اشتباهات صحبت کردن

نحوه صحبت کردن شما در مقابل دیگران همان موضوع مهمی است که می‌تواند شخصیت شما را در ذهن سایر افراد صاحب قابل توجهی تحت‌الشعاع قرار دهد؛ حتی خود شما هم بدون شک همیشه از نوع برخورد و مدل صحبت کردن افراد درباره آنها قضاوت می کنید. اهمیت صحبت کردن به اندازه‌ای زیاد است که از زمانهای گذشته تاکنون بارها و بارها ضرب المثل های مختلفی درباره این موضوع شنیده‌ایم؛ از جمله اینکه تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد. این ضرب المثل به خوبی بیان می کند که بخش مهمی از شخصیت شما در پس صحبت کردن و فن بیان شما نهفته است. بنابراین هرگز نباید از این موضوع غافل شوید. اشتباهات بسیار زیادی در نحوه صحبت کردن وجود دارند که همه ما در طول روز بارها و بارها به صورت کاملاً ناخواسته آنها را مرتکب می شویم. به یاد داشته باشید کلام شما می‌تواند شخصیت شما را در ذهن دیگران بالا ببرد و یا بالعکس تخریب نماید. در این مقاله قصد داریم شما را با اشتباهات صحبت کردن آشنا کنیم. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

  1. به اندازه صحبت کنید
  2. اغراق نکنید
  3. با اطمینان حرف بزنید
  4. دنبال تایید شدن نباشید
  5. سریع حرف نزنید
  6. بیش از حد تکرار نکنید
  7. با لحن یکنواخت صحبت نکنید
  8. جملات را واضح بیان کنید

1. به اندازه صحبت کنید

متاسفانه باور غلط بسیاری از افراد این است که هر اندازه بیشتر صحبت کنند به همان اندازه آگاه‌تر و دانا تر به نظر می رسند اما این نظریه کاملاً اشتباه است؛ شما باید به اندازه صحبت کنید در واقع نه آنقدر صحبت کنید که دیگران از پرحرفی های شما خسته شوند و ارج و قرب خود را نزد دیگران پایین بیاورید، از سوی دیگر هم نباید به حدی ساکت باشید که دیگران به اشتباه شما را خجالتی یا مغرور تلقی کند.

افرادی که اعتماد به نفس خوبی دارند معمولاً در مقابل دیگران به اندازه کافی صحبت می کنند؛ یعنی اگر شما سوالی از آنها بپرسید بدون شک تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا با کلمات بسیار مناسب و به بهترین شکل ممکن بدون اینکه بیش از اندازه حرف بزنند پاسخ شما را بدهند. بنابراین این زمان که در حال صحبت کردن هستید حتما به این نکته توجه کنید که به اندازه کافی حرف بزنید.

شاید گاهی اوقات به فکر کنید بیش از حد صحبت کردن شما درباره یک موضوع خاص باعث می شود دیگران فکر کنند شما تا چه اندازه در این موضوع مهارت دارید؛ اما حقیقت این است که وقتی فردی از شما سوالی می پرسد اغلب تمایل دارد تنها جواب همان سوال را دریافت کند نه بیشتر و نه کمتر. اجازه دهید مخاطبتان برای صحبت کردن مشتاق باشد؛ یعنی اگر باز هم از شما سوال های دیگری پرسید، به آنها جواب دهید. در غیر این صورت صرفاً به سوالی که مطرح شده است پاسخ دهید همین و بس.

حرف زدن بیش از حد نشانه فهمیده بودن نیست
حرف زدن بیش از حد نشانه فهمیده بودن نیست

2. اغراق نکنید

اغراق کردن یکی از بدترین اشتباهات در زمان صحبت کردن می باشد؛ شما تصور کنید وقتی که درباره موضوعی صحبت می نمایید سعی کنید آن را بیش از چیزی که هست بزرگ و غیر واقعی جلوه دهید. شک نکنید که مخاطب شما متوجه این موضوع خواهد شد و موجب می شود در ذهن خود به این موضوع فکر کنند که شما یا فردی دروغگو هستید و یا اینکه سعی میکنید مسائل را غیر واقعی جلوه دهید.

