ریسک پذیری

ریسک پذیری از جمله صفات و ویژگی های افراد موفق است و این در حالی است که افراد موفق بسیاری از دستاورد های خودشان را مدیون این صفت  می‌دانند. از آنجایی که ریسک پذیری کمک بسیاری در رسیدن به اهداف و آرزو های ما می‌کند پس اهمیت یادگیری مهارت ریسک کردن نیز بالا می‌رود. در این مقاله سعی داریم تا مفهوم دقیق ریسک پذیری را مطرح کنیم تا با آگاهی بیشتر این مهارت را تقویت کنید.

ریسک پذیری چیست؟
ریسک پذیری چیست؟

قبل از این برویم سراغ خواندن این مقاله، توصیه می‌کنم که حتماٌ نگاهی به موضوعاتی که قرار است با آن‌ها روبه رو شویم داشته باشید. این کار باعث می‌شود که تصور خیلی کوتاهی از چیزی که قرار است با آن روبه رو شوید داشته باشید و ذهن خودتان درگیر موضوعی که می‌خواهید یاد بگیرید کنید. 

 • ریسک چیست؟
 • ریسک پذیری چیست؟
 • آیا ریسک پذیری ترس دارد؟
 • چرا باید ریسک پذیر باشیم؟
 • ریسک پذیری در دیدگاه افراد موفق
 • تفاوت ریسک پذیری و ریسک کردن
 • فرق بین ریسک پذیری و حماقت

شروع هر کاری همیشه سخت بوده و هست. به یاد دارید وقتی که در پایه اول بتدایی تحصیل می‌کردید، چقدر سختی کشیدید تا توانستید خواندن و نوشتن را یاد بگیرید. ساده نبود که هر روز کلی تکلیف و سر مشق را کامل کنید، اما این کار را کردید. وقتی که یک سال بزرگ‌تر شدید، دیدید که پایه دوم چقدر ساده‌تر از پایه اول بوده است! یعنی فقط کافی بود که قدم اول مدرسه را محکم و قوی بردارید. خب، ریسک پذیری هم همینطور است. اگر محکم شورع کنیم به ریسک کردن. نتایج خوب از در و دیوار بر سر شما فرود می‌آیند. پس برای این که یک شروع قوی داشته باشیم، حتماً مقاله‌ راه‌های افزایش اعتماد به نفس را مطالعه کنید. 

بزرگ‌ترین-ریسک-این-است-که-هیچ-ریسکی-نکنی
بزرگ‌ترین-ریسک-این-است-که-هیچ-ریسکی-نکنی

ریسک پذیری

به عدم اطمینان و آگاهی از نتیجه ی یک عمل، ریسک می‌گویند. ریسک کردن، یکی سخت‌ترین کارهایی است که هر کسی شهامت انجام آن را ندارد و نمی‌تواند خطر آن را به جان بخرد. مثلاً کسی که می‌خواهد عمل جراحی قلب باز انجام دهد باید ریسک کند. ریسک عمل قلب باز آنقدر زیاد است که هر دکتری برای انجام آن دست به تیغ جراحی نمی‌برد. اصلاً کمتر دکتری وجود دارد که ریسک انجام این کار را بپزیرد. با این که ریسک یکی از واژه‌های پر کاربرد بین گفت و گوهای ما است، اما ریسک پذیری انجام کارها آنقدر مشکل است که فقط در حد حرف آن را نگه می‌داریم. 

مهارت خطر پذیری را به سادگی می‌توان در خود ایجاد کرد. اما به یاد داشته باشید که شهامت در انجام این کار حرف اول را می‌زند. منظورم این نیست که بی گدار به آب بزنید و بدون هیچ فکر و اندیشه‌ای ریسک کنید و سرمایه گذاری کنید. نه اصلاً، حتماً تا انتها مقاله را بخوانید، خواهدی دید که این کار بدون ندیشه چیزی نیست جز حماقت!  

تمایل-به-ریسک-کردن-در-کارها-ممکن-است-کم-یا-زیاد-باشد
تمایل-به-ریسک-کردن-در-کارها-ممکن-است-کم-یا-زیاد-باشد

ریسک پذیری چیست؟

ریسک پذیری (Risk-taking) واژه ای است که امروزه در بسیاری از مکالمات روز مره از آن استفاده می‌شود. ریسک پذیر بودن یک ویژگی و صفت درونی انسان ها است که از بدو تولد در وجود آن ها نهادینه شده است.

شاید این سوال برای شما پیش آید که چرا با وجود ذاتی بودن ریسک پذیری برخی از افراد این ویژگی را ندارند یا بسیار در وجودشان کمرنگ است. شاید به این خاطر است که در کودکی والدین و اطرافیان با ایجاد ترس هایی باعث کمرنگ شدن این ویژگی در آن ها شده اند که در بزرگسالی این ویژگی به شکلی کمرنگ نمایان شده است.

اگر بخواهیم بهتر به این موضوع بپردازیم باید بگوییم که ریسک پذیری یعنی حرکت از نقطه  A به نقطه B بدون اینکه تا حالا آن را تجربه کرده باشیم. ریسک پذیری ترسی را نیز به همراه خودش دارد. ترسی که به علت این حرکت از نقطه A به نقطه B بوجود آمده است.

دلیل ایجاد این مدل ترس ها به خاطر ناشناخته بودن نقطه B است چرا که ذهن انسان به گونه ای است که در مقابل چیزها و مکان های ناشناخته کمی محتاط است. از آنجایی که ذهن ما وظیفه دارد از ما در مقابل هرگونه تهدیدی محافظت کند پس برای انجام کارهای ناشناخته نیز این ترس را در ما ایجاد می‌کند و ما را از انجام آن به نوعی دور می‌کند.

ریسک-پذیری-یعنی-انجام-دادن-کاری-بدون-این-که-نتیجه-آن-را-بدانید
ریسک-پذیری-یعنی-انجام-دادن-کاری-بدون-این-که-نتیجه-آن-را-بدانید

آیا ریسک پذیری ترس دارد؟

قطعاً ریسک پذیر بودن ترس دارد اما این نوع ترس ها حقیقت ندارند و در واقع به خاطر مکانیزم و عملکرد ذهن هستند که این ترس ها ایجاد می‌شود. در مقاله ترس چیست؟چرا می ترسیم؟ به صورت مفصل به ابعاد مختلف ترس و همچنین راه های مقابله با ترس پرداخته ایم که حتماً نباید فراموش کنید آن را بخوانید.

در واقع ذهن به گونه ای خلق شده که انسان را از خطر حفظ کند و در همین حالت موجود، در یک نقطه امن بدون حرکت نگاه دارد. چرا که حرکت و تجربه کردن کارهای مختلف ممکن است آسیبی به شما وارد کند و ذهن وظیفه خودش می‌داند تا شما را از این خطرات دور کند. البته این گونه خطرات در بیشتر مواقع فقط ساخته ذهن است و احتمال وقوع آن ها  به شدت پایین است.

ریسک پذیری باعث رشد و پیشرفت می‌شود
ریسک پذیری باعث رشد و پیشرفت می‌شود

تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند متوجه این شده اند که بیشتر ترس ها واقعی نیستند و ذهن انسان این ترس ها را برای او نمایان می‌کند. همانگونه که گفته شد ذهن نسبت به ناشناخته ها از خود واکنش تدافعی نشان می‌دهد و سعی دارد افراد را در محدوده امن خودشان که تجربه نکردن ناشناخته هاست باقی بگذارد.

ناشناخته ها برای افراد یک چالش به حساب می‌آیند که با رفتن به این چالش ها و ریسک ها در واقع تجربه می‌کنند و در این حالت است که تغییر و رشد صورت می‌گیرد.

پس برای رشد قطعاً به ریسک در زندگی و رفتن به دل چالش ها نیاز است. همچنین که بسیاری از اساتید اهل فن می‌گویند که زندگی که بدون ریسک و چالش رشدی در پی آن ندارد و رشدی اگر نباشد مسلماً موفقیتی هم نخواهد بود.

ریسک پذیری باعث تغییر می‌شود
ریسک پذیری باعث تغییر می‌شود

چرا باید ریسک پذیر باشیم؟

ریسک کردن و ریسک پذیری آثار بسیار مثبت زیادی دارند. البته ریسک راهبردی است که می‌تواند تأثیرات شگفت انگیزی را روی زندگی شما داشته باشد. از آثار این دو پدیده‌ای که امروزه بیشتر در بورس کاربرد دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

موقعیت های مناسب

موقعیت های مناسب همیشه در پس ریسک ها قرار دارند که با ریسک پذیری اتفاق می‌افتد. همچنین بسیاری از افراد موفق تنها علت موفقیت خودشان را ریسک پذیر بودنشان می‌دانند و از این غافل نیستند که تجربه ناشناخته ها نه تنها باعث رشد آن ها و رسیدن به موفقیتشان می‌شود بلکه زندگی آنها را نیز تغییر داده و رو به بهتر شدن می‌برد. بسیاری از افراد موفق مثل وارن بافت ریسک در سرمایه گذاری را انجام دادند که فراز و نشیب‌های زیادی را در آن داشتند.    

ریسک پذیری فرصت ساز است
ریسک پذیری فرصت ساز است

افزایش اعتماد به نفس

از دیگر آثار ریسک پذیری این است که باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. کسی که ریسک می‌کند تقلید کننده نیست و خودش رهبری خودش را بر عهده گرفته است که این نشان از اعتماد به نفس بالای اوست. افرادی که رهبری خودشان را بر عهده دارند تحت تاثیر گفته های اطرافیان خود قرار نمی‌گیرند و از مسیر رشد دست بر نمی‌دارند.

در حقیقت افرادی که اعتماد به نفس بالایی ندارند و در انجام کارهایشان از افرادی که هیج تخصصی ندارند مدام راهنمایی می‌گیرند که از به خطر افتادن دوری کنند. اما غافل از اینکه این تقلید از افراد ناآگاه نه تنها آن ها را به موفقیت نمی‌رساند، بلکه به شکست و خودکم بینی هم منجر می‌شود که همه این مسائل از اعتماد به نفس افراد کم می‌کند.

برای افزایش این اعتماد به نفس و تقلید نکردن از افراد نا آگاه و غیر متخصص، باید سعی کنند از ریسک ها و چالش های کوچک شروع کند تا با موفقیت در این ریسک های کوچک به مرور باعث افزایش خود باوری و اعتماد به نفسشان شوند. همچنین یکی از راه‌های افزایش این مهارت در خود، تقلید از روی افراد افرادی است که این ویژگی‌ را در خود دارند. خوشبختانه، ما مقاله را تحت عنوان ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا برای شما نوشته‌ایم که تقلید از روی این ویژگی‌ها می‌تواند اعتماد به نفس شما را حد بالایی افزایش دهد.

ریسک پذیری اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد
ریسک پذیری اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد

ریسک پذیری در دیدگاه افراد موفق

افرادی که دید مثبتی نسبت به ریسک کردن دارند می‌دانند که چیزی به اسم شکست وجود ندارد و در همه ریسک کردن ها یادگیری وجود دارد و اینها باعث رسیدن به موفقیت می‌شود. پس از ریسک کردن نمی‌ترسند و با آغوشی باز به استقبال آن می‌روند. قبل از این که برویم سراغ مثال دیدگاه جناب گیتس از این قضیه، آیا نقشه‌ای برای موفقیت خود کشیده‌اید. اگر جوابتان نه است حتماً مقاله نقشه راه موفقیت را بخوانید. اگر هم بله هست، بهتر است که نگاهی داشته باشید ببینید نقشه‌ای که کشید‌ه‌اید صحیح است یا غلط؟

به عنوان مثال بیل گیتس وقتی مایکروسافت را تأسیس کرد خطرات و ریسک های بسیاری را به جان خرید. او مجبور شد برای ایجاد مایکروسافت دانشگاه را ترک کند. غول کامپیوتری دنیا با توجه به دیدگاه خودش که کامپیوتر شخصی را ابزاری مفید در هر دفترکار و خانه می‌دانست، ریسک بزرگی را پذیرفت.

بیل گیتس قدم در مسیری ناشناخته نهاده بود و برای رسیدن به موفقیت دست از تلاش بر نمی‌دارد. در نتیجه، همه این تلاش‌ها زمانی که شرکت بیل گیتس به غول تکنولوژی به ارزش میلیاردها دلار در دنیا تبدیل شد، جبران شد.

همچنین هنری فورد مخترع مشهور خودرو، مسیری بسیار تخیلی را در پیش گرفت. او قیمت‌ها را به طرز شدیدی کاهش داد اما توانست تقاضای خرید برای مدل T را برآورده کند. مدیر عامل کارخانه فورد مجبور شد برای رفع نیازهای مصرف‌کننده دست به خطر بزرگی بزند. او زمان‌های کاری را کاهش داد ولی حداقل دستمزد را برای کارگران افزایش داد تا بهره‌وری افزایش یابد. این اقدام فورد گرچه اقدامی خطرناک به نظر می‌رسید ولی توانست دنیای خودرو را فتح کند.

همانگونه که مشخص است این افراد بزرگ و نامدار در دنیا، با رفتن به دل ریسک توانستند به این جایگاه و موقعیت های مناسب دست پیدا کنند.

ریسک-مدیریت ریسک
مدیریت ریسک

تفاوت ریسک پذیری و ریسک کردن

شاید در نگاه اول فکر کنید که ریسک پذیری همان ریسک کردن است اما باید بدانید که تفاوتی بین این دو وجود دارد. همانگونه که مطرح شد ریسک پذیری یک ویژگی است که از بدو تولد همه ی افراد وجود دارد همچنین ریسک پذیری در انسان ها یک صفت است.

اما ریسک کردن به نوعی یک مهارت است همانند دیگر مهارت هایی که در زندگی می‌توانیم با آگاهی و تمرین آن را کسب کنیم. بنابر این ممکن است هر فردی ویژگی ریسک پذیری را دارا باشد اما در ریسک کردن که یک مهارت است ضعف داشته باشد.

به عنوان مثال پر خاشگری و زود از کوره در رفتن یک صفت اخلاقی است اما اینکه چقدر با اصول و راه کارهای مدیریت خشم آشنا هستید یک مهارت است که به این ترتیب ریسک پذیری با مهارت ریسک کردن متفاوت است که افراد بسیاری تفاوت این دو را به خوبی نمی‌دانند.

ریسک پذیری یک ویژگی است
ریسک پذیری یک ویژگی است

فرق بین ریسک پذیری و حماقت

بین ریسک پذیری و حماقت یک فرق کوچکی وجود دارد که بعضاً ممکن است اشتباه گرفته شود. افراد ریسک پذیر برای کاری که قصد انجام آن را دارند تحقیق می‎کنند و تا خودشان به مسئله واقف نشده باشند، کار را شروع نمی‌کنند.

ولی افرادی که حماقت می‌کنند افرادی هستند که بی گدار به آب می‌زنند و بدون تحقیق شروع به انجام آن کار می‌کنند و غالباً سعی دارند که با این مدل از کارها خودشان را با اعتماد به نفس بالایی نشان دهند. اما آن ها اعتماد به نفس کاذب دارند و سعی دارند خود را به دیگران اثبات کنند.

پس ریسک کردن به این معنا نیست که بدون هیچ تحقیق و در نظر گرفتن جوانب مختلف به میدان برویم و شروع به انجام کار کنیم. بلکه باید به کمک مهارت مدیریت ریسک در شرایط های مختلف تصمیم های درستی را بگیریم .

در نهایت ریسک پذیری…

ریسک پذیری یکی از آن دسته مهارت‌هایی است که می‌تواند شما را به موفقیت‌های بزرگی برساند. در حقیقت تنها رازی که بین افراد موفق وجود دارد، ریسک کردن است. اصلاً ریسک کردن به زندگی آن‌ها گره خورده است. به عبارتی عادتی را برای خودشان به وجود آورده‌اند که وقتی موقعیت خطراناکی را حس می‌کنند، ریسک آن را می‌پذیرند و شروع به انجام آن می‌کنند.

خلاصه، زندگی بدون ریسک کردن معنی ندارد. اگر ریسک نکنید، زندگی یک نواختی را خواهید داشت و زیاد از آن موقعیتی که در آن هستید راضی نخواهید بود. ریسک پذیری پنجره‌ای جدیدی رو به سوی زندگی است. پنجره‌ای که اگر آن‌ها را باز کنید، حتماً اتفاقات خوب در انتظار شما خواهد بود. 


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات


 1. mona

  مقاله قشنگی بود. ولی چطور باید روحیه ریسک پذیری داشته باشیم؟
  تو این مقاله فقط بررسی درباره ریسک داشتید و دلیل این که باید ریسک پذیر باشیم را گفتید.
  البته شما در زیسک پذیری در بازار بورس را هم آموزش می‌دهید؟

  پاسخ دادن
  1. محمدرضا شهری | پشتیبانی گام برتر

   این که باید چطور ریسک پذیر باشیم؟ تا جایی مرتب می‌شود به بحث اعتماد به نفس که توصیه می‌کنم مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس را مطالعه کنید. و اما درباره سؤال دوم باید بگویم نه. ما فعالیتی در این زمینه نداریم. کار ما در زمینه مهارت های رشد فردی و موفقیت است.

 2. سید علیرضا نوری

  سلام بار اولم بود به سایت تون مراجعه میکنم !
  مطالب تون واقعا عالی و قابل درک بود !
  تشکر از وجودتون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   خوشحالیم که به جمع کاربران ما اضافه شدین و رضایت هم داشتین. امیدوارم همین طور با قدرت ما رو دنبال کنید تا ما هم بتونیم با مطالبمون به شما کمک کنیم.

   موفق باشید…

 3. میناکریمی

  خیلی خوبه که از منطقه ی امن خودمون بیرون بیایم و با یه ۲ ۲ تا ۴ تا کردن به سمت مسیری بریم که تا به حال نرفتیم.

  پاسخ دادن
  1. سپاس از همراهی شما

 4. منیر سادات حسینی

  ممنون از مقاله خوبتون
  من در جایی خوندم ریسک پذیری ذات کارآفرینی است

  پاسخ دادن
  1. کاملا درسته
   به زودی مقالش در سایت قرار داده میشه
   ممنون از توجه شما

 5. فیروزه حاجی قنبری

  ممنونم از مقاله خوبتون.ربسک پذیری به نظر من یعنی ۸۰درصد امکان برد هست ۲۰درصد امکان باخت

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ریسک هوشمندانه و مفید ریسکی است که مزایایش به معایبش بیارزد
   ممنون از شما

 6. مهدوی

  سلام .مقاله جالبی بود .تا به حال ریسک کردن نگاه مثبتی نداشتم ولی شما ریسک پذیری رو با نگاه منطقی همراه کردید این طوری راه درست وپیشرفت وسود فراوان به همراه خواهد داشت .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درسته
   ممنون از شما

 7. صغری تیموری

  سلام ریسک منطقی خیلی خوب است ومارا به هدفمان نزدیک میکند.ممنون ازنکات خوبتون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از همراهی شما کاربر گرامی

 8. کیانمهر

  سلام اگرکه آگاهانه وباتحقیق کاری رو انجام بدیم مسلما ریسک کمتری هم درپی داره ولی بدون هیچ اطلاعی وارد کاری شدن خیلی خطرناک هست

  پاسخ دادن
 9. پریزاد

  سلام ریسک کردن خیلی شجاعت میخواد ولی وقتی یکبار ریسک کنیم برای کارهای بعدی خیلی از ترس ها از بین میرن . ??

  پاسخ دادن
  1. سلام
   در واقع چیزی که اهمیت داره ، تشخیص ریسک منطقی است
   متشکرم

 10. حمیده فعال

  مطالب بسیار مفیدی بود

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما

 11. معصومه شاهری

  سلام.ریسک پذیر بودن لازمه ان اعتماد به نفس است.جالب بود.ولی بازهم باید مقاله رو بخونم.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از همراهی شما

 12. صفری

  سلام
  ریسک پذیری باعث میشه فرد قدم در راه هایی بزاره ک تا حالا نزاشته واز درجا زدنهایی پی در پی نجات پیدا کنه و وارد یه برهه ی تازه ای از زندگیش بشه ک منجر به بروز استعدادها و پیشرفت در زندگی و رسیدن ب ارزوهاش بشه

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درسته
   ممنون از شما

 13. سمیه تیموری

  سلام
  مقالتون خیلی مفید بود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 14. Pariya_amirpor

  سلام کاملا درسته ریسک کردن میتونه خیلی موقعیتای خوبی رو برامون باز کنه ادم همیشه باید اهل ریسک باشه خیلی خیلی مقاله عالی بود مرسی:)

  پاسخ دادن
 15. nemati

  درود بر شماااا☺

  ریسک پذیررر بااشیم تا درجااات موفقیت رو جهشی طی کنیممم ☺????❣??????

  پاسخ دادن
 16. mahdiyeh faraji

  واقعا موضوع خیلی خوبی بود ….ریسک پذیری مارو به جاهای خوبب میرسونه امیدوارم که همه گام برتری ها از منطقه امن خودشون بیرون بیان و زندگی خوبی بسازن

  پاسخ دادن
 17. رقیه کریمی

  سلام نکات خوبی یاد گرفتم و استفاده کردم

  پاسخ دادن
 18. سهیلا

  زنده باشید و ممنون بابت مقاله خوبتون
  ??????

  پاسخ دادن
 19. سهیلا کریمی

  ریسک پذیرترین انسانها همیشه ابداع میکنن و میافرینند
  زیبا بود????????

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   بله درسته. به خاطر همین بیشتر کسانی که کار مهمی برای دنیا انجام دادند، ریسک کردند تا این اتفاق افتاده…

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *