انواع اهمال کاری

اهمال کاری یکی از از موضوعاتی است که می تواند بزرگترین سد در مسیر پیشرفت شما باشد. شاید خیلی از ما فکر کنیم فرد فعالی هستیم و دچار اهمال کاری نمی باشیم، اما حقیقت این است که این ویژگی صرفاً به معنای تنبلی کردن نیست. یعنی زمانی که در حال صحبت درباره اهمال کاری هستیم نیازی نیست ما صرفاً فرد بسیار تنبلی باشیم که هیچ موقعیت و جایگاه اجتماعی ندارد. گاهی اوقات ممکن است در عین موفق بودن باز هم این مشکل گریبان گیر ما باشد. بهترین تعریفی که می‌توان برای اهمال کاری ارائه کرد این است که هر نوع از از پشت گوش اندازی برای انجام کارها در حالی که میدانیم ممکن است بعدا ضرر آن گریبانگیر ما شود، اهمال کاری نام دارد که در مقاله اهمال کاری چیست خیلی کامل تر به آن پرداخته ایم. همچنین این ویژگی انواع مختلفی دارد که ما در این مقاله دقیقاً می خواهیم به همین مورد یعنی انواع اهمال کاری صحبت کنیم.

اهمال کاری را بسته به دلیل بروز آن و شدت آن در افراد مختلف  میتوان در دسته های متفاوتی قرار داد

  • اهمال کاری گرایشی
  • اهمال کاری شناختی
  • اهمال کاری جسمانی
  • انواع متفرقه اهمال کاری

 اهمال کاری گرایشی

در وجود همه ما گرایش هایی وجود دارد که باعث می شود بعضی مواقع از انجام برخی کارها دوری کنیم و سرباز بزنیم. به عنوان مثال وقتی که شما ترس دارید. این ترس در زمینه های مختلف می تواند موجب شود که شما دچار اهمال کاری شوید و از انجام کارهایی که به نفع شماست دوری کنید. در ادامه چند مثال از اهمال کاری گرایشی برای شما ذکر می کنیم.

1. دوست نداریم خودمان را با زحمت بیندازیم

قطعاً برای شما هم پیش آمده که خیلی از وقت ها صرفاً به خاطر این انجام کاری را به تعویق انداخته اید که دوست دارید از زحمت انجام آن فرار کنید. نمونه بارز این نوع از اهمال کاری را بارها در زندگی روزمره خود تجربه کرده ایم. به عنوان مثال زمانی که  میتوانیم در منزل یک غذای سالم برای افراد خانواده تهیه کنیم، اما به دلیل این که حس و حال انجام آن را نداریم ترجیح داده ایم از بیرون غذا سفارش دهیم. ما به خوبی آگاه هستیم که این اهمال کاری موجب می شود هزینه زیادی متحمل شویم و حتی ممکن است، باعث بیماری ما شود زیرا غذاهای آماده در خارج از منزل قطعاً به حد کافی سالم و مفید نیستند. اما با وجود آگاهی به تمام این مسائل باز هم ترجیح ما این است که در حالت اهمال کاری خود باقی بمانیم و یک کار ساده تر را که زحمت خاصی ندارد جایگزین کار اصلی کنیم.

یکی از دلایل اهمال کاری، این است که نمی خواهیم خودمان را به زحمت ببیندازیم
یکی از دلایل اهمال کاری، این است که نمی خواهیم خودمان را به زحمت ببیندازیم

2. لجبازی می کنیم

مورد دیگری که در اهمال کاری گرایشی به وفور دیده می شود این است که ما لجبازی می کنیم. به بیان ساده تر دوست داریم در مقابل دیگران حرف، حرف خودمان باشد. خیلی از افراد نسبت به نحوه بیان و درخواست دیگران حساس هستند. فقط کافیست زمانی که از آنها می‌خواهیم کاری را انجام دهند، کمی دستوری و یا حتی کمی بلندتر از حد معمول صحبت کنیم. خواهید دید که فرد مقابل فورا جبهه گرفته  و از انجام کاری که از او خواسته شده اجتناب می کند. در حالی که شاید در ذهن خود به این نکته واقف است که انجام آن کار برای خود او هم مفید است. اما باز هم ترجیح می‌دهد  لجبازی کند و اهمال کاری اجتنابی را در پیش بگیرد.


در ادامه بخوانید: بهترین راه های درمان تنبلی


3. ترس ها دلیل اصلی اهمال کاری ها

ترس یکی از اصلی ترین دلایلی است که بسیاری از مواقع یک مانع بسیار مهم و بزرگ در مسیر موفقیت ما به شمار می رود. این ترس ها می توانند کوچک باشند و یا حتی بسیار بزرگ. از ترس سخنرانی در جمع گرفته تا ترس از دست دادن سرمایه در ابتدای شروع یک کار جدید.

فرقی نمی کند که ترس شما از کدام نوع باشد. مهم این است که این ترس ها همیشه همراه شما هستند  و می توانند تاثیر بسیار زیادی در عملکرد شما داشته باشند. بدون آن که خودتان متوجه شوید. ترس های شما میتوانند به اندازه سال ها در زندگی شما اثر منفی بگذارند. طوری که وقتی به گذشته نگاه می کنید متوجه شوید که چندین بار صرفاً به دلیل ترس هایی که شاید هرگز به واقعیت نمی پیوستند، موقعیت های خوب خود را از دست داده اید و خودتان را از رسیدن به آرزوهایتان محروم کرده اید. در مبحث اهمال کاری ترس همیشه یکی از اصلی ترین دلایل به شمار می رود.

ترس، یکی از اصلی ترین عوامل اهمال کاری است
ترس، یکی از اصلی ترین عوامل اهمال کاری است

اهمال کاری شناختی

اهمال کاری شناختی زمانی رخ می دهد که شما درک درستی از مسائلی که برایتان رخ می دهد، ندارید. نمی توانید به خوبی تصمیم گیری کنید یا اینکه با جنبه‌های مختلف تصمیمی که قرار است اتخاذ کنید، آشنایی ندارید و اصلاً نمی دانید انجام این کار به سود شماست یا به ضرر شما. در این هنگام و در این مواقع است که پای اهمالکاری شناختی وسط می آید. نمونه هایی از این نوع اهمال کاری را در ادامه با هم مرور می کنیم.

1. نمی‌توانیم تصمیم بگیریم

خیلی از مواقع ایده های بسیار زیادی در ذهن داریم و کارهای متعددی وجود دارد که می‌توانیم انجام دهیم و حتی در آنها به موفقیت های بسیار بزرگی دست پیدا کنیم. اما آنچه که مانع ما می شود، عدم داشتن قدرت تصمیم گیری است. یعنی ایده وجود دارد، توانایی هم وجود دارد اما نهایتاً به مرحله تصمیم گیری و اجرا که می رسیم و یا حتی زمانی که یک دو راهی کوچک در مقابل ما ایجاد می شود، نمی دانیم باید چه کنیم و از کدام مسیر حرکت کنیم. در این مواقع معمولاً دچار تنش و اضطراب می شویم و ذهن ما نیز اغلب  به سمت عواقب منفی که ممکن است دامن گیرمان شود، هدایتمان می کند. اینجا دقیقا همان نقطه ای است که قید همه چیز را می زنیم و ترجیح می دهیم که اصلاً هیچ کاری نکنیم.

یکی از دلایل اهمال کار بودن، عدم داشتن مهارت تصمیم گیری است
یکی از دلایل اهمال کار بودن، عدم داشتن مهارت تصمیم گیری است

2. دچار تردید هستیم

برخی مواقع ما دچار تردید می شویم. تردید ها معمولاً ریشه در مسائل مشخصی دارند. عنوان مثال اینکه شما اصلاً نمی دانید کاری که می خواهید انجام دهید در توان شما هست یا نه؟

و یا اینکه اگر این کار را انجام دهید چه فوایدی برای شما به همراه دارد و از سوی دیگر چه معایبی با خود دارد؟

همه این تردید ها می توانند موجب شوند که شما نهایتاً دچار ضعف در تصمیم گیری و اهمال کاری شوید. بنابراین وقتی این تردید ها به سراغ شما می آیند بهتر است چند نکته را بدانید. اول اینکه توانایی انجام هر کاری را می توان با تمرین و تکرار به دست آورد و دوم اینکه بهتر است  همه سود و ضرری که از انجام کار عاید شما می شود، بنویسید تا بتوانید به بهترین شکل تصمیم گیری کنید.


در ادامه بخوانید: چرا تنبلی می کنیم؟


3. قرار است به کجا برسید؟

خیلی وقت ها مشکل اصلی این است که خودمان نمی دانیم دقیقاً چه توقعی داریم و قرار است نهایتا به کجا برسیم. به همین دلیل است که اصلاً نمی دانیم باید چه کاری را انجام دهیم و کدام مسیر را دنبال کنیم. درنهایت نیز هیچ چیزی عایدمان نمی شود جز اهمال کاری و تنبلی. پس اگر در مرحله اول خود ما بدانیم که اصلاً قرار است چه چیزهایی را به دست آوریم و هدف ما دقیقا چه چیزی است، می‌توانیم تا حد بسیار زیادی از بروز اهمال کاری جلوگیری کنیم. پس اول تکلیف را با خودتان مشخص کنید.

اهمال کاری جسمانی

اهمال کاری جسمانی به نوعی از اهمال کاری اطلاق می شود که در پی مشکلات جسمی که فرد به آنها دچار است، ایجاد می گردد. به عنوان مثال ممکن است بعضی از افراد بیماری را بهانه کرده و از انجام کارهای لازم و ضروری که موجب پیشرفت آنها می شود، خودداری کنند. در مقابل برخی دیگر هم وجود دارند که با وجود مشکلات و معلولیت ها باز هم دست از تلاش نمی کشند و به مسیر خود ادامه می دهند.نوع دیگری از اهمال کاری جسمانی زمانی رخ می‌دهد که فرد مرتب دچار احساس بی حالی و خستگی می باشد. در این حالت بدون شک آنچه که اهمیت دارد این است که تلاش خود را بکنیم تا این حالت را رفع کنیم. اگر شما جزو افرادی هستید که مرتب به این حسو حال دچار می باشید، باید راه حل آن را پیدا کنید. از تغییر روند تغذیه تا انجام فعالیت های ورزشی خاص که به رفع این مشکل کمک می کنند.

اهمال کاری جسمانی
اهمال کاری جسمانی

انواع متفرقه اهمال کاری

انواع دیگری از اهمال کاری ها نیز وجود دارند که می توان از آنها به عنوان متفرقه یاد کرد اما همین اهمال‌کاری های متفرقه تاثیر بسیار زیادی در جنبه‌های مختلف زندگی ما به خصوص امروزه ایفا می کنند در ادامه چند نوع از این اهمال کاری ها را با هم مرور می کنیم.

1. اهمال کاری های آنلاین

تکنولوژی، کامپیوتر، تلفن همراه، لپ تاپ و همگی اینها امروزه در زندگی ما نقش بسیار پررنگی ایفا می کنند. هر روز بدون آنکه متوجه باشیم بخش بسیار زیادی از زندگی خود را وقف استفاده از تکنولوژی می کنیم. بنابراین به جرات می توان گفت تکنولوژی تبدیل به یکی از اصلی ترین عوامل اهمال کاری در زندگی ما شده است. تصور کنید هر روز چه مقدار از زمان خود را صرف تماشای تلویزیون یا ماهواره میکنید و یا از سمت دیگر چقدر سرگرمه استفاده از تلفن همراه خود هستید. همگی اینها تا حد بسیار زیادی موجب می‌شوند از انجام کارهای اصلی و اساسی خود باز بمانید و دچار مشکلات فراوانی شوید.


در ادامه بخوانید: ویژگی های افراد تنبل


2. توقعات عجیب و غریب

توقع شما از خودتان نقش بسیار مهمی در میزان اهمال کاری شما ایفا می کند. قطعا بسیار شنیده اید که برخی افراد می‌گویند من یا کاری را انجام نمی دهم یا به بهترین شکل ممکن آن را به اتمام می رساندو.  اغلب ما هم او را تشویق می‌کنیم و فکر می‌کنیم که چنین افرادی چقدر با مسئولیت و حرفه ای هستند. در حالی که این کاملا نادرست است. اگر از افرادی که این عقیده را دارند درباره تعداد کارهایی که تا به حال به اتمام رسانده اند سوال کنید، قطعاً به تعداد انگشت‌های دست هم نمی رسد. زیرا کمال گرایی بیش از حد در این افراد موجب می‌شود، همیشه برای شروع کاری منتظر باشند تا شرایطی ایجاد شود که آن کار را به بهترین شکل انجام دهند. در حالی که این کاملاً اشتباه است. هیچکس قرار نیست همیشه به بهترین شکل ممکن ظاهر شود. گاهی اوقات شما در فعالیت هایی که همراه با اشتباه انجام می دهید، می توانید از تجربیات بسیار ارزشمندی را کسب کنید. بنابراین توقع بیش از حد داشتن از خودتان یکی از از عوامل اصلی اهمال کار شدن شماست.

توقع شما از خودتان نقش بسیار مهمی را در میزان اهمال کاری شما ایفا می کند
توقع شما از خودتان نقش بسیار مهمی را در میزان اهمال کاری شما ایفا می کند

3. تحت تاثیر دیگران هستید

خواسته یا ناخواسته زندگی ما تا حد قابل توجهی تحت تاثیر افکار و صحبت های اطرافیان مان است. در واقع ممکن است مسیر هایی به اشتباه رایج شده باشند یا کارهایی به غلط بین دیگران جا افتاده باشند و ما نیز دنباله‌رو همین افکار و عقاید اشتباه شویم. وقتی تصمیم به انجام کاری میگیریم قطعاً با دیگران مشورت خواهیم کرد. اما موضوع این است که چه کسی را برای مشورت کردن انتخاب می کنید؟ زیرا اگر با فرد درست مشورت نداشته باشید، شک نکنید که دچار مشکل خواهید شد و نهایتاً ممکن است کاملاً از انجام یک کار پشیمان شوید. بنابراین  از جنبه‌های مهم رفع اهمال‌کاری این است که سعی کنید به جای اینکه تحت تاثیر دیگران باشید، خودتان افکارتان را به درستی مرتب کنید.

موضوع اهمال کاری یکی از موضوعات بسیار مهمی است که امروزه بشر به طور مداوم با آن دست و پنجه نرم می کند و اگر به موقع آن را تشخیص ندهد، ممکن است متحمل ضررهای بسیار زیادی شود. منظور از ضرر صرفاً جنبه مادی نمی باشد. از دست دادن زمان و بالا رفتن سن و فرصت هایی که ممکن است هرگز تکرار نشوند، همگی نمونه هایی از مشکلات و عواقبی هستند که اهمال کاری با خود به همراه می آورد.

بهترین راه درمان اهمال کاری

شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، قطعاً دوست دارید با تنبلی و اهمال کاری برای همیشه خداحافظی کنید و خودتان را پرتلاش تر از همیشه ببینید. خب، من برای شما یک پیشنهاد فوق العاده دارم!

با توجه به این که علاوه بر شما تعداد بسیار زیادی از افراد هرروزه به دنبال ترک تنبلی خود هستند و درخواست های بیشماری از ما داشتند، تصمیم گرفتیم بسته ای کامل و جامع درباره همین موضوع به نام “خداحافظی با تنبلی و اهمال کاری” برایتان تهیه کنیم که بتوانید با استفاده از تکنیک ها و راهکارهایی که در آن بیان می شود، به راحت ترین شکل ممکن این ویژگی را از درون خود پاک کنید و مثل افراد موفق دنیا بدرخشید! راستی، حتی می توانید یکی از درس های این محصول را هم به طور رایگان دریافت کنید!

پس همین الآن اولین گام برای درمان تنبلی خود را بردارید؛ نگذارید همین اهمال کاری و به تعویق انداختن کارهای شما مانع تهیه این دوره شود و برای همیشه تنبل بمانید! چرا که همان طور که گفتم می توانید یکی از دروس آن را رایگان هم دریافت کنید و دیگر بهانه ای هم برایتان وجود ندارد؛ اگر این کار را انجام ندهید، مطمئن باشید که شما هرگز با تنبلی و اهمال کاری خود خداحافظی نخواهید کرد! برای تهیه این محصول، روی دوره درمان اهمال کاری و تنبلی کلیک کنید. موفق باشید…

دوره درمان تنبلی و اهمال کاری

Types of procrastinationپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image