احساس صداقت یکی از مهم ترین نکاتی است که باید در صحبت کردن به آن توجه داشته باشید و هر چیزی را همانطور که هست بیان کنید. اگر درباره خودتان صحبت می‌کنید واقعیات را بگویید و مطمئن باشید برای اینکه خوب به نظر برسید نیاز نیست بیش از اندازه اغراق نمایید و یا درباره خودتان داستان بافی کنید.

این موضوع باعث می شود فاقد اعتماد به نفس کافی به نظر برسید؛ از سوی دیگر هم اگر در حال صحبت کردن پیرامون مسائل خاصی هستید درباره آنها نیز واقعیت ها را بیان کنید. بزرگنمایی شاید در نگاه اول هیجان انگیز به نظر برسد و مطلبی که در حال بیان شدن است شیرین تر باشد، اما در واقع حقیقت این است نهایتا مخاطب شما تمایل دارد حقایق را آن طور که هست بشنود نه چیزی فراتر از آن. پس بیش از اندازه به مسائل شاخ و برگ ندهید و اغراق نکنید.

3. با اطمینان حرف بزنید

چند بار تا به حال برایتان پیش آمده که سوالی را از فردی پرسیده اید و او پاسخ شما را با احتمالات داده است؟ در این مواقع دچار چه احساسی میشوید؟ مطمئنم تنها احساسی که به شما دست می دهد حس سردرگمی می باشد. وقتی درباره موضوعی اظهار نظر می کنید حتماً دقت داشته باشید فقط چیزهایی را بیان کنید که کاملاً به آنها اطمینان دارید و مطمئن هستید که اتفاق می افتند و یا واقعیت دارند.

زمانی هم که از شما سوالی درباره مسئله خاصی پرسیده می شود، اگر اطلاعات دارید درباره آن موضوع صحبت کنید ولی اگر اطلاعات کافی ندارید و نمی دانید که باید جواب مخاطب را چگونه بدهید، لطفاً سعی کنید از صحبت کردن بپرهیزید و صادقانه بیان کنید که درباره موضوع مورد پرسش نمی توانید کمکی نمایید.

یکی از بزرگ‌ترین اشکالات افراد که خصوصاً در بین ایرانی ها بیش از سایر ملت ها رایج است همین میباشد که سعی دارند درباره هر موضوعی اظهار نظر کنند؛ درحالی که این یکی از بزرگترین اشتباهات در صحبت کردن است حرفهای بیهوده و از سر ناآگاهی نه تنها شما را جذاب نمی کنند، بلکه حتی ممکن است ذهنیت اشتباه برای دیگران ایجاد کنند. بنابراین لطفاً تنها زمانی صحبت کنید که به گفته های خود کاملاً اطمینان دارید.

عدم اطمینان از صحبت کردن کاری فوق العاده نادرست است

4. دنبال تایید شدن نباشید

بسیاری از مواقع شک متوجه می‌شوید که برخی افراد در صحبت‌های خود مدام دنبال دریافت تایید دیگران هستند و این اشتباه رایج در صحبت کردن موجب می‌شود شما فاقد اعتماد به نفس به نظر برسید؛ زیرا تنها کسی مدام دنبال دریافت تایید از دیگران است که اعتماد به نفس کافی را ندارد و به خودش مطمئن نیست! بنابراین زمانی که در حال صحبت کردن هستید نیازی نیست مدام به دنبال کسب رضایت و یا نظر دیگران درباره موضوعات مورد صحبت باشید؛ نظر خودتان را بیان کنید.

فراموش نکنید شما به تنهایی یک انسان مستقل هستید که می تواند برای خود عقاید خاصی داشته باشد و درباره آنها صحبت کند، بنابراین از اظهار نظر شخصی هراسی نداشته باشید. شما مدام مورد تایید دیگران باشید مهم این است که خودتان نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید.

اگر موضوعی که درباره آن صحبت می کنید مربوط به شخص شماست پس بدون شک مهمترین نکته رضایت قلبی خود شما می باشد و اگر هم مسئله مورد بحث درباره مسائل پیرامون و یا هر چیز دیگری باشد بازهم شما میتوانید نظر خودتان را به صورت کاملا مستقل بیان نمایید؛ بدین صورت کاملاً با اعتماد به نفس به نظر خواهید رسید.

5. سریع حرف نزنید

سریع حرف زدن دقیقاً مانند راه رفتن بر روی لبه تیغ است که می‌تواند بسیار خطرناک باشد. شاید در نگاه اول فردی که سریع صحبت می‌کند و تپق نمی‌زند بسیار مسلط به نظر برسد و دیگران از صحبت کردن او لذت ببرند و متعجب شوند که چگونه می‌تواند به این خوبی حرف بزند؟ اما مشکل از آنجا شروع می‌شود که این صحبت های سریع شما موجب سردرگمی مخاطب تان می شود.

شاید در ابتدای امر سریع حرف زدن شما یک امتیاز محسوب شود اما مطمئن باشید به مرور زمان نه‌تنها امتیاز نیست، بلکه یک ایراد محسوب می شود. این موضوع چند علت دارد:

اول اینکه زمانی که شما سریع صحبت می‌کنید مخاطب تان می تواند بسیاری از حرف های شما را در ذهن پردازش کند. به همین علت بسیار سریع صحبت کردن با شما خسته خواهد شد.

از سمت دیگر بعد از مدت زمانی ممکن است خود شما هم دچار تپق زدن شوید و نتوانید ادامه مطالب خود را به خوبی بیان کنید.

از همان ابتدا که حرف‌های خود را آغاز می کنید سعی کنید با آرامش و سرعت مناسب آنها را بیان نمایید تا از ایجاد مشکلات ثانویه تا حد ممکن جلوگیری کنید. ضمن اینکه وقتی سریع صحبت می کنید احساس دستپاچگی و عجله به مخاطب می‌دهید و فکر می کنند که باید هرچه زودتر حرف زدن با شما را به پایان برساند همین امر موجب می شود از ادامه صحبت با شما امتناع کند.

پیشنهاد می کنم در این رابطه حتماً مقاله چگونه سرعت صحبت کردن خود را کنترل کنیم را هم مطالعه کنید تا خیلی بهتر و کامل تر متوجه این موضوع شوید.

سریع حرف زدن یکی از اشتباهات صحبت کردن است
سریع حرف زدن یکی از اشتباهات صحبت کردن است

6. بیش از حد تکرار نکنید

یکی از اشتباهات بسیار مهمی که باید به آن دقت کنید، تکرار بیش از حد کلمات و عبارات است. شاید شما هم جز آن دسته از افرادی باشید که گاهی اوقات کلمه ای را بیش از حد در صحبتهای خود تکرار می نمایید و آن را مورد استفاده قرار می دهید. این یکی از بدترین اشتباهاتی است که می‌توانید مرتکب شوید.

دائم تکرار کردن کلمات مشخص باعث می شود صحبت های شما بیهوده به نظر برسد و اینچنین باشد که گویا حرف جدیدی برای گفتن ندارید! بنابراین تا آنجا که می توانید از استفاده کردن کلمات تکراری خودداری کنید.

هر کلمه ای را در جای مناسب خود به کار ببرید؛ چیدن کلمات در جملات یکی از نکات مهمی است که باید به آن ها دقت کنید. چرا که اگر چیدمان جمله شما درست نباشد و یا کلمات را در جای صحیح خود به کار نبرید، ممکن است باعث برداشت نادرست و غلط توسط مخاطب شما شود و همین امر موجب شود کلام شما جذابیت خود را از دست بدهد.

اگر گاهی اوقات واقعاً نمی دانید که چه مطالبی باید بیان کنید و نمی توانید سر صحبت را باز کنید، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله چگونه سر صحبت را باز کنیم را هم مطالعه کنید تا از پس این کار نیز بربیایید.

7. با لحن یکنواخت صحبت نکنید

تن صدا و همینطور لحن صحبت کردن شما دو عامل مهمی هستند که می توانند جذابیت کلام شما را به حد قابل توجهی افزایش دهند و آن را تحت تأثیر خود درآورند؛ نکته ای که باید در اینجا به آن دقت داشته باشید این است که سعی کنید گاهی اوقات ان صدای خود را تغییر دهید. این نکته در صحبت‌های شما وجود دارد که فکر می‌کنید مخاطب شما باید بیشتر به آن دقت کند.

سعی کنید کمی صدای خود را بلند تر کنید؛ البته توجه داشته باشید این بالا بردن صدا طوری نباشد که مخاطبتان تصور کند شما با او دعوا دارید! بلکه به صورت کاملا نامحسوس و به مقدار بسیار کم که می تواند همراه با حرکات بدن نیز باشد و جذابیت آن چندین برابر شود.

به عنوان مثال می توانید با حرکت دستان خود همزمان با کلام تان نشان دهید که در حال بیان مطلب مهمی هستید و توجه مخاطب را به صورت کامل به خودتان جلب کنید؛ وقتی که حرکات بدن شما با تغییر لحن و تن صدای شما همراه باشد اثرگذاری صحبت شما را چندین برابر خواهد کرد. همینطور سعی کنید همه جملات را با یک لحن بیان نکنید، برخی جملات پرسشی هستند و برخی خبری بعضی دیگر از جملات هم امری هستند. حالا تصور کنید که شما همه انواع این چند جمله را با یک لحن بیان کنید! به نظرتان چه اتفاقی خواهد افتاد؟

قطعاً مخاطبتان به هیچ عنوان متوجه کلام شما نخواهد شد و نمی تواند منظور شما را به درستی برداشت کند. پس آنجایی که سوالی در ذهن دارید با لحن پرسشی مطرح کنید جایی که قرار است خبری به مخاطب دهید آن را با لحن خبری بیان نمایید و اگر هم قرار است کاری را از او بخواهید لحن کلام تان تا حد ممکن خواهش و یا امری باشد.

با توجه به نکات مطرح شده لحن و تن صدا هر دو نکات مهمی هستند که کلام شما را به شکل باورنکردنی تحت تاثیر قرار می‌دهند و جذابیت آن را می‌توانند زیاد یا کم کنند. به همین دلیل حتماً در این حوزه هم آموزش های لازم را ببینید که می توانید برای شروع، مقاله چطور لحن و تن صدای خوبی داشته باشیم را مطالعه کنید.

تن صدا و همینطور لحن صحبت کردن شما دو عامل مهم گفتگو هستند
تن صدا و همینطور لحن صحبت کردن شما دو عامل مهم گفتگو هستند

8. جملات را واضح بیان کنید

یکی از بزرگترین مشکلاتی که من با سایر این است که آنها اغلب به صورتی صحبت می‌کنند که به هیچ عنوان متوجه کلامشان نمی شوم و مدام مجبور هستم که سوال کنم ببخشید چی گفتید؟! این یکی از بزرگترین ایرادات در صحبت کردن محسوب می شود. لطفاً زمانی که صحبت می‌کنید سعی کنید کلمات خود را به صورت کاملا واضح بیان نمایید و از بیان کلمات به شکل نصف و نیمه خودداری کنید. اجازه دهید فردا مقابل کلام شما را به صورت کامل درک کند و دچار مشکل در فهم پیام شما از جملات نشود.

این مشکل از خصوص زمانی که در حال صحبت کردن با تلفن هستید خود را به شکل بزرگتری نمایان می‌کند، چرا که از پشت تلفن معمولاً بسیاری از کلمات می توانند اشتباه شنیده شوند پس باید به تلفظ آنها دقت کنید.

مطالبی که در این مقاله بیان شد جزو رایج ترین مشکلاتی هستند که اغلب افراد در هنگام صحبت کردن با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ بنابراین با لحاظ کردن این نکات می توانید بسیار بهتر صحبت کنید و دیگران اشتیاق بیشتری برای حرف زدن با شما داشته باشند.

فراموش نکنید همانطور که گفتیم حرف زدن یا صحبت کردن آن قدر مهم است که باید به آن دقت کافی داشته باشید.

بهترین راه تقویت مهارت صحبت کردن

یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و مهارت های مرتبط با آن مانند همین نحوه معرفی کردن خود و… معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Talking wrongپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --