افزایش قدرت یادگیری مغز

افزایش قدرت یادگیری مغز باعث می‌شود خیلی سریع تر و با عمق بیشتری مطالبی که می‌شنویم یا می‌خوانیم را فرا بگیریم. این مهارتی است که عده ای از آن برخوردار هستند و ما از آنها به عنوان افراد باهوش و با استعداد یاد می‌کنیم. در این مقاله انواع روش های افزایش قدرت یادگیری مغز را بررسی می‌کنیم. پس تا انتها آن را مطالعه کنید. یک پیشنهاد ساده هم این که از جملات انگیزشی درست در حین آموزش دیدن استفاده کنید.

افزایش قدرت یادگیری مغز

مهم‌ترین نکات در رابطه با افزایش قدرت یادگیری مغز

 • چرا باید قدرت یادگیری مغز را افزایش دهیم؟
 • مزایای مهم افزایش قدرت یادگیری مغز
 • چگونه مغز را فعال کنیم؟
 • تکنیک های یادگیری
 • بالا بردن سرعت عمل مغز
 • بازی های ورزش مغز
 • تکنیک های افزایش قدرت ذهن
 • راه های افزایش یادگیری هنگام مطاله
 • چگونه با یک بار خواندن یاد بگیریم؟
 • چگونه مطالب را به حافظه بلند مدت بسپاریم؟

این ها مهم ترین نکات در رابطه با افزایش قدرت یادگیری مغز هستند. در واقع برای یادگیری اولین کاری که باید صورت بگیرد این است که ذهن را برای یادگیری آماده کنید. حتماً برایتان پیش آمده که در کلاسی شرکت می‌کنید و فکر می‌کنید که به خوبی مطالب را یاد گرفته اید اما در جلسه بعد زمانی که استاد مطالب جلسه گذشته را می‌پرسد یا مرور می‌کند متوجه می‌شوید که تقریباً هیچ کدام از مطالب را نمی‌دانید.

در همین راستا ویدئویی را برایتان آماده کرده ایم و می‌توانید با مشاهده آن متوجه اهمیت آماده سازی ذهن قبل از یادگیری شوید.

در حال بارگذاری...

چرا باید قدرت یادگیری مغز را افزایش دهیم؟

شاید با خودتان بگویید: چرا باید به فکر افزایش قدرت یادگیری مغز باشیم؟ و یا اگر با همان روش همیشگی پیش برویم چه می‌شود؟

جواب: مشکل خاصی پیش نمی‌آید! فقط همان نتایجی را می‌گیرید که قبلاً گرفته اید.

پس اگر به فکر پیشرفت و موفقیت روز افزون خودتان هستید، باید سعی کنید که از شنیده ها و خواندنی ها، بیشترین بهره را ببرید تا بعداً بتوانید بیشترین استفاده ممکن را از آنها بکنید.

پت رایلی - افزایش قدرت یادگیری مغز

مزایای مهم افزایش قدرت یادگیری مغز

اگر بدانید چه مزایایی در بالابردن قدرت و سرعت یادگیری وجود دارد، با انگیزه بیشتری این مقاله را خواهید خواند. پس چند مورد از مهم ترین آنها را  در اینجا ذکر می‌کنم:

1. صرفه جویی در زمان و انرژی

وقتی شما قدرت یادگیریتان بالا می‌رود، به طور چشم گیری در زمان و انرژیتان صرفه جویی می‌شود. چون دیگر لازم نیست به خودتان فشار بیاورید تا مطلبی را به خودتان بفهمانید. بنابراین زمان کمتری هم از شما تلف می‌شود.

2. افزایش انگیزه

وقتی شما قدرت و سرعت یادگیریتان بالاست، علاقه بیشتری به مطالعه و یادگیری پیدا می‌کنید، چرا که دیگر سریع از یادگیری و مطالعه خسته نمی‌شوید، بلکه لذت هم می‌برید!

3. باقی ماندن بهتر مطالب در ذهن

وقتی شما مطلبی را با قدرت بیشتری فرا می‌گیرید، قطعاً آن موضوع زمان بیشتری را در ذهن شما خواهد ماند.

چگونه مغز را فعال کنیم؟

خب، حالا می‌رسیم به قسمت اصلی مقاله. یعنی بررسی راهکارهایی که قدرت یادگیریمان را بالا می‌برد. اما کار مهمی که باید قبل از راهکارها انجام دهیم، بررسی کردن خود مغز است! مغز شما از د‌و نیمکره تشکیل شده است که هر یک از آنها ویژگی های مخصوص به خود را دارد و در حوزه خاصی فعالیت می‌کند. نیمکره راست با ویژگی ها و فعالیت های مخصوص به خود و نیمکره چپ نیز همین طور. برای اینکه بتوانید آنها را فعال کنید باید با کارها و ویژگی های هر یک از آن ها به خوبی آشنا باشید.

فعالسازی نیمکره راست مغز: نیمکره راست مغز شما مسئول احساساتی مانند تخیل، کنجکاوی، خلاقیت، بی نظمی، ادراک و توجه به کل است. با توجه به این ویژگی ها شما می‌توانید با انجام فعالیت های مخصوصی به تقویت این نیمکره کمک کنید. به عنوان مثال می‌توانید داستان بخوانید و خود را به جای شخصیت های آن قرار دهید. رویاپردازی کنید و یا حتی در طبیعت، گردشگری کنید و قدرت تخیل خود را به کار بیندازید و به این ترتیب، می‌توانید نیمکره راست مغز خود را تا حد زیادی فعال کنید.

افزایش قدرت یادگیری مغز - نیمکره راست
افزایش قدرت یادگیری مغز – نیمکره راست

فعالسازی نیمکره چپ مغز: نیمکره چپ مغز شما دقیقاً بر خلاف نیمکره راست عمل می‌کند. یعنی مسئول بخش منطق و استراتژی، عقلانیت، هدفمند بودن و توجه به جزئیات است. برای اینکه بتوانید این نیمکره را فعال کنید و از توانایی های آن استفاده کنید، می‌توانید برای خود برنامه ریزی انجام دهید و سعی کنید پیرو آن باشید و میزان پیشرفت خود را بررسی کنید. می‌توانید بازی های پیچیده را انجام دهید و حتی با اعداد بیشتر کار کنید. همه این فعالیت‌ها به فعال شدن نیمکره چپ مغز شما کمک خواهند کرد.

افزایش قدرت یادگیری مغز - نیمکره چپ
افزایش قدرت یادگیری مغز – نیمکره چپ

تکنیک های یادگیری

اگر بتوانید به این 7 راه کار ساده عمل کنید، می‌توانیدبه شدت قدرت یادگیری مغزتان را بالا ببرید. پیشنهاد می‌کنم که حتماً این راهکارها را امتحان کنید. بعد از انجام این 7 راه کار مطمئنم که شگفت زده خواهید شد.

1. با شکم پر سر مطالعه یا کلاس نروید

وقتی تازه غذا خوردید، خون بیشتر در نواحی معده در جریان است تا مغز. در این زمان بیشتر فعالیت های بدن متمرکز بر معده و روده ما است. پس طبیعی است که مغز مثل اوقات عادی کار نمی‌کند. بنابراین قدرت یادگیری پایین می‌آید.

2. هنگام خستگی مطالعه نکنید

وقتی شما خوابتان می‌آید و یا بسیار خسته هستید، مغز تمرکز کافی را ندارد. در صورتی که مطالعه و یادگیری فرایندی است که نیاز مبرم به تمرکز و حواس جمع دارد.

افزایش قدرت یادگیری مغز - مطالعه
افزایش قدرت یادگیری مغز – مطالعه

3. مطالعه در حرکت، کم فایده است

وقتی شما در حال حرکت (سوار اتوبوس یا تاکسی و…) هستید، چشم شما مدام در حال جابه جا شدن است. بنابراین اگر در آن لحظه شروع به مطالعه کردن بکنید، چشم خسته می‌شود و بیشتر انرژی مغز برای رفع خستگی چشم شما مصرف می‌شود تا این که متمرکز به آن مطلبی بشود که شما در حال مطالعه آن هستید.

اگر می‌خواهید در این مکان و زمان ها از وقتتان استفاده کنید، می‌توانید به جای مطالعه، از فایل های صوتی آموزشی استفاده کنید.

