فن بیان در بازاریابی

فن بیان در بازاریابی … یکی از مهم ترین مهارت هایی که هر بازاریاب و فروشنده باید برای افزایش میزان فروش خود آن را در وجود خودش تقویت کند، فن بیان است، حالا چه بازاریابی حضوری باشد چه  بازاریابی تلفنی، چه بازاریابی شبکه ای باشد چه بازاریابی بیمه . استیو جابز، مدیر و مالک شرکت اپل و یکی از ثروتمندترین افراد دنیا می‌گوید: “نحوه ارائه هر چیز، اهمیت آن را مشخص می‌کند.” پس تا زمانی که فن بیان خود را تقویت نکنید و ارائه خوبی نداشته باشید قطعاً نمی‌توانید ارزش محصولات خود را به خوبی مشخص و معرفی کنید و فروش بالایی داشته باشید. در این مقاله تکنیک های فن بیان در بازاریابی را به شما خواهیم گفت که با رعایت آن ها می‌توانید فروش خود را چندین برابر کنید…

اصول مهارت های ارتباطی و فن بیان در بازاریابی

  1. نیازهای مشتری را بسنجید یا در او نیازی ایجاد کنید
  2. در صحبت هایتان سودهای مشتری را پررنگ کنید
  3. از مشتری خود چند بار جواب مثبت بگیرید
  4. با اطمینان کامل صحبت کنید
  5. زبان بدن مناسبی داشته باشید
  6. تُن صدای خود را کنترل کنید
  7. حرفه ای و کاریزماتیک باشید
  8. مشتری خود را بمباران اطلاعاتی نکنید
  9. پس از فروش به خوبی مشتری خود را پیگیری کنید
  10. از مشتریان ناراضی به نفع خود استفاده کنید

فن بیان در بازاریابی چه قدر مهم است؟

فن بیان از آن دسته موضوعاتی می باشد که در اکثر مشاغل نقش دارد و تعیین کننده است ، اما جایگاه آن در برخی از کارها به شدت بالاتر است و جزء جدایی ناپذیر آن شغل است. اگر بخواهیم یکی از آن مشاغل را نام ببریم بدون شک بازاریابی از آن دسته شغل هاست. هسته اصلی شغل بازاریابی کلام و فن بیان است اگر کسی نتواند این مهارت را در خود تقویت کند بعید است در این شغل به توفیقات بالایی دست پیدا کند. برای مثال خیلی از مواقع مشتری از همان ابتدا به علت خلق و خوی بد فروشنده وارد آن فروشگاه نمی شود و یا جنس یا کالایی را پسندیده است و قصد خرید را هم دارد و فقط به علت فن بیان ضعیف بازاریاب و فروشنده از تصمیم خود منصرف می شود و در نتیجه خریدش را انجام نمی دهد . شک ندارم هم اکنون که این مطلب را می خوانید خود تجربه هایی از این فروشنده ها دارید .در نتیجه جدا کردن فن بیان از بازاریابی حرفه ای کاری نشدنی و محال است.

قبل از آنکه به اصول فن بیان در بازاریابی بپردازم ذکر این نکته حائز اهمیت است که رعایت این اصول همه و همه برای متقاعد کردن مخاطب شما است که به محصولات شما توجه بیشتری کند و در نهایت منجر به خرید کالا و یا خدمات شما شود . پس بدون شک شما نیاز به رعایت فنون متقاعد سازی و قانع کردن افراد هم دارید که بتوانید به راحتی بازاریابی خود را انجام دهید .

1. نیازهای مشتری را بسنجید یا در او نیازی ایجاد کنید

یکی از مهم ترین تکنیک ها برای بازاریابی این است که در مشتری احساس نیاز ایجاد کنید. حالا یا این نیاز را پیدا کنید و یا نیازی بسازید. مثلاً اگر فروشنده لوازم خانگی هستید، هنگامی که مشتری از شما تلویزیون خریداری می‌کند قطعاً به میز آن هم نیاز دارد. شما می توانید از این نیاز مشتری به نفع خودتان استفاده کنید و طوری با مشتری صحبت کنید که ترغیب شود آن میز را نیز از شما بخرد. در اینجا شما نیازسنجی کردید.

اما اگر فرد باهوشی باشید و اصول فن بیان در بازاریابی را به خوبی فرا گرفته باشید، می‌توانید نیازی در مشتری به وجود آورید که او حتی خودش هم متوجه آن نیاز نباشد! مثلاً اگر مغازه موبایل فروشی دارید، زمانی که یک مشتری از شما گوشی موبایلی خریداری می‌کند قطعاً نیاز مبرم و شدیدی به لوازم جانبی از جمله هندزفری ندارد. اما شما می‌توانید آن قدر با فن بیان و صحبت های خود خوب مشتری را متقاعد کنید که فکر کند اگر هندزفری برای موبایل خود نخرد، کار اشتباهی مرتکب شده و فرصت بسیار بزرگی را از دست داده است. دقت کنید در اینجا مشتری نیاز دارد اما خبری از مهم بودن نیاز خود ندارد.

پس اولین تکنیک برای آموزش فن بیان در بازاریابی این است که در مشتری خود نیاز سنجی یا نیاز سازی کنید. البته باید توجه کنید که اخلاق را نیز زیر پا نگذارید و به هیچ وجه به مشتری خود دروغ نگویید.

یکی از بهترین تکنیک های فن بیان در بازاریابی ایجاد احساس نیاز در مشتری است
یکی از بهترین تکنیک های فن بیان در بازاریابی ایجاد احساس نیاز در مشتری است

2. در صحبت هایتان سودهای مشتری را پررنگ کنید

دقّت کنید که مشتری وقتی از شما خریدی انجام می‌دهد، به دنبال این است که خودش سود ببرد و از آن محصول یا خدماتی که از شما دریافت می‌کند بهترین استفاده را ببرد.

حالا شما می توانید برای فروش بهتر محصولات یا خدمات خود، کاری کنید که مشتری به این نتیجه برسد که سود بزرگی از خریدن محصولات شما می‌برد. البته این تکنیک با تکنیک قبل که نیازسنجی بود فرق دارد و شما در اینجا خوبی ها و سودهایی که مشتری از معامله با شما می‌برد را تکرار و پررنگ می‌کنید. این گونه مشتری شما راحت‌تر به سمت معامله و خرید از شما پیش می‌رود.

برای تقویت فن بیان در بازاریابی به مشتری سود زیادی دهید

3. از مشتری خود چند بار جواب مثبت بگیرید

دیل کارنگی در کتاب آیین دوست یابی خود می‌نویسد: هر چقدر بیشتر از مشتری خود جواب مثبت بگیرید، احتمال رسیدن به خواسته تان هم بیشتر خواهد بود. کارنگی در این کتاب مثالی هم زده که در ادامه به مثالی شبیه به آن اشاره می کنیم.

فرض کنید می‌خواهید کتابی درباره فن بیان به کسی بفروشید. شما باید از او سوال هایی بپرسید که مجبور به گفتن پاسخ مثبت شود. به طور مثال از او بپرسید آیا شما قبول دارید که فن بیان تاثیر بسیار زیادی در جایگاه اجتماعی شما دارد؟ او به احتمال زیاد خواهد گفت بله.

سپس بپرسید قبول دارید که فن بیان مهم ترین مهارت شما در ارتباط با دیگران است؟ و باز هم به شما پاسخ مثبت خواهد داد.

همین طور چند سوال متداول از او بپرسید که او مجبور به بله گفتن شود. با این کار در نهایت می‌توانید خیلی راحت از او “بله” نهایی را بگیرید و محصول خود را به او بفروشید. دقت داشته باشید که این جواب مثبت گرفتن ها ذهن مشتری را هم نسبت به شما مثبت خواهد کرد و در نهایت منجر به تحقق هدف شما می‌شود.

با فن بیان در بازاریابی خود، از مشتری جواب مثبت بدهید

4. با اطمینان کامل صحبت کنید

یک سوال: اگر شما از محصولات و خدمات خود اطمینان کامل نداشته باشید، چگونه می‌توانید این اطمینان را به دیگران هم بدهید؟

سعی کنید حتماً طوری با مشتری صحبت کنید که مخاطب و مشتری شما این اطمینان را از حرف هایتان برداشت کند و خیالش بابت شما و محصولتان راحت شود. قطعاً با اطمینان و با اعتماد به نفس بالا صحبت کردن تاثیر بسیار زیادی در بالا بردن احتمال خرید مشتری شما خواهد داشت. وقتی با اطمینان صحبت می کنید مشتری با دلگرمی هرچه تمامتر خرید خود را انجام  میدهد و از این که با شما داد و ستد کرده است خوشحال خواهد بود.

در فن بیان در بازاریابی با اطمینان صحبت کنید
در فن بیان در بازاریابی با اطمینان صحبت کنید

5. زبان بدن مناسبی داشته باشید

در مقاله فن بیان که به طور کامل درباره این مهارت صحبت کردیم، به شما گفتیم که فن بیان شامل مهارت های ارتباطی، زبان بدن، مهارت های کلامی و… می‌شود که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

زبان بدن یکی از مهم ترین لازمه های داشتن فن بیان قوی است. اگر شما زبان بدن خوبی داشته باشید، قطعاً مخاطب تان راحت تر به شما اعتماد خواهد کرد و بیشتر جذب شما خواهد شد و همچنین حرف هایتان تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت. مثلاً شما در هنگام بازاریابی باید حتماً سرتان را بالا بگیرید. چرا که این نشان از اعتماد به نفس بالای شما می‌دهد؛ یا از دست ها و صورت خود متناسب با حرف هایتان استفاده کنید.

برای تقویت هرچه بیشتر زبان بدن خود پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله ای را هم که در همین باره نوشته این مطالعه کنید. چرا که همان طور که گفتم زبان بدن تاثیرگذاری صحبت‌های شما را به شدت افزایش خواهد داد.

برای تقویت فن بیان در بازاریابی سر خود را بالا بگیرید

6. تُن صدای خود را کنترل کنید

دیگر لازمه داشتن فن بیان خوب، صدای مناسب است. یعنی بدانید چه زمان باید صدای خود را بالا ببرید، چه زمانی باید آرام صحبت کنید، چه زمانی با لحن عصبانی حرف بزنید و چه زمانی با خنده صحبت کنید.

صدای خوب و تُن صدای مناسب قطعاً احتمال متقاعد شدن مشتری برای خرید از شما را بالاتر خواهد برد و در هر جایی که باشید می توانید با صدای مناسب خود اتفاقات خوبی را رقم بزنید و به خواسته های خود برسید. پیشنهاد می کنم برای تقویت صدای خود سری هم به مقاله چگونه صدای خوبی داشته باشیم بزنید.

برای تقویت فن بیان در بازاریابی صدای خود را تقویت کنید

7. حرفه ای و کاریزماتیک باشید

دیدید یک سری افرادی را که به محض برخورد با آنها جذبشان می‌شویم و به قول معروف می‌گوییم: حرفه ای و کاریزماتیک هستند؟ آن ها متفاوت تر از بقیه و دارای ثبات شخصیت هستند، به همین علت در جمع می درخشند و در معرض توجه قرار می گیرند.

برای تاثیرگذاری بیشتر روی مشتری و تقویت مهارت های ارتباطی و فن بیان در بازاریابی ، باید خود را به فردی کاریزماتیک تبدیل کنید. افراد کاریزماتیک معمولاً خوش خنده، خوش تیپ، با جذبه مناسب، با اطلاعات بالا و… هستند که باعث می‌شود حرفه ای و کاریزماتیک نشان داده شوند. این امر می‌تواند بسیار به رسیدن به هدف شما هنگام بازاریابی کمک کند.

برای افزایش تاثیر فن بیان در بازاریاب خود، کاریزماتیک و حرفه ای شوید

8. مشتری خود را بمباران اطلاعاتی نکنید

هشتمین کاری که باید برای افزایش مهارت های ارتباطی و فن بیان در بازاریابی انجام دهید این است که به هیچ وجه مشتری خود را پر از اطلاعات نکنید. منظورم این است که زمانی که مشتری می‌خواهد از شما محصولی تهیه کند، مدام صحبت های اضافه نکنید و از گفتن اصطلاحات تخصصی کار خود و همچنین حرف هایی که حوصله مشتری را سر می‌برد پرهیز کنید.

بمباران اطلاعاتی و انتخاب های زیاد قطعاً مشتری را سردرگم خواهد کرد و نمی‌گذارد به خوبی درباره محصول و خدمات شما فکر کند. پس حتماً به این نکته توجه داشته باشید.

هیچ وقت با فن بیان در بازاریابی خود مشتری را سردرگم نکنید
هیچ وقت با فن بیان در بازاریابی خود مشتری را سردرگم نکنید

9. پس از فروش به خوبی مشتری خود را پیگیری کنید

حواستان باشد که بازاریابی و انجام تکنیک های آن فقط مربوط به زمان فروش یک محصول نیست؛ بلکه باید بعد از فروش هم، هوای مشتری خود را داشته باشید. یعنی اگر محصولتان طوری است که می‌توانید پس از فروش از آن پشتیبانی کنید، این کار را حتماً انجام دهید و یا اگر مشتری تان پس از خرید محصول خود پشیمان بود و درخواست پس دادن یا تعویض آن را داشت، خواسته آنان را قبول کنید.

شاید با دید دیگری این کار بازاریابی خرید آینده آن شخص باشد و با این کارتان احتمالاً این مشتری به مشتری ثابت شما تبدیل خواهد شد . به دلیل ارزشی که برای او قائل شدید، حتماً در خریدهای بعدی این لطف شما را جبران خواهد کرد و دوباره از شما خرید خواهد کرد. البته اگر می‌توانید، بعد از فروش محصولات خود، از مشتریانتان بازخورد بگیرید و ببینید که آیا از آن راضی هستند یا خیر؟ با این کار میزان رضایت مشتری ها را از محصولات خواهید فهمید و بهتر می‌توانید مشتری های بعدی را راهنمایی کنید.

حتی بعد از فروش محصولات با فن بیان در بازاریابی خود باید مشتری را راضی نکه دارید

10. از مشتریان ناراضی به نفع خود استفاده کنید

آخرین نکته ای که می خواهم به شما برای افزایش مهارت بازاریابی تان بگویم، درباره مشتریان ناراضی است. خیلی از اوقات پیش می‌آید که مشتری پس از خرید از شما، از این کار پشیمان می‌شود و از محصول خود ناراضی است. بسیاری از فروشندگان و بازاریابان از این اتفاق ناراحت و عصبانی می‌شوند. در صورتی که به شدت اشتباه می‌کنند!

شما می‌توانید دلیل نارضایتی آنها را بپرسید و از آن به نفع خودتان استفاده کنید. یعنی هم می‌توانید محصول مشتری ناراضی خود را پس بگیرید  و هم سعی کنید در سایر محصولات خود نیز، آن دلیل نارضایتی را رفع کنید تا دیگر این اتفاق برای مشتریان شما نیفتد. شک نکنید که این کار برایتان معجزه خواهد کرد.

برای تقویت فن بیان در بازاریابی ، دلیل نارضایتی مشتریان خود را بپرسید

تکنیک هایی که در اینجا خواندید، 10 مورد از مهم ترین تکنیک های تقویت فن بیان و مهارت های ارتباطی هنگام بازاریابی هستند. پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید فن بیان قدرتمندی برای فروش و بازاریابی هرچه بهتر داشته باشید، اصلاً به این مقاله بسنده نکنید و حتماً سری هم به مقاله فن بیان در فروش بزنید تا با 15 تکنیک فوق العاده دیگر هم در این رابطه آشنا شوید.

اگر شما هم راه دیگری برای تقویت این مهارت می‌شناسید، حتماً در بخش نظرات آن را به ما هم معرفی کنید تا همه بتوانیم از آن استفاده خوبی ببریم.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…

اگر می‌خواهید تمامی تکنیک ها را در 1 دقیقه مرور کنید حتماً کلیپ پایین را هم مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

چطور با 2000 تومان دوره های آموزشی گرون قیمت رو تهیه کنیم؟
کلیک کنید
close-image