چگونه استارت آپ بسازیم؟

راه اندازی استارت آپ را شاید بتوان یکی از سخت ترین مراحل شروع یک کسب و کار دانست. اغلب افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کاری نوپا هستند با سؤالات مشابهی رو به رو می‌شوند، مانند استارت آپ چیست؟ چگونه می‌توانیم یک کسب و کار جدید را شروع کنیم؟ هزینه آن چقدر خواهد بود؟ برای شروع یک استارت آپ چه گام هایی باید برداریم؟ اگر شما رویای راه اندازی استارت آپ در سردارید، همراه ما باشید تا راه اندازی استارت آپ موفق را به خوبی یاد بگیرید…

در مقاله چگونه استارت آپ بسازیم می‌خوانید

 • تفاوت کارآفرینی با استارت آپ چیست؟
 • آیا همه استارت آپ ها موفق می‌شوند؟
 • مراحل راه اندازی استارت آپ (13 مرحله برای راه اندازی استارت آپ موفق)

با استفاده از مراحلی که برای راه اندازی یک استارت آپ موفق به شما گفته خواهد شد، می‌توانید یک استارت آپ فوق العاده برای خودتان راه اندازی کنید. پس تا انتها با ما همراه باشید…

تفاوت کارآفرینی با استارت آپ چیست؟

شاید در نگاه اول بعضی فکر کنند که استارت آپ ها همان کارآفرینان هستند.

 اما کارآفرینی فرآیندی است که یک مدل کسب و کار مشخص را تنها با تیم های جدید یا در مکان‌ها و زمان‌های جدید بازآفرینی می‌کند.

 ولی کار راه اندازی استارت آپ ‌ها یعنی ساخت یک مدل کسب و کار جدید. یعنی علاوه بر تغییر مکان، زمان و تیم کاری کسب و کار، اجزای آن (محصولات، روش توزیع، فعالیت‌ها و منابع مورد استفاده، مشتریان هدف و …) را هم تغییر می‌دهد. کاری که با ابهام و ریسک بالا انجام می‌گیرد و نتیجه آن در صورت موفقیت، خلق ثروت زیاد برای صاحبان استارت آپ است.

راه اندازی استارت آپ یعنی ساخت یک مدل کسب و کار جدید

معمولاً کارآفرین اجزاء مدل کسب و کار خود را می‌شناسد و نمونه واقعی آن را در محیط های دیگر دیده است. ولی برای استارت آپ بعضی یا همه اجزای، ناشناخته و همچنین دارای ابهاماتی است.

حتی بازارهای هدف برای تیم استارت آپی، در حد فرضیه و حدس و گمان است. ضمناً گسترش پذیر بودن و تکرار پذیر بودن مدل کسب و کار استارت آپ هم با ابهام مواجه است.

 برای پیاده سازی و ساختن هر چیزی ابتدا نیاز دارید مفهوم و بعد های آن را بشناسید.

به شما توصیه می کنم قبل از خواندن مقاله چگونه استارت آپ بسازیم به مقاله استارت آپ چیست ؟ مراجعه کنید تا ابتدا به خوبی این مفهوم را درک کنید، با نمونه های استارت آپ های موفق ایرانی آشنا شوید و سپس سراغ راه اندازی استارت آپ بروید.

حتماً بخوانید: استارت آپ چیست؟

آیا همه استارت آپ ها موفق می‌شوند؟

توجه داشته باشید که در ابتدای یک کسب و کار هرچه فعالیت ها و گام هایی که انجام می‌شود، صحیح تر و اصولی تر باشد،‌ شانس موفقیت بالاتر می‌رود.

اگر ایده خیلی تازه و جدیدی ندارید و فقط می‌خواهید کسب و کاری راه اندازی کنید و به منبع درآمد برسید، که مشابه آن وجود دارد، رمز موفقیت شما این است که خوب کپی کنید و بدانید استارت آپی موفق است که بهتر و تمیز تر کپی شده باشد.

به عنوان مثال: دیجی کالا که در حال حاضر یکی از موفق ترین استارت آپ های ایرانی در زمینه فروشگاه های اینترنتی است، ایده جدیدی نداشت ولی توانست به بهترین شکل و با توجه به شرایط و نیازهای مشتریان اهداف خود را پیاده سازی کند و به سوددهی برسد.

از زمانی که ایده شروع یک استارت آپ به ذهن می‌رسد؛ تا مرحله سوددهی باید مراحلی را طی کرد که مثل یک بازی می‌ماند.

این بازی اینگونه است : مرحله بعد زمانی شروع می‌شود که مرحله قبل به پایان رسیده باشد.

 به طور کلی می‌توان گفت استارت‌ آپ‌ ها در دنیا بر پایه سه اصل اساسی بنا شده‌اند.

 این سه اصل عبارت‌اند از : تیم، ایده و سرمایه. این جمله به این معنا نیست که با نداشتن هر یک از این سه عنصر نمی‌توانید کار را آغاز کنید؛ در واقع برای تبدیل شدن به یک استارت‌ آپ واقعی باید بکوشید تا به مرور زمان به این سه عنصر دست پیدا کنید.

راه اندازی استارت آپ بر سه اصل تیم، ایده و سرمایه بنا شده است

در ادامه به راهکار های ساختن یک استارت آپ می پردازیم.

مراحل راه اندازی استارت آپ

بخشی از زندگی و کار در دنیای استارت آپ ، مربوط به درس گرفتن از اشتباهات است، هم اشتباهات خودتان و هم دیگران. شما این شانس را دارید که ببینید چه چیزی شرکت‌های موفق را از آن‌هایی که درنهایت شکست خورده‌اند متمایز می‌کند و امیدواریم که بتوانید قبل از اینکه خودتان همان اشتباهات را مرتکب شوید، این درس‌ها را بیاموزید.

با توجه به تعاریف و مواردی که در رابطه با مفهوم استارت آپ در مقاله استارت آپ چیست گفته شد، در اینجا لازم می‌بینیم که مراحل راه اندازی آن را به شکل مرحله به مرحله معرفی کنیم تا شما نیز بتوانید از آن به عنوان یک الگو برای راه اندازی کسب‌وکار خود استفاده کنید. البته، ممکن است برخی از افراد به این مراحل، چند مرحله جزئی دیگری نیز اضافه کنند که به سلیقه افراد بستگی دارد.

برای راه اندازی استارت آپ از اشتباهاتتان درس بگیرید

13 مرحله راه اندازی استارت آپ موفق

 1. سفر به آینده
 2. حل کردن یک مشکل واقعی
 3. یادداشت برداری ایده ها
 4. تیم سازی
 5. داشتن یک مشاور
 6. ثبت و مراقبت از ایده
 7. طراحی یک نقشه راه
 8. مدل سازی
 9. سرمایه
 10. از محصول خود رونمایی کنید
 11. پیگیری مشتریان
 12. بازاریابی و تولید محتوا
 13. خوش بگذرانید

1_ سفر به آینده

این که شما استارت آپی در زمینه ای شبیه به دیگر استارت آپ ها یا بیزینس ها داشته باشید و بخواهید از ایده های دیگر استارت آپ ها کمک بگیرید، اشتباه نیست، اما چنین تفکرِ آخر سر شاید کار دستتان بدهد.

پُل گراهام، برنامه نویس معروف و طراح زبان های برنامه نویسی که استارت آپ های مختلفی را هم بنیان گذاری کرده ایده های استارت آپی را به سه دسته تقسیم می کند:

 • ساده و معلوم
 • معلوم و سخت
 • غیر معلوم و سخت

ایده های استارت آپی ساده و معلوم از تخصص بالای یک فرد در حوزه تخصصی اش می‌آید.

پس دو زمینه دیگر برای انتخاب موضوع و نوع استارت آپ باقی می‌ماند.

 به آینده سفر کنیم و به ایده هایی برسیم که یکی از این دو حالت را داشته باشد:

 1. معلوم و سخت
 2. غیر معلوم و سخت

در این مرحله تنها یک سری افکار در ذهن عبور خواهد کرد و هیچ کاغذ و قلمی در دست نیست. از کاری که می خواهید انجام دهید رویایی بسازید و آن را پرورش دهید. بی شک یکی از جذابترین مراحل همین است.

راه اندازی استارت آپ از یک ایده شروع می‌شود
راه اندازی استارت آپ از یک ایده شروع می‌شود

2_ حل کردن یک مشکل واقعی

مفهوم استارت آپ از یک ایده شروع می‌شود، این ایده ممکن است خلاقانه و جدید بوده و یا ممکن است برگرفته از یک کسب‌و‌کار خارجی یا داخلی باشد.

ایده‌های جدید بسیاری وجود دارد که هر سال مطرح می‌گردند و اکثر آن‌ها به فراموشی سپرده می‌شوند. اگر برای شما این سوال به وجود آمده که چرا کسب و کارها شکست می خورند ، باید بگویم دو دلیل اساسی وجود دارد؛ اینکه ایده‌ی مطرح‌شده مشکلی را حل نمی‌کرده، و یا پاسخگوی نیازهای فعلی مشتریان نبوده است.

برای اینکه یک محصول موفق شود، باید بتواند نیازی را پیدا کند که تا به حال در یک بازار برآورده نشده یا بازاری پیدا کند که قبلاً کشف نشده بوده است. باید مردم را متقاعد کند تا با درآمدی که به سختی آن را به دست آورده اند مشارکت کرده و محصول استارت آپشان را خریداری کنند چرا که باور دارند این محصول زندگی آن‌ها را بهبود خواهد بخشید.

موفقیت به کمی خوش‌شانسی نیاز دارد، اما به دانستن اینکه بازار محصولتان کجاست هم نیازمند است. خیلی بهتر است به جای اینکه اجازه دهید باورهایتان، پیش‌فرض‌هایی درمورد خواسته‌ها و نیاز های مردم را به شما دیکته کنند، نسبت به آنچه مشتریان احتمالیتان در زمان حال و آینده می‌خواهند ایده‌ای داشته باشید.

ازاین‌رو، قبل از صرف ساعت‌ها وقت و هزینه برای یک پروژه، تشخیص دهید که این پروژه چه مشکلی را حل می‌کند و آیا بازار آن مدت زیادی دوام خواهد آورد یا خیر.

و مهم‌تر از همه این که، با مشتریان احتمالی صحبت کنید. درمورد گرایشات بازار و مقصد این صنعت، تحقیقات خود را انجام دهید. وقتی به این نتیجه رسیدید که حالا و در درازمدت می‌توانید مشکلی را برای مشتریان حل کنید، با اطمینان از قرار گرفتن در مسیر درست می‌توانید از تلاش کردن برای فروش محصولتان احساس آرامش کنید.

راه اندازی استارت آپ به پیدا کردن بازار محصول هم نیاز دارد

3_ یادداشت برداری ایده ها

گفته می‌شود سواد در نوشتن است. آن های که یادداشت برداری می‌کنند رستگار می‌شوند. مگر می‌شود؟ مگر می‌شود ننویسی و شاهکار کنی؟

ذهن ما باید آن قدر تمیز، طبقه بندی شده و خلوت باشد که منتظر اتفاقات غیر قابل پیش بینی باشد و آن ها را به زیبایی مدیریت کند. این که ما انسان ها گاهی چیزی مهم را فراموش می کنیم، اتفاقی طبیعی ست.

اصلاً بحث توانایی نیست؛ بحث بحثِ احتمالات است. هر کسی با هر کیفیت هوش قادر نخواهد بود دقت و محصولی که در نوشتن ایده ها بروز می دهد را در خاطر سپاری آن ها در ذهنش بروز دهد.

سعی کنیم در هر جلسه ای، در زمان خلوت با خودمان، وقتی رویا پردازی می‌کنیم و هیجان زده ایم و … دفتر یادداشت مان دست مان باشد. خودکار های رنگی مان حاضر باشند. رنگ ها به نگارش منظم تر افکارمان کمک می‌کنند، آن ها را از خودمان دریغ نکنیم.

فکر کنید، ساعت ها ایده پردازی کنید. همه ی خروجی های ذهن تان را یادداشت کنید. این تکنیک عادتان که بشود شاهکارها کم کم خودشان را نشان تان می دهند، مطمئن باشید.

قبل از صرف زمان و هزینه برای راه اندازی استارت آپ تشخیص دهید چه مشکلی را حل می‌کند

4_ تیم سازی

در بخش چهارم از مراحل راه اندازی استارت آپ به سراغ نحوه‌ی تشکیل تیم مناسب و مبحث تیم سازی می‌رویم.

شما به عنوان یک رهبر، همانند ناخدای کشتی پیش برنده‌ی استارت آپ خود هستید. اما هر کشتی که قرار است به مقصدش برسد به خدمه‌ی خوب هم نیاز دارد، و کارآفرینی که می‌خواهد کسب و کار خود را گسترش بدهد، باید افرادی را پیدا کند که در انجام این کار او را یاری کنند.

تشکیل دادن یک تیم مناسب برای کسب و کار نوپا می‌تواند چالشهای مختلفی را به وجود آورد. همواره احتمال بروز تعارض و رقابت وجود دارد، و این درگیری احتمالی می‌تواند درصورت درست مدیریت نشدن، کار شما را از ریل خارج کند. اما تیمی که با ترکیب درست شکل گرفته باشد می‌تواند موفقیت و شکست استارت آپ شما را تعیین کند.

هنگام تشکیل دادن تیم خود، بهتر است که شخصیت آن‌ها را در کنار مهارت‌ها و تجربه‌شان در نظر بگیرید. برخی ممکن است تمام مهارت‌ها و تجربه‌ای را که برای ایفای یک نقش آرزو می‌کردید داشته باشند، اما تناسبی با فرهنگ کسب و کارشما نداشته باشند.

 قطعاً توانایی مهم است، اما بهترین تیم‌ها آن‌هایی هستند که با هم خوب کار می‌کنند تا یک هدف جمعی را تحقق بخشند.

تیم خوب هسته کلیدی راه اندازی استارت آپ است
تیم خوب هسته کلیدی راه اندازی استارت آپ است

5_ داشتن یک مشاور

بسیاری از ما دوست نداریم برای شروع کاری مثل همان راه اندازی استارت آپ از دیگران درخواست کمک کنیم و درخواست از کسی برای حضور به عنوان مشاوره یا گوش دادن به مشکلات و شکایت‌هایتان شاید درخواست بزرگی به نظر برسد.

داشتن مشاورانی در کنار خود از همان ابتدای کار، کلید جلوگیری از بروز مشکلات و حفظ سلامت روانی شماست.

داشتن نظرات و دیدگاه‌های مشاوران و مربیان می‌تواند در عین‌حال که شما تصمیم‌گیرنده‌ی نهایی هستید، اطلاعات بیشتر و دیدگاه‌های متفاوتی را برای تصمیم‌گیری آگاهانه در اختیارتان بگذارد.

خالق یک کسب و کار بودن می‌تواند این احساس را ایجاد کند که باید همه‌چیز را بدانید یا تمام جواب‌ها را داشته باشید، اما حقیقت این است که مسیر اداره‌ی یک کسب و کار می‌تواند پر از دست‌انداز و دارای پیچ‌و‌خم‌های پیش‌بینی‌نشده‌ای باشد.

داشتن مشاوران باتجربه‌ای که به آنها تکیه کنید، نقشه‌ای در اختیارتان می‌گذارد که حاوی نشانه‌های مهم و خطرات احتمالی است که دیگران دیده یا تجربه کرده‌اند و دانشی که می‌تواند فرق میان موفقیت و شکست کسب و کار شما را تعیین کند.

داشتن مشاور برای راه اندازی استارت آپ ضروری است

6_ ثبت و مراقبت از ایده

فرآیند تبدیل ایده تان به محصول و استارت آپ به معنای عَرضه‌ی آن ایده به جهان خارج است.

کارمندان، سرمایه گذاران و مشتریان به‌صورت غریزی به سمت شما کشیده نمی‌شوند، ازاین‌رو باید به دنیا نشان دهید که با کسب و کار خود در آینده قرار است چه کاری انجام دهید. یعنی بتوانید درمقابل بسیاری از افرادی که آن ها را نمی‌شناسید، درباره‌ی آنچه ساخته‌اید و اینکه چطور با هر چیز دیگری در بازار متفاوت بوده یا از آن‌ها بهتر است، صحبت کنید.

در واقع باید بتوانید توانایی های استارت آپ خود را عرضه کنید. صحبت کردن درمورد ایده‌هایتان در محیط عمومی، هزینه‌ی تلاش برای انجام کسب و کار است. اما اگر مراقب نحوه‌ی حفاظت از حساس‌ترین جزئیات کاری خود نباشید، می‌تواند خطرناک باشد.

سرانجام باید برخی از این ایده‌ها را به دنیای بیرون ببرید تا کسب و کار خود را ارتقا دهید. محیط عمومی خطر دزدیده‌ شدن ایده‌هایتان را افزایش می‌دهد.

 اگر قرار است به سراغ گروه حرفه‌ای کوچک‌تر یا شرکا، تأمین کنندگان، یا تولیدکنندگان احتمالی بروید، عقل حکم می‌کند که تمام افراد دخیل در کار، یک قرارداد عدم افشاسازی امضا کنند که به‌ واسطه‌ی وجود تهدید قانونی، آنها را از صحبت درباره‌ی هرگونه جزئیات خاصی که با آن‌ها در میان گذاشته‌اید باز می‌دارد.

اکثر سرمایه گذارانِ مجاز، هنگام ملاقات برای بحث درباره‌ی سرمایه گذاری احتمالی، به امضای قرارداد مبادرت نمی‌ورزند و شما هم نمی‌خواهید با درخواست چنین چیزی از آن‌ها، قدم اشتباهی بردارید.

در این موارد، عاقلانه‌تر است که به جزئیات سطح بالا درمورد محصول خود بچسبید که می‌توانند درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد و برآورده سازی نیازی توسط آن در بازار، اطلاع‌رسانی کنند بدون اینکه اطلاعات زیادی را ارائه دهید.

قبل از راه اندازی استارت آپ به فرآیند تبدیل ایده تان به محصول دقت کنید

7_ طراحی یک نقشه راه

تهیه‌ی نقشه‌ی راه به معنای تعریف اهداف سطح بالایی است که آرزو دارید با راه اندازی استارت آپ خود به آن ها برسید، اما تحقق آن اهداف به یک سند مکتوب نیاز دارد. این طرح که پروژه‌ و اقدامات بزرگ و کوچک لازم برای برآورده ساختن اهدافتان را دربردارد، شروع تحقق یافتن ایده هایتان است، اما تهیه و تنظیم نقشه‌ی راه نیازمند کار مجزایی است تا موفقیت تضمین شود.

بخشی از فرآیند رسیدن به هر هدفی، تجزیه‌ی آن به بخش‌های کوچک‌تر و قابل کنترل است که راحت‌تر بتوان از عهده‌ی آن ها برآمد. حتی اگر هدف فعلی شما، خودش بخش کوچکتری از پروژه‌ی بزرگ‌تری است، باز هم شروع کردنش سخت خواهد بود.

اگر مایل نیستید به جزئیات بپردازید، تهیه‌ی نقشه‌ای از کارها و جداول زمانی برای تکمیل آن ها می‌تواند حکم زیاده‌روی داشته باشد. اما قرار دادن هر کار ظاهراً جزئی در نقشه‌ی راهتان به‌عنوان اقدام ضروری پروژه، این اطمینان را می‌دهد که هیچ‌چیزی از قلم نیافتاده و همه در جریان آنچه باید انجام شود، هستند.

وقتی قصد عمل کردن به نقشه‌ی راه را دارید، باید کارها و پروژه‌ها را براساس استعدادهای خاصّ کارمندان و پیمانکاران، میان آن ها تقسیم کنید. اینجا همان جایی است که داشتن گروهی متنوع با استعدادهای منحصربه‌فرد به درد می‌خورد، چرا که دستیابی به اهدافتان بدون شک نیازمند کار در حوزه‌های مختلف است.

شاید مهم‌ترین نکته در هر نقشه‌ی راهی، داشتن مقداری انعطاف‌پذیری و تمایل به ایجاد تغییر درصورت نیاز باشد. حوزه‌هایی را که حاضرید درصورت لزوم تغییر دهید، و آنهایی را که سازش‌پذیر نیستند، شناسایی کنید.

برای راه اندازی استارت آپ نقشه راهتان را تعریف کنید

8_ مدل سازی

جذب سرمایه وقتی چالش‌برانگیزتر می‌شود که با چشم‌اندازی پر ازدحام روبه‌رو باشید. یعنی با راه اندازی استارت آپ های بی‌شماری که هر روز سر می‌رسند تا بر سر سرمایه‌ای مشابه با شما رقابت کنند، کارتان سخت تر خواهد شد.

شما هر چقدر تلاش کنید تا نظر سرمایه گذاران را برای سودمند بودن ایده خود جلب کنید، درصد کمی احتمال دارد که موفق شوید.

سعی کنید خودتان را جای یک سرمایه گذار بگذارید و بررسی کنید که در چه صورتی می‌تواند به شما اعتماد کند و سرمایه خود را در اختیار شما قرار دهد.

برای مثال شما هر چه بخواهید توضیح دهید که، من یه ایده ی فوق العاده دارم که می تونه دنیا رو تکون بده! می تونه یه مشکل بزرگ زندگی آدم ها رو حل کنه! و ….

سرمایه گذار شاید کمی هیجان زده شود اما عکس العمل خاصی نشان نمی‌دهد و احتمالاً به شما اینطور می‌گوید:

عزیزم! یه چیزی به من نشون بده؛ اگر برنامه نویسی داره چند خط کُد براش بنویس، اگر یه شی ء هست یه طراحی اولیه به من نشون بده، اگر یه سایته، نقشه ی سایتتو روی کاغذ نشون بده و مدل بساز. بهم کمک کن جای کاربر قرار بگیرم ایمان بیارم ایده ی تو ارزش توجه دارد. ببینم مزیت رقابتی آن نسبت به محصول مشابه آن چیست.

اگر من قرار بود روی ایده های ابر بالا سر تو سرمایه گذاری کنم که هیچ وقت همچین سرمایه ای نداشتم!

برای راه اندازی استارت آپ به خواسته ها توجه کنید

9_ سرمایه

جذب سرمایه یکی از مهم‌ترین و چالش‌ برانگیزترین کارهایی است که در جریان اداره یا راه اندازی استارت آپ با آن مواجه خواهید شد. به ندرت پیش می‌آید که سرمایه گذاران صف بکشند تا هرچه را که یک استارت آپ می‌خواهد در اختیارش بگذارند، پس گرفتن پول نیازمند کار سخت، پشتکار، و از همه مهم‌تر، صبر است.

این سرمایه گاهی از طریق خود اعضای تشکیل‌دهنده تیم تامین می‌شود و گاهی به کمک اعضای خانواده و گاهی به کمک سرمایه‌گذاران خطرپذیر تامین می شود.

سرمایه‌گذار درست، می‌بایست به جز پول دادن، بتواند شما را به روش‌های دیگر در توسعه‌ی کسب و کارتان یاری کند. داشتن سرمایه گذار به معنی شراکت در کسب و کارتان است، و بدین‌ترتیب شما باید در جستجوی ارتباطات و نفوذی باشید که سرمایه گذاران احتمالی می‌توانند برای شرکتتان فراهم کنند.

یافتن سرمایه گذاری که بتواند درهای درست را برای شما باز کرده و راهنمایی درستی به شما بدهد، بسیار ارزشمند است، حتی اگر کمک مالی‌اش نسبت به پیشنهاد جای دیگر، کمتر باشد.

 به‌هرحال، به موفقیت رسیدن در کسب و کار نه‌تنها به پول، به راهبرد و فرصت‌های درست نیاز دارد.

راه اندازی استارت آپ به سرمایه نیاز دارد
راه اندازی استارت آپ به سرمایه نیاز دارد

10_ از محصول خود رونمایی کنید

وقتی کوچکترین نشانه هایی از بدرد بخور بودن در محصول تان نمایان گشت و احساس کردید که محصول شما الآن می‌تواند برای مشتریان مناسب باشد، از محصول تان رونمایی کنید.

دقت کنید که  ویژگی های جانبی، ظاهری بهتر، رابطه ی کاربری مناسب تر، بارگزاری سریع تر و دیگر بهینه سازی ها هیچ ارزشی ندارند، اگر ویژگی های ذاتی که اصل محصول یا خدمات شما برای آن ها ساخته شده به درد نخورند.

این به درد بخور بودن و مفید بودن را جدی بگیرید. و در همین راستا این سوال را از خود بپرسید : خُب که چی؟ این محصول یا خدمات قرار است چه دردی را دوا کند؟ و چگونه این کار را انجام می‌دهید که دیگران  و رقبا انجام نمی‌دهند؟ یعنی مزیت رقابتی این نسبت به دیگران چیست؟

در راه اندازی استارت آپ به ایده های خلاقانه توجه کنید

11_ پیگیری مشتریان

در این بخش شما باید بتوانید کسب و کار خود را ارزیابی کنید. خیلی ساده: آیا مشتریان شما به سمت شما باز می گردند؟ پیگیری کنید و کشف کنید چرا باز نمی گردند.

آیا بعد از رونمایی از محصول یا خدمات‌تان و اولین تجربه‌ی کاربری جامعه‌ی هدف، مشتریان باز می‌گردند؟ مشتریان ماندنی هستند؟ شما که دنبال مارکوپولوها نیستید؟ مشتریان وفادار می‌خواهید.

در این صورت به دو دیدگاه می رسید:

 • بله، دارند باز می‌گردند.
 • خیر، رفتند و دیگر بازنگشتند.

پس: عَرضه محصول یا خدمات استارت آپی تان را آنقدر امیدوارانه ادامه دهید تا مشتریان بمانند. حتی اگر تعداد قابل قبولی مشتری هم به اختیار خودشان بازگردند پس احتمالش وجود دارد چیز ارزشمندی ساخته باشید.

راه اندازی استارت آپ تان را امیدوارانه ادامه دهید

12_ بازاریابی و تولید محتوا

کار دشوار توسعه دادن کسب و کارتان با تولید محصول و جذب سرمایه متوقف نمی‌شود. این کافی نیست که محصولی را به بازار عرضه کرده و امیدوار باشید مشتریان آن را پیدا کنند.  بازاریابی بخش بسیار مهمی از هر استارت آپ است.

 امروزه محتوا سهم زیادی در این بازاریابی دارد. روزهایی که آگهی‌های چاپ‌شده یا دیجیتال برای جذب مشتری کافی بود دیگر گذشته است. برای رسیدن به رقبایتان باید برای مخاطبین هدف خود محتوایی تولید کنید که حاضر باشند آن را خوانده و نگاه یا گوش کنند تا بتوانید برند خود را ساخته و با مشتریان ارتباط برقرار کنید.

اساسی‌ترین واحد سازنده‌ی تولید محتوا، وب‌نوشت است. وبلاگ، راه نسبتاً ساده‌ای برای تولید محتوا است که می‌تواند برای به‌ اشتراک‌گذاری و بازاریابی کسب و کار و محصولتان مورد استفاده قرار بگیرد. برای اینکه وب‌نوشت شما تأثیرگذار باشد، باید واضح و منسجم و پیوسته ‌بنویسید.

ویدئوها ابزار عالی دیگری برای ارتباط با مشتریان احتمالی هستند. حتی اگر شما در حال تولید محتوای نوشتاری فوق‌العاده‌ای هستید، باز هم فیلم‌ها می‌توانند در ارتباط گرفتن شما با اقشار مختلف مخاطبانتان مؤثر بوده و اجازه دهند روابط خود را توسعه دهید.

نسخه‌ی آزمایشی فیلم محصولتان یا توضیحی کلی از آنچه استارت آپ شما انجام می‌دهد، درنهایت نسبت به هر بروشور و کتابچه‌ای، در آگاهی‌بخشی و آموزش مشتریان احتمالی مؤثرتر است، به‌خصوص برای افرادی که تمایل بیشتری به محتوای بصری دارند.

به‌اشتراک‌گذاری عکس‌ها اجازه می‌دهد چیزهای بیشتری را با دنبال‌کنندگان خود در رسانه‌های اجتماعی در میان بگذارید.

تولید محتوا راهی است که با آن، کسب و کارهای مدرن و نوپا می‌توانند به‌ واسطه‌ی انتقال آنچه در دست دارند، خودشان را نزد مصرف‌کنندگان مطرح و اثبات کرده و برای خودشان مزیت رقابتی به وجود آورند.

بازاریابی بخش مهمی از راه اندازی استارت آپ است
بازاریابی بخش مهمی از راه اندازی استارت آپ است

13_ خوش بگذرانید

دستیابی به اهدافتان و راه اندازی استارت آپ موفق نیازمند سخت‌کوشی و فداکاری بسیاری است. این سفر می‌تواند طولانی و طاقت‌فرسا باشد، اما دلیلی ندارد که نتوانید درطول مسیر لذت ببرید.

شاید نتوانید از هر دقیقه‌ هر روز کارتان لذت ببرید، اما راحت گرفتن مسائل و پذیرفتن سرگرمی به‌عنوان بخشی از فرهنگ محیط کار، برای سالم و شاد نگه داشتن همه بسیار ضروری است.

یک محیط سرگرم‌کننده و راحت شاید نتواند از پس اختلاف قیمت دستمزدهای پیشنهادی دیگر بربیاید. اما قادر است وقتی همه‌ چیزهای دیگر برابرند، عامل تأثیرگذاری در تصمیم‌گیری متقاضیان باشد. به‌هرحال، ما زمان قابل‌توجهی را سر کار می‌گذرانیم. به‌خصوص در استارت آپ ها. هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد چنین زمانی را در محیطی ناخوشایند بگذراند.

باید هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا محیط دفتر کاری خود و تیمتان را تا حدّ امکان خوشایند کنید. شاید نتوانید در همان ابتدای کار بهترین فضا را تهیه کنید، اما می‌توانید با سرگرمی و دکوراسیون جالب، بهترین بهره را از فضا برده و محیط کارتان را سرزنده کنید.

چیزی به سادگی یک دست رنگ بر روی فضای کاملاً سفید می‌تواند دفتر کار را بسیار بهتر کرده و آن را تبدیل به فضایی جذاب کند که خلاقیت مورد نیاز شما را بر‌انگیزد. دادن این اجازه به کارکنان که خودشان محیط کارشان را تزئین کنند، به دفتر شخصیت داده و به ایجاد محیطی دلپذیر می‌انجامد که در آن همه احساس می‌کنند می‌توانند بهترین کارشان را ارائه دهند و حاضرند درصورت لزوم ساعت‌ها در آنجا وقت بگذارند.

سعی کنید فرصت‌هایی پیدا کنید که در جریان کارهای روزمره برای خودتان وقت بگذارید. این تعطیلات به شارژ شدن دوباره‌ی باتری‌هایتان کمک کرده و باعث می‌شود بشّاش و سرزنده و شاید با ایده‌ها و دورنمای تازه‌ای به سر کار بر گردید. چیزی که تنها با دور شدن از کارتان می‌شد به دست بیاورید.

برای راه اندازی استارت آپ به راضی بودن کارمندانتان توجه کنید

توصیه هایی برای راه اندازی استارت آپ ها

تا به اینجا همه موافقیم که اداره‌ و راه اندازی استارت آپ ، چالش بزرگ و منحصربه‌فردی است. هیچ دو تجربه‌ای دقیقاً شبیه هم نیستند، اما دام‌های مشترکی وجود دارد که می‌توانیم در عبور از آن‌ها، از دیگر استارت آپ ها درس بگیریم که پیش از این در زندگی خود با آن‌ها مواجه شده‌اند.

یک استارت آپ موفق باید از هفت خوان رستم عبور کرده و به معیارهای خاصی دست یابد. هرچند عبور از موانع سخت است، اما غیرممکن نیست.

باید محصولی تولید کنید که نه‌ تنها آنچه شما می‌خواهید را ایجاد کند، بلکه آنچه مشتری می‌خواهد و نیاز دارد را هم تأمین نماید.

موفقیت نهایی شما، علاوه بر جسارت به احتیاط هم نیاز دارد.

هیچ کسب و کاری تابه‌حال بدون داشتن برنامه‌ریزی قوی و دراز‌مدت موفق نشده است، باید از ابتدا به اهدافتان و نحوه‌ی رسیدن به آنها فکر کنید.

موفقیت در راه اندازی استارت آپ شما، به جسارت و احتیاط نیاز دارد
موفقیت در راه اندازی استارت آپ شما، به جسارت و احتیاط نیاز دارد

هم‌چنین برای تثبیت اعتبار خود در بازار خاص مدنظرتان، باید بستر لازم را ایجاد کنید.

احتیاط بهترین قسمت شهامت است، و گاهی بهترین تصمیمات آن هایی هستند که نمی‌گیرید. داشتن رویکردی آرام و محتاط نسبت به گسترش دادن کارتان در مراحل اولیه می‌تواند زجرآور باشد، اما عاقلانه است. از همه مهم‌تر اینکه، ما باید درصورت امکان، به عقب بازگشته و دورنمای خود را حفظ کنیم. حفظ تعادل میان کار زندگی برای مدیرعامل یک استارت آپ می‌تواند نزدیک به محال باشد، اما نباید زندگیمان را کاملاً فدای کار کنیم.

موفق و سربلند باشید. 1. حسین بیات

  میشه من که عشق جهانگردی هستم رو راهنمایی کنین چون توی این زمینه خیلی خوشحال میشم استارت اپ راه اندازی کنم؟؟؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏🌹❤️

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   دوست عزیز به شماره پشتیبانی موسسه (09038942379) پیام بدید دوستان کمکتون می کنند

   موفق باشید

 2. حسین بیات

  خانم حاجی علی متشکر چیزی اگر بالاتر از عالی بود من الان واسه این مقاله استفاده می‌کردم ماشالله ❤️❤️❤️❤️👏👏👏👏

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطف شما

   موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --