قانون موفقیت

با قانون ۸۰/۲۰ معجزه را در زندگی خود ببینید!

مقدمه

اگر به شما بگويم که این امکان را دارید تا از طریق متمركز نمودن وقت و انرژی تان بر انجام برخی از كارهايی كه هم‌اکنون نیز در حال انجامشان هستید، زندگي خود را به طرز شگفت‌انگیزی متحول کنید، نتایج بهتری بگیرید، پول بيشتری به‌دست آوريد و از موفقيت‌ های بيشتری لذت ببريد، چه خواهیدگفت؟ 

اين موضوع حقيقت دارد و بر پايه قانون شناخته شده‌ای بنا شده است كه بيش از يك قرن قدمت دارد. با اين وجود، يك مانع ساده و پنهان وجود دارد كه افراد را از به‌كار بردن آن باز مي‌دارد. قانون مذكور مثل يك غار بزرگ پر از گنج می ماند كه ورودی آن نيز به راحتی قابل رويت است، حتی می توان به وضوح طلا و جواهراتی را كه می درخشند و انسان را به سوی خود می كشند، مشاهده كرد؛ اما فقط يك نفر از بين هزار نفر وجود دارد كه وارد میشود و از خود پذيرايی میكند. وقتی به زندگی انسان ها نگاهی می اندازیم یاد این جمله زیبای ناپلئون هیل می افتیم که:بالای نردبام موفقیت هرگز شلوغ نیست .

ذهن انسان مانند یک باغچه است. اگر در این باغچه گل های مورد علاقه و زیبای خود را نکارید، به جای آن علف هرز می روید وچیدن گلهای زیبا بسی لذت بخش تر از تمیز کردن باغچه ای مملو از  علفهای هرز است. افراد موفق در زندگی به قوانینی پایبند هستند، ما نیز اگر همانند آنها عمل کنیم همان نتایج را بدست می آوریم. حتی دستان پرتوان طبیعت هم تاثیری در شکست یا پیروزی افراد ندارد. پس باید قوانین موفقیت را آموخت چون در دوره ای زندگی می کنیم که بدون داشتن برنامه ای دقیق و منظم محکوم به فنا هستیم.

این مطلب به شما توصیه میشود: موفقیت، تنها دلیل نفس کشیدن

قانون پارتو ( pareto) یا (٨٠-٢٠)

یک اقتصاددان ایتالیایی به نام ویلفردو پارتو، در پی تحقیقاتی به این باور رسید که ٨٠ % کارهای ما و نتایج دلخواه، متأثر از ٢٠ % کارهای ما می باشد.

قانون پارتو یکی از سودمندترین و مفیدترین قوانین مدیریتی می باشد. بدین معنی که ٨٠ % از راندمان کاری شما تنها مربوط به ٢٠ % از فعالیت هایتان در حل مسئله مذکور بوده است. بسیاری از کارها و فعالیتهای ما در طی روز نه تنها مفید نیستند بلکه مضرر هم هستند و ما می توانیم آنها را از لیست کاری خود حذف کنیم و انرژی و وقت خود را صرف  انجام کارهایی نماییم که بازده مطلوب تری داشته و احساس رضایتمندی بیشتری در ما ایجاد  می کنند.

حال به چند مثال در این زمینه توجه کنید:

* ۸۰% سود حاصل در شرکتها تنها نتیجه ٢٠ % از محصولات یا خدماتی هستندکه ارائه می دهیم.

* ۸۰% از فضای اتاق یا انباری شما تنها به وسیله ٢٠ % از لوازم مورد نیازمان پر شده است.

* ۸۰% نتایج کاری شما حاصل ٢٠ % از کارهایی است که در طول روز انجام می دهید.

شگفت انگیزه وقتی بیشتر دقت می کنیم می بینیم مسائل بیشتری ازاین قائده تبعیت می کنند.

اين قاعده چگونه می تواند به ما كمك كند؟

ارزش اصل پارتو براي يك مدير،کارگر،دانش آموز و یا هر کس دیگر در اين است كه به او متذكر می شود بر ۲۰ درصد چيزهاي مهم تمركز كند. از ميان كارهايی كه در طول روز انجام می دهيم، تنها ۲۰ درصد داراي اهميت واقعی هستند. آن ۲۰ درصد، ۸۰ درصد نتايج را توليد می كنند. بايد اين موارد مهم را شناسايی نموده و بر آنها تمركز كرد. برنامه كاری روزانه خود را مرور كنيد. اگر بتوان از موردی صرف نظر كرد، اگر چيزی از قلم افتاده است، بدانيد كه به آن ۲۰ درصد امور مهم تعلق ندارد.

اصل پارتو و يا به عبارتی قاعده ۲۰/۸۰ می تواند به عنوان يك يادآوری روزانه در خدمت ما باشد و به ما يادآور شود كه ۸۰ درصد زمان و انرژی خود را بر ۲۰ درصد آنچه واقعاً مهم است، متمركز كنيم. تنها هوشمندانه كار نكنيد، بلكه هوشمندانه بر روي چيزهای درست و مهم كار كنيد.

۲۰درصد ارزشمند كاری شما چیست؟

 فكر كنيد تا دريابيد قانون ۲۰/۸۰ چطور در زندگی كاری شما اجرا می شود. بررسی كنيد و ببينيد ثمربخش‌ترين فعاليتی كه در طول يك هفته كاری انجام مي‌ی دهيد، چيست؟

حالا تخمين بزنيد كه حقيقتا چقدر زمان صرف انجام آن فعاليت میكنيد. ما اين سوال را برای مديران، هنرمندان، مجريان، معلمان و پزشكان مطرح كردم و اغلب آنها پاسخ دادند كه تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد زمان خود را به انجام سودمندترين و موثرترين كارشان مي‌پردازند. طبيعتا اين بدان مفهوم است كه بيشترين اوقات آنها صرف اموری مي‌شود كه ارزش كمتری توليد مي‌كنند.

بنابراین، به‌خوبی می توان دریافت که چرا اکثر مردم هيچ‌گاه به بالاتر از حد متوسط نمی رسند، زیرا اغلب آنان در حال هدر دادن وقت ارزشمندشان هستند. مفاهيم قانون ۲۰/۸۰ ساده هستند. اگر شما بتوانيد زمان بيشتری را صرف آن ۲۰ درصد فعاليت‌های كليدی بكنيد، بازده بسيار بيشتری خواهيد داشت (و در نتيجه به پول و نتایج بيشتری دست پيدا میكنيد).

میتوانيد قانون ۲۰/۸۰ را در محيط كاری خود به كار بنديد. آيا وسايلی را كه ۸۰ درصد مواقع لازم داريد (ماشين دوخت، چسب، پوشه‌های پروژه‌های در دست اقدام، و …) در دسترستان هستند يا اينكه ميز شما انباری است از وسايلی كه كمتر از ۲۰ درصد اوقات استفاده میكنيد؟ پس وسايلتان را براساس نيازتان مرتب

كنيد.

فرآيند اجرای قانون ۲۰/۸۰ نيز به همين سادگی است: آن ۲۰ درصد فعاليت با ارزش خود را شناسايی كرده و بيشتر انجام دهيد. بنابراین، تکرار میکنم : «آن ۲۰ درصد فعاليت‌های با ارزش خود را شناسايی كرده و آنها را بيشتر انجام دهيد.

به همدیگر قولی بدهیم!

به قول گوته ما همیشه وقت کافی داریم، به شرط آنکه هم بخواهیم و هم درست از آن استفاده کنیم؛ بیایید از همین الان شروع کنیم؛ شک نکنید شما می توانید روزهای خوبی را برای خود و دیگران به وجود بیاورید. پس گام برتر همین الان همه ما دقت به این قانون و اجرای آن در زندگیمان می باشد .برای همه شما بهترین ها را آرزو می کنم.


نویسنده:مجتبی مصطفایی
نویسنده:مجتبی مصطفایی مدیر و مؤسس مجموعه گام برتر مربی رشد فردی و مهارت های موفقیت

7 Comments
 1. Maryam

  با عرض سلام و خسته نباشيد، مطلب جالبی بود من خودم ب شخصه در زمان تعطیلات (البته ب جز این مدت ک کلاس استاد برتر ميام)کلا شاید پنج درصد کار مفید انجام میدادم ولی دروغ چرا اصن پشیمون نیستم چون ادم پر دغدغه ای هستم مغزم ی ری استارت اساسی میشد و لذتبخش بود الانم بعضی روزا روزای تنبلیه برام و استراحت مطلق ب نظرم بد نیس ولی خوب روزای عادی سعی میکنم از این به بعد بیشتر وقت بذارم برای کارای مفید و هدفهایی ک دارم تو سرم،با تشکر

  پاسخ
 2. محمد حسرتی

  با سلام بدرستی پرواضح است که اکثر فعالیتهای روزمره ما به همین دلیل فاقد ارزش و بی نتیجه هستند. با مدیریت صحیح و داشتن نظم در زندگی و شناسایی و حذف فعالیتهای زائد میتوان با تمرکز بیشتر بر فعالیتهای مفید مؤفقیتهای بیشتری کسب کرد.

  پاسخ
 3. Maryam

  سلام واقعا جالب بوود ۲۰ درصد خیلی زیاد نیست ولی اگه بتونیم انجامش بدیم خیلی خوبه و قانونش قانون جذابیه

  پاسخ
 4. معصومه تیموری

  پس با توجه ب این مقاله اگر هنوز ب موفقیت نرسیدیم دلیلش میتونه همین باشه ک شاید بیس درصد مهم زندگیمون رو نمیشناسیم یاشایدم میشناسیم اما بهش عمل نمیکنیم.
  در واقع برای رسیدن ب اون نتیجه عالی فقط باید این بیس درصد رو‌پیدا کنیم و براش تلاش کنیم.هدفامون رو هم بر اساس نیازامون تعیین کنیم.

  پاسخ
 5. خانم کرد

  باسلام و عرض ادب و احترام …
  متن فوق العاده جذاب و نابی بود .
  از نظر من هم همینطور است ما متاسفانه نتوانسته ایم ۲۰ درصد کار های خوب خود را به درستی شناسایی کنیم بخاطر همین نتیجه ی مطلوبی هم بدست نمی آوریم .

  پاسخ
 6. Mahdi_hoseinnejhad

  سلامم
  ممنونم از این مطلب مفیدتون آدم رو به تأمل وامیداره که اون بیست درصد کارها چیه تا روش تمرکز کنه و به اون نتیجه دلخواه خودش برسه
  آرزوی موفقیت دارم براتون💙

  پاسخ
 7. Alireza naseri

  با سلام
  چقد مفید بود این قانون بیست هشتاد
  قبلا هم استاد به این مورد اشاره کرده بودند ولی الان پخته تر فهمیدم که قضیه از چه قراره
  جمله‌ی زیبای ناپلئون هیل واقعا به من انرژی داد تا بفهمم این همه افراد هستند که دور ور من درحال تلاشند و حتی خودم ، چه حس با شکوهی داره وقتی خودم بیام بالا همه جا ساکته چون فقط و فقط شمایی که از همه بیشتر تلاش کردی و بالاخره به موفقیت و خواسته‌ای که داشتید رسیدید
  روز خوش

  پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*