چگونه نمره 20 بگیریم؟

یکی از دغدغه های هر دانش آموز و دانشجویی که اهل موفقیت و پیشرفت تحصیلی باشد، این است که چطور در امتحانات مدرسه یا دانشگاه به نمره 20 برسد؟ از قدیم گفته اند نمره بیست برای استاد است! ولی همه شما هم می توانید با استفاده از تکنیک هایی که در ادامه آموزش داده خواهد شد به نمره بیست در امتحانات برسید. تکنیک هایی که به شما کمک خواهد کرد بدون آزمون و خطا و اتلاف وقت بتوانید از رقبای خود سبقت بگیرید و به نمره 20 برسید. دراین مقاله سعی کرده ایم علاوه بر تکنیک های فوق العاده موثر، برخی از قوانین نانوشته این کار را هم برایتان باز گو کنیم! پس حتماً تا انتها همراه ما باشید…

چگونه در امتحانات نمره 20 بگیریم؟

 1. سوالات سال های قبل استاد را حتما مطالعه کنید!
 2. فکر نمره 20 را بدون درس خواندن از سر بیرون کنید
 3. یک حریف تمرینی داشته باشید!
 4. شرایط موجود را بپذیرید و آرامش خود را حفظ کنید
 5. عوامل حواس پرتی را حذف کنید
 6. از بارم بندی امتحان حتما آگاه شوید
 7. از جزوات خلاصه شده یا فلش کارت استفاده کنید
 8. برای مطالعه دروس از روش تند خوانی استفاده کنید

در ادامه با این 8 تکنیک به خوبی آشنا خواهید شد. اما قبل از مطالعه این مقاله باید این نکته را به شما بگویم که تا زمانی که نتوانید انگیزه خود را برای درس خواندن و یا اصولاً هر کار دیگری افزایش دهید، قطعاً حس و حالی هم برای انجام آن کار نخواهید داشت و نمی‌توانید نتیجه خوبی از آن کار برای خود برداشت کنید. به همین دلیل ما مقاله ای با عنوان جملات انگیزشی کوتاه برای دانش آموزان برای شما نوشته ایم که بتوانید با استفاده از آن جملات فوق العاده، انگیزه خود را به بالاترین حد ممکن برسانید و موفقیت را از همیشه به خودتان نزدیک تر ببینید. پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید. خب، حالا می‌رویم به سراغ راه های 20 گرفتن در امتحانات…

1. سوالات سال های قبل استاد را حتما مطالعه کنید!

تجربه ثابت کرده معمولاً اکثراساتید به دلیل حجم بالای کاری خود و نداشتن وقت، یک بارسوال طراحی می کنند و بارها و بارها آن نمونه سوال را در امتحانات مختلف در سال ها و ترم های آینده استفاده می کنند!

پیشنهاد می کنم در هر امتحان از طریق دانش آموزان سال گذشته یا دانشجویان ترم قبل آن استاد سوالات امتحانی را تهیه کنید و چندین بار آن سوالات را مطالعه و مرور کنید. تجربه نشان می دهد گروهی از اساتید عیناً مشابه همان سوالات را در امتحانات بعدی هم تکرار می کنند؛ حتی در کنکور سراسری هم شبیه همین مورد صادق است! اگر برای مثال در درس شیمی و… سوالات کنکور چند سال اخیر را بررسی کنید، متوجه خواهید شد حتی در کنکور سراسری هم سوالات در سال های متمادی تکرار می شوند.

برای گرفتن نمره 20 در امتحان حتماً نمونه سوالات قبلی استاد خود را مطالعه کنید
برای گرفتن نمره 20 در امتحان حتماً نمونه سوالات قبلی استاد خود را مطالعه کنید

2. فکر نمره 20 را بدون درس خواندن از سر بیرون کنید

یکی از سوالات متداول دانش آموزان و دانشجویان این است که با استفاده از چه ترفندهایی می توانیم بدون درس خواندن نمره 20 بگیریم؟!

