انواع برنامه ریزی

برنامه ریزی کردن برای رسیدن به اهداف در زمینه های مختلف، یکی از مهم ترین و کاربردی ترین فعالیت هایی است که هر فرد می تواند انجام دهد. برای یک برنامه ریزی موفق و درست، باید نکات بسیار زیادی را بدانیم که در مقالات قبلی به بررسی آن ها به صورت مفصل پرداخته ایم؛ اما آنچه که اکنون اهمیت دارد این است که بدانیم برنامه ریزی از جنبه های مختلف به چند گروه تقسیم بندی می شود و هر گروه چه معنا و مفهومی دارد؟ در این مقاله قصد داریم انواع برنامه ریزی را به لحاظ زمان، عملکرد و محتوا به شما معرفی کنیم. هر یک از انواع برنامه ریزی ها بسته به هدفی که دنبال می‌کنند و نتایجی که قرار است برای شما همراه داشته باشند، نیاز به تخصص و تجربه خاصی دارند که برای اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می‌کنیم حتماً تا پایان همراه ما باشید.

3 گام مهم در برنامه ریزی

در هر برنامه ریزی، 3 گام مهم و اساسی وجود دارند که شما باید به آنها توجه داشته باشید؛ برنامه ریزی شما بر اساس این 3 نکته است که انجام می گیرد و شما را به اهدافتان می رساند.

1. کجا هستید؟

اگه تا به حال از برنامه‌های راهنمای مسیر در حین رانندگی استفاده کرده باشید، متوجه خواهید شد که اولین چیزی که از شما درخواست می شود این است که مکان فعلی خود را مشخص کنید. یا اگر تلفن همراه شما کمی پیشرفته تر باشد برنامه از شما اجازه می‌خواهد تا بتواند مکان شما را تشخیص دهد. در برنامه ریزی هم اولین نکته و مهمترین نکته این است که بدانید کجا هستید و قرار است از چه نقطه ای حرکت خود را آغاز کنید.

دلیل این که تا این اندازه بر این موضوع تاکید می‌کنیم چیزی نیست جز اینکه گاهی اوقات اگر متوجه نباشید دقیقا در کجا قرار دارید، ممکن است فقط زمان و هزینه خود را و حتی انرژی تان را بیهوده تلف کنید. هدفی که در ذهن دارید محقق نشده و نهایتاً برنامه شما با شکست مواجه شود. پس از اولین گام به طور دقیق مشخص کنید در کدام قسمت از مسیر رسیدن به اهداف خود قرار داد.

در برنامه ریزی مهمترین نکته این است که بدانید کجا هستید و قرار است از چه نقطه ای حرکت خود را آغاز کنید

2. قرار است به کجا برسید؟

اگر از افراد مختلف درباره هدفی که در سر دارند سوال بپرسید، اغلب آنها یک مقصد بسیار کلی را به شما نشان می‌دهند. مثلاً اگر از دانش آموزی که پشت کنکور قرار دارد بپرسید میخواهی چه کاره شوی، معمولاً جواب مشخص و درستی به شما نمی دهد! چرا که خودش هم دقیقا نمی داند قرار است در نهایت به کجا برسد و تنها یک هدف کلی را در ذهن می پروراند.

اما مقصود ما این است که شما دقیقاً به طور کامل و با جزئیات بدانید که قرار است نهایتاً پس از طی کردن مسیر مشخصی به کجا برسید و چه دستاوردی داشته باشید. این ذهنیت دقیق همانطور که می دانید علاوه بر این که می تواند شما را در مسیر رسیدن به هدف بیشتر کمک کند، طبیعتاً به تصویرسازی های ذهنی و و سرعت بخشیدن به حرکت شما نیز کمک شایسته‌ای می کند. به عنوان مثال اگر قرار است یک سرمایه گذاری انجام شود، این سرمایه‌گذاری در نهایت باید چه مقدار سوددهی داشته باشد، سود حاصل قرار است صرف چه کاری شود و مواردی از این قبیل.

3. در مسیر حرکت به چه چیزهایی نیاز است؟

مسیر رسیدن به هدف معمولاً مسیری پر پیچ و خم خواهد بود که نیاز به مهارت های فراوان و آگاهی از مسائل گوناگون دارد؛ این وظیفه بر دوش شماست که تمام این موانع و لوازم لازم را پیش بینی کنید و قبل از آغاز حرکت آنها را تهیه نمایید. به عنوان مثال اگر قرار است در مدت زمان ۶ ماه تبدیل به یک سخنران حرفه‌ای شوید، باید بدانید چه مهارت هایی لازم است، چه آموزش هایی باید دیده شود و چه تمریناتی باید انجام گیرد و برای هر یک از این موارد به صورت جداگانه ایده در ذهن داشته باشید.

پیشنهاد می کنم در این رابطه حتماً مقاله تکنیک های برنامه ریزی را هم مطالعه کنید تا خیلی بهتر بتوانید برنامه ریزی کنید و بهترین اتفاقات را برای خود رقم بزنید.

در یک برنامه ریزی صحیح، شما باید نیازهای مسیر حرکت خود به سوی هدفتان را بدانید
در یک برنامه ریزی صحیح، شما باید نیازهای مسیر حرکت خود به سوی هدفتان را بدانید

انواع برنامه ریزی

اکنون زمان آن رسیده است که انواع برنامه‌ریزی را به لحاظ مختلف بسته بندی کنیم.

 • انواع برنامه ریزی از نظر زمان:

برنامه ریزی کوتاه مدت میان مدت بلند مدت.

 • برنامه ریزی از لحاظ عملکرد:

فردی، گروهی

 • برنامه ریزی از لحاظ محتوا و هدف:

تحصیلی، شغلی، ورزشی، شخصی و….


در ادامه بخوانید: اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان


انواع برنامه ریزی از نظر زمان

در این بخش به معرفی تک به تک شیوه های برنامه ریزی به لحاظ زمان خواهیم پرداخت.

1. کوتاه مدت

برنامه ریزی های کوتاه مدت، به برنامه‌ریزی‌های اطلاق می‌شود که هدف مشخصی را در بازه زمانی یک الی سه ماهه دنبال می کنند و به نتیجه نهایی می‌رسند. این برنامه‌ریزی‌ها معمولاً در زمان امتحانات پایان تحصیل و یا سرمایه گذاری های کوتاه مدت و امثال این ها مناسب هستند. توجه کنید برنامه ریزی کوتاه مدت باید بتوانند هدف شما را در همین بازه زمانی به نتیجه مطلوب و مورد قبول برساند؛ این برنامه‌ریزی‌ها معمولاً برای اهدافی قابل استفاده هستند که پیچیدگی فراوانی ندارند و مهارت خاصی نیز در آنها لازم نیست.

برنامه ریزی های کوتاه مدت به برنامه‌ریزی‌های اطلاق می‌شود که هدف مشخصی را در بازه زمانی یک الی سه ماهه دنبال می کنند

2. میان مدت

برای برنامه ریزی های میان مدت اغلب بازه زمانی تا شش ماه در نظر گرفته می شود؛ یعنی اگر شما هدفی را تعیین کنید و تصمیم بگیرید آن را در فاصله زمانی بیش از سه ماه و کمتر از ۶ ماه به نتیجه برسانید، در واقع یک برنامه ریزی میان مدت انجام داده اید. این برنامه ریزی را می توان برای اهدافی به کار گرفت که سختی متوسط دارند.

3. بلند مدت

برنامه ریزی‌های بلند مدت معمولاً دارای بازه زمانی یک سال و بیشتر هستند. اغلب در پروژه‌های پیچیده کاری و سرمایه گذاری هایی که نیازمند صبر و تحمل هستند تا به سوددهی مناسب برسند، هدف بر این پایه تعیین می شود.

یعنی فرد از ابتدای مسیر می‌داند که باید برای رسیدن به هدفی که در ذهن دارد از یک برنامه ریزی بلندمدت استفاده کند. درست است که شاید مدت زمان این برنامه ریزی ها کمی طولانی باشد، اما اغلب این برنامه‌ریزی‌ها اگر به شکل درست انجام گیرند، نتایج بسیار خوب و درخشانی با خود همراه خواهند داشت.

برنامه ریزی‌های بلند مدت معمولاً دارای بازه زمانی یک سال و بیشتر هستند
برنامه ریزی‌های بلند مدت معمولاً دارای بازه زمانی یک سال و بیشتر هستند

برنامه ریزی به لحاظ عملکرد

برنامه ریزی به لحاظ عملکرد نیز شامل دو بخش فوق العاده مهم می شود:

1. فردی

برنامه ریزی های فردی به گروهی از برنامه‌ها اطلاق می‌شود که برای شخص معینی انجام گرفته و صرفاً مناسب خود فرد می باشد. این برنامه ها شخصی هستند و نباید به دیگران توصیه شوند؛ چرا که برنامه ریزی فردی صرفاً با توجه به ویژگی ها و خصوصیات یک شخص خاص انجام می گیرد. بنابراین قطعاً نمی تواند گزینه مناسبی برای دیگران باشد و یا دلیل نمی‌شود که تمام افراد علاقه‌مند این باشند، که این برنامه را دنبال کنند.

ضمن اینکه اهداف هر فرد با فرد دیگری متفاوت است؛ حتی استعدادهای افراد و توانایی آنها در زمینه های مختلف نیز با یکدیگر به طور کامل فرق دارد. بنابر این اگر برنامه‌ریزی صرفاً برای شخص شما انجام می گیرد و آن را به دیگران توصیه و یا تحمیل نکنید.

2. گروهی یا تیمی

برنامه ریزی های گروهی معمولاً برای سازمان ها و تیم‌های ورزشی یا کلاس های آموزشی صورت می گیرد؛ در این برنامه ریزی همه افراد حاضر در گروه همزمان با یکدیگر برای رسیدن به هدف خاصی تلاش می کنند؛ بنابراین همه آن ها باید تابع قوانین خاصی باشند و از یک برنامه مشخص و معین پیروی نمایند. در غیر این صورت هدف موردنظر قطعاً محقق نخواهد شد. به عنوان مثال افراد حاضر در یک تیم ورزشی همگی از یک برنامه تمرین خاص پیروی می نمایند؛ چرا که آمادگی بدنی همه آنها باید در یک سطح باشد تا بتوانند تیم را به پیروزی برسانند. در این برنامه ریزی ها باید شرایط همه افراد را در نظر گرفت و طوری برنامه‌ریزی را تنظیم و تهیه کرد که همه بتوانند به صورت منظم و مداوم به آن عمل کنند.

برنامه ریزی های گروهی معمولاً برای سازمانها و تیم‌های ورزشی یا کلاس های آموزشی صورت میگیرد

برنامه ریزی به لحاظ محتوا

محتوای یک برنامه یعنی همه کارهایی که قرار است در این برنامه انجام شود تا هدف مورد نظر محقق شود؛ زمینه ای که این فعالیت ها در بستر آن انجام می گیرد در واقع همان محتوای برنامه است که می تواند در زمینه ها و رشته های مختلف صورت بگیرد. در ادامه تعدادی از این محتواهای برنامه‌ریزی را با هم بررسی می‌کنیم.

1. انواع برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی تحصیلی یکی از رایج ترین انواع برنامه ریزی به لحاظ محتوا است. این برنامه‌ریزی اغلب در گروه فردی قرار می گیرد؛ چرا که برای هر شخص و هر دانش آموز یا دانشجو متناسب با اهداف علایق و شرایط زندگی تنظیم می‌شود تا او را به هدف مورد نظر خود برساند.

تصور بسیاری از افراد بر این است که این گونه برنامه‌ریزی‌ها را می‌توانند خودشان انجام دهند و آن را دنبال نمایند؛ اما یک ذهنیت کاملاً غلط است! چرا که اگر قرار است یک برنامه تخصصی برای شما تهیه و تنظیم شود و در نهایت شما را به هدف خوبی برساند، باید یک فرد متخصص در این زمینه برنامه ریزی را برای شما انجام دهد. در این صورت نمی‌توانید توقع نتایج بسیار خوبی داشته باشید.

برنامه‌ریزی‌های تحصیلی اگر صرفاً برای دوره خاصی مانند زمان امتحانات باشند، کوتاه مدت هستند. اما اگر با توجه به اهداف بعدی و برای مدت زمان بیشتری تعیین شوند، در گروه اهداف بلندمدت قرار می گیرند. به عنوان مثال برنامه ریزی کردن برای موفقیت در کنکور، از انواع برنامه ریزی بلند مدت می باشد.

مشاوران تحصیلی و معلمان بهترین گزینه ها برای تنظیم یک برنامه ریزی تحصیلی مناسب هستند؛ توجه کنید که نباید در برنامه ریزی تحصیلی خود توصیه های دیگران را وارد نمایید، زیرا هر کس با توجه به شرایط خودش نظرش را بیان می‌کند و به شما توصیه می نماید. البته ممکن است بعضی از آنها مفید باشند اما اغلب موجب انحراف شما از مسیر اصلی خواهند شد.

پیشنهاد می کنم در این زمینه حتماً مقاله برنامه ریزی درسی را هم که خیلی تخصصی تر به این موضوع پرداخته مطالعه کنید.

برنامه ریزی تحصیلی یکی از رایج ترین انواع برنامه ریزی به لحاظ محتوا است
برنامه ریزی تحصیلی یکی از رایج ترین انواع برنامه ریزی به لحاظ محتوا است

2. برنامه شغلی

فردی به تازگی کسب و کاری را راه اندازی کرده است و در نظر دارد آن را گسترش دهد تا به موفقیت های بیشتری دست پیدا کند، نیازمند یک برنامه ریزی شغلی برای طی کردن درست مسیر می باشد. در این هنگام است که باید به مشاور کسب و کار مراجعه کنید و از او بخواهید با توجه به جایگاه فعلی شما میزان سرمایه و هدف بعدی تان برنامه مناسبی در اختیارتان قرار دهد. برنامه ریزی کردن در حیطه شغلی شاید یکی از سخت ترین انواع برنامه‌ریزی باشد! چرا که به دلیل دخیل بودن سرمایه در آن اغلب ریسک بالایی دارد و باید دقت کافی را داشت. برنامه‌ریزی‌ها معمولاً برای بلند مدت انجام می شود.

3. ورزشی

در تیم‌های ورزشی اگر یک برنامه‌ریزی مناسب وجود نداشته باشد، به طور یقین تیم با شکست مواجه خواهد شد. برنامه ریزی های ورزشی از نوع فردی هم می توانند باشند؛ مانند برنامه های بدنسازی که صرفاً مختص یک فرد خاص است.

این برنامه ها باید توسط یک مربی خبره و آموزش دیده در این زمینه طراحی شوند؛ چرا که برنامه ورزشی شما به صورت مستقیم با سلامت جسم شما در ارتباط است، پس به هیچ عنوان نباید در آن ریسک نمایید. برنامه ریزی های ورزشی می توانند کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت باشند و در هر مقطع زمانی خاص تغییراتی در آن ها حاصل شود.

در تیم‌های ورزشی اگر یک برنامه‌ریزی مناسب وجود نداشته باشد به طور یقین تیم با شکست مواجه خواهد شد

4. شخصی

اهداف و برنامه ریزی های شخصی معمولاً پیچیده نیستند؛ چرا که این برنامه ریزی ها توسط خود افراد برای سر و سامان بخشیدن به فعالیت های روزانه آنها انجام می گیرد. در این برنامه ریزی ها اغلب زمان اهمیت چندانی ندارد و هدف صرفاً این است که از روزهای خود و زمان هایی که در اختیار دارید به طور هدفمند بهره بگیرید. به همین دلیل است که برای انجام این برنامه ریزی شاید خود شما بهتر از هر فرد دیگری بتوانید عمل کنید.

دسته بندی های بالا در حوزه برنامه ریزی نشان می دهد که با توجه به اهداف و سایر مسائلی که برایتان اهمیت دارد باید برنامه مناسبی را انتخاب کنید و با در نظر گرفتن زمان کافی و سایر موارد آن را به نتیجه مطلوب خود برسانید. اما علاوه بر برنامه ریزی، عمل کردن به آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؛ به همین دلیل پیشنهاد می کنم مقاله چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم را هم مطالعه کنید.

با دفتر برنامه ریزی بهترین نتیجه را بگیرید

جدا از تمام مباحثی که در این مقاله گفته شد که می تواند به برنامه ریزی شما بسیار کمک کند، یکی از بهترین راه ها برای برنامه ریزی مناسب، استفاده از چک لیست و یک نوع برنامه خاص می باشد که شما را هر روز، گام به گام به انجام کارهای روزانه نزدیک تر کند.

دفتر برنامه ریزی چک لیست برتر، دقیقاً همین کار را برای شما انجام می دهد و برنامه ریزی را از همیشه آسان تر خواهد کرد؛ چرا که شما در این چک لیست، روزانه می توانید تمام کارهای خود را در آن یادداشت کرده، شکرگزاری داشته باشید، اتفاقات روزانه و مثبت را ثبت کنید، با جملات انگیزشی بمب انگیزه شوید، داستان های افراد موفق را بخوانید، با بهترین قوانین موفقیت آشنا شوید و در یک کلام، هر آنچه برای برنامه ریزی کامل و جامع به آن نیاز مندید را داشته باشید! فوق العاده است! تمام این امکانات را می توانید یکجا در اختیار داشته باشید! پس این فرصت را از دست ندهید و برای این که بهترین نوع برنامه ریزی روزانه را تجربه کنید، همین الآن چک لیست برتر را تهیه کنید.

برای این کار، روی بهترین دفتر برنامه ریزی کلیک کنید.

موفق باشید…

بهترین دفتر برنامه ریزی

Types of planningپاسخ به سوالات

یک دیدگاه
 1. شهرام عبدالملکی

  عدم دریافت سی دی همراه کتاب خریداری شده چک لیست برتر
  همکار ارجمند
  با سلام
  احتراما ضمن تشکر از خدمات آین سایت موفق به استحضار میرسانم که بنده کتابی از سایت شما با عنوادن چک لیست برتر دفتری برای برنامه ریزی روزانه تو خریداری نمودم که به همراه کارتن دیروز شنبه مورخه 17/8 /99 به دست اینجانب واقع در استان گیلان شهرستان سنگر دهستان شهرستان موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر رسید. پس از باز کردن بسته متوجه شدم که سی دی مربوط به این کتاب که فیلم آموزشی مربوط به کتاب است داخل بسته وجود نداشت. رسید خرید بنده به شرح زیر می باشد

  خرید شما از درگاه پرداخت اینترنتی تجارت الکترونیک پارسیان با مشخصات ذیل به صورت موفقیت آمیز انجام شده است .
  نام فروشگاه: ديجي کالا 2 شماره ترمینال: 44563395
  نوع عملیات : خرید اینترنتی آدرس سایت پذیرنده https://www.digikala.com
  شماره مرجع : 722192026529 شماره پیگیری : 226790
  تاریخ تراکنش 1399/08/08 زمان تراکنش 11:59:38
  شماره کارت : 603770******2492 مبلغ تراکنش(ریال) : 762,500

  :
  بانک صادر کننده کارت :

  از حضرتعالی خواهشمندم در این خصوص بنده را یاری نمایید.
  با احترام
  دکتر شهرام عبدالملکی
  شماره تماس بنده 09113367570

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --