فن بیان در بازاریابی

فن بیان در بازاریابی … یکی از مهم ترین مهارت هایی که هر بازاریاب و فروشنده باید برای افزایش میزان فروش خود آن را در وجود خودش تقویت کند، فن بیان است، حالا چه بازاریابی حضوری باشد چه  بازاریابی تلفنی ، چه بازاریابی شبکه ای باشد چه بازاریابی بیمه . استیو جابز، مدیر و مالک شرکت اپل و یکی از ثروتمندترین افراد دنیا می‌گوید: “نحوه ارائه هر چیز، اهمیت آن را مشخص می‌کند.” پس تا زمانی که فن بیان خود را تقویت نکنید و ارائه خوبی نداشته باشید قطعاً نمی‌توانید ارزش محصولات خود را به خوبی مشخص و معرفی کنید و فروش بالایی داشته باشید. در این مقاله تکنیک های فن بیان در بازاریابی قرار  روی موشوعات زیر تمرکز کنیم:

 • فن بیان در کسب و کار
 • فن بیان در بازاریابی تلفنی
 • فن بیان برای جذب مشتری

بازاریابی یکی از مهم‌ترین ارکان هر کسب و کاری است. حتی شرکتی مثل اپل هم میلیاردها دلار از درآمدش را برای بازاریابی خرج می‌کند تا فروش خوبی داشته باشد، پس اگر فکر پرورش کسب و کاری را در ذهنتان دارید، تکنیک های بازاریابی که در این مقاله به شما گفته شده را دست کم نگیرید.

مشاوره تخصصی واتساپ

فن بیان در کسب و کار

حتی اگر شما بهترین محصول دنیا را داشته باشید، اما نتوانید آن را به خوبی ارائه کنید نمی‌توانید از فروش آن پول خوبی به جیب بزنید. همانطور که استیو جابز گفته:(( نحوه ارائه کردن هر محصولی ارزش آن محصول را مشخص می‌کند.)) به زبان ساده‌تر، تا زمانی که شرکتی نتواند خودش را خوب معرفی کند، دیگران نمی‌توانند به آن اعتماد کنند، وقتی که اعتمادی بین شما مشتریتان شکل گرفته نشده باشد، فروش یک کالا سخت‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید خواهد شد. مثال زیر را بخوانید بهتر مسئله را درک می‌کنید:

جردن بلفرت، بزرگ‌ترین دلال بازار بورس وقتی که شرکتش استراتون اوکمونت را به راه انداخت، اصلاً فروش خوبی نداشت. به بهتر بگوییم هر کارگذار بیشتر از 5 دلار نمی‌توانست در بیاورد. برای مدت‌ها شرکت استراتون اوکمونت به این شیوه کار کرد و نتیجه‌ای نگرفت، تا اینکه یک روز گرگ وال استریت شیوه کاری شرکتش را عوض کرد. در حقیقت برنامه جدید او این بود که به جای فروختن سهام به اقشار متوسط، شروع به فروختن سهام به قشر 1 درصدی میلیونر آمریکا بکنند. اما جردن بلفرت می‌دانست که این دسته از افراد باهوش هستند و الکی پول خرج نمی‌کنند، پس شیوه بازاریابی تلفنی شرکتش را تغییر داد. جردن به تک تک کارکنانش برگه‌هایی برای در آن‌ها یک تکنیک‌ها و جملاتی گفته شده بود که چطور بهتر بتوانند صحبت کنند و حساس اعتماد را درون مخاطب به وجود بیاورند.

جردن بلفرت با تقویت کردن فن بیان در بازارایابی تلفنی کارمندانش توانست به گرگ وال استریت معروف شود و کل بازار بورس را در دستانش بگیرد. جالب است بدانید که این گرگ همان تکنیک‌هایی را رعایت کرده است که ما در مقاله راه های تقویت فن بیان گفته‌‌ایم. پس بهتر است که فرصت را از دست ندهید و شما هم مثل گرگ وال استریت به دلال خوبی تبدیل شوید.

تفکر هوشمندانه و داشتن فن بیان خوب به شما کمک می‌کند که فروش بالایی کنید
تفکر هوشمندانه و داشتن فن بیان خوب به شما کمک می‌کند که فروش بالایی کنید

چرا فن بیان در بازاریابی مهم است؟

فن بیان از آن دسته موضوعاتی می باشد که در اکثر مشاغل نقش تعیین کننده‌ای دارد، اما جایگاه آن در برخی از کارها به شدت بالاتر است و جزء جدایی ناپذیر از آن شغل است. کسانی که با فروش سر و کار دارند تنها با این سلاح می‌توانند مشتری خودشان را قانع کنند. هسته اصلی شغل بازاریابی فن خطابه و فن بیان است و کسی که از مهارت بالایی در این شاخصه نداشته باشد بعید است که به مدارج بالایی برسد.

برای مثال بسیرای از مشتری‌ها به علت خلق و خوی بد فروشنده وارد آن فروشگاه نمی شود، ممکن است آن فروشگاه چیزی که ائ می‌خواهد را داشته باشد، اما بخاطر لحن بدی که از فروشنده دیده بود، پایش را داخل آن مغازه نمی‌گذارد. حتماً شما هم چنین چیزی را تجربه کردید، فروشنده منظوری ندارد، اما به خاطر اینکه مدل رفتاری مشتری را نمی‌دانسته، نتوانسته او را جذب کند.

خب، اگر مقاله آموزش فن بیانی که در قسمت بالا به شما گفته بودم را خوانده باشید، حتماً می‌توانید مدل‌های رفتاری افراد را تشخیص بدهید. ولی فقط اینکارها کافی نیستند، بلکه در کنار آن باید اصولی را بدانید که بتواند مشتری شما را متقاعد کند، که این اصول را در مقاله فنون متقاعد سازی و قانع کردن برای شما گفته‌ایم.

فن بیان در بازاریابی تلفنی

امروزه بازاریابی تلفنی یا تلفن مارکتینگ (Telephone marketing) یکی از شیوه‌های محبوب حرفه بازاریابی در دنیا است. بهتر بگویم، منبع درآمد بسیاری از کسب و کارهای دنیا از طریق تلفن است و نقش خیلی مهمی از آن دارد. همانطور که می‌دانید، تکنیک های فروش حضوری در جذب مشتری و ایجاد اعتماد میان او کافی نیست و باید فراتر از آن تکنیک‌ها بروید که مهم ترین آن‌ها فن بیان است. هنگام فروش حضوری شما ارتباط چشمی، زبان بدن و دیگر مواردی که برای معاشرت مشتری می‌خواهید را در دست دارید، اما در بازاریابی تلفنی، شما فقط قدرت کلام را در اختیار دارید که برای جذب یک مخاطب کافی نیست. البته این نوع بازاریابی دو نوع است که در ادامه قرار است بیشتر درباره ان‌ها توضیح بدهیم.

حالت اول، نوعی است که بازاریاب آشنایی از گذشته با مشتری داشته است و با تماس‌های تلفنی سعی می‌کند او را به خرید محصولات دیگر دعوت کند، درست مثل پیامک‌های تبلیغاتی که از سمت شرکت یا فروشگاهی که از آن خرید کرده‌اید دریافت می‌کنید.

حالت دوم، کاملاً با حالت اول فرق می‌کند. در این حالت، بازاریاب باید دنبال مشتری بگردد و شرکتی را به افراد جدید معرفی کند، درست مثل همان کاری که جردن بلفرت در آن استاد بود. هر کسی نمی‌تواند از طریق فضای مجازی و تلفن به خوبی مشتری جذب کند، برای همین یکسری تکینک‌هایی را برای شما آورده‌ایم که می‌تواند کمک خوبی باشد.

1.آرام حمله کنید

معرفی خوب نقش مهمی در فرآیند فروش دارد، اما تا زمانی که مشتری احساس نیاز نسبت به چیزی نکند، فروشی صورت نمی‌گیرد. این دقیقاً همان ویژگی است که بازاریابان خوب درون خود دارند و دیگران ندارند. این دسته از افراد می‌توانند به خوبی می‌توانند احساس نیاز مشتری به چیزی که نمی‌خواهد را ایجاد کنند. مثل کسی که می‌تواند نفت را به کشورهای عربی و گوشت گاو را به برزیلی‌ها بفروشد.