4. پیش مطالعه

اگر شما به منابعی که قرار است در کلاس درس داده شود دسترسی دارید، حتماً قبل از کلاس رفتن نگاهی مختصر به آن مطالب بیندازید. این کار به طور معجزه آسایی قدرت یادگیریتان را بالا می‌برد، حتماً یکبار امتحان بکنید.

و اگر می‌خواهید شروع به مطالعه کتابی بکنید، می‌توانید قبل از شروع خواندن خط به خط مطالب کتاب، ابتدا نگاهی کلی به کتاب (مثل خواندن سر فصل ها، خلاصه مطالب آخر هر فصل و امثال این ها) داشته باشید، این کار در فهم هر چه بهتر مطالب کتاب به شدت تاثیرگذار است.

افزایش قدرت یادگیری مغز - پیش مطالعه
افزایش قدرت یادگیری مغز – پیش مطالعه

5. به خودتان استراحت دهید

مغز هم مثل سایر اعضای بدن نیاز به استراحت دارد، پس سعی کنید بعد از حدود 45 دقیقه مطالعه، استراحتی بین 10 تا 15 دقیقه داشته باشید.

دقت داشته باشید که معنای استراحت این نیست که گوشی موبایلتان را دربیاورید و شبکه های اجتماعی خودتان را چک کنید یا اینکه تلویزیون را روشن کنید، چرا که امثال این موارد خودشان ذهن و مغز را درگیر می‌کنند.

استراحت یعنی این که ذهن را آزاد کنید. پس می‌توانید دراز بکشید و چشمان خود را ببندید و به چیزی فکر نکنید.

6. شما هم تدریس کنید

اولین کسی که در کلاس مطلب را بهتر از همه متوجه می‌شود خود مدرس آن مطلب است.

البته منظور من از تدریس این نیست که حتماً باید کلاسی وجود داشته باشد و شما به عنوان مدرس وارد آن جا شوید و شروع به تدریس بکنید، بلکه می‌توان یک دورهمی خانوادگی، قدم زدن در کنار دوست و یا هرجای دیگر را تبدیل به کلاس بکنید.

بهترین کار این است که آن مطلبی را که تازه مطالعه یا در کلاسی یاد گرفته اید، به زبان خودتان به دوستان یا خانواده خود بازگو کنید.

این عمل به طور خارق العاده ای مطلب را در ذهن شما تثبیت می‌کند.

افزایش قدرت یادگیری مغز - آموزش دادن
افزایش قدرت یادگیری مغز – آموزش دادن

7. یادآوری مهم تر از یادگیری

این جمله را همیشه به ذهنتان بسپارید: داشتن یک برنامه منظم برای مرور مطالبی که مطالعه کردید و یا در کلاس یاد گرفته اید، می‌تواند برای شما معجزه کند. چراکه باعث می‌شود آن مطالب در حافظه بلند مدت شما ثبت و یادآوری آنها برای شما آسان تر شود.

افزایش قدرت یادگیری مغز

بالا بردن سرعت عمل مغز

برای بهبود توانایی های بدنی خود، به سمت ورزش کردن می‌روید. مغز هم برای این که بتواند توانایی های خود را بهبود ببخشد و سرعت عمل خود را بالاتر ببرد نیاز دارد که تقویت شود. این تقویت شدن می‌تواند از راه های متفاوتی محقق شود. چند نمونه از بهترین راه ها برای شما در ادامه ذکر خواهد شد.

1. یادآوری بدون یادداشت

یکی از بهترین روش هایی که می‌توانید برای بهبود سرعت عمل مغز خود از آن استفاده کنید، این است که سعی کنید مطالب را بدون این که یادداشت کنید به یاد بیاورید. البته در ابتدا شاید کمی سخت به نظر برسد و توصیه می‌کنیم برای مرور مطالب مهم، هرگز از این روش استفاده نکنید. اما می‌توانید این روش را در ابتدا به صورت تمرین انجام دهید تا زمانی که به صورت کامل از آن استفاده کنید. به عنوان مثال اگر فیلمی را دیده اید و دوست دارید نقاط قوت آن را برای دیگران مطرح کنید، سعی کنید این کار را بدون یادداشت برداری انجام دهید. این روش موجب می‌شود که مغز شما برای ثبت مطالب را به چالش کشیده شود و بهتر عمل کند.

افزایش قدرت یادگیری مغز - یادداشت برداری
افزایش قدرت یادگیری مغز – یادداشت برداری

2. چیزهای تازه یاد بگیرید

یادگیری چیز های جدید یکی از بهترین روش ها برای بهبود عملکرد مغز می‌باشد. اگر شما همان چیزهای ثابت و همیشگی را تکرار کنید، قطعاً هیچ اتفاق تازه ای در ذهن شما رخ نمی‌دهد که بتواند موجب تقویت عملکرد مغز شما شود. بنابراین سعی کنید به دنبال یادگیری چیزهای جدید بروید. چیزهای جدید می‌تواند نوعی موسیقی باشد، یک زبان جدید و حتی یک ورزش جدید باشد. فقط فراموش نکنید که این یادگیری را به صورت مداوم جز برنامه خود قرار دهید.

افزایش قدرت یادگیری مغز - یادگیری مهارت
افزایش قدرت یادگیری مغز – یادگیری مهارت

3. عادات جدید بسازید

عادت های جدید یک روش بسیار کاربردی برای افزایش سرعت مغز می‌باشد. به عنوان مثال اگر عادت دارید که هر روز در یک ساعت مشخص به پیاده‌روی بروید و قبل یا بعد از آن تعدادی کارهای ثابت انجام دهید، سعی کنید این عادت را تغییر بدهید. مثلاً ساعت پیاده روی را به زمان دیگری موکول کنید و یا اینکه کارهای قبل از پیاده روی را بعد از بازگشت از آن انجام دهید. به هر نحوی که شده سعی کنید تغییر ایجاد کنید. ساخت عادت های جدید نیازمند ساخت مسیر عصبی جدید است. به همین علت موجب می‌شود که سرعت عمل مغز شما بالا برود.

بازی های ورزش مغز

در بالا ذکر کردیم که مغز شما هم برای تقویت شدن نیاز به ورزش دارد. حال زمان آن رسیده که تعدادی از این بازی ها و ورزش ها برای تقویت مغز با هم مرور کنیم.

1. تکراری ها را پیدا کن!

می‌توانید یک تصویر را مقابل خود قرار دهید و سعی کنید اشکال تکراری را در آن تشخیص دهید و دفعات تکرار هر کدام را یادداشت کنید. این کار به شما کمک می‌کند که مهارت بصری شما تقویت شود. نتیجه بسیار جالب است، بدون شک در دفعات اول دچار اشتباه خواهید شد و نخواهید توانست که به خوبی تعداد اشکال تکراری را تشخیص دهید. اما بعد از چندین مرتبه بهبود عملکرد خود را مشاهده خواهید کرد.

افزایش قدرت یادگیری مغز - شباهت
افزایش قدرت یادگیری مغز – شباهت

2. معکوس شماری

معکوس شماره یکی از روش های جذاب برای تقویت پویایی ذهن می‌باشد. به این شکل شروع می کنید و از عدد ۲۰۰ به شکل معکوس می‌شمارید و تا یک ادامه می‌دهید. در ابتدا حتماً دچار تداخل در اعداد خواهید شد و اشتباهاتی را خواهید داشت. اما بعد از مدتی این اشتباهات رفع می‌شود و این نشانه خوبی است. یعنی این که مغز شما تقویت شده و اکنون می‌تواند بهتر عمل کند. حتماً این بازی را انجام دهید چرا که نیاز به وسیله خاصی ندارد و هر ساعتی یا در هر حالتی می‌توانید آن ر انجام دهید.

3. داستان هفت کلمه ای

شما تنها حق استفاده از هفت کلمه را دارید! سخت به نظر می‌رسد درست است. اما در عین حال می‌تواند بسیار جذاب باشد و مغز شما را درگیر چالش بسیار جالبی کند. شما حق دارید با ۷ کلمه یک داستان بسازید و آن را بیان کنید. بازی هفت کلمه ای یکی از رایج ترین بازی ها و وزش هایی است که برای تقویت مغز از آن استفاده می‌کنند. شما هم آن را امتحان کنید، قطعاً نتایج حاصل از آن را دوست خواهید داشت.

