کشف رسالت زندگی

اگر از افراد موفق بپرسید دو مورد از مهم ترین دلایل موفقیتشان چه بوده است، قطعاً یکی از آن ها را کشف رسالت و هدف اصلی زندگی خود می گویند. چرا که اگر شما ندانید که در زندگی خود باید به چه سمتی حرکت کنید، می خواهید چه کار کنید؟ هر چقدر هم که تلاش کنید و پشتکار بالایی داشته باشید، باز هم چون مسیر اشتباهی را برای حرکت انتخاب کرده اید به سوی بیراهه خواهید رفت! ما در این مقاله قصد داریم دقیقاً از همین اتفاق جلوگیری کنیم و به شما بگوییم که چگونه باید رسالت زندگی واقعی خود را کشف کنید. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

 • معنی رسالت زندگی
 • فرق رسالت با هدف
 • ویژگی های افرادی که رسالت خود را کشف نکرده اند
 • رسالت شغلی
 • کشف رسالت فردی
 • چگونه رسالت شخصی خود را پیدا کنیم؟
 • رسالت زندگی من چیست؟
 • کتاب رسالت شخصی
کشف رسالت زندگی
کشف رسالت زندگی

معنی رسالت زندگی

در این دنیای بزرگ، حتی کوچکترین موجودی که خلق می شود یک رسالت بزرگی دارد، یعنی وظیفه ای که از ابتدای خلقتش با آن خلق شده است. حتی کوچکترین موجودات هستی نیز با یک هدف خلق شده اند چه برسد به ما انسان ها که اشرف مخلوقات هستیم! رسالت به معنی مأموریت، مسئولیت، وظیفه و پیامبری می باشد که معنی مد نظر ما در این مقاله بزرگترین هدف و ماموریت ما در زندگی است که شاید بشود دلیل خلقت ما در این جهان را به آن مربوط دانست.

در واقع رسالت به شما کمک می کند که زندگیتان یک هدف مناسب به خود بگیرد و تمام تلاش خود را در راستای همان انجام دهید. البته اصلاً فکر نکنید که رسالت همان هدف است! نه این طور نیست، در بخش بعدی به این موضوع به طور کامل اشاره خواهیم کرد.

مثال بارز شعر” ز کجا آمده ام ،آمدنم بهر چه بود؟” را می توان پاسخ مناسبی برای سوال رسالت فردی چیست در نظر گرفت. با خودتان فکر کنید که واقعاً آمدنتان بهر چه بود؟

رسالت فردی چیست
رسالت فردی چیست

فرق رسالت با هدف

رسالت بزرگ ترین هدف و ماموریت زندگی ماست که تمام هدف های کوچک باید در جهت رسیدن به آن هدف بزرگتر تعریف ‌شود. مثلاً اگر رسیدن به شهر چالوس رسالت ما باشد، هر یک از شهرها و مسیرهای بین راهی جز اهداف میانی ما خواهد بود که برای رسیدن به مقصد اصلی باید این اهداف را پشت‌سر بگذاریم. در واقع رسالت شخصی شما دلیل ادامه زندگیتان است و تا آخر عمر شما تاریخ انقضا دارد ولی اهداف شما می توانند کوچک یا بزرگ باشند؛ مثلاً شما هدف 6 ماهه برای خودتا تعیین می کنید که وزن خود را کم کنید ولی رسالت زندگیتان این است که مردم را آگاه تر کنید تا بتوانند بهتر تصمیم بگیرند.

مثلاً رسالت خانواده گام برتر این است که بتواند به دیگران کمک کند که در راستای استعداد و رسالت واقعی خود گام بردارند و در هر شرایطی حال دیگران را خوب کند؛ طبیعتاً برای انجام دادن درست این کار هم باید اهداف کوچک تری تعیین کند، مثل همین انتشار مقالات آموزشی که به افراد کمک می کند یا حتی در گام های بزرگ تر تهیه محصولات و پکیج های فوق العاده که به این کار کمک می کند. اینگونه به رسالت خود یعنی خوب شدن حال و کمک به شما هم می رسد.

