قدرت باور

قدرت باور، یکی از قدرت هایی است که در زندگی، محیط کاری یا درسی و یا هر محیط دیگری که در آن قرار داریم و مشغول فعالیت هستیم، می‌تواند مسیر ما را به کلی عوض کند. باورها یکی از مهم ترین عوامل در نوع زندگی ما هستند و به کلی مشخص می‌کنند ما چگونه رفتار و زندگی کنیم. تا انتها این مقاله همراه باشید تا درباره قدرت باور و راه های شکل گیری آن بیشتر بدانید…

قدرت باور
قدرت باور

عوامل مهم در قدرت باور

 • باور چیست و چگونه شکل می گیرد؟
 • باورهای بنیادین چیست؟
 • باور در روانشناسی
 • انواع باور
 • تقویت باورهای ذهنی
 • راه های تقویت باور
 • تمرینات تغییر باور
 • معرفی کتاب تغییر باور

تا انتهای مقاله حتماً با ما همراه باشید. شک نکنید اتفاقات بسیار خوبی برایتان خواهد افتاد…

باور چیست و چگونه شکل می گیرد؟

باورها در واقع همان عقایدی هستند که به مرور زمان در اثر تکرار مداوم در ذهن شما جاودانه شده‌اند و در اصل تبدیل به یکی از مهمترین عوامل اثرگذار بر روی تصمیمات و اهداف شما هستند. باورها مدام در حال تکرار شدن می‌باشند. با همین قدرت باور است که در ذهن شما ماندگار می شوند و زندگی شما را شکل می دهند. در اصل هر آن چیزی که در زندگی به آن دست پیدا می کنید نتایج باور های شماست، همه چیزهایی که در زندگی به دست می آورید و ارتباط مستقیمی با عقاید و باورهای شما دارد. زمانی که شما به چیزی باور داشته باشید آنقدر آن موضوع را تکرار می کنید تا نهایتاً در زندگی شما خودش را نشان می دهد.

عواملی که در شکل گیری باورهای شما موثر هستند از زمان کودکی با شما همراه هستند. مانند خانواده، محیط زندگی، دوستان، اطرافیان. همه اینها در کنار هم کمک می‌کنند که یک باور در وجود شما شکل بگیرد و یا از بین برود. به عنوان مثال فردی در خانواده ای متولد شده است که اعتقاد بسیار زیادی به تحصیلات دارند. بدون شک داشتن مدرک تحصیلی بالا در وجود این فرد یک باور و عقیده است که در نتیجه محیط خانواده ایجاد شده است.

تصمیم گیری باورها در قدرت باور

باور های بنیادین چیست؟

باورهای بنیادین در اصل همان باورهایی هستند که از زمان کودکی و در سنین پایین در وجود شما شکل گرفته‌اند و تغییر آنها به سختی امکان پذیر است. البته غیر ممکن نیست اما بدون شک باید باورهای جدیدی را با آنها جایگزین کنید تا بتوانید آنها را تغییر دهید. پیشنهاد می کنم با مطالعه مقاله چگونه تغییر کنیم تکنیک های دگرگونی باورها را به خوبی یاد بگیرید.

باور در روانشناسی

در علم روانشناسی باور به چیزی گفته می‌شود که فرد به درستی و حقانیت آن اعتقاد و یقین کامل دارد. حال این موضوع می‌تواند اعتقادات دینی یک فرد باشد و یا اعتقاد او نسبت به مسائل موفقیت یا هر موضوع دیگری. تنها چیزی که مهم است این است که او باور دارد که این موضوع از دیدگاه او کاملاً درست و و قطعی است…

انواع باور

باورها را به طور کلی می توان به دو گروه تقسیم کرد: باور های محدود کننده و باور های یاری کننده.

1. باورهای محدود کننده

باور محدود کننده هم آن دسته از باورها هستند که به شما القا می کنند که توانایی انجام کارهای بزرگ را ندارید و باید به هر آنچه که دارید راضی و قانع باشید. در اطراف ما معمولاً افرادی وجود دارند که موجب می شوند این باورهای محدود کننده در ذهن ما تقویت شود. به عنوان مثال مرتب به ما گوشزد می کنند رویاپرداز نباشیم، بیش از حد از زندگی توقع نداشته باشیم، به کم قانع باشیم که همگی اینها عوامل شکل دهنده باورهای محدود کننده در وجود انسان ها هستند. درست است که زندگی ممکن است پر از اتفاقات ریز و درشت باشد که شما را آزار می‌دهند، اما فراموش نکنید که این ها دلیل مناسبی برای اینکه که باورهای محدود کننده را به ذهن راه دهید نیست. بلکه کاری که باید انجام دهید این است که در همه این شرایط و در هنگام بحران ها به یاد داشته باشید که باید قوی بمانید و مسیر خود را ادامه دهید…

2. باور های یاری کننده

باورهای یاری کننده دقیقاً برخلاف باورهای محدود کننده عمل می‌کنند. یعنی شما را ترغیب می‌کنند تا مدام فعالیت کنید و به سمت جلو پیش بروید، مرتب در ذهن شما گوشزد می کنند که می توانید به بزرگترین خواسته های خود نیز دست پیدا کنید. این باورها را باورهای یاری کننده می نامند. فردی را تصور کنید که باور دارد ورود به دانشگاه برای او مساوی است با موفقیت های بزرگ. بدون شک این باور مسیر عصبی را در ذهن ایجاد می کند که بعد از ورود به دانشگاه این فرد تلاش و کوشش بیشتری خواهد کرد. زیرا باور دارد به مرحله ای رسیده که می تواند اتفاقات بزرگی را رقم بزند و به همین علت هم این باور موفقیت او را یاری خواهد کرد و نتایج بسیار خوبی را برای او به همراه خواهد داشت…

ننایج قدرت باور

قدرت باور این بار باعث ترس شد

برادرزاده من مرسانا خانم «اکنون که دارم این مقاله رو می نویسم 2 سال بیشتر ندارد» زمانی که چند روزش بود و هنوز به یک ماه نرسیده بود، موقع حمام گرفتنش دچار خفگی شد و رنگ از چهرش پرید. طوری که داشت به سیاهی می‌رفت. اما خداروشکر دوباره توانست نفس بکشد.

این ماجرا گذشت و یک ماه بعد دوباره همین اتفاق تکرار شد. مرسانای ما که از حمام کردن خیری ندیده بود از بس که کوچولو بود، درحالی که 4 ماهش بود در حمام از دست مادرش لیزخورد و فقط چند صدم ثانیه و چند سانت مونده بود که به زمین بخورد که توانستند بگیرند و نگذارند که به زمین بر خورد کند.

به نظر شما این اتفاقات چقدر روی مرسانا تاثیر گذاشته و باوری براش ساخته؟ می‌دانید چقدر؟ بعد از گذشت 2 سال مرسانا از آب می ترسد!!

زمانی که می‌خواهند مرسانا را حمام کنند، آنقدر گریه و جیغ و داد می‌کند که اعصابی برای کسی نمی‌گذارد!

مرسانا قطعاً آن اتفاقات را یادش نمی‌آید. ولی تجربه اش کرده و قطعاً خود او هم تاثیر گذار در این اتفاق ها نبوده. اما این تجربه ها به ذهن نا خودآگاه رفته و برای مرسانا باوری ساخته، باوری که آب خطرناک است و برای تو مشکل آفرین. پس ازش دوری کن.

دوستان عزیز این فقط یه مثال کوچکی بود از شکل گیری باور، و باید به این توجه داشته باشیم که هر چیزی و هرحرفی و اتفاقی باعث ساخت باورهای ما می شود.

باور- قدرت باور

تقویت باورهای ذهنی

برای تقویت باورهای ذهنی، باید بتوانید آنها را حکاکی کنید. روانشناسان معتقد هستند که شما می‌توانید باورهای خود را بر روی ذهنتان نقش ببندید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که باورهای تان را مرتب برای خود تکرار و یادآوری کنید. بعد از مدتی این باورها در ذهنتان نقش می بندد و اصطلاحاً حکاکی می شود به این ترتیب برای همیشه ماندگار خواهد شد.

