روش تدریس

روش تدریس حرفه ای، از آن چیزهایی است که بسیاری از مدرسین به دنبال آن هستند تا بتوانند با استفاده از آن، بهترین اتفاقات را برای خود و شاگردان خود رقم بزنند و تبدیل به یک استاد برتر شوند. در این مقاله به 5 روش تدریس اشاره خواهیم کرد که از متداول ترین روش ها هستند و می‌توانند به شما کمک زیادی بکنند. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید…

در مقاله ” روش تدریس ” می‌خوانید

  • مدرس خوب کیست؟
  • فن بیان در تدریس
  • 5 روش متداول و مناسب برای داشتن تدریس حرفه ای
  • بهترین روش تدریس

در ادامه با این موارد به خوبی آشنا خواهید شد…

مشاوره تخصصی واتساپ

مدرس خوب کیست؟

همان طور که در مقاله موفقیت سریع هم به شما گفتیم، یکی از بهترین راه ها برای رسیدن هر چه سریع تر به موفقیت آموزش دیدن است. زمانی که شما به خوبی مطالبی را آموزش ببینید قطعاً پیشرفت فوق العاده ای هم در آن مطالب خواهید داشت و بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

طبیعی است که این آموزش زمانی بهتر و جذاب تر و البته مفیدتر می‌شود که روش تدریس آن بهترین نوع ممکن باشد. به همین دلیل مدرسین از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار هستند و باید به شدت خود را تقویت کنند تا بتوانند شاگردان خوبی تربیت کنند.

در ادامه بهترین روش های تدریس را برای شما بیان خواهیم کرد. پس اگر می‌خواهید به یک مدرس خوب تبدیل شوید و بهترین اتفاقات را برای شاگردان خود رقم بزنید، حتماً تا انتها همراه ما باشید…

بهترین روش رسیدن به موفقیت در روش تدریس این است که آموزش ببینید

فن بیان در تدریس

یکی از مهم ترین لازمه هایی که یک مدرس باید داشته باشد، فن بیان قوی و قدرتمند است. تا زمانی که فن بیان قدرتمندی نداشته باشید، مسلماً نمی‌توانید تدریس مفید و حرفه ای داشته باشید و به نتیجه دلخواه خود برسید.

فن بیان یک مدرس شامل مهارت های کلامی، زبان بدن، شیوه رفتاری و… او می‌شود و باید آن ها را به درستی رعایت کند تا بتواند بهترین نوع تدریس را داشته باشد. در مقاله فن بیان در تدریس ، 10 تکنیک فوق العاده درباره همین موضوع برایتان بیان کرده ایم که پیشنهاد می‌کنم برای افزایش و تقویت فن بیان خود هنگام تدریس بهتان توصیه می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

در ادامه به برخی شیوه های تدریسی اشاره خواهیم کرد که می‌توانند بسیار کمکتان کنند و اتفاقات خوبی برایتان رقم بزنند.

برای داشتن روش تدریس فوق العاده، ابتدا فن بیان خود را تقیت کنید

انواع روش های تدریس

هدف اصلی تدریس دقیقاً این است که یک مطلب را از استاد به شاگرد منتقل کند. یعنی پیامی بین آن ها رد و بدل می‌شود که باعث انتقال مطالب می‌شود. حالا هر چقدر این پیام محکم تر و بهتر منتقل شود، قطعاً نتیجه بهتری هم خواهد داشت. روش های زیر متداول ترین و پرکاربردترین روش های تدریس هستند که بعد از مطالعه آن ها، متوجه خواهید شد که چقدر از مدرسین ما از روش های معمولی و نه چندان خوبی استفاده می‌کنند و تا چه حد می‌توانید با داشتن برخی روش های تدریس، به مدرسی فوق العاده و برتر تبدیل شوید….

1. روش تدریس مشاهده ای

در این روش تدریس، شما باید سعی کنید با یک وسیله کمک آموزشی به شاگردان خود مطلبتان را آموزش دهید. این وسیله کمک آموزشی می‌تواند صوت باشد، کلیپ نمایشی باشد، پاورپوینت باشد، یک وسیله فیزیکی باشد و…

درست مثل معلم های علوم که برای فهم بهتر دانش آموزان خود، آزمایش های مختلفی با وسایل آزمایشگاهی انجام می‌دهند…

2. روش تدریس غیر مستقیم

می‌توانید برای آموزش بسیاری از مطالب، از روش تدریس غیر مستقیم استفاده کنید. یعنی به شاگردان خود نگویید دقیقاً چه چیزی می‌خواهید به آن ها بگویید. بلکه در لا به لای صحبت های خود به مطلب اصلی تان اشاره کنید. به این شیوه، شیوه پیام مخفی نیز می‌گویند. یعنی شما بدون این که مخاطب متوجه شود، حرف های اصلی تان را به آن ها می‌زنید.

مثل کتاب داستان های کودکان که در غالب ماجراهای جذاب، پیامی را به کودک منتقل می‌کنند.

یک روش تدریس خوب این است که مطالب را غیر مستقیم به شاگردان خود آموزش دهید
یک روش تدریس خوب این است که مطالب را غیر مستقیم به شاگردان خود آموزش دهید

3. روش تدریس مشارکتی

این روش از نامش هم مشخص است که چگونه است. یعنی باید از شاگردان خود بخواهید در درس با شما همکاری کنند تا بهتر هم متوجه موضوع شوند. یعنی از آن ها در حین تدریس سوال بپرسید، ازشان بخواهید مطالب کلاس را مرور کنند، کارهای عملی از آن ها بخواهید و…

یک روش تدریس خوب این است که از شاگردانتان بخواهید با شما همکاری کنند

4. روش تدریس سخنرانی

این روش معمولی ترین و البته متداول ترین روش تدریس است. اکثر معلم ها و اساتید ما هم درست همین گونه بوده اند. یعنی می‌آمدند و مطالبشان را همین طور طوطی وار توضیح می‌دادند و می‌رفتند!

این روش کمترین بازدهی ممکن را دارد و به احتمال زیاد هنگام تدریس، شاگرد یا خوابش می‌گیرد، یا مطالب را به خوبی یاد نمی‌گیرد، یا کلاً به درس هیچ توجهی نمی‌کند و…

پیشنهاد می‌کنم از این روش تدریس به هیچ وجه استفاده نکنید.

5. روش تدریس با بازی

اگر دانش آموزان و شاگردان شما سن پایینی دارند، بهترین روش تدریس برای آن ها بازی کردن است. یعنی با بازی های مختلفی مانند شعر خواندن، شوخی و خنده، دست زدن و… می‌توانید مطالب را راحت تر به دانش آموزان خود بفهمانید.

البته اگر شاگردانتان در سنین بالایی هستند، می‌توانید به وسیله شوخی کردن و خنداندن و بازی هایی مخصوص بزرگسالان مانند بازی های تقویت حافظه و… مطالب را به خوبی به آن ها آموزش دهید.

یک روش تدریس فوق العاده این است که مطالب را با بازی به شاگردان خود یاد دهید
یک روش تدریس فوق العاده این است که مطالب را با بازی به شاگردان خود یاد دهید

بهترین روش تدریس

در این مقاله 5 مورد از متداول ترین روش های تدریس برای شما گفته شد. روش هایی که هر کدام می‌توانند به نوع خودشان مناسب باشند و در جایگاه خود از آن ها استفاده شود. در مقالات بعدی که درباره روش تدریس برایتان خواهیم نوشت، روش هایی را بیان خواهیم کرد که بتوانید با استفاده از آن ها به طور حیرت انگیزی تدریس کنید و تبدیل به یکی از برترین اساتید شوید.

همچنین اگر مدرس هستید و علاقه دارید که اتفاقات فوق العاده هیجان انگیزه برایتان رخ دهد و با تدریس درآمدی باورنکردنی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنم حتماً سری به صفحه دوره حیرت انگیز استاد برتر3 بزنید و همانند اساتیدی که در دوره های قبل شرکت کرده اند، درآمد و جایگاه اجتماعی فوق العاده بالایی کسب کنید.

اگر شما هم روش تدریس خوبی را می‌شناسید که فکر می‌کنید می‌تواند به ما و سایر عزیزان نیز کمک کند، خوشحال می‌شویم آن را در بخش نظرات با ما نیز در میان بگذارید.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --