کنترل خشم

موفقیت

کنترل خشم ، مهارتی است که همه ما باید آن را داشته باشیم. چرا که عصبانی شدن اتفاقی است که ممکن است در هر موقعیتی رخ دهد. مثلاً ممکن است برایتان اتفاق افتاده باشد که دوست شما حرفی زده و از او دلخور شده اید و حتی به روی خودتون هم نیاورده اید، اما او بارها رفتارش را ادامه داده و صبر شما لبریز شده و در نهایت عصبانی شده اید و با او پرخاش کرده اید. اما بعد از آن را سریعاً پیشمان شدید و می‌خواستید که آن موقع خشمگین نشوید. برای اینکه بتوانید عصبانیت خودتان را کنترل کنید، همراه مقاله روش های کنترل خشم باشید. چرا که شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

خشم چیست ؟

خشم، یک حالتی احساسی است که ممکن است به قدری کوچک باشد که به آن ناراحتی خفیف بگویند، و یا ممکن است تا حد تندخویی و پرخاشگری هم بالا برود و اتفاقات بسیار ناگواری را رقم بزند.

معمولاً وقتی خشمگین و عصبانی می‌شویم ضربان قلبمان بالا رفته، افزایش فشار خون پیدا می‌کنیم و همچنین میزان آدرنالین خونمان هم به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. فکر می‌کنم همه ما بارها و بارها این احساس را تجربه کرده ایم. درست است؟

خشمگین شدن حالتی کاملاً طبیعی است و اصلاً به صورت غریزی در انسان وجود دارد و هیچ مشکلی هم ندارد. اما مشکل اصلی از جایی شروع می‌شود که نتوانیم آن را کنترل کنیم و اتفاقات جبران ناپذیری برای ما رقم بخورد.

حدیث امام علی درباره کنترل خشم
حدیث امام علی درباره کنترل خشم

علت خشم چیست ؟

عصبانی شدن برای هر شخصی در هر موقعیت و مکانی متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است شخصی جلوی درب پارکینگ شما پارک کرده باشد و شما فقط به او تذکر بدهید که از جلوی درب پارکینگ شما ماشین را جا به جا کند تا شما بتوانید به خواسته خودتان که پارک کردن در پارکینگ است برسید. اما در همین شرایط ممکن است فردی دیگر برعکس عمل کند و شروع به داد و بی داد کردن و اعتراض شدید به آن فرد کند.

درست است که موقعیت ها و اتفاقات رخ داده یکی است. اما دو نوع رفتار در اینجا پیش می‌آید که مشخص می‌کند هر فردی در هر موقعیتی رفتارش و واکنشی که نشان می‌دهد متفاوت است.

اما در کل خشمگین شدن دو عامل مهم و اصلی دارد:

1. عوامل درونی: عواملی که هیچ کس در بروز آن ها تاثیر گذار نبوده و فقط از درون خودمان سرچشمه می‌گیرد. مثل: افکار، عقاید، خاطرات، سرکوب ها، اتفاقات گذشته و…

ممکن است گاهی اوقات با یادآوری خاطرات بد، فکر کردن به اتفاقات ناگوار و… خشمگین شویم که این نوع خشم، به خاطر عوامل درونی است.

2. عوامل بیرونی: این عوامل همان طور که از نامشان هم پیداست عواملی هستند که در خارج از ذهن ما و در اطرافمان اتفاق می‌افتند و دیگران از خودمان در به وجود آمدنشان تاثیر گذارتر هستند. عواملی مانند رخ دادن اتفاقات بد، افراد دور و برمان، شرایط زندگیمان و…

هر دوی این عوامل را می‌توان کنترل کرد. حتی عواملی که در بروزشان تاثیر گذار نیستیم. می‌توان با مدیریت کردنشان، کاری کنیم که نه تنها اتفاقات بدی دامن گیرمان نشوند، بلکه از آنها به نفع خودمان استفاده کنیم! یعنی اگر کنترل خشم را به زبان ساده بخواهیم تعریف کنیم، باید بگوییم جلوگیری از رخ دادن خشم.

