چگونه پشتکار داشته باشیم ؟

پشتکار ، یکی از مهم ترین عوامل رسیدن به موفقیت می‌باشد. اصلاً می‌توان گفت مهم ترین عامل موفقیت است! اگر شما هم انسانی هستید که همه کارها را نصفه انجام می‌دهید و تنبلی به در وجود شما به شدت رخنه کرده، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه پشتکار داشته باشیم را که 10 راهکار فوق العاده برای افزایش پشتکار به شما معرفی می‌کند را مطالعه کنید تا به موفقیت از همیشه نزدیک و نزدیک تر شوید…

پشتکار و اراده چیست - چطور پشتکار را تقویت کنیم

در مقاله چگونه پشتکار داشته باشیم می‌خوانید

 • تعریف پشتکار
 • پشتکار و موفقیت
 • پشتکار موفقان دنیا
 • جملات بزرگان درباره تلاش و پشتکار
 • 10 تکنیک طلایی برای افزایش پشتکار

می‌خواهید بدانید که چه افرادی به موفقیت می‌رسد؟ و یا این پشتکار و اراده آن ها تا چه اندازه در مرحله های مختلف از زندگی شان تاثیر گذار است؟ اگر این نمونه سوال ها در ذهنتان شکل گرفته است پیشنهاد می‌کنم حتماً کلیپ زیر را مشاهده کنید. این کلیپ به شما می‌گوید که چقدر پشتکار و سرسختی می‌تواند زندگی تان را متحول کند.

 

در حال بارگذاری...

تعریف پشتکار

پشتکار در معنای لغوی به معنای سعی و کوشش استقامت و پایداری می باشد. در واقع پشتکار را می‌توان در حالت عامیانه نیز به میزان پایداری شما در مسیری که پیش رو دارید و شاید میزان پافشاری شما در رسیدن به اهدافتان تعریف کرد. قرار دادن هدف مناسب یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی هست که باید داشته باشید، پس برای همین مقاله هدف گذاری در زندگی را بخوانید تا بتوانید، با استفاده از آن اهداف مناسبی را برای خودتان تعیین کنید. 

این که در هنگام سختی ها و بروز مشکلات تا چه اندازه بر روی هدفی که تعیین کرده اید ثابت قدم می مانید و تلاش می کنید تا به آن دست پیدا کنید، نشان دهنده میزان پشتکار و موفقیت شما می‌باشد.

آنچه که اهمیت دارد این است که بدانید ممکن است با هر نوع محرکی در ابتدا انگیزه لازم را بدست آورید و برای شروع کاری اقدام کنید. اما پس از مدتی که از فعالیت شما می گذرد، بدون شک موانع و مشکلات مختلفی برای شما ایجاد خواهد شد که هر کدام به نوعی سرعت حرکت شما را کند می کند. درست در همین مرحله است که اهمیت پشتکار و اراده مشخص خواهد شد. این که شما در این مرحله تا چه اندازه بر پافشاری خود ادامه دهید و استقامت خود را بالا ببرید تا بتوانید به هدف مورد نظرتان دست پیدا کنید همان پشتکار شما می باشد.

در مبحث پشتکار، استعداد و نبوغ و تحصیلات هیچ یک اهمیت ندارند. تنها چیزی که مهم است این است که شما پافشاری لازم را داشته باشید و فراموش نکنید درباره هر هدفی اگر پایداری کنید، بدون شک به موفقیت دست پیدا خواهید کرد. 

اگر پشتکار داشته باشید و تلاش کنید، حتما موفق خواهید شد

پشتکار و موفقیت

شاید بتوان این طور گفت که پشتکار شما کلید رسیدن به موفقیت شما محسوب می شود. هر هدفی دارای سختی های خاص خود می باشد. ممکن است در مسیر رسیدن به هدفتان بارها خسته و ناامید شوید و حتی بارها شکست های سختی را متحمل شوید. اما آنچه اهمیت دارد این است که درست در همین لحظه که سختی ها و ناملایمات مسیر تمام تلاش خود را می‌کنند که شما را از رسیدن به هدف منصرف کنند، شما پایداری کنید و با استقامت خود ثابت کنید که برای رسیدن به هدف مصمم هستید.

