تر است؟ سوالی که پاسخ دادن به آن نیاز به شناخت و تعریف دقیق هر دو اصطلاح مهم این مقاله یعنی استعداد و سخت کوشی دارد. در اینکه هر دوی این مباحث اهمیت بالایی دارند شکی نیست، اما موضوع صحبت این مقاله در مورد این است که کدام یک دارای اهمیت بالاتری می باشد؟ اگر کسی استعداد بالایی در کاری داشته باشد آیا می تواند به راحتی به موفقیت در آن حوزه برسد؟ آیا بدون استعداد و با سخت کوشی می شود به درجات بالایی در آن کار رسید؟ برای رسیدن به بهترین پاسخ این سوالات، فقط کافی است در این مقاله دقایقی را همراه من باشید تا بدانید در مسیر رسیدن به اهداف و آرزوهایتان کدام یک اهمیت بیشتری دارد؛ استعداد یا سخت کوشی ؟

در مقاله ” سخت کوشی مهم تر است یا استعداد؟” می‌خوانید

 • منظور از استعداد چیست؟
 • مزیت بزرگ استعداد
 • منظور از سخت کوشی چیست؟
 • عناصر مهم سخت کوشی
 • مزیت بزرگ سخت کوشی
 • استعداد یا سخت کوشی ؟
 • آیا سخت کوشی قابل رشد است؟
 • چطور سخت کوش شویم؟

شک نکنید پس از خواندن این مقاله با دانستن اهمیت استعداد و سخت کوشی و عمل کردن به نکاتی که درباره این دو به شما گفته می‌شود، بهترین اتفاقات ممکن برایتان رقم خواهد خورد. پس تا پایان همراه ما باشید…

منظور از استعداد چیست؟

از استعداد تعاریف زیادی وجود دارد اما مطلبی که جامع بسیاری از آن مباحث است این طور می شود که استعداد یادگیری یک مهارت با صرف انرژی کمتر و زمان کمتر می باشد. یعنی اگر شما کاری را در 3 روز فرا می گیرید و دوست شما همان کار با همان کیفیت در 5 روز یاد می گیرد شما از دوستتان در آن حوزه با استعداد تر هستید.

مطلب مهمی که در مورد استعداد وجود دارد این می باشد که استعداد درون مایه یادگیری کاری می باشد که در ذات و طبیعت شما می باشد که شما با کمترین سخت کوشی ممکن بتوانید آن کار را با کیفیت بالایی انجام دهید، پس استعداد یعنی چیزی که از ابتدا وجود دارد و ما باید فقط برای پرورش آن وقت بگذاریم.

نکته مهم این می باشد که شما وقتی در کاری استعداد دارید معمولاً و در بسیاری از اوقات علاقه در پس آن می آید و به شما انگیزه دوچندانی برای ادامه آن کار و فعالیت می دهد . حالا شما تصور کنید در کاری پیش زمینه ذاتی دارید آیا سرعت موفقیت شما در آن کار چند برابر نمی شود؟ آیا شانس شکست شما در فراگیری آن مهارت کمتر نمی شود؟ پیشنهاد می کنم به علت اهمیت بالای درک درست از کلمه استعداد حتماً مقاله استعداد چیست را مطالعه کنید.

استعداد یا سخت کوشی در انرژی کمتر

مزیت بزرگ استعداد

با این توضیحاتی که در مورد استعداد دادیم نتیجه می گیریم که استعداد یک خوبی بسیار بزرگ دارد و آن هم این است که شما گویا یک نیروی ذاتی دارید که دارد به شما کمک می کند که آن مسئله یا مهارت را زودتر و بهتر انجام دهید یا فرا بگیرید. بدیهی است وقتی شما کاری را زودتر و بهتر از بقیه (یعنی کسانی که در آن کار استعداد ندارند) یاد بگیرید حرکت شما به سمت موفقیت زودتر انجام خواهد شد و رسیدن به اهداف و آرزوهایتان دست یافتنی تر از همیشه خواهد شد.

استعداد یا سخت کوشی فرمول موفقیت

منظور از سخت کوشی چیست؟

شاید در نگاه اول سخت کوشی نیاز به تعریف و توضیح نداشته باشد اما وقتی دقیق تر به موضوع نگاه می کنیم در می یابیم که باید بیشتر روی این موضوع کار کرد و از کلیشه ای تعریف کردن این بحث خودداری کرد.

خانم آنجلا داک ورث در کتاب سرختی خود فرمول سرختی (سخت کوشی) را این طور بیان  می کند: قدرت اشتیاق+پشتکار. وقتی سخن از سخت کوشی به میان می آید ناگزیر باید از مباحث زیر هم صحبت کرد. یک انسان سخت کوش بدون شک باید مولفه هایی زیر را با خود داشته باشد تا بشود به معنای واقعی کلمه او را سخت کوش نامید.

استعداد یا سخت کوشی فرمول موفقیت

عناصر سخت کوشی:

سخت کوشی 3 عنصر مهم دارد که باید آن ها را رعایت کنیم. این عناصر عبارتند از:

 1. تعهد
 2. نظم
 3. حرکت مستمر

1_ تعهد

بدون شک اولین عنصر مهم سخت کوشی تعهد است. یک انسان سخت کوش به خودش، هدفش و به قول هایی که در زندگی برای رسیدن به آرزوهایش داده است وفادار و پایبند است. او تا می تواند با تمام وجود به سمت هدفش حرک می کند و تا به آن هم نرسیده به هیچ وجه دست نمی کشد.

تعهد برای هرکس به نوعی تعریف می شود برای یک بوکسور بلند شدن هنگام زمین خوردن، برای یک سرباز نترسیدن از دشمن، برای یک دونده بیشتر دویدن هنگام بریدن نفس و برای ما دوباره شروع کردن بعد از هر شکستی می باشد. انسان متعهد همواره به ندای قلب خود گوش می دهد و تا وقتی که به هدف مورد نظر نرسد به تلاش خود ادامه خواهد داد.

استعداد یا سخت کوشی درجه موفقیت

2_ نظم

وقتی به معنای لغوی نظم نگاه می کنیم می بینیم که در مقابل هرج و مرج است، نظم یعنی گردآوردن و پیوست نمودن بین اجزای مختلف یک چیز به طوری که هیچ تداخلی بین اجزا پیش نیاید. دقت کرده اید وقتی کسی کارهایش را با یک ساختار مشخص و در زمان معینی انجام نمی دهد می گوییم که آن فرد منظم نیست و کارهایش را خوب انجام نمی دهد.

برای نظم سه مولفه اصلی می شمارند: هدف، برنامه ریزی و مدیریت. شما باهدف به کار خود سمت و سو می دهید درست مثل یک قطب نما، برنامه ریزی مختصات حرکت شما را مشخص می کند و با مدیریت بهترین راهکارها و تصمیمات را در ظول مسیر می گیرید.

به شما توصیه می کنم حتماً مقاله اینکه چرا باید نظم داشته باشیم؟ را مطالعه کنید چون به قول ناپلئون هیل داشتن برنامه منظم پیمودن نیمی از راه است.

3_ حرکت مستمر

مولفه بعدی سخت کوشی حرکت مستمر می باشد، اصلاً مگر می شود فردی را بدون داشتن این عنصر، سخت کوش تصور کرد. شما زمانی می توانید به سخت کوش بودن خود افتخار کنید که به صورت مداوم به سمت هدف خود در حال حرکت باشید.

در سمینارها و مشاوره های فردی وقتی انسان موفقی را می بینم که توانسته کار بزرگی را که دیگران از انجام آن عاجز بودند را انجام دهد، بدون استثنا انسانی بود که هر روزه با تلاش مستمر به سمت هدفش در حال حرکت بوده است. بگذارید خیالتان را راحت کنم بدون حرکت مستمر و تلاش مداوم شانس رسیدن به هدفتان تقریباً صفر می باشد. این جمله را یادتان نرود که: موفقیت برای آنهایی است به طور مستمر تلاش می کنند نه آنهایی که بعضی اوقات این کار را انجام می دهند.

استعداد یا سخت کوشی مستمر

مزیت بزرگ سخت کوشی

مزیت بزرگ سخت کوشی و خبر خوش این مقاله این است که یافته های علوم اعصاب این مسئله را ثابت کرده است که شما با سخت کوشی می توانید در زمینه ای که استعداد ندارید هم صاحب مهارت شوید و آن کار را به نحو احسن انجام دهید.

یافته های علمی به این شکل است که شما وقتی کاری را بارها و بارها به صورت مداوم انجام می دهید و در آن سخت کوشی هم دارید ذهن شما مسیرهای عصبی آن کار را در خود می سازد که بر اثر مرور زمان شما همواره آن کار را بهتر از قبل انجام خواهید داد. به طور خلاصه یعنی اینکه شما هر چه آن کار را بیشتر انجام دهید مهارت شما بالاتر خواهد رفت.

با سخت کوشی در هر زمینه ای مهارت پیدا می کنید
با سخت کوشی در هر زمینه ای مهارت پیدا می کنید

استعداد یا سخت کوشی ؟

بدیهی است همان طور که اشاره کرده ایم استعداد یا سخت کوشی هر کدام در جای خود حائز اهمیت می باشند و انسان در حالت ایده آل خود بهتر است در مسیر استعدادهای خود سخت کوشی کند و از هیچ کدام از آنها غفلت نکند.

حال اگر قرار باشد فقط یکی از این دو را به عنوان مسئله مهم تر انتخاب کنیم گویا سخت کوشی از اهمیت بیشتری بر خوردار خواهد بود، چرا که شما فقط با استعداد و بدون سخت کوشی بعید است بتوانید خیلی در مسیر موفقیت به سمت جلو بروید، اما انسان سخت کوش اگر چه در کاری استعداد کمتری داشته باشد آن قدر آن کار را انجام  دهد که به مهارت کافی برسد و به اصطلاح مسیر عصبی آن کار برایش ساخته شود.

وقتی به داستان افراد موفق هم نگاهی می اندازیم می بینیم که آنها هم در درجه اول با سخت کوشی خود توانسته اند به درجات بالای موفقیت برسند. مایکل جردن ستاره بسکتبال دنیا را در دوران دبیرستان از تیم کنار می گذارند، اپرا وینفری مجری مطرح جهان را به علت اینکه به درد تلویزیون نمی خورد در ابتدای کار کنار می گذارند و معروف تر از همه اینها توماس ادیسون که مخترع لامپ می باشد است که به دلیل نداشتن استعداد از مدرسه اخراج می شود.

اما تمام اینها به درجات بالایی از حرفه و مهارت خود رسیدند و از نوابغ جهان شدند. این نمونه ها و هزاران نمونه کوچک و بزرگ دیگر نشان دهنده این موضوع می باشد که افراد بزرگ و مطرح دنیا بیش از هر چیز سخت کوشی بالایی داشته اند تا استعداد عجیب و غریب و خارق العاده. جملات زیر پایان دهنده این مقاله و به قول معروف از آن دسته مطالبی است که حق مطلب را برایتان ادا خواهد کرد.

استعداد یا سخت کوشی ایده آل ترین راه

نیچه فیلسوف و اندیشمند بزرگ آلمانی:

خودبینی ما خود دوستی ما مکتب فکری نوابغ را ترویج می دهد چون اگر به نبوغ (استعداد) به صورت چیزی جادویی نگاه کنیم مجبور نیستیم خودمان را با آنها مقایس کنیم و نقص هایی را در خودمان تشخیص دهیم وقتی به یک نفر می گوییم ابر انسان یعنی اینکه دیگر نیازی به رقابت نیست.

ویل اسمیت بازیگر و تهیه کننده بزرگ آمریکایی:

جدا کردن مهارت و استعداد یکی از بزرگترین سوء تفاهم برای افرادی است که سعی می کنند بهتر شوند افرادی که رویایی دارند افرادی که می خواهند کاری انجام دهند شما استعداد را ذاتاً دارید اما مهارت با ساعت ها و ساعت ها و ساعت ها تلاش (سخت کوشی) روی هنرتان به دست می آیند.

آیا سخت کوشی قابل رشد است؟

زمانی که صحبت از سخت کوشی می شود عده ای این سوال را می پرسند که آیا سخت کوشی ژنتیکی و ارثی است یا می توان آن را افزایش داد؟ دانشمندان تلاش بسیاری برای کشف این موضوع کرده اند که چقدر ژن بر روی افراد تاثیر دارد و تا چه حدی آموزش و تمرین و تجربه می تواند اثر گذار باشد.

در حقیقت این مسئله از پیچیدگی های خاصی برخوردار است اما می توان گفت هر ویژگی که در انسان دیده می شود هم تحت تاثیر ژن است و هم تحت تاثیر تجربیاتی که در زندگی انسان وجود داشته است. محققان لندنی میزان سخت کوشی را در بیش از دو هزار جفت دوقلوی نوجوانی که در انگلیس زندگی می کنند اندازه گرفتند.

این تحقیق نشان می دهد که 37 درصد سرسختی این دوقلو ها بر مقیاس ارثی است بنابر این متوجه پاسخ سوال می شویم که بله سخت کوشی را می توان افزایش داد هر چد بخشی از سخت کوشی ارثی است اما بخش زیاد و قابل توجه آن بر اساس اشتیاق و تجربیات در زندگی ایجاد می شود.

سخت کوشی تحت تاثیر ژن و تجربیات است

چطور سخت کوش شویم؟

با توجه به تحقیقات بسیاری که در سخت کوشی انجام شده نشان می دهد افراد سخت کوش دارای 4 ویژگی مشترک هستند که با این 4 ویژگی است که سخت کوشی آنها رشد می کند شما هم سعی کنید این ویژگی ها را در وجود خود نهادینه کنید تا بتوانید از همیشه به موفقیت نزدیک تر شوید این ویژگی ها عبارت اند از:

 1. علاقه
 2. تمرین
 3. هدف قوی
 4. امید

این 4 ویژگی چیز هایی نیستند که شما برای همیشه داشته باشید یا اینکه هیچ وقت نتوانید آن ها را بدست آورید. شما هم می توانید علاقه خودتان را کشف کنید؛ شما  هم می توانید این علاقه تان را با تمرین رشد و توسعه دهید؛ شما هم می توانید هدف والایی داشته باشید و حس امید وار بودن را به خودتان آموزش دهید.

1_ علاقه

اولین ویژگی افراد سخت کوش علاقه است که افراد بزرگ و موفق دنیا نیز بر اهمیت اشتیاق داشتن در کاری که انجام می دهید تاکید دارند برای مثال جف بیزوس ثروتمند ترین فرد جهان به فارغ التحصیلان دانشگاه پرینستون گفت:( کاری که دوست دارید، انجام دهید؛ هر چه که باشد. در زندگی متوجه خواهید شد که اگر به کاری که انجام می دهید اشتیاقی نداشته باشید، نمی توانید در آن دوام بیاورید. )

تحقیقات نشان می دهد که افراد زمانی رضایت شغلی بیشتری دارند که کاری که انجام می دهند با علایق شخصی شان سازگار باشد همچنین افراد زمانی بهتر کار می کنند که کارشان برای آن ها جذاب باشد اما هیچ کسی روی چیزی که برایش واقعاً جذاب نباشد سخت کار نمی کند. جالب است بدانید که علایق و اشتیاق مثل هر چیز دیگری درباره ما تا حدی ارثی و تا حدی تابع تجربیات زندگی ما هستند. بنابر این اگر می خواهید بدانید که چه شغلی مناسب شما است میتوانید از تست رایگان استعدادیابی شغلی استفاده کنید. 

سخت کوشی در داشتن علاقه به شغل

2_ تمرین

ویژگی دوم تمرین است که بعد از اینکه علاقه تان به یک حوزه خاص را کشف کردید و توسعه دادید باید خودتان را وقف تمرین کنید. تمرینی که شما را چالش می کشد تا بر ضعف های خودتان غلبه کنید. سخت کوشی یک مهارت است و مانند دیگر مهارت ها با تمرین و تلاش می توان به آن رسید پس باید سخت کوشی را تمرین کنید.

