چگونه برنامه ریزی کنیم؟

برنامه ریزی ، مهارتی است که اگر آن را نداشته باشیم برای رسیدن به موفقیت به مشکلات بسیار زیادی بر خواهیم خورد. تا حالا چند بار شده است که در طول روز کلی کار داشتید ولی به انجام هیچ کدامشان نرسیدید؟ یا برعکس، چند بار شده که کارهای زیادی نداشتید، اما بازهم نتوانستید همان کارهای کم و ساده را انجام دهید!؟ چقدر بابت انجام ندادن به موقع کارهای خود و دیگران، مشکلات زیادی برایتان به وجود آمده است؟ این ها همان مشکلاتی هستند که بارها و بارها برای همه ما پیش آمده و نتوانستیم برایشان راه حل خوبی پیدا کنیم، اما به شما اطمینان می‌دهم با خواند این مقاله همه این مشکلات را می‌توانید حل کنید.

 • برنامه ریزی چیست؟
 • اهمیت برنامه ریزی
 • جملات بزرگان درباره برنامه ریزی
 • اصل مهم برنامه ریزی؟
 • اصول برنامه ریزی
 • اشتباهات رایج در برنامه ریزی
 • چرا برنامه ریزی نمی‌کنیم؟
 • تکنیک های برنامه ریزی 

برنامه ریزی، انواع مختلفی دارد. هر کسی با توجه به حرفه‌ای که در آن کار می‌کند، باید برنامه ریزی متفاوتی داشته باشد. مثل یک دانش آموز؛ اما از آنجایی که مطالب این مقاله بیشتر عمومی است و خیلی تخصصی وارد بحث برنامه ریزی تحصیلی شده نشده است، ما مقاله دیگری به نام راه های برنامه ریزی تحصیلی نوشته‌ایم که مختص به این بحث است.

برنامه ریزی
برنامه ریزی

برنامه ریزی چیست؟

قبل از اینکه این مقاله درباره برنامه ریزی را مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماً فایل صوتی زیر را گوش دهید، چون قطعاً می‌تواند بسیار کمکتان کند.

بگذارید تکلیفمان را همین جا با خودمان مشخص کنیم و همین ابتدا بگوییم که برنامه ریزی یا طرح ریزی یعنی چه ؟

دقت کنید که اصلاً برنامه ریزی موفق به معنی انجام دادن حجم انبوهی از کارها نیست. معنی خلاصه و مفید آن می‌شود:

انجام کارها به صورت منظم و دقیق برای رسیدن به اهداف (اهداف می‌توانند روزانه باشند مثل خواندن یک کتاب، می‌توانند هفتگی باشند، ماهانه باشند و…)

حالا با این تعریف راحت تر می‌توانیم برای برنامه ریزی درست، گام برداریم و تکنیک های یک برنامه ریزی استراتژیک را یاد بگیریم.

برنامه ریزی یعنی انجام کارها به صورت منظم و دقیق برای رسیدن به هدف

برنامه ریزی روزانه

قبل از این که به طور مفصل به اهمیت نحوه برنامه ریزی روزانه بپردازیم، می‌خواهم از تأثیر کارهای کوچک صحبت کنم. کارهای کوچکی که تغییرات بزرگی را در پی خودشان دارند. کارهایی که تنها با انجام درست آن‌ها، گام‌های بزرگی به سمت اهدافتان برداشته می‌شود. در این مهارت هم برنامه های روزانه هستند که شما را به اهدافتان نزدیک می‌کنند. این ماجرا من را یاد داستان نت‌های موسیقی می‌اندازد. در موسیقی نت‌ها از ارزش‌هایی برخوردار هستند و با توجه به ارزشی که دارند، دارای کشش می‌شوند.

نت گرد، از هر نت دیگری که در موسیقی وجود دارد، ارزش بیشتری دارد. این نت از موقع اجرا چهار ضرب کشش دارد. بعد از آن نت‌ سفید قرار دارد که نصف ارزش نت گرد را دارد. یعنی نت سفید دارای 2 ضرب کشش است. به عبارت ساده تر، هر نت گرد، دو نت سفید است. بعد از نت‌ سفید، نت‌ سیاه وجود دارد که برای این نت هم ماجرا نت سفید پیش می‌آید. یعنی دارای یک ضرب کشش است و هر نت سفید، دو نت سیاه است. بعد از آن نت‌های سیاه هم نت چنگ قرار دارند. با توجه به این توضیحاتی سطحی که از نت‌ها خواندید، به نظر شما کسی که می‌خواهد به تازگی موسیقی را شروع کند باید اول از هر کاری نواختن کدام نت‌ها را به طور کامل فرا بگیرد؟

خب، جواب سؤال نت‌های گرد است. بله نت گرد. برای آموزش موسیقی در سطوح ابتدایی، معمولاً از این نت‌ها استفاده می‌شود. من این نت‌ها را به برنامه‌های روزانه خودمان شبیه می‌کنم. یعنی کارهایی که در لیست روزانه کارهای شما هستند آنقدر از اهمیت بالایی برخوردار هستند که همه آدم‌های موفق اول این کارها را به درستی انجام دادند و بعد توانستند موفق شوند.

خلاصه این که نحوه برنامه ریزی روزانه را جدی بگیرید.

نت های موسیقی مانند برنامه‌هایی برای رسیدن به اهداف هستند

اهمیت برنامه ریزی

تا حالا به این موضوع دقت کردید که چرا افراد موفق کارهایی که در طول روز انجام می‌دهند از سایر افراد مفیدتر است؟ آن ها هم مثل ما در هر روزشان ۲۴ ساعت وجود دارد. ولی با این حال تعداد کارهای انجام شده در طول روزشان بیشتر از ماست!

دلیلش مشخص است. چون آن‌ها مدیریت زمان و برنامه ریزی را به خوبی بلدند و با این دو مهارت، توانستند از زمانشان بهترین استفاده را ببرند.

یک بار دیگر به جملات و دردسرهایی که در مقدمه گفته شد دقت کنید. فکر می‌کنم از بین رفتن همین مشکلات به اضافه کلی مشکل دیگر برای پی بردن به اهمیت بالا و اهداف برنامه ریزی کافی باشد. اما بازهم به برخی ازاهداف آن اشاره می‌کنیم.

 • مدیریت زمان
 • منظم شدن
 • انجام دادن تمام کارها
 • افزایش قدرت اراده و سرسختی
 • غلبه بر تنبلی
 • و کلی فایده دیگر که حتی نام بردنشان هم از حوصله متن خارج است…
برنامه ریزی
برنامه ریزی

جملات بزرگان درباره برنامه ریزی

برای پی بردن بیشتر به اهمیت این موضوع مهم، به تعدادی از جملات بزرگان درباره برنامه ریزی اشاره می‌کنم:

 • اگر شما تصمیم نگیرید چگونه روزتان را بگذرانید، دیگران برای شما این کار را خواهند کرد. (جان سی مکسول، نویسنده کتاب برنامه ریزی روزانه)
 • وقتی در نقشه اهداف خود شکست میخورید، در واقع برای شکست خوردن آماده شده اید. (بنجامین فرانکلین)
 • یک هدف، بدون برنامه ریزی، تنها یک آرزوست. ،(آنتوان دوسنت اگزوپری)
 • اگر ندانی به کدام سمت حرکت می‌کنی، به مقصد نخواهی رسید. (یوگی برا)
 • برنامه ریزی در زندگی باعث می‌شود آینده را به جال بیاورید و در آن تغییر ایجاد کنید. (آلن لاکین)

پس حالا که متوجه شدیم یک برنامه ریزی خوب برای زندگی تا این حد اهمیت بالایی دارد، فکر می‌کنم شما هم مثل من ترجیح می‌دهید سریع تر به قسمت های مهم آن اشاره کنیم تا گام بلندمان را در راستای رسیدن به ویژگی های خوب بالا، برداریم…

بدون شک جملات بزرگان چراغ راه بسیار خوبی برای رسیدن ما به موفقیت است ، به همین علت حتماً پوسترهای زیبای انگیزشی که از جملات فوق موفق های دنیا برایتان تهیه کردیم را مشاهده کنید .

خودتان تصمیم بگیرید که روزتان را چه طور می خواهید سپری کنید
خودتان تصمیم بگیرید که روزتان را چه طور می خواهید سپری کنید

چرا برنامه ریزی نمی کنیم ؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا با وجود این که می‌دانیم برای رسیدن به موفقیت و اهدافمان باید برنامه ریزی در زندگی شخصی خودمان کنیم، باز هم علاقه ای به برنامه ریزی و عمل کردن به آن نداریم! باید بدانید که این عدم برنامه ریزی موفق دلایل زیاد مختلفی دارد که در ادامه به 4 مورد از مهم ترین آن ها اشاره می‌کنیم. 

1. ترس از محدود شدن

اولین دلیل عدم برنامه نریختن ، این است که می‌ترسیم وقت های آزاد و تفریحمان از بین برود، محدود بشویم، نتوانیم مثل قبل هر کاری که دلمان می‌‎خواهد انجام بدهیم و…

در حالی که اصلاً این طور نیست! برنامه ریزی درست نه تنها باعث محدود شدن ما نمی‌شود، بلکه باعث می‌شود وقت های آزاد بیشتری هم داشته باشیم! چون اگر این برنامه ریزی دقیق و صحیح باشد، هم به تفریحاتمان می‌رسیم، هم می‌توانیم با قدرت بیشتری به سمت موفقیت و اهدافمان حرکت کنیم و حتی کارهای بیشتری را هم انجام بدهیم.

پس حتماً این نکته مد نظرمان باشد که برنامه ریزی موفق، دلیلی برای محدود شدن نیست…

برنامه ریزی دلیلی برای محدود شدن نیست
برنامه ریزی دلیلی برای محدود شدن نیست

2. وقتی از برنامه عقب می‌اُفتیم دیگر ادامه نمی‌‎دهیم!

دومین دلیل، این است که وقتی ما فقط و فقط یک کار را نمی‌توانیم انجام بدهیم، کلاً بی خیال ادامه برنامه مان می‌شویم و آن را رها می‌کنیم.

این کار ما، درست مثل این می‌ماند که وقتی یک سوال را در برگه امتحانی بلد نیستیم، بقیه سوالات را هم جواب ندهیم و قید کل آن امتحان را بزنیم!

دقیقاً همین قدر غیر منطقی! پس انجام ندادن یک کار در برنامه ریزی روزانه، نباید باعث شود ما تمام آن برنامه را انجام ندهیم. بلکه باید باید قدرت و انرژی مان را برای انجام دادن ادامه آن برنامه افزایش دهد.

در برنامه ریزی انجام ندادن یک کار دلیلی بر انجام ندادن تمام کارها نیست
در برنامه ریزی انجام ندادن یک کار دلیلی بر انجام ندادن تمام کارها نیست

3. کارهایی که در برنامه مان هست را دوست نداریم

دلیل سوم، از یکی از اشتباهات ما در برنامه ریزی در زندگی شخصی سرچشمه می‌گیرد. ما معمولاً کارهایی را در برنامه قرار می‌دهیم که از آنها خوشمان نمی آید. مثلاً:

2 ساعت مطالعه ، 3 ساعت تحقیق علمی، صبح زود بیدار شدن و ورزش کردن و…

خب، مسلماً وقتی ما این قدر سخت برنامه می‌ریزیم، انجام دادنش هم همین قدر سخت خواهد بود. پس باید برنامه ای را طراحی کنیم که هم بشود آن را انجام داد و هم برایمان مفید باشد.

سختی برنامه ریزی باعث انجام ندادن آن می‌شود

4. حجم زیاد کار در برنامه

یک عادت بدی که اکثر ما داریم، این است که یا یک برنامه ریزی خوب در زندگی نداریم، یا طوری برنامه می‌ریزیم که انجام دادنش کار یک روز و حتی دو روز هم نیست! یعنی تقریباً تمام کارهای یک هفته قبل و بعدمان را در برنامه روزانه‌مان می‌نویسیم! طبیعی است که وقتی نمی‌رسیم تمام کارهایی که مدنظرمان هست را انجام بدهیم، کلاً از ریختن برنامه نا اُمید می‌شویم. احتمالاً شما هم دچار این مشکل بزرگ شدید! درست می‌گویم؟ برای رفع این مشکل پیشنهاد می‌کنم حتماً یک بار دیگر برگردید و تعریف برنامه ریزی را دوباره بخوانید. 

اما اگر بخواهیم مشکل اصلی اینطور برنامه ریزی کردن خودمان را حل کنیم، باید خلاقیت خودمان را افزایش بدهیم. خلاقیت در حوزه برنامه نوشتن باعث می‌شود که شما بتوانید کارها را بهتر انجام دهید و در مدت زمان کمتری آن‌ها را به اتمام برسانید. برای این که بتوانید به راحتی هرچه تمام‌تر برنامه‌ای خلاقانه بنویسید، توصیه می‌کنم حتماً مقاله تکنیک‌های افزایش خلاقیت را مطالعه کنید.

اصل مهم برنامه ریزی چیست ؟

برنامه ریزی، تکنیک‌های مخصوص خودش را دارد که در ادامه این مقاله با آن‌ها روبه رو خواهیم شد. اما مهم‌ترین اصلی که در تمام برنامه‌ها وجود دارد، هدف است. تعریف برنامه ریزی هم همین را می‌گوید. در حقیقت ما کلی برنامه می‌نویسیم تا به اهداف خودمان برسیم. به عبارت ساده‌تر، اگر هدفی وجود نداشته باشد، برنامه‌ای هم وجود ندارد. پس قبل از این که برای قلم به دست بگیرید و شروع با نوشتن برنامه خود بر روی کاغذ کنید، بهتر است که هدف خودتان را واضح و روشن مشخص کنید. تعیین کردن اهداف هم کلی مرحله دارد که من می‌خواهم در یک خط آن را خلاصه کنم. به هدفی که می‌خواهیم انتخاب کنیم باید باور و علاقه داشته باشیم، همچنین اهداف ما باید واضح، روشن و فقط و فقط مختص به خودمان باشد. 

اگر فکر می‌کنید که اهداف شما یکی از این ویژگی‌ها را ندارند یا نسبت به درست بودن هدف خودتان شک دارید، توصیه می‌کنم حتماً مقاله آموزش هدفگذاری در زندگی را بخوانید. اهداف خیلی مهم هستند. به قولی از نان شب هم واجب‌تر هستند. دیر بجنبید، کار دستتان می‌دهد.

شما به دنیا آمده‌اید تا برنده باشید،اما برای برنده شدن به برنامه ریزی نیاز دارید
شما به دنیا آمده‌اید تا برنده باشید، اما برای برنده شدن به برنامه ریزی نیاز دارید

بزرگترین اشتباه در برنامه ریزی

بزرگترین اشتباهی که ما معمولاً در برنامه ریزی مرتکب می‌شویم، مکتوب نکردن برنامه روزانه‌مان است. تحقیقات نشان داده اند وقتی شما کارهای خود را مکتوب می کنید شانس انجام دادن آن ها تا چند برابر بیشتر از قبل خواهد بود .

دلیلی هم که احتمالاً پیش خودمان داریم و مانع از نوشتن می شود این است که من کارهای خودم را می‌دانم و در ذهنم هست که باید چه کار کنم پس دیگر لازم نیست برنامه ام را بنویسم!

در حالی که این واقعاً اشتباه بزرگی است، ما وقتی به صورت مکتوب نکته ای را می‌نویسیم به آن نکته متعهد می‌شویم و این مسیر عصبی برای مغزمان ساخته می‌شود که تو باید آن کار را حتماً انجام دهی.

به همین دلیل است که افراد موفق و بزرگ دنیا می‌گویند: بنویسید تا اتفاق بیفتد. تا جایی که آقای هنریت کلاوسر، کتابی هم درباره این موضوع نوشته است…

تکنیک های برنامه ریزی

حالا که دانستیم برنامه ریزی چه اهمیت بالایی دارد و البته مهم ترین دلایل عدم برنامه ریزی را هم متوجه شدیم، زمان آن رسیده که بدانیم تکنیک های برنامه ریزی موفق چیست و باید چگونه برنامه ریزی کنیم؟ در ادامه به 8 مورد از راه های برنامه ریزی کردن اشاره خواهیم کرد تا بتوانید با استفاده از آن ها، موفقیت را برای خودتان دست یافتنی تر از همیشه کنید…

1. تهیه چک لیست روزانه

تهیه چک لیست روزانه، بهترین و مهم ترین راهی است که می‌توانیم برای داشتن یک برنامه ریزی مناسب داشته باشیم. حالا تهیه این چک لیست چگونه است؟

یک دفترچه بردارید. هر روز کارهایی را که احتمال می‌دهید یادتان می‌رود و یا خیلی مهم هستند را بنویسید. جلوی آنها یک مربع کوچک بگذارید و هر شب برنامه آن روزتان را چک کنید و ببینید چند مورد از آن کارها را انجام دادید. در نهایت در مربع های رو به روی کارهای انجام شده تیک بزنید. به همین راحتی!

فقط این کار را به صورت هر روزه و مداوم انجام دهید تا ذهنتان به این موضوع عادت کند و مسیر عصبی آن برایش ساخته شود و بتوانید با این روش، بهترین برنامه ممکن را داشته باشید.

اینجا دوباره برمی‌گردیم به جمله “بنویسید تا اتفاق بیفتد”. چون شما با نوشتن این برنامه، خودتان را متعهد می‌کنید که حتماً کارهای نوشته شده را عملی کنید.

وقتی در برنامه ریزی شکست میخورید برای شکست آماده شده اید

2. اولویت بندی کنید

اولویت بندی هم یکی از بخش های فوق العاده مهم در اصول یک برنامه ریزی موفق است. چون می‌توانید کارهایی که مهم هستند را بشناسید و طبق آنها پیش بروید و وقتتان را صرف کارهای الکی نکنید.

بعد از این که اولویت هایتان را مشخص کردید، کارتان خیلی راحت تر می‌شود و می‌دانید که باید برنامه تان را بر چه اساسی طراحی کنید. اگر آن ها را مشخص نکنید، نمی‌دانید باید به کدام سمت حرکت کنید و ممکن است به بیراهه کشیده شوید.

خود اولویت بندی را هم می‌توانید به دو صورت انجام بدهید که اکنون می‌خواهم به این دو راه اشاره کنم.

در برنامه ریزی حتما اولویت های خود را مشخص کنید
در برنامه ریزی حتما اولویت های خود را مشخص کنید

راه اول: قانون 20/80

قانون 20/80 یکی از مهم ترین قوانین برای رسیدن به موفقیت است. این قانون را ویلفردو پارتو ابداع کرده و ما می‌توانیم با رعایت آن، بهترین نوع برنامه ریزی را داشته باشیم. من اینجا مختصر توضیحی درباره آن بهتان خواهم داد. اما اگر توضیح کامل و جامعی در این باره می‌خواهید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله فرمول موفقیت را هم مطالعه کنید تا بتوانید از این قانون به بهترین شکل ممکن برای خودتان بهره بگیرید.

قانون 80/20 به ما می‌گوید که 20 درصد کارهای ما، 80 درصد نتایج را برایمان به همراه دارد.

مثل فروشنده ای که 20 درصد اجناسش، 80 درصد فروش را برایش به همراه می‌آورد.

ما می‌توانیم مشخص کنیم 20 درصد کارهای مهم مان چه هستند و سپس با توجه به آنها برنامه روزانه مان را تنظیم کنیم.

برای آشنایی بیشتر با قانون 80/20 حتماً ویدئوی آموزشی زیر که مربوط به مجموعه کلیپ های شارژ پلاس هست را مشاهده کنید.

 

راه دوم: ماتریس آیزنهاور

آقای دوایت آیزنهاور، یکی از رئیس جمهور های سابق آمریکا، ماتریسی طراحی کرده که بر اساس آن، کارها به 4 دسته تقسیم می‌شوند.

1. مهم و فوری: کارهایی که بسیار مهم هستند و باید خیلی سریع انجام شوند. مثل درس خواندن برای امتحان فردای مدرسه

2. مهم و غیرفوری: کارهایی که مهم هستند اما در زمان حال اولویت ندارند. مثل خواندن کتاب

3. غیر‌مهم و فوری: کارهایی که مهم نیستند ولی باید همین حالا انجام شوند. مثل: جواب دادن به تلفن

4. غیر‌مهم و غیرفوری: تکلیف این دسته از کارها هم مشخص است و دیگر نیازی به توضیح دادن نیست! یعنی کارهایی که نه مهم هستند و نه فوری! پس اصلاً سراغشان نمی‌رویم.

پس حتماً این ماتریس را هم در نظر بگیرید و از آن استفاده کنید. فقط حواستان به این نکته هم باشد که انسان‌های موفق، همیشه کارهای مهم و غیرفوری را انجام می‌دهند. چون وقتی کارهای مهم و غیرفوری را عملی کنی، دیگر کار فوری زیادی برایت باقی نمی‌ماند که بخواهی انجامش بدهی.

برنامه ریزی

3. برنامه خود را قابل تغییر قرار دهید

قابل تغییر قرار دادن برنامه، یعنی کاری کنیم که اگر به هر دلیلی نتوانستیم یکی از برنامه های آن را انجام دهیم، تداخلی بین برنامه ریزی کاری آن روز پیش نیاید. به عبارت دیگر کاری کنیم که انجام ندادن یکی از کارها، مانعی برای انجام دادن سایر کارها نباشد.

چون بالأخره ممکن است مشکلی پیش بیاید و نتوانیم آن کار را انجام دهیم و اگر برنامه انعطاف پذیری نداشته باشیم، کل روزمان رو به بطالت خواهد رفت. پس برنامه تان را طوری بنویسید که انعطاف پذیر و قابل تغییر باشد.

طوری برنامه ریزی کنید که انعطاف پذیر و قابل تغییر باشد

4. قورباغه را قورت دهید!

سعی کنید برنامه تان را بر اساس میزان انرژی و انگیزه خود تنظیم کنید. مسلماً شما هنگام ظهر و زمانی که بسیار خسته هستید و در حال استراحتید، نمی‌توانید کار مهم و سختی را انجام دهید. درست است؟

قورباغه را قورت بده یعنی دقیقاً این کارهای سخت را به عنوان اولین کارتان قرار دهید. قطعاً انجام دادن این کارهای مهم در زمان بی حالی، نه تنها کمکتان نخواهد کرد، بلکه شما را از برنامه ریزی متنفر می‌کند…

یک هدف بدون برنامه ریزی تنها یک آرزوست
یک هدف بدون برنامه ریزی تنها یک آرزوست

5. برنامه را به صورت واضح مشخص کنید

برخی از افراد برنامه خود را به صورت بسیار کلی می‌نویسند. مثلاً دانش آموزان می‌نویسند “درس خواندن!”

خب این چه نوع برنامه ریزی است؟ برنامه ریزی یعنی دقیقاً مشخص کنید چه می‌خواهید و بدانید چه کاری می‌خواهید انجام دهید. این کار کاملاً غلط است.

اگر واقعاً برنامه تان درس خواندن است، بنویسید که دقیقاً کدام درس را، چقدر، با چه کیفیتی، چند صفحه و… می‌خواهید بخوانید. دقیق مشخص نکردن برنامه همانا، انجام ندادن آن نیز همانا…

برای برنامه ریزی مناسب مشخص کنید دقیقاً چه کار می خواهید بکنید

6. به خودتان استراحت دهید!

سعی نکنید برنامه تان را طوری تنظیم کنید که مدام کار کنید! بدن شما به استراحت هم نیاز دارد و نمی‌تواند فقط کار کند. باید به میزان کافی زمان برای استراحت خود در نظر بگیرید.

البته در زمان استراحتتان فقط باید استراحت کنید! نه این که مدام در شبکه های اجتماعی بگردید و تلویزیون تماشا کنید. به ذهنتان به طور کامل استراحت دهید و بگذارید کمی آرامش را تجربه کند.

طوری برنامه ریزی کنید که میزان کار و استراحت تان مناسب باشد

7. چک لیستتان را زیبا کنید!

یکی از اصلی ترین دلایلی که انگیزه شما را برای برنامه ریزی زیاد می‌کند، چک لیست جذاب و زیبا است. این که برنامه تان را به صورت روزانه و زیبا بنویسید و از دیدن آن لذت ببرید، شور و شوقتان برای برنامه ریزی بسیار زیاد می‌شود.

علاوه بر آن، وقتی برنامه هایتان یکی یکی عملی می‌شوند و شما تیک انجام آن کار را می‌زنید، هم به شدت لذت خواهید برد و هم آن کار را انجام داده اید.

می‌بینید؟ اگر چک لیست برنامه ریزی روزانه مناسبی داشته باشید، علاقه تان به برنامه نوشتن هم بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

برنامه ریزی به شما هدف می‌دهد

8. برای خودتان جریمه تعیین کنید!

حالا که با راه های بالا، یک برنامه درست و حسابی برای خودتان تنظیم کردید، وقتش است که خودتان را مجبور کنید تا این برنامه عالی انجام شود.

برای اینکه برنامه را ریز به ریز عملی کنید، می‌توانید برای خودتان جریمه تعیین کنید.

به طور مثال با خودتان بگویید که اگر من نتوانستم امروز فلان بخش از برنامه را انجام بدهم، فردا دو برابر آن را عملی خواهم کرد. یا فلان مبلغ برای کمک به نیازمندان کنار می‌گذارم. با این کار واقعاً مجبور می‌شوید تا برنامه‌تان را مو به مو اجرایی بکنید تا مشمول جریمه خودتان نشوید.

البته حواستان باشد که حتماً جریمه ای را که مشخص کردید، پرداخت کنید وگرنه هیچ تأثیری برای شما ندارد.

برنامه ریزی باعث تغییر آینده می‌شود

برنامه ریزی برای موفقیت

چطور برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم سؤالی است که هر کسی که می‌خواهد برنامه‌ای بنویسید حتماً از خودش می‌پرسد. اصلاً یکی از دلایلی که شما را به این مقاله کشانده است همین سؤال بوده است. همه ما دوست داریم که موفق شویم و من به جرئت می‌توانم به شما بگوییم که اگر به راهکارهای که در این مقاله گفته شده است عمل کنید. می‌توانید در آینده به خوبی برنامه ریزی کنید. 

راستی شما برای برنامه ریزی خود از چه روشی استفاده می کنید؟ خوشحال می شویم نظرات شما را در پایین همین مقاله ببینیم .

پس این راه ها را در زندگی خودتان اجرایی بکنید تا اهدافتان و موفقیت را از همیشه به خودتان نزدیک تر ببینید.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…

حتماً کلیپ پایین را مشاهده کنید تا در 1 دقیقه کل مقاله برای شما مرور شود

در حال بارگذاری...


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. Fatemeh

  سلام ممنون از نکات مفید تون
  یه سوال داشتم و خیلی درگیرم کرده که تو مقاله تون پیدا نکردم اینکه درمورد زمان بندی کار هایی که میخوایم در طول روز انجام بدیم چه شکلی باشه؟
  مثلا من شنیدم بعضیا میگن زمان به صورت دقیق و ساعت بندی شده باشه و برخی هم میگند به صورت کلی باشه و محدود به زمان نباشه و روز رو به بخش هایی صبح و ظهر و عصر و… تقسیم شه ؟
  نظر شما دراین باره چیه؟
  ممنون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام. وقتتون بخیر

   ببینید برنامه ریزی بیشتر به خودتون بستگی داره و باید ببینید کدوم شیوه براتون موثرتره. سبک اول، در گذشته به شدت توصیه میشد و خیلی از افراد هم از اون استفاده می کردند. اما الان و با توجه به سبک زندگی افراد، این روش خیلی مورد استفاده قرار نمیگیره. چون ممکنه یک نفر نتونه در یه زمانی کاری رو که قرار داده بود انجام بده و همین دلیل انرژیش به شدت کمتر بشه و از انجام بقیه برنامش منصرف بشه.

   اما بازهم بستگی به خودتون داره، اگه می بینید می تونید با این شرایط کنار بیاید و براتون مفیدتره، حتماً از این شیوه هم استفاده کنید.

   بهتره که زمان بندی نکنید.

   موفق باشید…

 2. محمدصادق

  سلام مطالب مفید بودن ولی به نظرم اگه موضوعات رو باز کنید و به جز بینی بیشتر توجه بشه بهتر برنامه ریزی جز به جز من خیلی همیچین برنامه ای دوست دارم که تمام ساعتها و برنامه کانلا مشخص باشد خیلیا میگن زندگی رباتی هست اما تا وقتی نوع سبک زندگیت احساس لذت و خوشی رو بهت میده فکر نکنم اشکال داشته باشه خیلیا دوست دارن این مدلی رو خیلی ها هم دوست ندارن ولی در کل من چون به همه جوانب دقت میکنم هر موضوعی به جای خودش شادی هامو دارم غم هامو هم دارم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   این سبک، در گذشته به شدت توصیه میشد و خیلی از افراد هم از اون استفاده می کردند. اما الان و با توجه به سبک زندگی افراد، این روش خیلی مورد استفاده قرار نمیگیره. چون ممکنه یک نفر نتونه در یه زمانی کاری رو که قرار داده بود انجام بده و همین دلیل انرژیش به شدت کمتر بشه و از انجام بقیه برنامش منصرف بشه.

   اما بازهم بستگی به خودتون داره، اگه می بینید می تونید با این شرایط کنار بیاید و براتون مفیدتره، حتماً از این شیوه هم استفاده کنید.

   موفق باشید

 3. M.sadegh

  این مطالب واقعا عالیه و اگر کسی بتونه ۷۰ درصد این برنامه ریزی رو هم انجام بده موفق میشه البته ابتدای کار سخته ولی اگه یک ماه اول رو رد کنه میتونه تو زندگی موفق بشه..
  ممنون از مطالب تاثیرگذارتون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   بله حتماً. هر کس این تکنیک ها رو انجام بده قطعاً نتایج خوبی هم برایش به همراه خواهد داشت.

   ممنون از نظر لطف شما و خوشحالیم که مورد استفاده تون قرار گرفته… موفق باشید.

 4. Alireza Amini

  سلام خدمت شما.ممنون از روش خوبتون فقط میخواستم بگم من میخوام یک فوتبالیست بشم و فوتبال واسم از هر چیزه دیگه ای مهم تره.نهایتا یک سال دیگه بشتر وقت ندارم من الان ۱۸سالمه و همه میگن دیگه فوتبال واسه تو فایده ای نداره چون با این سنت نمیتونی تست بدی.واسه همین نمیخوام دیگه عقب بمونم.الانم هنوز از راهکارتون استفاده نکردم،واسه همین میخواستم بگم راهکارتون واسه هر کاری مثل فوتبال خوبه؟آخه من یکسال از روی یه برنامه کار کردم اما اصلا پیشرفتی نکردم.خواشا کمکم کنین.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   دو تا نکته مهم اینجا وجود داره که باید بهشون دقت کنی؛

   اول این که خب علاقه شما کاملا طبیعیه و خیلی از همسن و سالای شما به فوتبال به طور شدید علاقه دارند؛ اما این رو باید بگم که فقط علاقه کافی نیست. شما باید علایقتون در کنار تیپ های شخصیتی، هوش ها و ارزش هات در کنار هم قرار بگیرند تا در نهایت رسالت زندگیت کشف بشه و مطمئن بشی که به درد اون چیزی که بهش علاقه داری میخوری یا نه (البته این رو هم بگم که این کار خیلی زمانبر نیست و میتونی هم خیال خودتو و هم اطرافیانتو از بابت این که فوتبال واست مناسبه راحت کنی)

   نکته دوم هم اینه که بله میشه از این راهکارها استفاده کرد؛ اما در هر صورت شما برای رسیدن به هدف خودت باید تلاش بیشتری کنی و از تکنیک های حرفه ای تر از این نکات کمک بگیری تا بتونی همون نتیجه ای رو بگیری که میخوای.

   بحث مهم اینجاست که تو تا زمانی که همون رسالتی که گفتم رو کشف نکنی، ممکنه وقت و زمان خودت و اطرافیانت رو هدر بدی و در نهایت هم به هدفی که میخوای نرسی. پس بهتره از راه درستش اقدام کنی.

   پیشنهاد میکنم تو واتساپ به شماره پشتیبانی مجموعه یعنی 09038942379 همین پیام رو بده و سوالت رو مطرح کن تا مشاوران و متخصصین ما، بتونن به صورت رایگان به سوالت جواب بدن و بهت کمک زیادی بکنند. شک نکن که میتونی اتفاقای خوبی رو رقم بزنی…

   منتظرت هستیم

 5. مهدی

  سلام خسته نباشید
  ممنون از مقاله خوبتون
  راستش من یه برنامه ریزی دارم ولی اگر ساعتی که 9 نوشته شده 9/10 دقیقه بشه اعصابم میریزه بهم و نمیتونم بقیه برنامه رو ادامه بدم
  اگر راهنماییم کنید ممنون میشم

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   وقت خوش
   برنامه ریزی به این سبک یعنی به صورتی که دقیقا برای هر کاری ساعت خاصی رو مشخص کنید،تقریبا روشی هست که منسوخ شده و دیگه گاربردی نداره
   بهتره از روش های برنامه ریزی به روز تر که در این مقاله هم به آن ها اشاره شده استفاده کنید

 6. midas

  زیاد جالب نبود با این حال ممنون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنون از این که نظرتون رو بیان کردید. میشه بفرمایید چه بخشیش مورد توجهتون قرار نگرفت؟

 7. ز.محمدی

  با سلام وخسته نباشید اول میخوام که حتمممماااا ازتون تشکر کنم بابت نکات مفیدتون و بعدش میخوام ازتون کمک بگیرم بنده با فاصله 12سال از فارغ التحصیلی کاردانی مامایی امسال به امید خدا کنکور کاردانی به کارشناسی میخوام شروع کنم شاغل هستم ولی فعلا تو مرخصی استعلاجی زایمانم یه بچه 4 ماهه دارم میخواستم کمکم کنین تا یه برنامه ریزی عالی برای موفقیت حتمی ام داشته باشم شهریورماه ان شالله وقت آزمونمونه چون من میخوام با بهترین رتبه قبول بشم ممنون میشم اگه راهنماییمبفرمایین بابت همه چی

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام،وقت خوش
   ممنون از اظهار لطفی که داشتید
   لطفا همین سوال رو به شماره 09038942379 در شبکه اجتماعی تلگرام یا واتساپ پیام بدید تا مشاورین متخصص مجموعه با شما تماس بگیرن و بهتر راهنماییتون کنند.

 8. parsa

  ممنونم از شما و مطالب خوبتون امیدوارم موفق باشید!

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   ممنون از شما،خوش حالیم که این مقاله برای شما مفید واقع شد

 9. سهیلا

  ممنونم ازمطالب عالی که ذکر کردین در مورد برنامه ریزی. منم مشکل کمال گرایی و سخت گیری رو داشتم در مورد برنامه ریزی که داره کم کم رفع میشه به لطف مقاله خوبتون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام کاربر گرامی

   خیلی خوشحالیم که نکات مقاله براتون کاربردی بوده و تونسته کمکتون کنه.

   ممنون از نظر لطف شما…موفق باشید…

 10. کیمیا عکاشه

  ممنون از مقاله ی خوب شما.من عاشق برنامه ریزی کردنم ولی خب متاسفانه خوب برنامه ریزی نمیکنم همش فکر میکنم لیست برنامه هام نحوه برنامه ریزیم اشتباهه به خودم ایمان ندارم از روشاتون استفاده میکنم ممنون ازتون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام کاربر گرامی
   ممنون از نظر لطفتون. امیدوارم بتونید با استفاده از روش هایی که گفته شد بتونید به بهترین شکل ممکن برنامه ریزی کنید و اتفاقات خوبی رو برای خودتون رقم بزنید…

   موفق باشید…

 11. علیرضا

  سلام من دانش‌آموز هستم.
  برنامه ریزی میکنم ولی شب که میشه یا هیچ کدوم رو انجام ندادم یا یکیش مونده.
  بعضی اوقات در روز هم به کارهای متفرقه مشغول میشم.
  اگه کمک کنید ممنون میشم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز
   مشکل شما رو تا یک زمانی خود من هم که نویسنده این مقاله هستم داشتم و متسفانه مشکلات زیادی برام ایجاد شده بود. اما راهکارهایی که در این مقاله بهتون گفته شده حتماً میتونن کمک بسیار زیادی به شما بکنند و اگه به صورت دقیق انجامشون بدید، حتماً اتفاقات خوبی براتون رقم خواهد خورد.

   اما علاوه بر این ها، ما مقاله دیگری به نام برنامه ریزی درسی براتون نوشتیم که در اون به مشکلات شما و راهکارهایی برای از بین بردنشون به صورت تخصصی اشاره کردیم که پیشنهاد میکنم حتماً اون مقاله رو هم مطالعه کنید.

   در نهایت اگر مشکلتون حل نشده، به شماره پشتیبانی موسسه یعنی 09038942379 تو یکی از شبکه های اجتماعی (تلگرام، واتساپ، ایتا) پیام بدید تا مشاوران خبره ما بتونند در این زمینه به شما مشاوره رایگان بدن.

   موفق باشید…

 12. شکیب

  با عرض سلام و خسته نباشید،مقالتون بسیار عالی بود فقط میتونید یک توضیح مختصر دربارهُ چکلیست بدین من دقیق متوجه نشدم
  با تشکر

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز. ممنونم از نظر لطف شما
   بله حتماً. همون طور که گفته شد باید یک دفترچه مخصوص تهیه کنید و کارهای هرروزتون رو داخل اون بنویسید. به این ترتیب که انتهای هرشب برنامه های فردای خود را یادداشت کنید و جلوی آن ها مربع کوچی بگذارید. سپس در آن روز هر کاری را که انجام دادید، در مربع رو به روی آن کار یک علامت مانند تیک بگذارید.
   بهتون توصیه می‌کنم حتماً این کارو انجام بدید چون تاثیر فوق العاده ای بر روند و سرعت کار شما خواهد داشت.
   بازم اگه سوالی دارید حتماً بپرسید. ما آماده پاسخ گویی به شما هستیم…

 13. Amir

  سلام خسته نباشید مقاله عالی ایی بود فقط ی سوالی داشتم که اگر هدفمون بلندمدت بود چکار کنیم مثلا برای ۵ سال بعد بود یا میان مدت برا ۶ماه بعد بود چکار کنم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام

   ممنون از شما

   یکی ار راه ها، اینه که شما برنامه بلند مدت خودتون رو به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید و بعد هر روز یک قدم به سمت اون هدف بروید. برای اطلاعات بیشتر سعی کنید هدفگذاری به شیوه اسمارت رو هم مطالعه کنید. مقاله هدفگذاری هم می تونه به شما کمک زیادی کنه .

   موفق باشید

 14. مهدی

  باسلام مدتی بود تو فکر یک برنامه ریزی عملی بودم ، مطالب خوب و مفید و کاربردی بودن ، اگر راجع به برنامه ریزی بلند مدت مطالبی بگذارید ممنون میشم ، کارتون خیلی بزرگ و با ارزش هست چون آینده یک زندگی رو رغم میزنید ، بهترینها رو از خداوند براتون می‌خوام🌺💝

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام

   چه قدر خوشحالیم مقاله برنامه ریزی براتون مفید بوده و از این بابت به خودمون می بالیم

   حتماً چشم

   موفق باشید

 15. عارفه

  سلام و خدا قوت .برای نوشتن برنامه روز قبلش باید برنامه ریزی کرد و نوشت یا صبح همان روز ؟؟؟

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام

   ممنون از شما

   هر کسی برای این کار نظر خاص خودش رو داره و معمولا هر دو راه رو پیشنهاد دادند .

   یک اصل کلی وجود داره که میگه ببینید کدوم برای شما راحت تره و بهتر جواب میده همون رو انتخاب کنید

   ولی شب برای بررسی روزی که گذشت و برنامه ریزی برای فردا بهتره و بیشتر توصیه شده .

   متشکر از اینکه همراه مایید

 16. رقیه کریمی

  سلام مرور شد

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما که علاوه بر خواندن مقاله‌ها مرور هم می کنید

 17. مهدوی

  سلام .مقاله خوبی بود .با تمام مطالب موافق هستم چندین بار برنامه ریزی کردم ولی با رعایت نکردن نکاتی که گفتید اصلا کار پیش نرفت ودر جا متوقف شدم.ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق و سربلند باشید
   ممنون از شما

 18. صغری تیموری

  سلام امیدوارم من هم بتونم یک فرد با برنامه ومنظم بشم.ممنونم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق و سربلند باشید
   متشکرم

 19. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.ولی عملا خوبه که برنامه ریزی رو خوب یاد بگیریم

  پاسخ دادن
 20. سمیه تیموری

  نکات خیلی مهم و کلیدی بود
  ان شاءالله با رعایت کردن اونها به موفقیت برسیم.

  پاسخ دادن
 21. کیانمهر

  سلام ممنون
  بله واقعا برنامه ریزی خیلی درپیشرفت موثرهست

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام
   دقیقا، برنامه ریزی عامل اصلی پیشرفتمونه
   موفق باشید…

 22. Pariya_amirpor

  چک لیست معجزه میکنه. مقاله خیلی خوب و کاربردی بود مرسی از شما

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   بله چک لیست مهم ترین بخش یه برنامه ریزی مناسبه.
   ممنون بابت نظرتون…

 23. منیر سادات حسینی

  ممنون از مقاله مفیدتون .سعی میکنم از تمام راهکارها برای برنامه ریزی درست استفاده کنم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلامت باشید.
   امیدوارم که بتونید با برنامه ریزی عالی موفقیت رو از همیشه به خودتون نزدیک تر ببینید…

 24. nemati

  درود بر شماااا☺?

  مقاله ایی شااایسته و قاابل تحسین ??????

  “” بنویسیم تا محقق شود “”

  ☺????????

  پاسخ دادن
 25. mahdiyeh _faraji

  خسته نباشید اقای هموله مقالتون فوق العاده بود…این راهکار هایی که گفتید عالیه و امیدوارم با استفاده از این راهکار هایی که گفتین بتونیم یکی از راه های مهم موفقیت رو طی کنیم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   مرسی از شما
   منم امیدوارم هممون بتونیم با یه برنامه ریزی مناسب به قله های موفقیت برسیم…

 26. سمیه قریشی

  سلام عالی بود اقای هموله
  ماشاالله دیگه مطلب نداشتین بذارین ??
  راهکارها خیلی سازنده هستند ممنون از زحماتتون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنون ازتون
   تلاش شد که تمام مطالب در نظر گرفته بشه تا بتونیم برنامه ریزی کاملی داشته باشیم…
   موفق باشید

 27. معصومه شاهری

  سلام.خیلی عالی بود.به تمام نکته هایی که برای برنامه ننوشتم بودن شما اشاره کردید.گاهی برنامه دارم وگاهی در ذهن.مکتوب کردن به ذهن کمک میکنه حتما عملیش کنی.سپاس

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنونم از شما.
   بله حتما باید برنامه روزانه رو بنویسیم تا مسیر عصبیش برامون ساخته بشه و مغزمون ما رو مجبور به انجام کارهامون کنه…

 28. حمیده فعال

  مطالب کامل و خوبی بود اگر گاهی یک یا دو کار که مجدد مرا شارژ می کند انجام ندهم باعث می شود فردایش به شیوه قبلی برنامه ریزی نکنم چون نیاز به شارژ خودم دارم من برنامه های خود را به صورت چک لیستی می نویسم و سعی می کنم زمان موضوع تخصصی ام ۲ ساعت شود گاهی کمال گرایی زیادی که دارم باعث می شود برنامه های سخت گیرانه ای بنویسم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   همون طور که تو مقاله گفته شد باید به نوع برنامه ریزی دقت کرد تا سخت گیرانه نباشه.
   چون ممکنه باعث عدم برنامه ریزی بشه.
   امیدورارم این کمال گرایی تون سریع از بین بره…

 29. پریزاد

  سلام مقاله خیلی کامل بود ممنون از شما .
  منم چند روزیه که کارهای فردا رو مینویسم و اونارو انجام میدم خیلی عالیه .

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام
   ممنون
   شک نکنید که دارید کار درست رو انجام میدید…

 30. الهه ابراهیمی

  عالیه من همیشه برنامه ریزی میکنم برای کارهام و به همشون میرسم..لاین ماتریسه خیلی خوب بود.دسته بندی جالبی بود …مرسی از مطالب خوبتون:)

  پاسخ دادن
 31. رقیه کریمی

  سلام من خودم شخصا چند سالی هست که در کارهام برنامه ریزی دارم و خیلی راضی هستم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام احسنت به شما
   شک نکنید که موفقیت در انتظار شما خواهد بود…

 32. سهیلا کریمی

  مقاله خوبی بود خسته نباشید?????

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *close-link

در اینستاگرام گام برتر،رایگان آموزش ببینید

close-link