ویژگی های افرادی که رسالت خود را کشف نکرده اند

اگر خوشبختی را برای همه زندگی خود می خواهی، کاری را انتخاب کن که عاشق آن باشی و اگر هنوز آن را پیدا نکرده ای آنقدر به دنبال آن بگرد که پیدایش کنی…

این سخن از استیو جابز است. از مهم ترین نشانه های انسان های بدون رسالت این است که احساس خوشبختی ندارند، آن ها عاشق کارشان نیستند و به دلیل همین موضوع سردرگم هستند و حتی تلاش نمی کنند تا رسالت زندگیشان را پیدا کنند؛ البته در ادامه در رابطه با تأثیر رسالت در انتخاب شغل و حال خوب بیشتر صحبت خواهیم کرد. اما اکثر افرادی که رسالت خود را یدا نکرده اند، یک سری ویژگی های مشترک دارند که اکنون می خواهیم آن ها را برایتان نام ببریم:

 • بیشتر از انداره غر می زنند
 • از دیگران تقلید می کنند 
 • از چالش ها دوری می کنند
 • تنبل و اهمال کار هستند
 • هیچ تلاشی برای بهتر شدن نمی کنند
 • در کارهایشان خلاقیت ندارند 
 • به زندگی بدبین هستند 
 • احساس خوشبختی ندارند 
 • بیشتر شکست خورده اند 
 • به شغلشان علاقه ندارند 
 • دائماً در حال فرار از مسئولیت های شغلیشان هستند
 •  صبح ها دیر از خواب بیدار می شوند
 • بهانه های خوبی می آورند

جمله استیو جابز درباره کشف رسالت

جمله استیو جابز درباره کشف رسالت

رسالت شغلی

لازم است بگوییم که رسالت زندگی شما یک هدف کلی است که شما را در مسیر موفیت قرار می دهد. در قسمت بالا تفاوت هدف با رسالت زندگی را توضیح دادیم ولی رسالت شغلی شما با رسالت زندگیتان متفاوت است، برای پیدا کردن رسالت شغلی خود اولین قدم این است که علاقه هایتان را بررسی کنید. دقیقا به چه کارهایی علاقه دارید؟ از خود بپرسید :

 • حتی وقتی که خسته شدید حاضر هستید کدام کار را انجام دهید؟ 
 • کدام کار است که وقتی انجامش میدهید متوجه گذر زمان نمی شوید؟
 • حاضرید برای 7 ماه کدام کار را انجام دهید بدون اینکه پولی از آن به دست آورید؟
 • کدام کار است که برای شما آسان ولی برای دیگران سخت تر تلقی می شود؟

پس از پیدا کردن علاقه تان سراغ استعدادهایتان بروید. مطمئن باشید که هیچ انسانی بدون استعداد خلق نشده است و شما استعداد های خیلی زیادی دارید که هنوز آن ها را کشف نکرده اید حتی بعد از گذشت چند ده سال از عمرتان! به ویژگی های شخصیتیتان نگاه کنید تا بهتر استعدادتان را پیدا کنید، انواع تست های استعداد یابی را انجام دهید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. لازم به ذکر است که ما تست استعدادیابی شغلی هالند + آزمون رایگان را برایتان آماده کرده ایم که می توانید آن را انجام دهید؛ البتهدر این زمینه در ادامه به طور کامل و جامع توضیح خواهیم داد و اتفاقات خیلی بهتری را برایتان رقم خواهیم زد.

کشف رسالت فردی

با توجه به مطالب گفته شده، امیدوارم اکنون انگیزه لازم جهت کشف رسالت رسالت خود را پیدا کرده باشید؛ زیرا افرادی که رسالت ندارند همیشه در زندگی سردرگم هستند و خیلی زود شاخه به شاخه می شوند و یا اگر در شغل ثابتی مانده باشند پیشرفتی در کار ندارند، چون از شکست می ترسند و اراده کافی برای انجام کارهای جدید و خلاقیت ندارند. اگر کار ادامه پیدا کند، سبب خشمگین شدن و عصبانی شدن آنها می‌شود و بسیاری اتفاق بد دیگر…

پس اکنون با من همراه باشید تا به شما کمک کنم بتوانید به بهترین شکل ممکن پاسخ این سوال را پبدا کنید: چگونه بفهمیم رسالتمان چیست؟

افرادی که رسالت ندارند دائماً در سردرگمی هستند

چگونه رسالت شخصی خود را پیدا کنیم؟

کشف رسالت شخصی ، طبیعتاً به این راحتی ها نیست! چون اگر آسان بود که همه افراد تا کنون این کار را انجام داده بودند و رسالت و هدف اصلی زندگی خود را پیدا می کردند.

