قدرت باور

در زندگی، محیط کاری یا درسی و یا هر محیط دیگه ای که در آن قرار داریم و مشغول فعالیت هستیم، زمانی که با خودمون یه عهدی می بندیم و هدفی رو مشخص می کنیم برای رسیدن به آن، بعضاً یه دوبه شکّی تو وجودمون نمایان میشه که نکنه نتونم انجامش بدم،شاید بازهم مثل دفعه های پیش شکست بخورم… . با خودتون این رو مرور می کنید که شاید فلانی راست میگه، من از پس کاری بر نمیام و عرضه انجام کاری رو ندارم. اگر می‌خواهید بدانید که در ادامه قدرت باور چه قدر است با ادامه مقاله قدرت باور همراه باشید.

قدرت باور
قدرت باور

عوامل مهم در قدرت باور

 • وقتی باور نداری…
 • چرا افراد کمی موفق می‌شوند
 • باروها ما چطور شکل می‎گیره
 • بارو چقدر اهمیت داره؟
 • به نظر شما این باور حس خوب است؟
 • چطور از شکل‌گیری باورهای منفی جلوگیری کنیم؟

وقتی به خودتان باور ندارید…

شاید ترس این رو داشته باشید که نکنه نتونید به اون هدف برسید و دوباره یک نمره منفی دیگه به کارنامه زندگیتون اضافه بشه که از ثمرات قدرت باور باشه و در نهایت ممکنه ترس از تمسخر و دست انداختن و باورنکردن شما از سمت اطرافیانتون شروع بشه. بالاخره قدرت باور را دست کم نگیرید.

می بینید همه و همه این افکار یه جوری سوهان ذهن و روان شما می شوند تا شما به هر طریقی که شده ناامید بشوید و از هدف و مسیرتون دست بکشید.

قدرت باور
قدرت باور

چرا افراد کمی موفق می‌شوند؟

تا حالا به این موضوع توجه کرده اید که چرا یه تعداد کمی از افراد هستند که اصلاً این مدل افکار آزارشون نمیده و با قدرت به سمت هدفی که مشخص کردند یا کاری که قراره انجام بدهند حرکت می کنند؟ بدون اینکه تنبلی کنند؟ این افراد خلاقیت بالایی دارند و رشد فردی خوبی داشته اند، از این رو کمتر شکست می خورند…

واقعا تعجب برانگیز نیست که چرا یه عده اصلا از اینکه ممکنه از پس آن کار بر نیان و به هدفشون نرسند هیچ گونه ترسی ندارند و جالب تر از اون اینه این افراد به موفقیت میرسد و جزو دسته افراد موفق می شوند؟

در ادامه این مقاله سعی داریم ریشه این مدل افکار و اینکه چرا برخی اصلاً ترس انجام کاری را دارند و ازاینکه هدفی کمی بزرگ انتخاب کنند می ترسند و نمی توانند ریسک کنند را بررسی کنیم.

با توجه به مقدمه همه این مدل طرز تفکرها که باعث ایجاد رفتاری در ما می شوند. در واقع از باورهای ما نشأت گرفته اند. باورهایی که به وسیله خودمون و تجربات و حرف های اطرافیان به صورت نا خودآگاه  برامون شکل گرفته که اگر این باورها درست وخوب شکل نگرفته باشند ما را محدود می کنند. مثل زمانی که نمی تونیم کارهای ریسک دار رو انجام بدیم و از محدوده امنی که این باورها برای ما ساخته اند خارج بشیم.

زمانی که میگوییم این باور ها بوسیله دیگران و اتفاق هایی که تجربه کرده ایم شکل می گیرند، یعنی اینکه ما تاثیرگذار نبوده ایم در شکل گیری بسیاری از این باورها ، چون دست ما نیست همه ی ثانیه های زندگی به ذهن ناخودآگاه ما می روند و به باور تبدیل می شوند و در زمان نیاز کار خودشون رو انجام می دهند.

باور- قدرت باور
موفقیت

مثل زمانی که برادرزاده من مرسانا خانم«اکنون که دارم این مقاله رو می نویسم ۲ سال بیشتر ندارد» زمانی که چند روزش بود و هنوز به یک ماه نرسیده بود موقع حمام گرفتنش دچار خفگی شد و رنگ از چهرش پرید طوری که داشت به سیاهی میرفت اما خداروشکر دوباره تونست نفس بکشه.

باور- قدرت باور
قدرت باور

این ماجرا گذشت و یک ماه بعد دوباره همین اتفاق تکرار شد. مرسانای ما که از حمام کردن خیری ندیده بود از بس که کوچولو بود درحالی که ۴ ماهش بود توی حمام از دست مادرش لیزخورد و فقط چند صدم ثانیه و چند سانت مونده بود که به زمین بخوره تونستند بگیرند و نذارند که به زمین بر خورد کنه.

به نظر شما این اتفاقات چقدر روی مرسانا تاثیر گذاشته و باوری براش ساخته؟

میدونید چقدر؟

بعد از گذشت ۲ سال مرسانا از آب می ترسه!!

زمانی که میخواهند مرسانا را حمام کنند آنقدر گریه و جیغ و داد میکنه که اعصابی برای کسی نمیذاره بمونه…

مرسانا قطعا اون اتفاقات رو یادش نمیاد ولی تجربش کرده و قطعا خود مرسانا تاثیر گذار در این اتفاق ها نبوده. اما این تجربه ها به ذهن نا خودآگاه رفته و برای مرسانا باوری ساخته، باوری که آب خطرناکه و برای تو مشکل آفرینه پس ازش دوری کن.

قدرت باور
موفقیت

دوستان عزیز این فقط یه مثال کوچکی بود از شکل گیری باور، و باید به این توجه داشته باشیم که هر چیزی و هرحرفی و اتفاقی باعث ساخت باورهای ما می شود.

باورهای ما چطور شکل میگیره؟

همان طوری که گذشت این اعتماد به نفس و رسیدن به موفقیت و باورداشتن توانایی های خود درانجام کارها با توجه به باورهایی است که ما داریم. پس اگر باورهای محدود کننده برای ما شکل گرفته باشد مانع از انجام کارهای بزرگ می شود و مارا همیشه بدون میل باطنی خودمان ساکن نگه میدارد تا اینکه حرکتی نداشته باشیم و شکست نخوریم.

باورهای محدود کننده ای که با حرف دیگران از جمله این که تو بی عرضه و بی مصرفی تو از عهده کاری بر نمیایی، شکل گرفته خلاقیت ما را از بین می برد. چون به ما اجازه حرکت به سمت مسیر جدید و هدف جدید را نمی دهد.

باور چقدر اهمیت دارد؟

زمانی که شما تصمیم به انجام کاری بگیرید و افکارتون به شما اجازه ندهند که آن کار را شروع کنید حتماً

به موفقیت دلخواهتان نخواهید رسید

از زندگی رضایت نخواهید داشت

شاد نخواهید بود

به ثروت زیادی نخواهید رسید

و همه اینها باعث می شوند به مرور از زندگی متنفر بشویم، به علت اینکه فطرت انسان طوری آفریده شده که ساکن بودن و احساس نارضایتی داشتن سازگاری با وجود ما ندارد.

باور-قدرت باور
قدرت باور

به نظر شما این باور حس خوب خواهد داد؟

اگر جواب منفی است حتما باید به فکر این باشیم که چطور از شکل گرفتن چنین باور هایی دوری کنیم.

دوری کردن از این باورها یعنی:

سرکوب نشدن غرور

دوری کردن از شکست

دوری کردن از تنبلی

رفتن به سمت خلاقیت

رسیدن به موفقیت

و خیلی خوبی های دیگه که همه این ها برای رشد فردی و پیشرفت ما اهمیت زیادی دارند…

حالا چقدر ارزش داره که نسبت به باورهای خودمون حساس باشیم؟

چطور از شکل گیری باور های منفی جلوگیری کنیم؟

باورها به طور ناخودآگاه شکل می گیرند. پس حتما باید حواسمون به هر اتفاق و حرفی که به گوش ما میرسه باشیم. چون همون تبدیل به باور ما میشه و رفتارهای آینده ما رو شکل میده.

حتما از قرار گرفتن در کنار افرادی که دائم از انرژی شما کم میکنند و باورهایی از قبیل نمی توانی و بی مصرف بودن رو در شما ایجاد میکنند فاصله بگیرید و سعی کنید وقت خود را در کنار افراد مثبت و کسانی که شما رامورد تشویق قرار میدهند و کارهای شما را بی ارزش نشان نمی دهند و باعث قوت گرفتن، دوری از تنبلی، اهمال کاری، شکست و رشد خلاقیت شما می شوند.

این باورهای ما هستند که سرنوشت ما را می سازند. یکی را فقیر و دیگری را ثروتمند، یکی را بیمار و دیگری را سالم و یکی را غمگین و دیگری را شاد

 

موفقیت
موفقیت

نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر


 1. سمیه تیموری

  مقاله خیلی مفیدی بود
  من با خوندن این مقاله به این باور رسیدم که من باید تو کارهام موفق بشم.

  پاسخ دادن
 2. سمیه تیموری

  مقاله مفیدی بود.
  با خوندن این مقاله به این باور رسیدم که من می تونم موفق باشم.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   خیلی عالیه
   براتون بهترین ها رو در مسیر رشد آرزومندیم

   پاسخ دادن
 3. صفری

  سلام ممنون از مقاله خوبتون برای رسیدن ب هدف باور داشتن و اعتقاد قلبی ب اینکه من میتونم نیرو محرکه ما ب سمت اون هدفه و باعث میشه همه نیروهای درونیمون بسیج بشن تا ما به اون هدف مدنظرمون برسیم.

  پاسخ دادن
 4. صغری تیموری

  وقتی باورهایمان اصلاح شود زودتربه موفقیت میرسیم.
  مطالب خیلی عالی بود.

  پاسخ دادن
 5. حمیده فعال

  سلام مقاله بسیار خوبی بود من قبلا وقتی ۱۰ دقیقه یا کمی بیشر صحبت می کردم خسته می شدم دهانم خشک می شد سرم درد می گرفت و دیگر نمی تونستم صحبت کنم وقتی در یک کلاس سخنرانی شرکت کردم و باید تمرینات فن بیان انجام می دادیم فردای ان روز اصلا توانایی حرف زدن نداشتم و سرم درد می گرفت اما به مرور قوی تر شدم و این حالت ها کمتر شد و باور من برای صحبت کردن طولانی تر و سخنرانی تغییر کرد من گفتاردرمان هستم مطب دارم برای هر مراجع حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه وقت لازم است تعداد مراجعانم کم است متوجه شدم دلیل این موضوع این است که این باور که من هر روز می توانم بیش از ۴ مریض ببینم هنوز در من ایجاد نشده است و فکر می کنم توانایی ام برای این کار کم است

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خیلی عالیه نتیجه گیری خوبی بود
   پس تلاش کنید به مرور باورهاتون رو تغییر بدید
   موفق باشید
   سپاس از همراهی شما

   پاسخ دادن
 6. منیر سادات حسینی

  مطمئناً اگر افکار منفی را از ذهن خودمون پاک کنیم و به خودمون باور داشته باشیم در زندگی پیشرفت می کنیم

  پاسخ دادن
 7. معصومه شاهری

  سلام.خداروشکر این باور رو دارم که اینده ادم ثروتمندی میشم وبه نیازمندان کمک میکنم.انشاا… به باورهای خوب باپشتکار برسیم.سپاس.عالی بود.

  پاسخ دادن
 8. کیانمهر

  سلام خیلی از مواقع اتفاقات دوران کودکی باعث ترس شده واعتماد به نفس مارو کاهش میده
  تمرین زیادی میخواد تا ازذهنمون پاک بشن

  پاسخ دادن
 9. mahdiyeh faraji

  اول صبحمون با این مقاله عالی شروع بشه دیگه چی میشه …با خوندن این مقاله متوجه شدیم که قدرت باور از نون شب واجب تره و با قدرت باور ما میتونیم به بالاترین درجات برسیم امیدوارم که همه ی ما بتونیم باور هامون رو درست کنیم تا هیچ وقت محدوده زندگی و متنفر از زندگی نباشیم .
  خیلی ممنون از مقاله ی خوبتون.

  پاسخ دادن
 10. پریزاد

  سلام ممنون از مقاله ی خوبتون .باور نسبت به یه موضوع صد در صد رو تصمیم گیری درباره ش اثر میگذاره و تمام رفتارهای درست یا غلط مارو شکل میده . بعضی باورها خیلی خوب هستن .مثلا من از بچگی کارهای هنری رو خیلی دوست داشتم و احساس میکردم به راحتی میتونم انجامشون بدم به خاطر همین هرکلاس هنری که شرکت میکردم همیشه نفر اول کلاس میشدم .واین برام به باور خوب شده .

  پاسخ دادن
 11. Pariya_amirpor

  خیلی خیلی خوب بود به نظر من همه چی به قدرت باور بستگی داره اگه باور داته باشیم که میتونیم چرا نشه؟ صددرصد که موفق میشیم ولی فقط باید باور داشته باشیم. مقاله درجه یک بود.

  پاسخ دادن
 12. رقیه کریمی

  سلام چقدر خوب هستش که انسان همیشه گمان خوب نسبت به خودش و هم به دیگران داشته باشه

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   بله، احساس خیلی خوبی به هر دو طرف میده
   سپاس از همراهی شما

   پاسخ دادن
 13. مهدوی

  سلام مقاله خیلی خوبی بود.کاش چند سال قبل این مقاله رو میخوندم ویا با گام برتر زودتر اشنا میشدم افرادی که با اون ها معاشرت می کردم همیشه انرژی منفی میدادن وهر کاری رو میخواستم شروع کنم اما واگه میاوردن اخرش ناامیدم می کردن که دیگه کار رو رها می کردم .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خوشحالیم که انقد از همراهی با ما راضی هستید و ممنون از حسِ خوبی که منتقل می کنید
   براتون بهترین ها رو آرزو داریم

   پاسخ دادن
 14. سهیلا کریمی

  اموزنده و مفید بود احسنت 🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🙏

  پاسخ دادن
 15. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  مقاله عالیی بود…..
  بعضی از باور ها از جاری شدنمان در مسیر موفقیت جلوگیری میکنند که باید از آنها دوری کرد
  ممنون برادر عزیزم از مقاله ای که نوشتی
  ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  پاسخ دادن
  1. گام برتر

   گام برتر

   سلام
   بله این باورها که به آنها باورهای محدودکننده میگویند واقعا از موفقیتمان جلوگیری میکنند

   پاسخ دادن
 16. حدیثه حاجی علی

  مقاله ی خوبی بود قطعا این باور ها هستند که در تصمیم گیری ها به ما کمک می کنند

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*