افراد سخت کوش بسیار تمرین می کنند و آن را به عادت برای خودشان تبدیل کرده اند که پیشنهاد می کنم برای سخت کوش شدن، شما نیز تمرین سخت کوشی کنید از همین الان تصمیم بگیرید که در کار های کوچک سخت کوش باشید. نترسید از شکست خوردن و پس از هر شکست تلاش خودتان را ادامه دهید تا این سخت کوشی برایتان حاصل شود.

سخت کوشی در تلاش بعد از شکست است

3_ هدف قوی

قبل از اینکه این بخش را برایتان بیان کنم بهتر است مقاله اهمیت هدف گذاری را بخوانید تا بهترین هدف ممکن زندگی تان را انتخاب کنید. زیرا چیزی که علاقه و اشتیاق را کامل می کند هدف قوی است و برای بسیاری از افراد محال است که علاقه بدون هدف قوی را تا یک عمر دنبال کنند و در آن دوام بیاورند. بنابر این لازم است تا یک هدف محکم و قوی را داشته باشید که حتی با فکر کردن به آن نیز انگیزه تان افزایش پیدا کند. مهم بودن هدف شما را در زیر بار سختی ها، مقاوم و محکم می کند.

اگر هدف قوی و محکمی نداشته باشید نمی توانید به راحتی دست به تلاش سخت بزنید. یک هدف قوی معمولاً شامل رقم زندن یک اتفاق بزرگ در زندگی خود و دیگران است به عنوان مثال ادیسون با اختراع لامپ زندگی همه انسان ها را تحت تاثیر آن قرار داد این در حالی است که صذ ها بار شکست خورد اما با سر سختی توانست به هدفش برسد.

سخت کوشی بدون علاقه به مقصد نمی رسد

4_ امید

ویژگی آخر امید است که نوعی از پشت کار است و ما در این مقاله پس از علاقه و تمرین و هدف قوی درباره آن بحث می کنیم اما امید فقط آخرین مرحله سخت کوشی را تعریف نمی کند بلکه تمام مراحل آن را تعریف می کند. از همان نقطه شروع تا نقطه پایان بسیار مهم است که یاد بگریم به حرکت کردن ادامه دهیم حتی وقتی همه چیز دشوار و سخت می شود.

ما ممکن است در نقاط مختلفی از زندگی شکست های کوچک و بزرگی بخوریم که اگر تسلیم شویم سختی کوشی از دست می رود اما اگر بعد از هر شکستی از جا بلند شویم و با قدرت ادامه دهیم سخت کوشی پیروز می شود.

در این مقاله یاد گرفتیم که استعداد از اهمیت بالایی برخوردار است اما در بلند مدت سخت کوشی می تواند بیشتر برای شما سودمند باشد و شما را لحظه به لحظه به اهدافتان نزدیک کند.


نویسنده: مجتبی مصطفایی
نویسنده: مجتبی مصطفایی مدیر و مؤسس مجموعه گام برتر مدرس رشد فردی و موفقیت

 1. سمیه تیموری

  با سلام مقاله ی خیلی خوبی بود 🌻🌷🌼
  با رعایت کردن ویژگیهای سخت کوشی علاقه، تمرین ، هدف قوی و امید می توان به موفقیت رسید.🌻🌺🌼

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر
 2. معصومه شاهری

  باسلام وعرض ادب.مقاله بسیار عالی بود.
  تعهد، نظم واستمرار در کار لازمه سخت کوشی است.
  درراستای شناخت استعداد، تلاش کردن وپشتکار داشتن انسان رو به هدف نزدیک میکند وموفقیت حاصل میشود.
  جملات کلیدی وانگیزه بخشی است.

  استاد گرانقدر سپاسگذاریم.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام وقت بخیر
   سپاس از توجه شما خانم شاهری عزیز

 3. رقیه کریمی

  سلام من هم در خیلی از مهارتهای که یاد گرفتم استعداد نداشتم و در سایه سخت کوشی توانستم میگی یا عصبی آنها را بسازم.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خیلی عالیه بهتون تبریک میگم
   موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link