چگونه روان صحبت کنیم؟

روان صحبت کردن یکی از آن دسته موضوعاتی است که اغلب افراد، به آن علاقه‌مند هستند. چراکه هرچقدر بهتر، واضح تر و سلیس تر صحبت کنیم، نسبت به دیگران مسلط تر به نظر می رسیم. در واقع خود ما هم اغلب از صحبت کردن با افرادی لذت می بریم که حرفی برای گفتن دارند و در صحبت کردن، درمانده نمی‌شوند. عوامل بسیاری بر روی میزان روان صحبت کردن افراد اثرگذار است؛ از جمله این عوامل در ابتدا می توان به میزان اعتماد به نفس شخص و یا میزان اضطراب او اشاره کرد. البته استرس و اضطراب به تنهایی عامل تاثیر گذار در نحوه صحبت کردن شما نمی باشد. بعد از مبحث استرس می رسیم به موارد دیگری که مربوط به فن بیان و… است که شاید کوچک به نظر برسند اما اثرگذاری بسیار بالایی دارند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از این موارد را مطرح کنیم و به طور دقیق بگوییم که چگونه روان صحبت کنیم ؟ در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

  • زیاد حرف زدن، خوب حرف زدن نیست!
  • از واژگان آشنا استفاده کنید
  • آهسته و آرام صحبت کنید
  • میزان مطالعه خود را افزایش دهید
  • تلفظ صحیح کلمات را یاد بگیرید
  • مختصر و مفید بگویید
  • نسبت به جایگاه و کابرد واژگان آشنایی داشته باشید
  • در بحث ها مشارکت کنید

1. زیاد حرف زدن، خوب حرف زدن نیست!

یکی از تصورات غلطی که در زمینه صحبت کردن وجود دارد، این است که اشخاص معتقدند هر چقدر بیشتر صحبت کنند، یعنی توانایی بیشتری در حرف زدن دارند.

اما یک تصور کاملاً اشتباه می باشد. گاهی اوقات دیده شده که فردی زیاد صحبت می کند اما آنچه را که باید، مطرح نمیکند و شاید حتی مخاطب او متوجه نشود که شخص دقیقاً چه منظوری از بیان این جملات و کلمات دارد. یا شاید در محیط مدرسه و دانشگاه اساتید زیادی داشتید که تا آنجا که می توانستند یک مطلب را طولانی و مفصل بیان می‌نمودند اما باز هم شما درک نمی کردید که منظور استاد دقیقاً چه چیزی است و در تلاش است که چه مطلبی را به شما آموزش دهد. پس سعی کنید بیش از اینکه تمرکز خود را  صرف مدت زمان حرف زدن کنید، تلاش نمایید تا منظور خود را به ساده ترین شکل بیان نمایید تا مخاطب بتوانند منظور شما را به آسانی درک کند.

زیاد حرف زدن، خوب حرف زدن نیست
زیاد حرف زدن، خوب حرف زدن نیست

2. از واژگان آشنا استفاده کنید

درست است که باید همیشه در حال گسترش دایره واژگان خود باشید، اما میدان صحبت کردن محل مناسبی برای آزمون و خطا نمی باشد. زمانی که واژه های جدیدی یاد می گیرید، آنها را حتماً یادداشت کنید و سعی کنید با مرور کردن مداوم، آنها را در ذهن خود ماندگار نمایید.

ولی توجه داشته باشید که قرار نیست تمام کلمات جدیدی که یاد می گیرید، در مکالمات خود استفاده کنید. شاید بهترین کار این باشد که تا حد امکان همان کلماتی که در ذهن شما وجود دارد و به طور کامل با آنها آشنایی دارید، به کار ببندید. زیرا به طور قطع شما هنوز نحوه استفاده صحیح از کلمات جدیدی که آموزش دیده اید، نمی دانید.

پس لطفاً سعی نکنید با استفاده نابجا و نادرست از آنها به خیال خود روان تر و حرفه ای تر صحبت کنید. اجازه دهید که این کلمات به طور کامل در ذهن شما نقش ببندند. جایگاه صحیح استفاده از آنها را شناسایی کنید و سپس از آنها در صحبت کردن های خود استفاده نمایید. از سوی دیگر این نکته را در نظر داشته باشید: شاید کلمه ای که شما به تازگی یاد گرفته اید، برای مخاطب شما اصلاً آشنا نباشد و معنی و مفهوم آن را نداند. پس استفاده از آن تنها یک معنی دارد و آن هم اینکه مخاطب شما سردرگم خواهد شد.

3. آهسته و آرام صحبت کنید

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید، آهسته و آرام صحبت کردن است. وقتی در تلاشید با سریع حرف زدن مهارت خود را به رخ بکشید، فراموش نکنید که ممکن است در تلفظ بعضی از کلمات دچار خطا شوید و حتی آنها را جابجا مطرح کنید. بنابراین زمانی که در حال صحبت کردن با دیگران هستید، سرعت را کنار بگذارید.

مخاطب قرار است بتواند منظور شما را به طور کامل در یابد و این امر محقق نمی شود مگر با شمرده صحبت کردن شما. ضمن اینکه سرعتی حرف زدن میزان تمرکز شما را کاهش می دهد و درباره مخاطب تان هم به همین شکل عمل می‌کند. یعنی او هم تمرکز ذهنی اش کاهش پیدا می‌کند و نمی‌تواند مطالبی که بیان می کنید، به خوبی در ذهن خود پردازش کند. همانطور که متوجه شدید سریع حرف زدن به هیچ عنوان نشان دهنده مهارت شما در صحبت کردن نیست.

پیشنهاد می کنم حتماً مقاله چگونه سرعت صحبت کردن خود را کنترل کنیم را هم مطالعه کنید تا بهتر متوجه این موضوع شوید.

آهسته و آرام صحبت کردن به روان بودن صحبت شما کمک می کند
آهسته و آرام صحبت کردن به روان بودن صحبت شما کمک می کند

4. میزان مطالعه خود را افزایش دهید

متاسفانه کشور ما یکی از کشورهایی است که سرانه مطالعه در آن به طرز قابل توجهی ناچیز و پایین است. در واقع این به این معناست که اغلب افراد جامعه ما هیچ گونه اطلاعات دقیقی ندارند و فقط حرف می زنند. به همین دلیل هم هست که اغلب در صحبت کردن دچار مشکل هستیم. از دو حالت خارج نیست: یا درباره بحثی که مطرح است هیچ گونه اطلاعاتی نداریم که نمی توانیم اظهار نظر کنیم و یا اینکه اگر هم حرفی بزنیم، هیچ پایه و اساس علمی و درستی ندارد و فقط کلام بی محتوایی از دهان ما خارج می شود.

بنابراین اگر قرار است بتوانید که خوب صحبت کنید، لزوماً باید مطالعه را جزو برنامه روزانه خود قرار دهید. این مطالعه می تواند در زمینه مسائل مختلف باشد و اطلاعات عمومی شما را افزایش دهد و یا اینکه درباره موضوع مورد علاقه تان باشد و صرفاً شما را از لحاظ دایره واژگان و جمله سازی تقویت نماید.

فراموش نکنید افرادی که زیاد مطالعه می کنند، نسبت به دیگران بسیار آگاه تر هستند و به همین دلیل کیفیت زندگی آنها نیز تا حد قابل توجهی بهتر است. پس اگر قرار است خوب صحبت کنیم، باید مطالعه کردن را نیز به صورت یک برنامه روتین و روزانه دنبال نماییم.

5. تلفظ صحیح کلمات را یاد بگیرید

آیا تا به حال متوجه شده اید، یک کلمه از زبان هر شخص می تواند تلفظ مستقلی داشته باشد و این یک مشکل بسیار بزرگ است که اغلب ما آن را ناچیز می پنداریم و به سادگی از کنار آن گذر می کنیم؟این یکی از بزرگ‌ترین خطاهایی است که می توانید در صحبت کردن مرتکب شوید. درست است شاید زمانی که در کنار دوستان و خانواده خود باشید، این تلفظ اشتباه و غلط مشکل چندانی را ایجاد نکند و از نظر آنها هم موضوع قابل توجهی نباشد.

اما وقتی که همین اشتباه را در یک جمع مهم تکرار کنید، مطمئن باشید که موجب تمسخر و پایین آمدن کیفیت سخنان شما خواهد شد. بنابراین لطفاً اگر واژه را جدید آموزش می بینید، حتماً سعی کنید تلفظ صحیح آن را از لغت نامه ها و یا حتی اینترنت پیدا کنید و یاد بگیرید و اگر هم واژه را از قبل شنیده اید که توسط افراد مختلف به صورت های متفاوتی تلفظ می‌شوند، حتما پیگیر آن شوید و تلفظ صحیح آن را پیدا کنید. اینکه دیگران اشتباهی را مرتکب می شوند و آن را عادی جلوه می دهند، دلیل موجهی برای این موضوع که شما نیز آن اشتباه را تکرار کنید،نمی باشد. قرار نیست ما همواره بر جهل خود باقی بمانیم.

تلفظ صحیح کلمات باعث روان صحبت کردن می شود
تلفظ صحیح کلمات باعث روان صحبت کردن می شود

6. مختصر و مفید بگویید

نه بیش از اندازه کوتاه صحبت کنید و نه بیش از حد مطلبی را طول و تفسیر دهید. لازم نیست کلمات مختلف را مدام به هم بچسبانید تا بتوانید کلام خود را طولانی تر کنید. این یک اشتباه کشنده در صحبت کردن است. گاهی اوقات صرفاً با بیان یک جمله منظور شما به طور کامل مطرح می شود و گاهی هم نیاز است ۱۰ جمله به کار ببرید تا دیگران به طور کامل متوجه مطلب شما بشوند. بنابراین باید موقعیت شناس باشید و بدانید که در هر موقعیتی نیاز است تا چه اندازه صحبت کنید. از جملات بیش از اندازه طولانی استفاده نکنید. بلکه کلام خود را در یک جمله کوتاه تمام کنید.مطمئن باشید اگر مطلب اضافه‌ای نیاز باشد مخاطب از شما خواهد پرسید بنابراین خودتان بی جهت مسئله را طولانی نفرمایید.

7. نسبت به جایگاه و کاربرد واژگان آشنایی داشته باشید

هر کلمه حکم یک قطعه از پازل را دارد. یعنی زمانی که در حال صحبت کردن هستید، هر یک از کلماتی که از دهان شما خارج می شوند یک قطعه از پازل کلام شما هستند.

 اگر در جای درست خود قرار بگیرند می توانند یک جمله بسیار مناسب و با معنی را بسازند، در مقابل اگر در جای درست خود استفاده نشوند مفهوم کلام را به طور کامل تغییر می دهند و چه بسا حتی موجب سوء تفاهم شوند.

پس همانطور که متوجه شدید، شناخت دستور زبان فارسی هم برای کسی که دوست دارد خوب و روان صحبت کند لازم است. هر کلمه جایگاه خاص خودش را دارد. هرگز نباید فعل را به جای فاعل به کار برد و اشتباهاتی از این قبیل. منظور ما از آموزش دستور زبان فارسی این نیست که قرار باشد، مطالب بسیار سنگینی را آموزش ببینید تا بتوانید چند کلمه صحبت کنید بلکه همان مطالب اولیه هم تا حد بسیار زیادی به شما کمک می‌کنند.

در واقع مشکل اصلی اینجاست که اغلب افراد با همان مباحث اولیه و ابتدایی آشنایی ندارند و به همین دلیل گاهی اوقات از زبان برخی افراد جملاتی را می شنویم که از فرط تعجب چشمانمان گرد می شود چون نمی‌فهمیم شخص مقابل چطور توانسته چنین جمله ای را بسازد.

هر یک از کلماتی که از دهان شما خارج می شوند، یک قطعه از پازل کلام شما هستند
هر یک از کلماتی که از دهان شما خارج می شوند، یک قطعه از پازل کلام شما هستند

8. در بحث ها مشارکت کنید

یکی دیگر از راه های تقویت مهارت صحبت کردن شرکت در بحث ها می باشد. البته نه به این معنی که هر جایی در باره هر مطلبی که در تخصص شما نیست، اظهار عقیده و نظر کنید و به طور کامل موجب ایجاد تشویش و ناآرامی شوید.

بلکه درباره مطالب روزانه و یا مباحثی که درباره آنها اطلاعات هرچند کوچکی دارید، صحبت بفرمایید. این مشارکت در بحث علاوه بر این که موجب می‌شود دیگران عقاید خود را نسبت به صحبت‌های شما بیان کنند و اگر جایی اشتباهی از شما دیدند محترمانه آن  را گوشزد نمایند، همچنین کمک می کند که احساس اضطراب و خجالت از صحبت کردن در جمع نیز کم کم برای شما از بین برود و کمرنگ تر شو.  پس به همین دلیل  کمی صحبت کنید البته حد اعتدال را فراموش نفرمایید.

با توجه به مطالبی که در این مقاله مطرح شد، متوجه شدیم که صحبت کردن هم مانند هر کار دیگری نیازمند مهارت های خاص خود می باشد. برخی افراد تصور می‌کنند، کسی که خوب صحبت می‌کند از ابتدا به صورت مادرزادی با همین توانایی متولد شده. این یک ذهنیت کاملاً غلط است.  ما وقتی زبان باز میکنیم کلمات یکسانی را به کار می‌بریم و حتی کلماتی که بعدها با آن آشنا می‌شویم هم کاملاً شبیه به یکدیگر می‌باشند. درست است که در برخی افراد هوش کلامی بالاتر است و به مراتب می توانند بهتر صحبت کنند اما این به این معنی نیست که شما نمی توانید این مهارت را کسب کنید. در هر سنی که هستید با آموزش دیدن می توانید توانایی خوب صحبت کردن و روان صحبت کردن را در خود افزایش دهید.

بهترین راه روان صحبت کردن

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و روان صحبت کردن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Speaking fluentlyپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image