در حقیقت این دسته از افراد از رفتارهای تکانشی مشتریان برای وادار کردن آن‌ها به خرید وسایل استفاده می‌کنند. طبق گفته روانشناسان، تکانش به رفتارهایی گفته می‌شود که بدون فکر و تجزیه تحلیل توسط ما صورت می‌گیرد. درست مثل زمانی که ما عصبانی می‌شویم. بازاریابان چیره دست از این ویژگی به سود خود استفاده می‌کنند؛ آن‌ها با ایجاد کردن جو پر فشار برای مشتری او را وادار می‌کنند که دست به رفتار ناسنجیده‌ای بزند.

مثلاً فرض کنید که یک کارگذار بورس با شما تماس می‌گیرد و به شما پیشنهاد یک سرمایه گذاری سودآور را می‌دهد،  با استفاده از تکنیک‌های فن بیان در بازاریابی تلفنی به خوبی از آینده آن سهم می‌گوید و …

به نظر شما مشتریان در نقابل این پیشنهادات چطور رفتار می‌کنند، معمولاً بدون این که فکر کنند چه مشکلاتی مالی دارند، تمام پول خودشان را سرمایه گذاری می‌کنند. نمی‌دانند چرا؟ چون همه چیز یک دفعه و تحت شرایط اتفاق افتاد.

قط فراموش کنید که کیفیت را درکنار کارتان داشته باشید، اگر جنسی که برای آن بازاریابی می‌کنید از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، مشتری خود را از دست می‌دهید!

بهترین راه فروش، ایجاد کردن احساس نیاز در مشتری می‌باشد
بهترین راه فروش، ایجاد کردن احساس نیاز در مشتری می‌باشد

2.به مشتری فشار نیاورید

مردم جامعه، هر روز با میلیاردها پیام تبلیغاتی بمب باران می‌شوند، اگر بخواند برای هر یک از این پیام‌ها زمان کافی بگذارند، وقت هیچ کاری را نخواهند داشت، پس بعد از این که پیام تبلیغاتی را می‌بینند در کسری از ثانیه درباره آن‌ها تصمیم می‌گیرند. به زبان ساده‌تر شما چند ثانیه بیشتر فرصت ندارید که مشتری خودتان را قانع کنید محصول شما را بخرد، ولیل چطوری او را قانع کنیم؟

خب، اینجاست که فن بیان در بازاریابی به شما کمک می‌کند. همانطور که قبلاً گقتیم، در فروش حضوری شما توانایی برقراری ارتباط چشمی و استفاده از زبان بدن را دارید، اما پشت تلفن، شما به هیچ یک از این موارد دسترسی ندارید، به زبان ساده‌تر هرچقدر که خوش بیان‌تر باشید، مشتری‌های بیشتری را می‌توانید جذب کنید. فن بیان در بازاریابی تلفنی گستردگی خیلی زیادی دارد که در ادمه مهم‌ترین آن‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

اولین چیزی که هر بازاریاب خوبی باید داشته باشد، یک رزومه خوب است. یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که مشتری هنگام خرید از خودش می‌پرسد، این است که چرا باید به شما اعتماد کند؟ خریدار قرار است بابت چیزی که شما به او معرفی می‌کنید هزینه کند، پس باید نگران پول خودش باشد. فقط فراموش کنید که در معرفی خود دروغ نگویید، چرا که وقتی مشتری شما از دروغتان با خبر شود، نه تنها از ادامه کار با شما منصرف می‌شود، بلکه دیگران را از همکاری با شما باز می‌دارد. بنابراین به این نکته خوب توجه داشته باشید. اگر سابقه درخشانی ندارید از موفقیت های شرکت کمک بگیرید.

بزرگ‌ترین اشتباه فروشندگان مستقیم تبلیغ کردن کالایشان است
بزرگ‌ترین اشتباه فروشندگان مستقیم تبلیغ کردن کالایشان است

فن بیان برای جذب مشتری

در قسمت‌های قبلی مقاله فن بیان در بازاریابی، مدل‌های مختلف فروش را با هم بررسی کردیم و راهکارهایی برای تقویت آن‌ها برای شما ارائه دادیم، اما در ای قسمت از مقاله قرار است درباره محبوب تری مدل فروش صحبت کنیم. مدلی که به نام فروش حضوری از آن یاد می‌شود. در فروش حضوری، شما یک ویژگی بسیار مهم به نام زبان بدن دارید که حدود 55 درصد موفقیت فروش شما به آن بستگی دارد. در مقاله راه ها افزایش زبان بدن تکنیک‌های فوق العاده‌ای را برای توسعه این تکنیک به شما معرفی کرده‌ایم که می‌تواند تغییراتی بزرگی را در زندگی شما به بار بیاورد. البته، فراموش کنید که زبان بدن در کنار فن بیان است که می‌تواند چیزی را به مرحله فروش برساند.

در ادامه 10 مورد از بهترین تکنیک های فروش حضوری را برای شما گفته‌ایم که می‌تواند تغییرات بزرگی را درون زندگی شما به وجود بیاورد. این تکنیک‌ها عبارت اند از:

 1. در صحبت هایتان سودهای مشتری را پررنگ کنید
 2. از مشتری خود چند بار جواب مثبت بگیرید
 3. با اطمینان کامل صحبت کنید
 4. زبان بدن مناسبی داشته باشید
 5. تُن صدای خود را کنترل کنید
 6. حرفه ای و کاریزماتیک باشید
 7. مشتری خود را بمباران اطلاعاتی نکنید
 8. پس از فروش به خوبی مشتری خود را پیگیری کنید
 9. از مشتریان ناراضی به نفع خود استفاده کنید

1. نیازهای مشتری را بسنجید یا در او نیازی ایجاد کنید

یکی از مهم ترین تکنیک ها برای بازاریابی این است که در مشتری احساس نیاز ایجاد کنید. حالا یا این نیاز را پیدا کنید و یا نیازی بسازید. مثلاً اگر فروشنده لوازم خانگی هستید، هنگامی که مشتری از شما تلویزیون خریداری می‌کند قطعاً به میز آن هم نیاز دارد. شما می توانید از این نیاز مشتری به نفع خودتان استفاده کنید و طوری با مشتری صحبت کنید که ترغیب شود آن میز را نیز از شما بخرد. در اینجا شما نیازسنجی کردید.

اما اگر فرد باهوشی باشید و اصول فن بیان در بازاریابی را به خوبی فرا گرفته باشید، می‌توانید نیازی در مشتری به وجود آورید که او حتی خودش هم متوجه آن نیاز نباشد! مثلاً اگر مغازه موبایل فروشی دارید، زمانی که یک مشتری از شما گوشی موبایلی خریداری می‌کند قطعاً نیاز مبرم و شدیدی به لوازم جانبی از جمله هندزفری ندارد. اما شما می‌توانید آن قدر با فن بیان و صحبت های خود خوب مشتری را متقاعد کنید که فکر کند اگر هندزفری برای موبایل خود نخرد، کار اشتباهی مرتکب شده و فرصت بسیار بزرگی را از دست داده است. دقت کنید در اینجا مشتری نیاز دارد اما خبری از مهم بودن نیاز خود ندارد.

پس اولین تکنیک برای آموزش فن بیان در بازاریابی این است که در مشتری خود نیاز سنجی یا نیاز سازی کنید. البته باید توجه کنید که اخلاق را نیز زیر پا نگذارید و به هیچ وجه به مشتری خود دروغ نگویید.

یکی از بهترین تکنیک های فن بیان در بازاریابی ایجاد احساس نیاز در مشتری است
یکی از بهترین تکنیک های فن بیان در بازاریابی ایجاد احساس نیاز در مشتری است

2. در صحبت هایتان سودهای مشتری را پررنگ کنید

دقّت کنید که مشتری وقتی از شما خریدی انجام می‌دهد، به دنبال این است که خودش سود ببرد و از آن محصول یا خدماتی که از شما دریافت می‌کند بهترین استفاده را ببرد.

حالا شما می توانید برای فروش بهتر محصولات یا خدمات خود، کاری کنید که مشتری به این نتیجه برسد که سود بزرگی از خریدن محصولات شما می‌برد. البته این تکنیک با تکنیک قبل که نیازسنجی بود فرق دارد و شما در اینجا خوبی ها و سودهایی که مشتری از معامله با شما می‌برد را تکرار و پررنگ می‌کنید. این گونه مشتری شما راحت‌تر به سمت معامله و خرید از شما پیش می‌رود.

برای تقویت فن بیان در بازاریابی به مشتری سود زیادی دهید

3. از مشتری خود چند بار جواب مثبت بگیرید

دیل کارنگی در کتاب آیین دوست یابی خود می‌نویسد: هر چقدر بیشتر از مشتری خود جواب مثبت بگیرید، احتمال رسیدن به خواسته تان هم بیشتر خواهد بود. کارنگی در این کتاب مثالی هم زده که در ادامه به مثالی شبیه به آن اشاره می کنیم.

فرض کنید می‌خواهید کتابی درباره فن بیان به کسی بفروشید. شما باید از او سوال هایی بپرسید که مجبور به گفتن پاسخ مثبت شود. به طور مثال از او بپرسید آیا شما قبول دارید که فن بیان تاثیر بسیار زیادی در جایگاه اجتماعی شما دارد؟ او به احتمال زیاد خواهد گفت بله.

سپس بپرسید قبول دارید که فن بیان مهم ترین مهارت شما در ارتباط با دیگران است؟ و باز هم به شما پاسخ مثبت خواهد داد.

همین طور چند سوال متداول از او بپرسید که او مجبور به بله گفتن شود. با این کار در نهایت می‌توانید خیلی راحت از او “بله” نهایی را بگیرید و محصول خود را به او بفروشید. دقت داشته باشید که این جواب مثبت گرفتن ها ذهن مشتری را هم نسبت به شما مثبت خواهد کرد و در نهایت منجر به تحقق هدف شما می‌شود.

با فن بیان در بازاریابی خود، از مشتری جواب مثبت بدهید

4. با اطمینان کامل صحبت کنید

یک سوال: اگر شما از محصولات و خدمات خود اطمینان کامل نداشته باشید، چگونه می‌توانید این اطمینان را به دیگران هم بدهید؟

سعی کنید حتماً طوری با مشتری صحبت کنید که مخاطب و مشتری شما این اطمینان را از حرف هایتان برداشت کند و خیالش بابت شما و محصولتان راحت شود. قطعاً با اطمینان و با اعتماد به نفس بالا صحبت کردن تاثیر بسیار زیادی در بالا بردن احتمال خرید مشتری شما خواهد داشت. وقتی با اطمینان صحبت می کنید مشتری با دلگرمی هرچه تمامتر خرید خود را انجام  میدهد و از این که با شما داد و ستد کرده است خوشحال خواهد بود.

در فن بیان در بازاریابی با اطمینان صحبت کنید
در فن بیان در بازاریابی با اطمینان صحبت کنید

5. زبان بدن مناسبی داشته باشید

در مقاله فن بیان که به طور کامل درباره این مهارت صحبت کردیم، به شما گفتیم که فن بیان شامل مهارت های ارتباطی، زبان بدن، مهارت های کلامی و… می‌شود که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

زبان بدن یکی از مهم ترین لازمه های داشتن فن بیان قوی است. اگر شما زبان بدن خوبی داشته باشید، قطعاً مخاطب تان راحت تر به شما اعتماد خواهد کرد و بیشتر جذب شما خواهد شد و همچنین حرف هایتان تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت. مثلاً شما در هنگام بازاریابی باید حتماً سرتان را بالا بگیرید. چرا که این نشان از اعتماد به نفس بالای شما می‌دهد؛ یا از دست ها و صورت خود متناسب با حرف هایتان استفاده کنید.

برای تقویت هرچه بیشتر زبان بدن خود پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله ای را هم که در همین باره نوشته این مطالعه کنید. چرا که همان طور که گفتم زبان بدن تاثیرگذاری صحبت‌های شما را به شدت افزایش خواهد داد.

برای تقویت فن بیان در بازاریابی سر خود را بالا بگیرید

6. تُن صدای خود را کنترل کنید

دیگر لازمه داشتن فن بیان خوب، صدای مناسب است. یعنی بدانید چه زمان باید صدای خود را بالا ببرید، چه زمانی باید آرام صحبت کنید، چه زمانی با لحن عصبانی حرف بزنید و چه زمانی با خنده صحبت کنید.

صدای خوب و تُن صدای مناسب قطعاً احتمال متقاعد شدن مشتری برای خرید از شما را بالاتر خواهد برد و در هر جایی که باشید می توانید با صدای مناسب خود اتفاقات خوبی را رقم بزنید و به خواسته های خود برسید. پیشنهاد می کنم برای تقویت صدای خود سری هم به مقاله چگونه صدای خوبی داشته باشیم بزنید.

برای تقویت فن بیان در بازاریابی صدای خود را تقویت کنید

7. حرفه ای و کاریزماتیک باشید

دیدید یک سری افرادی را که به محض برخورد با آنها جذبشان می‌شویم و به قول معروف می‌گوییم: حرفه ای و کاریزماتیک هستند؟ آن ها متفاوت تر از بقیه و دارای ثبات شخصیت هستند، به همین علت در جمع می درخشند و در معرض توجه قرار می گیرند.

برای تاثیرگذاری بیشتر روی مشتری و تقویت مهارت های ارتباطی و فن بیان در بازاریابی ، باید خود را به فردی کاریزماتیک تبدیل کنید. افراد کاریزماتیک معمولاً خوش خنده، خوش تیپ، با جذبه مناسب، با اطلاعات بالا و… هستند که باعث می‌شود حرفه ای و کاریزماتیک نشان داده شوند. در ضمن در یک مقاله مجزا به اینکه چطور شخصیت کاریزماتیک داشته باشید ، پرداخته ایم که این امر می‌تواند بسیار به رسیدن به هدف شما هنگام بازاریابی کمک کند.

برای افزایش تاثیر فن بیان در بازاریاب خود، کاریزماتیک و حرفه ای شوید

8. مشتری خود را بمباران اطلاعاتی نکنید

هشتمین کاری که باید برای افزایش مهارت های ارتباطی و فن بیان در بازاریابی انجام دهید این است که به هیچ وجه مشتری خود را پر از اطلاعات نکنید. منظورم این است که زمانی که مشتری می‌خواهد از شما محصولی تهیه کند، مدام صحبت های اضافه نکنید و از گفتن اصطلاحات تخصصی کار خود و همچنین حرف هایی که حوصله مشتری را سر می‌برد پرهیز کنید.

بمباران اطلاعاتی و انتخاب های زیاد قطعاً مشتری را سردرگم خواهد کرد و نمی‌گذارد به خوبی درباره محصول و خدمات شما فکر کند. پس حتماً به این نکته توجه داشته باشید. پیشنهاد می‌کنم با مطالعه مقاله سخنرانی آسانسوری ، به این موضوع بیشتر آشنا شوید و بدانید چطور باید در کمترین زمان ممکن مشتری را قانع کنید.

هیچ وقت با فن بیان در بازاریابی خود مشتری را سردرگم نکنید
هیچ وقت با فن بیان در بازاریابی خود مشتری را سردرگم نکنید

9. پس از فروش به خوبی مشتری خود را پیگیری کنید

حواستان باشد که بازاریابی و انجام تکنیک های آن فقط مربوط به زمان فروش یک محصول نیست؛ بلکه باید بعد از فروش هم، هوای مشتری خود را داشته باشید. یعنی اگر محصولتان طوری است که می‌توانید پس از فروش از آن پشتیبانی کنید، این کار را حتماً انجام دهید و یا اگر مشتری تان پس از خرید محصول خود پشیمان بود و درخواست پس دادن یا تعویض آن را داشت، خواسته آنان را قبول کنید.

شاید با دید دیگری این کار بازاریابی خرید آینده آن شخص باشد و با این کارتان احتمالاً این مشتری به مشتری ثابت شما تبدیل خواهد شد . به دلیل ارزشی که برای او قائل شدید، حتماً در خریدهای بعدی این لطف شما را جبران خواهد کرد و دوباره از شما خرید خواهد کرد. البته اگر می‌توانید، بعد از فروش محصولات خود، از مشتریانتان بازخورد بگیرید و ببینید که آیا از آن راضی هستند یا خیر؟ با این کار میزان رضایت مشتری ها را از محصولات خواهید فهمید و بهتر می‌توانید مشتری های بعدی را راهنمایی کنید.

حتی بعد از فروش محصولات با فن بیان در بازاریابی خود باید مشتری را راضی نکه دارید

10. از مشتریان ناراضی به نفع خود استفاده کنید

آخرین نکته ای که می خواهم به شما برای افزایش مهارت بازاریابی تان بگویم، درباره مشتریان ناراضی است. خیلی از اوقات پیش می‌آید که مشتری پس از خرید از شما، از این کار پشیمان می‌شود و از محصول خود ناراضی است. بسیاری از فروشندگان و بازاریابان از این اتفاق ناراحت و عصبانی می‌شوند. در صورتی که به شدت اشتباه می‌کنند!

شما می‌توانید دلیل نارضایتی آنها را بپرسید و از آن به نفع خودتان استفاده کنید. یعنی هم می‌توانید محصول مشتری ناراضی خود را پس بگیرید  و هم سعی کنید در سایر محصولات خود نیز، آن دلیل نارضایتی را رفع کنید تا دیگر این اتفاق برای مشتریان شما نیفتد. شک نکنید که این کار برایتان معجزه خواهد کرد.

برای تقویت فن بیان در بازاریابی ، دلیل نارضایتی مشتریان خود را بپرسید

تکنیک هایی که در اینجا خواندید، 10 مورد از مهم ترین تکنیک های تقویت فن بیان و مهارت های ارتباطی هنگام بازاریابی هستند. پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید فن بیان قدرتمندی برای فروش و بازاریابی هرچه بهتر داشته باشید، اصلاً به این مقاله بسنده نکنید و حتماً سری هم به مقاله فن بیان در فروش بزنید تا با 15 تکنیک فوق العاده دیگر هم در این رابطه آشنا شوید.

فن بیان در بازاریابی تلفنی

بسیاری از بازاریابی ها و فروش ها، به صورت غیر حضوری و تلفنی انجام می‌شود؛ به همین دلیل یاد گرفتن اصول مکالمه تلفنی برای تمام فروشندگان و بازاریابان به شدت ضروری است. مکالمه تلفنی اوصل بسیار مهم و زیادی دارد که ما در ادامه چند مورد از آن ها را برایتان نام می‌بریم:

 • زمان را در نظر بگیرید
 • به مکان خود یا فرد مقابل توجه کنید
 • صدای مناسبی داشته باشید
 • لبخند بزنید
 • به مکالمه تلفنی با دقت گوش کنید
 • پشت تلفن همه مطالب را بیان نکنید
 • قبل از صحبت کردن فکر کنید
 • محترمانه خداحافظی کنید

در مقاله آداب مکالمه تلفنی ، تمامی این راه ها را به صورت مفصل برای شما توضیح داده ایم که پیشنهاد می‌کنم حتماً برای افزایش قدرت فن بیان خود در بازاریابی، آن مقاله را هم مطالعه کنید.

زمان عامل مهمی در موفقیت یا عدم موفقیت یک مکالمه تلفنی به حساب می آید

بهترین راه تقویت فن بیان

راستی، یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…

دوره غیر حضوری فن بیان

اگر می‌خواهید تمامی تکنیک ها را در 1 دقیقه مرور کنید حتماً کلیپ پایین را هم مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. mahdi

  خیلی ممنون از سایت مفیدتون عالی هستین شما

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطفتون دوست عزیز

   خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم

 2. رقیه هادی زاده

  با سلام باتوجه به شغل بیمه که در اون در حال فعالیتم متاسفانه بخاطر فن بیان خیلی ضعیفی که دارم باعث شده نتونم کارم به خوبی انجام بدم بطوری که روی اعتماد به نفسم تاثیر گذاشته. در واقع زمان مواجحه با شخصی که هرنوع بیمه از جمله بیمه عمر مسیولیت میخواد دچار استرس میشم و اترسم در صحبت کردنم مشهود هست نمی دونم چطور این استرس کم کنم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ببینید خب طبیعتا شما خیلی زود باید فن بیانتون رو تقویت کنید تا بتونید تو شغل خودتون باقی بمونید و اتفاقات خوبی رو رقم بزنید. ترس از صحبت کردن هم زیر مجموعه مسائل فن بیان میشه. پیشنهاد میکنم به شماره 09038942379 در واتساپ پیام بدید تا مشاورین ما بتونند خیلی دقیق تر و تخصصی تر راهنماییتون کنند. موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image