راه های تقویت باور

از آنجا که قدرت باور بسیار زیاد است تقویت باورهای مثبت ما دارای اهمیت ویژه ای می باشد. برای تقویت باور راه های زیادی وجود دارد که از مهم ترین راه های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. یادآوری مداوم قدرت باور

گفتیم اصلاً باور ها در اثر تکرار مداوم در وجود شما شکل می گیرند و به همین علت است که یکی از بهترین راه ها برای تقویت باور این است که مرتب آن را یادآوری کنید. به عنوان مثال اگر دوست دارید در مسابقات برنده شوید و بتوانید مقام قهرمانی را کسب کنید، مرتب باید به خود یادآوری کنید که شما توانایی بسیار بالایی دارید و می توانید به موفقیت برسید. یادآوری و تکرار مداوم یکی از بهترین راه ها برای تقویت باور ها در وجود شماست، زیرا هر چیزی که به طور مرتب تکرار شود در ذهن شما تبدیل به یک مسیر عصبی خواهد شد و این مسیر عصبی موجب می شود که شما تمام اعمال و رفتار خودتان هم جهت با همان باورهایتان باشد تا نهایتاً نتیجه همان می شود که در ذهن شماست.

2. فکر کردن به موفقیت

موفقیت خود را در ذهن تصویر سازی کنید. تصویرسازی کردن یکی از بهترین راه ها برای ساخت یک باور است و می‌تواند آن را تقویت کند. این که مدام در ذهن خود لحظه رسیدن به موفقیت را تجسم کنید و مرتب آن را تصویر سازی کنید، روش بسیار خوبی برای این است که باور شما تقویت شود. شک نکنید قدرت باور شما را به موفقیت نزدیک و نزدیک تر خواهد کرد.

3. باورهای بزرگ داشته باشید

یکی از راه های این که بتوانید باور خود را تقویت کنید این است که باورهای بزرگی در ذهن داشته باشید. منظور ما این است که هرگز فکر نکنید شما لایق موفقیت، ثروتمند شدن و رسیدن به جایگاه های بالا نیستید، بلکه در ذهن خود مرتب یادآوری کنید که شما شایسته بهترین ها هستید. هر چقدر بزرگتر فکر کنید، نتایج بزرگتری نیز به دست خواهید آورد. زیرا همان طور که گفتیم باورها مسیرهای عصبی ذهن شما را می سازند و اعمال و رفتار شما را شکل می دهند. به همین علت است که تأکید می‌کنیم باورهای بزرگ داشته باشید تا شما را به سمت انجام کارهای بزرگ هدایت کنند.

راه های تقویت باور
راه های تقویت باور

تمرینات تغییر باور

به علت اینکه قدرت باور بسیار زیاد است تغییر آن کار آسانی نمی باشد اما این مطلب به آن معنی نیست که ما قادر به تغییر باور های خود نیستیم.برای تغییر دادن باورهایتان می‌توانید از روش های بسیاری استفاده کنید. روش هایی مانند:

1. استفاده از عکس

می‌توانید اطراف خود را با عکس هایی پر کنید که مایل هستید به آن ها دست پیدا کنید. این که عکس ها به طور مداوم در مقابل شما باشند، باعث می‌شود که در ذهن شما حک شوند و مسیر رسیدن به آنها ساخته شود. می‌توانید برای خود یک تابلوی آرزوها تهیه کنید. تابلویی که تمام رویاهای خود را بر روی آن نصب کنید. عکس های مختلف را از اینترنت جمع آوری کنید، حتی می‌توانید خودتان عکاسی آنها را بر عهده بگیرید و تصاویر مد نظرتان را تهبه کنید. مرتب به آنها نگاه کنید و در ذهن خود تصویر سازی انجام دهید تا تبدیل به باور شود.

2. صدای خود راضبط کنید

یکی از روش های بسیار خوبی که می توانید برای تغییر باور های تان از آن استفاده کنید، این است که یک فایل صوتی از خود ضبط کنید و در آن جملات تاکیدی مثبت و جملات انگیزشی را تکرار کنید، سپس مرتب به این فایل صوتی گوش دهید. تکرار مداوم این کار باعث می‌شود جملاتی که تکرار می کنید در ذهن شما نقش ببندند. این روش یکی از بهترین روش هایی است که برای تغییر باورها می توانید از آن استفاده کنید. اغلب روانشناسان این روش را به مراجعان خود توصیه می کنند…

3. بنویسید تا اتفاق بیفتد

نوشتن یکی از بهترین روش هایی است که می توانید برای به موقع پیوستن باورهایشان از آن استفاده کنید. حتی در این رابطه کتابی وجود دارد که به شما تاکید می کند قدرت یک قلم از هزاران کلمه بیشتر است. می توانید اتفاقاتی را که دوست دارید برای شما رخ دهد بنویسید و یا حتی جملات مثبت را بر روی کاغذ یادداشت کنید، آنها را در جایی قرار دهید که مرتب جلوی چشم شما باشند، هر بار که از کنار آن ها عبور می کنید با صدای بلند آنها را بخوانید. این کار کمک می کند تا تبدیل به یک باور قدرتمند در ذهن شما شوند و باورهای منفی تان را از بین ببرند.

تمرینات تغییر باور برای قدرت باور

معرفی کتاب تغییر باور

1. کتاب راز درون نوشته وین دایر

کتاب راز درون نوشته روانشناس معروف وین دایر می باشد که برای افرادی نوشته شده است که خواهان رسیدن به آرامش درونی هستند. در برنامه کاملاً عملی و گام به گام به شما روش هایی را ارائه می‌کند که می‌توانیم به آرامش ذهنی دست پیدا کنید. شاید در ابتدا کمی سخت به نظر برسد اما مطمئن باشید که با اجرای آن ها می توانید به باورهای قوی ذهنی برسید که بدون شک مسیر زندگی شما را به سمت موفقیت هدایت می‌کنند.

کتاب راز درون وین دایر برای قدرت باور

2. کتاب چهار میثاق

کتاب چهار میثاق یکی از کتاب هایی است که شما راه و روش ساخت باورهای مثبت را آموزش می دهد و به شما کمک می‌کند که تمام چیزهای منفی در زندگی خود را از بین ببرید. مطالعه این کتاب می تواند به شما کمک کند که نسبت به همه چیز مثبت اندیش باشید و باورهای مثبت را جایگزین باورهای منفی ذهن خود کنید. این کتاب یکی از بهترین ها در حوزه خود می‌باشد…

کتاب چهار میثاق برای قدرت باور


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر


 1. Setareh

  سلآم.
  میخواستم بدونم با قدرت باور میشه شخص خاصی را جذب کرد؟؟در واقع من میدونم که این کار با قانون جذب نمیشه ولی شما گفتین که قدرت باور خیلی زیاده آیا میشه؟؟؟

  پاسخ دادن
 2. الهام

  عالی بود ..متشکرم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنون از نظر لطف شما. موفق باشید…

 3. Phoenix

  ممنون کاش تمامی سایت ها مثل شما جامع مطالب رو بزارم خیلی ممنون من لازم دارم برای یه تغیر بزرگ در زندگیم چیزی رو باور کنم این مقاله کمکم گرد خیلی متشکرم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   تشکر از لطف شما

   خوشحالیم که برای شما مفید بوده

 4. محسن توکلی

  درود خداقوت خدمت شما
  مقاله بسیار مفیدی بود و دقیقا همراستای تفکرات بنده ممنونم بخاطر ارتقاء سطح باورهای مثبت همنوعانمون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام

   متشکر از شما

   خوشحالیم براتون مفید بوده

 5. سمیه تیموری

  مقاله خیلی مفیدی بود
  من با خوندن این مقاله به این باور رسیدم که من باید تو کارهام موفق بشم.

  پاسخ دادن
 6. سمیه تیموری

  مقاله مفیدی بود.
  با خوندن این مقاله به این باور رسیدم که من می تونم موفق باشم.

  پاسخ دادن
  1. خیلی عالیه
   براتون بهترین ها رو در مسیر رشد آرزومندیم

 7. صفری

  سلام ممنون از مقاله خوبتون برای رسیدن ب هدف باور داشتن و اعتقاد قلبی ب اینکه من میتونم نیرو محرکه ما ب سمت اون هدفه و باعث میشه همه نیروهای درونیمون بسیج بشن تا ما به اون هدف مدنظرمون برسیم.

  پاسخ دادن
 8. صغری تیموری

  وقتی باورهایمان اصلاح شود زودتربه موفقیت میرسیم.
  مطالب خیلی عالی بود.

  پاسخ دادن
 9. حمیده فعال

  سلام مقاله بسیار خوبی بود من قبلا وقتی ۱۰ دقیقه یا کمی بیشر صحبت می کردم خسته می شدم دهانم خشک می شد سرم درد می گرفت و دیگر نمی تونستم صحبت کنم وقتی در یک کلاس سخنرانی شرکت کردم و باید تمرینات فن بیان انجام می دادیم فردای ان روز اصلا توانایی حرف زدن نداشتم و سرم درد می گرفت اما به مرور قوی تر شدم و این حالت ها کمتر شد و باور من برای صحبت کردن طولانی تر و سخنرانی تغییر کرد من گفتاردرمان هستم مطب دارم برای هر مراجع حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه وقت لازم است تعداد مراجعانم کم است متوجه شدم دلیل این موضوع این است که این باور که من هر روز می توانم بیش از ۴ مریض ببینم هنوز در من ایجاد نشده است و فکر می کنم توانایی ام برای این کار کم است

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی عالیه نتیجه گیری خوبی بود
   پس تلاش کنید به مرور باورهاتون رو تغییر بدید
   موفق باشید
   سپاس از همراهی شما

 10. منیر سادات حسینی

  مطمئناً اگر افکار منفی را از ذهن خودمون پاک کنیم و به خودمون باور داشته باشیم در زندگی پیشرفت می کنیم

  پاسخ دادن
 11. معصومه شاهری

  سلام.خداروشکر این باور رو دارم که اینده ادم ثروتمندی میشم وبه نیازمندان کمک میکنم.انشاا… به باورهای خوب باپشتکار برسیم.سپاس.عالی بود.

  پاسخ دادن
 12. کیانمهر

  سلام خیلی از مواقع اتفاقات دوران کودکی باعث ترس شده واعتماد به نفس مارو کاهش میده
  تمرین زیادی میخواد تا ازذهنمون پاک بشن

  پاسخ دادن
 13. mahdiyeh faraji

  اول صبحمون با این مقاله عالی شروع بشه دیگه چی میشه …با خوندن این مقاله متوجه شدیم که قدرت باور از نون شب واجب تره و با قدرت باور ما میتونیم به بالاترین درجات برسیم امیدوارم که همه ی ما بتونیم باور هامون رو درست کنیم تا هیچ وقت محدوده زندگی و متنفر از زندگی نباشیم .
  خیلی ممنون از مقاله ی خوبتون.

  پاسخ دادن
 14. پریزاد

  سلام ممنون از مقاله ی خوبتون .باور نسبت به یه موضوع صد در صد رو تصمیم گیری درباره ش اثر میگذاره و تمام رفتارهای درست یا غلط مارو شکل میده . بعضی باورها خیلی خوب هستن .مثلا من از بچگی کارهای هنری رو خیلی دوست داشتم و احساس میکردم به راحتی میتونم انجامشون بدم به خاطر همین هرکلاس هنری که شرکت میکردم همیشه نفر اول کلاس میشدم .واین برام به باور خوب شده .

  پاسخ دادن
 15. Pariya_amirpor

  خیلی خیلی خوب بود به نظر من همه چی به قدرت باور بستگی داره اگه باور داته باشیم که میتونیم چرا نشه؟ صددرصد که موفق میشیم ولی فقط باید باور داشته باشیم. مقاله درجه یک بود.

  پاسخ دادن
 16. رقیه کریمی

  سلام چقدر خوب هستش که انسان همیشه گمان خوب نسبت به خودش و هم به دیگران داشته باشه

  پاسخ دادن
  1. سلام
   بله، احساس خیلی خوبی به هر دو طرف میده
   سپاس از همراهی شما

 17. مهدوی

  سلام مقاله خیلی خوبی بود.کاش چند سال قبل این مقاله رو میخوندم ویا با گام برتر زودتر اشنا میشدم افرادی که با اون ها معاشرت می کردم همیشه انرژی منفی میدادن وهر کاری رو میخواستم شروع کنم اما واگه میاوردن اخرش ناامیدم می کردن که دیگه کار رو رها می کردم .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالیم که انقد از همراهی با ما راضی هستید و ممنون از حسِ خوبی که منتقل می کنید
   براتون بهترین ها رو آرزو داریم

 18. سهیلا کریمی

  اموزنده و مفید بود احسنت ????????

  پاسخ دادن
 19. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  مقاله عالیی بود…..
  بعضی از باور ها از جاری شدنمان در مسیر موفقیت جلوگیری میکنند که باید از آنها دوری کرد
  ممنون برادر عزیزم از مقاله ای که نوشتی
  ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام
   بله این باورها که به آنها باورهای محدودکننده میگویند واقعا از موفقیتمان جلوگیری میکنند

 20. حدیثه حاجی علی

  مقاله ی خوبی بود قطعا این باور ها هستند که در تصمیم گیری ها به ما کمک می کنند

  پاسخ دادن
 21. Pariya_amirpor

  عالی ممنون

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما دوست گرامی

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --حرفه ای ترین دفتر برنامه ریزی را با تخفیف بگیرید!
close-image