ریسک پذیری

ریسک پذیری از جمله صفات و ویژگی های افراد موفق است و این در حالی است که افراد موفق بسیاری از دستاورد های خودشان را مدیون این صفت  می‌دانند. از آنجایی که ریسک پذیری کمک بسیاری در رسیدن به اهداف و آرزو های ما می‌کند پس اهمیت یادگیری مهارت ریسک کردن نیز بالا می‌رود. در این مقاله سعی داریم تا مقهوم دقیق ریسک پذیری را مطرح کنیم تا با آگاهی بیشتر این مهارت را تقویت کنید.

ریسک پذیری چیست؟
ریسک پذیری چیست؟

آنچه که در مقاله ریسک پذیری می‌خوانید:

 • ریسک پذیری چیست؟
 • آیا ریسک پذیری ترس دارد؟
 • چرا باید ریسک پذیر باشیم؟
 • ریسک پذیری در دیدگاه افراد موفق
 • تفاوت ریسک پذیری و ریسک کردن
 • فرق بین ریسک پذیری و حماقت

با ادامه این مقاله همراه باشید….

ریسک-مدیریت ریسک
مدیریت ریسک

ریسک پذیری چیست؟

ریسک پذیری (Risk-taking) واژه ای است که امروزه در بسیاری از مکالمات روز مره از آن استفاده می‌شود. ریسک پذیر بودن یک ویژگی و صفت درونی انسان ها است که از بدو تولد در وجود آن ها نهادینه شده است.

شاید این سوال برای شما پیش آید که چرا با وجود ذاتی بودن ریسک پذیری برخی از افراد این ویژگی را ندارند یا بسیار در وجودشان کمرنگ است. شاید به این خاطر است که در کودکی والدین و اطرافیان با ایجاد ترس هایی باعث کمرنگ شدن این ویژگی در آن ها شده اند که در بزرگسالی این ویژگی به شکلی کمرنگ نمایان شده است.

اگر بخواهیم بهتر به این موضوع بپردازیم باید بگوییم که ریسک پذیری یعنی حرکت از نقطه  A به نقطه B بدون اینکه تا حالا آن را تجربه کرده باشیم. ریسک پذیری یک ترس نیز به همراه خودش دارد. ترسی که به علت این حرکت از نقطه A به نقطه B بوجود آمده است.

دلیل ایجاد این مدل ترس ها به خاطر ناشناخته بودن نقطه B است چرا که ذهن انسان به گونه ای است که در مقابل چیزها و مکان های ناشناخته کمی محتاط است. از آنجایی که ذهن ما وظیفه دارد از ما در مقابل هرگونه تهدیدی محافظت کند پس برای انجام کارهای ناشناخته نیز این ترس را در ما ایجاد می‌کند و مارا از انجام آن به نوعی دور می‌کند.

 

ریسک-مدیریت ریسک
ریسک

آیا ریسک پذیری ترس دارد؟

قطعاً ریسک پذیر بودن ترس دارد اما این نوع ترس ها حقیقت ندارند و در واقع به خاطر مکانیزم و عملکرد ذهن هستند که این ترس ها ایجاد می‌شود که در مقاله ترس چیست؟چرا می ترسیم؟ به صورت مفصل به ابعاد مختلف آن و همچنین راه های مقابله با ترس پرداخته ایم.

در واقع ذهن به گونه ای خلق شده که انسان را از خطر حفظ کند و در همین حالت موجود، در یک نقطه امن بدون حرکت نگاه دارد. چرا که حرکت و تجربه کردن کارهای مختلف ممکن است آسیبی به شما وارد کند و ذهن وظیفه خودش می‌داند تا شما را از این خطرات دور کند. البته این گونه خطرات در بیشتر مواقع فقط ساخته ذهن است و احتمال وقوع آن ها  به شدت پایین است.

ریسک پذیری باعث رشد و پیشرفت می‌شود
ریسک پذیری باعث رشد و پیشرفت می‌شود

تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند متوجه این شده اند که بیشتر ترس ها واقعی نیستند و ذهن انسان این ترس ها را برای او نمایان می‌کند. همانگونه که گفته شد ذهن نسبت به ناشناخته ها از خود واکنش تدافعی نشان می‌دهد و سعی دارد افراد را در محدوده امن خودشان که تجربه نکردن ناشناخته هاست باقی بگذارد.

ناشناخته ها برای افراد یه چالش به حساب می‌آیند که با رفتن به این چالش ها و ریسک ها در واقع تجربه می‌کنند و در این حالت است که تغییر و رشد صورت می‌گیرد.

پس برای رشد قطعاً به ریسک کردن و رفتن به دل چالش ها نیاز است. همچنین که بسیاری از اساتید اهل فن می‌گویند که زندگی که بدون ریسک و چالش رشدی در پی آن ندارد و رشدی اگر نباشد مسلماً موفقیتی هم نخواهد بود.

ریسک پذیری باعث تغییر می‌شود
ریسک پذیری باعث تغییر می‌شود

چرا باید ریسک پذیر باشیم؟

ریسک کردن و ریسک پذیری آثار بسیار مثبت زیادی دارند که اهمیت ریسک پذیر بودن را نشان می‌دهد از جمله این که :

موقعیت های مناسب

موقعیت های مناسب همیشه در پس ریسک ها قرار دارند که با ریسک کردن و ریسک پذیری اتفاق می‌افتد. همچنین بسیاری از افراد موفق تنها علت موفقیت خودشان را ریسک پذیر بودنشان می‌دانند و از این غافل نیستند که تجربه ناشناخته ها نه تنها باعث رشد آن ها و رسیدن به موفقیتشان می‌شود بلکه زندگی آنها را نیز تغییر داده و رو به بهتر شدن می‌برد.

ریسک پذیری فرصت ساز است
ریسک پذیری فرصت ساز است

افزایش اعتماد به نفس

از دیگر آثار ریسک پذیری این است که باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. کسی که ریسک می‌کند تقلید کننده نیست و خودش رهبری خودش را بر عهده گرفته است که این نشان از اعتماد به نفس بالای اوست. افرادی که رهبری خودشان را بر عهده دارند تحت تاثیر گفته های اطرافیان خود قرار نمی‌گیرند و از مسیر رشد دست بر نمی‌دارند.

در حقیقت افرادی که اعتماد به نفس بالایی ندارند و در انجام کارهایشان از افرادی که هیج تخصصی ندارند مدام راهنمایی می‌گیرند که از به خطر افتادن دوری کنند. اما غافل از اینکه این تقلید از افراد نا آگاه نه تنها آن ها را به موفقیت نمی‌رساند، بلکه به شکست و خودکم بینی هم منجر می‌شود که همه این مسائل از اعتماد به نفس افراد کم می‌کند.

برای افزایش این اعتماد به نفس و تقلید نکردن از افراد نا آگاه و غیر متخصص، باید سعی کنند از ریسک ها و چالش های کوچک شروع کند تا با موفقیت در این ریسک های کوچک به مرور باعث افزایش خود باوری و اعتماد به نفسشان شوند.

ریسک پذیری اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد
ریسک پذیری اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد

ریسک پذیری در دیدگاه افراد موفق

افرادی که دید مثبتی نسبت به ریسک کردن دارند می‌دانند که چیزی به اسم شکست وجود ندارد و در همه ریسک کردن ها یادگیری وجود دارد و اینها باعث رسیدن به موفقیت می‌شود. پس از ریسک کردن نمی‌ترسند و با آغوشی باز به استقبال آن می‌روند.

به عنوان مثال بیل گیتس وقتی مایکروسافت را تأسیس کرد خطرات و ریسک های بسیاری را به جان خرید. او مجبور شد برای ایجاد مایکروسافت دانشگاه را ترک کند. او با توجه به دیدگاه خودش که کامپیوتر شخصی را ابزاری مفید در هر دفترکار و خانه می‌دانست، ریسک بزرگی را پذیرفت.

بیل گیتس قدم در مسیری ناشناخته نهاده بود و برای رسیدن به موفقیت دست از تلاش بر نمی‌دارد. در نتیجه، همه این تلاش‌ها زمانی که شرکت بیل گیتس به غول تکنولوژی به ارزش میلیاردها دلار در دنیا تبدیل شد، جبران شد.

همچنین هنری فورد مخترع مشهور خودرو، مسیری بسیار تخیلی را در پیش گرفت. او قیمت‌ها را به طرز شدیدی کاهش داد اما توانست تقاضای خرید برای مدل T را برآورده کند. فورد مجبور شد برای رفع نیازهای مصرف‌کننده دست به خطر بزرگی بزند. او زمان‌های کاری را کاهش داد ولی حداقل دستمزد را برای کارگران افزایش داد تا بهره‌وری افزایش یابد. این اقدام فورد گرچه اقدامی خطرناک به نظر می‌رسید ولی توانست دنیای خودرو را فتح کند.

همانگونه که مشخص است این افراد بزرگ و نامدار در دنیا، با رفتن به دل ریسک توانستند به این جایگاه و موقعیت های مناسب دست پیدا کنند.

ریسک-مدیریت ریسک
مدیریت ریسک

تفاوت ریسک پذیری و ریسک کردن

شاید در نگاه اول فکر کنید که ریسک پذیری همان ریسک کردن است اما باید بدانید که تفاوتی بین این دو وجود دارد. همانگونه که مطرح شد ریسک پذیری یک ویژگی است که از بدو تولد همه ی افراد وجود دارد همچنین ریسک پذیری در انسان ها یک صفت است.

اما ریسک کردن به نوعی یک مهارت است همانند دیگر مهارت هایی که در زندگی می‌توانیم با آگاهی و تمرین آن را کسب کنیم. بنابر این ممکن است هر فردی ویزگی ریسک پذیری را دارا باشد اما در ریسک کردن که یک مهارت است ضعف داشته باشد.

به عنوان مثال پر خاشگری و زود از کوره در رفتن یک صفت اخلاقی است اما اینکه چقدر با اصول و راه کارهای مدیریت خشم آشنا هستید یک مهارت است که به این ترتیب ریسک پذیری با مهارت ریسک کردن متفاوت است که افراد بسیاری تفاوت این دو را به خوبی نمی‌دانند.

ریسک پذیری یک ویژگی است
ریسک پذیری یک ویژگی است

فرق بین ریسک پذیری و حماقت

بین ریسک پذیری و حماقت یک فرق کوچکی وجود دارد که بعضاً ممکن است اشتباه گرفته شود. افراد ریسک پذیر برای کاری که قصد انجام آن را دارند تحقیق می‎کنند و تا خودشان به مسئله واقف نشده باشند، کار را شروع نمی‌کنند.

ولی افرادی که حماقت می‌کنند افرادی هستند که بی گدار به آب می‌زنند و بدون تحقیق شروع به انجام آن کار می‌کنند و غالباً سعی دارند که با این مدل از کارها خودشان را با اعتماد به نفس بالایی نشان دهند. اما آن ها اعتماد به نفس کاذب دارند و سعی دارند خود را به دیگران اثبات کنند.

پس ریسک کردن به این معنا نیست که بدون هیچ تحقیق و در نظر گرفتن جوانب مختلف به میدان برویم و شروع به انجام کار کنیم. بلکه باید به کمک مهارت مدیریت ریسک در شرایط های مختلف تصمیم های درستی را بگیریم .

ریسک-مدیریت ریسک
ریسک

نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر


 1. میناکریمی

  خیلی خوبه که از منطقه ی امن خودمون بیرون بیایم و با یه ۲ ۲ تا ۴ تا کردن به سمت مسیری بریم که تا به حال نرفتیم.

  پاسخ دادن
 2. منیر سادات حسینی

  ممنون از مقاله خوبتون
  من در جایی خوندم ریسک پذیری ذات کارآفرینی است

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   کاملا درسته
   به زودی مقالش در سایت قرار داده میشه
   ممنون از توجه شما

 3. فیروزه حاجی قنبری

  ممنونم از مقاله خوبتون.ربسک پذیری به نظر من یعنی ۸۰درصد امکان برد هست ۲۰درصد امکان باخت

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   ریسک هوشمندانه و مفید ریسکی است که مزایایش به معایبش بیارزد
   ممنون از شما

 4. مهدوی

  سلام .مقاله جالبی بود .تا به حال ریسک کردن نگاه مثبتی نداشتم ولی شما ریسک پذیری رو با نگاه منطقی همراه کردید این طوری راه درست وپیشرفت وسود فراوان به همراه خواهد داشت .ممنون.

  پاسخ دادن
 5. صغری تیموری

  سلام ریسک منطقی خیلی خوب است ومارا به هدفمان نزدیک میکند.ممنون ازنکات خوبتون

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر
 6. کیانمهر

  سلام اگرکه آگاهانه وباتحقیق کاری رو انجام بدیم مسلما ریسک کمتری هم درپی داره ولی بدون هیچ اطلاعی وارد کاری شدن خیلی خطرناک هست

  پاسخ دادن
 7. پریزاد

  سلام ریسک کردن خیلی شجاعت میخواد ولی وقتی یکبار ریسک کنیم برای کارهای بعدی خیلی از ترس ها از بین میرن . 🌹🌹

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   در واقع چیزی که اهمیت داره ، تشخیص ریسک منطقی است
   متشکرم

 8. حمیده فعال

  مطالب بسیار مفیدی بود

  پاسخ دادن
 9. معصومه شاهری

  سلام.ریسک پذیر بودن لازمه ان اعتماد به نفس است.جالب بود.ولی بازهم باید مقاله رو بخونم.سپاس

  پاسخ دادن
 10. صفری

  سلام
  ریسک پذیری باعث میشه فرد قدم در راه هایی بزاره ک تا حالا نزاشته واز درجا زدنهایی پی در پی نجات پیدا کنه و وارد یه برهه ی تازه ای از زندگیش بشه ک منجر به بروز استعدادها و پیشرفت در زندگی و رسیدن ب ارزوهاش بشه

  پاسخ دادن
 11. سمیه تیموری

  سلام
  مقالتون خیلی مفید بود

  پاسخ دادن
 12. Pariya_amirpor

  سلام کاملا درسته ریسک کردن میتونه خیلی موقعیتای خوبی رو برامون باز کنه ادم همیشه باید اهل ریسک باشه خیلی خیلی مقاله عالی بود مرسی:)

  پاسخ دادن
 13. nemati

  درود بر شماااا☺

  ریسک پذیررر بااشیم تا درجااات موفقیت رو جهشی طی کنیممم ☺🙃👏👏🎉❣🎉🍃🎈🎉🎈🎉

  پاسخ دادن
 14. mahdiyeh faraji

  واقعا موضوع خیلی خوبی بود ….ریسک پذیری مارو به جاهای خوبب میرسونه امیدوارم که همه گام برتری ها از منطقه امن خودشون بیرون بیان و زندگی خوبی بسازن

  پاسخ دادن
 15. رقیه کریمی

  سلام نکات خوبی یاد گرفتم و استفاده کردم

  پاسخ دادن
 16. سهیلا

  زنده باشید و ممنون بابت مقاله خوبتون
  🌺🌺🌺🌺🌺🙏

  پاسخ دادن
 17. سهیلا کریمی

  ریسک پذیرترین انسانها همیشه ابداع میکنن و میافرینند
  زیبا بود🌺🌺🌺🌺🌺🎸🎸🎸

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   بله درسته. به خاطر همین بیشتر کسانی که کار مهمی برای دنیا انجام دادند، ریسک کردند تا این اتفاق افتاده…

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link