.

گیف
گیف

ثروتمندترین فرد جهان

جف بزوس، مدیر عامل آمازون

ثروتمند شدن
ثروتمند شدن

ثرومندترین فرد جهان کیست؟

از همان کودکی‌اش معلوم بود که می‌خواهد موفق‌ترین فرد روی زمین بشود.

آخر مگر می‌شود آدمی بعد از یک سال از تولدش، مادر و پدرش از یکدیگر جدا شوند ولی همچنان بدون حامی به مسیر خود ادامه دهد و به موفقیت برسد؟ شاید همین سرسختی او کلید موفقیتش بوده.

چرا که خودش، بعد‌ها این جمله را به زبان می‌آورد که “برند برای یک کمپانی، مثل شهرت برای یک شخص است، شما شهرت را با تلاش و سرسختی در کار درست می‌توانید به دست بیاورید.”

این اسطوره کسی جز جف بزوس نمی‌تواند باشد، البته در گذشته نام او جفری پرستون یورگنسن بوده ولی به خاطر مسائلی که بعدش به شما خواهم گفت به نام جف بزوس در آمد که الآن به عنوان ثروتمندتین فرد روی زمین است.

جف بزوس ثروتمندترین مرد روی زمین حتی رکورد مرد کامپیوتری (بیل گیتس) را شکاند و جایگاه نخست را به انحصار خود در آورد. آن هم با فاصله‌ای که کسی به باورش را نمی‌کرد، امّا این اتفاقی است که افتاده است و شاید روزی ما بتوانیم سکوی اول را تحت کنترل خود در بیاوریم. چرا که نه؟

فقط کافی است که با ادامه این مقاله همراه باشید.

ثروتمندترین فرد جهان
جف بزوس

بهترین راه ثروتمند شدن چیست؟

این را باید به شما بگویم که اگر یک گوشه بنشینیم و فقط افسوس بخوریم، دردی را از ما دوا نمی‌کند و وقت گذرانی به تمام معنا است.

پس ما باید چه کار کنیم؟

بهترین راه این است که زندگی افراد موفق را مطالعه کنیم، چرا که به راحتی می‌توان از تجربیات آنها درس گرفت و اشتباهاتی را که آنها در مسیر ثروتمندی انجام دادند را تکرار نکنیم، و راه‌هایی را که به موفقیت رسیدند را بیاموزیم. به عبارتی دیگر از اینکه خودمان با راهکار آزمون خطا پیش برویم ، از این تجربیات درس می‌گیریم تا به موفقیت خود در مدتی نزدیک‌تر برسیم.

البته رعایت این مسائل در اوایل راه ممکن است سخت باشد و شما از انجام دادن آن‌ها دل سرد شوید، امّا این راهکارها زمانی به ثمره خود می‌رسد که برای شما تبدیل به یک عادت شده باشند. این به این معنی است که لازم داریم آن اعمال را در هر روز تکرار کنیم تا اتفاقات خوب برایمان رقم بخورد…

پستی بلند‌های زندگی ثروتمندی

جف بزوس از همان اول هم هیچ گونه اعتقادی به شکست نداشت. منظور او این نبود که من در زندگی‌ام هیچ اشتباهی را نداشتم، بلکه من شکست‌هایم را مقدس می‌دانم. چرا که این شکست‌های ما هستند که از آن‌ها می‌آموزیم و درس می‌گیریم. می‌خواهم این را به شما بگویم که خود کمپانی آمازون حدود دو دهه شکست خورده که الان در این درجه از موفقیت است.

سقوط سهام آمازون، از آن دسته شکست‌های شرکت جف در سال ۲۰۰۰ بود. اگر من جای جف بودم، قطعاً آمازون را از دست می‌دادم، ولی این اسطوره، کاری فراتر از دید مدیریتی کرد. او فقط هزار و سیصد نفر از کارکنانش را بازنشسته کرد، آن هم در شرایطی که یک کارخانه بایستی کاملاً تعطیل می‌شد و به بخشی از تاریخ شکست‌ها می‌پیوست. همچنین به طور غیر معمول کالاهایی که سود کمی را برای شرکت داشتند را از چرخه فروش حذف کرد.

به نظر من که این یک شکست برای آمازون محسوب نمی‌شد، بلکه تجربه مدیریت ریسک به حساب می‌آمد. از این نکته نباید گذر کرد که سقوط سهام آمازون یکی از بهترین تجربه‌های بزوس بوده است و او از آن به عنوان بهترین نکته یاد می‌کند.

ثروتمند شدن
ثروتمند شدن

در کودکی کار هفتاد ساله‌ها را کرد

جف از ابتدای زندگی از لحاظ مالی ثروتمند نبود، ولی از استعداد خوبی در زمینه مکانیک بهرمند بود، به طوری که در طفولیت خود و برای اولین باری که توانست راه برود، پیچ گوشتی‌ای را به دست گرفت و اجزای تخت خود را جدا کرد.

در دوران دبستان برای خود یک آژیری ساخته بود که وقتی خواهر و بردار کوچکش خواستند نزدیک به اتاقش بشوند، به صدا در بیاید و همه را از حضور آنها باخبر سازد.

او در همین سن گاراژ خانه‌شان را تبدیل به یک آزمایشگاه برای اختراعاتش کرده بود که خواستگاه بهترین موفقیت‌های آمازون بوده است.

زمان می‌گذشت و روز به روز استعداد او در رشته مکانیک افزایش پیدا می‌کرد تا اینکه توانست جوایزی را در این حوزه کسب کند…

از کودکی تا بزرگسالی

مادر جف، ژاکلین یورگنسن بود و پدرش هم به نام تد یورگسن بود.

پدر او دارای یک دوچرخه فروشی بود، آنها بهترین لحظالت عمرشان را باهم سپری می‌کردند تا اینکه در سنین کودکی جف، مادر و پدرش از یکدیگر جدا شدند.

جف بدترین روزهای عمرش را در آن سال‌های اول زندگی‌اش تجربه می‌‌کرد، لحظاتی مملو از سختی. تازه او در این سن حامی نداشت که او را حمایت کند، امّا فداکاری که مادر جف بعد از سه سال برای خانواده درهم ریخته خود کرد، ازدواج با یک فرد کوبایی بود.

همسر جدید مادر جف نیز، سختی‌های کمی را تا به آمریکا به جان نخریده بود. مایک بزوس رنج زیادی را تحمّل کرد تا در دانشگاه تحصیل کند و به این درجه برسد. او بعد از آن ماجرا، جف را به فرزندخوندگی خود پذیرفت و خانواده جدید بزوس از نیومکزیکو به ایالت هیستون مهاجرت کردند.

همین باعث شده بود که دوران ابتدایی مدرسه خویش را در آن شهر به سر ببرد.

ثروتمند شدن
ثروتمند شدن

سرسختی برای ثروتمندی

همان طور که شاهد هستید به نوعی افراد موفق از کودکی بر استعداد خود استمرار و تأکید داشته‌اند تا به همراه سخت کوشی و پشتکار، به درجه موفقیت در آینده برسند.

البته تماس ادیسون جمله‌ای درباره موفقیت دارد که می‌گوید” موفقیت حاصل یک درصد استعداد و نود و نه درصد عرق ریختن شما است”.

این جمله، خبر از این می‌دهد که جف پشتکار بیشتری را نسبت به استعدادش داشته که توانسته به موفقیتی برسد که دور از تصور بوده است.

جف روز به روز بهتر و بهتر می‌شد و پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی می‌کرد، در این دوران اتفاقات زیادی برایش رقم می‌خورد. برای مثال خانواده ثروتمند بزوس به میامی مهاجرت کردند و جف، دوران دبیرستانش را در آنجا به سر می‌برد.

همچنین دوران دانشگاه‌اش را در ایالت فلوریدا به سر برد. او دوران دانشگاهی درخشانی داشته که به روایت دوستانش توانسته جوایزی مانند مدال نایت سیلور را به دست بیاورد. البته فراموش نکنیم که از دیگر افتخارات عظیم جف بزوس، مدیریت سازمان دانشجویی تحقیقاتی فضایی (Student exploration and development of space) بود.

جف بزوس چطور ثروتمند شد؟

همان طور که می‌دانید، جف از ابتدا ثروتمند نبوده و مثل همه ما بوده است.

یعنی سرمایه آن چنان هنگفتی را نداشته تا بتواند یک شرکت عظیم جهانی بسازد. او هم مثل برخی از افراد آدم‌ها، در سن سی سالگی فهمید که برای کسی کار کردن، نمی‌تواند او را به جایی برساند، و او به این حقیقت پی برده بود که استفاده از شبکه اینترنت به ۲۳۰۰ ساعت در آن زمان رسیده است. به خاطر همین، از شرکتی که در آن کار می‌کرد استعفا داد و شروع به کار برای خودش کرد.

پیشنهاد می‌کنم کلیپ پایین را که درباره طریقه ثروتمند شدن جف بزوس است ، مشاهده کنید تا راه ثروتمند شدن او را یاد بگیرید…

جرقه ثروت جف

مثل بسیاری از استارتاپ‌های آمریکایی، فروشگاه اینترنتی آمازون از داخل یک گاراژ شروع شد. البته این را هم باید بدانید که جف این فروشگاه را برای خرید و فروش کتاب برنامه ریزی کرده بود.

جالب است که بدانید اسم این فروشگاه خرید و فروش آنلاین به نام abracadabra بوده که به معنای طلسم است است، ولی مدتی بعد به اصرار دوستانش نام شرکت را به amazon  تغییر داد و خالی از لطف نماند که فروشگاه آمازون در سال ۲۰۱۳ به عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه خورده فروش آنلاین جهانی انتخاب شده است، یعنی اینکه اولین ایده‌ای را که داشت، عملی کرد تا کمال گرا نباشد، ولی در بین مسیر آن را تغییر داد .

رویاهای جف به فروشگاه آنلاین آمازون ختم نمی‌شد و این فقط آغازی برای فعالیت‌های بیشتر و بیشتر و بیشتری بود که قرار بود آن را به درجاتی برساند که فقط ثروتمندترین‌ها می‌توانند به آنجا صعود کنند.

وقتی شروع کرد…

از دیگر دستاوردهای این ثروتمند، کمپانی بلواورجین (blue origin) بوده است. بلو اورجین یکی از کمپانی‌های جف در زمینه‌های فضایی است.

آقای جف بزوس، این شرکت رؤیایی را در زمینه فعالیت‌های فضایی در سال ۲۰۰۰ تأسیس کرد، البته باید گفت که جف در شش سال اول عمر این شرکت، به صورت مخفیانه و پنهانی شروع به کار‌کرده بود. این یعنی اینکه هیچ چیزی مانع پیشرفت نمی‌تواند باشد.

شرکت بلو اورجین در سال ۲۰۰۶ به صورت رسمی شروع به فعالیت کرده بود. یقیناً سال‌های مخفی کاری، از سال‌های سخت و شیرین برای بزوس بوده است، ولی او بر این عقیده بوده است که رؤیاها هیچ مرز و سقفی ندارد.

همین افکار بود که رویاهای بلو اورجین را بر مبنی ساخت امکاناتی برای راحت سفر کردن به فضا، ساخت هتل‌های ۲ میلیون نفری در فضا و همچنین تبدیل زمین به پارک تفریحی جذاب می‌کرد.

اگر بخواهم از دیگر دستاوردهای جناب ثروتمند بگویم، خرید روزنامه واشنگتن پست به قیمت دویست و پنجاه میلیون دلار بود.

ثروتمند شدن
ثروتمند شدن

عادات اعجاب انگیز

رسیدیم به بهترین بخش جناب جف بزوس. همان طور که در اوایل این مقاله آشنا شدید، مطالعه کردن درباره زندگی افراد موفق به ما می‌آموزد که در زندگی خویش چگونه رفتار کنیم تا به موفقیتی نظیر کسانی مثل توماس ادیسون، آلبرت انیشتن، و خود جناب جف بزوس برسیم. موارد گفته شده از جمله عادات فراموش نشدنی جف است که در زندگی‌اش رعایت کرده تا توانسته به این درجه از موفقیت برسد.

۱.وقت شناس

یکی از بهترین ویژگی‌هایی که جف داشت، این بود که به شدت وقت شناس بود. نه تنها در ساعت حضور در جلسه، بلکه در تشخیص نیازهای بازار هم این گونه بود. یکی از آن مثال‌ها این است که جف در سن سی سالگی خود به عنوان معاون تأمین سرمایه وال‌استریت استعفا داد. چرا؟

خب، جف طی تحقیقاتی که داشته، زمان استفاده از اینترنت در آن سال به ۲۳۰۰ درصد رسیده است و بهترین بستر برای به وجود آوری یک کسب و کار وجود داشت. البته خالی از لطف نماند که تنها با وقت شناسی نبود که توانست به این درجه برسد. این روحیه کارآفرینی او بود که او را به رتبه ریاست آمازون می‌رساند.

ثروتمند شدن
ثروتمند شدن
۲.عملگرایی

از آن کارهای محشری که جناب ثروتمند انجام می‌داد، این بود که اول از هر کاری دیدگاهش را متناسب با هدفش تنظیم می‌کرد، بعد شروع به انجام دادن آن می‌کرد. اگر ساده تر بخواهیم بگوییم او اول از انجام هر کاری نقشه‌ای را برای خودش ترسیم می‌کرد.

یکی از دوستان او می‌گوید که جف، هر وقت حرفی را می‌زد، به آن عمل می‌کرد و با همین قدرت توانست جایزه ملی پژوهشگر نمونه شوالیه نقره‌ای را کسب کند. بزوس با همین ویژگی و به کمک علاقه، گامی را برای تأسیس کمپانی بلواورجین بردارد.

۳.ازدواج با فردی موفق

یکی از اصلی ترین مقیاس‌های جف برای انتخاب همسر آینده‌اش، مدیریت او بود. چون فقط آدم‌های موفق هستند که می‌توانند هم دیگر را تحمل کنند و به علم یکدیگر اضافه کنند.

خانم مکنزی تنها فردی بود که جف در آن شرایط آن را مناسب می‌دانست.

داستانی که مجله ووگ (vogue) روایت کرده، حاکی از این است که جف می‌گوید: ((من دارای زنی کاردان، زیبا، باهوش و خوش فکر هستم.))

من به شخصه واقف بر این هستم که افراد موفق همیشه یک پشتوانه و تکیه گاهی دارند تا به آنها کمک کند. این پشتوانه می‌تواند همسر، دوست یا پدر و مادر شما باشند.

چرا که در مسیر موفقیت جف، مشکلات در این مسیر از آنچه که فکرش را می‌کنید فراتر هستند. راستی آیا شما پشتوانه‌ای دارید که شما را در شرایط سخت یاری کند؟

اگر به خیال خود نداشته باشید خداوند در همه لحظات با شما همراه است و به یاری شما می‌پردازد. پس قدر آن را باید دانست که در هر حالی ما را تنها نمی‌گذارد.

ثروتمند شدن
ثروتمند شدن
۴.مشتری حرف اول را می‌زند

جف از همان زمانی که شروع به تأسیس کمپانی آمازون کرد، در همه جلسات کاری با خود یک همیشه یک صندلی خالی می‌آورد و به همه کارکنان خود می‌گفت این صندلی برای مهم ترین شخص این جمع است. برای همین است که آمازون را یکی از فروشگاه‌های وفادار به مشتری می‌دانند.

وفاداری آقای ثروتمند آنقدر زیاد است که مشتریان هنوز هم که هنوز است، توانایی ارتباط با جف را دارند. برای مثال زمانی که کسی به مشکل بر می‌خورد، ایمیلی را برای جف می‌فرستد و او را از مشکل خود آگاه می‌سازد. این ایمیل با یک علامت سؤال در انتها به بهترین فرد در آن حوزه فرستاده می‌شود. سپس مشکل توسط تیم رفع مشکل حل می‌شود به جف فرستاده می‌شود و او ادامه مسئله را پیگیری می‌کند.

۵.وقت گذرانی با خانواده

گفته شده بود که جف تا زمانی که در سمت معاونت تأمین سرمایه وال استریت کار می‌کرد، با خود کیسه خواب به  سرکارمی‌برد و شب را در همان جا سپری می‌کرد. اما بعد از آمازون ورق برگشت، او بعد از شرکت آمازون دیگر ساعت مناسبی را برای صرف صبحانه با خانواده‌اش دارد و همچنین او در حال حاضر حتی ظرف‌های شام را هم می‌شوید!!! به گفته خودش یکی از هیجان‌انگیزترین کارهای طول عمرش شستن طرف‌های شام است!

۶.قدر نعمت سلامتی را می‌داند

درست است که جف بزوس در ابتدای زندگی خود به ساعت خواب اهمیت نمی‌داد، ولی از تأسیس شرکت آمازون به بعد، او هر روز صبح زود از خواب بیدار می‌شود و همچنین هشت ساعت خواب کامل دارد. بدون هیچگونه ساعتی که او را از خواب بیدار کند.

جف با وجود ثروت کلان، صبحانه‌ای سالم و ساده‌ای می‌خورد تا بدن سالمی را داشته باشد.

ثروتمند شدن
ثروتمند شدن
۷.بخشش

مدیر عامل فروشگاه آمازون بنیاد خیریه‌ای را تأسیس کرده است که نام (bezos family foundation) را برای آن گذاشت و اخیراً مبلغی را به اندازه ۳۳ میلیون دلار را صرف برنامه تحصیل و نفع فرزندان مهاجر غیر قانونی کرده که برایش یک سری مشکلات سیاسی زیادی را به ارمغان آورده است.

طبق تحقیقاتی که انجام شده جف حدود ۱۶۳ میلیارد دلار از ثروت خودش را بخشیده است و در این راه، خطرات زیادی از جمله مورد تهاجم قرار گرفتن توسط دولت آمریکا را به جان خریده است.

در نهایت…

جف بزوس یکی از میلونرهای آمریکایی است که زندگی خوبی را به سر می‌برد. او عادت‌هایی را دارد که بسیار بسیار تغییر در زندگی‌اش ایجاد کرد. آن جف بزوسی که دنیا شناخته، تا لحظه آخر می‌ایستد برای پیشرفت‌های بشریت، تکنولوژی، زمینی سالم‌تر و…

خیلی ممنونم از شما که تا آخر این مقاله با من همراه بودید و درس‌هایی را از جناب بزوس باهم مرور کردیم. امیدوارم که جف بزوس الگوی ثروتمان باشد و زندگی او، سرمشقی برای برداشتن گام برتر زندگیمان باشد…

دانلود مقاله ثروتمندترین فرد جهان به صورت PDFادانلود

گیف موفقیت
گیف موفقیت

نویسنده: محمدرضا شهری
نویسنده: محمدرضا شهری از تیم گام برتر

یک دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*