انواع سخنرانی

سخنرانی ، انواع مختلفی دارد و می توان از هر کدام از این نوع ها در مکان ها و زمان های مختلف استفاده کرد. به طور مثال در یک مراسم ختم شما حتی اگر فن بیان قدرتمندی هم داشته باشید، باز هم نمی توانید سخنرانی انگیزشی یا طنز اجرا کنید و باید بدانید که در چه مواقعی از کدام نوع سخنرانی استفاده کنید. ما هم دقیقاً در این مقاله می خواهیم به همین موضوع بپردازیم؛ یعنی انواع سخنرانی ها را به شما معرفی کرده و می گوییم که کجا باید از آن ها استفاده کنید تا بازدهی و بازخورد خوبی داشته باشید و به هدف خود از سخنرانی برسید. انواع سخنرانی هم که می خواهیم به شما معرفی کنیم عبارتند از:

 1. سخنرانی انگیزشی
 2. سخنرانی طنز
 3. سخنرانی آموزشی
 4. سخنرانی علمی
 5. سخنرانی خودمونی!
 6. سخنرانی بداهه
 7. سخنرانی غیر مستقیم

مشاوره تخصصی واتساپ

1. سخنرانی انگیزشی

احتمالاً شما هم بارها نام این سخنرانی را شنیده باشید و حتی شاید جز طرفداران پر و پا قرص آن هم باشید. بسیاری از افراد زمانی که بی حوصله شده اند، از همه چیز خسته هستند، حال انجام هیچ کاری را ندارند و در یک کلام، می خواهند انگیزه خود را افزایش دهند، به این نوع سخنرانی ها گوش می کنند؛ سخنرانی هایی که واقعاً هم تأثیرگذار هستند.

اصلاً شما نمی توانید ببینید که یک سخنران با تمام شور و انرژی در حال صحبت کردن است، مدام بالا و پایین می پرد و تمام تلاش خود را می کند که انرژی و انگیزه شما را مثل خودش بالا ببرد، اما همان طور ثابت بمانید و انرژی بالایی نداشته باشید! چرا که وقتی در یک جمع پر انرژی و انگیزه قرار می گیرید ناخودآگاه شما هم آن هم انرژی مثبت را جذب کرده و مانند آن ها می شوید.

پس اولین نوع سخنرانی که معرفی کردیم شد سخنرانی از نوع انگیزشی… راستی بهترین و بزرگ ترین سخنرانان انگیزشی دنیا هم عبارتند از:

 1. نیک وویچیچ
 2. رابین شارما
 3. برایان تریسی
 4. آنتونی رابینز
 5. جیم ران
 6. لس براون
 7. اریک توماس
 8. آرنولد شوارتزنگر
 9. زیگ زیگلار
 10. وین دایر

در مقاله سخنرانان انگیزشی همه این 10 نفر را به طور کامل به شما معرفی کرده ایم که پیشنهاد می کنم حتماً آن را هم مطالعه کرده تا علاوه بر معرفی آن ها، جملات و پوسترهای اختصاصی از آن ها هم داشته باشید.

شرکت در سخنرانی های انگیزشی یکی از بهترین راه های افزایش انگیزه است
شرکت در سخنرانی های انگیزشی یکی از بهترین راه های افزایش انگیزه است

2. سخنرانی طنز

برای این که بتوانید به بهترین شکل ممکن از طنز در سخنرانی استفاده کنید، باید مثل کمدین ها به 4 رکن و جزء بسیار مهم دقت کنید تا بیشترین خنده را از مخاطب بگیرید. در واقع می‌توان گفت اگر هر کدام از این 4 رکن وجود نداشته باشند یا حتی یکی از آن ها ناقص باشد، شما نمی‌توانید در طنز پرداز موفق شده و مخاطب خود را به خنده وا دارید. این ارکان عبارتند از:

 1. گوینده
 2. متن طنز
 3. فضای محیط
 4. شنونده

یعنی هم گوینده این طنز باید خوب همه چیز را تعریف کند، هم متن و ماجرا باید واقعاً خنده دار باشد تا مخاطب را به بهترین شکل ممکن بخنداند، هم فضا باید آماده باشد (همان طور که گفتم شما در مراسم ختم نمی توانید لطیفه تعریف کنید!) و هم شنونده به خوبی آماده باشد تا بتواند به خوبی بخندد. پس حتماً اگر می خواهید سخنرانی طنز داشته باشید به این 4 رکن توجه لازم را داشته باشید. اگر می خواهید با این موارد هم بیشتر آشنا شوید حتماً به مقاله طنز در سخنرانی مراجعه کنید.

یکی از بهترین راه های جذب مخاطب در سخنرانی، استفاده از طنز است
یکی از بهترین راه های جذب مخاطب در سخنرانی، استفاده از طنز است

3. سخنرانی آموزشی

این نوع سخنرانی هم که همان طور که مشخص است برای تدریس کردن و آموزش دادن معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد. هدف اصلی تدریس هم دقیقاً این است که یک مطلب را از استاد به شاگرد منتقل کند. یعنی پیامی بین آن ها رد و بدل می‌شود که باعث انتقال مطالب می‌شود. حالا هر چقدر این پیام محکم تر و بهتر منتقل شود، قطعاً نتیجه بهتری هم خواهد داشت. روش های زیر متداول ترین و پرکاربردترین روش های تدریس هستند که در مقاله انواع روش های تدریس بهتر آن ها را توضیح داده ایم و پیشنهاد می کنم آن را هم مطالعه کنید:

 • روش تدریس مشاهده ای
 • روش تدریس غیر مستقیم (که در ادامه آن را هم توضیح خواهیم داد)
 • روش تدریس مشارکتی
 • روش تدریس با بازی

4. سخنرانی علمی

این نوع سخنرانی را می توانید بیشتر از سخنرانی های TED یاد بگیرید و ببینید که محققان و دانشمندان چگونه به بهترین شکل ممکن مطالب خود را با دیگران به اشتراک می گذارند. این نوع سخنرانی شباهت بسیار زیادی به مورد قبل یعنی سخنرانی آموزشی دارد و شما باید هر طور که شده مطالب را به مخاطب خود بفهمانید. برای این فهماندن هم باید مخاطب شناس خوبی باشید.

موارد زیر از مهم ترین نکات مخاطب شناسی در سخنرانی هستند که اگر آن ها را بدانید و به خوبی بهشان توجه کنید، حتماً در هر نوع سخنرانی می توانید به موفقیت های بزرگی برسید و به یک سخنران حرفه ای تبدیل شوید:

 • تعداد مخاطبان شما چند نفر است؟
 • جنسیت مخاطبانتان چیست؟
 • مخاطبان شما چند ساله هستند؟
 • شغل مخاطبان شما چیست؟
 • مخاطبان شما چه تحصیلاتی دارند؟
 • فرهنگ غالب مخاطبان غالب شما چیست؟
 • مخاطبان چه انتظاری از شما دارند؟
مخاطب شناسی، یکی از مهم ترین عوامل موفقیت یک سخنران است
مخاطب شناسی، یکی از مهم ترین عوامل موفقیت یک سخنران است

5. سخنرانی خودمونی!

ساده ترین نوع سخنرانی، همین سحنرانی خودمونی است! اصلاً بذارید توضیح این بخش رو هم خیلی خودمونی تر از همیشه بنویسم. شما وقتی تو یه جمعی قرار می گیرید که دوستانه است و بین افرادی هستید که با آن ها راحتید، طبیعتاً مانند من که الآن دارم خودمونی می نویسم صحبت می کنید و نه ترسی از سخنرانی دارید و نه هیچ چیز دیگه. احتمالاً خیلی راحت تر هم می تونید مطالب خودتون رو انتقال بدید.

پس همیشه سعی کنید ابتدای سخنرانی هاتون جمع رو در دست بگیرید و دوستانه با مخاطبانتان صحبت کنید تا جمع خودمونی بشه و مطالبتون بهتر انتقال پیدا کنه و سخنرانی تون موفق تر باشه.

6. سخنرانی بداهه

بداهه گویی، عنصر مهمی در سخنرانی و فن بیان است. در جلسات سخنرانی یا جلسات کاری، همواره اتفاقات غیر مترقبه و نامتعارف بسیاری رخ می‌دهد. شما با پیش فرض ها و آمادگی قبلی نمی‌توانید، همواره پاسخگوی همه نیاز های یک جلسه سخنرانی یا کاری باشید؛ بلکه لازم است در لحظه تصمیم بگیرید و سخن بگویید. بداهه گویی در تمام عرصه های زندگی می‌تواند نجات بخش و مفید باشد و شما را از شرایط دشواری که برای پاسخ گویی دارید، برهاند.

زمانی که بتوانید تحت فشار و شرایط دشوار، با تسلط کامل بر خودتان و محیط اطراف، سخن بگویید یعنی توانایی بداهه گویی در شما در حد مطلوبی است. این ویژگی می‌‎تواند برای هر کسی چاره ساز و مفید باشد. با یادگیری مهارت بداهه گویی می‌توانید با فصاحت کلام و اعتماد به نفس بالا، منظور خود را به صورت خلاصه و مفید به دیگران القا کنید.

در واقع بداهه گویی یعنی سخنرانی بدون اطلاع قبلی؛ متاسفانه بسیاری از افراد این اشتباه را می کنند که بداهه گویی یعنی سخنرانی بدون آمادگی قبلی، در صورتی که اصلاً این طور نیست. یک سخنران حرفه ای همیشه آماده صحبت کردن است و می تواند در هر مکان و هر زمانی به خوبی سخنرانی کند، فقط ممکن است از آن اطلاع نداشته باشد.

بداهه گویی قالب های مختلفی هم دارد که برای این که بتوانید در زمان های درست از آن ها استفاده کنید، باید به طور کامل رویشان مسلط باشید. بیشتر از این روی این موضوع مانور نمی دهم و شما را به مقاله تکنیک های بداهه گویی ارجاع می دهم که بتوانید بهتر و کامل تر آن را یاد بگیرید.

بداهه گویی چیست
بداهه گویی چیست

7. سخنرانی غیر مستقیم

برخی سخنرانی ها هم غیر مستقیم هستند و می خواهند بدون این که به طور واضح مطلبی را بیان کنند، آن مطلب را به مخاطب برسانند. به این نوع سخنرانی که معمولاً میان سخنرانی های دیگر هم استفاده می شود پیام مخفی نیز می گویند.

به طور مثال شما به جای این که مخاطبان بگویید من پارسال به فرانسه رفتم، می گویید من طی جلساتی که در فرانسه داشتم، به این نتیجه رسیدم که…

می بینید؟ شاید اگر به طور واضح این نکته را می گفتید، نه تنها برای مخاطب جذاب نبود، بلکه به شما خرده هم می گرفت که چرا انقدر از خودت تعریف می کنی؟ اما اکنون خیلی خوب به طور مخفی این نکته را به او رساندید و بازخورد خوبی هم دریافت کردید.

شما می توانید از این نوع سخنرانی بارها و بارها استفاده کنید و هم از خودتان گاهی تعریف کنید و هم حتی نکات آموزشی را به خوبی بیان کنید. همان طور که معمولاً به کودکان نیز این طور آموزش های مختلف داده می شود.

بهترین راه تقویت مهارت سخنرانی

اما یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و سخنرانی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی کلاس فن بیان کلیک کنید.

اگر سوالی هم در رابطه با انواع سخنرانی دارید و یا حتی نوع دیگری هم از آن ها می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ آن را به شما بدهیم و یا از آن استفاده کنیم.

موفق باشید…

Types of lectures

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

 1. محدثه صباحی

  خیلی عالی بود…
  بله واقعا اینکه ما بدونیم از هر کدوم ازین موارد کی و جا استفاده کنیم خیلی مهم هستش.
  ممنون ازین مقاله جذاب.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطف شما

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 2. بیتا محمدیان

  مقاله ی بسیار جذاب و عالی بود از نظر من وقتی شخصی در یک رشته ای تخصص کاری داشته باشد باید بتواند هم ان حرفه را توجیه کند و هم انقدر جذاب مطالب را بیان کند که مخطب به وجد بیاید و فکر می کنم اینهن یک نوع سخنرانی توجیهی برای بیان مطلبی باشد . پاینده باشید.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 3. رقیه کریمی

  سلام. به نظر من در هر نوع سخنرانی انسان هر چه قدر هم که خوب سخنرانی کند اگر فن بیان خوبی نداشته باشد نمیتواند به نحو احسن اجرا کند.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما همین طوره

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image