مهارت مشکل گشایی

مهارت مشکل گشایی را اگر بلد نباشید، حتماً برایتان پیش می‌آید که وقتی در خانه یا محل کارتان هستید، به مشکل خاصی برمی خورید و نمی دانید دقیقاً باید برای رفع آن مسئله چه کار کنید و یا چه راهی را برای پایان بخشیدن به مشکلتان انتخاب کنید.من در این مقاله سعی دارم به صورت خلاصه و کاربردی، راه هایی را به شما معرفی کنم تا به آسانی بتوانید مهارت مشکل گشایی را یاد بگیرید و به وسیله آن، به خوبی مشکلات خودتان را رفع کنید…

مهارت مشکل گشایی

مشکل بزرگ ما: خودم بلدم!

قبل از رفتن به سراغ مهارت مشکل گشایی لازم است یک موضوع را روشن کنیم:

خیلی از اوقات شده که دیدیدم فردی با همسر، فرزند، دوستان و یا اطرافیانش در حال جر و بحث کردن است و صداشون حسابی بالا رفته، اما تا می‌آییم این دعوا را تمام کنیم و به قول معروف میانجی گری کنیم، آن فرد به ما می‌گوید که:

“خودم بلدم حلش کنم، یا خودم بهتر میدونم بچمو چجوری تربیت کنم، و بسیاری دیگر از حرف های شبیه به این…”

حالا یک سوال دارم: اگر واقعاً ما بلدیم چه کار کنیم، پس این آمارها چیست؟

 • در ایران از هر 100 هزار نفر 269 نفر زندانی اند.
 • سالانه 150 هزار طلاق در کشور رخ می‌دهد.
 • اکثر شراکت ها نافرجامند.
 • و…

پس به نظر می‌آید کلمه “خودم بلدم” توهمی بیش نباشد، بنابراین خیلی مهم است که مهارت مشکل گشایی را یاد بگیریم.

مهارت مشکل گشایی

روش های اشتباه در مهارت مشکل گشایی

غالب افراد وقتی با مشکلی در زندگیشان رو به رو می‌شوند، به روش خودشان عمل می‌کنند. روش هایی که اکثراً نه تنها این مشکلات را حل نمی‌کنند، بلکه در بعضی از مواقع باعث می‌شوند این مشکلات بزرگ و بزرگ تر شوند. ما می‌توانیم این روش ها را در 3 دسته خلاصه کنیم:

1. اجتنابی یا در اصطلاحاً  “دایورت کردن”!

در این روش وقتی فرد با مشکلی روبه رو می‌شود، سعی می‌کند آن را به فراموشی بسپارد و خودش را اصلاً درگیر مسئله نکند.

این روش دارای محاسنی هم هست. مثل این که موقتاً فرد را آرام و از عصبانیت دور می‌کند. ولی این روش می‌تواند دارای معایب جبران ناپذیری باشد؛ از جمله این که با حل نکردن یک مشکل خاص و به فراموشی سپردن آن، به مرور زمان آن مشکل به قدری بزرگ می‌شود که دیگر قابل حل نیست و ما را به طور حتم زمین خواهد زد.

قفل در مهارت مشکل گشایی

2. خودخوری و درون ریزی

بعضی افراد هم وقتی با معضلی مواجه می‌شوند، در ظاهر عصبانی نمی‌شوند. ولی آن را فراموش هم نمی‌کنند و در دل خود نگه می‌دارند، یا به قول معروف خود خوری می‌کنند.

افرادی که این روش را برای مقابله با مشکلاتشان در پی می‌گیرند، اصولاً زودتر پیر می‌شوند، ضررهای زیادی را از لحاظ روانی می‌بینند و همچنین ممکن است دچار افسردگی شوند!

متأسفانه اکثر مردم از این روش زیاد استفاده می‌کنند و همین یکی از عوامل اصلی زیاد شدن مشکلات روحی و روانی آنهاست…

3. واکنشی تنش زا

با این که این روش اسم نسبتاً سخت و عجیب و غریبی دارد و شاید با آن آشنا نباشید، ولی حتماً خود آن را زیاد به کار برده اید! می‌دانید این روش چه نوع رفتاری است؟

وقتی از چیزی عصبانی می‌شویم، معمولاً اولین کاری که می‌کنیم چیست؟ آرام می‌نشینیم و صبر می‌کنیم تا عصبانیتمان از بین برود، یا این که سریع نسبت به دیگران یا وسایلمان واکنش نشان می‌دهیم؟

این واکنش نشان دادن ما در واقع همان واکنشی تنش زاست. وقتی زود از کوره در می‌رویم و همچنین مهارت کنترل خشم را هم بلد نیستیم، از روش واکنشی تنش زا استفاده می‌کنیم. دقیقاً مثل وقتی که پشت فرمان تا مشکل کوچکی پیش می‌آید قفل فرمان بر می‌داریم و به سراغ دیگران می‌رویم…

اما روشی که در ادامه می‌خواهیم به آن اشاره کنیم روش “واکنشی مسئله دار” است.

این روش هم واکنشی است. ولی دیگر از قفل فرمان خبری نیست! در این روش فرد تلاش می‌کند با مهارت هایی که بلد است، مسئله به وجود آمده را حل کند…

زندگی در مهارت مشکل گشایی

انسان عاقل در برابر مشکلات زندگی چگونه باید رفتار کند؟

برای این که بتوانیم مشکلات را به راحتی هر چه تمام تر حل کنیم، ابتدا باید 3 اصل مهم را بپذیریم و در رفتارمان به کار ببریم که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. 3 اصلی که اگر آن ها را رعایت کنید، مطمئناً اتفاقات بسیار بهتر در ادامه زندگی برایتان خواهد افتاد.

1. مشکلات همیشه وجود دارند

فکر نکنم کسی را روی کره زمین پیدا کنید که بگوید من در زندگیم هیچ مشکلی ندارم! همه افراد در زندگیشان با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و باید بلد باشند با آن ها چگونه رفتار کنند. 

هنگام به وجود آمدن مشکلات، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که آن مشکل را قبول کنیم. بعضی اوقات خودمان مشکل بزرگی را مثل به هم زدن رابطه دو نفر درست می‌کنیم، اما نمی‌خواهیم قبول کنیم که اصلاً چنین مشکلی وجود دارد! پس اولین گام برای رفع مشکلات، قبول کردن آن مشکل است.

به قول آقای ویلیام گلسر که می‌گوید: هر راه حلی مشکلات خاص خودش را دارد! باید تصمیم بگیرید که کدام مشکلات را انتخاب می‌کنید…

مهارت مشکل گشایی

2. ادراک هر انسانی متفات است

به تصویر زیر خوب دقت کنید: کدام یک از این دو نفر درست می‌گویند؟

مهارت مشکل گشایی

می‌توان گفت به نوعی هر دوی آن ها نظرشان درست است. فقط نوع نگرش و ادراکشان متفاوت است. هر کدام از این دو نفر اگر خود را به جای دیگری بگذارند، قطعاً او را درک خواهند کرد.

وضعیت زندگی ما هم در بسیاری از مواقع همین گونه است. اگر بتوانیم زاویه دید خود را تغییر دهیم و به جای دیگری قرار بگیریم، به احتمال بسیار زیاد خیلی از رفتارهای بدی که در مقابله با دیگران از خود نشان می‌دهیم را نخواهیم داشت. چون ممکن است گاهی اوقات آن فردی که در حال بحث کردن با او هستیم مقصر مشکل به وجود آمده نباشد!

پس اصل دومی که باید بپذیرید این است: خود را به جای دیگران قرار دهید و آن ها را درک کنید…

3. حل مسائل به جای سازش با آنها

همان طور که قبلاً هم گفتم، اگر به فکر حل مشکلات و مسائلمان نباشیم و آن ها را پشت گوش بیندازیم، مشکلات به قدری بزرگ می‌شوند که دیگر قادر به حلشان نخواهیم بود.

پس بهتر نیست از همان ابتدا به جای این که مشکلات را نادیده بگیریم و به حال خودشان رها کنیم، به فکر راه حلی برایشان باشیم تا از حل نشدنشان جلوگیری کنیم؟؟؟

فرایند حل مسئله

بعد از این که 3 اصل مهمی که در بالا نام برده شد را پذیرفتیم و در زندگیمان به کار بردیم، نوبت به این می‌رسد که تکنیکی یاد بگیریم تا با توجه به آن تکنیک، بتوانیم مشکلات را هرچه راحت تر و بهتر از بین ببریم. در ادامه در مورد فرایند حل مسئله که مهم ترین راه برای نابودی مشکلات است توضیح خواهیم داد…

صبوری در مهارت مشکل گشایی

1. بررسی دقیق مسئله

به نظر شما، اگر به طور دقیق ندانیم که مشکل پیش آمده چیست و باید چه چیزی را حل کنیم، آیا می‌توانیم مشکلی را حل کنیم؟ اصلاً این سوال خنده دار است، درست نمی‌گویم؟!

متاسفانه خیلی از ما با مشکلات این گونه برخورد می‌کنیم و نمی‌دانیم مشکلی که به وجود آمده دقیقاً چیست؟ و جالب است که توقع هم داریم بتوانیم مسکلاتمان را حل کنیم!

تا مشکل را به طور دقیق نشناسیم، مسلماً کاری هم از پیش نخواهیم برد…

2. تهیه فهرست راه حل ها

بعد از این که مشکل را به طور دقیق شناسایی کردید، با خودتان بارش فکری کنید و ببینید چه کارهایی می‌تواندی انجام دهید تا آن را رفع کنید. حتی از کوچک ترین راه حل ها هم نگذرید و حتماً آن ها را یادداشت کنید. شاید حتی در ظاهر بی اهمیت ترین راه حل هم بتواند به حل مشکل شما کمک بسیار زیادی بکند…

تهیه فهرست در مهارت مشکل گشایی

3. ارزیابی و انتخاب راه حل

حال نوبت به این رسیده که از بین راه حل های زیادی که پیدا کردید و آن ها را نوشتید، یکی را انتخاب کنید. ابتدا هر یک از آن ها را تک به تک ارزیابی کنید و ببینید کدامشان می‌توانند راه حل موثرتری برای مشکل شما باشند. سپس آن را از بین تمامی راه حل ها برگزینید.

4. اجرا و  بازبینی راه حل

در مرحله آخر هم نوبت به این می‌رسد که راه حل نتخاب شده را اجرا کنید تا بتوانید مشکل خود را به خوبی حل کنید.

در اینجا اگر مشکلی که داشتید حل شد، که بسیار خوب است و آن را فراموش کنید و دیگر صحبتی درباره آن نکنید. (حداقل تا چند روز)

اما اگر احساس کردید هنوز آن مشکل بر سر جای خود پا برجاست، بار دیگر به فهرست راه حل هایتان مراجعه کنید و یک راه دیگر را انتخاب کنید.

شک نکنید بعد از انجام این 4 مرحله، دیگر اثری از مشکل شما نخواهد بود…

مهارت مشکل گشایی

راه حل مشکلات خانوادگی

1. بحث را به زمانی دیگر موکول کنید

بحث و جدل خانوادگی زمانی دردناک تر است که اعضای خانواده در کنار هم جمع شده اند، مثل تعطیلات.

اگر اعضای خانواده در حال بحث و گفتگو باشند و تنش به وجود بیاید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آرامش خود را حفظ کنید و تا زمانی که همه آرام نشده اند صبر کنید.

 این کار باعث خواهد شد که از شدت جر و بحث کاسته شود. در ضمن حتماً به نکات زیر هم توجه کنید:

 • تا زمانی که هنوز احساساتی و ناراحت هستید بحث نکنید. اگر فقط یک شب صبر کنید مسلماً زمان شروع بحث همه آرام شده اند.
 • صبر به شما این امکان را می دهد که منطقی تر به موضوع نگاه کنید. اگر صبر کنید و به موضوع فکر کنید باعث خواهد شد که رفتار واکنشی نامناسب نداشته باشید.
 • نزدیک شدن به کسی در زمانی که عصبانی هستید تشنج را افزایش می دهد. هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید در مورد موضوع خود فردای آن روز صحبت کنید.

2. برای مشکلات خانوادگی شخصاً اقدام کنید

همه ما در چنین موقعیتی قرار داشته ایم. همه ما پیام هایی را فرستاده یا گفته ایم که دوست داشتیم آنها را پس بگیریم. 

استفاده از پیامک یا هر ابزار پیام رسانی، بدترین کاری است که می توانیم در چنین مواقعی انجام دهیم.

به جای پیامک شخصاً در مورد موضوع بحث و گفتگو کنید.

اگر شخصا برای حل مشکلات خانوادگی اقدام کنیم، به موضوع اشراف بیشتری خواهیم داشت و شاید خیلی از موارد تنش زا مطرح نکنیم.

مشکلات خانوادگی در مهارت مشگل گشایی

3. اشتباهات دیگران و خودتان را بپذیرید

شما می توانید دوستانتان را انتخاب کنید، ولی نمی توانید خانواده را انتخاب کنید. شاید بتوانید از دیگران دل بکنید ولی از خانواده مسلماً نمی‌توانید!

 • پس فهمیدن اینکه اعضای خانواده هم خطا می کنند، ولی هنوز شما می توانید آنها را دوست داشته باشید، اولین پله برای حل مشکلات بلند مدت است.
 • سعی کنید دلیل رفتارهای افراد را تشخیص دهید.
 • اشتباهات خودتان را هم قبول کنید.  سرزنش ها را قبول کنید وقتی که لایق آن هستید.
 • بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که شما برای معذرت خواهی پیش قدم شوید. حتی زمانی که شما اطمینان دارید که هیچ تقصیری ندارید…

مشکلات زندگی مشترک

مشکلات زندگی مشترک جزء جدایی ناپذیر و غیر قابل انکار هر زندگی مشترکی است. مشکلات زندگی مشترک می تواند مالی ، عاطفی ، جنسی، اخلاقی و… باشد. هر زندگی مشترکی در هر سطح کیفی مشکلات و دغدغه های خاص خود را دارد. مشکلات زندگی مشترک گاه نرمال است و جای نگرانی خاصی ندارد و گاهی بی رحم است. چرا که زندگی غیر قابل پیش بینی می باشد. اینکه توقع داشته باشیم که در زندگی مشترک هرگز ناراحتی، بحث، مشاجره و مشکلات نباشد و فانتزی به آن نگاه کنیم، خود دلیل بسیاری از مشکلات زندگی مشترک است. چرا که اگر انتظار و نگرش فرد از زندگی مشترک یک رویای شیرین عاری از درد و رنج باشد، کوچک ترین پیشامد و اختلافی را یک واقعه بزرگ خارج از حد تحمل تلقی می کند.

واقع بین بودن کمک می‌کند که در مقابل جبر زندگی و مشکلات زندگی مشترک و چالش هایی که برای آزمودن ما سر راه مان قرار می گیرد، به جای شانه خالی کردن و فرار از مشکلات به دنبال کلید حل آن ها بگردیم.

سختی در کار در مهارت های مشگل گشایی

ضعف در ارتباط گیری

تمام مشکلات زندگی مشترک از ضعف طرفین در ارتباط سرچشمه می‌گیرد و مشکل اصلی آنجایی خود را نشان می دهد که زوجین به خوبی دارای مهارت گفت و گو نیستند. طبیعی است هنگامی‌که درگیر تماشای تلویزیون یا کار‌کردن با گوشی همراه خود هستید یا حتی سرگرم تماشای مسابقه‌ی ورزشی هستید، نمی‌توانید با همسر خود ارتباط برقرار کنید.

مشکلات زندگی در مهارت های مشکل گشایی

مسائل مالی

مسائل مالی ممکن است در دوران نامزدی هم نمایان شوند. به‌هرحال همسران باید به صورت جدی در مورد این مسائل باهم صحبت کنند. سعی نکنید از ابتدا خودتان را جوری نشان بدهید که پول برایتان مهم نیست. این سرچشمه همه مشکلات مالی است.

کارهای خانه

ممکن است هر دوی شما شاغل باشید و حتی بیشتر از یک شغل در بیرون از خانه داشته باشید، اما فراموش نکنید که کارهای خانه نیز باید به‌صورت عادلانه میان شما تقسیم شود و فقط وظیفه یکی از شما نیست…

کشمکش ها

مشاجره‌ها و کشمکش‌ها بخشی از زندگی مشترک هستند، اما اگر احساس می‌کنید که این مشاجره‌ها روز به‌ روز بیشتر تکرار می‌شوند، باید زندگی‌تان را از این روال سمی و خطرناک بیرون بکشید!

برای غلبه بر این کشمکش‌ها باید خشم خود را کنترل کنید و با آرامش به مسائل و مشکلات اساسی نگاه کنید.

کشمکش های خانوادگی در مهارت های مشکل گشایی

اعتماد

اعتماد، جزء جدایی‌ناپذیری از یک رابطه است. اگر احساس می‌کنید مسائل مهمی وجود دارد که باعث سلب اعتماد شما از همسرتان می شود، دقت کنید صادقانه رفتار کنید و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید…


نویسنده:امیر حسین حقگوی
نویسنده:امیر حسین حقگوی از تیم گام برتر مربی و مدرس مهارت های ارتباطی

 1. رهگذر

  درضمن من نمیدونستم برخوردبامشکلات روش داره . مقاله شما گذاشت اینو بفهمم. فوق العاده س .چقد ساده و روان

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم و مقاله براتون مفید بوده…ممنون از نظر لطفتون

 2. رهگذر

  سلام. من روشم توی حل مشکلات سالهاست که خودخوری و درون ریزیه که متاسفانه این خودخوری و درون ریزی کارخودشو کرد وبیمار شدم . حالا بعد از سالها دارم روش درست برخورد بامشکلات رو می اموزم وسالم زندگی کردن رو تجربه میکنم. خداروشکر.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بسیار هم عالی. بهتون تبریک میگیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید

   امیدوارم همین طور پرقدرت پیش برید و موفق باشید

 3. زهرا

  سلام مدل توضیحتون عالی بود ممنون

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام
   خیلی ممنون بابت نظر خوبتون و انرژی مثبتی که به ما می‌دهید

 4. رقیه کریمی

  هر گاه مسئله ای پیش آمد باید مسئله را حل کرد نه این که پاک کرد

  پاسخ دادن
  1. کاملاً درسته
   ممنون از شما

 5. سهیلا کریمی

  کامل و مفید ?????????

  پاسخ دادن
  1. ممنون از همراهی شما

 6. sahar aliverdi

  بی نظیرررر عالییییی مرسی از مقاله ی آموزندتون

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم

 7. حسین نژاد

  خیلی خوب بود

  پاسخ دادن
 8. hajiali

  با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت مجموعه گام برتر
  خيلي خوب و مفيد بود با تشكر از آقاي حق گو
  موفق باشين ??

  پاسخ دادن
 9. محمد

  عرض سلام و خسته نباشید خدمت تیم گام برتر
  واقعا باید به آقای حقگو تبریک گفت که چنین مقاله مفید و پر کاربرد را نوشته اند
  به امید پیشرفت روز افزون استاد حقگو

  پاسخ دادن
 10. Ali

  بسیار عالی و کاربردی بود
  به نظر در جامعه ای که مردم مشکلات ارتباطی زیادی دارن با دونستن این قواعد حداقل، نه خودخوری میکنن،نه دایورت که بعدا مشکل بزرگ شه و نه واکنش تنش زا
  و اول از همه خودشون راحت هستن.
  بسیارعالیییی???

  پاسخ دادن
 11. Meisam hemati

  استاد حقگو حقا که حق گفتی!!!!
  در یک جمله فقط میشه گفت:عالی بود!!
  استفاده کردیم!
  با تشکر از زحمات استاد مصطفایی عزیز

  پاسخ دادن
 12. Pariya

  Aaaliii bod omidvaram hamintori por ghodrat edame bedid

  پاسخ دادن
 13. Mahdi_hoseinnejhad

  عالیییییی بوود خییلییی میشه از مطالبش استفاده کرد…. ممنونم از نویسنده عزیز ?❤️

  پاسخ دادن
 14. Tara ghasemi

  خیلی عالی بود علاوه بر اینکه خودم استفاده دارم میکنم به دیگران هم میگم

  پاسخ دادن
 15. ناشناس

  عالی بود
  چون نویسنده عالیه

  پاسخ دادن
 16. ناشناس

  عالی بود
  چون نویسنده عالیه

  پاسخ دادن
 17. مختاری

  دمت گرم.من که خیلی استفاده کردم.لطفا هر وقت مقاله جدید گذاشتید پیام بدید.
  شما کتابم نوشتید؟

  پاسخ دادن
 18. معصومه تیموری

  چقد عالی.تبریک میگم به اقای حقگو .واقعا کاربردی و مفید.موفقیتتون روز افزون استاد حقگو????

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --