چگونه در جمع دوستان صحبت کنیم؟

یکی از باورهای غلطی که در بین اغلب افراد وجود دارد این است که صحبت کردن و فن بیان در جمع های دوستانه نیاز به رعایت هیچگونه آداب و حدودی ندارد و می توانند هر طور که مایل هستند با دیگران صحبت کنند! اما بد نیست که بدانید حتی اگر قرار است در جمع با دیگران صحبت کنید و افراد این جمع با شما بسیار خودمانی هستند، باز هم موظف هستید برخی نکات را رعایت کنید؛ در غیر این صورت مطمئن باشید به مرور زمان مشکلات بسیار زیادی در روابط دوستانه شما رخ خواهد داد که بعدها متوجه می شوید علت آنها توجه نکردن به همین نکات کوچک است. در ادامه قصد داریم به تعدادی از این نکات اشاره کنیم و بگوییم که دقیقاً چگونه در جمع دوستان صحبت کنیم ؟ در واقع در ادامه با مطالب زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

  1. انتقاد ممنوع
  2. بی احترامی ممنوع
  3. شوخ طبع باشید
  4. شنونده هم باشید
  5. سخاوتمند باشید

1. انتقاد ممنوع

یکی از مهمترین نکته هایی که باید به آن توجه داشته باشید انتقاد کردن است. برخی اوقات ما فکر می‌کنیم چون طرف مقابل دوست ما است، می توانیم هر طور که مایل هستیم نقاط ضعف او را بیان کنیم و از او انتقاد نماییم. اما این کاملاً غلط است!

هر فردی هر اندازه هم که با شما صمیمی باشد باز هم این امکان وجود دارد که از برخی سخنان شما رنجیده شود. بنابراین حتی اگر قرار است از کسی انتقاد کنید که رابطه بسیار نزدیکی با شما دارد، لطفاً تمام توجه خود را داشته باشید که چند نکته مهم را در انتقادات خود رعایت نمایید.

راه های انتقاد کردن از دوستان

اولین نکته و مهمترین نکته این است که هرگز در جمع و مقابل دیگران از دوست خود انتقاد نکنید. شاید افراد جمع حاضر همگی برای شما بسیار نزدیک و خودمانی باشند اما این امکان وجود دارد که دوست شما حتی با یک نفر از این افراد هم آنقدر صمیمی نباشد که دلش بخواهد در مقابل او مورد انتقاد قرار بگیرد. پس حتما سعی کنید نکته‌ای که مد نظر دارید در خلوت دو نفره و دوستانه خودتان بیان نمایید.

قبل از اینکه شروع به انتقاد کردن کنید حتما شرایط روحی و روانی دوست خود را در نظر بگیرید. شاید حرف شما اصلاً بد نباشد و بسیار هم منطقی به نظر برسد اما شرایط روحی فرد مقابل به شکل این باشد که بتواند این موضوع را بپذیرد. پس تمام تلاش خود را بکنید تا در موقعیتی که او هم سرحال است و مطمئن هستید که مشکلی از لحاظ روحی ندارد نکته مورد نظر تان را به او گوشزد کنید.

هنگام انتقاد کردن حتماً به شخص مقابل بگویید که چون دوستش دارید و دلتان می خواهد کوچکترین نقصی در وجود او نبینید در حال بیان کردن این نکته هستید. از جملاتی مانند اگر این کار رو بکنی عالی تر میشی و امثال این استفاده کنید تا فرد بداند که در نظر شما شخصی قابل احترام و با ارزش است که دوست دارید کوچکترین ایرادی را هم در وجود او رفع نمایید.

یک نکته مهم دیگر که در هنگام انتقاد کردن باید به آن دقت نمایید این است که اگر رفتاری چندین بار از فردی سر بزند باید در باره آن انتقاد صورت گیرد در غیر اینصورت با یکی دوبار بروز اشتباه نمی توان درباره شخص مقابل اظهارنظر قطعی کرد.

پیشنهاد می کنم حتماً مقاله اصول انتقاد را که خیلی دقیق تر و کامل تر به این موضوع پرداخته مطالعه کنید تا با آداب این کار بیشتر آشنا شوید.

انتقاد کردن در جمع دوستان

2. بی احترامی ممنوع

یکی از عادت های بسیار زشت و ناپسند که در اغلب جمع‌های دوستانه مشاهده می‌شود، عادت به استفاده از الفاظ رکیک می باشد؛ حتی در شبکه های اجتماعی بارها مشاهده شده که متن هایی با این مضمون نوشته می‌شود که میزان صمیمیت شما با افراد هر چقدر بیشتر باشد به همان اندازه استفاده از کلمات رکیک در صحبت های شما نیز افزایش پیدا می کند! اما توجه داشته باشید این موضوع ممکن است عواقب بسیار بدی به دنبال داشته باشد:

اول اینکه شما را عادت می‌دهد که مدام در حین صحبت کردن با کلمات ناشایست دیگران را مخاطب قرار دهید و با آنها حرف بزنید. ممکن است در جمعی قرار بگیرید که به شدت با آنها رو در وایسی دارید؛ حال تصور کنید طبق عادت همیشگی فقط یک کلمه رکیک از دهان شما خارج شود! بدون شک شخصیت شما در ذهن آنها به حد قابل توجهی مورد سوء ظن قرار خواهد گرفت.

نکته دیگر این که شاید استفاده از کلمات رکیک در ظاهر جذاب و جالب به نظر برسند؛ اما مطمئن باشید حتی زمینی ترین دوستان شما هم از اینکه با الفاظ زشت و ناپسند آنها را مخاطب قرار دهید لذت نمی برند. میزان صمیمیت شما هیچ ارتباطی با میزان استفاده شما از الفاظ و کلمات رکیک ندارد؛ به مرور زمان این بی حرمتی ها تا جایی ادامه پیدا خواهد کرد که ممکن است همه حریم‌ها بین شما و دوستانتان از بین برود و مشکلاتی ایجاد شود که هیچ راه جبرانی برای آنها وجود ندارد که نهایتاً منجر به قطع شدن روابط شما خواهند شد.

3. شوخ طبع باشید

با رعایت احترام هم می توان با دوستان خود صمیمی بود و از حضور در کنار آنها لذت برد؛ وقتی که با آنها شوخی می کنید در نظرشان بسیار دلنشین تر به نظر خواهید رسید البته باز هم تاکید می کنم حتی شوخی های شما هم با رعایت جوانب ادب باشد. ضمن اینکه تا آنجا که می توانید سعی کنید هرگز افراد و اشخاص را سوژه شوخی و خنده های خود قرار ندهید؛ شاید دوست شما در آن لحظه هیچگونه اعتراضی به شما نکند اما مطمئن باشید برای هیچ کس دلچسب نیست که در جمع مورد تمسخر واقع شود.

منظور از شوخی کردن این نیست که دیگران را ریشخند کنید؛ بلکه می‌توانید خاطره تعریف کنید و یا حتی در مورد موضوعاتی که به هیچ یک از افراد جمع باز نمی گردد و هیچ شخص خاصی را هدف قرار نمی دهد شوخی و خنده داشته باشید.

اشتباه است اگر فکر کنید می توانید در جمع‌های دوستانه تان هر طور که دلتان می‌خواهد با بقیه حرف بزنید و حتی شوخی هایی را انجام دهید که شخصیت و منش افراد را زیر سوال ببرند؛ هبچ کس دوست ندارد نقاط ضعفش وسیله‌ای برای دست انداختن و شوخی کردن با او باشد.

باز هم تاکید می کنم صمیمیت شما با دوستانتان به هیچ عنوان دلیل موجهی برای این نیست که بخواهید شوخی ناشایست و زشتی را با آنها انجام دهید که شخصیت شان را زیر سوال ببرد؛ ضمنا قبل از اینکه با افراد شوخی کنید حتما دقت نمایید که آیا فرد برای این نوع از شوخی مناسب است یا خیر؟ بعضی افراد با شوخی های لفظی مشکل ندارند و بعضی های دیگر با شوخی های عملی بنابراین با توجه به نوع شخصیت فرد مقابل با او رفتار کنید.

پیشنهاد می کنم حتماً مقاله هنر طنزپردازی را مطالعه کنید تا بهتر متوجه منظور ما از طنزگویی در صحبت کردن شوید.

چطور در جمع دوستان شوخی کنیم
چطور در جمع دوستان شوخی کنیم

4. شنونده هم باشید

چرا برخی از ما تصور می کنیم وقتی در جمع دوستان مان هستیم فقط ما باید صحبت کنیم و هیچ گونه صدایی از فرد دیگری خارج نشود؟ این موضوع میقان اشتباه است! دوستان شما افرادی هستند که مایلند همان قدر که شما صحبت می کنید و مسائل خود را با آنها در میان می گذارید، متقابلاً آن ها هم بتوانند درباره مشغله ها و درگیری های ذهنی خود و حتی اتفاق های روزمره شان با شما صحبت کنند.

اغلب صحبت هایی که در جمع‌های دوستانه رد و بدل می شوند، معمولاً مربوط به گرفتاری ها و ناراحتی هایی هستند که نمی توانید آنها را به راحتی با دیگران در میان بگذارید یا موضوعاتی که ذهن شما را به شدت درگیر کرده اند؛ بنابراین لطفاً توجه کنید وقتی که شما در کنار دوست خود هستید همان اندازه خودتان نیاز به حرف زدن دارید تا از شر احساسات منفی خود خلاص شوید، او هم باید صحبت کند. در غیر این صورت رابطه شما یک رابطه دوستانه یک طرفه محسوب می شود که همیشه یکی از دوستان نقش شنونده و یکی دیگر نقش گوینده را دارد.

با این اوصاف توقع نداشته باشید این رابطه مدت زمان زیادی دوام بیاورد؛ زیرا بعد از مدتی متوجه خواهید شد آنقدر از احوالات دوست خود نا آگاه هستید که متاسفانه در لحظات حساسی که به شما احتیاج داشته است هرگز در کنار او نبوده اید. آیا خود شما حاضر به ادامه چنین رابطه ای هستید؟ بدون شک پاسختان منفی است. همان اندازه که توقع دارید که دوستتان هم برای لحظات سخت شما باشد و شنونده خوبی برای صحبت های شما باشد لطفاً.

سعی کنید خودتان هم این نکته را رعایت کنید تا شخص مقابل هم احساس امنیت و آرامش روانی را در رابطه مشترک تان احساس کند زیبایی یک رابطه زمانی به اوج خود می رسد که هر دو طرف برای هم رفیق و همراه مناسبی باشند.

چطور در جمع دوستان صحبت کنیم

5. سخاوتمند باشید

غرور و خودپسندی بیش از حد، آفت هر رابطه‌ای است. فرقی هم نمی کند چه نوع رابطه‌ای؟ چه رابطه دوستانه و چه رابطه بین زوجین یا بین والدین و فرزندان، وقتی که یکی از طرفین درگیر احساس غرور و خود برتر بینی باشد، به مرور زمان رابطه رو به سردی خواهد رفت؛ چرا که این مدل رفتاری و از بالا نگاه کردن به سایر افراد اعتماد به نفس را در وجود آنها می کشد. به همین دلیل هم بعد از مدتی شخص ترجیح می دهد برای حفظ آرامش روانی خود رابطه را ترک کند.

در روابط دوستانه اگر واقعاً نسبت به فرد مقابل حس غرور و خود برتر بینی دارید، لطفاً هرگز وارد این رابطه دوستانه نشوید! چرا که به مرور زمان موجب آزار و اذیت دوست خود خواهید شد و حتی ممکن است باعث شوید اعتماد به نفس و کاملاً از بین برود و نسبت به خود احساس بدی پیدا کند.

حتی اگر نسبت به فردی دچار احساس حسادت هستید، باز هم خواهش می کنم رابطه دوستانه‌ای با او برقرار نکنید! حسادت شما ممکن است به این فرد آسیب وارد کند. متاسفانه احساس حسادت شاید در ظاهر فقط یک حس سطحی به نظر برسد اما در پشت پرده این احساس بسیار عمیق و قوی است که می‌تواند به مرور زمان مشکلات بسیار زیادی را به بار آورد؛ تا جایی که حتی برای خاموش کردن آتش حسادت خود راضی شوید به فرد مقابل آسیب برسانید و آرامش زندگی او را بر هم بزنید! اگر دچار مشکلاتی از این قبیل هستید قبل از ورود به هر نوع رابطه ای سعی کنید این مشکلات را برطرف نمایید سپس وارد ارتباطات دوستانه و یا هر نوع دیگری از رابطه شوید.

در روابط دوستانه خود سعی کنید نسبت به بیان نقاط قوت افراد سخاوتمند باشید؛ وقتی که شما بسیار خالصانه و از دوستی نقاط قوت فرد مقابل را بیان می کنید، احساس بسیار خوبی در قلب و ایجاد می شود و فکر می کند که تا چه اندازه در کنار شما می تواند آرامش داشته باشد و به مرور زمان متوجه خواهید شد که برای او تبدیل به یک فرد قابل اعتماد شده‌اید و مشکلات و راز های خود را با شما در میان می گذارد؛ چرا که او معتقد است شما علاوه بر دیدن نقاط ضعف او نقاط قوت او را هم می‌بینید و متوجه آنها می شوید.

هرگز قدرت تعریف و تمجید را دست کم نگیرید؛ تعریف کردن و بیان نقاط قوت می تواند اثر بسیار مثبتی در وجود فرد مقابل داشته باشد لطفاً سعی کنید. حتماً هر از گاهی به دوستان تان یادآوری کنید که تا چه اندازه خوب هستند و چقدر از حضور در کنار آنها خوشحال هستید. پیشنهاد می کنم در این رابطه حتماً مقاله چگونه از دیگران تعریف کنیم را هم با دقت مطالعه کنید.

فن بیان در ارتباطات دوستانه
فن بیان در ارتباطات دوستانه

بهترین راه تقویت فن بیان

یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و صحبت کردن و مهارت های مرتبط با آن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیرحضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Talk to friendsپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image