.

چرا تغییر نمیکنیم؟

دلایل عدم تغییر و راه های تغییر کردن
عدم تغییر
چرا تغییر نمیکنیم

چرا بالا رفتن سطح آگاهی شما هیچ تغییری برایتان به دنبال ندارد؟

اگر همین حالا از شما درباره موفقیت و نحوه دستیابی به اون سوال پرسیده بشه، آیا توانایی پاسخ گویی به این سوالات رو دارید؟ بدون شک بله!

خب حالا مسئله اصلی اینجاست که با وجود اینکه همه ما کم و بیش آگاهی و اطلاعات لازم رو داریم، پس چرا هیچ تغییری در روند زندگی ما و مسیر پیشرفت ما رخ نمیده؟

چرا به اهداف و آرزوهایی که در ذهن ما وجود داره دست پیدا نمیکنیم؟

همگی ما کتاب های متعددی در مورد مباحث موفقیت مطالعه کردیم، به جلسات و کارگاه های آموزشی زیادی سر زدیم، اساتید و مشاوران زیادی رو ملاقات کردیم. اما هنوز در همان نقطه ای که بودیم، هستیم و هیچ گونه تغییری اتفاق نیفتاده.

بنظر شما دلایل اینکه ما به این دانسته ها و اطلاعات عمل نمیکنیم چه چیزهایی میتونه باشه؟

فکر میکنم زمان مناسبی باشه تا برای یک بار هم که شده این دلایل رو به خوبی بشناسیم و راه های فارغ شدن بر اون ها رو یاد بگیریم.

عدم تغییر
چرا تغییر نمیکنیم

۱) غرورتان  بزرگترین سد تغییر شماست

فکر میکنم در آشناها و دوستان افرادی رو سراغ دارید که فکر میکنند هر کاری که انجام میدن درسته و هیچ عیب و نقصی در اونها وجود نداره.

 افرادی که به دارایی های خود میبالند و همیشه از بالا به دیگران نگاه میکنند.

افرادی که به محض خروج هر توصیه ای از دهان فرد دیگرخارج میشه به جای گوش دادن و عمل کردن به اون، به سرعت دنبال نقص های طرف مقابل میگردند تا ثابت کنند این شخص در حدی نیست که قرار باشه از اون پیروی کنند.

وقتی سرکلاسی حاضر هستند از هیچ تلاشی برای تحقیر استاد، دریغ نمیکنند و به اصطلاح حسابی ژست افراد دانا رو به خودشون میگیرند.

به جای اینکه مدام سعی در فخر فروشی و نشان دادن برتری های خودتون داشته باشید، تلاش کنید تا هرجا سخن با ارزشی رو میشنوید حتما از اون استفاده کنید. زمانی که در کلاسی حاضر میشید تمام این خودشیفتگی رو از خودتون دور کنید و واقعا خالصانه به حرف های استاد گوش بدید. مطمئن باشید حتی در کلاس بدترین اساتید هم حداقل یک درس تازه و مهم برای فراگیری وجود خواهد داشت. خودتون رو لایق و آماده برای دریافت دانش و اطلاعات جدید نشان بدید.

غرور
چرا تغییر نمیکنیم

مشاهدهاین مطلب به شما توصیه میشود: غرور و خودبزرگ بینی

۲) بیشتر افراد از تغییر ، هراس دارند

کمتر کسی هست که دوست داشته باشه روال روتین و عادی زندگی خودش رو تغییر بده. اغلب آدم ها از شرایط فعلی خودشون رضایت دارند و یا حتی اگر هم ناراضی باشند، میل به ایجاد تغییر ندارند. دلشون نمیخواد از منطقه امنی که برای خودشون درست کردند فاصله بگیرند یا مجبور به ترک اون باشند.

این منطقه امن میتونه حتی شامل کوچک ترین چیز ها باشه:

* ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن توسط دیگران

* ترس از مورد تمسخر قرار گرفتن

* ترس از دست دادن چیزهایی که دارند

* فرار از اعمال تغییرات جدید روی زندگی

* عدم تمایل برای ساخت عادت های جدید

همگی اینها و خیلی از موارد این چنینی نمونه هایی از منطقه امنی هستند، که هر فردی در زندگی برای خودش ساخته. این افراد اصلا تمایل ندارند، نظمی که در زندگی برای خودشون درست کردند و باعث راحتی نسبی اونها شده، به هم بریزه یا ذره ای متزلزل بشه.

اما فراموش نکنید برای رها شدن از این ترس ها که اغلب ما حتی اونها رو به عنوان یک مانع نمیشناختیم، باید با اونها رو به رو بشید.

* باید توانایی ایستادگی در برابر انتقادات رو داشته باشید.

* باید تغییرات جدید رو به زندگیتون راه بدید.

* باید عادت های کهنه و قدیمی رو کنار بگذارید و تبدیل به فرد جدیدی بشید.

اشتباه نکنید. ما هیچ وقت به شما نخواهیم گفت که به یک باره و ناگهانی همه این موارد رو تغییر بدید. بلکه منظور ما تغییر تدریجی و مستمر هست. چیزی شبیه به اصل کایزن. همینقدر که هر روز یک قدم به سمت بهبود زندگیتون گام بردارید، بعد از یک سال نتایج شگفت انگیزی خواهید دید.

ناپلئون بناپارت
موفقیت

۳) من امکانات لازم برای تغییر رو ندارم

به محض اینکه پای تغییر کردن و پیشرفت وسط میاد، این جمله  معروف از زبان خیلی ها شنیده میشه:

افرادی که فکر میکنند باید همه چیز فراهم باشه تا این عزیزان ذره ای انعطاف از خودشون نشون بدهند و شاید یک حرکت مؤثر و درست برای رسیدن به هدفشون، انجام بدن.

متأسفانه باید به این دوستان عرض کنم که با این وضعیت و طرز تفکر هیچ وقت به هیچ نقطه ای نخواهید رسید.

تنها چیزی که همگی ما به خوبی بلدیم و تبحر خاصی هم در اون داریم، بهانه جویی هست.

کمترین امکانی که خداوند بزرگ در اختیار همگی ما قرار داده، قدرت تفکر و تعقل هست. واقعا آیا کسی هست که چنین امکانی رو در اختیار نداشته باشه؟

عقل سلیم به من میگه که اگر درباره استفاده از امکاناتت آگاهی نداری و نحوه استفاده صحیح از اون ها رو برای پیشبرد اهدافت بلد نیستی، میتونی با یک فرد دانا مشورت کنی و از تجربیاتش بهره بگیری. باور کنید نیمی از اشتباهات و شکست های ما به این دلیل هست که هرگز دنبال پیدا کردن روش صحیح برای استفاده از امکاناتی که در دسترس داریم، نیستیم.

به جای تمرکز بر چیزهایی که ندارید، بهتر هست روی داشته هاتون تمرکز کنید و از اونها استفاده ببرید. مطمئن باشید گام اول رو که بردارید، بقیه مسیر برای شما هموار خواهد شد و درهای جدیدی به روی شما باز میشه.

مقالات چرا تغییر نمیکنیم رو دنبال کنید. در مقاله بعدی ادامه این دلایل رو مطرح خواهیم کرد و راهکارهای برطرف شدن اونهارو هم با شما در میون خواهیم گذاشت.

 


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر


3 Comments
 1. Maryam sardari

  خیلی هم عالی.یکی از بزرگترین عامل های تغییر نکردن ما انسان ها هم همین مقاومت ذاتی ما در برابر تغییر هست‌. ممنون از مقالتون

  پاسخ
  1. Admin

   سلام و درود برشما…خیلی خوشحالیم از اینکه این مقاله مورد پسند شما قرار گرفت همچنین ممنونم از شما که وقت ارزشمندتون رو برای مطالعه این مقاله و رشد خودتان قرار دادید

   پاسخ
 2. حدیثه حاجی علی

  سلام
  من فکر می کنم یکی از دلایلی که افزایش آگاهی ما باعث تغییر در ما نمی شود , بی توجهی یه این نکته است که فقط انباشت اطلاعات می کنیم…
  متشکرم

  پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*