.

اهمیت هدفگذاری

چرا باید در زندگی هدف داشته باشیم؟
موفقیت
هدف

مقدمه

همین الآن که دارم این مقاله رو هم می نویسم دارم فکر می کنم که هدف من از نوشتن این جملات چیه و قراره من و شما رو به کجا برسونه؟ گویا حرف هایی که به ما از دوران کودکی می زدند درست بود و ما باید برای انجام تمامی کارهامون حالا چه بزرگ و چه کوچک هدفی رو تعریف کنیم و اصلاً گویا بدون در نظر گرفتن اهدافمون کارهامون بدون اثر و به اصطلاح تیری تو تاریکی خواهد بود. شاید شما هم با من موافق باشید که اونهایی که دارای هدف بزرگی تو زندگیشون هستند حتی نفس کشیدنشون هم با بقیه فرق می کنه و رنگ بوی زیبایی به زندگی خودشون و دیگران می دهند. برای اینکه بیشتر در مورد خود هدف و تاثیرات بزرگ اون تو زندگی و موفقیتمون بیشتر بدونید حتماً این مقاله رو تا انتها مطالعه کنید. راستی قبل از اینکه ادامه مطلب رو بخونید آیا به هدفتون از خوندن این مقاله دقت کردید؟


هرگز این مطلب را از دست ندهید: اهداف بزرگ، دلیل موفقیت


اصلا هدف به چی میگن

شاید فکر کنیم به خاطر استفاده زیاد از این کلمه تو واژگان روزمره، تعریف هدف زیاد کار سختی نباشه و همه ما از پس اون بر میاییم من هم با شما موافقم ولی چیزی که برامون واجب تر از نون شبه توجه به این کلمه است که شاید به خاطر دغدغه ها و مشغله های زندگی، گاهاً از اون غافل میشیم. معنای لغوی هدف نشانه و غرض هست که به معنای اصطلاحی ما هم نزدیکه…هدف تو تعریف ساده ما یعنی چیزی که قبل از انجام هر کاری بهش فکر می کنی،هر کاری رو برای رسیدن به اون انجام میدی و وقتی به اون می رسی لبخند رضایت رو لبانت نقش می بنده. حتماً دیدید افراد مدل ها و سبک های خاص خودشان را در انجام کارهای روزمره و زندگی خودشون دارند و این دقیقاً مربوط به اهداف زندگیشون هست و اهداف ما  و سبک زندگی مارو مشخص می کنه از بزرگترین کارها تا کوچکترین اونها رو…

موفقیت
هدف

هدف ها مثل قطب نما عمل می کنند

اگه برای یک بار هم با قطب نما کارکرده باشید می دانید که این وسیله برای ما جهت های اصلی و فرعی رو مشخص می کند،اگه ما مسیری رو با قطب نما دنبال کنیم و آن را اشتباه بریم قطب نما سریعاً جهت درست رو به ما نشون می ده و مارو از مسیر اشتباه مطلع می کنه. اهداف هم تو زندگی ما همچنین نقشی دارند به کارهای روزمره ما جهت می دهند اگر مسیر رو اشتباه بریم و قتی به اون هدف توجه کنیم متوجه اشتباه خودون شده و مسیر کارهامون رو درست می کنیم. نکته مهم در این بخش اینه که صرف داشتن قطب نما به ما تضمین حرکت در مسیر درسته رو نمیده بلکه استفاده درست و حرکت در مسیر اون ما رو به اهداف مدنظرمون می رسونه؛ پس در این جا هم صرف داشتن هدف برای زندگی ما کارساز نیست بلکه توجه به اون و مشخص کردن حرکات زندگی و تصمیمات روزمره با معیار هدف تعیین شده مارو به قله های اون هدف خواهد رسوند.


هرگز این مطلب را از دست ندهید: اشتباه بزرگ هدفگذاری


متفکران دنیا در مورد هدف از زندگی چی میگن؟

انسان ها حق دارند با توجه به دیدشون نسبت به زندگی و توجه به استعدادهاشون اهداف مختلفی رو برای زندگیشون مشخص کنند. از این رو متفکرین و اندیشمندان بزرگ دنیا هم هرکدوم هدف رو طوری معنی کردند و در نوع خودش قابل توجه است.

دالایی لاما رهبر بوداییان تبت: من معتقدم هدف واقعی زندگی، شاد بودن است. هسته‌ی وجودی ما قناعت است و من با توجه به تجربه‌ی ناچیزم دریافته‌ام، هر چه بیشتر به خوشحالی دیگران توجه کنیم، احساس خوب‌تری درون‌مان ایجاد می‌شود.

رالف اسمارت: باور دارم هدف از زندگی این است که به بهترین نسخه‌‌ی خودمان تبدیل شویم.

جاستین ماسک: هدف از زندگی ترویج استعداد‌ها و موهبت‌های خود و تلاش برای کسب دانش درونی و ارتقا روح‌‌تان در تمام مدت عمر است: این هدف، چیزی است که شما زمانی و در جایی انجامش می‌دهید و ماهیت شما را نمایان می‌کند. این خدمتی است که دیگران به شما می‌کنند. مراقبت از خودتان در واقع مراقبت از جهان است.

برایان تریسی: آرامش فکری را بالاترین هدف زندگی خویش قرار دهید و بر اساس آن برای زندگی خود برنامه ریزی کنید.

موفقیت
هدف

هدف اصلی و بزرگ ما برای زندگی

نکته قابل توجه در این بخش این هست که ما می تونیم برای زندگی خود اهداف زیادی رو مشخص کنیم ولی توجه به این نکته حیاتی و تعیین کننده است که نباید از هدف اصلی خلقت خود غافل شویم و اهداف دیگه زندگی رو پیرو و در راستای اون ببینیم و گرنه به موفقیت واقعی نخواهیم رسید.حال چه کسی بهتر از خود خدای مهربون که خالق و سازنده این دنیا و ما انسان هاست برای مشخص کردن هدف ما در این دنیا…

پروردگار حکیم در قرآن و احادیث هدف اصلی مارو از خلقت ، رسیدن به کمال و پرورش دادن استعدادها و عبادت و بندگی تو دنیا مشخص کرده و ما باید اهداف ذیگه زندگیمون رو با اینها سازگار کنیم.چه قدر زندگی می تونه زیبا بشه که اهداف دیگه زندگی ما در راستای این اهداف اصلی آفرینش ما باشه …پس خدمت به انسان ها،لبخند روی لب انها نشوندن ،گره از کار اونها باز کردن و… حتماً می تونه پیرو هدف اصلی ما تو دنیا باشه. برا همتون آرزو می کنم اهداف بزرگتون تو دنیا لبخند رضایتُ ، رو لب خدای مهربون و بندگانش بنشونه…


هرگز این مطلب را از دست ندهید: رسالت زندگی


 


نویسنده:مجتبی مصطفایی
نویسنده:مجتبی مصطفایی مدیر و مؤسس مجموعه گام برتر مربی رشد فردی و مهارت های موفقیت

 

 

7 Comments
 1. Pariya_amirpor

  عالیی بودد ممنونن

  پاسخ
 2. Shahri

  با سلام خدمت بینندگان
  به راستی و دریتی که متنی پر از سر آموختنی است.
  با تشکر از اینکه بر روی هدف تاکید دارید.
  Mr.Rabert

  پاسخ
 3. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خییلیی خوب بود….
  قطب نمایی که به هدف تشبیه کردید که راه درست رو نشونمون میده خییلیی گویا بود
  ممنون

  پاسخ
 4. پارسا هموله

  ممنون از استاد مصطفایی بابت این مقاله درجه یک
  خیلی راهکارهای دجه یک و کاربردی ای نام بردید
  ممنونم ازتون

  پاسخ
 5. mahdiyeh faraji

  واقعا عالی بود🌸🌸🌸

  پاسخ
 6. Mahdi_hoseinnejhad

  عالی بود استاد…
  مثال قطب نما در تعریف هدف گذاری عالیی حق مطلب رو ادا کرد

  پاسخ
 7. مهدی پاکدامن

  خیلی عالی بود 🌹
  کاملا حرفه‌ای و تاثیرگذار👌🏼💪🏼
  #MP

  پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.