ثروتمندترین فرد جهان (زندگینامه جف بزوس)

احتمالاً نام شرکت یا فروشگاه آمازون را شنیده باشید؛ فروشگاهی اینترنتی که بزرگترین فروشگاه در این حوزه است. ما در این مقاله قصد داریم دقیقاً درباره مالک آمازون صحبت کنیم؛ یعنی جف بزوس … فردی که توانست با شکستن رکورد بیل گیتس، مالک شرکت مایکروسافت، به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شود و جالب است بدانید روز به روز هم در حال افزایش سرمایه خود به طرز باورنکردنی است. حالا این که او چرا و چگونه به این ثروت رسید را در ادامه به طور کامل به شما توضیح خواهیم داد. در واقع شما در این مقاله قرار است با موارد زیر به طور کامل آشنا شوید:

 • پولدار ترین مرد جهان کیست؟
 • دوران کودکی جف بزوس
 • سختی های دوران کودکی ثروت مندترین فرد جهان
 • شروع دوران شرکت آمازون و ثروت
 • سایر تلاش های جف بزوس در مسیر موفقیت
 • عادات اعجاب انگیز ثروتمندترین فرد جهان
 • کتاب زندگینامه جف بزوس
 • میزان ثروت جف بزوس
 • ماشین جف بزوس
 • چگونه مثل جف بزوس شویم؟!
ثروتمند شدن - ثروتمندترین فرد جهان
ثروتمند شدن

پولدار ترین مرد جهان کیست؟

جف بزوس (Jeffrey Preston Bezos) تا به الان ثروتمندترین فرد روی زمین شناخته شده، البته در گذشته نام او جفری پرستون یورگنسن بوده ولی به خاطر مسائلی که در ادامه به شما خواهم گفت به نام جف بزوس در آمد. جناب بزوس یک جمله بسیار زیبا دارد که می‌گوید: برند برای یک کمپانی، مثل شهرت برای یک شخص است؛ شما شهرت را با تلاش و سرسختی در کار درست به دست می‌آورید.

همان طور که گفتم جف بزوس چند سال پیش رکورد بیل گیتس را جا به جا کرد و جایگاه نخست را به انحصار خود در آورد. آن هم با فاصله‌ای که کسی به باورش را نمی‌کرد! اما او در راه رسیدن به این ثروت، پستی و بلندی های بسیار زیادی را پشت سر گذاشت تا در نهایت توانست موفقیت فوق العاده فعلی خودش را کشف کند. پستی و بلندی هایی که در ادامه به شما خواهیم گفت.

ثروتمندترین فرد جهان
جف بزوس

دوران کودکی جف بزوس

جف بزوس از همان اول هم هیچ گونه اعتقادی به شکست نداشت. البته تفکر او این نبود که من در زندگی‌ام هیچ اشتباهی را نخواهم داشت، بلکه می دانست شکست هایش در آینده به موفقیت ختم می شود. به همین دلیل خود کمپانی آمازون حدود دو دهه شکست خورده که الان به این درجه از موفقیت رسیده است.

طبیعتاً جف از ابتدای زندگی از لحاظ مالی ثروتمند نبود، ولی از استعداد خوبی در زمینه مکانیک بهرمند بود، به طوری که در طفولیت خود و برای اولین باری که توانست راه برود، پیچ گوشتی‌ای را به دست گرفت و اجزای تخت خود را جدا کرد.

در دوران دبستان برای خود یک آژیری ساخته بود که وقتی خواهر و بردار کوچکش خواستند نزدیک به اتاقش بشوند، به صدا در بیاید و همه را از حضور آنها باخبر سازد.

او در همین سن گاراژ خانه‌شان را تبدیل به یک آزمایشگاه برای اختراعاتش کرده بود که خواستگاه بهترین موفقیت‌های آمازون بوده است.

زمان می‌گذشت و روز به روز استعداد او در رشته مکانیک افزایش پیدا می‌کرد تا اینکه توانست جوایزی را در این حوزه کسب کند.

ثروتمند شدن - ثروتمندترین فرد جهان
ثروتمند شدن

سختی های دوران کودکی ثروت مندترین فرد جهان

مادر جف، ژاکلین یورگنسن بود و پدرش هم به نام تد یورگسن بود.

پدر او دارای یک دوچرخه فروشی بود، آنها بهترین لحظالت عمرشان را باهم سپری می‌کردند تا اینکه در سنین کودکی جف، مادر و پدرش از یکدیگر جدا شدند.

جف بدترین روزهای عمرش را در آن سال‌های اول زندگی‌اش تجربه می‌‌کرد، لحظاتی مملو از سختی. او در این سن حامی نداشت که او را حمایت کند، امّا فداکاری که مادر جف بعد از سه سال برای خانواده درهم ریخته خود کرد، ازدواج با یک فرد کوبایی بود.

همسر جدید مادر جف نیز، سختی‌های کمی را تا به آمریکا به جان نخریده بود. او که نامش مایک بزوس بود، رنج زیادی را تحمّل کرد تا در دانشگاه تحصیل کند و به این درجه برسد. او بعد از آن ماجرا، جف را به فرزندخواندگی خود پذیرفت و خانواده جدید بزوس از نیومکزیکو به ایالت هیستون مهاجرت کردند. همین باعث شده بود که جف دوران ابتدایی مدرسه خویش را در آن شهر به سر ببرد.

جف روز به روز بهتر و بهتر می‌شد و پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی می‌کرد، در این دوران اتفاقات زیادی برایش رقم می‌خورد. برای مثال خانواده ثروتمند بزوس به میامی مهاجرت کردند و جف، دوران دبیرستانش را در آنجا به سر می‌برد.

همچنین دوران دانشگاه‌اش را در ایالت فلوریدا به سر برد. او دوران دانشگاهی درخشانی داشته که به روایت دوستانش توانسته جوایزی مانند مدال نایت سیلور را به دست بیاورد. البته فراموش نکنیم که از دیگر افتخارات عظیم جف بزوس، مدیریت سازمان دانشجویی تحقیقاتی فضایی (Student exploration and development of space) بود.

ثروتمند شدن - ثروتمندترین فرد جهان
ثروتمند شدن

شروع دوران شرکت آمازون و ثروت

جف بزوس در سن سی سالگی فهمید که برای کسی کار کردن، نمی‌تواند او را به جایی برساند، و او به این حقیقت پی برده بود که استفاده از شبکه اینترنت به 2300 ساعت در آن زمان رسیده است. به خاطر همین، از شرکتی که در آن کار می‌کرد استعفا داد و شروع به کار برای خودش کرد.

مثل بسیاری از استارتاپ‌های آمریکایی، فروشگاه اینترنتی آمازون از داخل یک گاراژ شروع شد. البته این را هم باید بدانید که جف این فروشگاه را برای خرید و فروش کتاب برنامه ریزی کرده بود.

جالب است که بدانید اسم این فروشگاه خرید و فروش آنلاین به نام abracadabra بوده که به معنای طلسم است است، ولی مدتی بعد به اصرار دوستانش نام شرکت را به amazon تغییر داد.

رویاهای جف به فروشگاه آنلاین آمازون ختم نمی‌شد و این فقط آغازی برای فعالیت‌های بیشتر و بیشتر و بیشتری بود که قرار بود آن را به درجاتی برساند که فقط ثروتمندترین‌ها می‌توانند به آنجا صعود کنند.

سقوط سهام آمازون، از آن دسته شکست‌های شرکت جف در سال 2000 بود. او در این سال مجبور شد هزار و سیصد نفر از کارکنانش را بازنشسته کند؛؛ آن هم در شرایطی که یک کارخانه بایستی کاملاً تعطیل می‌شد و به بخشی از تاریخ شکست‌ها می‌پیوست. همچنین به طور غیر معمول کالاهایی که سود کمی را برای شرکت داشتند را از چرخه فروش حذف کرد تا کم کم اوضاع به حالت عادی برگشت و به مرور زمان، آن فروشگاه فروش کتاب اینرنتی ساده، توانست در سال 2013 به عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه خرده فروش آنلاین جهانی انتخاب شود!

پیشنهاد می‌کنم کلیپ پایین را که درباره طریقه ثروتمند شدن جف بزوس است، مشاهده کنید تا با او بیشتر آشنا شوید.

سایر تلاش های جف بزوس در مسیر موفقیت

از دیگر دستاوردهای این ثروتمند، کمپانی بلواورجین (blue origin) بوده است. بلو اورجین یکی از کمپانی‌های جف در زمینه‌های فضایی است.

او این شرکت رؤیایی را در زمینه فعالیت‌های فضایی در سال 2000 تأسیس کرد، البته باید گفت که جف در شش سال اول عمر این شرکت، به صورت مخفیانه و پنهانی شروع به کار‌کرده بود.

شرکت بلو اورجین در سال 2006 به صورت رسمی شروع به فعالیت کرد. همچنین فعالیت مهم دیگری که جف بزوس در گذشته انجام داد، خرید روزنامه واشنگتن پست به قیمت دویست و پنجاه میلیون دلار بود.

ثروتمند شدن - ثروتمندترین فرد جهان
ثروتمند شدن

عادات اعجاب انگیز ثروتمندترین فرد جهان

مهم ترین نکته ای که باید در مطالعه زندگی نامه افراد موفق به آن توجه کنید، این است که فقط و فقط از آن ها درس بگیرید و دقت کنید که چه عادت ها و رفتارهایی توانسته اند آن ها را به این درجه از موفقیت برسانند. این بخش مقاله هم دقیقاً همین مورد را عنوان می کند و می خواهم 7 ویژگی از مهم ترین ویژگی های جف بزوس را برای شما نام ببرم تا نکات مهم خود را از آن برداشت کنید.

1.وقت شناسی

یکی از بهترین ویژگی‌هایی که جف دارد، وقت شناسی اوست. نه تنها در ساعت حضور در جلسه، بلکه در تشخیص نیازهای بازار هم این گونه بود. یکی از آن مثال‌ها این است که جف در سن سی سالگی خود به عنوان معاون تأمین سرمایه وال‌استریت استعفا داد. چرا؟

چون جف طی تحقیقاتی که داشته، متوجه شده که زمان استفاده از اینترنت در آن سال به 2300 درصد رسیده و بهترین بستر برای به وجود آوری یک کسب و کار وجود داشت. پس تصمیم گرفت تصمیمی شجاعانه و جسورانه بگیرد و در زمان مناسب، کار درست را انجام دهد.

ثروتمند شدن - ثروتمندترین فرد جهان
ثروتمند شدن

2.عملگرایی

از آن کارهای محشری که جناب بزوس انجام می‌دهد، این است که اول از هر کاری دیدگاهش را متناسب با هدفش تنظیم می‌کند و بعد شروع به انجام دادن آن می‌کرد. اگر ساده تر بخواهم بگویم او اول از انجام هر کاری نقشه‌ای را برای خودش ترسیم می‌کرد.

یکی از دوستان او می‌گوید که جف، هر وقت حرفی را می‌زد، به آن عمل می‌کرد و با همین قدرت توانست جایزه ملی پژوهشگر نمونه شوالیه نقره‌ای را کسب کند. بزوس با همین ویژگی و به کمک علاقه، گامی را برای تأسیس کمپانی بلواورجین برداشت.

3. تصمیم گیری درست برای ازدواج

یکی از اصلی ترین مقیاس‌های جف برای انتخاب همسر آینده‌اش، مدیریت او بود. چون فقط آدم‌های موفق هستند که می‌توانند هم دیگر را تحمل کنند و به علم یکدیگر اضافه کنند.

خانم مکنزی تنها فردی بود که جف در آن شرایط آن را مناسب می‌دانست.

داستانی که مجله ووگ (vogue) روایت کرده، حاکی از این است که جف می‌گوید: ((من دارای زنی کاردان، زیبا، باهوش و خوش فکر هستم.))

در واقع افراد موفق همیشه یک پشتوانه و تکیه گاهی دارند تا به آنها کمک کند. این پشتوانه می‌تواند همسر، دوست یا پدر و مادر آن ها باشند. چرا که در مسیر موفقیت ، مشکلات زیادی وجود دارند و باید یک نفر حامی و پشتوانه شما باشد تا بتوانید به هدف خود و موفقیت برسید.

علت جذایی جف بزوس از همسرش

مکنزی تاثیر بسیار مثبت و موفقی در موفقیت آمازون داشت اما آن ها پس از 25 سال زندگی مشترک موفق، بنا به دلایلی (که می توانید با یک سرچ ساده در اینترنت آن را بدانید) از یکدیگر جدا شدند.

ثروتمند شدن - ثروتمنترین فرد جهان
ثروتمند شدن

4. مشتری حرف اول را می‌زند

جف از همان زمانی که شروع به تأسیس کمپانی آمازون کرد، در همه جلسات کاری با خود یک همیشه یک صندلی خالی می‌آورد و به همه کارکنان خود می‌گفت این صندلی برای مهم ترین شخص این جمع است. برای همین است که آمازون را یکی از فروشگاه‌های وفادار به مشتری می‌دانند.

وفاداری آقای ثروتمند آنقدر زیاد است که مشتریان هنوز هم که هنوز است، توانایی ارتباط با جف را دارند. برای مثال زمانی که کسی به مشکل بر می‌خورد، ایمیلی را برای جف می‌فرستد و او را از مشکل خود آگاه می‌سازد. این ایمیل با یک علامت سؤال در انتها به بهترین فرد در آن حوزه فرستاده می‌شود. سپس مشکل توسط تیم رفع مشکل حل می‌شود به جف فرستاده می‌شود و او ادامه مسئله را پیگیری می‌کند.

5.وقت گذرانی با خانواده

گفته شده بود که جف تا زمانی که در سمت معاونت تأمین سرمایه وال استریت کار می‌کرد، با خود کیسه خواب به  سرکارمی‌برد و شب را در همان جا سپری می‌کرد. اما بعد از آمازون ورق برگشت، او بعد از شرکت آمازون دیگر ساعت مناسبی را برای صرف صبحانه با خانواده‌اش داشت؛ به گفته خودش یکی از هیجان‌انگیزترین کارهای طول عمرش شستن طرف‌های شام است!

6.قدر نعمت سلامتی را می‌داند

درست است که جف بزوس در ابتدای زندگی خود به ساعت خواب اهمیت نمی‌داد، ولی از تأسیس شرکت آمازون به بعد، او هر روز صبح زود از خواب بیدار می‌شود و همچنین هشت ساعت خواب کامل دارد. بدون هیچگونه ساعتی که او را از خواب بیدار کند.

جف با وجود ثروت کلان، صبحانه‌ای سالم و ساده‌ای می‌خورد تا بدن سالمی را داشته باشد.

ثروتمند شدن - ثروتمندترین فرد جهان
ثروتمند شدن

7.بخشش

مدیر عامل فروشگاه آمازون بنیاد خیریه‌ای را تأسیس کرده است که نام (bezos family foundation) را برای آن گذاشت و اخیراً مبلغی را به اندازه 33 میلیون دلار را صرف برنامه تحصیل و نفع فرزندان مهاجر غیر قانونی کرده که برایش یک سری مشکلات سیاسی زیادی را به ارمغان آورده است.

طبق تحقیقاتی که انجام شده جف حدود 163 میلیارد دلار از ثروت خودش را بخشیده است و در این راه، خطرات زیادی از جمله مورد تهاجم قرار گرفتن توسط دولت آمریکا را به جان خریده است.

کتاب زندگینامه جف بزوس

کتاب فروشگاه همه چیز ، بهترین کتابی است که سرگذشت جف بزوس و شرکت آمازون را روایت می کند و اگر واقعاً علاقه دارید که همه چیز را از زندگی او بدانید، پیشنهاد من این است که حتماً این کتاب را مطالعه کنید.

این کتاب، داستان چگونگی تبدیل شدن کودکی با استعداد به یک مدیر عامل فوق العاده با پشتکار و همه فن حریف را روایت می‌کند و در 11 فصل، بهترین و مهم ترین بخشهای زندگی بزوس و شرکتش آمازون را به شما توضیح می دهد.

جف بزوس کتاب
جف بزوس کتاب

میزان ثروت جف بزوس

شاید کمی باورش برایتان سخت باشد اما ثروت جف بزوس چیزی بالغ بر 190 میلیارد دلار آمریکاست! یعنی حدود 70 میلیارد دلار بیشتر از بیل گیتس! این رقم آنقدر زیاد است که اگر بخواهیم ثروت جف بزوس به پول ایران راحساب کنیم، یک رقم سرسام آور و عجیب و غریب می شود. در واقع سرمایه جف بزوس همان طور که در زندگی نامه او هم خواندید حاصل سال ها سختی کشیدن و تلاش فوق العاده اوست و نمی توان تحت هیچ شرایطی او را زیر سوال برد؛ به نظر شما اصلی ترین عامل موفقیت او چه بوده است؟

ثروت جف بزوس
ثروت جف بزوس

ماشین جف بزوس

شاید باورتان نشود اما ثروتمندترین فرد جهان با این همه ثروت، ترجیح می‌دهد از یک خودروی ساده و قدیمی استفاده کند! او یک هوندا آکورد 1996 دارد که درحال حاضر قیمتش حدود 4 هزار دلار است!

خب، هر کس عقیده ای دارد دیگر… اگر شما جای او بودید تصمیمتان چه بود؟

ماشین او را در تصور زیر می توانید مشاهده کنید.

ماشین جف بزوس
ماشین جف بزوس

چگونه مثل جف بزوس شویم؟!

جف بزوس بارها در مسیر موفقیت تلاش کرد، شکست خورد، تلاش کرد و موفق شد! یعنی می توان اصلی ترین عامل موفقیت او را پشتکارش دانست. اما آیا دلیل دیگری هم برای موفقیت او بوده؟

بله حتماً؛ استعداد… تصور کنید شما این همه تلاش و پشتکار را در راستای کاری داشته باشید که در آن استعداد دارید و می توانید بهتر از همه باشید! چه اتفاقات فوق العاده رخ خواهد داد!

اما طبیعتاً کشف استعداد کار راحتی نیست و اگر در آن تخصص نداشته باشید، ممکن است مسیر زندگی خود را به کلی تغییر دهید و آرزوها و اهداف خود را نابود کنید. پس باید یک فرد یا تیم حرفه ای روی شما کار کند تا استعدادها و علایق اصلی شما پیدا شده و رسالت زندگی شما مشخص شود. خبر خوبی که برای شما دارم این است که:

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. چرا که تمامی ارزش ها، علایق، تیپ های شخصیتی و هوش های مختلف افراد را مورد بررسی قرار می دهد و در نهایت با توجه به تمامی آن ها، رسالت زندگی و استعداد هر فرد را مشخص می کند. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این بسته جامع کشف استعداد و رسالت زندگی بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید. حتماً صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

سربلند و پیروز باشید…

پکیج کامل استعدادیابی

دانلود زندگینامه جف بزوس pdfادانلود


نویسنده: محمدرضا شهری
نویسنده: محمدرضا شهری از تیم گام برتر

مطالبی که مناسب شماست:

زندگی نامه بیل گیتس
زندگی نامه بیل گیتس
زندگی نامه شهید چمران
زندگی نامه شهید چمران
زندگی نامه ایلان ماسک
زندگی نامه ایلان ماسک

پاسخ به سوالات

 1. بهنام

  سلام
  مطالب خوبی بود ، ولی تنها یه پیشنهاد دارم و اون این که دوستان تنها هدف از ثروت را پول نداند پول تنها وسیله هست .باتشکر

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر ممنون از نظر خوبتون دوست عزیز

   موفق باشید

 2. رقیه کریمی

  سلام تلاش و پشتکار و عبرت گرفتن از شکستها و همگرایی و بخشش و وقت شناسی از مهمترین شرایط موفقیت است

  پاسخ دادن
 3. فیروزه حاجی قنبری

  یک درصد استعداد،۹۹درصد پشتکار.

  پاسخ دادن
  1. ممنون از توجه شما

 4. منیرسادات حسینی

  ممنون از مقاله خوبتون

  پاسخ دادن
 5. مهدوی

  سلام مقاله خوبی بود .همه موارد در مقاله گفتید خیلی مهم هستند امیدوارم بتونم رعایت کنم .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما
   موفق باشید

 6. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.با آرزوی موفقیت و ثروت برای تک تک دوستان.

  پاسخ دادن
 7. پریزاد

  سلام ممنون از مقاله ی خوبتون . ثروتمند شدن یکی از ارزوهایی است که همه ی انسانها دارند . ولی فقط افراد کمی به آن میرسند زیرا از تلاش و پشتکار خسته نمیشوند و همیشه خود را باور دارند .

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 8. حمیده فعال

  سلام مقاله خوبی در مورد ثروتمندترین فرد جهان بود و این که چه عادتهایی دارد که باعث موفقیت او شده. اما تاثیر اطرافیان و محیط او را هم دست کم نگیرید بسیاری از قوانین ثبت شرکت ها و راه های پیشرفت انها در امریکا بهتر از ایران است و این که ذکر کردید استعداد او از همان ابتدا شناخته شد افراد زیادی هستند که تا بزرگسالی استعدادشان شناخته نشده . با تشکر از مقاله تان انتقاد کوچکی در مورد ان دارم این است مقاله به این خوبی، ویرایش نشده و غلط تایپی زیادی دارد

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از توجه شما
   حتماً پیگیری میشه

 9. صفری

  سلام ممنون از مقاله پر بارتون
  با مطالعه سرگذشت افراد موفق برامون ثابت میشه که همه اون مواردی ک برای رسیدن به موفقیت لازمه این افراد دارن و چه خوبه که ما هم با تلاش این موارد رو بتونیم رعایت کنیم تا ب موفقیت نزدیکتر بشیم.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس گزارم

 10. رقیه کریمی

  سلام برای رسیدن به گنج باید تلاش کنی

  پاسخ دادن
  1. کاملاً درسته

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image