شما باید برای کشف رسالت فردی خود، چند جنبه مختلف را مورد بررسی قرار دهید؛ در واقع زمانی رسالت شما کشف می شود که استعدادتان پیدا شود، در واقع استعدادها به شما می گویند که باید به کدام سمت حرکت کنید و چه هدفی را در نظر بگیرید. رسالت هم همین کار را می کند! پس این دو با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و وقتی شما بتوانید استعدادهای خود را پیدا کنید، به رسالت اصلی و واقعی زندگی خود هم می رسید.

اما منظور ما از استعدادیابی، همین استعدادیابی های در اصطلاح آبکی نیست که شما یک تست بدهید و این اتفاق رخ دهد! نه منظور ما این است که همان طور گفتم از چند جنبه مورد بررسی قرار بگیرید. حالا این جنبه ها چه چیزهایی هستند؟ در بخش بعدی به شما خواهیم گفت.

رسالت زندگی من چیست؟

همان طور که گفتم طبیعتاً کشف استعداد کار راحتی نیست و اگر در آن تخصص نداشته باشید، ممکن است مسیر زندگی خود را به کلی تغییر دهید و آرزوها و اهداف خود را نابود کنید. پس باید یک فرد یا تیم حرفه ای روی شما کار کند تا استعدادها و علایق اصلی شما پیدا شده و رسالت زندگی شما مشخص شود. خبر خوبی که برای شما دارم این است که:

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. چرا که تمامی ارزش ها، علایق، تیپ های شخصیتی و هوش های مختلف افراد را مورد بررسی قرار می دهد (این موارد همان 5 جنبه ای هستند که گفتم برای کشف رسالت و استعداد باید مورد برد بررسی قرار بگیرند) و در نهایت با توجه به تمامی آن ها، رسالت زندگی و استعداد هر فرد را مشخص می کند. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این بسته جامع کشف استعداد و رسالت زندگی و شغلی بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید. حتماً صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

بسته جامع استعدادیابی

کتاب رسالت زندگی

راجع بهشناخت رسالت فردی ، خیلی فعالیتی نشده است و کتاب های زیادی وجود ندارد. اما اگر می خواهید کتاب خوبی مطالعه کنید، به شما کتاب کیمیاگر اثر پائلو کوئلیو را پیشنهاد می دهم و توصیه می کنم حتما حداقل 2 بار این کتاب را بخوانید. در این کتاب شخصی برای یافتن گنجی به مصر سفر می کند و اتفاقات جالب و جذابی برایش رخ می دهد که سرشار از درس و نکته است. در آخر کتاب شما می مانید و کلی سوال از خودتان تا بتوانید به رسالتتان دست پیدا کنید.

امیدوارم بتوانید با استفاده از نکاتی که در این مقاله گفته شد، به بهترین شکل ممکن رسالت، استعداد و هدف واقعی خود را در زندگی پیدا کنید و با استفاده از آن، به موفقیت برسید. اگر هم سوالی در رابطه با کشف رسالت و استعداد داشتید، می توانید در بخش نظرات از ما بپرسید و یا با پیام به شماره 09038942379، با خود استاد استعدادیابی ما به طور مستقیم و رایگان ارتباط بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.

موفق باشید…

Discover the mission


نویسنده: علیرضا وطن پور
نویسنده: علیرضا وطن پور مشاور و مدرس استعداد یابی از تیم گام برتر

مطالبی که مناسب شماست:

 

تست استعدادیابی شغلی
تست استعدادیابی شغلی
چگونه استعداد خودمان را کشف کنیم
چگونه استعداد خودمان را کشف کنیم
چگونه کودکان را استعدادیابی کنیم؟
چگونه کودکان را استعدادیابی کنیم؟

 

 

 

 

 

پاسخ به سوالات

 1. سحر حمیدیان پور

  سلام. ممنون از شما بسیار عالی بود. خیلی خوب میشد که مثالی از رسالت افراد مختلف هم میزدین و می گفتین که رسالت شامل چه چیزهایی هست.
  این موضوع رسالت بسیار مهم تر از هدف زندگی ماست در حالی که همه به دنبال هدف هستیم و نداشتن رسالت رو نمیبینیم !

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام کاربر گرامی

   بله کاملا درسته. مهم ترین چیز تو زندگی افراد رسالتشونه. به همین خاطر ما یه محصول جامع و کامل در همین رابطه براتون آماده کردیم که به شدت پیشنهاد میشه این بسته رو که کامل ترین محصول استعدادیابی و کشف رسالت در کشور هست رو تهیه کنید تا بتونید به راحتی رسالت خودتون رو کشف کنید. برای مشاهده توضیحات آن روی کلمه استعدادیابی و کشف رسالت کلیک کنید.

   موفق باشید…

 2. علیرضا ۰۹۱۲۲۰۱۷۶۹۷

  سلام استاد
  ممنون
  دو سئوال برایم پیش امده:
  ایا رسالتی که میفرمایید با معنایی که در کتاب انسان در جستجوی معنا مطرح است یکی است؟
  معنا با توجه به نیاز در مراحل مختلف هرم مازلو قابل تغییر است ایا رسالت هم در مراحل مختلف زندگی عوض میشود؟

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   در پاسخ به سوال اول متاسفانه کتابی رو که می فرمایید مطالعه نکردم و ابتدا باید ببینیم در آن کتاب چه معنایی مد نظر نویسنده می باشد و اما پاسخ به سوال دوم شما بعضی ها قائل به این هستند که رسالت افراد با توجه به شرایط مختلفی که می شمارند می تواند تغییر هم بکند ولی نظریه ای دیگری وجود دارد که رسالت را غیر قابل تغییر می داند و افراد را تشویق به پیدا کردن آن می کنند. البته ذکر این نکته الزامی است که مکاتب مختلف تعاریف متفاوتی از رسالت بیان کرده اند که در این جا فرصت بیان همه آن نظریه ها وجود ندارد .

 3. حمیده

  سلام من قبلا محصول مربوط به رسالت فردی رو که شامل موارد فوق میشه از موسسه بیشتر از یک نفر خریدم و مطالعه کردم خیلی از تمریناتشو انجام دادم ولی همچنان در تعیین رسالتم مشکل دارم فکر می کنم مدرس شدن یک رسالت باشه

  پاسخ دادن
 4. سهیلا کریمی

  یه مثالیه که میگن اگه میخوای دستت به لامپ برسه , باید هدف بزرگت , رسیدن به سقف باشه .
  یعنی فکر کنم یه جور هدف بزرگتر که برا رسیدن بهش باید اهداف کوچکترو پشت سر گذاشت .
  ممنون ازمقاله خوبتون??????

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   اهداف شما هرچه قدر بزرگ تر باشه، نشونه بلندپروازی و بعضا توانایی های شماست( البته به شرطی که واقع گرایانه باشه)توی مقاله اهداف بزرگ خیلی بهتر و بیشتر به این موضوع پرداخته شده و میتونید با خوندن اون اهدافتون رو خیلی بهتر و بزرگ تر مشخص کنید.
   موفق باشید…

 5. صفری

  بسیارعالی بود

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما …

 6. زهرا

  عالی بودواقعا

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما کاربر عزیز

 7. پارسا هموله

  درجه یک و عالی
  ممنون آقای وطن پور

  پاسخ دادن
 8. Pariya_amirpor

  عالی بود ممنون از اقای وطن پور

  پاسخ دادن
 9. علی احمدزاده

  سلام به شما استاد وطن پور واقا مقاله ای خیلی خوبی داشتید و ممنون از شما

  پاسخ دادن
 10. مهدی پاکدامن

  Besiaaaar aliiiii ???
  Kheilli bedaradm khord v motmaenm baraye hme karbordy khahd bood??????
  Mamnoon??????
  ❤️MP#

  پاسخ دادن
  1. خوشحالیم که براتون مفید بوده حتما همینطوره
   ممنون از شما…

 11. mahdiyeh faraji

  مقاله ی خیلی خوبی بود سپاس از اقای وطن پور

  پاسخ دادن
 12. Mahdi_hoseinnejhad

  عالی بود…. تبریک میگم آقای وطن پور

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --با دفتر برنامه ریزی، روزهاتو حرفه ای مدیریت کن!
close-image

در اینستاگرام ما، رایگان آموزش ببین!

close-link