اهمیت هدف گذاری

اهمیت هدف گذاری آنقدر بالاست که حتی همین الآن که دارم این مقاله را هم می‌نویسم، فکر می کنم که هدف من از نوشتن این جملات چیست و قرار است من و شما را به کجا برساند؟ گویا حرف هایی که به ما از دوران کودکی می‌زدند درست بود و ما باید برای انجام تمامی کارهایمان، حالا چه بزرگ و چه کوچک، هدفی را تعریف کنیم و اصلاً گویا بدون در نظر گرفتن اهدافمان، کارهایمان بدون اثر و به اصطلاح تیری در تاریکی خواهد بود. من در این مقاله می خواهم موارد زیر را به طور کامل برای شما مورد بررسی قرار دهم:

 • هدف چیست؟
 • هدف گذاری چیست؟
 • اهمیت هدف گذاری
 • جملات بزرگان درباره هدف
 • راه های هدف نویسی درست
 • چطور هدف گذاری کنیم ؟
 • تمرین هدف گذاری
 • هدف گذاری به روش smart
هدف گذاری به شیوه بزرگان دنیا
هدف گذاری به شیوه بزرگان دنیا

کلیپ زیر هم که نکته ای فوق العاده مهم و تأثیرگذار در انتخاب هدف به شما می گوید را هم حتماً مشاهده کنید تا بتوانید خیلی بهتر و مناسب تر هدف گذاری کنید.

در حال بارگذاری...

هدف چیست ؟

شاید فکر کنید به خاطر استفاده زیاد از این کلمه در واژگان روزمره، تعریف هدف زیاد کار سختی نباشد و همه ما از پس آن بر می‌آییم. من هم با شما موافقم. ولی چیزی که برایمان واجب تر از نان شب است، توجه به این کلمه است که شاید به خاطر دغدغه ها و مشغله های زندگی، گاهاً از آن غافل می‌شویم.

معنای لغوی هدف به معنای نشانه، غرض و مقصد می‌باشد. اما زمانی که در زندگی از اهداف صحبت می‌کنیم، منظورمان وضعیتی است که شما مایل هستید در آینده داشته باشید. در اصل هدف شما حاصل چندین وضعیت است که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا وضعیت مطلوب که همان هدف تان محسوب می‌شود را ایجاد کنند.

برخی از هدفها وجود دارند که مکمل یکدیگر هستند. به همین دلیل زمانی که درباره یک وضعیت ایده‌آل صحبت می‌کنید، بدیهی است که چندین هدف دیگر در کنار هدف بزرگتر قرار بگیرند و شاید در اصل بتوان گفت که این اهداف، پله‌های کوچکی هستند تا شما را به آن هدف نهایی یا همان وضعیت مطلوب برسانند.

هدف همان چیزی است که برای شما درگیری و چالش ذهنی ایجاد می‌کند و نتیجه تلاش پشتکار و برنامه ریزی شما خواهد بود. برای اینکه بتوانید به هدفتان به درستی دست پیدا کنید، باید جزئیات آن را بشناسید و دقیقاً بدانید که قرار است برای رسیدن به آن هدف چه کارهایی را انجام دهید.

هدف چیست
هدف چیست

هدف گذاری چیست ؟

تعریف هدف گذاری یعنی تشخیص و شناسایی درست اهداف و مشخص کردن آنها. در واقع هدف گذاری یعنی اینکه بتوانید برای اهداف تان برنامه ریزی کنید، آنها را به چند گام کوچک تر تبدیل کنید و در اصل اهداف کوتاه مدتی را تعیین کنید که مقدمه رسیدن به اهداف بزرگ و اصلی شما باشند. برنامه ریزی برای اهداف یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برای رسیدن به آن‌ها باید انجام دهید. به دلیل همین اهمیت بالا، مقاله‌ای به نام چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟ را برای شما نوشته‌ایم تا از آن استفاده کنید و به بهترین نحوه برنامه ریزی کنید.

در هدف گذاری باید اهداف، رویاها و آرزوهایتان را دقیق مشخص کنید و بدانید که قرار است به کجا برسید و چه کارهایی انجام دهید. اهدافی که قابل سنجش هستند و می توانید میزان پیشرفت خود را در آنها بررسی کنید. به این ترتیب است که می‌توانید یک هدف گذاری حرفه ای و موفق داشته باشید و نتیجه دلخواهتان را از آن کسب کنید.

موفقیت-اهمیت هدفگذاری
هدف

اهمیت هدف گذاری

اگر برای یک بار هم با قطب نما کارکرده باشید، می‌دانید که این وسیله برای ما جهت های اصلی و فرعی را مشخص می‌کند. اگر ما مسیری را با قطب نما دنبال کنیم و آن را اشتباه برویم، قطب نما سریعاً جهت درست را به ما نشان می‌دهد و از مسیر اشتباه مطلع می‌کند.

اهداف هم در زندگی ما همچنین نقشی دارند. یعنی به کارهای روزمره ما جهت می‌دهند. اگر مسیر را اشتباه برویم، وقتی به آن هدف توجه کنیم متوجه اشتباه خودمان شده و مسیر کارهایمان را درست می‌کنیم.

نکته مهم در این بخش این است که صرف داشتن قطب نما به ما تضمین حرکت در مسیر درست را نمی‌دهد. بلکه استفاده درست و حرکت در مسیر آن ما را به اهداف مدنظرمان می‌رساند؛ پس در اینجا هم صرف داشتن هدف برای زندگی ما کارساز نیست. بلکه توجه به آن و مشخص کردن حرکات زندگی و تصمیمات روزمره با معیار هدف تعیین شده، ما را به قله های آن هدف خواهد رساند.

