فن بیان در فروش

فن بیان در فروش ، مهارتی است که اگر آن را بلد باشید و بتوانید از آن به خوبی استفاده کنید، قطعاً فروش بسیار زیادی خواهید داشت و تبدیل به یک فروشنده کاملاً حرفه ای خواهید شد. در این مقاله به شما راه های بی نظیری خواهیم گفت که بتوانید با استفاده از آن ها فن بیان خود را به شدت تقویت کنید و بهترین اتفاقات را برای خودتان و مشتری تان رقم بزنید. پس حتماً تا انتها با این مقاله همراه باشید تا بتوانید فن بیان در فروش خود را به شدت تقویت کنید و شک نکنید این 15 تکنیک برایتان معجزه خواهند کرد…

در مقاله فن بیان در فروش می‌خوانید

 • مشتری خود را بشناسید.
 • با مشتری خیلی “خودمونی” نشوید.
 • شوخی کنید اما از حدتان خارج نشوید.
 • با زبان خود مشتری با او صحبت کنید.
 • با مشتری خود بسیار مهربان باشید.
 • زیاد صحبت و اصرار نکنید!
 • به خوبی به حرف های مشتری گوش دهید.
 • به مشتری احساس اعتماد دهید.
 • نیاز مشتری را بسنجید.
 • از اصطلاحات تخصصی کسب و کارتان استفاده نکنید.
 • جنس فروخته شده پس گرفته می‌شود.
 • به هیچ وجه عصبانی نشوید.
 • اگر اشتباهی کردید خالصانه عذرخواهی کنید.
 • خداحافظی گرمی با او داشته باشید.

در مقاله دیگری که با عنوان فن بیان در بازاریابی برایتان نوشته ایم، 10 تکنیک فوق العاده دیگر برایتان معرفی کرده ایم. 10 تکنیکی که بسیار حرفه ای تر از نکات این مقاله هستند و می‌توانند میزان فروش شما را تا حد قابل توجهی افزایش دهند. پیشنهاد می‌کنم علاوه بر مطالعه این مقاله، حتماً آن را هم مطالعه کنید.

اصول فن بیان در فروش

نمی‌خواهم خیلی منتظرتان بگذارم و خیلی سریع شروع می‌کنم به بیان راه های تقویت فن بیان در فروش تا بتوانید از آن ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

1. مشتری خود را بشناسید

اولین قدمی که باید برای تقویت فن بیان در فروش و ارتباط با مشتری خود بردارید، این است که او را بشناسید. از ظاهر، نوع صحبت کردن، نوع انتخاب ها و.. او می‌توانید تا حدودی متوجه شخصیت او شوید.

دقت داشته باشید این مرحله مهم ترین مرحله برای ارتباط با مشتری است و اگر نتوانید به شناخت خوبی از او برسید، به احتمال زیاد نا موفق خواهید شد. مثلاً می‌توانید از نوع لباس پوشیدن مشتری تان متوجه شوید او فردی مذهبی است یا غیر مذهبی. یا با توجه به جنسیت او می‌توانین متوجه شوید باید چه راهکارهایی را در پیش بگیرید و…

اولین گام برای تقویت فن بیان در فروش

2. با مشتری خیلی “خودمونی” نشوید

پس از این که مشتری خودتان را شناختید، با او با لحنی صمیمانه و گرم صحبت کنید. اما اصلاً خودتان را مانند رفیق او تصور نکنید. همان طور که گفتم با مشتری گرم و صمیمی شوید اما نه بیش از حد. فرقی هم نمی‌کند مشتری تان مرد باشد یا زن، مذهبی یا غیر مذهبی یا…

شاید او از رفتار دوستانه بیش از حد شما خوشش نیاید و به همین دلیل از خرید منصرف شود. پس بهترین کار صمیمی شدن است. نه خودمونی شدن…

برای داشتن فن بیان در فروش خوب، زیاد با مشتری خودمونی نشوید
برای داشتن فن بیان در فروش خوب، زیاد با مشتری خودمونی نشوید

3. شوخی کنید اما از حدتان خارج نشوید

شوخی کردن و خندیدن می‌تواند به مشتری شما احساس آرامش بیشتری دهد. زمانی که شما با او شوخی می‌کنید، حس خوبی در مشتری ایجاد می‌شود و می‌تواند احتمال خرید او را بسیار افزایش دهد.

اما حواستان باشد که در این مورد هم زیاده روی نکنید و از حد خود خارج نشوید… در واقع بهتر است به اندازه کافی شوخی کنید.

با مشتری خود شوخی کنید اما نه آنقدر که احساس بدی به او دست دهد - فن بیان در فروش

 

4. با زبان خود مشتری با او صحبت کنید

یک کار فوق العاده مهمی که می‌توانید انجام دهید و برایتان معجزه کند، این است که با زبان خود مشتری با او صحبت کنید. اصلاً این که گفتیم باید مشتری خود را بشناسید برای همین بود که بدانید چگونه باید با مشتری خود صحبت کنید.

اگر بتوانید با مدل خود مشتری ارتباط برقرار کنید، شک نکنید اتفاقات بسیار خوبی هم برای خودتان و هم برای مشتریتان خواهد افتاد. مثلاً می‌توانید با یک نوجوان با لحنی رفاقتی، با خانم ها کاملاً محترمانه، با افراد مذهبی با شخصیت و با هرکس مدل خودش رفتار کنید. شک نکنید این کار منجر به خوشنودی بیش از حد مشتری تان خواهد شد.البته باید این را هم بدانید که فن بیان تکنیک هایی دارد و با استفاده از آنها میتوانید این صحبت با مشتری را تاثیر گذار تر کنید که ما در مقاله تکنیک های فن بیان به خوبی به این روش های فن بیان اشاره کرده ایم.

اگر خودتان را مانند مشتری کنید، فن بیان در فروش خوبی هم خواهید داشت

5. با مشتری خود بسیار مهربان باشید

از محبت خارها گل می‌شود.

این ضرب المثل را همیشه به یاد داشته باشید. چرا که زمانی که مشتری نزد شما می‌آید، اگر با مهربانی و خوبی با او رفتار کنید، مسلماً از شما بسیار خوشش می‌آید و احتمال خرید کردن او هم بسیار بالا می‌رود. اما حتی اگر او خریدی هم از شما نکرد، مطمئن باشید به مشتری ثابتتان تبدیل خواهد شد و در آینده برای شما سودی خواهد داشت.

برای تقویت فن بیان در فروش خود، با مشتری مهربان باشید
برای تقویت فن بیان در فروش خود، با مشتری مهربان باشید

6. زیاد صحبت و اصرار نکنید!

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که معمولاً فروشندگان انجام می‌دهند، این است که زیاد صحبت می‌کنند و نمی‌گذارند مشتری به خوبی فکر کند و یا حرفی بزند. دقت کردید وقتی حتی خودمان هم می‌خواهیم خرید کنیم، اگر فروشنده زیاد صحبت کند احساس خوبی بهمان دست نمی‌دهد و حتی ممکن است از خرید منصرف شویم!

پس حواستان باشد که مشتری اصلاً از زیاد حرف زدن فروشنده خوشش نمی‌آید و هرگز این اشتباه را مرتکب نشوید.

مشتری از فن بیان در فروش فروشنده وقتی که زیاد حرف بزند خوشش نمی‌آید

7. به خوبی به حرف های مشتری گوش دهید

مشتری دوست دارد خودش صحبت کند و دقیقاً آن چیزی را که می‌خواهد به فروشنده انتقال دهد. پس فروشنده ای که خوب گوش می‌کند و می‌تواند منظور مشتری را به خوبی متوجه شود، قطعاً موفق است و می‌تواند فروش بیشتری داشته باشد.

اگر می‌خواهید خوب گوش دادن را به خوبی یاد بگیرید و بدانید دقیقاً چگونه باید به صحبت های دیگران گوش دهید تا او کاملاً از شما راضی باشد، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله هنر خوب گوش دادن را هم مطالعه کنید.

فروشنده ای که خوب به حرف های مشتری گوش دهد، فن بیان در فروش خوبی هم خواهد داشت

8. به مشتری خود حق انتخاب دهید

بعضاً دیده شده فروشندگان چند مورد از اجناس خود را برای مشتری آماده می‌کنند و از هر جنسی چند نوع آن را می‌آورند. این کار آن ها منجر به گیج شدن مشتری، عدم داشتن حق انتخاب و در نتیجه به احتمال زیاد عدم خرید او می‌شود. اما زمانی که یک یا دو نوع از کالایی برای می‌آورید حق انتخاب دارد و راحت تر جنس مورد نظر خود را انتخاب می‌کند…

برای داشتن فن بیان در فروش خوب، هیچ وقت انتخاب های زیادی برای مشتری نگذارید

9. احساس اعتماد به مشتری خود دهید

همه افراد اعتماد را دوست دارند. زمانی که به کسی اعتماد می‌کنند، دیگر امکان ندارد حرف های او را قبول نکنند و احساس کنند طرف مقابل به آن ها دروغ می‌گوید. سعی کنید هر طور شده اعتماد مشتری هایتان را جلب کنید.

زمانی که مشتری احساس کند فروشنده در حال دروغ گفتن به اوست، قطعاً از خرید منصرف خواهد شد و به سراغ فروشنده ای خواهد رفت که احساس کند با او صادق است و به او اعتماد دارد.

پس تا می‌توانید با صداقت و نوع رفتار خود، اعتماد مشتری را نسبت به خودتان جلب کنید.

مشتری، فروشنده ای را دوست دارد که در فن بیان در فروش خود صادق است
مشتری، فروشنده ای را دوست دارد که در فن بیان در فروش خود صادق است

10. نیاز مشتری را بسنجید

یکی از تکنیک هایی که معمولاً فروشندگان حرفه ای انجام می‌دهند، این است که برای مشتری نیاز می‌سازند و یا نیازهای او را متوجه می‌‎شوند. مثلاً اگر یک مشتری از شما موبایل خرید، قطعاً به شارژر هم نیاز دارد. هندزفری، قاب گوشی، گلس و… هم از نیازهای احتمالی او هستند. پس حواستان به نیازهای دیگر مشتری باشد و در صورت لزوم، برای مشتری خود نیازی بسازید. یعنی به او بگویید پس از خرید این کالا به چه چیزهای دیگری نیاز دارد و چه وسایل دیگری به کمکش می‌آید؟

شک نکنید این تکنیک بسیار برای شما هم کارساز خواهد بود…

فن بیان خوب در فروش ، فن بیانی است که نیازهای مشتری را به خوبی بسنجد

11. از اصطلاحات تخصصی کسب و کارتان استفاده نکنید

یکی دیگر از کارهایی که مشتری را سردرگم می‌کند، این است که از اصطلاحاتی استفاده کنید که تخصصی هستند و او چیزی از آن ها سر در نمی‌آورد.

مثلاً اگر فروشنده لپ تاپ هستید، بهتر است به جای این که با مشتری درباره اطلاعات فوق العاده تخصصی که هیچ چیز از آن ها نمی‌داند صحبت کنید، درباره کارایی و سرعت و قدرت آن حرف بزنید. شک نکنید با این کار نتایج بهتری خواهد گرفت.

برای فروش بیشتر، فن بیان در فروش خود را تقویت کنید و از اصطلاحات تخصصی استفاده نکنید

12. جنس فروخته شده پس گرفته می‌شود!

دقت کردید وقتی در مغازه ای پیغام “جنس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود” را می‌بینیم، چه حس بدی بهمان دست می‌دهد؟ احساس می‌کنیم اگر جنسی را بخریم و بعداً باب میلمان نباشد، دیگر هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم. حتی اگر قرار هم نباشد بعداً جنسی را عوض کنیم و یا پس بدهیم، باز هم امکان دارد از خرید خود منصرف شویم.

اما زمانی که خیالمان از بابت فروشنده راحت باشد، به احتمال زیاد خرید خود را به طور کامل انجام می‌دهیم. پس حواستان باشد که یکی از مهم ترین راه های جلب اعتماد مشتری، همین قوت قلب دادن به آن ها بابت پس گرفتن و یا تعویض کردن اجناس است. مطمئن باشید با این کار ضرر نخواهید کرد…

در فن بیان در فروش ، نکته ای که مهم است این است که مشتری به شما اطمینان کند

13. به هیچ وجه عصبانی نشوید

شک نکنید زمانی که از کوره در بروید و عصبانی شوید، قطعاً مشتری خود را از دست خواهید داد. نه تنها آن مشتری، بلکه ممکن است افراد دیگری که عصبانیت شما را می‌بینند و یا اطرافیان همان مشتری تان را هم از دست بدهید. تا می‌توانید آرامش خود را حفظ کنید و تحت هیچ شرایطی، تکرار می‌کنم تحت هیچ شرایطی مقابل مشتری خود عصبانی نشوید.

14. اگر اشتباهی کردید خالصانه عذرخواهی کنید

حواستان به این نکته باشد که مشتری رئیس شماست، نه شما رئیس مشتری. اگر شما اشتباهی کنید، آیا از رئیس خود عذرخواهی نمی‌کنید و با لحن طلبکارانه با او صحبت می‌کنید؟ مسلماً خیر.

پس دقت کنید که اگر در برخورد با مشتری خود هم اشتباهی مرتکب شدید، به سرعت و به بهترین شکل ممکن از او عذرخواهی کنید تا او را از دست ندهید و اتفاقات خوبی برای خود و مشتری تان رقم بزنید…

در فن بیان در فروش خود دقت کنید که مشتری رئیس شماست، نه شما رئیس مشتری

15. خداحافظی گرمی با او داشته باشید

اگر این نکته را هم به خوبی انجام دهید، شک نکنید در جذب مشتری خود موفق بوده اید و توانستید یک مشتری ثابت برای خودتان بسازید. فن بیان در فروش بسیار مهم است و اگر بتوانید آن را در خودتان تقویت کنید فروشنده بسیار موفق تری خواهید شد.

نکته آخر هم این است که با مشتری خود به خوبی خداحافظی کنید و کاری کنید که مشتری پس از خرید بسیار راضی باشد. مرحله آخر بسیار مهم است و می‌تواند کاری کند که مشتری باز هم سمت شما برگردد و یا کلاً قید شما را بزند. سعی کنید در این مرحله او را راضی نگه دارید و با یک خداحافظی گرم هم او و هم خودتان را خوشحال کنید.

حالا شما به یک فروشنده موفق تبدیل شدید!

بعد از این که این 15 تکنیک را انجام دادید، قطعاً فن بیان در فروش تان بسیار افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه به فروشنده بسیار موفقی تبدیل خواهید شد. مطمئن باشید شما هم می‌توانید به فروشنده موفقی تبدیل شوید و فروش بسیار بالایی داشته باشید. فقط کافی است خودتان بخواهید و این تکنیک ها را عملی کنید. در مقاله راه کارهایی برای فروش بیشتر هم به راه هایی اشاره کرده ایم که می‌توانید با مطالعه و انجام دادن آن ها، تبدیل به یک فروشنده برتر شوید.

اگر شما هم راهکار دیگری برای تقویت فن بیان در فروش سراغ دارید حتماً در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا ما هم بتوانیم از آن ها استفاده کنیم.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image