آداب صحبت در جمع

حتما برای همه افراد این موقعیت پیش آمده است که بخواهند در یک جمع صحبت کنند، اظهارنظر کنند و از خود دفاع کنند و انتقادی را بیان کنند. صحبت کردن در جمع مهارتی است که همه افراد در معرض آن قرار می گیرند و نمیت وان منکر آن شد. موقعیت هایی مثل کلاس های آموزشی، محل کار، جمع های خانوادگی و مراسم خواستگاری و… همه از جمله شرایطی هستند که هر شخصی ممکن است در آن قرار گرفته باشد. اما واقعیت این است که همه افراد از این میدان پیروز خارج نمی شوند. اینکه در چنین موقعیت هایی به خوبی حاضر شویم، امری بسیارمهم و ضروری است. خوشبختانه باید بگویم صحبت در جمع که جز مهارت های مربوط به فن بیان می باشد، مهارتی آموختنی است و چندان مرتبط با ژنتیک و مادرزادی بودن، ندارد. ما در این مقاله می خواهیم این مورد را به ترتیب زیر مورد بررسی قرار دهیم:

  • چرا باید آداب صحبت کردن در جمع را یاد بگیریم؟
  • دلایل ترس از صحبت در جمع
  • تمرین برای کسب آمادگی صحبت کردن در جمع
  • تکنیک های صحبت کردن در جمع

چرا باید آداب صحبت با دیگران در جمع را یاد بگیریم؟

امروزه به دلیل پیشرفت هایی که در زمینه های گوناگون صورت گرفته، فضای رقابتی بسیار تنگاتنگ است و برای عالی بودن، نیاز داریم که به غیر از عالی بودن در حوزه کاری خودمان، مهارت های دیگری را هم فرا بگیریم. آداب صحبت کردن در جمع یکی از همان مهارت های ضروری برای هر فردی است. در واقع میشود گفت یک در جامعه امروزی یک نیاز ضروری است که یادگیری آن میتواند ما را از دیگران متمایز کند.

همه ما افرادی را دیده ایم که در جمع ها به دلیل خوب صحبت کردنشان بیشتر دیده میشوند و مورد احترام بیشتری قرار میگیرند. در واقع این افراد به نوعی شخصیت کاریزماتیک دارند و در هر شرایطی دیگران اشتیاق به شنیدن نظر آنها را دارند. به همین دلیل از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار هستند و این موضوع در طولانی مدت تاثیر بسزایی دارد.

و همینطور در موقعیت های کاری و تحصیلی، چنین افرادی را میبینیم که با استفاده از این مهارت، از موقعیت های اجتماعی بسیار خوبی برخوردار هستند. بنابراین باید آداب صحبت کردن را یاد بگیرید تا بتوانید در جمع به خوبی اظهار نظر کنید، از خودتان دفاع کنید، انتقاد خود را بیان کنید و ابراز وجود ارزشمند داشته باشید.

چرا صحبت کردن در جمع مهم است
چرا صحبت کردن در جمع مهم است

دلایل ترس از صحبت در جمع

ترس از صحبت در جمع و سخنرانی موضوعی بسیار طبیعی است و حتی ممکن است بزرگترین سخنرانان دنیا هم دچار این استرس بشوند. برای همین است که به عنوان یکی از استرس آور ترین کارهای جهان محسوب میشود.

این ترس و استرس اصولا ریشه در کمال گرایی ما دارد. وقتی از خودمان انتظار داریم به بهترین شکل در جمع حاضر شویم، اضطراب بهترین نبودن ما را فرا میگیرد و گاهی باعث میشود صحبت خوبی نداشته باشیم. با توجه این دلیل باید سعی کنید خودتان را قضاوت نکنید و به خودتان نمره ندهید. و سعی کنید خودتان باشید و طبیعی ظاهر شوید. این موضوع هم نیاز به کسب آگاهی و مهارت دارد و مشکلی غیرقابل حل شدن نیست!

برای غلبه بر ترس از سخنرانی و صحبت کردن در جمع راه کار های مختلفی مانند تنفس دیافراگمی، نترسیدن از اضطراب، تسلط به وضعیت بدن و…  وجود دارد که پیشنهاد می کنم برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر حتما مقاله مدیریت ترس از صحبت در جمع را هم مطالعه کنید.

ترس از صحبت در جمع
ترس از صحبت در جمع

تمرین برای کسب آمادگی صحبت در جمع

نه تنها صحبت کردن بلکه در هر کاری که بخواهید در آن مهارت پیدا کنید نیازمند تکرار و تمرین هستید. صحبت کردن در جمع را تمرین کنید. حتما نباید از موقعیت های بسیار خوب و جایی مثل یک سمینار و سالن و اجتماعات بزرگ شروع کنید؛ از جمع های کوچک، خانواده و دوستان استفاده کنید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که موقعیت هایی که پیش می آیند را رد کنید و به امید شرایط بهتر خودتان و پس از آموزش دیدن بنشینید و شروع نکنید. هنگامی که موقعیتی مانند ارائه یک کنفرانس در کلاس برای شما فراهم میشود، اشتیاق نشان بدهید و تلاش کنید که کار خود را به خوبی انجام دهید.

 اگر بخواهید کمال گرایی کنید و مدام به خود بگویید: این بار نه! ولی دفعه بعد حتما شروع خواهم کرد؛ ممکن است دفعه بعد احتمال وقوع کمی داشته باشد و حتی این به تعویق انداختن ها منجر به این بشود که شما هرگز این کار را شروع نکنید. در نتیجه اگر تمرین نکنید ممکن است هرگز آنطور که خودتان میخواستید نشود.

به غیر از تمرین حضور در جمع و صحبت در جمع، تمرین های دیگری هم وجود دارد که برای ایجاد آمادگی اولیه به آنها نیاز دارید و در ادامه به آنها می پردازیم.

بهترین راه تقویت مهارت صجبت کردن
بهترین راه تقویت مهارت صجبت کردن

1. تصویرسازی خوب

خودتان را در حالی تصور کنید که در حال صحبت کردن هستید. به خوبی صحبت میکنید و در چهره تک تک افراد حاضر رضایت را میبینید. همه چیز به خوبی پیش میرود و در آخر افراد شما را تحسین میکنند و شما را تشویق میکنند. این تصویر را در ذهن خود بسازید که شما از سخنرانی و صحبت کردن در جمع هراسی ندارید.

تمام دستاوردهای ما در زندگی حاصل تفکرات ما است. بنابر این سعی کنید موقعیت و شرایط خود را به شکلی مثبت در ذهن خود متصور شوید. مثبت اندیش باشید و به افکار منفی اجازه ورود ندهید. قطعا افکار و تصورات خوب می تواند اثرات بسیار خوبی در سرانجام کار شما بگذارد. تصور کردن یکی از تمرینات ضروری برای داشتن یک صحبت خوب در میان جمع است.

2. از صدای خودتان مراقبت کنید

صدای شما یکی از بهترین نعمت های خداوند است که باید به خوبی از آن مراقب کنید.

یکی از راه ها این است که تنفس عمیق شکمی را به تنفس سطحی که از طریق سینه انجام میشود برتری بدهید و از این روش بیشتر استفاده کنید. این کار به غلبه بر اضطراب شما هم کمک زیادی میکند و از لرزش صدا و کم آوردن نفس جلوگیری میکند.

رطوبت به صدای شما کمک زیادی میکند و همینطور باعث میشود صدای شفاف تری داشته باشید. پس سعی کنید مقدار زیادی آب بنوشید و از این راه صدای خود را آماده نگه دارید.

از فریاد کشیدن پرهیز کنید زیرا این کار به تارهای صوتی شما آسیب میرساند.

و دیگر اینکه سعی کنید از 7ساعت در شبانه روز کمتر نخوابید و حداقل این میزان را حفظ کنید. کم خوابی صدای شما را خسته میکند و هیچکس از شنیدن صدایی خسته، حس خوبی نمیگیرد.

راه های دیگری هم برای تقویت، مراقب و داشتن صدای خوب وجود دارد. پس برای دانستن این راه ها حتما مقاله چطور صدای خوبی داشته باشیم را هم مطالعه کنید.

فریاد کشیدن باعث آسیب به تارهای صوتی شما می شود

تکنیک های صحبت کردن در جمع

همانطور که در ابتدا گفتیم این مهارت، آموختنی است و با آگاهی به یکسری از تکنیک ها میتوانید این مهارت را در خود تقویت کنید.

1. مقدمه ای خوب و قدرتمند

فرقی ندارد سخنرانی در سالنی بزرگ را شروع میکنید یا صحبت کردن در جمعی نسبتا کوچک را. به طور کلی داشتن مقدمه ای خوب برای صحبت کردن مانند شروع یک متن بسیار مهم است.  در اوج شروع کردن باعث میشود اشتیاق مخاطبان به گوش کردن ادامه صحبت های شما بیشتر بشود.

چند نکته در رابطه با یک مقدمه خوب :

  • مطلبی که در مقدمه بیان می کنید باید مرتبط با ادامه صحبت هایتان باشد. چیزی را که در مقدمه میگویید چیزی مخالف و نامربوط با نتیجه صحبت هایتان نباشد.
  • مقدمه باید مختصر باشد و هدف شما را از پرداختن به آن موضوع به طور واضح بیان کند.
  • نیازی نیست که در مقدمه همه اطلاعات را به مخاطب بدهید اما آنقدر جذاب باشد که انگیزه گوش دادن به تمام صحبت های شما را ایجاد کند.
  • و اینکه ارتباط خوبی را میان خود و مخاطبان ایجاد کنید. فضایی که بین شما و مخاطبان حس و حال مطلوبی را به وجود بیاورد.

2. مخاطب شناسی

یکی از مهمترین نیازهای آمادگی برای خوب صحبت کردن در جمع، مخاطب شناسی است. شما باید بدانید که دقیقا با چه کسانی صحبت میکنید تا با توجه به موقعیت و شرایط آنها به صحبت بپردازید. باید زبان بدن و حرکات آنها را زیر نظر داشته باشید. از این طریق متوجه کیفیت صحبت خود و تاثیر آن بر روی مخاطب میشوید. برای اینکه بهتر با این مطلب آشنا شوید، مقاله  مخاطب شناسی را هم مطالعه کنید.

تاثیر مخاطب شناسی در صحبت در جمع
تاثیر مخاطب شناسی در صحبت در جمع

3. به افراد حاضر در جمع احترام بگذارید

وقتی که در جمع صحبت میکنید باید به همه افراد حاضر در جمع احترام  بگذارید. این کار تاثیر بسیار مثبتی روی تمام افراد میگذارد و شما را تبدیل به فردی محترم و خوش برخورد میکند.  بهتر است هنگام صحبت کردن در جمع زیاد انتقاد نکنید و در عوض انتقاد از نظر دیگران، نظر خود را محترمانه اثبات کنید. عزت نفس داشته باشید و در حضور جمع خودزنی شخصیتی نکنید.

 اعتماد به نفس و غرور متفاوت هستند. اعتماد به نفس داشته باشید و شخصیت خود را طوری جلوه ندهید که کسی به شما و صحبت هایتان اعتماد نداشته باشد. و از سوی دیگر به شکلی مغرورانه که خود را از همه بالاتر بدانید و این در منش شما کاملا مشخص باشد، صحبت نکنید. به شکلی متواضع باشید که دیگران به گوش دادن به شما رغبت داشته باشند.

4. روان، شفاف و رسا صحبت کنید

منظور از روان صحبت کردن، با سرعت و تند صحبت کردن نیست. شما باید از تپق زدن و مکث های طولانی بین صحبت هایتان تا حد امکان جلوگیری کنید. در واقع باید از قبل تمرین داشته باشید و به صحبت کردن مسلط باشید. سعی کنید در بحث هایی ورود کنید که در آن مورد اطلاعات و پیش زمینه داشته باشید. قرار نیست در هر موضوعی اظهار نظر کنید و خود را متخصص تلقی کنید. و بهترین راه این است که تا جایی که مقدور است اطلاعات عمومی خوبی داشته باشید و برای کسب اطلاعات تلاش کنید.

همینطور سعی کنید با استفاده از تمرینات موجود و مراقبت از صدای خود، صدایی شفاف و واضح داشته باشید، بلندی و سرعت آن را کنترل کنید.

کلمات و جملات را کامل ادا کنید و نصفه و نیمه نگذارید بمانند.  گاهی با افرادی برخورد میکنیم که طریقه بیان کلمات را تغییر میدهند و یا اینکه انتهای جملات را با صدایی آهسته بیان میکنند. این موضوع از جذابیت صحبت شما کم میکند.

این موضوع را در مفهوم بیان خود نیز رعایت کنید. یعنی واضح حرف بزنید و کنایه نزنید و مفهوم را به درستی به مخاطبان برسانید. اینکه بخواهید از کلمات تخصصی که خیلی از افراد متوجه آنها نمیشوند را بکار بگیرید، باعث جذابیت شما نمی شود و فقط شونده را آزرده می کند.

روان صحبت کردن در جمع چیست

5. داشتن زبان بدن خوب

گاهی تاثیر زبان بدن از خود صحبت های ما میتواند بهتر باشد. حرکات دستان شما توجه مخاطبان را دوچندان می کند و اهمیت صحبت هایتان را نمایان میکند.

اگر بخواهیم در رابطه با سخنرانی روی صحنه صحبت کنیم، موضوع زبان بدن اهمیت بیشتری پیدا میکند. قطعا حرکات پا، فرم سر و شانه های شما بسیار مهم و قابل توجه شنوندگان خواهد بود.

ارتباط چشمی مناسب در زبان بدن، میتواند حس خوبی به مخاطبان بدهد. بخصوص اوقاتی که حس میکنید شخصی در جمع وجود دارد که توجهی به صحبت های شما ندارد، از طریق ارتباط چشمی میتوانید او را متوجه خود کنید.

و این که لبخند بزنید و فضایی صمیمی ایجاد کنید. فضایی که دیگران متوجه بشوند شما از اینکه آنها مخاطب شما هستند بسیار راضی هستید. این موضوع باعث می شود آنها هم از گوش کردن به حرف های شما احساس رضایتمندی داشته باشند و صحبت های شما را قبول کنند.

تاثیر زبان بدن در صحبت کردن در جمع
تاثیر زبان بدن در صحبت کردن در جمع

بهترین راه تقویت مهارت صحبت کردن در جمع

مهمترین و بهترین کاری که برای یادگیری و کسب مهارت در رابطه با موضوع  آداب صحبت کردن در جمع می توانید انجام بدهید، این است که فن بیان خود را تقویت کنید؛ چرا که با یادگیری اصول فن بیان شما هم میتوانید به راحتی در جمع صحبت کنید و بدرخشید.

یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و مهارت های آن مثل همین آداب صحبت کردن در جمع معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیرحضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Speaking in public


نویسنده: محدثه سادات صباحی
نویسنده: محدثه سادات صباحی عضو انجمن نویسندگان گام برتر

پاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --