شبکه سازی در کسب و کار

چه بخواهید توانایی خود را برای یک فرصت کاری ارائه کنید و چه محصول یا خدمتی را عرضه نمایید، به گروهی از افراد مختلف و شبکه سازی نیاز دارید. از نظر برایان تریسی یکی از بهترین راه های ارتقای سطح زندگی و کسب و کار، ایجاد ارتباط و شبکه سازی مداوم با افراد حوزه کاری می باشد. نمی‌توانیم بگوییم شبکه سازی از چه زمانی وارد مجموعه دغدغه‌ی ما انسان‌ها شده است اما این را می‌دانیم که زمانی که شبکه سازی در کسب و کار برای نخستین بار مورد توجه قرار گرفت، بیشتر به عنوان ابزاری برای کاریابی و پیدا کردن شغل در نظر گرفته شد. در ادامه با مقاله شبکه سازی در کسب و کار همراه من باشید.

شبکه سازی در کسب و کار
شبکه سازی در کسب و کار

مهم‌ترین نکاتی که در این مقاله یاد می‌گیرید

 • شبکه سازی (Netwoking) چیست؟
 • اهمیت شبکه سازی به عنوان ابزاری برای توسعه کسب و کار
 • باور غلطی که موقعیت شغلی شما را به خطر می‌اندازد
 • فرمول من به توان ما
 • برقراری ارتباط در کار
 • استراتژی گسترش شبکه شخصی
 • و…

با دانستن این نکات به اهمیت شبکه سازی در کسب و کار پی می‌بریم پس در ادامه با من همراه باشید.

افزایش فروش
افزایش فروش

شبکه سازی(Networking) چیست؟

شبکه سازی این وعده را در دل خود دارد که می‌توانید با ایجاد ارتباط موثر، مسیر رشد و موفقیت را سریع‌تر از دیگرانی که صرفاً به تلاش و فعالیت تخصصی مشغول هستند طی کنید.

شبکه‌سازی، انتقال سریع و آسان اطلاعات را مهیا می‌کند.شما معمولاً هر روز در حال شبکه‌سازی هستید. وقتی در حال صحبت با یکی از دوستانتان هستید ممکن است به او دیدن یک فیلم، رفتن به رستوران خاص یا مطالعه کتابی جذاب را پیشنهاد دهید. همچنین ممکن است او از ملاقاتی که با فرد مشهوری داشته است با شما صحبت کند. دقیقاً مثل همین کاری که در زندگی شخصی خود انجام می دهید،می‌توانید در زندگی حرفه‌ای خود به منظور شکار فرصت‌های شغلی مناسب انجام دهید.

شبکه‌سازی یک فعالیت تجاری، اجتماعی-اقتصادی است که توسط آن کسب و کارها و کارآفرینان برای ایجاد روابط تجاری و شناسایی، ایجاد و یا عمل بر فرصت‌های تجاری متعهد می‌شوند. اطلاعاتشان را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و به دنبال شرکای بالقوه برای همکاری و سرمایه‌گذاری می‌گردند.

یکی از اهداف ضمنی شبکه‌سازی یا بهتر بگویم شبکه‌های تجاری ایجاد روابطی است که در آینده ممکن است برای ما فرصت‌های شغلی و یا پروژه‌هایی را به ارمغان آورد.این کار عمدتاً در رویدادهایی مانند کنفرانس‌ها، کنگره‌ها، سمینارها و دوره‌های آموزشی و یا بعضاً در جلسات اتفاق می‌افتد.

سازمان‌های حرفه‌ای معمولاً بسترهایی برای شبکه‌سازی مدیران و پرسنل خود ایجاد می‌کنند. به طور مثال با دیگر سازمان‌ها رویدادهای مشترکی را برگزار می‌کنند و یا پرسنل خود را به سمینارها و دوره‌های آموزشی می‌فرستند تا تعامل هرچه بیشتری با دیگر سازمان‌ها داشته و فواید زیادی را برای سازمان خود به ارمغان آورند.

شبکه سازی در کسب و کار - توسعه روابط
شبکه سازی در کسب و کار – توسعه روابط

اهمیت شبکه سازی به عنوان ابزاری برای توسعه کسب و کار

همه حرفه ای های دنیا شبکه‌هایی را می‌سازند تا به کمک آن‌ها جهان را به مسیری که در ذهن دارند هدایت کنند. هیچ اهمیتی ندارد چقدر باهوش هستید یا راهبردتان چقدر هوشمندانه است، اگر تک رو باشید معمولاً در برابر یک تیم که اعضای آن به هوشمندی شما نباشند یا راهبرد ضعیف تری داشته باشند شکست خواهید خورد.

در واقع در یک اکوسیستم کارآفرینانه تأسیس یک شرکت توسط یک نفر به تنهایی اتفاق بسیار نادری است چرا که در باور افراد، گردآوری یک تیم مستعد، ضامن رشد و شکوفایی شرکت در آینده خواهد بود به همین دلیل این مسئله به اندازه هویت خودِ شرکت حائز اهمیت خواهد بود.

سرمایه گذارانِ مخاطره پذیر دقیقاً به اندازه ایده‌ها، روی افراد نیز سرمایه گذاری می‌کنند. آن‌ها اغلب به جای آن که از ایده های بسیار درخشان با صاحبان ایده معمولی حمایت مالی کنند، روی ایده های متوسطی سرمایه گذاری می کنند که صاحبان آن‌ها بسیار توانمند هستند. زیرا معتقدند افراد باهوشی که راحت تر سازگار می شوند، مسیری را انتخاب می کنند که به نتیجه بهتری برسد.

وینود خوسلا یکی از مؤسسین شرکت سان مایکروسیستمز و یکی از سرمایه گذاران مطرح سیلکون ولی می گوید: « تیمی که گرد آوری می کنید، همان شرکت شماست».

مارک زاکربرگ می گوید که او نصف زمانش در هفته را صرف استخدام نیرو های جدید و خلاق می کند.همانطور که کارآفرینان همیشه در حال استخدام و ساختن تیمی از افراد مؤثر هستند شما هم باید روی شبکه های حرفه‌ای‌تان سرمایه گذاری کنید تا شرکت نوپای‌تان که همان شغل شما است را متحول کنید.

صرف نظر از اینکه در چه سازمان یا در چه سمتی مشغول به کار هستید، ارتباطات نقش بسیار مهمی را در حرفه شما بازی می کند زیرا هر شغلی نهایتاً به ارتباط با افراد ختم می شود.

شبکه سازی در کسب و کار - فرصت ها
شبکه سازی در کسب و کار – فرصت ها

باور غلطی که موقعیت شغلی شما را به خطر می‌اندازد

تا به ‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا موقعیت‌های شغلی بسیار مهم و عالی هیچ‌وقت با آگهی پر نمی‌شوند؟

و یا تا به ‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا برخی شرکت‌ها بدون شرکت در مناقصات همیشه پروژه‌هایی در دست انجام دارند؟

آیا در اطرافیانتان اشخاصی را دارید که همیشه پیشنهادهای شغلی بسیار خوبی برایشان وجود دارد؟

تنها کمتر از ۵۰% فرصت‌های شغلی به آگهی‌های استخدامی تبدیل می‌شوند. این بدان معناست که تعداد بسیار زیادی از فرصت‌های شغلی بدون اینکه آگهی شوند، پر می‌شوند.

همان‌طور که متوجه شدید افراد موفق بهترین شغل‌ها را از طریق ” ارتباطات شخصی ”  پیدا می‌کنند. این افراد با کمک شبکه‌سازی به پیشرفت دست یافته‌اند. این را فراموش نکنید که اگر می‌خواهید مسیری طولانی بروید، تنها نمی‌توانید. به قول معروف «یک دست صدا ندارد».

افرادی که شبکه قدرتمندی از روابط را دارند سرعت و کیفیت انجام کارها به مراتب برایشان بیشتر از بقیه افراد است. حسابش را بکنید وقتی که رئیس شعبه یک بانک از آشنایان شماست برای گرفتن دسته چک احتیاجی نیست در صف انتظار قرار بگیرید. در دورانی که دیگران از بیکاری و درآمد کم می‌نالند شما تنها با یک تلفن پیشنهاد شغلی و پروژه‌های جدید می‌گیرید.

اشتباه نکنید، شبکه‌سازی هیچ کار خلاف و اشتباهی نیست. برخی فکر می‌کنند این کار یعنی سوءاستفاده از موقعیت و یا برخی فکر می‌کنند شبکه‌سازی یعنی حق دیگران را خوردن. اما این حرف‌ها اشتباه است. زیرا هرکسی می‌تواند شبکه سازی کند و این به موقعیت و سن ربطی ندارد. من شبکه‌سازی و استفاده از شبکه‌ای از روابط قدرتمند را جادوی روابط عمومی و ارتباطات می‌دانم، و نه چیز دیگر.

به سختی می‌توانیم کسی را پیدا کنیم که اهمیت شبکه‌سازی را انکار کند. همه می‌دانیم که شبکه‌سازی، می‌تواند به رشد و موفقیت ما کمک کرده و همچنین، انرژی و زمان مورد نیاز برای دستیابی به اهداف و خواسته‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

شبکه سازی در کسب و کار - شانس
شبکه سازی در کسب و کار – شانس

فرمول من به توان ما

بر خلاف این حقیقت که هیچ کار مهمی در زندگی به تنهایی انجام نمی شود، ما نسل اندر نسل با عقده قهرمانی و خود محوری زندگی کرده‌ایم. در سیستم آموزشی کشور به ندرت مهارت های ایجاد ارتباطات را آموزش می دهند.

قسمتی از این مشکل به آنجا بر می گردد که داستان زندگی یک انسان خود ساخته همیشه فرجامی خوش، ختم می شود و از آنجایی که این داستان‌ها هستند که به ما القا می کنند در این دنیای آشفته چگونه می شود دوام آورد، خود ساخته بودن برای ما تبدیل به ارزش شده است. تمام الگوهای کودکی ما تجسم عینی از ” فرد گرایی ” است. ولی این روایات متعصبانه همیشه نمی توانند حقیقت را به نفع خود مخفی کنند.

واقعیت این است که شبکه های اجتماعی و ارتباطات یکی از مهم‌ترین دارایی های افراد موفق در زندگی بودند و طبیعتاً نقش عمده ای در موفقیت آن‌ها ایفا کردند. اگر زندگی نامه افراد موفق را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که آن‌ها هم از حمایت افراد زیادی برخوردار بوده‌اند. همان گونه که جدا کردن فرد از محیطی که به آن تعلق دارد امری غیرممکن است، روایت کردن داستان موفقیت افراد نیز جدای از بافت اجتماعی اطرافشان روایتی ناقص خواهد بود.

ممکن است با خود بگویید چه چیزی باعث موفقیت من می شود؟ جواب این است هر دو عامل فرد و تیم حائز اهمیت هستند. گفتن “من” در مقابل ” ما ” نادرست است زیرا موفقیت حرفه ای شما به غیر از قابلیت های فردی‌یتان، به توانایی تیم‌تان برای برجسته کردن آن قابلیت‌ها نیز وابسته است. اگر بخواهیم به صورت خلاصه موارد بالا را بیان کنیم باید از فرمولِ من به توان ما استفاده کنیم.

این فرمول نشان می دهد که قدرت فردی با کمک سایر اعضای تیم به صورت تصاعدی افزایش پیدا می کند، همچنین اثبات می کند که اگر صفر را به توان هزار برسانیم حاصل برابر با صفر خواهد بود. به عبارت دیگر گروهی که از تخصص فردی بهره نبرده باشد اثرگذار نخواهد بود.

شبکه سازی در کسب و کار - من به توان ما
شبکه سازی در کسب و کار – من به توان ما

برقراری ارتباط در کار

ارتباطات می تواند انواع مختلفی داشته باشند به عنوان مثال: از راه دور یا نزدیک، کوتاه مدت یا بلند مدت، احساسی یا کاری، رئیس و مرئوسی، رابطه بین دو همکار، رابطه دوستی، همسایگی، اعضای خانواده ، آشنایی قدیمی و …

افرادی هستند که عاشقشان نیستید، دوستشان هم ندارید، برایشان احترام هم قائل نیستید و حتی به آن‌ها نیاز هم ندارید. افراد دیگری وجود دارند که بر اساس یک قرارداد رسمی و مکتوب و با وظایف و مسئولیت های مشخصی با آن‌ها کار می کنید. گروهی دیگری از مردم هم هستند که با آن‌ها کار می کنید  ولی هیچ قرارداد مکتوبی بین شما و آن‌ها وجود ندارد.

به طور کلی کلمه ارتباط به این مفهوم است :« وابستگی ذاتی یک به یک انسان‌ها به وضعیت برتر شرایط یکدیگر». بنابراین در ارتباطات تفاوت‌ها بر اساس ” شرایط ” به وجود می آیند.

اصولاً شما از دو طریق با افراد آشنا می شوید: یا در فضای خصوصی و یا در فضای کاری. دلیل ساده جدایی این دو فضا رعایت آداب و معاشرت و انتظارات هر دو گروه است.  همان طور که عنوان کردن اختلافات زناشویی توسط همکارتان در محیط کار ناشیانه تلقی می شود، به همان میزان نیز تصور اینکه بخواهید آخر هفته کاری‌تان در ساحل ماسه بازی کنید رفتاری غیر حرفه ای است. اما مهم‌ترین دلیل ضرورت جدایی روابط شخصی و روابط کاری به تضاد نوع تعهدهای تعریف شده در این روابط برمی گردد.

شبکه سازی در کسب و کار - کنترل روابط
شبکه سازی در کسب و کار – کنترل روابط

استراتژی گسترش شبکه شخصی

شبکه‌سازی شخصی درواقع شامل ایجاد روابط با افراد و شرکت‌ها می‌شود. این کار تنها با گرفتن و دادن شماره تلفن انجام می‌گیرد. اما شبکه سازی در اینجا پایان نمی‌یابد زیرا که مهم‌ترین قسمت این کار ایجاد روابط نیست، بلکه حفظ آن است. افراد و شرکت‌ها معمولاً در بستری قرار می‌گیرند تا باهم شبکه‌ای از ارتباطات به وجود آورند اما بعد از تشکیل ارتباط و ایجاد شبکه، لازم است تا اعتماد یکدیگر را نیز به دست آورند، زیرا تا ارتباطی وجود نداشته باشد نمی‌توانیم استفاده‌ای از شبکه ارتباطی‌مان بکنیم. اگر بخواهم بهتر بگویم شبکه انسانی فقط شناخته شدن و اینکه دیگران نام ما را به یادآورند نیست، بلکه اینکه چگونه نام ما را به یاد بیاورند است.

در شبکه‌سازی کیفیت مهم‌تر از کمیت است. یعنی به جای رفتن به سوی حجم مخاطبین سعی کنید با تعدادی خاص ارتباطی عمیق برقرار کنید. کلید شبکه‌سازی درگیر شدن با اعضاء داخل شبکه است؛ پس سعی کنید ارتباط نزدیک‌تری با شبکه خود در همان برخورد اول ایجاد کنید، ویژگی‌های شخصی او را بدانید و به ذهن خود بسپارید زیرا این موضوع درگیری و کیفیت رابطه شما را با شبکه‌تان افزایش می‌دهد.

در واقع حرف من این است که می توانید با تکیه بر مهارت‌هایی که قابل کسب هم هستند، در تجارب ارزشمند فرد دیگری سهیم شوید. درست وقتی روابطمان هیجان انگیز می شوند که به دقت تلاش کنیم تا دیگری را بفهمیم و اجازه دهیم تا او هم ما را بفهمد.

شبکه سازی در کسب و کار - مخاطبین
شبکه سازی در کسب و کار – مخاطبین

کلام پایانی

ارتباطات، مسئله بسیار مهمی است زیرا افرادی که با آن زمانتان را سپری می کنید شخصیت و آینده شما را می سازند. رفتارها و باورها مُسری هستند. شما خیلی سریع دچار همان احساساتی می شوید که دوستانتان داشته یا دارند. مدتی بعد متوجه می شوید که شما هم مشغول انجام کار های آن‌ها شده‌اید و با گذشت بیشتر زمان، ارزش‌هایتان نیز با آن‌ها یکی می شود. اگر دوستانتان از آن دسته افرادی هستند که کارها را به انجام می رسانند، احتمال آنکه شما نیز به جرگه آن‌ها بپیوندید بسیار زیاد است. سریع‌ترین راه تغییر، هم نشینی با افرادی است که هم اکنون در مسیری قرار دارند که شما در آرزوی ورود به آن هستید. 

 1. سعید اورموی

  سلام.
  نمونه موفق شبکه سازی در کسب و کارهای ایرانی کدام است؟
  باتشکر

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام دوست عزیز

   اکثر استارت آپ های موفق شبکه سازی موفقی هم داشتند که در نهایت نتیجه خوبی دریافت کردند.

   به همین دلیل توصیه میکنم با مطالعه مقاله استارت آپ چیست ، با بهترین و موفق ترین کسب و کارهای ایرانی آشنا بشید.

   موفق باشید…

 2. محمد

  سلام
  معنی networking events چیست و شامل چه مواردی است

  پاسخ دادن
 3. خالقی راد

  سلام
  منابع مقاله رو نیز مستند نمایید. خیلی مفید بود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی خوشحالم که براتون مفید بوده
   بله حتما
   ممنون از همراهی شما

 4. منیر سادات حسینی

  ممنون خانم حاجی علی عزیز بسیار عالی بود.

  پاسخ دادن
  1. ممنون از انرژیِ خوب شما خانم حسینیِ عزیز :)…

 5. حمیده فعال فرد

  سلام مطالب مفیدی بود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از همراهیِ شما

 6. صفری

  سلام ممنون از مقاله خوبتون بله هم نشینی با آدمایی که راه و رسمشونو قبول داریم و دوست داریم شبیه اونا بشیم باعث میشود چیزایی که دوست داریم ازشون یاد بگیریم و از تجربه های همدیگه تو مسیر مشترکمون استفاده کنیم.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملاً درسته
   ممنون از توجه شما خانم صفری عزیز

 7. nemati

  درود بر سرکار خانوم حاجی علی ???

  بسیااار عاالی و پربااررر ????

  دیقاا همینطوره ک میفرماایین؛ شخصیت و اینده ما در گرو افرادیست ک با اونهاا زمانمونو سپری میکنیم ??

  موفق و موید بااشین ?????

  .

  پاسخ دادن
  1. درود بر انرررژی خوبِ شما سرکار خانم نعمتی عزیز 🙂
   ممنون از نظرتون
   موفق و سربلند باشید

 8. رقیه کریمی

  سلام مرور کردم

  پاسخ دادن
 9. مهدوی

  سلام مقاله جالبی بود دقیقا با مقاله موافقم هستم با شبکه سازی هم ارتباط با افراد بیشتر وهم فرصت های بهتری بدست می اوریم .ممنون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملاً درسته
   ممنون از همراهیِ شما کاربر گرامی

 10. رقیه کریمی

  افراد موفق از طریق شبکه سازی و ایجاد ارتباطات سطح کسب و کار و زندگی خود را بالا ببرند

  پاسخ دادن
  1. ممنون از توجه شما کاربر گرامی

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *close-link

در اینستاگرام گام برتر،رایگان آموزش ببینید

close-link