افزایش قدرت یادگیری مغز - داستان
افزایش قدرت یادگیری مغز – داستان

4. اپلیکیشن های موبایلی

در جهان پیشرفته امروز اپلیکیشن های موبایلی می‌تواند پاسخگوی هرگونه نیاز شما باشد. در زمینه تقویت مغز نیز اپلیکیشن ها حضور فعالی دارند که می‌توانید آنها را روی تلفن همراه خود نصب کنید و با استفاده از آنها مغز خود را تقویت نمایید. اپلیکیشن هایی مانند Brain dots یا Follow free که با روش‌های جذاب برای شما ایجاد چالش می‌کنند و شما را وادار می‌سازند که ذهن خود را درگیر کنید.

افزایش قدرت یادگیری مغز

تکنیک های افزایش قدرت ذهن

بالا رفتن قدرت ذهن مانند هر موضوع دیگری نیاز به یادگیری تکنیک ها و مهارت های خاصی دارد که موجب می‌شود توانایی های ذهنی شما افزایش پیدا کند و بتوانید از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

1. چالش ایجاد کنید

برخی اوقات لازم است که ذهن خود را درگیر چالش‌ها کنید و وارد مسائل پیچیده‌ای شوید که حل کردن آنها نیاز به تمرکز و فکر کردن بسیار دارد. این کار ذهن شما را به چالش می‌کشد و آن را وادار می‌کند مرتب در پی یافتن راه حل ها و روش هایی برای حل موضوع باشد. به همین علت است که ایجاد این چالش به تقویت قدرت ذهن شما کمک خواهد کرد. بنابراین لازم است که هر از گاهی خود را در شرایطی قرار دهید که برای شما ایجاد چالش و درگیری ذهنی کند.

2. کارهای هنری انجام دهید

انجام دادن کارهای هنری یکی از آن قبیل فعالیت هایی است که علاوه بر اینکه تأثیرات بسیار خوبی بر روی روحیه شما خواهد داشت، می‌تواند به افزایش قدرت ذهن شما نیز کمک کند و کارهای هنری معمولاً با استفاده از خلاقیت افراد انجام می‌گیرند و به همین دلیل است که شرکت در فعالیت های هنری می‌تواند موجب به کارگیری هر چه بیشتر قدرت خلاقیت شما شود و در نتیجه موجب درگیر شدن ذهن شما برای خلق یک اثر جذاب باشد. شرکت در فعالیت های هنری را حتماً جز فعالیت‌های خود قرار دهید. علاوه بر این تکنیک ها شما میتوانید تنها با خوردن برخی از میوه ها و گیاهان که در مقاله خوراکی های تقویت ذهن آورده شده، ذهنتان را قدرتمند کنید.

افزایش قدرت یادگیری مغز - هنر
افزایش قدرت یادگیری مغز – هنر

3. یکی از حواس را از کار بیندازید!

همه ما حواس پنج گانه داریم. لامسه، بینایی، بویایی، شنوایی و چشایی. یکی از روش های جالب و جذابی که می‌توانید از آن برای تقویت ذهن خود استفاده کنید، نادیده گرفتن یکی از این حواس پنج گانه است! به عنوان مثال می‌توانید چشمان خود را ببندید و سعی کنید جای وسایل خود را فقط با استفاده از قدرت لامسه خود پیدا کنید. البته مراقب باشید که حین انجام این کار خود را به خطر نیندازید! از کار انداختن یکی از حواس و استفاده از سایر آن ها موجب می‌شود که ذهن شما درگیر شود و در واقع نوعی چالش محسوب می‌شود. به همین علت به تقویت ذهن شما کمک خواهد کرد.

افزایش قدرت یادگیری مغز - حواس پنجگانه
افزایش قدرت یادگیری مغز – حواس پنجگانه

راه های افزایش یادگیری هنگام مطالعه

در هنگام مطالعه کردن معمولاً عوامل بسیاری هستند که موجب می‌شوند تمرکز شما از بین رفته و نتوانید مطلب را آن گونه که باید فرا بگیرید. به همین علت قصد داریم چند شیوه که با کمک گرفتن از آنها می‌توانید یادگیری خود را در هنگام مطالعه بهبود ببخشید را در اختیار شما قرار دهیم.

1. فلش کارت بسازید

فلش کارت ها معمولاً دارای نکته‌های کلیدی هستند و مطلب را به صورت بسیار ساده و خلاصه و در حد چند کلمه برای شما توضیح می‌دهند. از بهترین روش هایی که می‌توانید برای افزایش یادگیری هنگام مطالعه از آن استفاده کنید، ساخت فلش کارت است. هر چیزی که باید در ذهن شما باشد تا بقیه مطالب را از طریق آن به خاطر بیاورید، روی فلش کارت یادداشت کنید و در حد چند کلمه کوتاه درباره آن توضیح دهید. مطمئن باشید این روش بسیار کارساز و کمک کننده است.

افزایش قدرت یادگیری مغز - فلش کارت
افزایش قدرت یادگیری مغز – فلش کارت

2. نقاشی کنید

رسم شکل و یا همان نقاشی کردن یکی از روش هایی است که در اغلب افراد به بهبود قدرت یادگیری کمک می‌کند. مطالبی را که برای شما پیچیده هستند را با رسم شکل برای خود توضیح دهید. استفاده از اشکال به دلیل این که حافظه تصویری شما را درگیر می‌کنند، می‌تواند تأثیر زیادی در در افزایش یادگیری شما داشته باشد و تا حد قابل توجهی به شما کمک کند.

3. از موسیقی غافل نشوید

گوش دادن به موسیقی یکی از روش هایی است که می‌تواند به بهبود یادگیری شما کمک بسیاری کند. موسیقی های مورد علاقه و خوب را در لیست پخش خود قرار دهید و از آنها استفاده کنید. موسیقی تأثیر بسیار خوبی بر روی مغز می‌گذارد و به بهبود قدرت یادگیری شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

افزایش قدرت یادگیری مغز با موسیقی
افزایش قدرت یادگیری مغز با موسیقی

چگونه با یک بار خواندن یاد بگیریم؟

مطالعه کردن یکی از آن مسائلی است که افراد مرتبط با آن درگیر هستند و مدام در پی این هستند که چگونه می‌توانند با کمترین میزان مطالعه، بیشترین حد یادگیری را داشته باشند. تنها راه حل این مشکل این است که بتوانید مطالعه کردن را به روش اصولی و دقیق یاد بگیرید. یکی از بهترین روش هایی که می‌توانید از آن استفاده کنید، روش رابینسون نام دارد که شامل پنج مرحله می‌باشد. این روش در اصطلاح به روش sq3r معروف است.

S:survery _ اولین مرحله پیش خوانی می‌باشد. پیش خوانی یعنی این که متن را یک دور کامل به صورت گذرا مطالعه کنید و سعی کنید نکات مهم را در همان اولین نگاه پیدا کنید و سپس سوالاتی را که در انتهای متن مطرح شده است یک بار مرور نمایید.این شیوه به شما کمک می‌کند تا یک ذهنیت کلی نسبت به مبحثی که قرار است بخوانید داشته باشید.

Q:question _ سوال کردن مرحله بعدی است. در این مرحله شما باید سوال سازی کنید از مطالبی که به طور سریع و گذرا خوانده اید! در ضمن، خودتان سوالاتی را ایجاد کنید و سعی کنید که در عین مطالعه به این سوالات پاسخ دهید. به این شیوه سوال سازی گفته می شود.

R:Read _ حالا نوبت به مرحله خواندن می‌رسد. در این مرحله شما متن را به صورت کامل مطالعه می‌کنید. سوالاتی را که در در مرحله قبلی برای خود ساخته اید و یا ایجاد شده پاسخ می‌دهید و زیر نکات مهم خط می‌کشید. سپس اگر جایی مطلبی را متوجه نشدید مجدداً این مطالب را بازخوانی می‌کنید. دقت کنید که در مرحله خواندن نباید هیچ گونه ابهام و یا نکته نامفهومی برای شما باقی مانده باشد و در اصل تمام اشکالات شما باید در این مرحله رفع شود.

R:recite _ نوبت مرحله بازگویی می‌رسد. زمانی که قرار است مطالبی را که مطالعه کردید یک بار دیگر برای خود مرور کنید و آنها را تکرار نمایید. در اصل می‌توانید مطالب را مجدداً برای خود تدریس کنید. این مرحله کمک بسیار زیادی به بالا رفتن یادگیری شما خواهد کرد بنابراین حتماً آن را انجام دهید. مرور کردن یکی از اصل های مهم در خواندن و یادگیری است.

R:review _ یکی از مشکلات اصلی که باعث می‌شود مطالبی که خوانده اید از ذهن شما پاک شود، این است که آنها را مرور نمی‌کنید. این مرور کردن باید در فواصل زمانی مشخص انجام گیرد. به عنوان مثال اولین زمانی که باید مطلب را مرور کنید ۲۴ ساعت بعد از مطالعه می‌باشد. سپس سه روز بعد باید مجدداً این مرور انجام گیرد و و در مرحله آخر یک هفته بعد باید مطالب برای شما تکرار و یاد آوری شود. یکی از مهم ترین رمزهای موفقیت در بالا بردن میزان یادگیری، مرور مطالب در این فواصل زمانی می‌باشد.

افزایش قدرت یادگیری مغز - مرور کردن
افزایش قدرت یادگیری مغز – مرور کردن

چگونه مطالب را به حافظه بلند مدت بسپاریم؟

حافظه در همه افراد به یک شکل است و یکسان عمل می‌کند و هیچ تفاوتی در آن وجود ندارد. به عنوان مثال حافظه یک شیمیدان با حافظه یک معلم و یا هر فرد دیگری همگی در یک سطح هستند. علت اینکه بعضی افراد را باهوش تر و با استعدادتر می‌دانیم این است که آنها به خوبی نحوه استفاده از قدرت حافظه خود را بلد هستند و می‌توانند آن را به بهترین شکل ممکن به کار ببندند. برای اینکه مطالب را به حافظه بلند مدت خود وارد کنید و بتوانید آنها را برای همیشه در ذهن خود نگه دارید، می‌توانید از سه مرحله زیر استفاده کنید.

مرحله اول: در این مرحله سعی کنید مطالب را با استفاده از نمادها و اشکال برای خود شفاف سازی کنید. یعنی باید کاری انجام دهید که درک مطلب با استفاده از نمودار ها، تصاویر، پاورپوینت و یا هر چیز دیگری برای شما ساده و واضح باشد. زمانی می‌توانید ادعا کنید در این کار موفق بوده اید که با استفاده از این اشکال و نمادهایی که انتخاب کرده اید، بتوانید به ساده ترین شکل ممکن این مطلب را برای دیگران بیان کنید و آنها نیز به خوبی متوجه شوند.

مرحله دوم : زمان آن رسیده است که این مطالب را طبقه بندی کنید و تشخیص دهید که هر کدام از آنها را در کدام بخش زندگی خود می‌توانید مورد استفاده قرار دهید. به عنوان مثال نکته هایی را که در بخش برنامه ریزی یاد گرفته اید به کار ببندید و میزان عملکرد خود و اثربخشی آنها را بررسی کنید.

مرحله سوم: در این مرحله کاری که قرار است انجام دهید به این شکل می‌باشد که باید مطالب مشابه را با هم ترکیب کنید. یعنی آنهایی را که کارایی تقریباً یکسانی دارد و یا این که شبیه به هم هستند در کنار هم قرار دهید و به یک نتیجه گیری کلی دست پیدا کنید.

استفاده از این سه مرحله موجب می‌شود که شما مطلب را به خوبی درک کنید و بدانید که قرار است چه چیزی وارد حافظه بلند مدت شما شود. مانع اصلی شما در این موضوع همین است که نمی‌توانید مطلب را درک کنید. اما در تلاشید که آن را وارد حافظه خود نمایید که این امر به هیچ عنوان ممکن نیست. به همین علت در ابتدا باید بتوانید با استفاده از این 3 مرحله مطلب را به طور کامل برای خود جا بیندازید.

امیدوارم شما با به کار بردن این مطالب مهم و کاربردی قدم بزرگی جهت افزایش قدرت ذهن و سرعت یادگیریتان بردارید…


نویسنده:امیر حسین حقگوی
نویسنده:امیر حسین حقگوی از تیم گام برتر مربی و مدرس مهارت های ارتباطی

 1. evanemohsen

  از مطالبی که به اشتراک گذاشتید ممنونم
  واقعن مفید وکار امد هستند ودر ضمن کامل 🙂

  پاسخ دادن
  1. مهدی حسین نژاد

   سلام

   ممنون از شما

   خوشحالیم از این که تونستیم رضایت شما رو جلب کنیم

   اگر سوالی مسئله ای چیزی بود خوشحال میشیم در خدمتتون باشیم

 2. میناکریمی

  از اون دسته مطلب های از نون شب واجب تر بود ممنونم?

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   ممنون از همراهی شما کاربر گرامی

 3. رقیه کریمی

  سلام از هفت راهکار افزایش قدرت مغز خیلی استفاده کردم

  پاسخ دادن
 4. حمیده

  مطالب خوبی بود سعی می کنم رعایت کنم

  پاسخ دادن
 5. فاطمه محسنی

  سلام . مرسی از نویسنده برای انتخاب این موضوع ضروری و مطلب های ویژه

  راهکار های عالی معرفی کردید ممنونیم از این زحمات

  پاسخ دادن
 6. محمد

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت آقای حقگوی
  مقاله خیلی عالیه چون نویسنده عالیه

  پاسخ دادن
 7. hadisshjli

  سلام
  چقدر به خوندنش احتياج داشتم فوق العاده بود
  با تشكر

  پاسخ دادن
 8. Sahar aliverdi

  مورد ۴ خیلی خوب بود
  مرسی ازتون اقای حقگو ک در عین سادگی به خوبی همه چیزرو توضیح داده بودین?

  پاسخ دادن
 9. Maryam sardari

  خیلیی مچکر از مقاله ی پربار و عالیتون??خیلی راهکارهای کاربردی و در عین حال ساده و قابل فهمی رو به کار بردید

  پاسخ دادن
 10. پارسا هموله

  سلام
  نکات به شدت آموزنده ای داشت و قطعا اگه کسی این هارو رعایت کنه یادگیریش ده برابر میشه
  ممنون از آقای حقگو و تیم گام برتر

  پاسخ دادن
 11. Mahdi_hoseinnejhad

  عالییی بود هر مقاله بهتر از مقاله قبل…

  با شکم پر سر کلاس حاضر نشیم رو بعضا دچارش میشدم…

  ممنونم حتما سعی میکنیم که عمل کنیم تا بهترین بهره رو داشته باشیم

  پاسخ دادن
 12. مرضییه غفاری

  سلام اقای حق گوی
  مثل مطالب قبلی خوب و قابل فهم و کاربردی است
  موفق باشید و شاد

  پاسخ دادن
 13. Masoomeh _Hosein nezhad

  سلام
  خدا قوت عالیی بود نکته های خوب قابل استفاده ای بود
  البته همراه با یادگرفتن ویادآوری عمل ب اون ها هم مهم است
  درآخر ممنون از زحماتتون

  پاسخ دادن
 14. مهدی پاکدامن

  مثل همیشه کلی نکته خوب و کارآمد داشت
  ممنونم

  پاسخ دادن
 15. Pariya_amirpor

  مقاله جذاببییی بود عالیی?
  به موارد فوق العاده ای اشاره شده بود ممنون

  پاسخ دادن
 16. علی احمدزاده

  سلام و خداقوت
  بسیار ممنونم از این مقاله زیباتون و ۷ راه کار مهم حین مطالعه به من یاد دادید تشکر میکنم واقا من وقتی کتابی میخواندم معمولا این نکات رو رعایت نمیکردم و از این به بعد سعی میکنم رعایت کنم و تشکر میکنم از تیم گام برتر

  پاسخ دادن
 17. mahdiyeh faraji

  سلام خیلی مطالب خوبی بودند مخصوصا مورد۴ که واقعا بهترین راه حله⚘⚘⚘⚘
  سپاس فراوان خدمت اقای حقگو

  پاسخ دادن
 18. محمدرضا مختاری

  سلام و خدا قوت استاد حق گوی
  بسیار مرتب و عالی
  بخصوص موارد 4تا7
  دمتون کرم.مثل مطالب قبل فوق العاده و اصولی بود.

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*چطور با 2000 تومان دوره های آموزشی گرون قیمت رو تهیه کنیم؟
کلیک کنید
close-image