این سوالات متاسفانه راه را برای گروهی سودجو باز کرده است و مدام در فضاهای مختلف اقدام به تبلیغات زرد (جعلی) می کنند، آگهی هایی که رنگ و بویی از منطق در آنها نیست و فقط و فقط برای فریب دانش آموزان و دانشجویانی که به هردلیل نتوانسته اند درس بخوانند و یا نخواستند درس بخوانند و فرصت اندکی هم دارند تهیه شده است. دراین رابطه باید بگویم که مسیر موفقیت هیچ آسانسوری ندارد و باید از پله ها بالا بروید!

شک نکنید تا زمانی که تلاشی برای رسیدن به موفقیت نکنید و برای گرفتن نمره 20 زحمت نکشید، خبری هم از نتیجه دلخواهتان نخواهد بود. برای رسیدن به هدف خود در تحصیل، باید برنامه ریزی مناسبی هم داشته باشید و با اصول دقیق پیش بروید. پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله برنامه ریزی درسی را هم مطالعه کنید تا بتوانید با استفاده از نکات آن، به بهترین شکل ممکن برای خود و درس هایتان برنامه ریزی کنید.

برای گرفتن نمره 20 در امتحانات و موفقیت باید تلاش کنید

3. یک حریف تمرینی داشته باشید!

یکی از دلایل اصلی این که دانش آموزان یا دانشجویان به نمره 20 نمی رسند، این است که از همان اول ترم درس نمی خوانند یا بهتر بگویم دوست ندارند درس بخوانند؛ دلیل آن هم این است که انگیزه ای برای درس خواندن ندارند! اما نگران نباشید؛ اکنون روشی را به شما آموزش می‌دهم که بتوانید این مشکل را برطرف کنید و از همان ابتدای سال انگیزه خوبی برای درس خواندن داشته باشید.

احتمالاً با رشته های رزمی آشنا هستید؛ اما اگر با آن ها آشنایی ندارید باید به شما بگویم که در رشته های رزمی که پایه بر اساس مبارزه است، مربی برای هر هنرجو یک حریف تمرینی قرار می‌دهد که تقریباً در یک سطح با او قرار دارد. این کار باعث می شود در مرحله اول هر کس انگیزه ای برای تمرین پیدا کند.

حالا حالتی را فرض کنید که فردی می‌خواهد رشته رزمی یاد بگیرد ولی حریف تمرینی ندارد! شاید چند روز تحت تاثیر عوامل مختلف و انگیزه کاذب تلاش کند ولی یقیناً تلاش او خیلی ادامه دار نیست. مثلاً افرادی که با کیسه بوکس تمرین می کنند، روزهای اول چون برای خرید کیسه بوکس پول داده اند جدی تمرین می کنند ولی پس از گذشت چند روز، کیسه بوکس تبدیل به بخشی از دکور اتاق او می شود و تمرین تعطیل می شود.

همچنین داشتن حریف تمرینی باعث پیشرفت و پیدا کردن نقاط ضعف می شود.

پس سعی کنید برای درس خواندن حتماً دوست و همکلاسی شبیه و در سطح خودتان داشته باشید تا هنگام درس خواندن بتوانید از او کمک بگیرید و همیشه با یکدیگر درس بخوانید. شک نکنید این تکنیک برای شما معجزه خواهد کرد.

درس خواندن به همراه یک نفر دیگر می‌تواند باعث پیشرفت و پیدا کردن نقاط ضعف شما شود و نمره 20 را برای شما به همراه بیاورد

4. شرایط موجود را بپذیرید و آرامش خود را حفظ کنید

اگر از ابتدای ترم درس نخواندید و یا به دلیل مشکلات مختلف نتوانستید سراغ درس بروید و از قضا چند روز دیگر امتحان دارید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به جای خود خوری و عذاب وجدان، آرامش خود را حفظ کنید، مسئولیت شرایط موجود را بپذیرید، به جای فرافکنی و تقصیر این و آن انداختن به فکر استفاده کردن کامل و هوشمندانه از زمان باقی مانده باشید و بدانید که هر چه از همین زمان باقی مانده کامل و هوشمندانه استفاده کنید به نمره 20 نزدیک تر می شوید. پس گذشته را فراموش کنید و برای آینده همین الآن دست به کار شوید.

در واقع بهتر است به جای داشتن استرس زیاد در شب های امتحان، برای آن برنامه ریزی مناسبی داشته باشید تا همین زمان کمی هم که برایتان باقی مانده از دست نرود. پیشنهاد می‌کنم برای این که بتوانید این شب را به بهترین شکل ممکن بگذرانید و نتیجه خوبی در امتحانات خود بگیرید، حتماً مقاله بایدها و نبایدهایی که از شب امتحان باید بدانید را هم مطالعه کنید.

به جای استرس داشتن در شب امتحان، برای گرفتن نمره 20 برنامه ریزی کنید

5. عوامل حواس پرتی را حذف کنید

در مقاله موفقیت در کنکور هم گفتیم که برای این که در زمان باقی مانده تا امتحان بتوانید بیشترین بازدهی را داشته باشید، یکی از مواردی که باید رعایت کنید حذف عوامل حواس پرتی است. بسیاری از عوامل که جلوتر به آنها اشاره خواهیم کرد می‌توانند ذهن شما را دچار تشویش کنند و مثل سرعت گیر هایی باشند وسط جاده که سرعت شما را در حین حرکت بگیرند.

اولین و مهم ترین عامل موبایل است. فرض کنید اول صبح زحمت کشیدید و از خواب ناز بیدار شدید و شروع به مطالعه کردید؛ وسط مطالعه صدای پیام گوشی بلند می شود و شما سراغ آن می روید؛ این چک کردن پیام همانا و ساعت ها تلف شدن وقت همانا. معمولاً هنگام پاسخ دادن پیام، نگاهتان به اینستاگرام می افتد و به سراغ آن می‌روید، سپس تلگرام و… و به این ترتیب سرتان را بالا می آورید و متوجه می شوید که به همین راحتی دو ساعت مفید از دست داده اید!

پس قبل از اینکه بخواهید مطالعه را شروع کنید برای این چند روز مانده تا امتحان هم که شده (شما در این چند روز بدون موبایل بیمار نمی شوید!!!) برای گرفتن نمره 20 گوشی را کنار بگذارید و و بعد از امتحان به معشوقتان بپیوندید!

یکی دیگر از عوامل حواس پرتی افرادی هستند که هیچ کاری در این دنیای بزرگ ندارند و کارشان فقط سرک کشیدن در زندگی این و آن و الکی مشغول کردن آن هاست! اگر از این مدل افراد دورتان هستند از آن ها دوری کنید و با یک خداحافظی زیبا خودتان را نجات دهید.

برخی دیگر عوامل حواس پرتی عبارتند از:

 • تلویزیون
 • وسایلی که دور و برتان هستند
 • افرادی که هنگام درس خواندن کنار شما هستند
 • و…
برای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن و گرفتن نمره 20 عوامل حواس پرتی را از اطراف خود حذف کنید
برای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن و گرفتن نمره 20 عوامل حواس پرتی را از اطراف خود حذف کنید

6. از بارم بندی امتحان حتما آگاه شوید

یکی از راه های هوشمندانه برای رسیدن به نمره 20 این است که بارم بندی دقیق امتحان را داشته باشید. برای مثال درسی که در مدرسه یا دانشگاه به شما طی ترم آموزش داده شده ممکن است کتابی قطور داشته باشد که واقعاً نمی توان تحت هیچ شرایطی همه آن را در عرض چند روز مطالعه کرد. اغلب اساتید این دروس بارم بندی خاص برای خود دارند به این ترتیب که از برخی فصول تعداد و نمره بیشتری سوال طرح می کنند و از برخی از فصول اصلا سوالی طرح نمی کنند!

به این ترتیب سوالات امتحانی طرح و ارائه می شود و کم نیستند تعداد دانش آموزان یا دانشجویانی که وقت خود را به دلیل ندانستن بارم بندی امتحان بر روی فصل هایی که اصلا از آن ها سوالی طرح نشده یا بسیار کم طرح شده تلف می کنند و فصول مهم تر و پر سوال تر را نمی خوانند! پس هوشمندانه عمل کنید و بارم بندی را به دست آورید و طبق اهمیت فصول شروع به مطالعه کنید.