اهداف برای ما مانند قطب نما عمل می‌کنند

جملات بزرگان درباره هدف

انسان ها حق دارند با توجه به دیدشان نسبت به زندگی و توجه به استعدادهایشان، اهداف مختلفی را برای زندگیشان مشخص کنند. از این رو، متفکرین و اندیشمندان بزرگ دنیا هم هر کدام هدف و اهمیت هدف گذاری را یک جور معنی کردند و در نوع خودش قابل توجه است.

دالایی لاما، رهبر بوداییان تبت: من معتقدم واقعی ترین هدف در زندگی، شاد بودن است. هسته‌ وجودی ما قناعت است و من با توجه به تجربه‌ ناچیزم دریافته‌ام، هر چه بیشتر به خوشحالی دیگران توجه کنیم، احساس خوب تری درونمان ایجاد می‌شود.

رالف اسمارت: باور دارم هدف از زندگی این است که به بهترین نسخه‌‌ خودمان تبدیل شویم.

جاستین ماسک: هدف از زندگی ترویج استعداد‌ها و موهبت های خود و تلاش برای کسب دانش درونی و ارتقا روح‌تان در تمام مدت عمر است. این هدف، چیزی است که شما زمانی و در جایی انجامش می‌دهید و ماهیت شما را نمایان می‌کند. این خدمتی است که دیگران به شما می‌کنند. مراقبت از خودتان در واقع مراقبت از جهان است.

برایان تریسی: آرامش فکری را بالاترین هدف زندگی خویش قرار دهید و بر اساس آن برای زندگی خود برنامه ریزی کنید.

آرامش فکری را بالاترین هدف زندگی خود قرار دهید و بر اساس آن برای زندگی خود برنامه ریزی کنید
آرامش فکری را بالاترین هدف زندگی خود قرار دهید و بر اساس آن برای زندگی خود برنامه ریزی کنید

هدف نویسی

هدف نویسی یا طراحی هدف، در اصل به معنای تشخیص و تعیین مراحل مختلف اجرای یک هدف می‌باشد. این که بدانید در هر مرحله قرار است چه کارهایی انجام شود و نتیجه باید چه چیزی باشد و البته آنها را روی کاغذ بیاورید، هدف نویسی نامیده می‌شود. افرادی که می‌توانند اهداف خود را به درستی بنویسند معمولاً دارای چند ویژگی می باشند که مهم ترین آنها عبارتند از:

1. ذهن محدود ندارند

فردی که می‌تواند به خوبی هدف نویسی کند، این نکته را می‌داند که ذهن انسان و توانایی های او هیچ گونه محدودیتی ندارد. به خوبی به این نکته واقف است که خداوند این ویژگی را در وجود انسان ها قرار داده که به هرچیزی که طالب آن باشند به راحتی دست پیدا کنند. به همین علت است که آنها با ذهن باز و بدون هیچ محدودیتی خود را رها می‌کنند و سعی می‌کنند بالاترین ها را انتخاب کنند. این یکی از ویژگی های بارز هدف نویسان موفق و همچنین هدف گذاری افراد موفق است.

فردی که می‌تواند به خوبی هدف گذاری و هدف نویسی کند، توانایی های خود را می‌شناسد

2. اهداف را شفاف سازی کرده اند

هدف نویسان موفق، اهداف را به‌خوبی شفاف سازی کرده‌اند و دقیقاً می‌دانند که قرار است چه چیزی محقق شود و چه اتفاقی بیفتد. این یکی از مهم ترین نکات است که در تعیین هدف و هدف گذاری باید به آن توجه کنید.

تا زمانی که شما دقیقاً ندانید چه چیزی می‌خواهید، نمی‌توانید پیام درخواست آن را به جهان هستی مخابره کنید. به همین علت است که این هدف محقق نمی‌شود. اگر خوب توجه کنید، متوجه می‌شوید تمام اهدافی که هرگز موفق به دستیابی به آنها نشده اید، همان هایی هستند که هرگز در ذهن، تصویر شفاف و واضحی از آن ها نداشته اید.

قدرت ذهن انسان آنقدر زیاد است که به محض تصویرسازی یک هدف، پیام درخواست آن را به کائنات می‌فرستد و به همین علت تمام جهان دست به دست هم می‌دهند تا در ازای تلاش شما، هدفتان را محقق سازند.

رمز موفقیت هدف نویسان موفق در ساده و شفاف کردن اهدافشان است
رمز موفقیت هدف نویسان موفق در ساده و شفاف کردن اهدافشان است

3. سطح اطلاعات و آگاهی بالایی دارند

بالا بودن سطح دانش و اطلاعات در هر زمینه ای لازم و ضروری است. در اصل اگر شما قصد دارید که در کاری موفق عمل کنید، باید اطلاعات خوبی درباره آن داشته باشید و سطح دانش شما در این رابطه بسیار بالا باشد.

در هدف نویسی هم افرادی موفق تر عمل می‌کنند که درباره هدف مورد نظر و نحوه تعیین آنها به حد کافی اطلاعات داشته باشند و مطالعات خوبی انجام داده باشند. در غیر این صورت هدف نویسی و هدف گذاری آنها با مشکل مواجه خواهد شد و نمی‌توانند موفق عمل کنند.

اهمیت هدف گذاری و هدف نویسی و اطلاعات داشتن درباره آن ها
اهمیت هدف گذاری و هدف نویسی و اطلاعات داشتن درباره آن ها

تکنیک های هدف گذاری

انتخاب هدف در زندگی هر فردی یک نقطه سرنوشت ساز و شاید بهتر می‌توان گفت یکی از تعیین کننده ترین مراحل زندگی او به حساب می‌آید. به همین علت است که برای انتخاب هدف باید چند نکته مهم و اساسی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید با استفاده از آنها اهداف مورد نظر خود را به خوبی تعیین کنید و به آنها دست پیدا کنید. در ادامه نکاتی به شما درباره این که باید چگونه هدف گذاری کنیم و به آن برسیم خواهیم گفت. نکاتی که در هدف گذاری شخصی ، هدف گذاری کاری و… کمکتان خواهد کرد.

1. آهسته و پیوسته

اشتباهی که اغلب افراد با آن مواجه هستند، این است که هدفی را انتخاب می‌کنند و مدتی به دنبال آن می‌روند، اما بعد از طی مدت زمانی، آن را کنار می‌گذارند. در اصل آنها در ابتدا بسیار پرشور و پر انرژی عمل می‌کنند و حتی با سرعت بسیار بالایی جلو می‌روند. اما بعد از مدتی خسته و دلزده می‌شوند.

اهداف درست و صحیح، زمانی محقق می‌شوند که شما آهسته و پیوسته حرکت کنید و بدانید که اگر در یک جنگل به هر درخت یک ضربه بزنید، هیچ یک از آنها قطع نخواهند شد. اما اگر هر روز به یک درخت یک ضربه بزنید آن درخت بعد از مدتی قطع خواهد شد.

بهترین راه پیش بینی آینده، ساختن آن است
بهترین راه پیش بینی آینده، ساختن آن است

2. آشنایی با نقاط ضعف و قوت

شما باید نقاط ضعف و قوت خود را در رابطه با هدفی که مد نظر دارید به خوبی بشناسید. در این صورت می‌توانید برای رفع نقاط ضعف خود بیشتر تلاش کنید و سوی دیگر برای تقویت نقاط قوت تان برنامه ریزی کنید.

اگر در هنگام انتخاب هدف ندانید که در چه زمینه هایی قوی تر هستید و در چه زمینه هایی نیاز به تمرین بیشتری دارید تا به مهارت های لازم دست پیدا کنید، بدون شک نمی‌توانید موفق عمل کنید. پس برای هدف نویسی موفق ، باید از خودتان شناخت مناسبی داشته باشید.

برای هدف گذاری صحیح باید از خودتان شناخت مناسبی داشته باشید

3. گنج بعد از رنج حاصل می‌شود

هیچ گنجی بدون تلاش و زحمت به دست نمی‌آید. برای این که بتوانید به نتیجه مطلوب و دلخواهی دست پیدا کنید، باید ابتدا زحمات و سختی‌های آن را به جان بخرید.

مثل زمانی که تلاش می‌کنید در امتحانات نمره بسیار خوبی کسب کنید، برای رسیدن به این هدف شما در ابتدا باید زمان کافی بگذارید، تلاش کنید، از برخی لذت ها بگذرید و بتوانید به حد کافی مطالعه و تمرین داشته باشید. سپس بدون شک لذت کسب یک نمره بالا را خواهید چشید. به همین علت است که می‌گوییم اول رنج و بعد گنج…

اهمیت هدف گذاری و راه های رسیدن به هدف
اهمیت هدف گذاری و راه های رسیدن به هدف

تمرین هدف گذاری

برای اینکه بتوانید یک هدف گذاری هوشمند و موفق انجام دهید، خوب است که ابتدا بتوانید چند تمرین را به عنوان دست گرمی پشت سر بگذارید. تمریناتی که می‌توانند به شما تا حد بسیار زیادی کمک کنند که اهداف تان را به درستی تعیین کنید و در اصل به همان چیزی که مد نظر شماست دست پیدا کنید.

1. شناخت علایق

تمرین و تمرین، راه شناخت علایق است. چرا به این تمرین تأکید داریم؟ به این دلیل که علایق شما در اصل موضوعی مهم و سرنوشت ساز در تعیین اهدافتان هستند. اگر شما به چیزی علاقه نداشته باشید و یا دوست نداشته باشید که به آن برسید و حتی برای شما اهمیتی نداشته باشد، اما از سوی دیگر احساس کنید که با رسیدن به آن می‎توانید موفقیتی کسب کنید و شک نداشته باشید که به این هدف دست پیدا نخواهید کرد، به این دلیل که علاقه ای وجود ندارد بعد از مدتی از حرکت در مسیر این هدف خسته و دلزده شده و آن را به طور کامل کنار می‌گذارید.

بنابراین باید در اولین مرحله در یک گوشه خلوت نشسته و کاملاً صادقانه علایق خود را بررسی کنید. آن گاه است که می‌توانید هدف های خود را به درستی تعیین نمایید.

همسو بودن علایق با اهداف شما را به موفقیت نزدیک می کند
همسو بودن علایق با اهداف شما را به موفقیت نزدیک می کند

2. محقق کردن یک هدف کوچک

رسیدن به اهداف بزرگ بدون شک کار سختی است و نیاز به تمرین و آمادگی قبلی دارد و به همین دلیل است که توصیه می کنیم در ابتدا یک هدف کوچک را برای خود در نظر بگیرید و تمام تلاش خود را به کار ببندید تا به آن دست پیدا کنید.

اگر بتوانید این مرحله از هدف گذاری را به طور موفق پشت سر بگذارید، شک نداشته باشید که می‌توانید در رسیدن به اهداف بزرگ و سرنوشت ساز زندگی خود نیز به خوبی عمل کنید.

این اهداف کوچک می‌توانند هر چیزی باشند. هر کاری که شما مدت هاست انجام آن را به تأخیر انداخته اید اما تمایل شدیدی برای به سرانجام رساندن آن دارید، از تمامی این ها می‌توانید استفاده کنید تا هدف مورد نظرتان محقق شود.

هشتاد درصد از دلایل عدم موفقیت شما تقصیر خودتان است
هشتاد درصد از دلایل عدم موفقیت شما تقصیر خودتان است

3. پاسخ قانع کننده

فرض کنید که شما مایل هستید مبلغ بسیار زیادی پول به دست آورید. خب زمان آن رسیده که از خودتان بپرسید چرا؟ اگر بتوانید برای این چرا پاسخ منطقی ارائه دهید، بدون شک هدف شما هدفی درست و قابل دستیابی است که می‌توانید در مسیر رسیدن به آن موفق شوید.

در غیر این صورت از خودتان توقع نتایج جذاب و شگفت انگیزی را نداشته باشید. هدف شما زمانی به معنای واقعی ارزشمند است که بتوانید برای رسیدن به آن دلایل کافی را ذکر کنید. در غیر این صورت مطمئن باشید که هرگز به آن نخواهید رسید و بعد از مدتی و شوق دستیابی به آن را از دست خواهید داد.

هدف گذاری چه زمانی ارزشمند است و اهمیت دارد

هدف گذاری smart

هدف گذاری به روش اسمارت (smart)، یکی از بهترین روش های هدف گذاری است که می‌تواند جنبه های واقع بینانه و درست از هدف گذاری و مسیر رسیدن به آن را در اختیار شما قرار دهد. می‌توانید از این شیوه برای هدف های کوچک و یا بزرگ خود در هر زمینه ای که هستند استفاده کنید و میزان موفقیت خود را بسنجید. هدف گذاری مدل اسمارت از پنج مرحله تشکیل شده است که به آن هدف گذاری یا هدف نویسی مرحله ای نیز می‌گویند و در اصل این پنج مرحله، ویژگی هایی هستند که هدف شما باید داشته باشد.

اهمیت هدف گذاری - اینفوگرافی

1. specific (مشخص و دقیق)

این کلمه به معنای مشخص و دقیق است. در اصل در این مرحله منظور این است که شما باید آنچه را که می‌خواهید و در ذهن دارید به صورت واضح و شفاف بشناسید و بدانید که قرار است دقیقاً به چه چیزی دست پیدا کنید.

در غیر این صورت توقع نداشته باشید که هدفتان محقق شود. زمانی که ذهن شما نتواند تصویر صحیحی از هدف داشته باشد، بدون شک نمی‌تواند مسیر رسیدن به آن را برای شما مشخص کند. بنابر این واجب و ضروری است که در ذهن یک تصویر مشخص از هدف خود داشته باشید.

برای هدف گذاری ، باید تصویر مشخصی از هدف خود داشته باشید

2. measurable (قابل اندازه گیری)

قابل اندازه گیری بودن یکی دیگر از ویژگی های یک هدف گذاری استراتژیک و صحیح است. شا باید بتوانید میزان پیشرفت خود را در زمینه این هدف بررسی کنید. در غیر این صورت از کجا متوجه می‌شوید که تا چه اندازه موفق عمل کرده اید؟ بنابراین یک هدف درست باید در طول زمان قابل اندازه‌گیری باشد تا بدانید تا چه حد جلو رفته و چه اندازه دیگر مسیر باید طی شود تا به آن دست پیدا کنید.

اهمیت هدف گذاری در قابل اندازه گیری بودن آن است
اهمیت هدف گذاری در قابل اندازه گیری بودن آن است

3. achievable (قابل دستیابی)

در تعیین اهداف واقع بین باشید. درست است که توانایی های ذهنی انسان نامحدود است، اما فراموش نکنید توانایی شما باید با واقعیت سازگار باشد. به عنوان مثال فردی که نمی‌تواند راه برود، نباید هدف خود را قهرمان مسابقات دو و میدانی شدن قرار دهد! به این علت است که می‌گوییم هدف شما باید واقع بینانه و مطابق با حقایق زندگی تان باشد.

هدف گذاری باید واقع بینانه باشد

4. relevant (در راستای هدف نهایی)

اهداف بزرگ معمولاً مجموعه‌ای از اهداف کوچکی هستند که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا نهایتاً به بالاترین پله هدف بزرگ شما از برسند. به همین علت است که اهداف کوچک شما که تعیین می‌کنید باید مرتبط با هدف بزرگتر و در مسیر رسیدن به آن باشند. در غیر این صورت نمی‌توانید توقع داشته باشید هدف بزرگ شما به یک باره و یک شبه محقق شود.

برای این که بتوانید اهداف بزرگ خوبی برای خودتان تعیین کنید و به راه های رسیدن به آن ها را هم به خوبی یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله اهداف بزرگ را هم مطالعه کنید.

اهمیت هدف گذاری چیست و اهداف بزرگ چه چیزهایی هستند

5. timebound (تعیین مهلت زمانی)

برای رسیدن به اهداف خود مهلت زمانی صحیح تعیین کنید. بسیاری از اهداف یک شبه محقق نمی‌شوند. بنابراین باید برای آنها یک زمان واقع بینانه در نظر بگیرید. نه آنقدر زیاد و نه آنقدر کم که فرصت انجام فعالیت های لازم و مرتبط را نداشته باشید. بنابراین در تعیین اهداف خود به این نکته توجه کنید و تا حد امکان اهدافتان را طبق زمان بندی های درست و صحیح تعیین کنید.

برای اهداف خود باید مدت زمانی واقع بینانه در نظر بگیرید

ضرورت هدف گذاری

هدف و هدف گذاری و هر آن چه که به این موضوع مرتبط است، مسائلی هستند که باید در زندگی به آن‌ها آگاهی کامل داشته باشید. چرا که اگر نتوانید به خوبی برای زندگی خود هدفی را تعیین کنید، در اصل مفهوم صحیح زندگی را از دست داده‌اید. در مقاله هدف گذاری در زندگی به بیان این نکات به طور کامل پرداخته ایم که پیشنهاد می‌کنم برای آموزش هدف گذاری صحیح آن را مطالعه کنید.

فردی را فرض کنید که هیچ هدفی ندارد. طبیعتاً او هر روز صبح هیچ انگیزه‌ای برای بیدار شدن و انجام فعالیت های روزانه خود ندارد و به همین علت است که بسیاری از افراد معتقد هستند که دچار روزمرگی شده اند. اگر هدفی وجود داشته باشد و شما هر روز در حال انجام فعالیت های مرتبط با آن باشید، بدون شک دچار این احساس روزمرگی و کسالت و خستگی نخواهید شد.

بنابراین سعی کنید برای زندگی خود اهدافی را تعیین کنید. چه کوچک و چه بزرگ، تلاش کنید تا در زمینه رسیدن به آن‌ها موفق شوید. این موفقیت ها حس اعتماد به نفس را در وجود شما زیاد می‌کند و این احساس را به شما می دهد که فردی مفید و موثر هستید. مطمئن باشید هدف گذاری برای شما امری بسیار ضروری است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اهداف بزرگ، انگیزه های بزرگ می‌خواهد
اهداف بزرگ، انگیزه های بزرگ می‌خواهد

 

هدف از زندگی در این دنیا چیست ؟

نکته قابل توجه در این بخش این است که ما می‌توانیم برای زندگی خود اهداف زیادی مشخص کنیم. ولی توجه به این نکته حیاتی و تعیین کننده است که نباید از هدف اصلی خلقت خود غافل شویم و اهداف دیگر زندگی را پیرو و در راستای آن ببینیم، وگرنه به موفقیت واقعی نخواهیم رسید. حال چه کسی بهتر از خود خدای مهربان که خالق و سازنده این دنیا و ما انسان هاست برای مشخص کردن هدف ما در این دنیا…

پروردگار حکیم در قرآن و احادیث، هدف اصلی ما را از خلقت، رسیدن به کمال و پرورش دادن استعدادها و عبادت و بندگی در دنیا مشخص کرده و ما باید اهداف دیگر زندگیمان را با این ها سازگار کنیم. چقدر زندگی می‌تواند زیبا شود که اهداف دیگر زندگی ما در راستای این اهداف اصلی آفرینش ما باشد… پس خدمت به انسان ها، لبخند روی لب آنها نشاندن، گره از کارشان باز کردن و… حتماً می‌تواند پیرو هدف اصلی ما در دنیا باشد.

اکنون که اهمیت هدف در زندگی را می‌دانید و همچنین با ویژگی های هدف گذاری حرفه ای به خوبی آشنا هستید و احتمالاً می‌خواهید برای رسیدن به موفقیت از همین حالا هدف گذاری را شروع کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله اشتباه بزرگ در هدف گذاری را هم مطالعه کنید تا مبادا شما هم یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی را که اکثر افراد در هدف گذاری مرتکب می‌شوند را مرتکب نشوید.

اگر شما هم نکته و نظری درباره هدف گذاری و راه های آن دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید… برای همه شما آرزو می‌کنم اهداف بزرگتان در دنیا، لبخند رضایت را روی لب خدای مهربان و بندگانش بنشاند…


نویسنده:مجتبی مصطفایی
نویسنده:مجتبی مصطفایی مدیر و مؤسس مجموعه گام برتر مربی رشد فردی و مهارت های موفقیت

پاسخ به سوالات

 1. عاطفی

  با سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار
  بسیار عالی بود خیلی مفید بود برام با خوندن این مطلب دید من نسبت به زندگی و دنیا و آیندم عوض شد خیلی از شما ممنونم
  انشاالله امیدوارم که با انرژی که از این مطلبی که شما نوشتین گرفتم بتونم راه درست زندگی مو پیدا کنم و بدون افسوس خوردن در مورد گذشته آینده ی روشنی رو برای خودم و خانوادم بسازم
  بسیار سپاسگذادم💗💗💗💗💗💗💗

  پاسخ دادن
 2. رقیه کریمی

  سلام. همانطور که کشتی بدون قطب نما به مقصد نمی رسد انسان هم بدون هدف به مقصد نمی رسد. هدف من این آیت که در مسیر استادی رشد کنم و سطح معرفتم را زیاد کنم تا بتوانم دیگران را هم رشد دهم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بسیار هم عالی

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 3. بتول عباسی

  گاهی که شناخت ما از خودمان کم باشد یک سری از کارها یی اهداف ما می شوند که واقعی نیستند یعنی در حالی که هم به آنها نیاز داریم و هم هدف هستند اما هدف اصلی نیستند،همه ی آنها در خدمت هدفی است که من آن را هدف پنهان می نامم،مثل داشتن حال خوب یا رضایت درونی از خود و کیفیت زندگی(دقت که می کنیم می بینیم تمام کارهایی که انجام میدهیم یا اهدافی که به دنبال آن هستیم برای این هدف است. )