بردباری باعث کنترل خشم می‌شود

راه های کنترل خشم از نظر اسلام

در این قسمت می‌خواهم به راهکارهای کنترل خشم از دیدگاه اسلام بپردازیم. در دین اسلام و روایاتی که از اهل بیت داریم، آن‌ها توصیه کرده‌اند که وقتی حالت ایستاده قرار دارید و حالت خشم به ما دست می‌دهد، فوراً بشینید. این نشستن خیلی شما را آرام می‌کند. همینطور توصیه کرده‌اند که در هنگامی که نشسته‌اید، دراز بکشید. اگر این موارد را در هنگام خشمگین شدن رعایت کنید، حتماً می‌توانید خشم و عصبانیت خودتان را مهار کنید.

برخی دیگر از احادیثی که درباره این موضوع نقل شده اند عبارتند از:

 • بهترین انسان ها کسانی هستند که دیر به خشم آیند و زود راضی شوند. (پیامبر اکرم)
 • خشم همنشین بسیار بدی است. عیب ها را آشکار، بدی ها را نزدیک و خوبی ها را دور می‌کند. (امیرالمؤمنین)
 • کسی که هنگام خشم خوددار نباشد، از ما نیست! (امام صادق)
 • خشم از شیطان و شیطان از آتش آفریده شده و آتش هم با آب خاموش می‌شود. پس هرگاه به خشم آمدید، وضو بگیرید. (پیامبر اکرم)
 • بردباری آتش خشم را فرو می‌نشاند و تندی، آن را شعله ورتر می‌کند. (امیرالمؤمنین)
 • هيچ بنده اى خشم خود را فرو نخورد، مگر اين كه خداوند عزوجل بر عزت او در دنيا و آخرت افزود. (امام صادق)
کسی که هنگام خشم خوددار نباشد، از ما نیست
کسی که هنگام خشم خوددار نباشد، از ما نیست

تاثیر مسائل خانوادگی در کنترل خشم

برخی از افراد به خاطر عوامل ژنتیکی زود عصبانی می‌شوند و ممکن است برخی به خاطر محیط خانوادگی زودتر عصبانی شوند. اما اگر افراد خانواده خشم خود را کنترل کنند، در آینده فرزند آن‌ها هم خشم بی‌موقع خودش را کنترل می‌کند. چرا که از کودکی یاد گرفته است که زمانی که خشمگین شد، چه کار کند که بتواند بهترین حالت خودش را حفظ کند.

ما، میانگین 5 نفری هستیم که بیشتر وقت خودمان را با آن‌ها می‌گذرانیم
ما، میانگین 5 نفری هستیم که بیشتر وقت خودمان را با آن‌ها می‌گذرانیم

راهکارهای کنترل خشم در نوجوانان

وقتی که کودک فرزندی از کودکی و خردسالی پا به دوران نوجوانی می‌گذارد، به دنبال حقیقت‌ باروهایش می‌گردد. مثلاً اگر در کودکی به فرزند خود می‌گفتید که فلان حرف را نزند، در سن نوجوانی به دنبال دلیل آن می‌گردد. یک نوجوان دائماً با خودش می‌گوید که چرا من نباید فلان حرف را بزنم؟ چرا نباید فلان نوشیدنی را بخورم ؟ چرا باید درس بخوانم؟ و کلی سؤالت دیگر.

نوجوانان به دلیل اینکه هم در سن بلوغ هستند و هم یافته‌های خودشان را درست نمی‌دانند، خیلی زود سر هر چیزی عصبانی می‌شوند و کنترل خشم خودشان را از دست می‌دهند. در ادامه به دو تا از بهترین راه‌هایی اشاره می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید خشم نوجوان خودتان را به خوبی کنترل کنید به طوری که نوجوان شما بهترین خاطرات این دوران را داشته باشد.

1.نوجوان را آزاد بگذارید

در این مقطع سنی بهتر است که نوجوانتان را کمی آزادتر بگذارید. به جمله قبل دقت کنید، گفتم که کمی آزاد! اگر نوجوانتان را همینطور آزاد به حال خود رها کنید، آینده زیاد خوبی در انتظارش نیست. درست است که جواب سؤالاتش را پیدا می‌کند، ولی ممکن است جواب‌هایش غلط باشد. نوجوانان به توجه به رفتارها و خصوصیات دوستان، اطرافیان، فیلم‌های سینمایی، معلمان و والدین افکار و عقایدش را شکل می‌دهد. حالا، فکر کنید که نوجوان شما دوستان خوبی را پیدا نکند، مسلماً به آن چیزی که ما از او انتظار داریم تبدیل نمی‌شود. چرا که او عقاید و افکار دوستانش را باور کرده است و همین افکار و عقاید اشتباه برای او بعدها گران تمام خواهد شد.

پس منظورم از آزادی بیشت این است که به نوجوانتان این اجازه را بدهید تا بتواند با دوستانش به استخر، سینما یا محیط‌های دیگر برود. البته با دوستانی که شما از آن‌ها اطلاع کامل دارید. در پیدا کردن جواب‌های سؤالاتش به او کمک کنید. درنهایت با توجه به آزمایشی که روی هزاران نوجوان انجام دادم، هیچ وقت سعی نکنید که آن‌ها را کودک فرض کنید، چون آتش خشمشان شعله‌ور می‌شود.

نوجوانانتان را آزاد بگذارید، این تنها راهی است که به آن‌ها یاد می‌دهد بزرگ شده‌اند
نوجوانانتان را آزاد بگذارید، این تنها راهی است که به آن‌ها یاد می‌دهد بزرگ شده‌اند

2.به نوجوان خود مسئولیت بدهید

کسی که به سن نوجوانی رسیده است، دوست ندارد که کودک به نظر برسد. نوجوان دوست دارد دیگران او را طور دیگری نگاه کنند و با او مثل بزرگ‌ترها رفتار کنند. برای این که نوجوان بتواند این حس را داشته باشد، ما باید به او مسئولیت بدهیم. وقتی که او خودش را مسئول کاری می‌بیند، احساس می‌کند که دیگر کودک نیست واقعاً همه او را آنطور که دوست دارد می‌بینند. مثلاً مسئولیت کنترل کردن بچه‌های کوچک در یک مهمانی، بریدن تکه‌ای چوب برای بخشی از کار، شستن ظرف‌های نهار و هر چیز دیگری که می‌تواند او را به یک آدم مسئولیت پذیر تبدیل کند.

مسئولیت پذیر کردن نوجوانان، مانع از پرخاشگری و بروز خشم آن‌ها می‌شود
مسئولیت پذیر کردن نوجوانان، مانع از پرخاشگری و بروز خشم آن‌ها می‌شود

تاثیرات منفی عدم کنترل خشم

مطالعات روانشناسی و پزشکی نشان داده که شما هر چقدر هم اهل ورزش باشید و ورزش کنید اما نتوانید خشم خودتون را کنترل کنید، باز هم در خطر انواع بیماری ها خواهید بود و تأثیرات منفی زیادی در بدن شما بر جای می‌ماند.

وقتی بیش از حد عصبی می‌شوید و استرس می‌گیرید، سیستم دفاعی بدن شما ضعیف شده و در نتیجه، بدن شما برای گرفتن بیماری ها مستعدتر می‌شود.

همچنین دانشمندان به این مسئله پی برده اند که عصبانی شدن به شدت عضلات قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مانع از پمپاژ درست خون می‌شود.

عصبانی شدن های مکرر و طولانی هم باعث بیماری های پوستی می‌شود.

همچنین خشمگین شدن نه تنها روی جسم، بلکه در موفقیت زندگی و شکست های ما هم تاثیر بسیار زیادی دارد.

زمانی را در نظر بگیرید که شما اول صبح به دلیلی عصبی می‌شوید و این عصبانیت در طول روز به خاطر رفتارهای دیگران و اتفاقات کوچک، بزرگ و بزرگ تر می‌شود و در نتیجه، شما این عصبانیت را که کم کم درونتان بزرگ شده را بیرون می‌ریزید. پس این روز شما که با عصبانیت شروع شده و ادامه پیدا کرده، باعث می‌شود شما نتوانید ارتباط موثر وخوبی با دیگران برقرار کنید.

عدم کنترل خشم ، قدرت دفاعی بدن شما را ضعیف می‌کند

فیلم کنترل خشم

یکی از انیمیشن‌های سینمایی که در رابطه با این موضوع ساخته شده است، انیمیشن درون و بیرون است که به خوبی در رابطه با احساسات ما توضیح داده است. داستان در رابطه با دختر بچه نوجوانی است که در سن نوجوانی خودش، همراه با خانواده‌اش به سان فرانسیسکو مهاجرت می‌کند، رایلی هم مثل خیلی از نوجوان های دیگر با احساساتی مثل شادی، ترس، خشم و ناراحتی کنترل می‌شود، همه آن‌ها تلاش می‌کنند که بهترین‌ها را برای رایلی به ارمغان بیاورند ولی شرایط جدید بیشتر خشم و ترس را برای او به همراه دارد و شادی که مسئول خاطره‌های مثبت اوست تمام تلاش خودش می‌کند تا رایلی خوش حال و شاد را برگرداند. خب، بهتر است که بقیه ماجرا را تعریف نکنم تا این فیلم را مشاهده کنید. حتماً از آن لذت خواهید برد. 

البته انیمیشن‌سازهای ایرانی هم دست روی هم نگذاشته‌اند و مجموعه‌ای به نام مهارت‌های زندگی را طراحی کرده‌‌اند. مجموعه‌ای محبوب کودکان و پر بیننده که درس‌های خیلی خوبی را به ما آموزش می‌دهد. البته این فیلم‌ها آنقدر زیاد هستند که ما در مقاله‌ای به نام فیلم های انگیزشی برتر دنیا به صورت مفصل به آن پرداخته‌ایم. 

درون-و-بیرون
درون-و-بیرون

ده روش کنترل خشم

1. فکر کنید

فکر کردن به شما اجازه می‌دهد تا به عواقب رفتار و واکنشتان بیندیشید و حتی در واکنشی که می‌خواهید نشان دهید تجدید نظر کنید. گاهی اوقات ممکن است به دلیل عصبانیت بیش از حد، واکنش هایی از خود بروز دهیم که عواقب به شدت جبران ناپذیری داشته باشند.

همان طور که احتمالاً دیده اید بسیاری از نزاع های خیابانی و یا دعواهای دوستانه که در نهایت به مرگ یا افتادن اتفاقی بد برای یکی از طرفین دعوا منجر می‌شود، به دلیل کنترل نکردن خشم و تصمیم گیری از روی عصبانیت است.

پس به هیچ وجه هنگام عصبانیت تصمیم نگیرید. ابتدا کمی تفکر کنید و سپس که آرامش یافتید، قطعاً می‌توانید تصمیمی بهتر و درست تر بگیرید…

فکر کردن مناسب موجب کنترل خشم می‌شود

2. حواس خودتان را پرت کنید!

یکی از بهترین راه ها برای این که بتوانید خشمتان را کنترل کنید، این است که کلاً از فکر موضوعی که باعث عصبانیتتان شده خارج شوید. یعنی سعی کنید با انجام کارهایی نظیر تلویزیون دیدن، قدم زدن، خوردن چیزی، کتاب خواندن و… کاری کنید که فکر آن موضوع از سر شما بیرون رود. این کار به شدت کمکتان خواهد کرد که آرام شوید و بتوانید در آینده تصمیمات بهتری درباره آن موضوع بگیرید.

حواس-خود-را-پرت-موضوع-دیگری-کردن-خشم-شما-را-از-بین-خواهد-برد
حواس-خود-را-پرت-موضوع-دیگری-کردن-خشم-شما-را-از-بین-خواهد-برد

3. تحرک داشته باشید

دیدید یک سری افراد زمانی که از موضوعی ناراحت می‌شوند، محلی که هستند را تغییر می‌دهند؟ حالا یا آن جا را ترک می‌کنند و یا جا به جا می‌شوند. این کار به شدت کمکتان می‌کند که آرامشتان را بازیابید و دوباره به حالت اولیه خودتان برگردید. همچنین می‌توانید حالت نشستن خود را نیز تغییر دهید. یعنی اگر نشسته اید، بایستید و اگر ایستاده اید، دراز بکشید و یا هر کاری که در جهت تغییر حالت خود می‌توانید انجام دهید…

برای کنترل خشم ، حالت خود را تغییر دهید
برای کنترل خشم ، حالت خود را تغییر دهید

4.ببخشید و فراموش کنید

بهترین راه برای کنترل خشمی که در اثر عوامل بیرونی پدید آمده این است که ببخشید و فراموش کنید! بخشیدن آنقدر اتفاقات خوبی را در زندگی ما رقم می‌زند که اگر بخواهم آن ها را هم نام ببرم، خود یک مقاله جداگانه می‌شود! به همین دلیل چند مورد از سخنان کوتاه بزرگان را درباره بخشش برایتان نقل می‌کنیم.

 • من همواره دریافته ام که بخشیدن، بیشتر از مجازات سختگیرانه نتیجه می‌دهد. (آبراهام لینکلن)
 • کسی انتقام می‌گیرد یک روز خوشحال است و آنکه می‌بخشد یک عمر… (امام علی)
 • ​گذشت، بار سنگین دشمنی و کینه توزی را از دوش شما بر می‌دارد و فضای ذهنتان را برای اندیشه های مثبت و سازنده، پاک و روشن می‌کند. (وین دایر)
 • همیشه دشمنانت را ببخش. هیچ چیز بیشتر از بخشیدن آنها را آزار نمی‌دهد. (اسکار وایلد)
 • افراد ضعیف هرگز نمی‌توانند ببخشند. چرا که بخشش، شیوه افراد قوی است. (مهاتما گاندی)
 • هر کس عفو و گذشت داشته باشد، خدا نیز از او گذشت خواهد نمود. (پیامبر اکرم)

یکی از راه های کنترل خشم بخشیدن است و افراد ضعیف هرگز نمی‌توانند ببخشند

5. رسالت خودتان را پیدا کنید

با پیدا کردن رسالت خودتان در زندگی و متمرکز شدن روی اهداف و آرزوهایتان، به رفتارها و گفتارهایی که مانع رشد شما می‌شوند و جزئی از موانع مسیر موفقیت هستند توجهی نخواهید داشت و در نتیجه وقتی اتفاقات بدی برایتان در راه رسیدن به موفقیت و اهدافتان می‌افتد، آرامش بیشتری خوهید داشت و می‌دانید که باید برای رسیدن به موفقیت، این اتفاقات ناگوار را تحمل کنید…

تعیین کردن اهداف، بهترین شروع برای رسالت در زندگی است
تعیین کردن اهداف، بهترین شروع برای رسالت در زندگی است

6.نفس عمیق می‌تواند برای شما کارساز باشد

کشیدن نفس عمیق، همیشه یکی از بهترین راه ها برای آرامش گرفتن است. حتی در شرایط عصبانیت هم می‌توانید از نفس عمیق کشیدن استفاده کنید. فقط دقت کنید که اگر نفس عمیق را به شیوه های مختلف بکشید، قطعاً انرژی و حال خوب بیشتری به شما تزریق خواهد شد. پس حتماً شیوه های مختلف کشیدن نفس عمیق را یاد بگیرید تا در هنگام عصبانیت و حتی بی حالی، به شما کمک بسیار زیادی کند…

ما مجبور نیستیم که به دیگزان اجازه دهیم که روز زیبای مارا خراب کنند
ما مجبور نیستیم که به دیگزان اجازه دهیم که روز زیبای ما را خراب کنند

 

7. به خودتان تلقین کنید

یکی دیگر از راه های کنترل عصبانیت ، این است که به خودتان تلقین کنید من عصبانی نیستم! من آرام هستم! همه چیز روی روال است و…

شاید این کار در ابتدا برایتان مسخره و خنده دار بیاید، اما بعد از چند بار که انجامش دادید، تاثیر آن را خواهید دید و همیشه در مواقع عصبانیت از تلقین کردن استفاده خواهید کرد…

8. آب بنوشید!

حداقل کاری که نوشیدن آب می‌تواند برایتان انجام دهد این است که ضربان قلبتان را منظم می‌کند. همان طور که گفتم در زمان عصبانیت قلب ضربان تندتر و نامنظمی پیدا می‌کند. پس نوشیدن آن می‌تواند برای رفع این مشکل بسیار کارساز باشد.

البته آب خوردن فقط ضربان را نظم نمی‌دهد. بلکه باعث آرامش ذهن و روان، مناسب شدن میزان آدرنالین خون، مطلوب شدن فشار خون و… هم می‌شود. با همه این تفاسیر، فکر می‌کنم دیگر برای نخوردن آب در زمان عصبانیت دلیلی باقی نماند. درست است؟

وقتی-کنترل-خشم-را-یاد-می‌گیریم-آن-وقت-است-که-به-حال-خود-افسوس-می‌خوریم
وقتی-کنترل-خشم-را-یاد-می‌گیریم-آن-وقت-است-که-به-حال-خود-افسوس-می‌خوریم

9. با فردی مناسب درد و دل کنید

درد و دل کردن همیشه به ما آرامش بسیار زیادی می‌دهد. حداقل خود من که این طور هستم. در زمان های عصبانیت حتماً با یک نفر که می‌دانم دلسوز و البته داناست درد و دل می‌کنم. چرا که به شدت مرا آرام می‌کند.

پیشنهاد می‌کنم حتماً شما هم در این جور مواقع، فردی را داشته باشید که بتوانید با او اسرار و مشکلات خود را در میان بگذارید…

دوست-آن-است-که-گیرد-دست-دوست،-در-پریشان-حالی-و-درماندگی
دوست-آن-است-که-گیرد-دست-دوست،-در-پریشان-حالی-و-درماندگی

10. تحت تأثیر سخنان دیگران قرار نگیرید

خیلی از اوقات هنگام عصبانیت افرادی دور و بر ما هستند که این عصبانیت را تشدید می‌کنند. مثلاً وقتی از دست کسی عصبانی هستیم، ممکن است یک نفر باشد که باعث شود عصبانیت ما از دست آن فرد بیشتر و بیشتر شود. او می‌تواند با سخنانش، رفتارش، نوع برخوردش و… ما را تحت تأثیر خود قرار دهد و کاری کند که ما هم آن طور که او می‌خواهد رفتار کنیم.

پس حواستان باشد که به هیچ وجه، تکرار می‌کنم به هیچ وجه دیگران را ملاک قرار ندهید و بعضی اوقات، فقط به خودتان توجه کنید.

11. مواظب فن بیانتان باشید

یکی از مهم ترین دلایلی که معمولاً باعث خشمگین شدن افراد می شود، نوع بیان دیگران است. بادتان باشد که کلام و بیانات شما بسیار قدرت دارند و همان طور که می توانند مانند آبی بر روی آتش خشم افراد باشند، می توانند به شدت در عصبانیت افراد هم تأثیرگذار باشند و حتی بیان یک کلمه، عصبانیت وحشتناکی را برای دیگران درست کنند.

پس حتماً شما باید فن بیان خودتان را برای این مواقع تقویت کنید و بدانید که باید از چه کلماتی در چه زمانی استفاده کنید. یکی از راه های فوق العاده خوبی هم که برای تقویت فن بیان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با آن است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی کلاس فن بیان کلیک کنید.

دوره غیر حضوری فن بیان

کتاب های کنترل خشم

کتاب‌ها، همیشه بهترین راه برای یادگیری بوده است. برای این که بتوانید خشم خود را کنترل کنید، نیازمند یک سری راهایی هستید که در این کتاب‌ها خیلی خوب به آن اشاره شده است. دلیل خشم شما می‌تواند هر دلیلی داشته باشد که با خواندن این کتاب‌ها و انجام کارهایی که در آن‌ها به شما آموخته شده است، عصبانیت خود را کنترل کنید. اما بعد از آن باید خودتان را در مسیری قرار دهید که دیگر فکر الکی عصبانی شدن به ذهنتان نرسد. چطور؟ خیلی راحت، با کتاب‌هایی که در مقاله بهترین کتاب‌های روانشناسی و موفقیت به شما معرفی کرده‌ایم این خشم را از ذهن خود بیرون کنید. البته در ادامه هم برخی از بهترین های این کتاب ها را برای شما بیان می کنیم.

1.تله‌ی خشم

خیلی ساده و راحت می‌شود عصبانیت کسی به خاطر یک رئیس بد یا همکار بی مسئولیت و بچه‌های بیش فعال را تشخیص داد. اما جلوه‌های دیگری هم از خشم وجود دارد که ریشه آن‌ها در خاطرات تلخ گذشته است و نمی‌توان آن‌ها را به راحتی کشف کرد. احساسات تلخی که یک روز فوران می‌کند و باعث می‌شود که شما کنترل همه چیز را از دست بدهید. نویسنده این کتاب، لس کارتر می‌گوید که به حرف خشم باید گوش داد. وقتی کسی می‌رود دکتر، اول از علائم بیماری خود صحبت می‌کند تا دکتر مشکل را متوجه شود، بعد با توجه به مشکلی که برای او پیش آمده دارو تجویز می‌کند. خشم هم همینطور است. تا وقتی که دلیل آن را ندانید، نمی‌دانید که چه ویژگی را باید تقویت کنید.

دکتر کارتر در این کتاب سؤالاتی را برای شما آماده کرده است که بعد از جواب دادن ان‌ها ریشه خشم خودتان را پیدا می‌کنید. وقتی که دلیل آن را پیدا کردید، راهکارهایی را در نظر گرفته است که با استفاده از آن‎‌ها می‌توانید خشم خودتان را به بهترین شکل کنترل کنید و اتفاقات شگفت انگیزی را برای خودتان رقم بزنید.

کتاب تله خشم
کتاب تله خشم

2.کنترل خشم در 30 ثانیه

همانطور که از اسم این کتاب پیداست، با استفاده از این کتاب در مدت زمان خیلی کوتاهی می‌توانید خشم خودتان را کنترل کنید. نویسندگان این کتاب، کنترل خشم را به سه قسمت تقسیم کرده‌اند. قسمت اول درباره تأثیرات منفی که خشم می‌تواند بر روی زندگی ما بگذارد و آیا ناراحتی و اندوه باعث خشم می‌شود؟ و کلی سئال دیگر که به شناخت شما برای کنترل کردن خشمتان کمک می‌کند. بخش دوم آن بر روی انگیزه و هدفسازی شما برای کنترل خشم کار می‌کند و در نهایت در بخش آخر هم راهکارهای کنترل کردن خشم می‌پردازد. این کتاب یک اثر فوق العاده هست و می‌توانید خیلی راحت آن را از فروشگاه‌های اینرنتی خریداری کنید.

کتاب درمان خشم در 30 ثانیه
کتاب درمان خشم در 30 ثانیه

کلام پایانی

حالا با این تکنیک‌هایی که یاد گرفته‌اید، می‌توانید به راحتی خشم خودتان را کنترل کنید و به هیچ کسی اجازه ندهید که اوقات خوش شما را تلخ کنند. برای این که بتوانید در زندگی خود اوقات خوشی را تجربه کنید و مرکز توجه دوستان آشنایانتان باشید، کافی است که هر روز آن‌ها را انجام دهید. سخت است ما سختی آمده‌اند تا افراد موفق را بسازند. امیدوارم که از همین الآن شروع کنید و سعی کنید زندگی بدون خشم الکی را تجربه کنید. فراموش نکنید هر خشمی بد نیست، خشم‌هایی که الکی و نا مناسب جایگاه و زمان خود هستند را باید خط بزنید.

موفق باشید.

easy ways to controlling your anger


پاسخ به سوالات

نویسنده: مهدی حسین نژاد

نویسنده: مهدی حسین نژاد

28 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام مطالب عالی بود ولی راهنمایی بیشتری میخوام ازاین لحاظ که من ازوقتی بچه دومم بدنیا اومده فوق العاده عصبی و زودرنج شدم کنترل خودمو از دست میدم پسر ۴ ساله مو که شیطنت میکنه کتک میزنم بعدش شبها از عذاب وجدان خوابم نمیبره و همش گریه میکنم خیلی سعی کردم خودمو کنترل کنم ولی نمیشه لطفا کمکم کنید

 • لطف کنید از سایت های معتبر دنیا استفاده کنید!!!!من با علم دنیا کار دارم,نه با اسلام!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • وقت بخیر
   دوست عزیز مقالات ما طوری برنامه ریزی میشن که مناسب تمام دسته از افراد با تفکرهای مختلف باشند. شما کامنت های قبلی رو هم ببینید برخی دقیقا بر خلاف شما از بخش راه های کنترل خشم در اسلام تشکر کردند
   و اینه که این موضوع یک بخشی از مقاله بود. شما میتونید از سایر تکنیک ها استفاده کنید اگر اعتقاد ندارید به این مسائل
   ممنون از نظرتون. موفق باشید

 • سلام مقاله خیلی مفید و آموزنده بود مخصوصا بخش کنترل خشم از منظر اسلام که واقعا درستو کامل گفته شده بود.امیدوارم که بتونیم خشممون را کنترل کنیم

 • سلام. مقاله خوب و مفیدی بود خیلی کمک کرد ب من
  البته من ادم ارومی هستم ولی موارد زکر شده رو همیشه مرور میکنم.اما یک عده اندک هستند در واقعیت
  جامعه(خیابان.محل کار.دانشگاه) ک واقعا فقط با
  کتک زدن و…میشه کنترلشون کرد 🙂
  پ.ن:جمله اخر مزاح بوده.هنگام عصبانیت کاری نکنید بعدا پشیمون بشید یا بشین قاتل بخاطر یک کلمه پوچ

  • وقت بخیر

   ممنون از نظر لطفتون دوست عزیز

   خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم

 • با سلام و احترام

  بسیارعالی بود و به شخص من خیلی کمک کرد بخصوص معرفی کتابها بی نهایت سپاسگزارم
  فرحناز

  • وقت بخیر

   خوشحالیم که تونستیم بهتون کمک کنیم…موفق باشید

 • داستانی که درباره راه های کنترل خشم از نظر اسلام گفته بودید محشر بودن. به نظرم راه های کنترل خشم خوب به نظر می‌رسند اما من نتونسم با اونها ارتباط برقرار کنم. اون قسمتی از مقاله رو که درباره راه های کنترل خشم نوجوان توضیح دادین رو خیلی خوب فهمیدم.

  • دوست عزیز سلام
   راه ها را تا جایی که ممکن بود راحت نوشتیم، اما اگر شما متوجه نشدید حتماً با تیم تولید محتوا هماهنگی می‌شود که فیلمی درباره این راهکارها تهیه کنند تا شما راحت تر آن را درک کنید.

 • سلام مطالب فوق العاده عالی بود و کاملا عملی.ممنون از شما

  • وقتتون بخیر

   ممنون از نظر لطف شما. خوشحالیم که مطالب مورد استقبالتون قرار گرفته…موفق باشید

 • سلام.
  مشکل خیلی بزرگی در زمینه کنترل خشم و هیجان خودم دارم، معممولاً پل‌های زیادی را پشت سر خودم خراب کردم و تنها دلیل آن‌ها نداشتن مهارت کنترل خشم بوده است. ده روش کنترل خشمی که گفتید عالی بود ولی می‌توانید باز هم من را کمک کنید.

  • با سلام، راهکارهایی که در این مقاله ذکر شده است، بهترین‌ها در زمینه کنترل خشم است اما برای این بتوانید این راهکارها را بهتر در زندگی خود عملی کنید، حتماً از یک مشاور کمک بگیرید. می‌توانید از مشاوره رایگان گام برتر در هر مقاله‌ای استفاده کنید.

 • کنترل کردن خشم , یکی از راههای موفقیتمونه .????????

  • درسته ، با کنترل خشم یاد میگیریم از زندگیمون بهتر لذت ببریم.

 • عالی آقا مهدی…
  خیلی جذاب و موضوع درجه یکی بود
  ممنون ازتون

 • سلام
  مقاله عالیی بود….
  اگر خشم و عصبانیت ادامه پیدا کند طولانی بشود تغییرات شیمیایی در بدن افزایش می یابد وموجب خستگی جسم میشود
  امید وارم بتوانیم کنترل خود را از دست خشم بگیریم
  ممنون برادر عزیزم از مقاله عالییی که نوشتی ❤️❤️????

  • ممنون از نظر شما ، خوشحالیم که براتون مفید بوده.

 • مرسی ازنوشتن این مقاله واقعا عالیه امیدوارم که مشکل عصبی بودنمون زود حل بشه

  • با عمل به راهکار های گفته شده در این مقاله حتما به این آرامش درونی می رسید
   ممنون از شما

 • عالییی بودد من خیلی با زود عصبانی شدن مشکل داشتم مرسی

  • خوشحالیم که براتون تاثیر گذار بوده…

 • بسیار عالی بود تبریک میگم آقای حسین نژاد
  عصبانیت یکی از عمده ترین مشکلات جامعه امروز ماست که بیشتر اتفاقات بد از اون نشات میگیره من شخصا یه مدت که سعی کردم دیدم رو نسبت به اتفاقات طوری کنم که نه عصبانی بشم ونه روزم رو به خاطرش خراب کنم وبه همین خاطر خدای بزرگ رو هزاران بار شکر میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

Captcha Plus loading...