اجزای سخنرانی

اگر شما بخواهید یک سخنرانی حرفه ای انجام دهید و تأثیرگذاری زیادی داشته باشید، حتماً باید اجزای آن را به خوبی بشناسید. اجزایی که خیلی دشوار نیستند و می توانید به راحتی آن ها را رعایت کنید؛ فقط کافی است که کمی آموزش ببینید و تمرین کنید. در مقاله آموزش سخنرانی حرفه ای تمرینات آن را به شما گفتیم و حالا می خواهیم به خوبی آموزش ها را به شما بیان کنیم. (البته برخی تکنیک های مهم را هم در این مقاله خواهیم گفت.) پس حتماً تا پایان با مقاله اجزای سخنرانی همراه ما باشید.

ساختار سخنرانی

طبیعتاً یک سخنرانی برای این که بتواند به سخنرانی حرفه ای و موفق تبدیل شود، باید یک ساختار کلی را داشته باشد:

 • مقدمه
 • بدنه
 • پایان بندی

که ما دقیقاً در ادامه قرار است درباره این 3 بخش صحبت کنیم.

همان طور که گفتم، اجزای سخنرانی مسائل پیچیده ای نیستند و همه ما آن ها را به خوبی می شناسیم؛ مهم نکاتی است که باید آن ها را رعایت کنیم و بدانیم که در هر بخش سخنرانی و صحبت کردن، باید کدام تکنیک ها را استفاده کنیم و از فن بیان خود بهره بگیریم. پس با ما همراه باشید تا این نکات را به خوبی بررسی کنیم.

مقدمه سخنرانی

همین ابتدا برای شروع سخنرانی 10 راهکار فوق العاده به شما توصیه می کنم که شک نکنید رعایت کردن آن ها می تواند به طور حیرت انگیزی اولین جزء از اجزای سه گانه سخنرانی شما را قدرتمند کند. چون در مقاله تکنیک های شروع سخنرانی به طور مفصل و کامل آن ها را توضیح داده ام، در اینجا فقط به بیان آن ها بسنده می کنم:

 1. توجه به فرهنگ جامعه شروع کنید
 2. با جلب توجه شروع هیجان انگیزی داشته باشید
 3. جلب توجه خود را ادامه دهید
 4. اولین جملات خود را با دقت انتخاب کنید
 5. مخاطبان خود را به خوبی بشناسید
 6. از مخاطبان خود تعریف کنید
 7. شروع مرتبط با موضوع داشته باشید
 8. حتماً بر متن خود تسلط داشته باشید
 9. کمی اغراق کنید و آمارهای عجیب بدهید
 10. به مخاطب بگویید سخنرانی شما چه سودی برای او دارد
مخاطب شناسی و تسلط بر متن می تواند شروع قدرتمندی را برای سخنرانی شما رقم بزند
مخاطب شناسی و تسلط بر متن می تواند شروع قدرتمندی را برای سخنرانی شما رقم بزند

بدنه، اصلی ترین مرحله سخنرانی

اکنون می رسیم به مهم ترین بخش هر سخنرانی که باید برای موفقیت هر صحبتی، به آن ها توجه شود و رعایتشان کرد. البته موارد بسیار زیاد دیگری هم هستند که می توانند به موفقیت سخنرانی شما بسیار کمک کنند که برای هر کدام از آن ها مقالات کجزایی هم نوشته ایم. اما اکنون قصد دارم 9 مورد از بهتریو اصلی ترین های آن ها را برای شما بازگو کنم که بتوانید با استفاده از آنها اتفاقات خوبی را برای خودتان و سخنرانی تان رقم بزنید. این 9 مورد عبارتند از:

 1. زبان بدن
 2. بداهه گویی
 3. دایره لغات قوی
 4. متن سخنرانی مناسب
 5. زیاد تپق نزدن
 6. با اعتماد به نفس صحبت کردن
 7. جلب توجه درست
 8. کنترل سرعت صحبت کردن
 9. داستان گویی قدرتمند

1. زبان بدن

جالب است بدانید همه افراد وقتی ما را برای اولین بار می بینند، تنها 3 ثانیه طول می کشد که قضاوتمان کنند و بر اساس آن با ما رفتار کنند. طبیعتاً در 3 ثانیه که نمی توان صحبت خاصی کرد! پس افراد بر اساس زبان بدن ما این کار را انجام می دهند. حالا هر چقدر این زبان بدن قوی تر، برخورد و رفتار افراد هم با ما بهتر…البته دقت کنید که فقط این ثانیه های ابتدایی مهم نیستند و شما باید در تمام طول ارتباط خود با دیگران، این ویژگی را به خوبی داشته باشید و از آن استفاده کنید.

برای داشتن زبان بدن مناسب هم باید برخی نکات را رعایت کنید که به طور کامل در مقاله تکنیک های زبان بدن به آن ها پرداخته ایم. اما مهم ترین این نکات را اکنون هم برایتان نام می برم:

 1. راست ایستادن
 2. استفاده مناسب از دستان
 3. بالا نگه داشتن سر
 4. برقراری ارتباط چشمی مناسب
 5. داشتن لبخند بر روی لب
 6. واکنش نشان دادن به صحبت ها
 7. لباس زیبا و مناسب
 8. جلب توجه درست
 9. با قدرت دست دادن
 10. نداشتن تیک عصبی
زبان بدن اولین چیزی است که افراد را نسبت به خودش جلب می کند
زبان بدن اولین چیزی است که افراد را نسبت به خودش جلب می کند

2. بداهه گویی

بداهه گویی هم یکی از اصلی ترین مهارت هایی است که افراد را حرفه ای و قدرتمند نشان می دهد. چرا که افراد با قدرت بداهه گویی بالا، همیشه برای هر صحبتی جواب دارند و می توانند در لحظه نکات مناسبی را بیان کنند. در واقع بداهه گویی یعنی این که بتوانید در هر زمان و مکانی بدون اطلاع و آمادگی قبلی صحبت کنید؛ پس با این تفاسیر فکر می کنم حالا دیگر به خوبی متوجه شده باشید که چرا باید این مهارت را در وجود خود تقویت کنید. درست است؟

اجزای سخنرانی

3. دایره لغات قوی

دایره واژگان قدرتمند هم یکی از مواردی است که هم می تواند بداهه گویی را قدرتمند کند و هم سخنرانی موفقی را رقم بزند. اگر شما جز افرادی هستید که دایره واژگان قدرتمندی ندارید، پیشنهاد می کنم حتماً با دقت به تکنیک های زیر عمل کنید:

 1. به صحبت های دیگران توجه بالایی داشته باشید.
 2. همه کلمات را مهم تصور کنید.
 3. لغات مهم را بنویسید.
 4. مطالعه خود را افزایش دهید.
 5. می‌توانید از لغت نامه ها هم استفاده کنید.
 6. مترادف و متضاد کلمات را پیدا کنید.
 7. بدون وقفه صحبت کنید.
 8. بین کلمات ارتباط پیدا کنید.
 9. ریشه کلمات را پیدا کنید.
 10. از کلماتی که یاد گرفته اید زیاد استفاده کنید.
دایره واژگان قدرتمند هم یکی از مواردی است که هم می تواند بداهه گویی را قدرتمند کند
دایره واژگان قدرتمند هم یکی از مواردی است که هم می تواند بداهه گویی را قدرتمند کند

4. متن سخنرانی مناسب

 • پیام های خود را بنویسید
 • مخاطب هدف خود را بشناسید
 • به افکار منفی فکر نکنید
 • درباره موضوع خود جست و جو کنید
 • از داستان ها، شوخی ها و کنایات استفاده کنید
 • از فعل ها، صفات و قیدهای برجسته استفاده کنید
 • به وسط معرکه بیایید
 • بنویسید
 • متن را حفظ نکنید
 • از یادداشت برداری استفاده کنید

مواردی که مطالعه کردید، مهم ترین راه های انتخاب یک متن سخنرانی مناسب و فوق العاده بود؛ البته شاید برخی از آن ها کمی برایتان عجیب و نامأنوس باشند و نتوانید به خوبی درکشان کنید. به همین دلیل پیشنهاد می کنم مقاله چگونه متن سخنرانی خوبی انتخاب کنیم را هم مطالعه کنید.

5. زیاد تپق نزدن

بسیاری از افراد در سخنرانی خود بسیار تپق می زنند و نمی توانند به خوبی منظور خود را به دیگران برسانند. یکی از مهم ترین علت های تپق زدن این است که ما دانش و مهارت کافی در بیان مطلب را نداریم و تسلط ما روی مطلبی که می خواهیم بیان کنیم در حد لازم نیست. برای به دست آوردن دانش، نیاز به تحقیق و مطالعه است و برای کسب مهارت نیاز به دانش و همچنین تمرین مستمر داریم.

عامل بعدی، استرس است. وقتی که استرس سراغ ما می آید، احتمال اشکالات کلامی در صحبت هایمان بسیار بالاست.

از عوامل دیگر تپق زدن می توان به چند زبانه بودن و یا داشتن چند لهجه اشاره کرد. به طوری که فرد به هنگام ادای برخی کلمات گاهی دچار سردرگمی شده و باعث ایجاد مکث در سخنرانی و یا تپق زدن می شود. پیشنهاد می کنم اگر شما نیز این چنینی هستید، حتماً مقاله چگونه بدون لهجه صحبت کنیم را هم مطالعه کنید.

البته نمی توان تپق زدن را به طور کامل از بین برد و اگر دقت هم کنید، حتماً خواهید دید که حتی بزرگ ترین و بهترین سخنرانان دنیا هم هنگام صحبت کردن این اتفاق برایشان رخ می دهد. به همین دلیل است که می گویم تا حد امکان باید تپق زدن را کنار گذاشت و با یادگیری مهارت های مربوط به آن، کمتر و کمترش کرد.

تپق زدن را نمی توان کاملا از بین برد اما می توان آن را به حداقل رساند
تپق زدن را نمی توان کاملا از بین برد اما می توان آن را به حداقل رساند

6. با اعتماد به نفس صحبت کردن

اعتماد به نفس در صحبت کردن ، یک نیاز برای این است که بتوانیم با دیگران، موثر تر و صمیمی تر صحبت کنیم و برای اینکه بتوانیم سخنور خوبی باشیم باید با آرامش و بدون دلهره و ترس با دیگران حرف بزنیم.

برای اینکه بتوانید روی دیگران تاثیر بگذارید، فروش بهتری داشته باشید، فرد موفق تری نشان داده شوید و … نیاز به مهارت گفت و گو دارید و این مهارت در زندگی بسیار به کارتان خواهد آمد و موفق ترین افراد جهان، اغلب سخنوران ماهری هستند. حالا اگر بخواهید یک گفت و گوی عالی داشته باشید و به صورت خارق العاده با هر کسی حرف بزنید، اولین قدم این است که از لحاظ ذهنی مسلط باشید و اعتماد به نفس بالایی داشته باشید.

پیشنهاد می کنم حتماً با تقویت مهارت فن بیان خود و دانستن راه های افزایش اعتماد به نفس، این دو ویژگی را در وجود خود تقویت کنید و اتفاقات خوبی را برای خودتان و صحبتتان رقم بزنید.

مهم ترین مرحله سخنرانی
مهم ترین مرحله سخنرانی

7. جلب توجه درست

بسیاری از سخنرانان هم هستند که سعی دارند به هر نحوی که شده توجه مخاطبان را به خوبی جلب کنند و خودشان را قدرتمند نشان دهند. در صورتی که به هیچ وجه این طور نیست و باید برای جلب توجه مناسب، از راهکارهای مناسب هم استفاده کرد. در ادامه برخی از مهم ترین تکنیک های جلب توجه را برایتان نام می بریم:

 1. مخاطب خود را مخاطبان خود قرار دهید!
 2. سوال بپرسید
 3. به مخاطب خود تمرینات گروهی و عملی بدهید
 4. زیاد حاشیه نروید و اصل مطلب را بیان کنید
 5. تن صدای خود را بالا و پایین ببرید
 6. از فیلم، عکس، صوت و اسلایدهای جذاب استفاده کنید
 7. خودتان ثابت نباشید
 8. از جملات و کلمات سخت و نا ملموس استفاده نکنید
 9. احساسات مخاطبان خود بر ابر انگیزید
 10. پر انرژی باشید
اگر جلب توجه درستی نداشته باشید حتماً بازخوردهای منفی خواهید گرفت
اگر جلب توجه درستی نداشته باشید حتماً بازخوردهای منفی خواهید گرفت

8. کنترل سرعت صحبت کردن

فکر نمی کنم این بخش نیاز به توضیح خاصی داشته باشد و مشخص است که شما اگر خیلی تند و یا خیلی آرام صحبت نکنید، می توانید بهتر مطالب خود را به مخاطب انتقال داده و متقاعدش کنید. بهترین تکنیک های آن هم عبارتند از:

 • گاهی فقط لازم است مکث کنید
 • استرس خود را کنترل کنید
 • بعضی کلمات را بکشید
 • زمان را مدیریت کنید
 • به یاد داشته باشید که هر کسی ممکن است تپق بزند!
 • تنفس صحیح داشته باشید
 • صدای خود را بالا و پایین ببرید
 • از واژه های ناآشنا استفاده نکنید
 • رسا و واضح صحبت کنید
 • دایره لغات خود را افزایش دهید
 • توانایی وصل کردن جملات را افزایش دهید
 • صدای خود را ضبط کنید
 • کلمات پیچیده را تمرین کنید
 • روی متن خود مسلط باشید

9. داستان گویی قدرتمند

داستان گویی بهترین راه جذب مخاطبان در سخنرانی حرفه ای و یا صحبت های معمولی است، چرا که همه افراد از همان دوران کودکی خود به داستان علاقه دارند و برای شنیدن آن مشتاق هستند. احتمالاً خود شما هم زمانی که داستان جذابی از یک نفر می شنوید، یا یک فیلم با قصه مناسبی می بینید و یا حتی کتابی با داستان قدرتمند مطالعه می کنید، به شدت مشتاق می شوید و واکنش های مثبتی از خود بروز می دهید.

دلیل این اتفاق هم این است که علاقه به داستان در ذات ما انسان ها قرار دارد و زمانی که آن را می شنویم، از خود بیخود شده و دوست داریم آن را تا انتها دنبال کنیم. پس اگر قرار باشد نکات آموزشی را در قالب داستان بشنویم، قطعاً نتایج بهتری خواهیم گرفت و آن نکات را به خوبی یاد می گیریم.

شک نکنید که با داستان گویی واقعاً می توانید اتفاقات فوق العاده ای را رقم بزنید.

داستان گویی بهترین راه جذب مخاطبان در سخنرانی حرفه ای است
داستان گویی بهترین راه جذب مخاطبان در سخنرانی حرفه ای است

پایان بندی سخنرانی

برای این که پایان مناسبی هم در سخنرانی هایتان داشته باشید که یکی از اجزای سخنرانی است، باید چند تکنیک ساده اما مهم را رعایت کنید تا مخاطب متوجه شود شما رو به پایان می روید و در نهایت هم باید جمع بندی مناسبی داشته باشید. این نکات و تکنیک ها عبارتند از:

 1. نشان دهید دارید به انتهای سخنرانی نزدیک می‌شوید
 2. جمع بندی کنید و خلاصه ای از مطالب ارائه دهید
 3. برای انجام کاری، دعوت به اقدام کنید
 4. پرسش و پاسخ راه بیندازید
 5. برای تک تک کلمات نهایی برنامه ریزی کنید
 6. مخاطب را بخندانید
 7. با داستان به مطلب خود پایان دهید
 8. از مخاطبان استفاده کنید
 9. پایان ثابتی برای خود انتخاب کنید
 10. با سؤالی مشخص به پایان برسید

البته هر 10 موردی که اکنون نام بردم را در مقاله چگونه سخنرانی را به پایان برسانیم به طور کامل بررسی کرده ام که پیشنهاد می کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

بهترین راه تقویت مهارت سخنرانی

اما یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و در کل مهارت های مربوط به آن مثل همین اجزای سخنرانی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

اگر سوالی هم در رابطه با اجزای سخنرانی دارید و یا حتی تکنیک دیگری برای این کار می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ آن را به شما بدهیم و یا از آن استفاده کنیم.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

 1. رقیه کریمی

  سلام‌. قطعا سخنرانی که در آن چهارچوب رعایت شده سخنرانی خیلی خوبی خواهد بود.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما همین طوره

   موفق باشید

 2. بیتا محمدیان

  مقاله ی بسیار جذاب و زیبا بود به نظر من اگر ما دایره ی اطلاعات زیاد داشته باشیم و نتوانیم آنچه را یاد گرفتیم به اثبات نرسانیم کار مهمی انجام ندادیم سخنرانی در یک همایش و یا یک جمع می تواند اطلاعات ما را تثبیت کند چون ما با وقتی مطالبی را که یاد گرفته ایم را بیان کنیم و بازخورد خوبی از بیان انها داشته باشیم خودمان تشویق می شویم که دنبال یادگیری مطالب بیشتری برویم و در اینجا یک تعامل بسیار عالی بین ما و مخاطبمان به وجود می آید که هم مخاطب و هم خودما احساس رضایت در درونمان داریم که هم خودمان وقتمان را بیهوده تلف نکردیم و هم مخاب احساس بسیار خوبی از یادگیری خود دارد .پاینده باشید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما همین طوره…ممنون از نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image