هوش اجتماعی

هوش اجتماعی ، یکی از مهم ترین انواع هوش برای رسیدن به موفقیت می‌باشد. طبیعتاً در این مقاله با موضوع هوش اجتماعی به خوبی آشنا خواهید شد اما قبل از مطالعه آن، فقط این نکته را به شما بگویم که می‌توانید با تقویت این هوش در وجود خود، به یکی از محبوب ترین و معتبرترین افراد در بین اطرافیان خود تبدیل شوید! پس پیشنهاد می‌کنم به هیچ وجه مطالعه این مقاله را از دست ندهید…

در مقاله هوش اجتماعی می‌خوانید

 • هوش اجتماعی چیست ؟
 • هوش درون فردی و برون فردی چیست ؟
 • نشانه های هوش اجتماعی بالا
 • شغل های مناسب افراد با هوش اجتماعی بالا
 • چگونه هوش اجتماعی را افزایش دهیم ؟
 • کتاب هوش اجتماعی
 • کتاب قدرت هوش اجتماعی از تونی بوزان
 • هوش اجتماعی دانیل گلمن

پس از این که در مقاله هوش ریاضی ، ویژگی ها و راه های تقویت این هوش را بررسی کردیم، در این مقاله قصد داریم یک هوش دیگر را از هوش های هشت گانه گاردنر بررسی کنیم که پیشنهاد می‌کنم حتماً اگر موفقیت خود برایتان مهم است، ما و این مقاله را تا انتها همراهی کنید…

تفاوت اجتماعی و برون فردی

هوارد گاردنر، پژوهشگر حوزه هوش و استعدادیابی، هوش ها را به 8 دسته اصلی تقسیم بندی کرده که هوش اجتماعی یا برون فردی یکی از همان هاست که اگر میخواهید با تمام هوش های گاردنر آشنا شوید میتوانید به مقاله هوش چیست و انواع آن مراجعه کنید. شاید دو اسمی بودن این هوش کمی شما را به شک انداخته باشد و فکر کره باشید دو هوش مجزا از هم هستند. اما این طور نیست! هوش برون فردی یا اجتماعی یکی از همان هوش های 8 گانه گاردنر است که در این مقاله می‌خواهیم آن را به طور کامل با یکدیگر بررسی کنیم و تمام ویژگی ها و راه های تقویت آن را به شما معرفی کنیم.

در مقاله استعدادیابی کودکان ، هوش های 8 گانه گاردنر، از جمله همین هوش اجتماعی را نام برده و بررسی کرده ایم و تست آنلاینی برایتان قرار داده ایم که بتوانید با استفاده از آن هوش اصلی خود را به طور دقیق متوجه شوید و کشف کنید. پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید و تست آن را به طور دقیق انجام دهید. چرا که کشف استعداد و هوش، می‌تواند به شما کمک بسیار زیادی در راه موفقیت بکند.

هوش اجتماعی یا برون فردی چیست

هوش اجتماعی چیست ؟

هوش اجتماعی بیشتر به ارتباطات شما با دیگران بستگی دارد. می‌توان گفت هوش اجتماعی یعنی توانایی ارتباط گیری درست و موثر با دیگران.

با توجه به تعریف بالا، افرادی که به خوبی صحبت می‌کنند و همچنین به خوبی گوش می‌دهند، دیگران را به خوبی درک می‌کنند، توانمندی متقاعد کردن بالایی دارند و در کل با دیگران به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند، هوش اجتماعی یا برون فردی بالایی دارند. ویژگی های این افراد فقط به همین چند مورد ختم نمی‌شود و ویژگی های دیگری نیز دارند که در ادامه به بررسی آن ها می‌پردازیم.

هوش اجتماعی چیست

نشانه های هوش اجتماعی بالا

افرادی که هوش برون فردی و اجتماعی بالایی دارند، معمولاً یک سری ویژگی های مشترک دارند که آن ها را از دیگران متمایز می‌کند. در ادامه این علائم را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

 • مهارت های ارتباطی بسیار بالایی دارند. (مهارت های ارتباطی شامل فن بیان، زبان بدن، هوش کلامی و در واقع هر آن چه که در ارتباط با دیگران به آن نیاز داریم می‌شود.)
 • اصول متقاعد سازی را به خوبی بلد هستند.
 • خوب گوش می‌دهند و شنونده خوبی هستند.
 • به خوبی می‌دانند با هر فردی چگونه باید رفتار کنند و به همین دلیل معمولاً میان همه افراد از مقبولیت بالایی برخوردار هستند.
 • سعی می‌کنند همه افراد را درک کنند و زیاد به بحث و مجادله نپردازند.
 • حضور در جمع را به شدت به تنهایی ترجیح می‌دهند.
 • معمولاً دوستان زیادی هم دارند.
 • پر انرژی و شاد هستند.
 • مدیریت بحران بسیار بالایی دارند.
 • بسیار قابل اعتماد هستند.

ویژگی های افراد با هوش اجتماعی بالا

شغل های مناسب افراد با هوش اجتماعی بالا

همان طور که گفتم افرادی که هوش اجتماعی بالایی دارند، معمولاً ویژگی هایشان با یکدیگر مشترک است. در اصل همه هوش ها و استعدادها همین گونه هستند. پس می‌توان گفت هر هوشی، شغل مناسب خودش را هم دارد. در ادامه شغل های مناسب برای افراد با هوش برون فردی و اجتماعی بالا را بررسی خواهیم کرد. اما اگر شما جز دسته افرادی نیستید که هوش برون فردی بالایی دارید، می‌توانید با تست استعداد یابی هالند ، هم استعداد و هوش اصلی خود را کشف کنید، و هم شغل های مناسب آن را متوجه شوید. اما شغل های مناسب هوش اجتماعی عبارتند از:

 • مدرس
 • مشاور
 • روانشناس
 • مدیر روابط عمومی
 • فروشندگی
 • رهبری
 • سخنران
 • و…
شغل های مناسب افراد با هوش اجتماعی بالا
شغل های مناسب افراد با هوش اجتماعی بالا

چگونه هوش اجتماعی را افزایش دهیم ؟

تا اینجای مقاله درباره معنا، نشانه ها، ویژگی ها و شغل های مناسب هوش اجتماعی صحبت کردیم. اکنون زمان آن رسیده که راه هایی بیان کنیم که بتوانید با استفاده از آن ها، هوش برون فردی یا همان اجتماعی خود را تقویت کنید.

 1. به صحبت های دیگران به خوبی توجه کنیم.

2. مطالعه خود را در این زمینه بالا ببریم. ( که در ادامه 2 مورد از مهم ترین کتاب ها برای تقویت هوش برون فردی یا اجتماعی را برایتان بیان خواهیم کرد.)

3. احساسات و هیجانات خود را کنترل کنیم. (منظورم از این بخش این است که در کنار هوش اجتماعی، هوش هیجانی خود را هم افزایش دهید. چرا که این دو هوش تا حدود بسیار زیادی به یکدیگر مرتبط هستند و می‌توانند بر یکدیگر تاثیر بگذارند. می‌توانید برای تقویت این هوش، مقاله هوش هیجانی را هم مطالعه کنید.)

4. زبان بدن خود را در کنار مهارت های خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن تقویت کنید.

5. اصول کار تیمی و گروهی را به خوبی یاد بگیرید.

6. سعی کنید با افرادی که نمی‌شناسید ارتباط برقرار کنید تا خجالت و کمرویی تان از بین برود.

برای تقویت هوش اجتماعی بالا چه کار کنیم
برای تقویت هوش اجتماعی بالا چه کار کنیم

کتاب هوش اجتماعی

پس از بیان راه های افزایش هوش اجتماعی، نوبت به آن می‌رسد که 2 کتاب از معروف ترین کتاب های این حوزه را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با مطالعه آن ها، هوش برون فردی یا اجتماعی خود را به طور عجیبی افزایش دهید. کتاب اول کتاب قدرت هوش اجتماعی تونی بوزان است و کتاب دوم، هوش اجتماعی گلمن …

1. کتاب قدرت هوش اجتماعی از تونی بوزان

تونی بوزان در کتاب خود به طور کامل و جامع، همه چیز را درباره هوش اجتماعی یا برون فردی توضیح می‌دهد. تعریف دقیق این هوش، راه های تقویت آن، علائم موفقیت اجتماعی، راه های درخشیدن در جمع، راه های صحیح گوش دادن و صحبت کردن، پیش بینی رفتار دیگران و… مهم ترین سرفصل های این کتاب هستند که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را مطالعه کنید.

کتاب قدرت هوش اجتماعی
کتاب قدرت هوش اجتماعی

2. هوش اجتماعی دانیل گلمن

دانیل گلمن، مدرس دانشگاه هاروارد و روانشناس رفتاری مجله نیویورک تایمز در آمریکاست. او در این کتاب که معروف ترین کتاب در این حوزه است، نتایج تحقیقاتی را ارائه می‌کند که درباره این هوش انجام شده و مثال هایی از زندگی خودش بیان می‌کند تا فردی که در حال مطالعه کتاب است، مطالب را بهتر یاد بگیرد و راحت تر در ذهنش ثبت شود. اگر خواستار تقویت هوش برون فردی یا اجتماعی خود هستید، مطالعه این کتاب را هم به شدت به شما توصیه می‌کنم.

هوش اجتماعی و هیجانی

با توجه به راه ها و ویژگی هایی که از هوش برون فردی و اجتماعی در این مقاله گفته شد، امیدوارم بتوانید به بهترین خودتان تبدیل شوید و بهترین اتفاقات را برای خودتان رقم بزنید. راستی، اگر شما هم تکنیک دیگری برای تقویت این هوش سراغ دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا ما هم بتوانیم از آن ها استفاده کنیم.

مثل همیشه، امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link