تست استعدادیابی اوکانر

قبل از خواندن مقاله تست استعدادیابی اوکانر،برخی ممکن است بپرسند چرا باید به دنبال تست استعدادیابی باشیم؟ یا برخی اینطور فکر کنند که در مسیر زندگی و شغلی خودشان ثابت شده‌اند دیگر نیازی به تست استعدادیابی و کشف استعدادشان ندارند. اما بهتر است این را بدانید که هر انسانی در هر سنی و دوره ای می تواند استعدادیابی شود و بی نیاز از شناخت استعداد‌هایش نیست.پس استعداد را محدود به سن یا دوره خاصی نمی توانیم بدانیم. ممکن است افرادی در سن های بالا مثلا در 40 سالگی یک مدت طولانی را یک مسیر شغلی را انتخاب کرده و به اجبار مشغول به آن کار شده است و می‌تواند با استعدادیابی و کشف آن،مسیر دیگری را انتخاب کنند و از ادامه مسیر زندگی خودشان لذت ببرند. با مقاله تست استعدادیابی اوکانر همراه باشید تا درباره انواع استعدادهای خودتان و همچنین راه های کشف آن بیشتر بدانید…

تست استعدایابی اکانر
تست استعدایابی اکانر

در مقاله استعداد یابی اوکانر می خوانید:

 • بهترین سن برای استعداد‌یابی
 • تست استعدادیابی بزرگسالان جانسون اوکانر
 • ابداع تست استعداد یابی اوکانر
 • آزمون اوکانر چه استعدادهایی را می سنجد؟
 • استعداد کار با انگشتان
 • آیا استعداد کار با انگشتان همان استعداد کار با ابزار است؟
 • استعداد تجسم فضايي و درك ساختارها
 • آیا استعداد کار با انگشتان همان استعداد کار با ابزار است؟
 • استعداد موسیقی و تشخیص صدا
 • استعداد ایده پردازی
 • استعداد تشخیص و تفکیک رنگ‌ها
 • عکس تفکیک رنگ
 • استعداد استدلال و تحلیل
 • استعداد کار با اعداد
 • استعداد سیلوگرام
 • استعداد حافظه طراحی
 • استعداد استقرایی
 • استعداد آینده نگری
 • استعداد خواندن سریع

پس با مقاله تست استعدادیابی بزرگسالان همراه باشید تا اتفاقات بسیار خوبی برایتان رقم بخورد…

بهترین سن برای استعداد یابی

درواقع بهترین سن برای استعدادیابی به طور دقیق مشخص نیست اما هر چه سن کمتر باشد مسلما بهتر است و انعطاف و قدرت بیشتری برای اجرای برخی تغییرات در زندگی  را دارد به عنوان مثال میگویند که کودکان از 3 تا 6 سال استعدادشان شکوفا می‌شود و باید آن‌ها را کشف کرد و در مسیر درست قرار دارد اما در کل سن دقیقی برای آن نمی‌توان به راحتی مطرح کرد.

تست استعداد یابی بزرگسالان جانسون اوکانر

درباره تست استعدادیابی بزرگسالان مطالب زیادی مطرح است که هر کدام  از تست های مختلف برای شناخت استعداد درونی و کشف استعدادشان تنظیم شده است.در زمینه استعداد یابی جانسون اوکانر و هوارد گاردنر بسیار تاثیر گذار بوده‌اند .جانسون اوکانر در زمینه استعدادیابی بزرگسالان و هواردگاردنر در زمینه استعدادیابی کودکان فعالیت کرده‌اند. تفکر و استراتژی جانسون اوکانر به این صورت بود که علاوه بر شناخت استعداد،توانایی‌ها و علایق فردی،شخصیت فرد را ازنظر برقراري ارتباط، انعطاف‌پذیری، كنترل استرس، خلاقيت، وجدان كاري و هوش هيجاني مورد بررسي قرار می‌داد.

امروزه جانسون اوکانر را با روانسنجی و استعدادسنجی می شناسند و یاد می کنند.این در حالی است که جانسون اوکانر از همان ابتدا این مسیر را به این شکل شروع نکرده بود. جانسون اوکانر Johnson O’Connor  در سال 1891 در کشور آمریکا به دنیا آمد. او در دانشگاه هاروارد در رشته ی فلسفه تحصیل کرد و بعدها در زمینه ریاضیاتِ ستاره شناسی به مطالعه پرداخت.در واقع می‌توان اوکانر را مثالی برای استعدادیابی اشتباه مطرح کرد و دلیلی دیده نمی شود که فارق التحصیل فلسفه از دانشگاه هاروارد به تحصیل ریاضیات ستاره شناسی روی آورد و بعد در قسمت مهندسی برق شرکت جنرال الکتریک مشغول به کار شود و سر انجام هم پروژه استعدادیابی کارکنان شرکت را به او محول کردند.

تست استعدادیابی اوکانر
استعدادیابی-جانسون اوکانر

ابداع تست استعدادیابی اوکانر

در آن زمان  مدیر جنرال الکتریک تصمیم گرفت یک پروژه تحقیقاتی را برگزار کند تا بتواند هر یک از نیروها و کارمندان شرکت را بر اساس توانمندی‌ها و استعداد ذاتی شان مشغول به کاری کند تا بازدهی بیشتری را داشته باشد او معتقد بود اگر طرحی برگزار شود که توانایی های درونی و ذاتی هر یک از نیروها را مشخص کند،که هم به سود و منفعت کارمندان و هم به سود خود کارخانه است. این پروژه را به اوکانر دادند و به ان پروژه را مهندسی انسانی نامیدند که در وصف آن گفته می شود که هر کس در هر کاری که توانمندی بیشتری دارد فعالیت کند.

جانسون اوکانر حدود 40 سال پیش در90سالگی فوت کرد اما هنوز یکی از معروف‌ترین‌ها در حوزه  استعداد یابی است.این پروژه ای که به دست اوکانر سپرده شد به مرور به یک موسسه تحقیقاتی بزرگی تبدیل شد که هنوز هم فعالیت می‌کند.

تست استعدادیابی اوکانر
استعدادیابی-جانسون اوکانر

آزمون اوکانر چه استعدادهایی را می سنجد؟

در این قسمت مقاله قصد داریم بگوییم که تست استعداد یابی بزرگسالان جانسون اوکانر چه استعداد‌هایی را می سنجد. تست استعداد یابی اوکانر 12 آیتم دارد که این آیتم‌ها برای هر شخصی سنجیده می شود و در آخر تا حدود استعداد های درونی و پنها شده آن‌ها شناسایی می شود این دوازده مورد عبارت‌اند از:

 1. استعداد كار با انگشتان
 2. استعداد تجسم فضايي و درك ساختارها
 3. استعداد موسيقي و تشخيص صدا
 4. استعداد ايده پردازي
 5. استعداد تشخيص و تفكيک رنگ‌ها
 6. استعداد استدلال و تحليل
 7. استعداد كار كردن با اعداد
 8. استعداد سيلوگرام
 9. استعداد حافظه طراحي
 10. استعداد استقرايي
 11. استعداد آینده نگری
 12. استعداد خواندن سريع
تست استعدادیابی اوکانر
استعدادیابی-جانسون اوکانر

چرا باید به دنبال استعدادیابی باشیم؟ این سؤالی است که در این مقاله تاحدودی به آن پاسخ داده‌ شد. مهم‌ترین دلیل استعدادیابی این است که یافتن استعداد می‌تواند به بهبود زندگی هر فرد کمک کند و فرقی نمی‌کند که این اتفاق در چه زمانی بیافتد. در این متن نکاتی درباره تست‌های استعداديابي بزرگ‌سالان بیان شد، باید در نظر داشت که افراد هرچه زودتر استعدادیابی شوند، فرصت بیشتری برای بهره‌مندی از آن دارند

در ادامه می‌خواهیم به هر یک از موارد فوق و کارکرد آنها در شغل‌ها و زمینه های تخصصی خواهیم پرداخت.

استعداد کار با انگشتان

بعد از آشنایی با تست استعداد یابی جانسون اوکانر متوجه شدیم که یکی از مولفه های دوازده گاننه آن  استعداد کار با انگشتان است در این قسمت جزییات بیشتری را درباره این مؤلفه بیان کنیم.

تسلط بر انگشتان در شغل های بسیاری می تواند یک مزیت و یک عامل مثبت باشد،استفاده از چاقوی جراحی توسط جراحان،تایپ کردن با استفاده از صفحه کلید،استفاده یک آرایش گر از قیچی و موچین،مونتاژ مدارهای الکتریکی و الکترونیکی این مثال‌هایی از کاربرد تسلط بر انگشتان به حساب می آید.

در این تست توانایی فرد برای سریع و دقیق کار کردن روی اشیا کوچک با استفاده از انگشتان امتحان می شود که کارگران مونتاژ کار خانه باید این توانایی را داشته باشند و در مرحله دیگر سرعت کار انگشتان با ابزار های  کوچک مورد امتحان و بررسی قرار می گیرد. این قابلیت و توانایی برای جراحان و دندان پزشکان مهم و با اهمیت است. استفاده از انگشتان فقط به شغل‌ها محدود نمی شود و در بسیاری از مشاغل هنری هم  نیاز است .

شاید در اطرافتان افرادی را دیده باشید که ساعت‌ها وقت می گذارند تا یک کاردستی زیبا و ظریفی را بسازند.مثل اوریگامی که نیاز به زمان زیاد و دقت بالایی دارد و این اشتباه است که اگر فکر کنیم این گونه کارها نیاز به حوصله و وقت هستند چراکه کسانی می‌توانند در این کارها موفق شوند که از استعداد بالا در کار با انگشتان بهره مند باشند.استعدادی که در همه ما به یک اندازه وجود ندارد.

تست استعدادیابی اوکانر
استعدادیابی-جانسون اوکانر

آیا استعداد کار با انگشتان همان استعداد کار با ابزار است؟

شاید وقتی از شما بپرسیم که این  سازنده این اوریگامی در کار با ابزاری مثل چکش و قیچی و موچین و… خوب است چه پاسخی می دهید؟ممکن است شما هم همانند تیم اوکانر حدس می‌زنید که در کار با ابزار هم خوب باشد. اما آزمایش های عملی صورت گرفته نشان می دهد که این دو باهم متفاوت هستند. استعداد کار با انگشتان، بیشتر به حس لمس کردن و پردازش بهتر سیگنال‌های لامسه توسط مغز و کنترل ماهیچه‌های حرکتی وابسته است. اما استعداد کار با ابزار، بیشتر به هماهنگی چشم و دست مربوط می‌شود.برای مثال کار با ابزار چکش نیاز مند هماهنگی چشم و دست می‌باشد اما نواختن گیتار اینگونه نیست و هرگاه تردید کردید که کدام یکی از این دو را دارا هستید به کار با میخ و چکش یا نواختن گیتار فکر کنید و ببینید که در کدام یک بیشتر تسلط دارید و ممکن است در یکی قوی و در دیگری ضعیف باشید.

استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها

در این تست توانایی تفکر سه‌بعدی شما آزمایش می‌شود. این استعداد با بلوک به‌هم‌ریخته و تا کردن کاغذ مورد آزمایش قرار می‌گیرد.کسانی که استعداد خوبی در درک ساختار‌ها دارند از جدا کردن قطعه‌ها و متصل کردن آن‌ها لذت می برند.در واقع برای این افراد  ساختن و دانستن این که هر وسیله ای به چه شکلی کار می کند لذت بخش است.

بستن پیچ و مهره و خلبانی نمونه ای از فعالیت‌هایی است که نیاز به استعداد تجسم فضایی و درک سه بعدی دارد.برخی از آزمایش‌ها هستند که می‌توانند تا مقداری خوبی میزان استعدادمان را در این زمینه مشخص کنند.یکی از روش های کمی پیچیده که در آزمون اوکانر به کار گرفته می شود استفاده از پازل های چوبی است.

تست استعدادیابی اوکانر
استعدادیابی-جانسون اوکانر

استعداد های استفاده نشده و پنهان ما به گونه ای هستند که مارا از موفقیت های بالقوه خودمان دور می کنند.

استعداد موسیقی و تشخیص صدا

در این استعداد موسیقی و تشخیص صدا در واقع توانایی شما در تشخیص آهنگ صدا، گام و ریتم‌ها سنجیده و مورد آزمایش قرار می گیرند. می‌خواهیم این بخش را ابتدا با تن صدا شروع کنیم کسانی که از حافظه تن صدا بالاتر از متوسط جامعه هستند معمولا در یادگیری زبان های خارجی موفق تر هستند اما به این معنا نیست که افرادی که حافظه تن صدای پایین تری دارند نتوانند زبان های مختلف دیگری را یاد بگیرند قطعا چنین نیست اما افرادی که حافظه تن صدای خوبی دارند می‌توانند موفق تر عمل کنند و سریع تر یاد بگیرند البته این بخش فقط در یادگیری زبان محدود نمی شود .

در تشخیص صدا و تفکیک فرکانسی افرادی که از حافظه تشخیص صدای بهتری برخوردار هستند می‌توانند به خوبی پیام دیگران را دریافت کنند و پیام خودشان را به صورتی اثر بخش به آنها بدهند . همچنین افرادی که از تشخیص و درک تن صدا در سطح بالاتری هستند به خوبی می‌توانند با تن صدای افراد احساسات آن‌ها را نیز درک کنند و در مقابل نسبت به همان احساسات با آنها گفتگوی‌ موفق تر و اثر بخش تری داشته باشند.

جالب است بدانید این تشخیص صدا در کارهای فنی مورد استفاده قرار می‌گیرد همانند برخی مکانیک‌ها که با تکیه بر این استعداد اشکالات فنی موتور را با گوش دادن به صدای آن متوجه می‌شوند.

و آخرین قسمت از استعداد موسیقی که در بالا به آن اشاره شد حافظه ریتم است. اینکه افراد بتوانند تغییرات سرعت موسیقی و کلام دیگران را درک کنند.بررسی های صورت گرفته نشان می دهند که اکثر افراد استعداد درک ریتم صدا را دارا هستند و از آن در مدیریت ریتم صدا و کلام خودشان نیز به خوبی استفاده می کنند. افرادی که علاقه به سخنرانی دارند باید به این استعداد موسیقی و تشخیص صدایشان را بررسی کنند.

تست استعدادیابی اوکانر
استعدادیابی-جانسون اوکانر

استعداد ایده پردازی

در این مرحله از تست استعدادیابی اوکانر توانایی تولید جریانی سریع افکار با ایجاد یک جمله یا سؤالی مثل “اگر همین الان تمام آب های روی زمین خشک شوند و دیگر آبی وجود نداشته باشد. روز شما چه تغییری می کند؟” امتحان می‌شود. افرادی که در این زمینه بتوانند موفق عمل کنند غالباً می‌توانند در تبلیغات و تبلیغ نویسی عملکرد خوبی داشته باشند.

موسسه جانسون اوکانر، یکی از المان‌های مدل استعدادیابی خود را تحت عنوان آیدیافوریا یا Ideaphoria تعریف کرده است.این لغت ساخته‌ی خود اوکانر است و یک لغت رایج انگلیسی نیست Ideaphoria را به لبریز بودن از ایده ترجمه کرده‌اند: کسی که خواسته یا ناخواسته، برای همه چیز و همه کس در هر شرایطی، ایده‌های جدیدی دارد.

شاید برای شما هم جالب باشد که آزمون آیدیافروریا به شکل بسیار ساده ای اجرا می‌شود اما نتایج ان به خوبی قابل اتکا هستند برای این آزمون تصویری را مقابل افراد قرا می دهند.تصویر می‌تواند هر چیزی اعم از یک منظره یا یک رویا و…باشد و از او می‌خواهند که هرچه به ذهنش می رسد را ثبت کند و البته باید این نوشته‌ها مرتبط با تصویر باشد.حجم نوشته که بر اساسا تعداد کلمات است ثبت می شود و بر اساس معیار برای آیدیافوریا ثبت می شود.

تست استعدادیابی اوکانر
استعدادیابی-جانسون اوکانر

موسسه جانسون اوکانر بر این اعتقاد هستند که این ایده پردازی همان خلاقیت نیست و لبریز از ایده بودن متفاوت از خلاقیت است چرا که خلاقیت علاوه بر ایده،کاربردی بودن و تنوع و حتی اورجینال بودن آنها نیز مورد ملاک است که در ایده پردازی این مؤلفه‌ها مطرح نیست. جانسون اوکانر، در توضیحی که در مورد انسان‌های لبریز از ایده می گوید که این افراد، بسته به اینکه در موقعیت درست قرار بگیرند یا نه، ممکن است بسیار شاد و راضی و موفق، یا خسته و عصبی و فرسوده باشند.

گزارشی که بنیاد جانسون اوکانر داده است به این موضوع اشاره دارد:افرادی  که در این حوزه از استعداد بالایی برخوردار هستند می‌توانند در شغل‌هایی مانند نوشتن،آموزش دادن،حقوق،فروش و تبلیغات موفق باشند. 

تست استعدادیابی اوکانر
استعدادیابی-جانسون اوکانر

استعداد تشخیص و تفکیک رنگ‌ها

در این تست میزان کوررنگی افراد مورد آزمایش قرار می گیرد. و در واقع 30 یا تعداد بیشتری از رنگ هارا به افراد نشان می دهند که آنها باید از تیره‌ترین تا روشن‌ترین آنها را مشخص کنند.وقتی از تشخیص و تفکیک رنگ‌ها صحبت می کنیم می‌خواهیم افرادی را بیابیم که نسبت به متوسط جامعه از سطح بالایی برخوردار هستند .

ابزاری که برای تشخیص و تفکیک رنگ‌ها به کار می رود شامل مهره‌هایی است که چند طیف رنگ را پوشش می دهد که افراد باید مهره‌ها را بر اساس رنگشان مرتب کنید.مانند تصویر زیر که توسط مجموعه دیگری طراحی شده و جانسون اوکانر از آن برای این حوزه استفاده کرده است.

تست استعدادیابی اوکانر
استعدادیابی-جانسون اوکانر

گاهی از این آزمون فقط برای تشخیص کوررنگی استفاده می‌شود.تقریبا همه میدانیم که احتمال کوررنگی در آقایان حدود 16 برابر بیشتر از خانم‌ها است.البته این نسبت با تغییر حوزه‌ی جغرافیایی و مکانی کمی تغییر هم می‌کند. کارهایی مثل طراحی لباس و دکوراسیون، کار در نقش نیروی پلیس، خلبانهای نظامی، آرایشگران، جواهرسازها و فعالان در آزمایشگاه، از جمله افرادی هستند که بهتر است توانایی آن‌ها در تشخیص و تفکیک رنگ‌ها، فراتر از متوسط انسان‌ها باشد.

استعداد استدلال و تحلیل

در این تست توانایی افراد در سازمان‌بندی چند مفهوم و ایده یا طبقه‌بندی مورد آزمایش قرار می گیرد. معمولاً مهندسین نرم‌افزار در این زمینه استعداد بالایی دارند تا به حال برایتان پیش آمده که قصد این را داشته‌اید که نامه‌ای را برای مدیر یا همکار یا همسر و یا دوست خود بفرستید و گلایه‌‌ها و یا ابراز علاقه خود را در آن مطرح کنید، اما نتوانید تصمیم بگیرید و تحلیل کنید که چگونه باید این گلایه‌ها یا ابراز علاقه را طبقه‌بندی کنید و چه روندی برای بیان آنها می‌تواند مناسب باشد؟.و یا اینکه از کجا شروع کنید و در کجا پایان دهید. در نگاه اوکانر کسی که قصد فعالیت در رشته‌هایی مانند تدریس، پزشکی، تکنیسین برق و الکترونیک، حسابداری، برنامه نویسی و موارد مشابه را دارد، حتماً باید از این توانمندی بهره‌مند باشد.

استعداد کار با اعداد

در این مرحله از تست استعدادیابی جانسون اوکانر توانایی فرد ازنظر کار با ساختار عددی مورد توجه قرار می‌گیرد.تا به حال پیش آمده که بخواهید شماره همراه را از روی کاغذ بخوانید و آن را در تلفن همراه خودتان وارد کنید؟و برای این وارد کردن بارها به ان کاغذ برمی‌گردید تا دوباره آن مشاره‌ها را نگاه کنید و وارد کنید؟

یا برای جمع و تفریق های ساده نیز از ماشین حساب استفاده می کنید یا خیر؟

درواقع اینها مؤلفه‌هایی هستند که جانسون اوکانر مورد ارزیابی قرار می دهد که استعداد عددی یا استعداد کار با اعداد در تست استعدادیابی جانسون اوکانر به سه بخش مختلف تقسیم می‌شود:1-بازی با اعداد 2-حافظه عددی 3-تحلیل سری های عددی

مؤسسه جانسون اوکانر طی سال‌ها فعالیت به این رسیده‌اند که این سه بخش از یک دیگر مستقل هستند و امکان دارد که شما در یکی بسیار قوی و دور دیگری متوسط و یا حتی ضعیف نیز باشید.

تست استعداد یابی اوکانر-استعداد کار با اعداد
تست استعداد یابی اوکانر-استعداد کار با اعداد

استعداد سیلوگرام

در این تست  توانایی یادگیری لغات و زبان ها مورد آزمایش قرار میگیرد. شاید شما هم افرادی را دیده باشید که تفریح آنها یادگیری زبان های دیگر است. آنها افرادی هستند که به نظر می‌رسد از استعداد و توانایی در حوزه یادگیری و به کارگیری زبان دارند. افرادی که با یک مسافرت به شهر یا کشور دیگری به سرعت حداقل چند واژه از زبان آن ها را یاد می‌گیرند.

برای این افراد یادگیری واژه جدید و به کاربردن آن ها برایشان بسیار لذت بخش است. درواقع سیلوگرام در ابتدا جزو استعداد اوکانر وجود نداشت. البته در آن زمان آنها فکر می کردند که استعدادیادگیری کلمات، استعداد مستقلی از سایر استعداد ها نیست.

تست استعداد یابی اوکانر-استعداد سیلوگرام
تست استعداد یابی اوکانر-استعداد سیلوگرام

وقتی از مستقل بودن استعداد حرف میزنیم منظورمان این است که استعداد شما در یک زمینه خاصی تاثیری در زمینه دیگر ندارد به عنوان مثال اگر شما استعداد کار با انگشتانتان قوی است دلیل بر این نیست که استعداد تشخیص صدا و موسیقایی شما هم قوی یا ضعیف باشد در واقع هر دوی این ها جدای از هم هستند و مستقل از هم بررسی و آزمایش می شوند و دخالتی بر کم یا زیاد بودن استعداد دیگری ندارند.

روش اجرای آزمون استعداد سیلوگرام به این گونه است که فهرستی از واژه های بی معنی سخته می‌شوند که در واقع یک زبان فرضی هستند.سپس هر یک از این واژه ها را به یک سری از واژ های زبان مادری فرد نسبت می‌دهند.

معنای واژه سیلوگرام

شاید  شماهم مشتاق باشید تا بدانید اسم این استعداد به چه معنا است و چگ.نه نام گذاری شده است. در واقع این واژه هیچ مبنای علمی ندارد. کسی که در بنیاد جانسون اوکانر روی این استعداد کار می‌کرد Kim Margolis بود و از آنجایی که علاقه داشت ناش در روی مطالعات و تحقیقاتش باقی بماند، نام خانوادگی خود را به صورت وارونه بر روی این بخش از استعداد گذاشت. (اگر بخواهیم حروف Margolis را برعکس و از راست به چپ بنویسیم همان Silogram خواهد شد.)

استعداد حافظه طراحی

در این تست، یک طراح و نقشی روی یک صفحه برای مدت خاصی نمایش داده می‌شود. سپس طراحی می‌رود و یک صفحه دارای یک سری نقطه در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید طبق حافظه نقاط را به هم وصل کنید تا به طرح موردنظر برسید.

تست استعداد یابی اوکانر-استعداد تجسم فضایی
تست استعداد یابی اوکانر-استعداد تجسم فضایی

آیا شرح دقیق فضایی که قبلاً دیده اید با تمام جزئیات برایتان آسان است؟ و به آسانی می‌توانید در مقابل پرسش های دیگران که برایشان جزئیات مهم است پاسخ و توضیح دهید؟ یا اینکه به آن ها می‌گویید خودشان بروند تا آن مکان و فضا را برای درک بهتر جزئیاتش مشاهده کنند؟

شاید در نگاه اول برای شما این طور به نظر برسد که استعداد حافظه طراحی همان استعداد تجسم فضایی است. اما به این نکته توجه داشته باشید که استعداد حافظه برای طراحی از جنس حافظه بصری/ترکیبی است. ولی در تجسم فضایی شما باید قدرت پردازش بالایی داشته باشید. به این صورت که تمام اجزا را در ذهن خود به گونه های مختلف و از زوایای دیگری تصور کنید.

استعداد استقرایی

در این تست استعدادیابی اوکانر توانایی شما در یافتن ویژگی مشترک بین چند ایده‌، تصویر یا موضوع ناهمگون موردسنجش قرار می‌گیرد. به لحاظ نظری این توانایی باید در پزشکان وجود داشته باشد تا بتوانند علائم بیماری‌ها را به‌درستی تشخیص دهند.

استعداد استقرا به معنای دیدن شباهت ها در میان تفاوت ها است. استدلال استقرایی در واقع یک استدلال قطعی و صدر در صدی نیست. برای مثال شما کسب و کار های دیگری را مشاهده می‌کنید و به غیر از در نظر گرفتن تفاوت ها می‌کوشید تا با دیدن شباهت ها ایده هایی را برای کسب و کار خودتان بیابید و یا اینکه شما موفقیت چند کسب و کار متفاوت را می‌بینید که هیچ ارتباطی با کسب و کار شما ندارند. حدس می‌زنید که به کار گیری روش موفقیت آن ها می‌تواند برای شما هم مفید و سود آور باشد.

تست استعداد یابی اوکانر-استعداد استقرا
تست استعداد یابی اوکانر-استعداد استقرا

در اینجا شما  از یک استدلال استقرایی استفاده کرده اید و هیچ گاه این استدلال را به روشی قطعی تصور نمی‌کنید به این صورت که ممکن است همان روش در کسب و کار شما هم سودآور باشد و ممکن است این اتفاق را برایتان ایجاد نکند پس استدلال استقرایی مطلقا و قطعی نیست.

موسسه اوکانر معمولا برای تست این استعداد از تصاویر استفاده می‌کند بدون استفاده از هر گونه متنی استعداد شما را در این زمینه ارزیابی می‌کند.

استعداد آینده نگری

این مورد از تست استعداد یابی اوکانر تعیین می‌کند که نسبت تمرکز شما روی زمان حال به آینده چقدر است. این استعدادی است که به وسیله آن می‌توانید احتمالات را ببینید و پیش بینی کنید.Foresight یا نگاه رو به جلو یک توانایی است که به موجب آن، انسان می‌تواند یک هدف دور را آن‌قدر شفاف ببیند که به خاطرش، سال‌ها زحمت بکشد. بدون این‌که دستاورد و خروجی مستقیم داشته باشد. و می‌پذیرد که برای دست یابی به آن هدف آماده سازی می‌کند حتی اگر سال ها طول بکشد.

تست استعداد یابی اوکانر-آینده نگری
تست استعداد یابی اوکانر-آینده نگری

اوکانر برای اینکه این استعداد را تعریف کند داستانی را تعریف می‌کند:

روزی فردی به طلا فروشی رفت و قیمت یک قطعه طلا را پرسید.وقتی قیمت را شنید گفت:این خیلی گران است الان نمی‌توانم آن را بخرم،می‌روم و بعداً می‌آیم.برای طلا فروش همه چیز در آن لحظه تمام شده و به سراغ کار خود می‌رود و میداند که دیگر این خانم خریدی را انجام نخواهد داد.اما اسفند سال بعد همان خانم را میبیند که آمده و میپرسد:هنوز آن سرویس را دارید؟

بر اساس تعاریف جانسون اوکانر این استعداد چیزی بیشتر از استمرار و پشتکار است.در واقع این استعداد فراموش کردن لذت های کوتاه مدت و انتظار کشیدن برای لذت های بلند مدت و بزرگ تر است و همچنین انرژی گرفتن از تصویر سازی ذهنی که هنوز خیلی دست یافتنی به نظر نمی‌رسد را ،مشخص می‌کند.

 

استعداد خواندن سریع

شاید شما هم با شنیدن این اسم(استعداد خواندن سریع)یاد تند خوانی افتاده باشید. اما استعداد سریع خوانی همان تند خوانی نیست و ما در اینجا از استعداد بحث می‌کنیم در صورتی که تندخوانی یک مهارت است و بخش زیادی از آن مهارت و تکنیک است که متفاوت با استعداد خواندن سریع است.

استعداد در پردازش سریع داده های تصویری و بصری است.استعدادی که به خواندن متن محدود نمی‌شود و سرعت درک اعداد و ارقام و نمودار ها را پوشش می‌دهد.جانسون اوکانر در مدل استعدادیابی خود،برای اینکه این استعداد با تند خوانی اشتباه نشود از اصطلاح گرافوریا (Graphoria) استفاده می‌کند.

تست استعداد یابی اوکانر-تند خوانی
تست استعداد یابی اوکانر-تند خوانی

او به افرادی که این استعداد را دارند انسان های گرافوریک می‌گوید.در توضیح این گونه افراد بیان می‌کند که:آن ها سرعت پردازش تصویری بسیار بالایی دارند و می‌توانند متن ها، نوشته ها، اعداد، ارقام را سریع تر از دیگران بخوانند.نکته مهم این است که موسسه جانسون اوکانر بر این باور است که استعداد بالا در گرافوریا،‌ بیش تر از آنکه در خواندن متن‌ها مهم و تاثیرگذار باشد،در خواندن اعداد و ارقام اهمیت پیدا می‌کند.

با همه این توضیحات سنجشی که این موسسه برای استعداد خواندن سریع انجام می‌دهد بر پایه اعداد و ارقام است.به صورتی که دو لیست از اعداد را مقابل افراد قرار می دهند و از آنها میخواهند که اعداد را در یک لیست بخوانند و در لست دیگری همان عدد را جست و جو کنند. 

 1. مهران

  با سلام و خسته نباشید.تست اوکانر را از کجا میتونم تهیه کنم

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   تست آنلاین در حال تدوین هست
   به زودی در همین مقاله بارگزاری خواهد شد

 2. لیندا

  سلام از کجا میتونم تست را انجام دهم لینکشو میفرستید
  سپاسگذارم

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام
   تست در حال تدوین و طراحی است و احتمالا به زودی در همین مقاله گذاشته خواهد شد

 3. هلنا حسین آبادی

  سلام ،از کجا میتونم تست رو انجام بدم؟لینکش کجاست؟

  پاسخ دادن
 4. معصومه شاهری

  سلام.جالب بود انواع استعداد.استفاده کردم.سپاس

  پاسخ دادن
 5. کیانمهر

  هرکسی دریک کاراستعداد داردپس نباید انتظار داشت که همه کارها را باموفقیت انجام دهد

  پاسخ دادن
 6. حمیده فعال

  مقاله جالبی بود سایت متمم این تست را انجام می دهد که باید عضو ان شوید و پول پرداخت کنید در این سایت تست بعضی از این استعدادها را انجام داده بودم یادم هست که کمی استعداد تشخیص صدا و موسیقی داشتم

  پاسخ دادن
 7. رقیه کریمی

  سلام روش جالبی برای استعداد یابیه

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link