چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم؟

یکی از بزرگترین مشکلات افراد مختلف که می تواند سد بزرگی در راه رسیدن به موفقیت آن ها باشد، عدم برنامه ریزی مناسب می باشد؛ این مشکل فوق العاده مهم است و باید در سریع ترین زمان ممکن از بین برود که چون آن را در مقاله اصول برنامه ریزی به طور کامل توضیح داده ایم، در اینجا آن را گسترش نمی دهیم. مبحثی که در این مقاله قرار است به آن بپردازیم، عمل نکردن به برنامه ریزی است که گروه دیگری از افراد درگیر آن هستند! اما نگران نباشید؛ زیرا ما در این مقاله به خوبی به شما آموزش خواهیم داد که چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم و در راه موفقیت قرار بگیریم. در واقع شما با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

  • بپذیرید که با برنامه ریزی بهترین نتیجه را می گیرید
  • فقط شروع کنید
  • انگیزه خود را افزایش دهید
  • اهمال کاری خود را درمان کنید
  • چک لیست داشته باشید
  • کمال گرایی نکنید
  • جریمه و پاداش در نظر بگیرید
  • کارهای خود را اولویت بندی کنید
  • ابتدا کارهای سخت را انجام دهید
  • خود را محدود نکنید

1. بپذیرید که با برنامه ریزی بهترین نتیجه را می گیرید

قبل از انجام هر کاری، شما باید ابتدا به خوبی اهمیت بالای برنامه ریزی را بدانید تا ذهنتان عمل کردن و انجام دادن آن را جدی بگیرد؛ دقت کنید که تا زمانی که نسبت به برنامه ریزی در اصطلاح گارد داشته باشید و فکر کنید بدون برنامه هم می توان به موفقیت رسید و اتفاقات خوب برای خود رقم زد، حتماً ذهنتان هم توجه چندانی به آن نخواهد کرد و عمل کردن به برنامه ریزی را در اولویت خود قرار نخواهد داد.

پس یکی از مهم ترین دلایل عدم توجه به برنامه ریزی های روزانه و مختلف، باور نداشتن آن می باشد که با نکته ای که در بخش بعد به شما خواهیم گفت، به دست خواهد آمد.

قبل از عملی کردن برنامه ریزی، باید اهمیت آن را بدانید
قبل از عملی کردن برنامه ریزی، باید اهمیت آن را بدانید

2. فقط شروع کنید

شاید برایتان کمی عجیب باشد اما شما وقتی برنامه ریزی خود را شروع می کنید و تنها چند روز از آن را انجام می دهید، خودباوری عجیبی در وجود شما پدید خواهد آمد؛ در حدی که دیگر حاضر نیستید حتی یک رز را بدون برنامه ریزی سپری کنید!

طبیعی است که شما وقتی ببینید روزتان مرتب و با برنامه پیش خواهد رفت، همه چیز روی روال انجام می شود، به انجام همه کارهای خود می رسید و در یک کلام، بهترین اتفاقات برایتان رخ خواهد داد، دیگر برنامه ریزی را ترک نخواهید کرد و هر روز این کار را انجام نخواهید داد.

پس می توان گفت برنامه ریزی در گام اول بسیار ساده است؛ فقط کافی است که شروع کنید! شک نکنید اتفاقات خوب پشت سر هم برای شما رخ خواهند داد.

3. انگیزه خود را افزایش دهید

یکی دیگر عوامل مهم که می تواند به عملی شدن برنامه ریزی بسیار کمک کند و هل دهنده خوبی برای شما باشد، انگیزه است. بارها و بارها در مقالات قبل بیان شده که انگیزه برای انسان، مانند سوخت برای خودرو است؛ شما وقتی برای رسیدن به هدف خود انگیزه کافی داشته باشید و با تمام وجود، خواستار رسیدن به آن باشید، حتماً برنامه ریزی ها را بسیار جدی تر خواهید گرفت و حتی اگر بخواهید، نمی توانید بدون برنامه زندگی خود را اداره کنید.

پیشنهاد می کنم با مطالعه مقاله راه های افزایش انگیزه، این ویژگی را درون خود افزایش دهید تا برنامه ریزی شما در طول روز، با بیشترین سرعت ممکن انجام شود.

تأثیر انگیزه در عملی شدن برنامه ریزی
تأثیر انگیزه در عملی شدن برنامه ریزی

4. اهمال کاری خود را درمان کنید

شاید نام این ویژگی کمتر به گوشتان خورده باشد. در واقع اهمال کاری به معنای این است که کاری را که باید اکنون انجام دهید، به تأخیر بیندازید و به جای آن، به سراغ انجام یک کار دیگر بروید؛ کار جایگزین شما نیز می تواند مثبت یا منفی باشد!

طبق گفته آقای دکتر آلبرت آلیس، 95 درصد مردم به این بیماری مبتلا هستند و درجه کم یا زیاد آن را در وجود خود دارند. دقت کنید که این ویژگی کمی با تنبلی متفاوت است؛ چرا که در تنبلی شما هیچ کاری انجام نمی دهید و در اهمال کاری، یک کار جایگزین می کنید. پس شباهت بسیار زیادی بین این دو ویژگی وجود دارد.

حال شما اگر بتوانید برای همیشه مشکل اهمال کاری را درون خود از بین ببرید، حتماً برنامه مفیدتری خواهید داشت و می توانید خیلی بهتر آن را عملی کنید. در واقع می توان که اهمال کاری، اصلی ترین دلیل انجام نشدن برنامه ریزی می باشد؛ اگر کمی به زندگی خودتان نیز دقت کنید، حتماً متوجه این موضوع خواهید شد.

پس پیشنهاد می کنم برای رفع این مشکل بزرگ، حتماً مقاله راه های درمان اهمال کاری را هم مطالعه کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن، آن را در وجود خود درمان کنید.

تأثیر اهمال کاری در برنامه ریزی
تأثیر اهمال کاری در برنامه ریزی

5. چک لیست داشته باشید

یکی از بهترین راه ها برای برنامه ریزی مناسب، استفاده از چک لیست و یک نوع برنامه خاص می باشد که شما را هر روز، گام به گام به انجام کارهای روزانه نزدیک تر کند. چرا که شما وقتی کارهای خود را می نویسید، به نوعی به ذهن خود اخطار می دهید که حتماً باید آن را انجام دهد و به پایان برساند. اگر هم دقت کرده باشید بارها و بارها توسط افراد موفق دنیا بیان شده که نوشتن برنامه ها و اهدافتان، احتمال رسیدن به آن ها را چند برابر افزایش خواهد داد.

وقتی می گوییم چک لیست یا دفتر برنامه ریزی، یعنی ابتدا تمام کارهای خود را به خوبی لیست کرده و در مقابل آن ها مربعی قرار دهید و روز بعد، هر کاری را که انجام دادید، در مربع رو به روی آن علامت گذاری کنید. با این کار ذهن شما هم اهمیت موضوع را به خوبی متوجه خواهد شد و تمام تلاش خود را برای عملی کردن برنامه ریزی به کار خواهد گرفت و هم خودتان حس بسیار خوبی پیدا خواهید کرد.

اما اگر نمی توانید این چک لیست را به خوبی درست کنید یا طبق آن عمل کنید، دفتر برنامه ریزی چک لیست برتر هم دقیقاً همین کار را برای شما انجام می دهد و برنامه ریزی را از همیشه آسان تر خواهد کرد؛ چرا که شما در این چک لیست، روزانه می توانید تمام کارهای خود را در آن یادداشت کرده، شکرگزاری داشته باشید، اتفاقات روزانه و مثبت را ثبت کنید، با جملات انگیزشی بمب انگیزه شوید، داستان های افراد موفق را بخوانید، با بهترین قوانین موفقیت آشنا شوید و در یک کلام، هر آنچه برای برنامه ریزی کامل و جامع به آن نیاز مندید را داشته باشید! فوق العاده است! تمام این امکانات را می توانید یکجا در اختیار داشته باشید! پس این فرصت را از دست ندهید و برای این که بهترین نوع برنامه ریزی روزانه را تجربه کنید، همین الآن چک لیست برتر را تهیه کنید.

برای این کار، روی دفتر برنامه ریزی روزانه کلیک کنید.

بهترین دفتر برنامه ریزی

6. کمال گرایی نکنید

کمال گرایی هم یکی دیگر از مهم ترین مشلات و سدهای عملی کردن برنامه ریزی می باشد. در واقع این ویژگی به معنای این است که: وضع کردن استانداردی بالا برای خود یا دیگران، در حالی که ضررهای آن بیشتر از منافعش می باشد!

به طور مثال خیلی از افراد می گویند که من به دلیل این که نتوانستم یکی از برنامه های روز خود را عملی کنم، پس سایر آن ها را نیز انجام نمی دهم! در حالی که این تفکر بسیار اشتباه است. شما حتی اگر بتوانید یکی از کارهای برنامه خود را پیش ببرید، باز هم نسبت به قبل جلوتر هستید و می توانید اتفاقات بهتری رقم بزنید. پس حتی اگر این طرز تفکر را نیز دارید، خیلی سریع از آن فاصله بگیرید. شک نکنید دوری از این ویژگی، برنامه ریزی شما را مستحکم تر و کاربردی تر خواهد کرد.

7. جریمه و پاداش در نظر بگیرید

گام بعدی برای دشتن یک برنامه ریزی عملی، استفاده از سیاست تنبیه و تشویق برای خودتان است. بدین ترتیب که می توانید به خودتان بگویید اگر من فلان کار را انجام دهم، یک کاری که به آن علاقه دارم را انجام می دهم و به نوعی پاداشی نصیب خود می کنم. یا بگویید اگر این کار انجام نشود، حق ندارم برنامه های تلویزیونی امسب را تماشا کنم! این یعنی سیاست تنبیه و تشویق!

البته این روش موافقان و مخالفان زیادی دارد اما اگر در جای مناسب از آن استفاده شود، حتماً نتیجه بسیار خوبی به شما خواهد داد و می تواند در عملی شدن برنامه ریزی شما بسیار کارساز باشد.

سیاست تشویق و تنبیه در عملی شدن برنامه ریزی
سیاست تشویق و تنبیه در عملی شدن برنامه ریزی

8. کارهای خود را اولویت بندی کنید

اولویت بندی کردن راه های بسیار زیادی دارد که می تواند در عملی شدن برنامه روزانه بسیار موثر باشد؛ بدین ترتیب که شما ابتدا کارهای خود را لیست کرده و سپس، آن ها را به ترتیب اهمیت اولویت بندی می کنید.

یکی از بهترین روش های انجام این کار نیز، استفاده از ماتریس آیزنهاور می باشد؛ این ماتریس بیان می کند که 4 نوع کار در زندگی انسان وجود دارد:

1. مهم و فوری: کارهایی که خیلی سریع باید انجام شوند و از اهمیت بالایی نیز برخوردار می باشند.

2. مهم و غیر فوری: این دسته از کارها باید انجام شوند اما می توان چند روز آن ها را به تأخیر انداخت.

3. غیر مهم و فوری: برخی دیگر از کارها اهمیت چندانی ندارند اما باید در موعد مقرر انجام شوند.

4. غیر مهم و غیر فوری: طبیعتاً دسته آخر هم تکلیف مشخصی دارند و نیاز چندانی به انجام دادن آن ها نیست.

شما اگر برنامه ریزی روزانه خود را طبق این ماتریس طبقه بندی کنید، حتماً گام بلندی را در راستای عملی شدن آن برداشته اید و می توانید بهترین نتیجه را از آن بگیرید. چرا که اگر کارهای اولویت دار به خوبی انجام شوند، سایر کارها هم روی روال می افتند و نیاز به تلاش چندانی برای انجام شدن آن ها نیست. البته دقت داشته باشید که افراد موفق، کسانی هستند که هیچ گاه کارهای مهم و فوری ندارند! چرا که در برنامه ریزی های خود، آن ها را از پیش در دسته مهم و غیر فوری قرار داده اند و با انجام دادن آن ها، روز به روز مسیر موفقیت خود را هموارتر کرده اند.

9. ابتدا کارهای سخت را انجام دهید

آقای برایان تریسی در کتاب قورباغه را قورت بده می گوید: شما اگر ابتدای صبح یا در زودترین زمان ممکن، کارهای سخت خود را انجام دهید، دیگر در طول روز استرس چندانی برای انجام شدن یا نشدن آن ها نخواهید داشت و همین مورد، برنامه شما را به بهترین شکل ممکن پیش خواهد برد.

بدیهی است که هر چقدر تعداد کارهای سخت و طاقت فرسا که علاقه چندانی به آن ها ندارید بیشتر باشد، انگیزه و انرژی شما برای انجام دادن آن ها نیز کمتر می باشد و همین مورد، احتمال عملی شدن برنامه ریزی شما را بسیار کاهش خواهد داد. پس تا می توانید کارهای سخت و مهم خود را در اولویت قرار دهید.

در برنامه ریزی، کارهای سخت را در اولویت قرار دهید
در برنامه ریزی، کارهای سخت را در اولویت قرار دهید

10 خود را محدود نکنید

آخرین نکته ای که برای عملی شدن برنامه ریزی برای شما بیان کنم، این است که برنامه روزانه خود را طوری مشخص نکنید که به دلیل تعداد بالای کارها، نتوانید به انجام آن ها برسید! دقت داشته باشید که برنامه ریزی به معنای مدیریت کارها می باشد و نه اضافه شدن تعداد آن ها! طبق ویژگی های شخصیتی خودتان باید این کار را انجام دهید و طوری برنامه ریزی کنید که هم به انجام کارها برسید، هم استراحت کافی داشته باشید و هم میزان تفریح مناسبی در طول روز برای شما مهیا باشد.

علاوه بر مقاله اصول برنامه ریزی که در ابتدای مقاله به شما معرفی کردم، مقاله برنامه ریزی روزانه نوجوانان نیز می تواند برای این سن و یا حتی سنین بالاتر پیشنهاد فوق العاده و درجه یکی باشد و مطالعه آن، بازدهی شما را در طول روز به شدت افزایش دهد. پس پیشنهاد می کنم حتماً آن مقاله را نیز مطالعه کنید.

امیدورام نکاتی که در این مقاله گفته شد بتواند به بهترین شکل ممکن به عملی شدن برنامه ریزی شما کمک کند و بهترین اتفاقات را برایتان رقم بزند. شک نکنید با برنامه ریزی، اتفاقات بسیار خوبی برایتان در راه خواهد بود. موفق باشید…

Practice planningپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image