برای گرفتن نمره 20 در امتحانات، سعی کنید با بارم بندی دروس آشنا باشید
برای گرفتن نمره 20 در امتحانات، سعی کنید با بارم بندی دروس آشنا باشید

7. از جزوات خلاصه شده یا فلش کارت استفاده کنید

برای این که بتوانید زمان را مدیریت کنید و بهترین نتیجه را به دست آورید، حتماً از جزوات خلاصه شده که هم در کتابخانه ها موجود هستند (مثلاً برای دانش آموزان جزوات خلاصه شده یا نمونه سوالات بنی هاشمی و اسفندیار و…) و برای دانشجویان هم معمولاً انتشارات دانشگاه یکسری جزوات خلاصه شده از ترم های قبل دارند که با چاپ و فروش آنها کسب درآمد می کنند  استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از یکسری فلش کارت های دروس استفاده کنید. این فلش کارت ها مفید و مختصر هستند و فقط نکات و فرمول های مهم را جمع بندی کرده اند که قطعاً مطالعه کردن آنها باعث می شود که زودتر نکات مهم را یاد بگیرید و به سراغ حل نمونه سوالات بروید. (برای آمادگی امتحان بیشتر از مطالعه، حل کردن انواع نمونه سوالات اهمیت دارد؛ چرا که اگر شما تیپ بندی های انواع سوالات را یاد بگیرید می توانید پاسخگوی تمامی سوالات در جلسه امتحانی باشید.)

به وسیله فلش کارت می توانید مدیریت زمان هم کنید؛ به این صورت که باید از تایم های مرده که هر روز از دست می دهید استفاده کنید. مثلاً تایم های رفت و برگشت داخل اتوبوس یا مترو و…

به طور میانگین شما با استفاده از از فلش کارت می توانید در عرض یک دقیقه، یک نکته را بخوانید و یاد بگیرید و با استفاده از همان یک نکته، یک سوال را در امتحان درست پاسخ دهید. همین یک دقیقه ها و نکته ها روی هم جمع می شوند و نمره 20 شما را تشکیل می‌دهند.

برای گرفتن نمره 20 زیاد درس نخوانید، بلکه مطالب مهم را زیاد بخوانید

8. برای مطالعه دروس از روش تند خوانی استفاده کنید

یکی از روش های فوق العاده عالی و موثر برای گرفتن نمره 20 در زمان اندک، روش مطالعه تندخوانی است؛ در این روش شما مطالب درسی را با سرعت بالا مطالعه می کنید (نه به سرعت معمولی که قبلاً مطالعه می کردید) به این ترتیب احتمالاً بعضاً حس می کنید مطالب را متوجه نمی شوید. ولی به هیچ وجه اینگونه نیست. ذهن انسان قوی تر از آنی است که فکر می‌کنید، حتی در بدترین شرایط هم شما حداقل 50% مطالب را متوجه می شوید و این خود باعث می شود با نهایت دو بار مرور کردن کاملا برمطالب تسلط داشته باشید.

این روش مطالعه مزایای زیادی دارد از جمله این که:

1) شما در زمان کم، حجم زیادی از مطالب را می توانید بخوانید و این خود تبدیل به امیدی برای شما می شود و با انگیزه مطالعه را ادامه می دهید.

2) در این نوع روش مطالعه به دلیل این که در واحد زمان تعداد کلمات زیادی وارد ذهن می شود، عملاً ذهن فرصت پرداختن به مسائل دیگر را نخواهد داشت و فقط بر روی درس متمرکز خواهد بود که این خود باعث رفع عوامل حواس پرتی و مطالعه مفید می شود.

3) شما با استفاده از تند خوانی می‌توانید زمان را مدیریت کنید و در نتیجه نمونه سوالات بیشتری حل کنید.

چگونه نمرات بد را جبران کنیم ؟

برای جبران نمرات بد باید ابتدای کار تکلیفتان را با خودتان مشخص کنید، یعنی اگر قرار باشد همان کارهای قبلی را انجام دهید قطعا همان نتیجیه قبلی را خواهید گرفت و دوباره نمرات بد تکرار خواهد شد. پس برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید باید عملکرد متفاوت و بهتری داشته باشید و به خودتان قول بدهید که نمرات بد قبلی را جبران کنید و خودتان را برای تلاش بیشتر و بهتر آماده کنید. تصمیم گرفتن برای جبران کردن مرحله اول است.

در مرحله دوم بایستی از یک منبع جامع مثل کتاب درسی یا کمک درسی یا فیلم های آموزشی که تمامی کتاب را کامل آموزش داده و به صورت کاملاً رایگان در فضای اینترنت یافت می شود استفاده کنید تا مطالب را کامل آموزش ببینید. البته نوت برداری همراه با فیلم‌ها فراموش نشود.

مرحله سوم حل تمارین کتاب درسی است که منبع اصلی طرح نمونه سوالات امتحانی است و با حل کردن این تمارین نمرات شما افزایش خواهد یافت؛ چرا که تسلط شما بر انواع سوالات امتحانی بیشتر می شود.

در مرحله چهارم و پایانی بایستی خلاصه نویسی کنید؛ یعنی تمامی نکات و فرمول های مهم را دریک برگه یا دفتر جداگانه یادداشت کنید هایلایت کردن سؤالات خیلی سخت است. سؤالاتی که واقعاً سخت  است.وقتی که برمی‌گردید فصل را مرور کنید، سؤالاتی را می‌خوانید که درصد موفقیت شما در آزمون را بالا می‌آورد.

برای این که بتوانید همه این مراحل را به بهترین شکل ممکن پشت سر بگذارید لازم است که انگیزه جبران کردن آن را داشته باشید. اگر انگیزه نداشته باشید نمی‌توانید برای جبران اشتباه گذشته خود قدمی بردارید. پس اگر واقعاً می‌خواهید اشتباهات خودتان را جبران کنید، حتماً به مقاله جملات انگیزشی کنکور نیاز پیدا می‌کنید. در آن کلی جمله انگیزشی برای شما آورده‌ایم که با خواندن آن‌ها می‌توانید خودتان را به سرعت شارژ کنید و نمره خوب بگیرید.

اگر همان کارهایی راکه همیشه انجام می دهید را بکنید، همان نتایجی را خواهید گرفت که همیشه می گرفتید

راز شاگرد اول شدن

شاگرد اول عنوانی است که تعداد معدودی از دانش آموزان در هر کلاسی آن را یدک می کشند؛ این دانش آموزان نور چشمی معلم و مدیر و… هستند.

اولین راز شاگرد اول شدن ارتباط موثر و قوی با معلم یا استاد است! ارتباط به معنی احترام و ادب و داشتن کاریزمای شخصیتی نه به معنای لودگی! معمولاً دانش آموزانی که ارتباط بهتری با استاد دارند بیشتر مورد عنایت استاد قرار می گیرند.

راز دوم این است که همیشه صندلی ردیف اول کلاس را برای نشستن انتخاب کنید؛ استاد مثل خورشیدی است که هرچه به او نزدیکتر باشید بیشتر از انرژی آن بهره مند خواهید شد و قطعاً مطالب درسی بیشتری یاد خواهید گرفت و رتبه بهتری کسب خواهید کرد. پس قبل از درس خوان بودن، اگر همین دو نکته را رعایت کنید قطعاً به مرور زمان با تمرین و ممارست به شاگرد اول کلاستان تبدیل خواهید شد.

اگر شما هم راه دیگری برای کسب نمره 20 در امتحانات سراغ دارید که فکر می‌کنید می‌تواند به ما و سایر افراد هم کمک کند، حتماً آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

بهترین راه موفقیت در تحصیل

طبیعتاً همه افراد می توانند بدون هیچ راهنمایی به موفقیت تحصیلی برسند! اما بعد از چند سال؟ چقدر دیدید افرادی را که چندین سال است پشت کنکور مانده اند و نمی توانند رتبه قبولی بیاورند؟ چقدر دیدید افرادی را که بارها با نمرات پایین خود سرکوفت های خانواده و دوستان را به جان خریده اند؟ چقدر دیدید دانش آموزانی که را که بعد از چند سال هنوز نمره قبولی درسی را به دست نیاورده اند؟ چقدر دیدید…

می توانم به اندازه یک کتاب از این دست مثال ها برایتان بزنم؛ اما باز هم می گویم که همه این افراد می توانند بدون راهنما و مشاور به موفقیت برسند! فقط همان طور که گفتم ممکن است چند سال از زندگی آن ها نابود شود و روزهای مهمی را از دست بدهند. به همین دلیل مهم ترین و اصلی ترین توصیه ما برای موفقیت در درس و تحصیل، کمک گرفتن از یک فرد خبره و متخصص در این حوزه است.

ما هم دقیقاً به همین دلیل بسته جامع امپراطور تحصیلی را برای شما تولید کردیم که بتوانید با استفاده از نکات ریز و تخصصی مشاور تحصیلی گام برتر، وحید ایمنی، هم شیوه های صحیح مطالعه دروس را یاد بگیرید و هم انگیزه خود را به طور قابل توجهی برای درس خواندن افزایش دهید. شک ندارم اگر با خود این بسته دقیق تر آشنا شوید و توضیحات آن را کامل مطالعه نمایید، حتماً خواهید دانست که چقدر شما هم به آن احتیاج دارید. پس برای این کار، به صفحه بسته جامع امپراطور تحصیلی مراجعه کنید. موفق باشید…

دوره امپراطور تحصیلی


نویسنده: وحید ایمنی
نویسنده: وحید ایمنی از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. Reza.1.7.1

  و راستی الان میترسم اگه نمره خوبی بیارم فکر کنن تقلب کردم چون الان مجازیه تقلب راحته و من تو کلاس ها زیاد نبودم

  پاسخ دادن
 2. Reza.1.7.1

  سلام….
  ممنونم از مطالب مفیدتون اما میخاستم بگم من الان که درس ها مجازی شده و منم چجوری بگم….راستش اسن تقریبا هیچی از کلاس هارو نرفتم و خیلی کم رفتم ولی دلم میخاد درس بخونم اما خیییییلی درس نمیخونم و همش پای لبتاب یا گوشیم هستم. هدف بزرگی توسرم دارم و میخام تو درسام نمره های عالی بیارم…. من هشتم هستم….بنظرتون چیکار کنم تا جبران کنم و موفق بشم؟

  پاسخ دادن
 3. T.t

  سلام عالی بود مطلبتون
  خیلی مفید بود فقط اینکه اگه یک بار با اشتباهی معلم را از علاقه به خودمان دور کردیم باز هم می تونیم جبرانش کنیم؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطف شما

   بله حتما میشه. فقط باید به خوبی رفتار کنید و دیگه اون اشتباه رو مرتکب نشید؛ مطمئن باشید اتفاقات خوبی براتون میفته

   موفق باشید

 4. ERFAN

  سلام من مطالب را دقیق خواندم و چیز زیادی نفهمیدم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   چرا دوست عزیز؟ کدوم قسمت براتون مشکل بود؟

 5. ترنم

  عالی و بی نظیر !

  پاسخ دادن
 6. ...

  ممنون از راهنمایی خوب شما

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده…موفق باشید

 7. سارا

  سلام.
  مطالب تون عااالی بود😇🥰🥰🥰🥰🥰
  ممنون از راهنمایی تون.
  میشه لطف کنید کتاب کمک درسی هم معرفی کنید🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون دوست عزیز…خوشحالیم که مطالب مورد استفادتون قرار گرفته.

   متاسفانه این بحث تو حیطه تخصصی ما نیست و بهتره که از مشاورین و متخصصین خودش کمک بگیرید

   موفق باشید

 8. امیر مهدی

  من خیلی از شما ممنونم عالیی بود دستتون درد نکنه

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   خوشحالیم که مطالبمون مورد استفادتون قرار گرفته

   ممنون از نظر لطف شما. موفق باشید دوست عزیز…

 9. َAmir

  قشنگ توضیح دادید ممنون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنون از نظر لطف شما. امیدوام بتونید از راهکاراش به بهترین شکل ممکن استفاده کنید

 10. Korosh

  باتشکر از شما

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --