چگونه متن سخنرانی خود را آماده کنیم؟

تقریباً همه افراد در زندگی خود در موقعیت هایی قرار گرفتند که مجبور شدند در برابر برخی افراد سخنرانی کنند. قطعاً مهم ترین دغدغه آن ها در چنین شرایطی این بوده است که اصلاً چه چیزی باید بگویند و متن سخنرانی آن ها چه باید باشد؟ به احتمال زیاد شما هم در این مرحله سخت قرار گرفتید و زمان و انرژی زیادی گذاشته اید تا توانسته اید متنی برای صحبت کردن آماده کنید. در این مقاله قرار است با 10 تکنیک فوق العاده به شما شیوه های آماده کردن متن سخنرانی را به آسانی آموزش دهیم. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید.

در مقاله متن سخنرانی می خوانید

 • متن سخنرانی چیست؟
 • راهکارهای آماده کردن متن سخنرانی
 • اشتباهات رایج در انتخاب متن سخنرانی

در ادامه با این موارد به خوبی آشنا خواهید شد و می توانید به خوبی یک متن سخنرانی فوق العاده برای خود آماده کنید.

مشاوره تخصصی واتساپ

متن سخنرانی چیست؟

متن سخنرانی یک متن از پیش نوشته شده با مشخص کردن تک تک کلمات و جملات و واژگان آن نیست. برخی از دوستان این گونه می پندارند، آن سخنرانی که می خواهند آماده و ارائه کنند را در قالب یک مقاله مشخص با نگارشی ثابت و کلماتی که ارجاعی هم هستند یعنی متناسب با کلماتی که ما اصطلاحا به آن کتابی می گوییم، نگارش کنند، آماده و آن را حفظ و ارائه کنند.

در حالی که اصلا این گونه نیست. از نظر ما متن سخنرانی نهایتا رئوس مطالب یا عناوینی است که قرار است سخنران در موردشان سخنرانی کند.

متن سخنرانی رئوس مطالب یا عناوینی است که سخنران درباره آن ها سخنرانی می کند
متن سخنرانی رئوس مطالب یا عناوینی است که سخنران درباره آن ها سخنرانی می کند

راهکارهای آماده کردن متن سخنرانی

 • پیام های خود را بنویسید
 • مخاطب هدف خود را بشناسید
 • به افکار منفی فکر نکنید
 • درباره موضوع خود جست و جو کنید
 • از داستان ها، شوخی ها و کنایات استفاده کنید
 • از فعل ها، صفات و قیدهای برجسته استفاده کنید
 • به وسط معرکه بیایید
 • بنویسید
 • متن را حفظ نکنید
 • از یادداشت برداری استفاده کنید

از دورانی که انشا می نوشتید و زمانی که مقالات خود را در برابر دانش آموزان می خواندید حتماً باید با یک سری اصول اولیه در نگارش یک متن آشنا شده باشید. سخنرانی همان انشایی است که روزهای مدرسه می نوشتید و سعی داشتید با به کارگیری عناصر احساس، تشبیه و سایر آرایه های ادبی تحسین معلم خود را بر انگیزید؛ با این تفاوت که سخنرانی نیاز به جذبه بیشتری دارد؛ چون کسانی که به خاطر شما آمده اند مجبور نیستند تا آخر با شما بمانند!

1. پیام های خود را بنویسید

سخنرانی شما باید در یک یا حداکثر دو جمله خلاصه شود. این چیزی است که سخنرانی شما به آن نیاز دارد. این چیزی است که شما باید با آن سخنرانی را آغاز کنید و در انتها به آن بازگردید. این کار ساده و برای مردم ملموس است. برای شما نیز آسان است!

آیا معلم شما موضوع خاصی عنوان کرده است که شما باید آن را بیان کنید؟ اگر اینچنین است، موضوع شما چیست؟ آیا نظرات تان کاملا شخصی است؟ دو یا سه داستان شخصی می تواند سخنرانی شما را سرزنده کند.

همیشه سخنان سخنرانان بحث برانگیز می شود. هنوز هم آشفتگی کلام سخنرانی که به یکی از دانشگاه های تهران دعوت شده بود را فراموش نمی کنم. آشفته بازاری بود که نگو و نپرس! از تغییر و تحولات دولتمردان در دوره قاجار تا حقوق بشر و ظرفیت های ملی تمام کشور های جهان با هم در این سخنرانی آمیخته شده بود؛ طوری که ما فراموش کرده بودیم از کجا آمده ایم و قرار است با این بحث به کجا برسیم!

در یک سخنرانی توجه به مبدا مطلب و گردش کلام برای رسیدن به مقصد مهم ترین اصل در فن بیان برای نوشتن متن سخنرانی خوب است.

2. مخاطب هدف خود را بشناسید

قبل از بالا رفتن بر روی سکو و آغاز سخنرانی، پایه و اساس سخنرانی خود را ایجاد کنید. اولین گام شناخت مخاطبینی است که شما برای آن ها سخنرانی خواهید نمود. متن سخنرانی خود را متناسب با مخاطبین خود تعیین نمایید تا تمایل آنها برای توجه به سخنرانی شما افزایش یابد. شرایط را تشخیص دهید: آیا سخنرانی رسمی یا صمیمی خواهد بود؟

شناختن آن ها کلیات سخنرانی شما را تعیین می کند. سخنرانی برای کودکان 4 ساله با مدیران اجرایی یکی نیست. پس مخاطب هدف خود را بشناسید. می‌توانید برای شناخت هر چه بهتر مخاطب خود، از تکنیک های مقاله مخاطب شناسی در سخنرانی هم استفاده کنید.

اگرسخنران قلب مخاطب را به دست نیاورد، مخاطب هرگزذهنش را به سخنران نمی سپارد

3. به افکار منفی نیاندیشید

از خودتان بپرسید بدترین اتفاقی که می تواند روی دهد چیست؟ اگر درباره ی انتظارات مردم سخنرانی نکنید، نگاهشان به شما بد خواهد بود. نه بیشتر از این. به چیزهایی که می توانید به دست آورید فکر کنید و بر ترس از سخنرانی غلبه کنید.

آن ها چگونه اند؟ سن و جنس و اعتقاداتشان چیست؟

آن ها چقدر درباره ی موضوع شما اطلاعات دارند؟ این سطح پیچیدگی لغاتی که می توانید استفاده کنید را تعیین می کند. اگر خیلی آگاه نیستند، از آن کلمات استفاده نکنید.

چرا آن ها آنجا هستند؟ تا چیزی بیاموزند؟ مجبورند؟ خودشان علاقه دارند؟

اگر درباره ی انتظارات مردم سخنرانی نکنید، نگاهشان به شما بد خواهد بود
اگر درباره ی انتظارات مردم سخنرانی نکنید، نگاهشان به شما بد خواهد بود

4. درباره موضوع خود جست و جو کنید

اگر موضوع خودتان هستید، تبریک می گویم! اما اگر نه، تحقیق کنید. هم از جوانب مثبت و هم جوانب منفی! اگر مردم در سخنرانی شما از هم گسیختگی ببینند، تاثیرگذاری آن کمتر خواهد بود.

حداقل سه نکته برای پیام خود بیان کنید، درباره نظرات مخالف نیز سخن بگویید اما روی آن ها تمرکز نکنید.

فقط تا جایی سخنان پیچیده بگویید که شنوندگان شما می توانند تحمل کنند. از حرف های قلمبه سلمبه و اصطلاحات تخصصی دوری کنید تا شنوندگانتان احساس بیگانگی نکنند.

اغراق در موضوع یکی از تکنیک های آغاز سخنرانی است

5. از داستان ها، شوخی ها و کنایات استفاده کنید

سخنرانی مملو از آمار و حقایق بی مفهوم، شما را به جایی نمی رساند. اگر این گونه باشد، حضار به سخنان شما گوش نخواهند داد. به جای آن، داستان هایی انتخاب کنید و با کمک کنایه و تناقض، آن ها را گویا کنید. پیشنهاد می‌کنم با مطالعه مقاله داستان گویی جذاب با تکنیک های این مهارت به خوبی آشنا شوید.

استفاده از طنازی جای خود را دارد. و باز هم به شناختن شنوندگان و نوع سخنرانیتان بستگی دارد.

در متن سخنرانی از داستان ها، شوخی ها و کنایات استفاده کنید

6. از فعل ها، صفات و قیدهای برجسته استفاده کنید

از فعل ها، صفات و قیدهای برجسته استفاده کنید، تا سرزنده تر شوید. جمله ی “صنعت ماهیگیری بد است” را به “شیوه های صنعت ماهیگیری، شرم آور است.” تبدیل کنید. حتی چیزهایی به سادگی “ما می توانیم با سرعت مشکلات را حل کنیم” تاثیرگذارتر از جملاتی مثل “ما می توانیم مشکلات را حل کنیم” است. حضار ممکن است تمام سخنان شما را به یاد نیاورند، ولی حس خوبی که در آن ها ایجاد کرده اید، فراموش نخواهد شد.

خلاقانه فکر کنید. وقتی به جای جمله ی “اگر ما قدرت داشته باشیم، می توانیم تغییرات ایجاد کنیم.” از “ما می توانیم تغییرات ایجاد کنیم، اگر قدرت داشته باشیم” استفاده کنیم، تاثیر بیشتری در شنونده می گذاریم. به طوری که آن ها را روی صندلی میخ کوب می کنیم.

در متن سخنرانی، از فعل ها، صفات و قیدهای برجسته استفاده کنید

7. به وسط معرکه آیید

هنگامی که یک سخنرانی در یوتیوب قرار می گیرد، می دانید که می‌تواند به مطرح تر شدن و بهتر شدن سخنرانی تان کمک کند. استیو جابز نیز در سال 2005 همین کار را انجام داد. فقط همین، نه چیز بیشتری. او با این شروع کرد: “امروز من می خواهم سه تا داستان درباره ی زندگیم به شما بگویم. فقط همین. چیز زیادی نیست. فقط سه داستان.”

بنابراین بدون من من کردن و عذر خواهی یا عباراتی چون ”میخواهم…” یا “از شما متشکرم” تنها درباره ی چیزهای اصلی سخن بگویید. همانجا باشید. درباره نقاشی سخن نگویید. همانجا باشید و برای آن ها تصاویری خلق کنید. آن ها بخاطر شنیدن سخنرانی شما آمده اند؛ نه اینکه بدانند شما چگونه فکر یا احساس می کنید.

در متن سخنرانی، از نوشتن حاشیه بپرهیزید.

8. بنویسید

 زیرا ساختن سخنرانی در ذهن، کار دشواری است.، آن را بنویسید. اگر تمام مباحث را پوشش دهد و سخنان شما را واقعا در بر گیرد، مشاهده می کنید چگونه شما را قادر به انتقال نکته به نکته ی مطالب می کند.

شما باید مقدمه، بدنه و نتیجه گیری واضحی داشته باشید. مقدمه و نتیجه گیری، هر دو باید مختصر باشند و نتیجه گیری توجهی دوباره به مقدمه باشد. و بدنه؟ تمام چیزهای دیگر را در بر می گیرد.

: در متن سخنرانی، شما باید مقدمه، بدنه و نتیجه گیری واضحی داشته باشید
: در متن سخنرانی، شما باید مقدمه، بدنه و نتیجه گیری واضحی داشته باشید

9. متن را حفظ نکنید

آشنایی با موضوع بحث ضروری می باشد اما حفظ کردن متن و یا خواندن از روی متن به هیچ عنوان روش مناسبی نمی باشد. در این صورت ممکن است رشته کلام از دست شما خارج شده و در نتیجه نمی توانید موضوع را مدیریت کنید. در طی سخنرانی عمومی همواره بر روی لحن و صدای خود تمرکز نموده و به واکنش مخاطبین توجه کنید.

در طی سخنرانی عمومی همواره بر روی لحن و صدای خود تمرکز نموده و به واکنش مخاطبین توجه کنید

10. از یادداشت برداری استفاده کنید

به جای به خاطر داشتن تمام موضوعات سخنرانی عمومی، فهرستی از نکات مهم تهیه کرده و در حین سخنرانی به آن توجه نموده و موضوعات را به ترتیب پوشش دهید. لیست شما باید حاوی عبارات دو کلمه ای باشد تا به سرعت بتوانید آنها را بررسی کنید. این روش بسیار بهتر از روخوانی متن سخنرانی می باشد.

در تهیه متن سخنرانی ، از روش یادداشت برداری استفاده کنید

اشتباهات رایج در انتخاب متن سخنرانی

همان طور که در مقاله آموزش نحوه سخنرانی برایتان گفتیم انتخاب متن سخنرانی از اهمیت بالایی در نحوه ارائه ما برخوردار می باشد. قبل از اینکه به بررسی روند واقعی آمادگی برای یک سخنرانی و چگونگی حفظ کردن متن یک سخنرانی بپردازیم، اجازه دهید دو اشتباه رایج که بسیاری از افراد در هنگام آماده شدن برای یک سخنرانی انجام می‌دهند، را بررسی کنیم. نکاتی که می تواند به یک مشکل بزرگ در هنگام سخنرانی به وجود آورده و یا حتی به قیمت خراب شدن کل سخنرانی بیانجامد. در ادامه این دو موضوع را با هم بررسی می کنیم.

1. آماده شدن برای سخنرانی با واو به واو حفظ کردن

یکی از رایج ترین اشتباهات سخنرانان این است که بسیاری از آن ها برای اطمینان حاصل کردن از اینکه تمام جزئیات موجود در متن یک سخنرانی را به طور کامل به یاد خواهند آورد، سعی می‌کنند متن سخنرانی خود را واو به واو حفظ کنند و آن را آنقدر تمرین می‌کنند تا زمانی که هر کلمه‌ی آن در ذهن آن‌ها حک شود. این کار به تا حدی قابل درک است؛ زیرا اکثر افراد به طور طبیعی از سخنرانی کردن در عموم می‌ترسند و هنگامی که زمان انجام آن می‌رسد می‌خواهند تمام و کمال آماده‌ باشند و هیچ خطایی از آن‌ها سر نزند.

در حالیکه انجام این امر منطقی و قابل توجیه به نظر می‌رسد اما جوانبی منفی نیز دارد که می تواند برای شما گران تمام شود. از جمله اینکه زمانی که در تلاش برای حفظ کردن کلمه به کلمه‌‌ی سخنرانی خود هستید، نمی توانید بر روی گیرایی و جذابیت ارئه تان کار کنید. این ضعف هنگام ارائه‌ی سخنرانی می‌تواند سبب شود نوع بیان کلمات شما مانند یک ربات به نظر برسد. شما به قدری بر روی به یادآوردن هر بخش از سخنرانی‌تان تمرکز می‌کنید که توانایی تغییر آهنگ صدایتان برای جذب بیشتر شنونده را از دست می‌دهید و زمانی که وضعیت حکم می‌کند قدری راحت و آزاد صحبت کنید توان انجام این کار را ندارید.

مشکل دیگر به خاطر آوردن تمامی کلمات و جملات است که شما باید بار ها و بار ها مرور کرده باشید و در هنگام سخنرانی اگر تنها جمله ای از خاطرتان برود با فاجعه ای بزرگ در ذهن خود مواجه خواهید شد.

2. عدم آمادگی کامل برای سخنرانی

تا کنون در مورد افرادی صحبت کردیم که متن سخنرانی خود را واو به واو حفظ می‌کردند. روی دیگر سکه در مورد افرادی است که به اندازه‌ی کافی خود را برای سخنرانی کردن آماده نمی‌کنند. حتما شما هم این جور افراد را دیده اید که می‌گویند که چون من خوب صحبت می کنم، پس برای سخنرانی هم تنها کافیست اراده کنم و هر آنچه که به ذهنم می رسد را بیان کنم تا بدین صورت از استرس و مشکلات مربوط به آماده کردن متن سخنرانی هم بکاهم.

این افراد به این دلیل که نمی‌خواهند هنگام سخنرانی مانند یک ربات به نظر برسند، تصمیم می‌گیرند بدون برنامه‌ریزی و آمادگی قبلی سخنرانی کنند و فقط گاها چند نکته‌ی اصلی و مهم را بر روی یک تکه کاغذ نوشته تا در حین سخنرانی به خود یادآوری کنند.

مسئله این است که با وجود اینکه از تمام بخش‌های موضوع سخنرانی خود اطلاع دارید و به دفعات درباره‌ی آن بحث کرده‌اید ولی این کار شما یعنی صرفا تکیه بر چند کلمه‌ی کلیدی روی کاغذ، که به راحتی می‌تواند شما را از پرداختن به تمام موضوعات مورد بحث‌تان باز دارد. همچنین سبب خواهد شد تا بخش‌های مهم دیگری را از دست بدهید و در نهایت بعد از سخنرانی موارد بسیاری را به یاد بیاورید که باید در سخنرانی خود به آن‌ها می‌پرداختید اما سخنی ازآن ها به میان نیامده است.

بعد تر هم متوجه خواهید شد آنچه که ارائه‌ دادید آن ارائه‌ای نبود که مد نظر داشتید. چرا که بسیاری از موارد را فراموش کرده‌اید و سخنرانی‌تان بسیار خلاصه‌تر از واقعیت به اتمام رسیده است. همچنین ممکن است حین سخنرانی تپق های زیادی بزنید و مخاطب خود را عصبی و آشفته کنید. پیشنهاد می‌کنم برای رفع این مشکل حتماً مقاله چگونه هنگام سخنرانی تپق نزنیم را هم مطالعه کنید.

سخنرانی، از حفظ کردن مطالب نیست بلکه قدرت تفسیر سخنران است

بداهه گویی و متن سخنرانی

بداهه گویی خوب است اما هیچ گاه جای متن سخنرانی نمی گیرد. حتی حرفه ای ترین انسان ها هم در فن بیان از نوشته کوچکی در حین سخنرانی الهام می گیرند تا رشته کلام از دستشان خارج نشود. متن سخنرانی به منزله روحی است که در کالبد بی جان قصد و اراده شما برای سخنرانی دمیده می شود. بدون متن سخنرانی شما تنها آدمکی هستید که روی صحنه داستان می گوید؛ نه خودش متوجه می شود چه می گوید و نه دیگران!

برای این که سخنرانی هایتان جان تازه ای بگیرد، سخنرانی خسته کننده ای نداشته باشید و دیگران از صندلی هایشان در برابر شما گریزان نباشند.

حالا که با مطالعه این مقاله یاد گرفتید به راحتی متن سخنرانی خود را آماده کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله تکنیک های شروع سخنرانی را هم مطالعه کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن سخنرانی و صحبت های خود را شروع کنید.

بهترین تکنیک آماده کردن سخنرانی

اما یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و در کل مهارت های مربوط به آن مثل همین سخنرانی و متن آن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

اگر شما هم راه کار دیگری برای آماده کردن متن سخنرانی سراغ دارید پیشنهاد می‌کنم حتماً در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

موفق باشید…پاسخ به سوالات

 1. صفری

  ممنون از مقاله خوبتون

  پاسخ دادن
 2. رقیه کریمی

  سلام . برام جالب است من در یک سخنرانی هر چند کوتاهی که داشتم اشتباهات رایج در سخنرانی را رعایت کردم.

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   خوبه الان متوجه شدید خانم کریمی

   برید برای رفع کردن اونها

 3. معصومه شاهری

  سلام.عالی بود.استفاده کردم.بنده هم موقع سخنرانی مطالب مهم رو یادداشت برداری میکنم.ممنون از مطالبتان‌..🙏💖

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --