چرا باید نظم داشته باشیم؟

چرا باید نظم داشته باشیم؟ این سوالی است که اکثر افراد بی نظم آن را می‌پرسند! افرادی که نمی‌خواهند به هیچ قیمتی عادت بی نظمی خود را ترک کرده و به منظم شدن روی بیاورند. در این مقاله به شما خواهیم گفت چرا باید نظم داشته باشیم و همچنین تکنیک هایی را بیان خواهیم کرد که اگر آن ها را رعایت کنید، بدون شک می‌توانید نظم را در وجود خودتان به وجود آورید! پس تا انتها با ما همراه باشید…

جادویی به نام نظم

در مقاله چرا باید نظم داشته باشیم می‌خوانید

 • نظم چیست؟
 • 3 مولفه اصلی نظم
 • ذهنیت اشتباه ما درباره نظم
 • چرا باید نظم داشته باشیم؟
 • آیا نظم ذاتی است؟
 • جملات بزرگان درباره نظم
 • نظم در نگاه اولیای دین
 • ارتباط نظم با شادی در زندگی
 • راه های پیاده سازی نظم

سؤال چرا باید نظم داشته باشیم از سؤالاتی هست که بارها و بارها ممکن است از خودمان بپرسیم. وقتی ما را مجبور به نظافت یا مرتب کردن یک مکان می‌کنند، این سؤال حتماً به ذهنمان خطور می‌کند. اما حالا بیایید برای لحظه‌ای تصور کنید که آن محیط را تمیز نکنید، چه اتفاقی خواهد افتاد. مثلاً اگر اتاق خودتان را تمیز نکیند، هیچ چیز را نمی‌توانید در ان پیدا کنید. حالا فکر کنم به پاسخ سؤال چرا باید نظم داشته باشیم رسیده باشید.

نظم چیست؟

نظم داشتن یعنی پیوستگی و سامان داشتن. در واقع وقتی که ما در حال صحبت از نظم در زندگی هستیم، منظور این است که تعدادی از کارها به صورت زنجیر وار و پیوسته و مرتب انجام شوند. در هر حوزه‌ای که تصور کنید نظم عامل ایجاد پیوستگی و تناسب میان اجزای مختلف آن حوزه است. اگر نظم و انضباط وجود نداشته باشد بدون شک شما نمی توانید برنامه های خود را آن گونه که مد نظر دارید به سمت جلو هدایت کنید. زیرا باید یک نظمی وجود داشته باشد که به برنامه‌های شما جهت و مفهوم مناسبی بدهد.

چرا باید نظم داشته باشیم و معنی نظم چیست

 

3 مولفه اصلی نظم

زمانی که صحبت از نظم می شود، 3 مولفه اساسی و مهم باید مد نظر قرار بگیرد که مفهوم نظم به طور کامل پیاده شود.

1. هدف

خب اصلاً شما به چه دلیل باید نظم داشته باشید؟ یا به عبارت ساده تر “نظم داشته باشیم که چی بشه؟”

نظم به زندگی شما مفهوم می‌دهد. اگر هدفی وجود نداشته باشد قطعاً منظم انجام دادن کارها و رعایت نظم و اصول مربوط به آن هیچ مفهومی نخواهد داشت. بنابراین زمانی که صحبت از نظم می‌شود، باید در پی آن هدفی نیز وجود داشته باشد. در غیر این صورت دلیلی وجود ندارد برای اینکه فرد به قاعده نظم و انضباط پایبند باشد!

تاثیر هدف در داشتن نظم چیست و چرا باید نظم داشته باشیم

2. برنامه ریزی

در کنار نظم شما باید به موضوع برنامه‌ریزی نیز توجه ویژه ای داشته باشید. بدون شک نظم گرفتن بدون داشتن برنامه ریزی مشخص قابل اجرا نخواهد بود. اگر قرار است منظم باشید، باید بدانید که نیازمند است که به یک برنامه ریزی پایبند و متعهد باشید. در غیر این صورت نمی توانید به معنای واقعی نظم را در اصول زندگی خود پیاده سازی کنید.

زمانی که قرار است شما تبدیل به فردی منظم شوید و به هدفی که مدنظرتان از دست پیدا کنید، بدون شک باید یک برنامه ریزی دقیق برای رسیدن به آن هدف طراحی کرده باشید و این برنامه ریزی را طبق اصول به صورت کاملاً منظم پیگیری کنید. باید برنامه ریزی خود را به صورت کاملاً منظم دنبال کنید. خب، شاید برنامه ریزی کردن برای شما کمی‌سخت باشد، ولی به شما اطمینان می‌دهم که حتماً با خواندن مقاله اصل مهم برنامه ریزی می‌توانید اتفاقت خوبی را برای خوتان رقم بزنید. پس زود دست به کار شوید و بروید سراغ خواندن این مقاله.

3. رهبری و مدیریت

و نکته آخر در مبحث نظم  این است که آیا توان مدیریت و رهبری فعالیت های خود را دارید یا خیر؟ قطعاً زمانی که قرار است برنامه اجرا شود و نهایتاً به یک هدف مشخص برسد، باید بتوانید که این برنامه را مدیریت کنید و آن را به طور منظم پیش ببرید تا به هدف مدنظرتان منتهی شود. بنابراین نیاز است که در کنار همه موارد، توانایی مدیریت خود را نیز بالا ببرید تا بتوانید به آنچه که در ذهن دارید دست پیدا کنید.

بی-نظمی-های-امروز،-حسرت-های-فردا-را-برای-ما-به-دنبال-دارد
بی-نظمی-های-امروز،-حسرت-های-فردا-را-برای-ما-به-دنبال-دارد

 

ذهنیت اشتباه ما درباره نظم

وقتی صحبت از نظم می‌شود در ذهن بیشتر ما برنامه ای به شکل زیر تداعی می‌شود:

“ساعت پنج صبح از خواب بیدار شویم. لباس های ورزشیمان را بپوشیم، به سمت پارک برویم و بعد از ورزش صبحگاهی به منزل برگردیم و صبحانه بخوریم. اگر کارمند هستیم به سمت محل کار برویم، با هیچ کس حرف نزنیم، حتی یک لحظه هم زمان را از دست ندهیم و فقط مانند یک ربات کار کنیم و دوباره روز بعد به همین روال پیش برویم!”

وحشتناک است، نه؟ من که ترجیح می‌دهم بی نظم باشم. شما چطور؟

این دقیقاً همان تعریف غلطی هست که در ذهن همه ما ساخته شده و باعث شده از جادویی به نام نظم فراری باشیم و به هیچ موفقیتی نرسیم!

اگر این تفکر و ذهنیت برای شما هم وجود دارد، پیشنهاد می‌کنم تعریف درست نظم را دوباره بخوانید تا با فکری خوب نسبت به نظم، به سراغ راه های برای منظم شدن بروید…

چرا باید نظم داشته باشیم؟

بدون داشتن نظم، شما نمی‌توانید به موفقیت دست پیدا کنید. می توان این طور گفت که شاهرگ حیاتی موفقیت، داشتن نظم ذهنی و رفتاری است.

به عنوان مثال فرض کنید شما تصمیم دارید در یک مسابقه مقام اول را کسب کنید و قهرمان شوید. آیا بدون تمرینات منظم و مستمری که از قبل انجام داده باشید، این کار ممکن است؟ بدون شک خیر! بنابراین می توانیم به این نتیجه برسیم تا زمانی که در امری نظم و مداومت وجود نداشته باشد، نمی توانیم توقع نتایج خوبی را داشته باشیم.

تصور کنید که یک کار را یک روز انجام بدهید و روز دیگر آن را به حال خود رها کنید. آیا این کار نهایتاً به نتیجه ای خوب منتهی خواهد شد؟ بدون شک هرگز! بنابراین انجام منظم یک فعالیت، تضمین کننده رسیدن به موفقیت در زمینه آن می باشد. فرقی نمی کند چه نوع فعالیتی مد نظر شماست. آنچه که اهمیت دارد این است که نظم در هر زمانی می تواند برای شما تضمین رسیدن به خواسته‌ها و اهداف تان باشد.

چرا باید نظم داشته باشیم؟ چون نظم شاهرگ رسیدن به موفقیت است

آیا نظم ذاتی است؟

اکثر سیاستمداران و معلمان در مقاطع تحصیلی مختلف، به ما گفته‌اند که ویژگی‌هایی از قبیل نظم و تصمیم گیری و استعداد، ذاتی هستند. در صورتی که اکثر این ویژگی اکتسابی ست. نظم پیدا کردن در کارها هم همینطور است. فقط باید شرایط لازم را در خودتان ایجاد کنید. منظورم از شرایط مناسب این است که با افراد منظم گفت و گو کنید و صحبت داشته باشید. خودتان را در بین کسانی قرار دهید که منظم هستند و به انضباط اهمیت می‌دهند. اگر خودتان را در محیط رشد قرار دهید، بهتر می‌توانید در زندگی خودتان عمل کنید. 

جملات بزرگان درباره نظم

داشتن نظم در زندگی به حدی اهمیت دارد که بزرگان و افراد موفق دنیا همیشه بر این مطلب تاکید داشته اند و از زمان های گذشته تا کنون همیشه سخنان بسیار پرباری درباره نظم از این افراد به جا مانده است که نشانگر میزان اهمیت نظم در رسیدن به موفقیت می باشد.

بدون شک با مطالعه سخنان افراد موفق و سرشناس جهان متوجه می شویم که اگر قرار است به موفقیت دست پیدا کنیم، باید از الگوهای رفتاری آنها پیروی کنیم. یکی از مهمترین این الگوهای رفتاری که در زندگی نامه اغلب آنها به چشم می خور، رعایت نظم می باشد. در ادامه تعدادی از جملات آنها را با هم مرور می کنیم.

 • اشخاص همیشه گناه را به گردن شرایط و بی نظمی می اندازند؛ من به شرایط و بی نظمی باور ندارم. مردان کامیاب، شرایط و نظم را جستجو می کنند و آن را می آفرینند. | وینستون چرچیل

حقیقتی تشویق کننده تر از این سراغ ندارم که انسان با تلاش آگاهانه و منظم می تواند زندگی خود را متعادل سازد. (هنری دیوید ثورو)

 • شیرین ترین نتیجه دقت و نظم، پیروزی است. |ایمانوئل کانت

دلیل این که چرا باید نظم داشته باشیم این است که شیرین ترین نتیجه آن موفقیت است

 • تمام پیشرفت های جهانگیر خود را مدیون اندیشه منظم و یادداشت برداری دقیق هستم. | ادیسون

برنامه ریزی دقیق و منظم، پیمودن نیمی از راه است. (ناپلئون هیل)

 • نظم، پل بین اهداف و دستاوردها است | جیم ران
نظم،-پل-بین-اهداف-و-دستاوردها-است
نظم،-پل-بین-اهداف-و-دستاوردها-است

نظم در نگاه اولیای دین

داشتن نظم بی شک یکی از مهم ترین مسائلی بوده که حتی مورد توجه ائمه و بزرگان دین نیز واقع شده است. آن ها بهترین مخلوقات عالم بوده‌اند و قطعاً این نکته را به خوبی می‌دانستند که اگر در کارها نظمی وجود نداشته باشد، موفقیت نیز حاصل نخواهد شد و به همین علت است که امام علی (علیه السلام) در نامه‌ای به امام حسن (علیه السلام) این گونه خطاب می نویسد که: “شما و همه فرزندانم و هر کسی که نامه من به او می‌رسد را به ترس از خدا و داشتن نظم در کارها سفارش می‌کنم.”

زمانی که صحبت از نظم می شود، شاید شما تنها نظمی را که در کارهای شخصی می‌توانید رعایت کنید مد نظر قرار دهید. اما نظم و نظامی فراتر از همه این ها وجود دارد و آن نظام هستی و آفرینش است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید هرگونه بی نظمی شما در امور شخصی تان ممکن است نظم هستی را تحت‌الشعاع قرار دهد. ائمه بزرگوار ما به خوبی به این مطلب واقف بوده اند. بنابراین اگر سیره آنها را مطالعه کنید، متوجه خواهید شد که در تمامی امور زندگی خود از نظم خاصی پیروی می کردند. زیرا معتقد بودند که داشتن نظم در زندگی جز ضروریات است و نباید به آن بی توجهی کرد.

سخن امام علی درباره چرا باید نظم داشته باشیم
سخن امام علی درباره چرا باید نظم داشته باشیم

ارتباط نظم با شادی در زندگی

داشتن نظم و انضباط در زندگی موجب می شود که شما بتوانید امور خود را راحت تر مدیریت کنید و در نتیجه با سرعت مناسبی به سمت جلو حرکت کنید. تا زمانی که یک فرد در امور زندگی شخصی و خانوادگی خود نظم و انضباط را سرلوحه کارهای خود قرار دهد، بدون شک زمام امور را به دست می‌گیرد و می‌تواند آن ها را به خوبی مدیریت کند. در نتیجه هر کاری در زمان درست خود انجام خواهد شد و همان گونه که برنامه ریزی شده پیش خواهد رفت.

نتیجه این موضوع این است که فشار روانی از روی فرد برداشته خواهد شد و دیگر نگرانی نخواهد داشت. بنابراین با آرامش خاطر بیشتری می تواند زندگی خود را مدیریت کند. زمانی که شما از نظم خاصی پیروی می‌کنید، کارها به خوبی به سمت جلو می روند و پله های موفقیت را یکی پس از دیگری طی خواهید کرد. علاوه بر این، داشتن نظم در محیط خانواده موجب می شود که از ایجاد تنش بین اعضای آن جلوگیری به عمل آید. زیرا بدون شک بی نظمی در محیط خانواده علاوه بر این که خود فرد را مورد اذیت و آزار قرار می دهد، دیگران را نیز تحت الشعاع قرار داده و موجب بروز تنش های روانی برای آنها خواهد شد. پس با رعایت نظم در زندگی می توانیم به آرامش ذهنی و جسمی دست پیدا کنیم.

جادویی به نام نظم

راه های پیاده سازی نظم

شاید برای این که بتوانید به فرد منظمی تبدیل شوید، بهتر باشد که این پیاده سازی نظام را از محیط اطراف خود آغاز کنید. تلاش کنید محیطی را که در آن مشغول کار هستید و یا زندگی می‌کنید را منظم کنید و به هر چیزی ترتیب خاصی بدهید. 3 نکته ای که می‌توانید برای پیاده سازی نظم بیشتر در محل زندگی و کار خود رعایت کنید، شامل موارد زیر است:

1. جای مشخصی را به هر شب اختصاص دهید

برای هر یک از لوازم خود یک جای مشخص تعیین کنید و سعی کنید که آنها را همیشه در همان محل نگهداری کنید. وقتی هر چیزی جایگاهی برای خود داشته باشد، موجب می شود که محل زندگی شما دارای نظم و آراستگی بیشتری به نظر باشد.

زیرا جای هر چیز مشخص است و از سوی دیگر برای پیدا کردن هر شی دچار مشکل نخواهید شد. زیرا می دانید که در کجا قرار دارد و در کدام نقطه باید به دنبال آن بگردید. بنابر این اولین قدم این است که برای هر کدام از وسایل خود، یک جای مشخص پیدا کنید و به آن اختصاص دهید.

2. تقویم داشته باشید

یکی از دلایل عمده بی نظمی این است که ما اغلب فراموش می‌کنیم باید چه کار هایی را در چه مواقعی انجام دهیم. یکی از بهترین روش هایی که برای حل این مشکل می‌توانید اتخاذ کنید، این است که سعی کنید یک تقویم برای خود تهیه کنید و تمام کارهایی را که باید در تاریخ مشخصی انجام دهید داخل آن یادداشت نمایید.

به عنوان مثال اگر قرار است روز دوشنبه چند خرید انجام دهید و یا به ملاقات کسی بروید، بهتر است که تمام این ها را در تقویم خود یادداشت کنید. اما دقت داشته باشید تقویم شما باید حتماً در دسترس باشد. وگرنه اگر در جایی قرار داشته باشد که شما آن را نبینید و در مقابل چشمانتان نباشد، بدون شک آن را فراموش خواهید کرد و مجدد بی نظمی رخ خواهد داد…

برای اینکه بدانید چرا باید نظم داشته باشیم ابتدا فضای اطرافتان را منظم کنید

3. هر چیزی را به جای خود برگردانید

یکی از مشکلات عمده ای که اغلب ما با آن مواجه هستیم و موجب بی نظمی می‌شود، این است که وقتی وسیله ای را استفاده می‌کنیم، در برگرداندن آن به جای اولیه اهمال کاری می‌کنیم و همین گاهی موجب می‌شود که هرکدام از وسایل در گوشه‌ای قرار داشته باشند و مجدداً بی‌نظمی اتفاق بیفتد.

برای جلوگیری از این موضوع هر زمان که وسیله ای را استفاده می کنید، بعد از اتمام کار آن را مجدداً به همان محل اولیه خود بازگردانید. شک نکنید که بعد از مدتی این موضوع تبدیل به یک عادت در وجود شما خواهد شد و دیگر نمی توانید آن را کنار بگذارید. به این ترتیب علاوه بر این که محیط اطراف شما مرتب خواهد بود، موجب می شود که مجبور نشوید کار را دو بار پیگیری کنید…

امیدوارم حالا که از مقاله چرا باید نظم داشته باشیم لذت برده باشید و به آن ویژگی‌هایی که برای به دست آوردن نظم لازم دارید، رسیده باشید. حتماً از نظرت خود در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید. 


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. ubuntu

  سلام مطلب خوب بود تلاش کنیدهم راه حلهای بیشتری را ارائه دهید و هم از آسیب های بی نظمی بگویید … و تشکر

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از نظر شما

 2. سهیلا کریمی

  اولا تشکر میکنم ازتیم خوب گام برتر که زمینه ای برا رشدفردیمون فراهم اوردن . هرروز بهتر ازدیروز رشد میکنیم و اینو تو خودمون محسوس میبینیم . و قدردان هستیم . انشاا.. که همینطور قوی پیش به سمت موفقیت های بیشتر ??????

  پاسخ دادن
  1. سپاس از همراهی شما کاربر گرامی
   موفق و سربلند باشید

 3. Zahra keivandarian

  به نام خدا
  سلام و خسته نباشید به خانم تیموری
  کار هامون مثل همون خوردن سیب میمونه یا بی نظمی های امروز حسرت های فردا را به دنبال خواهد با تلاش بیشتر به آینده بهتر توان دست یافت
  خیلی ممنونم خانم تیموری عزیز و ممنون از زحمات تیم گام برتر❤❤

  پاسخ دادن
 4. محمد

  سلام
  یه تبریک عرض میکنم خدمت خانم تیموری که اینقدر رشد کردند و مقاله های مفید به این خوبی مینویسند
  من با فهمیدن اینکه نظم خیلی خوشحال شدم چون دیگ میدونم بوجود آوردن نظم آنقدر هم سخت نیست
  موفق و سربلند باشید

  پاسخ دادن
 5. Shahri

  “جالب است این مجلوب جورواجور که جلبم کرده در محضر”
  واقعا محشر بود من خودم مفهوم نظم را نمی دانستم

  خدارا شکر که اگاه شدم
  Rabert
  Majesty

  پاسخ دادن
 6. Pariya_amirpor

  سلام عالی بودواقعا نظم داشتن توی کارهامون برای رسیدن به موفقیت خیلی کمکمون میکنه مرسی از شما

  پاسخ دادن
 7. محمد حسرتی

  سلام یکی از عوامل موفقیت همین نظمه که بدرستی مدنظر قرار گرفته است. پیروز باشید.

  پاسخ دادن
 8. سميه قريشى

  سلام دوستان مقاله ى جالبى بود
  راه حل نظم خيلى آسون بود
  من كه لذت بردم خانم تيمورى عزيز ممنون بازم گل كاشتى

  پاسخ دادن
 9. سميه قريشى

  سلام دوستان وقت بخير
  خيلى خوب و جالب بود اميدوارم راه حل همه ى كارها به همين آسونى باشه مطمئنم داريم فقط بايد بهش برسيم

  پاسخ دادن
 10. محمدرضا مختاری

  آفرین
  عالی بود خانم تیموری
  یکی از کی بهتر
  تبریک

  پاسخ دادن
 11. پارسا هموله

  سلام
  کاملا مفید و کارامد وممنون ازتون
  درضمن گفتید که ما نظمو واسه خودمون خیلی بزرگ کردیم و واقعا این جمله میتونه خیلی کاربردی باشه که نباید از نظم غول بسازیم دقیقا مثل جمله خودتون….

  پاسخ دادن
 12. محدثه تیموری

  واقعا عالی بود .به خصوص اصل کایزن که به ادم امید میده که میشه با کارهای کوچک و رعایت نظمی که بعد ها تبدیل به عادت میشه موفق شد .ممنون از خانم تیموری عزیز بابت مقاله های فوق العادشون که به ادم حس خوبی میده و امید رو تو ادم زنده می‌کنه.

  پاسخ دادن
 13. Mahdi_hoseinnejhad

  عالی بود
  مخصوصا این جمله که با نظم شخصیه که همه چی امکان پذیره…

  پاسخ دادن
 14. مهدی پاکدامن

  سلام خدمت همه
  مقاله بسیار خوب و در عین حال آموزنده بود
  جمله آخرش هم خیییلی تاثیر گذار بود و کاملا هم درسته …
  موفق و‌ پیروز باشید
  #MP

  پاسخ دادن
 15. سميه قريشى

  سلام و شب بخير
  ممنون از مقالتون بسيار راحت آسان و پر مغز بود

  پاسخ دادن
 16. سميه قريشى

  سلام دوستان
  مثل هميشه عالى و آسان وپرمغز بود
  براى شروع راه حل خوبى بود
  ممنون از شما خانم تيمورى

  پاسخ دادن
 17. Masoomeh _Hosein nezhad

  سلام
  خدا قوت عالیی بود.
  ممنون از زحمات تیم گام برتر

  پاسخ دادن
 18. sahar aliverdi

  خیلی خوب بود یاد گرفتم که من چیزی از دیگران کم ندارم و بی استعداد نیستم فقط باید تو کار هام حتی کوچیکترین کار هام نظم داشته باشم خیلی ممنون خانوم تیموریه عزیز♡♡♡

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *close-link

در اینستاگرام گام برتر،رایگان آموزش ببینید

close-link