برای رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی کنید. یکی از بهترین نکاتی که می‌تواند در مسیر رسیدن به موفقیت پشتکار شما را افزایش دهد و به شما کمک کند، این است که برنامه ریزی درستی داشته باشید. بدانید که در کجای مسیر ممکن است کدام مشکلات و سختی ها برای شما ایجاد شود. اهدافتان را تحلیل کنید تا موانع و مشکلات را به درستی بشناسید و بتوانید برای عبور از آنها تصمیمات درستی را اتخاذ کنید از سوی دیگر سعی کنید انگیزه دهنده هایی را انتخاب نمایید که همیشه برای شما محرک قوی باشند. در غیر این صورت بعد از مدتی دیگر نمی توانند انرژی لازم را برای ادامه مسیر در وجود شما ایجاد کنند.

برای این که بتوانیم مسیر موفقیت را به درستی طی کنیم، لازم است که پشتکار و سرسختی داشته باشیم. سرسختی که  مسیر موفقیت را شیرین خواهد کرد.

به-هیچ-عنون-استعداد-بدون-پشتکار-و-سرسختی-به-نتیجه-نمی‌رسد
به-هیچ-عنون-استعداد-بدون-پشتکار-و-سرسختی-به-نتیجه-نمی‌رسد

پشتکار موقفان دنیا

پشتکار یکی ویژگی‌هایی هست که همه افراد موفق آن را در وجود خود دارند. در حقیقت آن‌ها بعد از این که از نقشه راه موفقیت خودشان را ترسیم می‌کنند، به جای اینکه از خودشان بپرسند چگونه این مسیر را طی کنند، می‌پرسند که چگونه پرشتکار قوی داشته باشند؟ یعنی طی کردن این مسیر تنها با پشتکار و سرسختی ممکن است. مگر نه هر کسی به راحتی می‌توانست یک کریستیانو رونالدو یا بیل گیتس باشد. 

پشتکار رونالدو آنقدر زیاد بود است که حالا او را به یکی از بهترین بازیکن‌های فوتبال جهان تبدیل کرده. آنقدری که در سن هجده سالگی او باشگاه‌های لیگ دسته اول حاضر بودند که میلیون‌ها پوند برای او پرداخت کنند. یا پشتکار توماس ادیسون آنقدر زیاد بود که بعد از هزاران بار آزمایش دست از کار برنداشت و بعد از هر شکستی سخت‌تر کار می‌کرد. موفقیت درصد تلاش شما را می‌بیند و بعد به همان اندازه به شما از خودش به شما می‌دهد.

فکر کنم متوجه شده باشید که افراد موفق بیشتر پشتکار داشته‌اند تا استعداد. تلاش در هر کاری جواب خواهد داد و نتایج مورد نظراتان را به شما خواهد داد. البته این تلاش‌ها در راستای برنامه ریزی درست بوده است که سرانجام آن‌ها موفقیت شد است. اگر هنوز برای خودتان برنامه ریزی درستی انجام نداده‌اید یا می‌خواهید از درستی برنامه خودتان آگاهی پیدا کنید، حتماً مقاله چگونه برنامه ریزی کنیم؟ ما را بخوانید. به نکات فوق العاده‌ای در آن اشاره شده است.

باید-هر-روز-سخت-تلاش-کنی،-من-هر-روز-این-کار-را-می‌کنم-و-حالا-من-را-به-بالاترین-سطح-رسانده
باید-هر-روز-سخت-تلاش-کنی،-من-هر-روز-این-کار-را-می‌کنم-و-حالا-من-را-به-بالاترین-سطح-رسانده

جملات بزرگان درباره تلاش و پشتکار

در ادامه به جملات زیبای پشتکار و سرسختی از زبان بزرگان دنیا خواهیم پرداخت.

 • درجه سعادت اشخاص بستگی به اراده و میل خود آنها دارد. (آبراهام لینکلن)

درجه سعادت افراد بستگی به پشتکار و میل آن ها دارد

 • استعداد ارزان تر از نمک سر سفره است. چیزی که افراد با استعداد را از افراد موفق جدا می‌کند، تلاش زیاد است. (استیون هاوکینگ)
 • اگر هیچ وقت تلاش نکرده‌اید، از کجا می‌دانید که آیا هیچ شانسی وجود دارد یا نه؟ (جک ما)

اگر پشتکار نداشته باشید از کجا میدانید شانس وجود دارد

 • انسان وقتی یک چیزی را با تمام توان بخواهد، تلاش می‌کند و سرانجام آن را به دست می‌آورد. (جین وبستر)
 • من به تلاش زیاد و شانس اعتقاد دارم، و اولی اغلب منجر به دومی می‌شود. (جی.کی.رولینگ)

پشتکار منجر به شانس می شود

 • به یاد داشته باشید که وقتی برای آرزویی خوب تلاش می‌کنید، خداوند شما را هدایت می‌کند و شما را برای آن تلاش ارزنده برمی انگیزد. (پاراماهانسا یوگاناندا)

چگونه پشتکار داشته باشیم؟

برای افزایش پشتکار و بالا بردن آن راه های بسیار زیادی وجود دارد. توصیه های بسیار زیادی از افراد مختلف به ما می شود که با استفاده از آنها بتوانیم پشتکار خود را افزایش دهیم و یا شاید آن را حفظ کنیم. اما در بین همه این ها تعدادی نکته کلیدی وجود دارد که بدون شک رعایت آنها بیش از هر چیز دیگری می تواند به شما در این مسیر کمک کند.

1. اهداف دقیق

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، این است که هدف دقیقی ندارند. همانطور که در مقاله اهمیت هدفگذاری گفتیم تا زمانی که شما به صورت درست و دقیق ندانید که چه می‌خواهید و قرار است به چه هدفی دست پیدا کنید، نمی توانید درباره پشتکار حرفی بزنید. 

زمانی که مرتب از این شاخه به آن شاخه بپرید، هر بار تصمیم جدیدی را اتخاذ کنید و برای انجام کارهای جدید اقدام کنید، بعد از مدتی دچار خستگی خواهید شد و پشتکار خود را از دست می‌دهید. علت این است که موفق نشده اید در هیچ حوزه‌ای پیشرفتی به دست آورید. به همین دلیل دچار احساس ناامیدی می شوید. بنابراین اگر قرار است پشتکار داشته باشید، باید اهداف خود را در مشخص کنید به آنها پایبند باشید.

برای آنها زمان بندی قرار دهید و به سمت آنها حرکت کنید. در این صورت است که می توانید پشتکار خود را حفظ کنید. اهداف شما اگر درست و دقیق انتخاب شوند و همان چیزی باشند که دوست دارید به آن ها دست پیدا کنید، بدون شک می توانند محرک بسیار خوبی برای حفظ انگیزه و همی نطور پشتکار شما باشند. بنابراین در انتخاب اهدافتان دقت به خرج دهید و هدف شما باید همان چیزی باشد که واقعاً آرزوی رسیدن به آن را دارید.

اهداف شما انگیزه های خوبی برای افزایش پشتکار شما هستند

2. شناخت دقیق مسیر

وقتی قرار است در مسیری حرکت کنید، باید آن را به خوبی بشناسید. از موانع و سختی هایی که ممکن است در راه شما قرار گیرد آگاهی داشته باشید. در غیر این صورت زمانی که با مشکلی غیرمنتظره مواجه شوید، ممکن است به طور کامل انگیزه خود را از دست بدهید و به این ترتیب پشتکار شما تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. بنابراین برای حرکت در یک مسیر مشخص باید شناخت کاملی از آن مسیر داشته باشید. موانع و سختی ها همیشه وجود دارند و این شما هستید که باید آنها را دقیق شناسایی کنید تا بتوانید در مواجهه با آنها تصمیمات درستی را اتخاذ کنید.

قوت-اراده-و-پشتکار-ما-ناشی-از-دور-اندیشی-می‌باشد
قوت-اراده-و-پشتکار-ما-ناشی-از-دور-اندیشی-می‌باشد

3. انتخاب راه حل درست

بعد از شناخت سختی ها و مشکلات، نوبت به انتخاب راه حل مناسب می‌رسد. این که شما بدانید در مواجهه با هر مشکلی باید چه ترفندی به کار ببرید و کدام راه‌حل را استفاده کنید تا از دست مشکل رهایی یابید و آن را پشت سر بگذارید، یکی از مهم ترین مراحل برای حفظ پشتکار است. برای همین، مقاله‌ای به نام مهارت تصمیم گیری را برای شما نوشته‌ایم که با آن، راه حل‌های مناسب هر موضوعی را پیدا کنید.

انتخاب راه حل درست این امکان را فراهم می‌کند که از پس مشکلات به خوبی بر آیید و بتوانید آنها را پشت سر بگذارید. به این ترتیب انگیزه ای در وجود شما ایجاد می شود. این انگیزه موجب می‌شود پشتکار شما برای ادامه مسیر چندین برابر شود. زیرا توانسته‌اید از موانع به خوبی عبور کنید.

تلاش و پشتکار همیشه نتیجه خواهد داد
تلاش و پشتکار همیشه نتیجه خواهد داد

4. از کارهای کوچک شروع کنید

فردی را تصور کنید که تاکنون نتوانسته در زندگی خود هرگز به موفقیتی دست پیدا کند و کاری را به سرانجام برساند. حال این فرد یک هدف بزرگ را انتخاب کرده و تصمیم دارد که به آن برسد. بدون شک در به سرانجام رساندن آن شکست خواهد خورد و نیمه کاره رهایش خواهد کرد.

برای اینکه پشتکار و اراده خود را تقویت کنید، باید از انجام کارهای کوچک شروع کنید. برای خود اهداف کوچکی را در نظر بگیرید و تلاش کنید که به آنها دست پیدا کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید پشتکار و اراده خود را تقویت کنید. به قولی تغییرات کوچک هستند که می‌توانند شگفتی را ایجاد کند.

فراموش نکنید پشتکار دقیقاً مانند یک عضله است. اگر همان ابتدا برای تقویت آن تمرینات بسیار شدید انجام دهید، ممکن است دچار آسیب دیدگی شوید و نتوانید مسیر خود را به پایان برسانید. اما زمانی که ابتدا از فعالیت های کوچک و تمرینات ساده تر شروع می کنید، بعد از مدتی عضلات شما ورزیده می شوند و آماده انجام فعالیت های بزرگ تر می باشند.

برای تقویت پشتکار از کارهای کوچک شروع کنید

5. علایق خود را دنبال کنید

وقتی شما به کاری علاقه نداشته باشید، چه بخواهید و چه نخواهید بعد از مدتی خسته و دلزده خواهید شد و دیگر تمایلی برای ادامه آن فعالیت نخواهید داشت. بنابراین زمانی که قرار است هدفی را انتخاب کنید، به میزان علاقه خود نسبت به آن توجه داشته باشید.

اگر این هدف متناسب با علاقه شما باشد و در شما احساس شروع شوق ایجاد کند، احتمال اینکه آن را به پایان برسانید و در راه رسیدن به آن پشتکار و استقامت داشته باشید بسیار بیشتر است. این افراد معمولاً شاید در ابتدا قوی فعالیت کنند، اما بعد از مدتی آنچه که آنها را در مسیر حرکت نگه می دارد، میزان علاقه آنها نسبت به هدف خود و ارزشی است که برای آن قائل هستند. بنابراین حتماً سعی کنید اهداف تان با علایقتان متناسب باشد.

برای این که شما عزیزان بتوانید علایق خودتان را به درستی پیدا کنید، توصیه می‌کنم که یکی از محصولات ما به نام کشف استعداد و علایق واقعی دیدن کنید. این محصول خیلی خوب به شما یاد می‌دهد که چگونه علایق و استعدادهای خودتان را کشف کنید. به دلیل اهمیت بالا این مسئله توصیه می‌کنم که این کار را بکنید؛ زیرا افراد بسیاری زیادی بوده‌اند که با کشف نکردن این علایق کل آینده شغلی خودشان را تباه کرده‌اند. نه تنها آینده شغلی، بلکه کل زندگی خود را، از موفقیت گرفته تا زندگی شاد داشتن. 

وقتی-به-کاری-علاقه-نداشته-باشید،-بعد-از-مدتی-از-آن-خسته-می‌شوید
وقتی-به-کاری-علاقه-نداشته-باشید،-بعد-از-مدتی-از-آن-خسته-می‌شوید

6. توانایی های خود را بشناسید

هر کسی در یک حوزه خاص توانمند است. قرار نیست همه افراد مانند یکدیگر باشند. شما می توانید یک پزشک موفق باشید و یا یک نقاش بسیار ماهر. بنابراین باید توانمندی های خود را به درستی بشناسید، بدانید که در کدام حوزه بیشتر مهارت دارید و اهداف تان را متناسب با این مهارت ها انتخاب کنید.

از سوی دیگر توجه داشته باشید که نقاط ضعف خود را نیز مدنظر قرار دهید. برای این که بتوانید پشتکار خود را حفظ کنید، باید نقاط قوت و ضعف خود را به خوبی شناسایی کرده و مطابق با آنها مسیر حرکت خود را تعیین کنید. اگر نقطه ضعفی دارید سعی کنید آن را برطرف کنید. زیرا ممکن است زمانی که به قسمت‌های سخت مسیر حرکت خود برسید، این نقطه ضعف ها و پشتکار شما را تحت الشعاع قرار دهد و و از ادامه دادن مسیر باز بمانید. بنابراین قبل از وارد شدن به مسیر حرکت و رسیدن به اهدافتان، نقطه ضعف ها را برطرف کنید و نقاط قوت خود را بهبود بخشید.

برای موفقیت باید تلاش و پشتکار داشته باشید نه رویاپردازی

7. از دیگران کمک بگیرید

برخی مواقع ممکن است شما هم دچار این احساس شده باشید که فکر کنید دیگر توانایی برای ادامه مسیر ندارید. نمی توانید به هدفتان دست پیدا کنید. به طور کامل دچار ناامیدی شده باشید و فکر کنید شاید بهتر است که دیگر تلاشی نکنید. در این لحظات سعی کنید حتماً با کسانی که در این حوزه تخصص دارند و یا افرادی که قبل از شما این مسیر را طی کرده اند و با سختی های آن آشنا هستند مشورت کنید. اجازه دهید آنها به شما انگیزه دهند و به شما کمک کنند تا روحیه خود را حفظ کنید و همچنان مصرانه و پرتلاش به سمت اهداف خود قدم بردارید. گاهی اوقات ممکن است کمک گرفتن از یک فرد دیگر موجب شود پشتکار شما حفظ شود و یا افزایش پیدا کند تا بتوانید به آنچه که مد نظر دارید دست پیدا کنید.

پشتکار و اراده چیست - چطور پشتکار را تقویت کنیم

8. باور خود را تقویت کنید

درباره توانایی هایتان و درباره چیزی که دوست دارید به آن دست پیدا کنید باید باورهای خود را تقویت کنید.  باور مثبت یکی از بهترین محرک ها برای حرکت در مسیر می باشد و می‌تواند تا حد بسیار زیادی بر روی افکار شما تاثیر بگذارد و موفقیت شما را تضمین کند. این که باور داشته باشید می توانید و سرانجام به هدفتان خواهید رسید، موجب می‌شود پشتکار خود را حفظ کنید و در مقابل موانع و سختی ها، از خود استقامت و پایداری نشان دهید. شک نکنید باورهای مثبت و افکار مثبت می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر روی مسیر حرکت شما بگذارند و تا حد بسیار زیادی به شما کمک کند. بنابراین به هیچ عنوان از آنها غافل نشوید، قدرت باور را جدی بگیرید!

باور به موفقیت پشتکار شما را افزایش می دهد
باور به موفقیت پشتکار شما را افزایش می دهد

9. مراحل هدف را تقسیم بندی کنید

مراحل رسیدن به هدف تان را تقسیم بندی کنید و آن را به کارهای کوچک تری تقسیم کنید. این تقسیم بندی می‌تواند به شما کمک کند تا با پشتکار و اراده بیشتری در این مسیر گام بردارید. زمانی که یک کار بزرگ به کارهای کوچک تر و مراحل مختلف تقسیم می‌شود، بعد از گذر کردن از هر مرحله انگیزه شما برای ادامه دادن مسیر چندین برابر خواهد شد. بنابراین حتماً اهداف تان را در چند مرحله مختلف برنامه ریزی کنید تا بتوانید با پشتکار بیشتری در هر مرحله را پشت سر بگذارید و به مرحله بعدی راه پیدا کنید. اگر در این کار مشکل دارید یا می‌خواهید این مهارت را بهبود ببخشید، حتماً روی کلمه مهارت هدف گذاری کلیک کنید.

تغییرات-کوچک-موفقیت-های-بزرگ-را-در-پی-خود-دارند
تغییرات-کوچک-موفقیت-های-بزرگ-را-در-پی-خود-دارند

10. به پیروزی های کوچکتان توجه کنید

یکی از اشتباهات بسیاری از افراد این است که از خود توقعات غیر منطقی و غیر عاقلانه دارند. به همین دلیل هم به پیروزی های کوچک خود توجهی نمی کنند و نهایتاً دچار احساس ضعف و سرخوردگی می شود. اما نکته مهم این است: فرقی نمی‌کند پیروزی که به دست آورده اید کوچک باشد یا بزرگ. مهم این است که شما موفق شده اید کاری را انجام دهید و آن را به سرانجام برسانید.

بنابراین حتی اگر از نظر خودتان آن پیروزی بسیار کوچک بوده است، نسبت به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید و و آن را ملاک خود قرار دهید. باور داشته باشید که اگر یک بار به پیروزی کوچکی دست پیدا کرده اید، پس از آن هم می توانید به موفقیت های دیگری برسید. این موضوع تا حد بسیار زیادی موجب می‌شود از خود پشتکار و تلاش بیشتری نشان دهید…

امیدوارم با پشتکارتر و پرقدرت تر از همیشه ببینمتان…

What is the Will


نویسنده:مهدی پاکدامن
نویسنده:مهدی پاکدامن از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. X

  سلام و سپاس از مقاله کاربردیتون. من آدمی بودم ک همیشه ب استعدادم نازیدم و الان میبینم آدمایی ک یک دهم منم استعداد نداشتن از من پیشی گرفتن ,فقط ب دلیل اراده و پشتکار قویشون.

  پاسخ دادن
 2. دلیری

  سلام
  بنظر مقاله کاربردی خوبی اومد و قدم به قدم با مراحل پیشنهادی همگام میشمو براتون آرزوی خیر که چنین مطالب خوبی در اختیار دیگران قرار می دید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظرتون. خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم دوست عزیز

 3. Mehdi

  باعرض سلام و خسته نباشید ممنونم بابت مطالب بسیار
  عالیی که منتشر کرده اید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   خوشحالیم که مطالب مورد استقبالتون قرار گرفته

   موفق باشید

 4. بانو ملیحه کاویانی

  سلام وقت بخیر
  از بابت آپلوداین مقاله بسیار تشکر میکنم زیرا پشتکار و تلاش مستمر کلید موفقیت هست و این مقاله جز مقاله هایی هست که من در آینده هم مرور خواهم کرد.
  نکته ای فرمودین در خصوص اینکه کارهای کوچک خود را دست کم نگیریم من شخصا موفقیت های کوچکی که دارم برایم خیلی اهمیت چندانی ندارند و مدام دنبال درآمد بیشتر و کارهای بزرگتر در نخصص خودم هستم.
  از راهنمایی های بیشتری که در این مورد میفرمایین کمال تشکر را دارم.
  در پایان از زحمات شما خیلی خیلی ممنونم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   ممنون از نظر لطف شما…بله دقیقاً همین طوره؛ همون طور که در مقالات دیگه هم گفته شد، تنها راز موفقیت تلاش و پشتکار موفقیته.

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید. موفق باشید

 5. سینا

  مقاله جالبی بود. نکته آموزنده خوبی داشت ولی نه برای من دانش آموز. به نظرم بخشی از این مقاله را باید صرف جواب به سوال چگونه اراده قوی برای درس خوندن داشته باشیم می‌کردید. اینطوری خیلی بهتر می‌شد.

  پاسخ دادن
  1. محمدرضا شهری | پشتیبانی گام برتر

   بله شما درست می‌گویید، اما ما در مقاله‌های دیگری مثل شب امتحان و جملات انگیزشی برای دانش آموزان به چنین مواردی اشاره کرده‌ایم.

 6. مینا کریمی

  خیلی خوب بود واقعا. من رو یاد تمام کارهای نیمه تمامم انداخت اما دیگه نمیخام فرصت هام رو از دست بدم.

  پاسخ دادن
  1. خیلی عالیه
   پرانرژی شروع کنید
   ممنون از شما
   موفق باشید

 7. رقیه کریمی

  سلام چه بسا کسانی که با این که استعداد خوبی دارن ولی پشتکار ندارن موفق نمیشن

  پاسخ دادن
  1. سلام
   درسته، پشتکار عامل مهمی در مسیر موفقیت است
   ممنون از شما

 8. سهیلا کریمی

  لایک

  پاسخ دادن
 9. سهیلا کریمی

  عالی بود هرچند قبلا خونده بودم اما مرور شد ?????????

  پاسخ دادن
 10. سهیلا کریمی

  اموزنده و عالی . هرچند اینارو مطالعه کرده بودم.قبلا . اما مرور شد ???????

  پاسخ دادن
 11. mahdiyeh faraji

  اقای پاکدامن خیلی مقاله ی خوبی نوشته بودید ممنون

  پاسخ دادن
 12. sahar aliverdi

  سلام مقالتون خیلی خوب بود ممنون

  پاسخ دادن
 13. سميه قريشى

  سلام دوستان
  آقا مهدى تبريك ميگم مقالتون جذاب بود استادانه پيش رفتيد مقوله ى پشتكار شايد نقطه ضعف خيلى ها از جمله خودم هست كه اميدوارم براى هممون تقويت بشه ممنون از زحمتتون

  پاسخ دادن
 14. محمد

  سلام مهدی جان
  مقالت هم مثل خودت عالی بود رفیق
  من به شخصه از این مقاله درس های خوبی گرفتم
  برات بهترین هارو آرزو میکنم و امید وارم همینطور پله های ترقی رو طی کنی
  این رو هم بدون که داداشت تو هررر کاری همممممیشه پشتت هست
  #MP

  پاسخ دادن
 15. سميه قريشى

  سلام
  تبريك ميگم آقا مهدى مقالتون بجا وپرفايده بود واقعاً پشتكار استارت موفقيته كه ميتونه نقطه ضعف خيليها از جمله خودم باشه اميدوارم بتونيم همگى تقويتش كنيم

  پاسخ دادن
 16. Maryam sardari

  تبریک میگم بابت مقاله ی قشنگتون,دقیقا مقوله ی مهم موفقیت پشتکاره و حتی فردی که خیلی هوش بالایی ندارد با پشتکار به موفقیت های زیادی دست پیدا میکنه اما فرد باهوش بدون پشتکار موفق نمیشه

  پاسخ دادن
 17. محمد حسرتی

  سلام خیلی خوب بود. از مولفه های رسیدن به موفقیت همین پشتکاره که به مراتب بیشتر از هوش و استعداد انسان به اون نیاز داره. خسته نباشید.

  پاسخ دادن
 18. Zahra keivandarian

  به نام خدا
  سلام آقای مهدی پاکدامن مقالتون بینظیر بود .??
  اگر کسی پشتکار نداشته باشد هیچ وقت به موفقیت دست نمی یابد

  پاسخ دادن
 19. Masoomeh _Hosein nezhad

  سلام
  خدا قوت مقاله خوب و کاربردی بود. من که خییلی استفاده کردم
  ممنون

  پاسخ دادن
 20. علی احمدزاده

  سلام
  واقا مقاله ی بسیار زیبا و خوبی داشتی اقا مهدی لطفا باز هم از این مقاله های زیبا بزار و ما مطالعه کنیم والبته انجام دهیم

  پاسخ دادن
 21. مرضییه غفاری

  سلام اقای پاک دامن تبریک بخاطر مقاله خوبتون به بحث جالبی اشاره کردید هدف چون همیشه اول باید هدف را انتخاب کرد بعد با پشتکار و اراده به هدف برسیم .
  با ارزوی شادی و کامیابی برای بچه های خوب رشد فردی

  پاسخ دادن
 22. Mahdi_hoseinnejhad

  سلاااام
  به به

  چقدر عاااللییی
  آفرین مهدی جان…
  انشاالله موفقیت های بزرگترت رو ببینیم
  یکی از بهترین جمله هایی که به دلم نشست این بود:
  “شما تو سال های اول به اندازه زجرتون ، اجر نمیبرید ولی از سال های پنجم به بعد شما اصلا اندازه زجرتون ،اجر نخواهید برد”

  عالیه عالیه…

  پاسخ دادن
 23. پارسا هموله

  مقاله عالی و درعین حال ساده و قابل فهم
  خسته نباشید و ممنون به تیم گام برتر

  پاسخ دادن
 24. Pariya_amirpor

  تبریک میگم بهتون مقاله خیلی خوب و جالبی بود. بازم تبریک میگم

  پاسخ دادن
 25. Pariya amirpori

  عالی بود تبریک میگم بهتون خیلی مقاله خوب و جالبی

  پاسخ دادن
 26. مهدی پاکدامن

  واقعا بدون استمرار و پشتکار تو کارها موفقیت دست نیافتنی تر خواهد شد
  #MP

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image