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظرتون…بله کاملا درسته

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 4. محمدجواد زارعی

  مقاله ی بسیار کاملی بود . واقعا ممنونم از شما

  خداوند کل این دنیا رو با هدف خلق کرده و هر موجودی که در این دنیا قرار داره دارای هدفی خاص هست که
  در راستای هدف اصلی این دنیاست
  زمانی که ما در مسیر هدف خاص خودمون قرار گرفتیم ، زندگی ما رنگ دیگه ای خواهد گرفت و آرامش وارد زندگی ما خواهد شد
  اما متاسفانه بسیاری از افراد به دو دلیل در زندگی و هدف خود دچار مشکل میشوند یا این که اصلا آن ها هدف اصلی زندگی خود را پیدا نمیکنند و اهداف اشتباهی را دنبال میکنن و یا با وجود یافتن هدف زندگی متاسفانه هدفگذاری صحیحی برای اون انجام ندادن
  پس ما برای رسیدن به هدف های کوچک و بزرگ زندگی خودمون باید هدفگذاری انجام بدیم و طبق اصول و قواعد هدفگذاری جلو بریم تا به اهداف خودمون برسیم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطف شما…بله دقیقا همین طور هستش

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 5. رقیه کریمی

  سلام هدف من این است که تو مسیر استادی سطح معرفت و آگاهی خودم را بالا ببرم و خودم را رشد بدم و بعد هم دیگران را تا بتوانم سرباز امام زمان تربیت کنم.

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   ممنون از نظر خوبتون
   هدف بسیار خوبی رو برای خودتون مشخص کردید،فقط حتما باید براش برنامه و تلاش لازم رو داشته باشید

 6. بیتا محمدیان

  با سلام خدمت شما واقعا مهمه که توی زندگی چه اهدافی را انتخاب کنیم و برای به دست آوردنشان چه برنامه هایی بریزیم و چقدر تلاش کنیم به نظر من اهدافمان مثل دونه های الماسی می مونند که در سر زمین موفقیت زندگیمان مثل خورشید می درخشند

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   ممنون از نظرتون
   حتما انتخاب اهداف مناسب از مهم ترین مراحل هدف گذاری برای هر کسی هست که باید خیلی بهش توجه بشه

 7. بیتا محمدیان

  با سلام خدمت شما واقعا مهمه که توی زندگی چه اهدافی را انتخاب کنیم و برای به دست آوردنشان چه برنامه هایی بریزیم و چقدر تلاش کنیم به نظر من اهدافمان مثل دونه های الماسی می مونند که در سر زمین موفقیت زندگیمان مثل خورشی می درخشند

  پاسخ دادن
 8. حسین بیات

  اهداف باید (هوشمند) Smart باشند این ویژگی اهداف مارو قابل دسترس تر میکنه امااز نظر من یه حرف دیگه باید به این اسمارت اضافه بشه (Smart _W) واون هم مکتوب کردن هدف هست با اشاره به کتاب بنویسید تا اتفاق بیفتد چون وقتی هدف رو می‌نویسیم شبیه یه تعهد عمل میکنه وتنها چیزی که 3درصد مردم موفق دنیا رو از بقیه متمایز میکنه دقیقا هدفمند بودن این 3درصد هست سپاسمندم از مقاله خوبتون جناب استاد با آرزوی بهترین ها برای شما 🌹

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   ممنون از نظر خوبتون
   بله همینطوره،قطعا نوشتن اهداف میتونه تاثیر خوبی رو روی نزدیک شدن ما به اهدافمون بکنه

 9. ر. نژادشجاعی

  با سلام خدمت شما استاد گرانقدر؛
  این مقاله هم بسیار عالی وتاثیرگذار بود …یه نکته خیلی نظر منو جلب کرد :

  قدرت ذهن انسان آنقدر زیاد است که به محض تصویرسازی یک هدف، پیام درخواست آن را به کائنات می‌فرستد و به همین علت تمام جهان دست به دست هم می‌دهند تا در ازای تلاش شما، هدفتان را محقق سازند.( این جمله انقد برام واضح و قابل لمس بود که چندبار باصدای بلند ازته دل برای خودم خوندمش و در آخر هم توی نوت گوشی ضبطش کردم)
  خوندن این جمله خیلیییییی برام لذتبخش بود چون قبل از خوندن این مقاله و از زمانی که برای زندگیم هدف تعیین کردم واقعا از اعماق وجودم این جمله رو درک کردم،اجازه بدید تصورم روقبل از خوندن این جمله بهتون بگم : از روزی که توی مسیر موفقیت پا گذاشتم با تمام وجودم حس میکنم مثل یک آهن ربا که آن رو جذب میکنه تبدیل شدم به یک موجود جاذب که هرچیزی که لازمه رسیدن من به اون هدفم هست ، دارم جذب میکنم از جاهایی که حتی تصورش هم نمیکردم…

  البته این رو هم بگم ، شاید درصد زیادیش به این خاطر هست ک مرتب از خدا میخوام که خدایا من کسی رونمیشناسم جایی رو بلدنیستم برای رسیدن به هدفم کمکم کنه تو منو هدایت کن سمت اون چیزهایی که برای رسیدن به هدفم بهش نیازدارم و منو روز به روز به هدفم نزدیکتر میکنه و رضای تو در اون هست، و خدای مهربون واقعا داره بهم نشون میده ، مثلا همین دوره استادی ،استاد مصطفایی عزیز ، من خوزستان ایشون تهران ، اگه خدا نمیخواست من کجا میتونستم با ایشون و مجموعشون آشنا بشم وهمچنین دوره های دیگه که هیچکدوم در شهر خودمون نیستن …

  خیلی طولانی شد ببخشید ، دلم نیومد از احساسم نگم بهتون…

  ممنون از مجموعه گام برتر و استاد مصطفایی عزیز که اجازه میدن نظراتمون روبنویسیم تا شاید کسی از نظرات بقیه انرژی بگیره واین انرژی بشه استارت رسیدن به موفقیتش …

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   ممنون از این که احساس خوبتون رو با ما به اشتراک میزارید
   تصور و تلقین از مسائلی هست که میتونه تاثیر خوبی رو روی رسیدن به اهدافمون توی زندگی بزاره

 10. صباحی

  ممنون از این مطالب زیبا و تاثیر گذار. به نظرم هدف ما باید جلب رضایت خداوند باشه چرا که همانطور که روزی به این دنیا امده ایم روزی هم میرویم و بعد از رفتن فرصتی برای جبران نیست پس چه بهتر که حالا طوری زندگی کنیم که در اینده پشیمانی به وجود نیاد. خوش به سعادت شما که با کمک به دیگران از این هدف بزرگ انسانی پیروی میکنید….

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   ممنون از نظر خوبتون
   قطعا مهم ترین هدف گذاری که ما باید در زندگی انجام بدیدم همین نکته ای هست که میفرمایید ولی باید توجه داشته باشید که جلب رضایت خداوند رو درست باید فهمید

 11. سمیه نوری

  از استاد خوبم آقای سادات علایی عزیز یاد گرفتم ک … از آن نترسید ک رویای بزرگی داشته باشید و به ان نرسید….از ان بترسید ک رویای کوچکی داشته باشید و به ان برسید.

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   بله همینطوره،باید برای رویا ها و آرزو های خود برنامه و هدفگذاری مناسب رو انجام داد

 12. رقیه کریمی

  سلام مهمترین مسئله زندگی انسان هدف داشتن است. اگر هدف نباشد نمیتوان به مقصد رسید.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله دقیقاً همین طوره که میگید. ممنون از نظرتون

   خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 13. سرباز وطن

  باسلام من الان که دارم مقاله شما رو میخوانم سرباز هستم هیچ هدفی نداشتم بعد از خوندن مقاله الان دیگه من اون ادم بی هدف قبل نیستم به شخصه قطب نمایی زندگیم داره منو میبره به سمت هدف هام مرسی از شما
  سرباز وطن مورخه شامزدهم فروردین یکهزار سیصد نود نه
  #SA

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام

   چه قدر حس خوبیه که می بینیم مقالات تا این حد براتون مفید و قابل استفاده است .

   برای شما سرباز عزیز هم آرزوی توفیق روز افزون می کنیم.

 14. محمد رضا فکری

  سلام
  ممنون بابت این مقاله عالی

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 15. hajiali

  سلام
  مطلب خوبی بود
  متشکرم

  پاسخ دادن
 16. ام لیلا احمدی

  داشتن هدف در زندگی باعث تلاش و داشتن مسیر روشن خواهد بود که ما رو به حل مسائل تشویق میکند .تمام انرژی برای رسیدن به هدف
  هدف من آرامش
  با تشکر از شما استاد حقیقت گو ، شاد و مصمم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما
   موفق و سربلند باشید

 17. رقیه کریمی

  سلام مطالعه کردم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 18. Pariya_amirpor

  خیلی خیلی عالی بود مرسی برای این مقاله درجه یک

  پاسخ دادن
  1. سپاس از شما دوست عزیز

 19. الهه ابراهیمی

  قبل ازاینکه تو کلاس هاتون شرکت کنم این جمله خیلی منو تحت تاثیر قرار داد .
  اینکه قراره به بهترین نسخه ی خودمون تيديل بشيم.❤

  پاسخ دادن
  1. ممنون از حسِ خوب شما

 20. سحر طوقیان

  سلام گام برتری ها
  عالی بود
  من دارم نصف شب مطالعه میکنم خیلی آموزنده هستن مطالب
  خداانسان رو برای دستیابی به بی نهایت هاآفریده اما مثل مثال قطب نمابرای زندگی هرروزه هدف گذاری کنیم وبه اهداف والافکرکنیم منحرف ازراهمون نشیم ماهم پیروزمیدون هستیم
  شادباش لبخند بزن امید داشته باش تابه هدف هات برسی

  پاسخ دادن
  1. کاربر عزیز سلام ، کاملا با شما موافقم هدف هاتونو دنبال کنید اونا راهو بلدن
   ممنون از همراهی و انرژی مثبت شما 🙂

 21. منیر سادات حسینی

  خیلی عالی بود منو یاد شعر فارسی انداخت؛‌خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

  پاسخ دادن
  1. به به خیلی هم عالی ممنون از دیدگاهتون …

 22. ناشناس

  سلام
  باتشکرازمطالب قشنگتون

  پاسخ دادن
  1. کاربر گرامی سلام
   ممنون از توجه شما

 23. مینا اصل اسکندر

  هدف بزرگترین اراده انسان در رسیدن به دیدگاه نخواسته های صحیح و موفقیت آمیز است انسان باید اهداف خودرا گسترده کند و از محدودیت دور کند و اهداف خودرا آنقدر وسیع و گسترده کند که هیچ گزندی نتواند اورا از اراده و تلاشش باز دارد با سپاس و تشکر از شما

  پاسخ دادن
  1. تشکر از اظهار نظر شما کاربر عزیز

 24. کیانمهر

  سلام اینکه هدف مثل قطب نما است جالب بود
  وواقعا هدف اصلی رسیدن به کمال است

  پاسخ دادن
  1. سلام کاربر عزیز
   تبریک میگم که برای رشد فردیتون تلاش میکنید ، الهی که همه به هدف اصلی آفرینش خودمون دست پیدا کنیم

 25. Shahri

  با سلام واقعا که مقاله ی بسیار خوب و عالی بود و دوست داشتم خیلی خیلی ممنون

  پاسخ دادن
  1. سلام دوست عزیز ، ممنون موفق باشین

 26. مهدی پاکد امن

  بسیار عالی
  ممنونم بابت این مقاله خوب و مفید

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما …

 27. صغری تیموری

  سلام هدف نهایی زندگی رضایت خداوند است امیدوارم بتوانم اهداف کوتاه مدت ومیانی وبلندمدت خودرا درراستای رسیدن به هدف نهایی قراردهمودر راه رسیدن به آن موفق شوم

  پاسخ دادن
  1. سلام ، تبریک میگیم بهتون که در مسیر رشد قرار گرفتین ، خوشحالیم که میتونیم در این مسیر همراه شما باشیم

 28. حمیده

  مطالب خوبی بود من دارم هر روز به کتاب صوتی هفت عادت مردمان موثر گوش می کنم که واقعا مفیده و کتاب حکایت ان که دلسرد نشد را می خوانم که شباهت زیادی به حکایت دولت و فرزانگی دارد

  پاسخ دادن
  1. خیلی هم عالی ، شما میتونید با خواندن مقاله ” کتاب های موفقیت ” با 10 تا از بهترین کتاب های حوزه رشد فردی و موفقیت آشنا بشید و به جرئت میتونم بگم با عمل به نکات گفته شده در این کتاب ها مسیر زندگیتونو تغییر بدین

  1. ممنون از شما

 29. قلی زاده

  خوب و عالی
  باید بگم این مقاله رو تو ماشین خوندم
  از هدف دور نخواهم شد این رسالت من است?

  پاسخ دادن
  1. چقد جای تحسین داره که در مسیر رشد فردی و یاد گرفتن این مهارت ها انقد از خودتون اشتیاق نشون میدین ، موفق باشین

 30. پریزاد

  سلام ممنون از استاد عزیز با قلم ساده و گویاتون باعث درک بهتر ما میشید.
  وممنون از معرفی کتاب دولت و فرزانگی بسیار عالی بود. درکتاب هم خیلی به نقش هدف ونوشتن اون تاکید داشت.واین جمله ش تاثیر گزار بود: اگر ندانی به کجامیروی معمولا به جایی نمیرسی

  پاسخ دادن
  1. کاربر گرامی سلام
   موفق و سربلند باشید
   متشکرم

 31. سمیه قریشی

  با تشکر از مقاله ی خوبتون و
  ممنون از برایان تریسی که دیدگاه خوبی رو یاداوری کرد

  پاسخ دادن
  1. ممنون از توجه و دقت شما کاربر گرامی

 32. سمیه قریشی

  باتشکر از مقاله ی تاثیرگذارتون و ممنون از برایان تریسی به خاطر جمله ی بی نظیرش

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما

 33. ساقی ذوقی

  سلام
  مقاله خیلی تاثیر گذاری بود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   تشکر از شما…

 34. مهدوی

  سلام. ممنون .خیلی عالی بود.

  پاسخ دادن
  1. سلام ، ممنون از نظر شما.

 35. نسرین اجودانی

  عالی بود تشکر

  پاسخ دادن
  1. تشکر از توجه شما …

 36. سهیلا کریمی

  ممنون ازمقاله خوبتون . ????

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما :)…

 37. Pariya_amirpor

  عالیی بودد ممنونن

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما دوست و همراه همیشگی…

 38. Shahri

  با سلام خدمت بینندگان
  به راستی و دریتی که متنی پر از سر آموختنی است.
  با تشکر از اینکه بر روی هدف تاکید دارید.
  Mr.Rabert

  پاسخ دادن
  1. سلام کاربر گرامی ، ممنون از اظهار لطف شما.

 39. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خییلیی خوب بود….
  قطب نمایی که به هدف تشبیه کردید که راه درست رو نشونمون میده خییلیی گویا بود
  ممنون

  پاسخ دادن
  1. سلام ،خوشحالیم که براتون مفید بوده
   ممنون موفق باشین…

 40. پارسا هموله

  ممنون از استاد مصطفایی بابت این مقاله درجه یک
  خیلی راهکارهای دجه یک و کاربردی ای نام بردید
  ممنونم ازتون

  پاسخ دادن
  1. خوشحالیم براتون مفید بوده
   متشکرم

 41. mahdiyeh faraji

  واقعا عالی بود???

  پاسخ دادن
  1. ممنون دوست عزیز 🙂

 42. Mahdi_hoseinnejhad

  عالی بود استاد…
  مثال قطب نما در تعریف هدف گذاری عالیی حق مطلب رو ادا کرد

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم

 43. مهدی پاکدامن

  خیلی عالی بود ?
  کاملا حرفه‌ای و تاثیرگذار????
  #MP

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما همراه گرامی…

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --