علائم کمبود اعتماد به نفس

علائم کمبود اعتماد به نفس مسئله ای است که برای افزایش اعتماد به نفس از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که برای رفع هر مشکلی ابتدا باید آن را شناخت، اعتماد به نفس نیز از همین قاعده مستثنی نیست. راه حل کمبود اعتماد به نفس در گام اول بدون شک شناخت علائم کمبود اعتماد به نفس است. با شناخت این علائم هشیار می شویم که دیگر در دام این ویژگی اذیت کننده گرفتار نشویم و بتوانیم با اعتماد به نفس مناسب به ادامه زندگی خود بپردازیم. در این مقاله 20 شانه و علامت را بیان می‌کنیم که باید شما آنها را باخود مقایسه کنید و در صورت داشتن آن نشانه ها در جهت رفع آنها اقدام نمایید تا عوارض کمبود اعتماد به نفس گریبان گیر شما نشود

علائم کمبود اعتماد به نفس
علائم کمبود اعتماد به نفس

در مقاله علائم کمبد اعتماد به نفس می‌خوانید:

 • علائم کمبود اعتماد به نفس 
 • از کجا بفهمیم اعتماد به نفس داریم؟
 • درمان اعتماد به نفس پایین

علائم کمبود اعتماد به نفس

اعتماد به نفس پایین علائمی دارد که برای بهبود آن باید علائم آن را بدانیم تا بتوانیم با آن مقابله کنیم. علائم کمبود اعتماد به نفس عبارت اند از:

 1. تظاهر به مشغله زیاد می‌کنند
 2. حزب باد هستند
 3. بیش از حد به ظاهر خود می‌رسند
 4. مبتلا به کمال گرایی هستند
 5. اغراق می‌کنند
 6. زبان بدن خوبی ندارند
 7. توانایی نه گفتن دارند
 8. بهانه جویی می‌کنند
 9. فکر می‌کند خوب نیستند
 10. از تغییر هراس دارند
 11. گوشه گیر هستند و از اجتماع دوری می‌کنند 
 12. آرام صحبت می‌کنند
 13. ترس از ابراز نظر دارند
 14. همه انتقادات را می‌پذیرند
 15. باور دارند که نمی‌توانند
 16. احساس عدم توجه دیگران به آن‌ها دست می‌دهد
 17. ترس از شروع کار جدید را دارند
 18. در برابر مشکلات کم طاقت هستند
 19. مقایسه های اشتباه می‌کنند
 20. خودشان را توجیه می‌کنند

بسیاری از افراد مطلع نیستند که اعتماد به نفس دارند یا نه، به دلیل کمبود شناخت در این زمینه افراد ممکن است دچار اشتباهات بزرگی شوند که در آینده برای آن‌ها گران تمام شود و کلی آن‌ها را از برنامه‌ای که دارند عقب بیندازد. از این رو ما تستی برای سنجش مقدار اعتماد به نفس شما قرار داده‌ایم که خیلی راحت مقدار اعتماد به نفس شما را مشخص می‌کند برای این که در این تست شرکت کنید، کافی است بر روی کلمه اعتماد به نفس کلیک کنید. در ادامه میتوانید مهم ترین علائم کمبود اعتماد به نفس را در کمتر از یک دقیقه در ویدئو زیر مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

1_ تظاهر به مشغله زیاد می‌کنند

یکی از ویژگی های افراد بی اعتماد به نفس این است که سعی می‌کنند، اغلب خود را بسیار پرمشغله و پرکار نشان دهند؛ تا از حضور در کنار دیگران خودداری کنند. اینگونه افراد اغلب به دلیل کمبود اعتماد به نفس از حضور در جمع و ارتباط با دیگران واهمه دارند.

این افراد با بهانه های مختلف برای خود مشغله تراشی می‌کنند تا بتوانند راحت تر از زیر بار این ارتباطات فرار کنند. افرادی که دارای مشکل کمبود اعتماد به نفس هستند، معمولاً تمایل چندانی ندارند که در کنار سایرین قرار بگیرند؛ زیرا فکر می‌کنند به حد کافی خوب نیستند و با حضورشان در جمع ممکن است برای آنها مشکلاتی ایجاد شود به همین دلیل ترجیح می‌دهند با دلایل بیهوده از این کار خودداری کنند.

تظاهر به پر مشغلگی از علائم کمبود اعتماد به نفس است
تظاهر به پر مشغلگی از علائم کمبود اعتماد به نفس است

2_حزب باد هستند

اصطلاح حزب باد به افرادی اطلاق می‌شود که موضوع مشخصی ندارند و مرتب سعی می‌کنند مواضع خود را مطابق با میل و رغبت دیگران تغییر دهند. افرادی که دچار کمبود اعتماد به نفس هستند معمولاً چنین ویژگی را دارند. اغلب این مورد از کمبود عزت نفس ناشی می‌شود که خوشبختانه، ما برای شما مقاله‌ای را به نام راهکارهای افزایش عزت نفس به راهکارهایی برای درمان آن پرداخته‌ایم.

آنها هرگز درباره یک موضوع نمی‌توانند جبهه خود را به طور دقیق مشخص کنند و همیشه تردید دارند. معمولاً تلاش می‌کنند موضع خود را آنگونه نشان دهند که باب میل مخاطب شان باشد و موجب بهتر جلوه کردن آنها در نظر مخاطب شود. نظرات آن ها در هر لحظه تغییر می‌کند و نمی‌توانید بر روی عقاید و افکار آنها حساب کنید زیرا ممکن است جبهه گیری آن ها در هر لحظه تغییر کند.

افرادی که اعتماد به نفس ندارند موضع خود را با مخاطب هماهنگ می کنند
افرادی که اعتماد به نفس ندارند موضع خود را با مخاطب هماهنگ می کنند

3_بیش از حد به ظاهر خود می‌رسند

یکی از نشانه های افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند این است که آنها در رسیدن به ظاهر خود افراط می‌کنند. اغلب ممکن است از آرایش ها و لباس های تند و زننده که بسیار جلب توجه می‌نمایند، استفاده کنند. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند به این دلیل که در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل هستند، سعی می‌کنند ظاهر خود را به عنوان یک سلاح استفاده کنند و  با استفاده از آن نظر دیگران را به خود جلب نمایند.

از این رو اغلب مشاهده می‌کنید که در رسیدن به ظاهر خود دچار افراط هستند و از سوی دیگر به این دلیل که مرتب تصور می‌کنند ظاهر خوبی ندارند، سعی می‌کنند با انجام کارهای متفاوت ظاهر بهتر و موجه تری را برای خود بسازند. این مورد علاوه بر اعتماد به نفس به خودباوری هم ارتباط دارد، از آنجایی که با خودباوری می‌توانید دور همه افکار منفی را خط بکشید، توصیه می‌کنم که مقاله گام های عملی برای رسیده به خودباوری را مطالعه کنید. 

ظاهر غیر متعارف از علائم کمبود اعماد به نفس است
ظاهر غیر متعارف از علائم کمبود اعماد به نفس است

4_ مبتلا به کمال گرایی هستند

کمبود اعتماد به نفس ممکن است با خود کمال گرایی منفی را برای شما به همراه بیاورد . افرادی که اعتماد به نفس ندارند دچار وسواس در انجام امور می‌شوند. آن ها مرتب فکر می‌کنند کارهایی که انجام داده‌اند ناقص می باشد و آن گونه که باید و شاید نتوانسته اند آن کارها را به سرانجام برسانند؛ به همین علت به طور مرتب دچار استرس و اضطراب هستند چرا که فکر می کنند باید در هر زمینه‌ای بهترین باشند و ذره ای نقص در وجودشان نباشد. اما کمال گرایی مثبتی هم وجود دارد که باعث می‌شود کارها را به نحوه احسن انجام دهید. اگر علاقمند هستید از آن در جهت مثبت استفاده کنید، روی واژه کمال گرایی کلیلک کنید.

آن ها به دلیل اعتماد به نفس پایین دوست ندارند، این موضوع را بپذیرند که هر فردی ممکن است نواقصی داشته باشد و مدام در تلاش هستند که از هر لحاظ کامل به نظر برسند و هیچ‌کس آن ها را سرزنش نکند. به همین دلیل می‌توان رگه های کمال گرایی را به خوبی در آن‌ها مشاهده کرد.

افراد بی اعتماد به نفس سعی می کنند از هر لحاظ کامل به نظر برسند

5_ اغراق می‌کنند

افراد دارای کمبود اعتماد به نفس معمولاً سعی می‌کنند درباره زندگی خود اغراق کنند. آن ها اغلب حقایقی را در مورد زندگی خود مخفی می‌کنند و به جای آن سعی در بزرگنمایی بعضی از امور زندگی خود را دارند. این گونه افراد مرتب در تلاش هستند که به دیگران ثابت کنند زندگی آن ها از هر لحاظ بی عیب و نقص است تا نشان دهند که در شرایط ایده آل به سر می‌برند. که این مورد از علائم کمبود اعتماد به نفس در جوانان است و بیشتر در جوانان چشم می‌آید. 

تصور آنها این است که اگر درباره حقایق زندگی خود آنگونه که هستند با دیگران صحبت نمایند افراد از آن ها فاصله گرفته و آنها را طرد خواهند کرد ؛ به همین دلیل اعتماد به نفس این را ندارند که زندگی خود را همان گونه که هست بپذیرند و درباره آن با دیگران صادقانه صحبت کنند مرتب در حال اغراق و بزرگنمایی بیش از حد هستند و بدیهی است که این مسئله مشکلات دیگری را هم برای آنها به همراه خواهد داشت.

تمایل به پنهان کردن حقایق زندگی از علائم کمبود اعتماد به نفس است
تمایل به پنهان کردن حقایق زندگی از علائم کمبود اعتماد به نفس است

6_ زبان بدن خوبی ندارند

فردی که اعتماد به نفس ندارد معمولاً خمیده و با سر رو به پایین راه می‌رود. زبان بدن یکی از علائم کمبود اعتماد به نفس است. حالاتی که فرد بی اعتماد به نفس به خود می‌گیرد به گونه ای است که از حرکات و حالات زبان بدن او مشخص است. دقیقاً بر خلاف افراد با اعتماد به نفس که معمولاً در هنگام حرکت سر را رو به با بالا و سینه ها رو به جلو هستند. حالات بدن هر فردی بیانگر یک سری از پیام‌ها است که برای افراد کم اعتماد به نفس این پیام ها معمولا عدم اعتماد به نفسشان را نشان می دهد. اگر می‌خواهید از زبان بدن بیشتر بدانید و تکنیک‌های آن را یاد بگیرید پیشنهاد می کنم به مقاله چگونه زبان بدن خود را تقویت کنیم مراجعه کنید.

افرادی-که-خمیده-می‌نشینند-از-اعتماد-به-نفس-پایینی-برخوردار-هستند

7_ توانایی “نه گفتن” ندارند

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند معمولاً نمی‌توانند به دیگران نه بگویند؛ زیرا نگران این هستند که اگر نسبت به خواسته های دیگران جواب منفی دهند، اطرافیان خود را از دست داده و تنها شوند. به همین علت معمولاً نمی‌توانند در برابر خواسته‌های دیگران مخالفتی از خود نشان دهند و مرتب طبق خواسته آنها عمل می‌کنند. این موضوع یکی از موضوعات مهمی است که فرق بین آدم با اعتماد به نفس را از غیر با اعتماد به نفس مشخص می‌کند. پس از این رو ما برای شما مقاله‌ای را ترتیب داده‌ایم به نام قدرت نه گفتن که نه گفن را در برابر درخواست‌های نابه جا را برای شما به یک مسئله خیلی عادی تبدیل می‌کند.

این یکی از نشانه‌های بارز افراد فاقد اعتماد به نفس است. فردی که اعتماد به نفس دارد با در نظر گرفتن شرایط زندگی خود و علایقش نسبت به درخواست‌های دیگران پاسخ می‌دهد. اگر جایی احساس کند موضوعی با عقاید و یا علایق او هماهنگی ندارد به سادگی و در کمال احترام آن را رد می‌کند و از پذیرش آن خودداری می‌نماید.

اما فردی که مبتلا به کمبود اعتماد به نفس باشد نمی‌تواند این موضوع را مدیریت کند و همیشه دیگران را بر خود مقدّم می‌دارد و خواسته های آنها را اجابت می کند.

عدم توانایی نه گفتن از علائم کمبود اعتماد به نفس است
عدم توانایی نه گفتن از علائم کمبود اعتماد به نفس است

8_ بهانه جویی می‌کنند

فردی که به طور کامل دارای اعتماد به نفس باشد، زمانی که دیگران درباره اشتباهاتش با او صحبت می‌کنند واکنش تند و سریع نشان نمی‌دهد بلکه به صورت کاملاً منطقی به صحبت‌های شخص مقابل گوش داده و سعی می‌کند آن‌ها را در ذهن خود حلاجی کند تا متوجه شود در کدام قسمت دچار خطا و اشتباه شده است.

اما فردی که اعتماد به نفس نداشته باشد زمانی که دیگران از او انتقاد کنند بهانه‌جویی می‌کند و سعی بر این دارد که برای اشتباهات خود دلایل منطقی را جلوه دهد و از پذیرش آنها خودداری کند.

افرادی که اعتماد به نفس ندارند برای اشتباهات خود دلیل می آورند
افرادی که اعتماد به نفس ندارند برای اشتباهات خود دلیل می آورند

9_ مرتب فکر می‌کنند خوب نیستند

افرادی که اعتماد‌ به‌ نفس پایینی دارند اغلب درباره خود اینگونه فکر می‌کنند که به اندازه کافی خوب نیستند به همین علت مدام درگیر این موضوع هستند تا بتوانند به گونه‌ای توانایی‌های خود را افزایش دهند و در نظر دیگران خوب جلوه کنند.

آنها از پذیرش خودشان با تمام نقص ها و کاستی ها سر باز می‌زنند و توانایی این را ندارد که شخصیتشان را همانگونه که هست بپذیرند و به همین علت معمولاً دچار مشکل هستند و نمی‌توانند در این زمینه خودشان را قانع کنند که شخصیت آن ها با تمام توانایی هایشان به حد کافی خوب است.

توهم خوب نبودن از علائم کمبود اعتماد به نفس است
توهم خوب نبودن از علائم کمبود اعتماد به نفس است

10_ از تغییر هراس دارند

افراد فاقد اعتماد به نفس کافی در برابر تغییرات از خود مقاومت نشان می‌دهند زیرا نگران این موضوع هستند که تغییرات موجب شود شرایط به گونه‌ای تغییر کند که آنها دوست نداشته باشند و نتوانند آن را مدیریت کنند و به همین علت هیچ تلاشی برای اینکه بتوانند این موضوع را مدیریت کنند از خود نشان نمی‌دهند.

تنها سعی می‌کنند که شرایط را در حالت سکون نگه دارند تا از ایجاد هرگونه تغییری خودداری نمایند و آرامش خود را بر هم نزنند در واقع شاید بتوان اینطور گفت که فرد فاقد اعتماد به نفس هیچگونه تلاشی برای خروج از منطقه امن ذهنی خود نمی‌کند به همین دلیل است که از تغییرات به هیچ عنوان استقبال نخواهد کرد.

فرد بی اعتماد به نفس تلاشی برای خروج از منطقه امن ذهنی نمی کند
فرد بی اعتماد به نفس تلاشی برای خروج از منطقه امن ذهنی نمی کند

11_ گوشه گیر هستند و از اجتماع دوری می‌کنند

این مورد شاید واضح ترین و مهم ترین نوع از علائم کمبود اعتماد به نفس باشد. احتمالاً دیده‌اید افرادی را که به دلیل خجالت و کمرویی از جمع دوری می‌کنند و خیلی اجتماعی نیستند.

این مدل افراد نه تنها اکثر اوقات تنها هستند و حال خوبی را تجربه نمی‌کنند، بلکه بعضاً حال جمعی که در آن حضور دارند را هم بد می‌کنند و انرژی افراد را می‌گیرند. فکر می‌کنم شما هم این رفتار را بارزترین علامت افراد بدون اعتماد به نفس می‌دانید و اصلاً گوشه گیری را مترادف نداشتن اعتماد به نفس می‌دانید. درست است؟

علائم کمبود اعتماد به نفس - اعتماد به نفس چه می‌کند
علائم کمبود اعتماد به نفس – اعتماد به نفس چه می‌کند

12_ آرام صحبت کردن

وقتی با افرادی که آرام و سر به زیر هستند صحبت یا معاشرت می‌کنید، چه حسی به شما دست می‌دهد؟ رفت و آمد با این افراد را بیشتر می‌پسندید یا افرادی که فوق العاده پر انرژی و خوش صحبت هستند؟ مسلماً افراد پر انرژی را می‌پسندید. پس تا می‌توانید آرام صحبت نکنید چون شما را کم اعتماد به نفس نشان می‌دهد.

این نوع افراد معمولاً نمی‌توانند به خوبی صحبت کنند و معمولاً در جمع‌هایی که حضور پیدا می‌کنند سکوت اختیار می‌کنند و در یک گوشه‌ای ساکت می‌نشینند. خب، مسلماً بسیاری از افراد دوست دارند که در جمع‌ها شرکت کنند ولی به دلیل نداشتن شجاعت کافی و مهارت‌های لازم، نمی‌توانند کایر را برای خود از پیش ببرند. به همین منظور، ما برای شما مقاله‌ای به نام  آموزش فن بیان و راه‌های تقویت آن را ترتیب داده‌ای که مرده را زنده می‌کند. با جرئت می‌توانم بگویم که این مقاله یکی از جامع‌تریو کامل‌تری مقالات در زمینه فن بیان است که کمک فراوانی را به شما دوستان عزیز می‌تواند بکند.  

علائم کمبود اعتماد به نفس - موفقیت
علائم کمبود اعتماد به نفس – موفقیت

13_ ترس از ابراز نظر دارند

افراد بی اعتماد به نفس همیشه از بیان نظرات خود ترس دارند و نمی‌توانند آن را ابراز کنند. همچنین حتی اگر در بدترین شرایط هم قرار بگیرند که مقصر این شرایط کسی دیگر باشد، از او انتقاد نمی‌کنند. انتقادی که کاملاً صحیح و به جا است و حقشان است که آن را داشته باشند.

اما متأسفانه به دلیل نداشتن اعتماد به نفس یا خجالت و کمرویی، از بیان خواسته و انتقاد خود سر باز می‌زنند که این کار  آن ها، فقط باعث اذیت و آزار خودشان می‌شود و نه هیچ کس دیگر!

البته انتقاد نکردن و ترس از انتقاد کردن بیشتر به دلیل نداشتن عزت نفس است، کسی که به نظر خودش ایمان نداشته باشد، نمی‌تواند آن را بیان کند و فکر می‌کند که دیگران بهتر از او می‌دانند. برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید، توصیه می‌کنم مقاله راه های افزایش عزت نفس را بخوانید، در این مقاله 10 راهکار علمی آموزش داده شده است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید عزت نفس خودتان را به طرز شگفت انگیزی بالا ببرید.

علائم کمبود اعتماد به نفس - دستور زندگی
علائم کمبود اعتماد به نفس – دستور زندگی

14_ همهانتقادات را می پذیرند

همان طور که این افراد، نمی‌توانند از دیگران انتقاد کنند، به همان اندازه هم مورد انتقاد قرار می‌گیرند! انتقاد هایی که ممکن است بیجا و نادرست باشد. اما مشکل بزرگتر از جایی آغاز می‌شود که نداشتن اعتماد به نفس، مانع دفاع از خود در برابر انتقادات نا به جا می‌شود.

افراد بدون اعتماد به نفس معمولاً همیشه این طور هستند و بدون هیچ چون و چرایی انتقاداتی که به سمتشان روانه شده را می‌پذیرند و همین موضوع، حس خودباوری را از آنها می‌گیرد و دیگر سراغ انجام هیچ کاری نمی‌روند و در نهایت، باعث عدم موفقیتشان می‌شود.

علائم کمبود اعتماد به نفس - آنتونی رابینز
علائم کمبود اعتماد به نفس – آنتونی رابینز

15_ باور دارند که نمی‌توانند

همان طور که پیش تر هم گفتم، اگر حس خودباوری در ما از بین برود و باور “من نمی‌تواند” در ذهنمان شکل بگیرد، موفقیت از دسترسمان خارج خواهد شد. قدرت باور به خود می‌تواند معجزه کند و حتی بی استعدادترین و ناکارآمدترین افراد را به فردی کاملاً موفق تبدیل کند. اما متأسفانه افراد بدون اعتماد به نفس از داشتن نعمت قدرت باور به خود محروم هستند چون مدام با خود تکرار می‌کنند “من نمی‌توانم” و باور این قضیه باعث از بین رفتن فضای خوب ذهنی می‌شود که کلی اثرات منفی را به بار دارد.

پس حتماً حواستان باشد که هیچ گاه این جمله را با خود تکرار نکنید چون اعتماد به نفستان را از دست می‌دهید. شک نکنید که شما “می‌توانید.”

هر-چیزی-که-ذهن-انسان-بتواند-آن-را-درک-کند،-می‌تواند-به-ان-دست-پیدا-کند

16_ احساس عدم توجه دیگران به آن‌ها دست می‌دهد

وقتی اعتماد به نفس نداشته باشی، دائماً با خود فکر می‌کنی که دیگران به تو هیچ توجهی ندارند و اصلاً انگار تو را نمی‌بینند! چه احساس بدی است! واقعاً افراد بدون اعتماد به نفس چگونه با داشتن چنین احوالاتی زندگی می‌کنند؟ وقتی از دیگران و توجهشان نا امید شوید، مسلماً از زندگی و انجام کارهای جدید هم نا امید می‌شوید و قید همه اهداف و رویاهایت را می‌زنید. مگر نه؟

پس این ویژگی افراد بی اعتماد به نفس به قدری خطرناک است که می‌تواند در آینده و موفقیتشان تأثیر به سزایی داشته باشد. اگر این ویژگی را دارا هستید، پیشنهاد من این است که همین الآن برای از بین بردن آن کاری کنید چون ممکن است یک ساعت دیگر دیر باشد و باز هم موفقیتی را به خاطر داشتن حس مهم نبودن و دیده نشدن از دست بدهید.

علائم کمبود اعتماد به نفس - دیگران
علائم کمبود اعتماد به نفس – دیگران

17_ ترس از شروع کار جدید را دارند

وای بر این ترس بزرگ! ترسی که سد مستحکمی در برابر درخشیدن و موفقیت ماست. اگر ما نتوانیم هیچ کار جدیدی را شروع بکنیم، مسلماً زندگیمان در همین حد باقی خواهد ماند و هیچ پیشرفتی نخواهیم کرد در نتیجه، در منطقه امن ذهنیمان باقی می‌مانیم. منطقه ای که ما را از انجام کارهای جدید منع می‌کند و اعتماد به نفس، تنها نیرویی است که می‌تواند ما را از این منطقه خارج کند. غلبه بر ترس یکی از کارهای دسته اولی است که برای بالا بردن اعتماد به نفس ضروری است. پس به دلیل همین اهمیت، ما مقاله‌ای را به نام ترس چیست نوشته‌ایم. مقاله‌ای با راهکارهای بسیار زیبا که غلبه بر ترس‌ها را به کار خیلی آسانی تبدیل خواهد کرد.

نداشتن اعتماد به نفس، حضور ما در این منطقه را تضمین می‌کند و شک نکنید که اگر اعتماد به نفس خود را بالا نبریم، تا ابد در این منطقه امن خواهیم ماند. منطقه ای که همان طور که گفتم مانع شروع کارهای جدید و در نتیجه، عدم پیشرفت ما می‌شود.

علائم کمبود اعتماد به نفس - عزت نفس
علائم کمبود اعتماد به نفس – عزت نفس

18_  در برابر مشکلات کم طاقت هستند

افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، معمولاً تا به یک مشکل کوچکی بر می‌خورند؛ از ادامه مسیر نا امید می‌شوند و دیگر به سراغ کاری که انجام می‌دادند نمی‌روند! در حالی که همه بزرگان و افراد موفق دنیا در زندگیشان شکست های فوق العاده سخت و مهلکی داشته اند که هر کس دیگری جای آنها بود، ممکن بود زیر بار مشکلات کمر خم کند.

اما آن ها ایستادگی کردند و همین، عامل اصلی موفقیتشان شد. حال اگر ما بخواهیم بدون مشکل به موفقیت برسیم که دیگر موفقیت لذتی ندارد! همین سرسختی و پشتکار است که در نهایت به موفقیت ختم می‌شود. پس افرادی که اعتماد به نفس ندارید، حواستان باشد که در مسیر موفقیت مشکلات بسیار زیادی گریبان گیر شما خواهند بود و نباید با برخورد به اولین آن‌ها، قید رسیدن به اهدافتان را بزنید.

علائم کمبود اعتماد به نفس - امام علی
علائم کمبود اعتماد به نفس – امام علی

19_ مقایسه های اشتباه می‌کنند

یکی دیگر از نشانه های افراد فاقد اعتماد نفس این است که آنها به طور مرتب در حال مقایسه کردن بیش از حد خود با دیگران می باشند. این افراد آن قدر این کار را به صورت افراطی انجام می‌دهند که گویا دیگران برای آنها مهم تر از خودشان می باشند؛این افراد معمولاً برای دیگران زندگی می کنند تا خود. به وقلی در زندگی خود نقش یک بازیگر را دارند، بازیگری که برای طرفدارانش زندگی خود را بازی می‌کند.

افراد با اعتماد به نفس پایین با این کار می خواهند مطمئن شوند که درجه بالایی دارند و از استاندارد قابل توجی برخوردارند اما مشکل کار آنها همین جاست؛ از آنجا که دست بالای دست بسیار است، این افراد وقتی می‌بینند کسانی هستند که از آنها بسیار بهتر هستند قافیه را می بازند و به صورت کاملاً ناامیدانه به ادامه زندگی خود می پردازند.

مقایسه کردن علامت نداشتن اعتماد به نفس

20_ خودشان را توجیه می‌کنند

آخرین نشانه ای که می‌خواهم درباره افراد بی‌اعتماد به نفس به آن بپردازم توجیه کردن است. این جور افراد معمولاً کارهایی که وظیفه شان بوده و انجام نداده‌اند و یا به هر دلیلی اشتباه انجام داده‌اند را به گردن زمین و زمان می‌اندازند و کار خود را توجیه می‌کنند. طوری هم توجیه می‌کنند که گویا ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به دست هم دادند تا این دوست عزیزمان به کارش نرسد. شاید دست به دست هم داده اند! به هر حال توجیه کردن نشانه ضعف افراد است و اعتماد به نفسشان را زیر سوال می‌برد.

پیشنهاد می‌شود که خودتان را توجیح نکنید، چون آدم‌های با اعتماد به نفس صد درصد مسئولیت زندگی خودشان را به عهده دارند. اصلاً بهانه آوردن فعل کودکان است و برای شما دوستان عزیز کراحت دارد.

علائم کمبود اعتماد به نفس - اعتماد
علائم کمبود اعتماد به نفس – اعتماد

از کجا بفمیم اعتماد به نفس داریم؟

همانطور که در مقاله اعتماد به نفس گفتیم، اعتماد به نفس یعنی داشتن باورهای ذهنی درست نسبت به توانایی و مهارت های خودمان. یعنی باور کنیم که ما توانایی ها و مهارت های لازم برای انجام کاری را داریم. 

از آنجایی که اعتماد به نفس مفهومی نسبی است و در گذر زمان مقدار آن کم یا زیادی می‌شود، به همین دلیل نمی‌شود گفت که مقدار آن ثابت است. همانطور که گفته شد برای این که از مقدار اعتماد به نفس خودتان آگاه شوید، بایستی خودتان را در مسیر رشد قرار دهید تا بتوانید مقدار آن را افزایش دهید. این حرف من نیست، بلکه حرف میلیون‌ها آدم با اعتماد به نفسی است که در زندگی خودشان کلی تغییرات ایجاد کرده‌اند. در اصل یکی از ویژگی‌های افراد با اعتماد به نفس، یادیگیری دائمی است. که همین یادگیری باعث می‌شود در جنبه‌های دیگری نیز رشد کنند و خودشان را به مرحله بهتری برسانند. البته اگر شما هم دوست دارید از ویژگی‌های دیگر این افراد را بدانید، توصیه می‌کنم، مقاله ویژگی‌های با اعتماد به نفس را مطالعه فرمایید تا از آن‌ها آگاه شوید و انجامشان دهید.

هرگاه-بتوانیم-بعذد-از-هر-شکست-لبخند-بزنیم-با-اعتماد-به-نفس-خواهیم-بود

درمان اعتماد به نفس پایین

در این مقاله به 20 مورد از مهم ترین علائم کمبود اعتماد به نفس اشاره شد و تمام تلاش خود را کردیم که بتوانیم این نشانه ها را به خوبی برای شما توضیح دهیم و شما را با آنها آشنا کنیم. حال نوبت شماست که خود را ارزیابی کنید که آیا این نشانه ها در شما وجود دارد یا خیر؟ 

هر کسی می‌تواند دچار کمبود اعتماد به نفس باشد، چه بسیار غول های ثروتمندی هستند که با داشتن کوهی از ثروت همچنان از مقدار ثروت خودشان اعتماد به نفس کافی ندارند و چه بسیار مدل‌هایی وجود دارند که نسبت به زیبایی خودشان اعتماد به نفس کافی ندارد. بله درست فکر می‌کنید، کسانی که شما فکر می‌کنید با اعتماد به نفس هستند ممکن است خودشان احساس اعتماد به نفس نکنند. از آنجایی که این پدیده مخرب می‌تواند شما را از رشد عقب بیندازد، لازم است که سریعاً دست به کار بشوید و با این عامل به خوبی مبارزه کنید. مبارزه با کمبود اعتماد به نفس کار بسیار دشواری است و فراز و نشیب‌های بسیار زیادی را دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که در این مسیر از مشاور یا مربی متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

بهترین-راه-درمان-اعتماد-به-نفس-پایین-باو-من-می‌توانم-در-این-مسیر-است

راستی اگر شما هم از علائم اعتماد به نفس پایین نشانه های دیگری سراغ دارید خوشحال میشویم در بخش نظرات پایین همین مقاله آنها را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. مائده

  سلام. ممنون از مقاله خوبتون

  شما آزمون اعتماد به نفس ندارید که بشه با اون میزان اعتماد به نفس خودمون رو بسنجیم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   در مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس این تست به زودی بارگزاری میشه و میتونید ازش استفاده کنید.

   موفق باشید

 2. صفری

  ممنون از مقاله خوبتون نداشتن اعتماد به نفس واقعا یه ضعف محسوب میشه که باید در صدد باشیم اگه این ضعف رو داریم روش کار کنیم و اعتمادبنفسمون رو بهبود ببخشیم.

  پاسخ دادن
  1. کاملاً درسته
   ممنون از همراهی شما

 3. فیروزه حاجی قنبری

  سرزنش در کودکی و نادیده گرفته شدن موفقیت های کوچک آنها و انتظارات خارج از توان کودک باعث کاهش اعتماد به نفس او می گردد

  پاسخ دادن
 4. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.عدم اعتماد به نفس،دلیل اصلی اش از سرزنش می اید.و این که مدام در زمان کودکی موفقیت های کوچکش به جشم نیاد و از او انتظارات بیشتر از توانش خواسته شود

  پاسخ دادن
  1. دقیقاً همینطوره
   ممنون از شما

 5. سمیه تیموری

  مقاله ی خیلی مفیدی بود ??⚘?

  پاسخ دادن
  1. ممنون از توجه شما

 6. منیر سادات حسینی

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون. به نظر من نداشتن اعتماد به نفس ممکنه از کمال گرایی هم باشه چون از خودش بیش از اندازه انتظار داره وفکر میکنه آدم کاملی نیست.

  پاسخ دادن
 7. nemati

  درود بر جناب پارساا ???

  مقاله بسیار عااالی و پربار ??

  بخصوص اونجاایی ک فرمودین ؛

  اعتماد بنفس این نیست ک انها مرا دوست بدارند …اعتماد بنفس این است ک من خوب باشم حتی اگر مرا دوست نداشته باشند ??????☘?⚘
  ………..

  ….

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنونم نظر لطف شماست.
   امیدوارم بتونید با راه کارهایی که گفته شده اعتماد به نفس خودتون رو تبدیل به اعتماد به سقف کنید!

 8. حمیده فعال فرد

  سلام مقاله خوبی بود باید همیشه سعی کنیم اعتماد به نفسمان را بالا ببریم ،در کارهای مختلف مهارت کسب کنیم و سعی کنیم با برخورد به مشکلات جا نزنیم و به تلاشمان برای رسیدن به موفقیت ادامه دهیم.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   بله دقیقاً، نظرتون کاملاً درسته.
   امیدوارم که موفق باشید…

 9. رقیه کریمی

  سلام خوشبختانه با تلاش فراوان توانسته ام اعتماد به نفسم را بالا ببرم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   بسیار عالی. تبریک میگم بهتون
   امیدوارم همین طور بتونید پله های ترقی رو طی کنید…

 10. مهدوی

  سلام مقاله خوبی بود.همه مواردی که در مقاله ذکر شده دقیق ودرسته ولی متاسفانه به خاطره ترس وخجالت بی مورد جرائت اظهار نظر وتغییر نداریم .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   اغلب ترس های ما اغلب اتفاق نمی افتند
   پس بهتره اونارو کنار بزاریم

 11. معصومه شتهری

  سلام.ترس از تغییر ونگفتن نظر و…نشان از نداشتن اعتماد به نفس است.جالب بود.انشاالله همه مابا اعتماد به نفس عالی به موفقیت ادامه دهیم.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   پیروز و سربلند باشید خانم شاهری عزیز

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --